Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωρακια Φεβροαριου-Μαρτιου-Απριλιου 2013


Recommended Posts

τονιαχαν υπομονη με τη δυσκοιλιοτητα...καταλαβαινω πως νοιωθεις.Εχω συνδρομο ευερεθιστου εντερο...οποτε...ξερω!!!

Να ρωτησω εγω ξατι βρε κοριτσια...Το σιδηρο σας εππηρεαζει στα....κακα :oops::oops: ;;;Γιατι εμενα εινια πλεον μαυρα απο την ημερα που αρχισα το σιδηρο...

Και κατι αλλο...εχετε πολλα υγρα;;Εγω εχω κ παρ'ολο που τελειωσα την αγωγη για τους μυκητες,σημερα παρατηρησα μια περιεργη οσμη...συγνωμη κιολας αλλα γυναικες ειμαστε ολες....με καταλαβαινετε..Δεν ειναι ασχημη,ειναι περιεργη....δεν μπορω κ να τη περιγραψω...

Εντωμεταξυ θελω ακομα πολλες μερες να παω στο γιατρο...για αν με δει...στον καινουργιο μου γιατρο εννοω.Αυτος που ειχα μεχρι τωρα καλος,χρυσος αλλα με τα χιλια ζορια να μου γραψει τις εξετασεις να παω με το ταμειο...επρεπε να το ζηταω καθε φορα,με νευριαζε!!Δεν θα επρεπε απο μονος του να τις γραφει;;;

Τελος παντων...σας ζαλισα παλι... :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 985
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τονια μου τρωγε πολλα λαχανικα κ πολυ νερακι.Κ γω την πατησα προχθες γτ ειχα φαει 2 μερες συνεχομενα μπανανα.Απεφευγε τα στεγνα φαγητα κ αυτα που σφιγγουν.

Ζουμπι μου εγω επαιρνα για 2 εβδομαδε σιδηρο κ το μονο που ειδα ηταν η αλλαγη στο χρωμα.Κατα τ αλλα καμια δυσκοιλιοτητα δεν μου προκαλεσε.Πλεον το σταματησα γτ ο σιδηρος μου ειναι πολυ καλος κ δεν το χρειαζομαι μου ειπε η μαια.Οαο για τα υγρα,ναι κ γω εχω πολλα.Οπως κ να χει λογικο ειναι να μυριζουν λιγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ομορφες γκαστρουλες καλησπερα!!!!!

2 μερες τωρα καναμε γενικη καθαριοτητα στο σπιτι :shock: ξεπατωθηκαμε αλλα ολα ειναι καθαρα και λαμπουν!!!!!

κι εγω σε δημοσιο θα γεννησω λεπτομεριες εχω γραψει στην ομαδουλα μας ;)

κι εγω εχω το συδρομο ευερεθιστου εντερου αλλα με συμπτωματα διαρροιας και οχι δυσκοιλιοτητας και ακομα και τωρα με το σιδηρο παλι το ιδιο εχω :roll:

επισσης εχω και υγρα...απο την αρχη ειχα αλλα δεν εχουν καποιο χρωμα η καποια μυρωδια εχω κανει και καλλιεργεια και ηταν ολα φυσιολογικα και απ οτι μου ειπε και ο γιατρος ειναι φυσιολογικα ειναι λεει για να σφραγισει ο τραχηλος :roll::roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!Σήμερα είμαι πολύ αγχωμένη!Από το Σάββατο κατά διαστήματα νιώθω κάτι σαν τραβήγματα-τσιμπήματα στα γεννητικά όργανα αλλά εξωτερικά.Πήρα τηλ. το γιατρό μου κ μου έδωσε Trofocard,είναι μαγνήσιο.Έχω ακούσει ότι τα παίρνουν για τις συσπάσεις.Παίρνω 3 τη μέρα.Ξέρω ότι έχω χαμηλή αιμοσφαιρίνη.

Επίσης αυτό που με ανησυχεί πάρα πολύ κ ξέχασα να του το πω είναι ότι μια φλεβούλα που ήταν λίγο πεταγμένη ψιλά στο πόδι έχει πεταχτεί πάρα πολύ κ η συνέχεια της ίδιας φλέβας πιο ψηλά, κατά διαστήματα ,πετάγεται πάρα-πάρα πολύ έξω κ πονάει όταν πατάω το πόδι μου.

Τι λέτε;Κανονικά είναι να πάω να με δει τέλη του μήνα αλλά σκέφτομαι να πάω και αύριο να με δει αν έχει χρόνο.Μαζί με τα Trofocard μου είπε κ ξεκούραση.Τα μόνα που έπαιρνα μέχρι τώρα είναι τα Gyno-tardyferon 2 τη μέρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σταλιτσα μου να ξεκουραζεσαι..δινω συμβουλες που εγω δεν μπορω να τις τηρησω. :lol::lol: Απολαμβανεις το καθαρο σου σπιτακι ε?Ειναι τελεια αισθηση!

Λενα τα τροφοκαρντ περνουμε ολες.Εγω βεβαια εχω να παρω 3μερες και ειμαι καλα.Θα παρω αυριο τωρα που το θυμηθηκα.Αυτο με τη φλεβιτσα στο ποδι καλο θα ηταν να πας να το δει και αυριο αν γινεται .. Εγω δεν θα το αφηνα!Περαστικα ευχομαι και να μην ειναι τπτ το ανησυχητικο!

καλο βραδυ σε ολες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου... τι κάνετε???? :):):)

Λένακαρά δεν είναι τίποτα εγώ παίρνω 3 μαγνήσιο την ημέρα και μου έχουν σταματήσει προς το παρόν!! ;)

Stalista, ξεόύραση δεν είναι καιρός για τέτοια... ξεκουράσου ;)

Αναστασία μου, μην ξεχνάς έναν μεγάλο παράγοντα!!! Ότι εμείς μένουμε ακόμη Ελλάδα!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

Tanya μου με το καλό η Β επιπέδου όλα θα πάνε μια χαρά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν ανοίγω το θέμα μου Β- επιπέδου!!!!

Είμαι στην 22η εβδομάδα με ΠΗΤ 13-02-13 ο μπέμπης μας 425 γραμμάρια 23 εκατοστά και η πιθανότητα που είχαμε από την αυχενική για σύνδρομο Down ήταν 1: 1.360 τώρα πήγε 1: 4.531

Η εκτίμηση της εξέτασης είναι ότι ο μπέμπης μας θα γεννηθεί περίπου 3.200 kg

Μέτρησε όλα τα όργανά του όλο το σκελετικό σύστημα και όλα είναι μια χαρά!!! :)

Μου είπε να γεννήσω με επισκληρίδιο και καισαρική και εάν γίνει αυτό θα γεννήσω περίπου στις 27 Ιανουαρίου να έχω συμπληρώσει την 38η εβδομάδα!!!

Το ραντεβού μου ήταν 9 αλλά ο γιατρός είχε χειρουργίο και μου είπε να πάω 11 πήγα αλλά λόγω καθυστέρησης μπήκα 1 το μεσημέρι η εξέταση διήρκεσε 1 1/2 ώρα και μας βρήκε τα πάντα μια χαρά εκτώς του ότι το μωρό δεν είχε καλή θέση και δεν έβλεπε καρδιά και ρινικό οστό (προσωπο δηλαδή) μου είπε να φάω ένα τοστ και να πιω ένα χυμό και να ξαναπάω.. πήγα και γύρισα και είδαμε μόνο καρδιά!!! Με λίγα λόγια με έστειλε 100 φορές να περπατήσω και στις 7 το απόγευμα μας λυπήθηκε ο μπέμπης και πήρε την καλύτερη πόζα!!! Γύρισε η ψυχούλα μου και του μέτρησε το ρινικό οστό και μας έδωσε και την φωτογραφία του προσώπου του!!! Την έχω σε τρισδιάστατη και η μύτη του είναι ίδια με την δική μου!!!! :lol:

Τον ρώτησα μην τυχόν και βγει η κλινική που θα γεννήσω από τον ΕΟΠΥΥ και μου είπε ότι δεν υπάρχει περίπτωση!!!

Επειδή δε άλλαζε εύκολα το μωρό στάση με ρώτησε αν νιώθω συσπάσεις μη τυχόν και δεν γύριζε από αυτό με έβαλε στο μηχάνημα για τις συσπάσεις αλλά δεν κατέγραψε τίποτα!!!

Αύριο μπαίνω στον 6ο και στην 23η εβδομάδα!!

Αυτά τα δικά μου!!! Περιμένω ερωτήσεις φιλάκιαααααααα :D:D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ααααααα ξέχασα να σας πω...

από χάπια τώρα παίρνω

3 μαγνήσιο (για τις συσπάσεις)

3 σίδηρο (λόγω πολύ χαμηλού αιματοκρίτη που έχω)

1 φολιξό οξύ

1 ασβέστιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσακια μου!Πως ειστε?

Νικη μου πολυ ωραια τα νεακια σου!Αυτο που δεν μου αρεσε ομως ειναι γτ υγειεστατη κοπελα να σε υποβαλλει σε καισαρικη?Και..γτ παιρνεις φυλικο οξυ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νίκη χάρηκα με τα νέα σου!!κ εμένα τη μύτη μου έχει(ολόισια).Σήμερα έχω ηρεμήσει αρκετά.Το πόδι είναι καλύτερα,ξέρω ότι θα αποκτήσω φλεβίτη(κληρονομιά από τη μαμά μου κ τη γιαγιά μου).Θα δω πως θα πάω κ σήμερα κ αν είναι θα επισκεφτώ το γιατρό μου.Με καθησυχάσατε αρκετά.Σας ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νικη μου διαβασε αν θελεις αυτο: Φολικό οξύ

Επαρκή Φολικό οξύ (ή αλλιώς βιταμίνη B9) έχει αποδειχτεί ότι ελλατώνει τις εμβρυακές ατέλειες στο κεντρικό νευρικό σύστημα, καθώς και προλαμβάνει από την spina bifida (σχισμένη ράχη ή ράχη bifida), μία πολύ σοβαρή γεννετική ατέλεια. Οι ατέλειες στο κεντρικό νευρικό σύστημα του εμβρύου αναπτύσσονται τις πρώτες 28 ημέρες της εγκυμοσύνης και αυτό εξηγεί την ανάγκη να εγγυηθεί επαρκής πρόσληψη φολικού οξέος. Το Φολικό οξύ έιναι άφθονο στο σπανάκι (φρέσκο, κατεψυγμένο ή σε κονσέρβα), καθώς επίσης στα πράσινα λαχανικά, στις σαλάτες, στο πεπόνι, στον χούμους, στα αυγά. ,στα φρούτα, στον χυμό πορτοκάλι, στις φακές, στα μπιζέλια και στο ρύζι.

Συνιστάται ότι όλες οι εγκυμονούσες πρέπει να λαμβάνουν συπλήρωμα φολικού οξέως 400 mg ανά μέρα ή για 2 μήνες πρίν την σύλληψη και 3 μήνες κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης.

Στην περίπτωση που η γυναίκα έχει ήδη γεννήσει ένα παιδί με μία νευρική ατέλεια ή η ίδια ή ο σύντροφος της έχουν spina bifida η δοσολογία του συμπληρώματος πρέπει να είναι μεγαλύτερη των 5mg ανά μέρα . Αυτό όμως θα πρέπει να το συζητήσει με τον/την γυναικολόγο της.

Διάφορες θρεπτικές ουσίες (μαγγάνιο, βόριο, χαλκός, σίδηρος, χλώριο, κοβάλτιο, μολυβδαίνιο, και ψευδάργυρος) είναι σημαντικές για την υγεία του αναπτυσσόμενου εμβρύου. Στις αναπτυγμένες περιοχές, όπως στη Δυτική Ευρώπη και τις Ηνωμένες Πολυτείες, ορισμένες θρεπτικές ουσίες όπως η βιταμίνη D και το ασβέστιο, είναι απαραίτητα για την ανάπτυξη του σκελετού και ίσως να κριθεί απαραίτητη η λήψη συμπληρωμάτων αυτών.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από εμένα συνεγκυούλες! Νίκη ΜΠΡΑΒΟ! Να' σαι καλά και εσύ και το μωράκι σου! Μας ανεβάσατε με τα ωραία σας νέα! Άντε και στα δικά μας γιατί δεν σας κρύβω ότι η αγωνία κορυφώνεται μέρα με την μέρα.......... Μεθαύριο με το καλό θα μάθω και εγώ τα νέα μας! Ζούμπι εγώ δεν παίρνω -ακόμα τουλάχιστον- σίδηρο αλλά με έχει προειδοποιήσει η αδελφή μου προκαταβολικά ότι αν ξεκινήσω να μην τρομάξω που θα δω στην τουαλέτα να είναι μάυρα! Και εκείνη είχε τρομάξει αλλά είναι από αυτό! Εγώ στην αρχή της εγκυμοσύνης είχα πάρα πολύ δυσκοιλιότητα, ειδικά όταν είχα μείνει και ένα μήνα τελείως ξάπλα λόγω της αποκόλλησης! Μόνο με τα υπόθετα πήγαινα γιατί δεν με άφηνε ο γιατρός καν να σφιχτώ.... :oops: Τις τελευταίες μέρες πάντως είμαι ρολόι! Λένα μου εγώ θα πήγαινα στον γιατρό σήμερα.... όχι τίποτα άλλο αλλά φαντάζομαι ότι ενώ μπορεί την μία να είσαι χαλαρή με το θέμα από την άλλη άμα σου καρφωθεί πάλι στο μυαλό θα σε πιάσει άγχος πάλι! Καλύτερα να σε δει ο γιατρός να είσαι ήσυχη! Όσον αφορά το σπίτι τελικά δεν το είδαμε γιατί ο ιδιοκτήτης δεν θέλει τελικά σκυλιά.... Και το καλούλι μας το σκυλάκι να φανταστείτε ότι παρόλο που το μαζέψαμε κουταβάκι 3 μηνών ποτέ δεν έκανε ζημιές... ούτε δάγκωσε έπιπλα ούτε γραντζούνισε πόρτες και τέτοια... Δεν πειράζει όμως... αν αυτοί δεν μας θέλουν μία, εμείς δεν τους θέλουμε 10! :lol::lol::lol::lol: Φιλάκια κοριτσάρες μου σε οοοοοοοοοοολες τις πανέμορφες κοιλίτσες!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κι απο μενα!!!!!!!!!!

κι εγω παιρνω μαγνησιο απο την 8η εβδομαδα 3 την ημερα επισσης παιρνω και φυλλικο σχεδον 2 μηνες πριν μεινω εγκυος και φυσικα συνεχιζω!!!

ΝΙΚΗ τα νεα σου ειναι τελεια απο την β επιπεδου!!!μπραβο στον παιδαρο σου!!!αληθεια γιατι εχει προγραμματιστει καισαρικη υπαρχει καποιο αλλο προβλημα???τελικα χαζομαρα του που σου ειπε να πας νηστικη ετσι παιδεψε κι εσενα και το μωρο μεχρι να γυρησει :twisted::twisted:

ΤΑΝΙΑ δεν πειραζει για το σπιτι ολο και κατι θα βρεθει!!!δηλαδη αν ειχατε ηδη παει και μετα παιρνατε σκυλι τι θα εκανε θα σας εδειωχνε??????

AN-N μου αρεσει που την προηγουμενη ειχες ξεπατωθει εσυ και μετα συμβουλευεις εμενα....καλε απο σενα ζηλεψα και ειπα να τα κανω κι εγω =)) δεν μπορω αν μου μπει κατι στο μυαλο πρεπει να γινει 8-} και τωρα που θα χειμωνιασει και θα κλεισει το σπιτι (γιατι μεχρι τωρα ειναι ολα ανοιχτα μερα-νυχτα)ηθελα να ειναι χωρις σκονες αραχνες και τετοια!!!!!φυσικα τα δυσκολα τα εκανε ο αντρουλης μου ο οποιος δεν δουλευε 2 μερες και ειπα να τον εκμεταλευτω ;) και μου λεει ο καημενος ''δεν πιστευω πριν εννησεις να θελεις να τα ξανακανουμε?????''

εεε λεω εγω μπορει οχι ολα αλλα κατι πρεπει να ξανακανουμε #:-s

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια για την καισαρική δεν ξέρω!!! Αυτός μάλλον φοβάται επειδή αν με ποιάσουν οι πόνοι θέλω 1,5 ώρα να πάω στο μαιευτήριο και μου είπε ότι έχω περάσει πολλά μέχρι να μείνω έγκυος!!! 2 εξωσωματικές κλπ.

Τώρα τι να σας πω... δεν ξέρω.. θα το δω και γω ως αργότερα!!

Αναστασία μου ευτυχώς που μου το είπες... μώλις τον πήρα τηλ. και μου είπε να το κόψω, γιατί και ο σίδηρος (guno-tardyferon) που παίρνω έχει μέσα φιλικό οξύ οπότε μου είπε μια μικρή ποσότητα την παίρνω και από εκεί!!!

Αχ κορίτσια ευτυχώς που η μία έχει την άλλη εδώ μέσα και μαθαίνουμε πολλά πράγματα!!!

Φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΤΑ ΚΟΡΙΤΣΟΠΟΥΛΑ!!!!Τι κανετε;;;Εγω παλι δουλεια σημερα και βαριεμαι!!!!Απο σπιτι ακομα τιποτα δεν βρηκαμε και με εχουν πιασει τα νευρα μου!!!Πηρα και τις εξετασεις που εκανα γενικη αιματος ουρων και καλλιεργια και ειναι ολες τελειες ευτυχως!Περιμενω να παω την Πεμπτη στον γυναικολογο μου να δω το μωρακι μου!Ανυπομονω!Παντως απο προχθες που εκλεισα τον 4ο το νοιωθω συνεχεια!!!Ολο κλωτσαει!Με εχει ταραξει!!!ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!Λετε να βγει ζωηρουλη;;;Ηταν πολλα τα νεα και δεν θυμαμαι να σας σχολιασω μια μια..Οποτε χαρηκα για τα νεα σας με την β επιπεδου που πηγε καλα,επισης για οσες εχουν προβλημα με δισκοιλιοτητα να πειτε στο γιατρο σας να σας δωσει ενα σιροπακι που βοηθαει...Επισης καλο κανουν τα ακτινιδια,δαμασκηνα αποξηραμενα,γαλα με κουακερ και γιαουρτι activia.,.!!!an-n γιατι κουραζεσαι τοσο καλε;;;;Να προσεχεις!!!

Επισης και εγω δεν ηθελα να αφησω τον γιατρο μου που ειναι στο Ιασω γιατι τον εχω 10 χρονια και ειναι Τελειος δεν τον αλλαζω με τιποτα!Και εγω αυτο το αγχος ειχα με τον εοππυ αλλα παιδια ακομα δεν αλλαζει κατι απλα απεργια θα γινει στις 11 οκτωβριου και μετα βλεπουμε αν θα αλλαξει κατι η οχι αλλα με καθυσηχασανε και εμενα οτι μαλλον με τις κλινικες και τους γιατρους δεν θα αλλαξει κατι...Κοριτσια οσο καιρο το διαφημιζει η ΤV μην αγχωνεστε καθολου!Αν ηταν θα το ειχανε σταματησει!!!!Αυτα απο εμενα ελπιζω να μην ξεχασα κατι..καλε η Ρια που ειναι;;;Ελπιζω να ειναι καλα μονο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΤΑ ΚΟΡΙΤΣΟΠΟΥΛΑ!!!!Τι κανετε;;;Εγω παλι δουλεια σημερα και βαριεμαι!!!!Απο σπιτι ακομα τιποτα δεν βρηκαμε και με εχουν πιασει τα νευρα μου!!!Πηρα και τις εξετασεις που εκανα γενικη αιματος ουρων και καλλιεργια και ειναι ολες τελειες ευτυχως!Περιμενω να παω την Πεμπτη στον γυναικολογο μου να δω το μωρακι μου!Ανυπομονω!Παντως απο προχθες που εκλεισα τον 4ο το νοιωθω συνεχεια!!!Ολο κλωτσαει!Με εχει ταραξει!!!ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!Λετε να βγει ζωηρουλη;;;Ηταν πολλα τα νεα και δεν θυμαμαι να σας σχολιασω μια μια..Οποτε χαρηκα για τα νεα σας με την β επιπεδου που πηγε καλα,επισης για οσες εχουν προβλημα με δισκοιλιοτητα να πειτε στο γιατρο σας να σας δωσει ενα σιροπακι που βοηθαει...Επισης καλο κανουν τα ακτινιδια,δαμασκηνα αποξηραμενα,γαλα με κουακερ και γιαουρτι activia.,.!!!an-n γιατι κουραζεσαι τοσο καλε;;;;Να προσεχεις!!!

Επισης και εγω δεν ηθελα να αφησω τον γιατρο μου που ειναι στο Ιασω γιατι τον εχω 10 χρονια και ειναι Τελειος δεν τον αλλαζω με τιποτα!Και εγω αυτο το αγχος ειχα με τον εοππυ αλλα παιδια ακομα δεν αλλαζει κατι απλα απεργια θα γινει στις 11 οκτωβριου και μετα βλεπουμε αν θα αλλαξει κατι η οχι αλλα με καθυσηχασανε και εμενα οτι μαλλον με τις κλινικες και τους γιατρους δεν θα αλλαξει κατι...Κοριτσια οσο καιρο το διαφημιζει η ΤV μην αγχωνεστε καθολου!Αν ηταν θα το ειχανε σταματησει!!!!Αυτα απο εμενα ελπιζω να μην ξεχασα κατι..καλε η Ρια που ειναι;;;Ελπιζω να ειναι καλα μονο!!!

Επισης και η ΚΟΝΝΑ χαθηκε...!!!Τι να συμβαινει; Ελπιζω οχι κατι σοβαρο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε κοριτσια μου τι να κανω?Αν δεν τα κανω εγω ποιος θα μου τα κανει?Ο καημενος ο αντρουλης μου εχθες ειχε εφημερια κ ειχε πολυ δυσκολα περιστατικα που σημαινει οτι κουραστηκε πολυ .Να του αφησω κ τα του σπιτιου ?Τον λυπαμαι!Σημερα μας βγηκε ενα φασουλι ακομα. Πηγαμε να βγαλουμε κατι καθρεφτες που ειχαμε αγορασει απο τα ικεα και δεν φανταζεστε τι εγινε... ξεκολλησε κομματι απο την ταπετσαρια σε 8 σημεια!Ετσι αναγκαστικα κ περασα καινουρια ταπετσαρια σημερα σ εκεινο τον τοιχο.Με βοηθησε το αγορακι μου .Ηταν σπιτι.Μαγειρεψα σουτζουκακια με σαλτσουλα ,μακαρονακι κοφτο και σαλατουλα μπομπα χωριατικη!χιχιχι..ξετρελαθηκε ο καλος μου !

Σταλιτσα μου εγω πηρα 2-3 μηνες πριν μεινω εγκυος και μεχρι να κλεισω την 13η εβδομαδα το φυλικο.Μετα το φυλικο δεν μας χρησιμευει απολυτως σε τπτ στον οργανισμο γτ την κυρια δουλεια την κανει τους 3 πρωτους μηνες της εγκυμοσυνης.Ειναι υπευθυνο (για τα νευρολογικα )για το κλεισιμο της ραχης του εμβρυου.Ειναι κατι που συμβαινει τους 3 πρωτους μηνες.Ολες οι νευρολογικες λειτουργιες.Το να το παιρνει η εγκυος επειτα απο το πρωτο 3μηνο πιστεψε με ειναι εντελως αχρηστο και δεν καταλαβαινω γτ το δινουν στην Ελλαδα σε ολη την εγκυμοσυνη.Εχει γινει ειδικη ερευνα επ αυτου.Ο αντρας μου ως παιδιατρος εχει ασχοληθει ιδιαιτερα με αυτο και τυχαινει να το γνωριζω καλα.Οσο για τις δουλειες :lol::lol::lol: τι να πω :?::?::?: Εχεις δικιο!!!!!Αφου τα ιδια κανω κ γω!!!

Νικη μου σαν πρωτοτοκη που θα εισαι ειναι μεγα λαθος να σε υποβαλλει σε καισαρικη κατ εμε!Να μην το δεχθεις με τπτ!Εισαι υγειεστατη,εχεις πολυ χρονο για να γεννησεις και καμια μανουλα δεν ετυχε να γεννησει σε λιγοτερο απο 1,5 ωρα την 1η φορα.Εκτος αν το μωρο εχει ισχιακη θεση.Εκνευριζομαι πολυ με τους γυναικολογους που κοιταζουν τη βολεψη τους!Δεν αφηνουν τις γυναικες να χαρουν με τη φυση τους!Ο φυσιολογικος τοκετος ειναι οτι ομορφοτερο εχει υπαρξει.Ολα γινοται για τα χρηματα ,να το θυμασα αυτο κοπελα μου..Προσπαθησε το με τον φυσιολογικο!Ακου κ την παλια.. :x

Καντυ μου χαρηκα κ για τα δικα σου νεακια!!!!μπραβο κοπελα μου!!Ειδες μωρε?Επρεπε να κλεισεις τον 4ο για να σε τρελανει το νινι σου!Μπορει να δυσκολευεστε με το σπιτι λογω περιοχης.Ειναι πιο δεσμευτικο να ψαχνεις σε μια συγκεκριμενη περιοχη.Ευχομαι γρηγορα να βρειτε αυτο που επιθυμειτε!!!

Εγω κοριτσια θα γεννησω οπως θα εχετε καταλαβει παλι στη Σουηδια.Στο πανεπιστημιακο της Uppsala εφοσον θα μετακομισουμε σε αυτη τη πολη οσονουπω.Εδω ιδιωτικα δεν υπαρχουν στο θεμα της γεννας.Η μονη εξεταση που καναμε σε ιδιωτικο ηταν η αυχενικη γτ λογω της ηλικιας μου (30) :oops: δεν μου κανουν την εξεταση στο νοσοκομειο.Αν εισαι πανω απο 35 τοτε στην κανει το νοσοκομειο της περιοχης σου.Η αναλογια σε μενα ειχε βγει 1:19000.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AN-N μαλλον εγω το παιρνω ακομα γιατι τωρα μπηκα στον 4ο :?

ακριβως οπως λες κι εσυ ειμαι μακρια απο ολους ποιος να μου κανει τις δουλειες???????να περιμενω απο τον αντρα μου...οκ προσπαθει κι αυτος να με βοηθαει αλλα πρεπει να πω κανε αυτο κανε εκεινο ...και ειναι πολυ κουραστικο οποτε οσο μπορω τις κανω μονη μου οταν δεν θα μπορω θα δειξει :roll:

ΝΙΚΗ κι εγω δεν συμφωνω με την καισαρικη αν δεν συντρεχει καποιος σοβαρος λογος αλλα ο γιατρος σου για να στο λεει κατι θα ξερει παραπανω δεν νομιζω οτι θα σε παει για χειρουργειο ετσι για πλακα ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσαρες!!Να σας ρωτησω κατι...πως γραφουμε στην ομαδα;;;;;;;;;;;;Που μπορω να δω αυτα που εχετε γραψει;;;;;;;;Εχω γινει μελος αλλα δεν καταλαβαινω πως λειτουργει......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια μου...τι κανετε???Νικη μου μπραβο για την β επιπεδου...Θα σας πω κ εγω τα νεα μου εν συντομια μιας και τωρα ξεκλεψα λιγο χρονο...Παρουσιαστηκε μια ευκαιρια στον αντρα μου για δουλεια στην Ηγουμενιτσα και ετσι συντομα θα μετακομισουμε εκει...τα υπερ σ αυτο ειναι οτι θα μεινουμε σπιτι μου και ετσι δεν θα εχουμε ενοικιο,θα εχουμε κοντα και τους δικους μας...οποτε ελπιζω να εχω και μια βοηθεια...εχω πολυ τρεξιμο απο την ωρα που το εμαθα γιατι η μετακομιση ειναι ζορι ειδικα για μενα που φοβαμαι κιολας επειδη στην αρχη ειχα και την αποκοληση...Προσπαθω να βρω ενα ρυθμο ωστε να μην κουραζομαι τοσο πολυ αλλα δυσκολο...Ειμαι πολυ αγχωμενη αυτες τις μερες...μεχρι να τελειωσουμε θα ειναι καπως...Κατα τ αλλα καλα...Το μωρο μας δηλωνει την παρουσια του αρκετα συχνα...στις 19 θα παω παλι στο γιατρο να δουμε τον μπεμπη μας και να κανονισουμε και την β επιπεδου μετα απο λιγες μερες...θα την κανω στο νοσοκομειο αλλα πρεπει να πληρωσω μιζα στον γιατρο που την κανει αλλιως πρεπει να παω σε ιδιωτη...Αυτα απο μενα...συγνωμη για το μεγαλο ποστ...Φιλακια σε ολες τις κοιλιτσες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κοριτσάκια μου.. τι κάνετε???

Εγώ σήμερα ξύπνησα από τις 8 γιατί μάλλον κρύωσα και έχω ένα μπούκωμα τεράστιο και φαντάζεσται τι ύπνο έκανα!!! Ξύπνησα 2 φορές την νύχτα και έκανα πλύσεις στην μύτη με φυσιολογικό ορό και έτσι κοιμήθηκα κάπως!! Απ ότι κατάλαβα φέτος θα κρυώνουμε συνέχεια!!!!

Εγώ από φαγητό σήμερα έχω τα εξής από εχθές το βράδυ!!! Κοτόπουλο ψητό, πιπεριές γεμιστές με τυρί και τυροπιτάκια που είχα κάνει εχθές!!!

Binoula μου με το καλό η μετακόμιση στην Ηγουμενίστα είναι πολύ ωραία... αλλά να προσπαθήσεις να μην κουραστείς!!!

Αυτά από μένα αυτά τα νέα... φιλάκιαααα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα εγκυουλες!Ειστε ολες καλα?

Περαστικα σου Νικη μου!Το φαγακι σου ειναι σουπερ!Και γω χθεσινο φαγακι θα φαω σημερα.

Βινουλα συγχαρητηρια στον αντρουλη σου και καλη αρχη να εχει στη νεα του δουλεια.Σε καταλαβαινω απολυτα με το θεμα της μετακομισης!Το ζω εδω κ λιγο καιρο και ειναι λιγο αγχωτικο αλλα σιγα ισγα θα τα καταφερουμε!ε??? :)

Ζουμπι μου πηγαινεις δεξια εκει που λεει ομαδα.Πατας πανω στον τιτλο και μετα κατεβαινεις προς τα κατω κ θα το δεις.Ειναι ευκολο.

Ποια κοπελα με ειχε ρωτησει για την προεκλαμψια?Δεν θυμαμαι..το θυμηθηκα εχθες πριν πεσω να κοιμηθω!Ο γιατρος θα κοιταξει σε μενα αν εχω προδιαθεση για προεκλαμψια κανοντας μου υπερηχο στην συγκεκριμενη εβδομαδα.Γενικα το βλεπεις ομως απο την πιεση και τα ουρα.

Επισης, δεν θυμαμαι ποια κοπελα θα κανει β'επιπεδου αυριο.Ευχομαι ολα να πανε καλα !!! Συγχωρεστε με ..το αλτζχαιμερ της εγκυμοσυνης εχει βαρεσει κοκκινο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αναστασία μου εγώ είμαι που ξεχνάς!!!!!!!!!!! :lol::lol::lol::lol: Εμένα στην αυχενική μου ειπαν να κόψω το αλάτι τελείως απ' ότι κατάλαβα όταν είδαν τις αρτηρίες μου. Εννοείται ότι δεν έχω φάει ΚΑΘΟΛΟΥ αλάτι αλλά γενικά ήμουν περίεργη πως το τσεκάρουνε. Προφανώς από τις εξετάσεις ούρων που κάνω κάθε μήνα! Binoula μου μου ακούγονται τέλεια τα νέα σας, και ανανεωτικά! Καλή αρχή και σε σένα και στον άντρα σου! ΜΗΝ ΚΟΥΡΑΖΕΣΑΙ όμως! Πρέπει να μας υποσχεθείς ότι θα είσαι πολύ προσεκτική! Το ξέρω ότι θα είσαι αλλά πολλές φορές ξεχνιόμαστε!

Για το θέμα της δικής μας μετακόμισης έχω νέα... Καταρχήν εμείς θέλαμε να μετακομίσουμε για δύο λογους, ο ένας ότι ζητήσαμε μείωση και μας το μείωσε σχεδόν καθόλου, ο δεύτερος ότι είμαστε στον 1ο και ο δρόμος από κάτω κεντρικός. Έτσι έχει αρκετή φασαρία ειδικά όταν έχουμε ανοιχτά... 3 μήνες που είμαι σπίτι έχει γίνει το κεφάλι μου καζάνι! Τον χειμώνα όταν έχουμε κλειστά είναι υποφερτό γιατί έχει διπλά τζάμια. Κατά τα άλλα δεν είχαμε θέμα και το σπίτι έχει δωμάτιο και για τον μπεμπούλι μας! Εχτές μας πήρε η ιδιοκτήτρια και μας είπε ότι μπορεί να μας το μειώσει κι άλλο.... Μας έβαλε σε μεγάλο δίλημμα!

Αχ κορίτσια μου άντε με το καλό να φτάσει η αυριανή ώρα της ΄Β επιπέδου και να είναι όλα καλά!!!!!!!! Έχω πολύ πολύ αγωνία!!!!!!!!!! Με νοιώθετε, έτσι δεν είναι; Ενώ μέχρι πριν λίγες μέρες έλεγα άντε να έρθει η ώρα της εξέτασης να δούμε το μωρούλι μας τώρα έχω αγχωθεί να είναι όλα καλά!!!!!!!!!!!!!

Πολύ φθινπωρινός καιρός σήμερα! Με έχει εμπνεύσει να τσεκάρω την χειμωνιάτικη γκαρνταρόμπα μου! Να δούμε τι μπορεί να φορεθεί και τι όχι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • σε άλλα νέα κορίτσια η γυναικολόγος μου ακύρωσε το ραντεβού για α΄υριο 💔 της έτυχαν 2 γέννες εκτάκτως, και ακύρωσε όλα τα ραντεβού της για αύριο 🥲 Το θέμα είναι ότι μετά δεν η ίδια έχει ραντεβο΄υ μέχρι τις 2/07 που εγώ ούτως ή άλλως έχω την αυχενική στη 1/07.... δε ξέρω, κάπως στεναχωρέθηκα γιατί περίμενα πώς και πώς να πάω αύριο για την ηρεμία της ψυχής καταλαβαίνετε, αλλά απ την άλλη δεν έχει απολύτως κανένα νόημα να πάω και σ αυτήν μετά την αυχενική. Πφφφφ  Στην αρχή είπα μήπως και πάω σε κάποιον άλλο έτσι για να πάρω την επιβεβαιώση, αλλά το πιο κοντινό ραντεβού είναι 25/06 που πάλι είναι πολύ κοντά στην αυχενική. Ο σύζυγος λέει να έχουμε εμπιστοσύνη και πίστη και η 1η Ιουλίου δεν είναι μακριά ούτως ή άλλως 😫 Να σκάσω μύτη στα επείγοντα;;;!! 🤪
    • Τί καλά @Raf123  Μεγαλώνουνε σιγά σιγά τα μικράκια
    • Στην Πορτογαλία μένω! είναι πολύ κοντά στον ελληνικό τρόπο ζωής, αν και πιστεύω ότι οι Ισπανοί τελικά είναι ακόμα πιο κοντά σε εμάς, ειδικά στους τρόπους διασκέδασης και μαγαζιών. Κέρκυρα ε; έχω πάει με γονείς όταν ήμουν 11 και δε θυμάμαι πολλά, αλλά πολύ καλή επιλογή! έχει πολύ ενδιαφέρον σαν νησί και αρκετά γραφικά τοπία 😍
    • @Elli13 συμφωνώ απόλυτα με την Θέτις! Όλα θα μας πάνε καλά γλυκιά μου!! Όλα θα μας πάνε καλά!! ❤️❤️❤️😘😘😘😘 Τι ώρα έχεις την αυχενική;;;
    • @Elli13μπράβο στη μαμά που ανέλαβε αμέσως δράση! Τώρα όσο για τα πεθερικά συμφωνώ Κ εγώ με τα κορίτσια... όσο μπορείτε από μακριά και να μην έχεις καμιά προσδοκία από αυτούς. Πιο εύκολο θα σου είναι!!  @Θέτις Κ.που μένεις?? Σε ποια χώρα? Να ζηλέψουμε λίγο...  Τώρα για το baby moon τι να πω ? Ωραία είναι κ η Κέρκυρα !!! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...