Μετάβαση σε περιεχόμενο

bebe ΙΟΥΝΙΟΥ-ΙΟΥΛΙΟΥ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ '12 ΔΡΟΣΙΣΟΥΝ ΤΙΣ ΑΓΚΑΛΙΕΣ ν9


Recommended Posts

Κοριτσάκια καλησπέρα.

Τώρα κατάφερα να κάνω ένα μπάνιο γιατί κολλούσα και κάθησα να σας γράψω.

Ελένη δεν το βρίσκω τραγικό που σημειώνεις, βασικά και γω θέλω να το κάνω αλλά επειδή ακόμα δεν έχω θήλαστρο, δεν γίνεται.Απο το στήθος νομίζω πάντως ότι κάτι έχει αρχίσει και γίνεται αλλά όχι πολλά πράγματα,τρώει και ξένο και πολύ λαίμαργα οπότε μάλλον δεν χορτάινει.Αύριο θα έχω το θήλαστρο. Και την Πέμπτη τελικά θα πάμε στην παιδίατρο και θα την ρωτήσω να μου πει ποσο πρέπει να τρωει, όπως σου είπαν και σένα, αυτό θα με ανακουφίσει αν ξέρω ακριβώς.

Νάνσυ μπράβο πάντως που τα καταφέρνεις τόσο καλά με 3 παιδια.Για την Αλέκα λέγαμε, αλλά τελικά μάλλον εσυ θα αναδειχθείς η σουπερ μαμα τής παρέας ;)

Βίκυ,σε έκανα φίλη. Άντε υπομονή μέχρι την Πέμπτη, όλα θα πάνε τέλεια και θα έχεις το μωράκι σου αγκαλιά!

Ούτε εμένα ήρθε η μαμά μου τελικά, ίσως έρθει την άλλη βδομάδα. Πιστεύω πάντως ότι δεν θα μου έκανε και καμία τρομερή βοήθεια!!!Προς το παρόν βοηθάει αρκετά ο άντρας μου,δεν έχω παράπονο αλλά απο τον αλλο μήνα που θα αρχίσει τα μαθήματα, θα μου λεει ότι τρέχει και κουράζεται, είμαι σίγουρη :twisted: Το καλό είναι ότι δεν έχω μαγείρεμα γιατί μου δίνει η πεθερά και προσφέρθηκε επίσης να μου κανει το σίδερο αλλά προς το παρόν είπα όχι γιατί πιστεύω ότι προλαβαίνω. Ε, ας φορέσει και κανένα ασιδέρωτο ο αντρας μου, δεν χάθηκε ο κόσμος!

Την άλλη βδομάδα με πιέζει ο άντρας μου να φωνάξουμε παπα να πάρουμε τη μισή ευχή για να βγάινουμε. Την έχει φοβηθεί γιατί πριν γεννήσω όλο άρθρα για την επιλόχειο κατάθλιψη του διάβαζα! :lol:

Πάντως και τη μπέμπα να μην βγάλω, εγώ θα πάω για κανένα καφέ σίγουρα.

Βρε κορίτσια, με το αιρ κοντίσιον τί κάνετε?Εμεις εδώ έχουμε πλάκα απο πάνω και βράζει ο τόπος. Εγω να πω την αλήθεια βάζω με λίγο ανοιχτή την πόρτα και όχι να χτυπάει στο μωρό.Εχω άγχος όμως μήπως κρυώσει.

Κατερινάκι καλωσήρθες, να σου ζήσει η μπέμπα και καλή ανάρρωση!!!

Κατερίνα η φώτο που έβαλες στο φβ φοβερη!!

Φιλάκια πολλά, καληνύχτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας κοριτσάκια μου! Είστε καλά;

Εγώ σήμερα είχα δουλίτσες. Πήγα σε τράπεζες, στο κομμωτήριο (κούρεμα-χτένισμα), στα τζάμπο για να πάρω το δώρο που θα φέρει στον Πάνο η αδερφούλα του και επίσης πήγα πίσω το στρώμα της κούνιας γιατί ο μαλ..ας έκανε λάθος τις διαστάσεις και σε αυτό :evil::evil::evil::evil::evil: Δεν μπορεί να πετύχει τις διαστάσεις αυτός ο άνθρωπος με τίποτα...Μετά γύρισα πίσω και σιδέρωσα. Οι νύχτες μου είναι πλέον δραματικές γιατί δεν μπορώ να κοιμηθώ. Κουνιέται η φραουλίτσα έντονα και νιώθω απίστευτη πίεση κάτω. Κατά τις 6 το πρωί με παίρνει ο ύπνος..

Αύριο έχω και ραντεβού με το γιατρό. Είμαι περίεργη να δω τι θα μου πει. Την προηγούμενη φορά (πριν μια εβδομάδα) μου είχε πει ότι το μωρό έχει εμπεδωθεί και τον βλέπει σύντομα τον τοκετό. Για να δούμε τώρα..Εγώ πάντως αποφάσισα να σταματήσω να περιμένω να με πιάσουν οι πόνοι κάθε μέρα γιατί μόνο άγχος μου προκαλεί αυτό. Με πιάνουν αυτοί οι προπαρασκευαστικοί πόνοι και χαίρομαι και όταν εξαφανίζονται ξενερώνω :lol::lol::lol: Από την αρχή της εγκυμοσύνης είχα διαίσθηση για 15Αύγουστο..Γενικώς βέβαια δε φημίζομαι για τις διαισθήσεις μου :lol::lol::lol::lol::lol:

Νάνσυ μου φαίνεται ότι είχες προετοιμαστεί για τα χειρότερα και γι' αυτό τώρα σου φαίνονται όλα πιο εύκολα. Μπράβο σου που τα καταφέρνεις χωρίς βοήθεια. Είσαι αξιέπαινη. Πάντως αν αποφασίσεις να πας Λουτράκι μόνη σου, ακόμα και το φαγητό να γλιτώσεις κάτι είναι και αυτό. Όταν δεν έχω μαγείρεμα η μέρα μου κυλά πιο χαλαρά..

Αντωνία πιστεύω ότι η κούραση στη δουλειά εκτός σπιτιού δεν μπορεί με τίποτα να συγκριθεί με όσα τραβά μια γυναίκα σε ένα σπίτι με δύο παιδιά. Εκτός πια αν κάποιος είναι οικοδόμος..Εγώ προσωπικά όταν πηγαίνω στη δουλειά χαλαρώνω και όταν είμαι σπίτι κουράζομαι. Δηλάδή οι εργαζόμενες γυναίκες πρέπει να αυτοκτονήσουν;; Έχουν και τη δουλειά εκτός σπιτιού και όλες τις υποχρεώσεις εντός σπιτιού. Δεν πιάνουν καναπέ μόλις επιστρέφουν...Ευλογημένα πλάσματα οι άντρες..Ακούς εκεί να παραπονιούνται κιόλας..

Βρε τι τραβά ο δόλιος ο μπέμπης από τη Δεσποινούλα;;;Πρέπει να μην αφήνεις το μωρό στιγμή μόνο του ε;;;

Αλέκα μου ανανέωσες τη λιστούλα μας και είμαι πλέον σίγουρη ότι θα μείνω τελευταία :?:?:?:? Για να δούμε..Μια χαρούλα εσείς. Τους βρήκατε πλέον τους ρυθμούς σας!

Κατερινάκι μου τι κάνετε;; Πώς τα περνάτε;; Η φραουλίτσα ετοιμάζεται για την έξοδο ή μας δουλεύει;; :lol::lol::lol: Για να δούμε :lol::lol::lol: Πάντως όταν έπεσα να κοιμηθώ άρχισε πάλι τα ακροβατικά της. Την ημέρα μόνο είναι πιο ήσυχη σε σχέση με λίγες μέρες πριν. Το βράδυ τα δίνει όλα :lol::lol::lol::lol:

Πασχαλιτσάκι μου χάρηκα πολύ που διάβασα μηνυματάκι σου!!!! Πολύ χαίρομαι που είστε καλά! Θα περιμένουμε τα νέα σου αναλυτικά! Να μου φιλήσεις και τα δυο σου τα παιδάκια!

Αριάδνη ο παιδίατρος θα σε κατατοπίσει πλήρως σχετικά με τις ποσότητες που πρέπει να τρώει η μικρούλα σου! Κοιμάται καλά τα βράδια;;

Αυτά και για σήμερα. Νομίζω ότι άπλωσα σεντόναρο :lol::lol::lol::lol: Φιλάκια πολλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimera koritsia!

Simera nustazw. ksupnise h mpempa kai stis 4 kai stis 8 kai meta den koimotan me tipota. Twra pou tin ebala sto

relax exei arxisei na tin pernei o upnos!

Kokona na prosexeis to mpempi! Poso einai h mikri sou?? pwpw fantazomai ti laxtara pou pires otan to eides auto to skiniko!

Emena mou lene istories otan imoun mikri kai eixe gennithei o mikros mou aderfos, oti molis akouga kai pernouse to skoupidiariko etrexa kai fonaza sti mama mou "mama mama na dwsoume to mwlo sto skoupidialiko" :lol::lol:

Ariadni egw otan bazw to klimatistiko tis bazw ena sentonaki apo ti mesi kai katw to opoio tiligw san ntolmadaki gia na min to klotsisei kai episis afinw tin mpalkonoporta ena tsik anoixti. Ws twra mia xara. Ksereis apo pou blepw an einai idaniki h thermokrasia? Otan kruwnei ligo, einai krua ta xerakia kai patousakia, otan zestainetai, udrwnei amesws to kefalaki kai blepw ta mallakia tis bregmena. Tha matheis me piramata esu ti thermokrasia einai idaniki gia ti mpempoula.

Anthouli einai logiko na agxwnesai twra pou ftaneis sto telos...kane pragmata pou tha bgazei to mualo sou apo auti ti skepsi alla tha mou peis ti na kaneis me auti ti zesti...upomoni mono!

Ariadni me to thilastro h thili tha petagetai pros ta eksw kai meta tha mporeis na ti thilazeis pio eukola pisteuw. Des to otan to pareis. Oso pio polu thilazeis toso pio polu gala tha katebei giauto mi biasteis na dineis kseno, palepse to ligo. H paidiatros den mporei na sou pei poso na pinei an thilazeis, tha to deis moni sou, an de thelei allo kai to bgazei mono tou tote xortase...alla tha to deis stin paidiatro otan pate episkepsei apo ta kila, emena mou eixe pei oti prepei na pernei 25 grammaria ti mera.

Egw twra anipomonw na pame pali gia na dw to baros tis. An kai exei kanei kati mpoutakia xontra kati xerakia kai kati magoulares pou eimai sigouri oti exei parei arketo baros! Tha kanoume kai to prwto embolio. To exei kanei kamia sas?? Tha kanei pureto meta to embolio??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσουδια..

Τι ζεστη ειναι αυτη απο το πρωι δουλεθει το κλιματιστικο..

Ελενα η μικρη ειναι 3 χρονων κ δεν τον θελει με τιποτα...δεν λεει να το χωνεψει οτι ηρθε για να μεινει ο αδερφουλης της..της λεω εγω μην τον πειραζεις γιατι θα τα θυμαται κ αμα μεγελωσει θα σε χτυπαει κ αυτος...αλλα αυτη εκει..οποτε βρει ευκαιρια..τον ενοχλει..α κ συ λοιπον δεν τον ηθελες τον αδερφο σου ε..πολυ γελεσα με το σκουπιδιαρικο.Την Παρασκευη θα κανουμε το πρωτο μας εμβολιο ...εμεις θα δειξει για παρενεργειες..η κορη μου δεν ειχε για να δουμε αυτος..το εμβολιο ειναι 5νταπλο..τακαημενα τι τραβανε..

Πασχαλιτακι καλωσηρθες κ να χαιρεσαι την νεραισουλα σου..θα περιμενουμε να μας πεις τα νεα σου..

Ανθη αντε θα περιμενουμε κ απο σενα τα νεα απο τον γοατρουλη σου.

Σημερα τον ταισα τον μικρο κ τα ξερασε ολα δεν ξερω γιατι...τωρα παλι θα θελει να φαει....δεν ξερω μηπως ποναει οι κοιλιτσα του...ρε κοριτσια να ρωτησω κ κατι αλλο..τα απογευματα τον βαζω στο στηθος κ μολις τρωει τα πρωτα 5 λεπτα ολα καλα κ μετα θυμωνει κ δεν καθεται στο στηθος..σας συμβαινει εσας..μονο ταπογευμα μου συμβαινει..δεν ξερω δεν εχει ροη κ τσατιζεται δεν μπορω να δωσω αλλη εξηγηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα απο το κλικλικοσπιτο! ο παιδαρος κοιμθηκε και λεω να πιω το καφεδακι μου πριν την πεσω και εγω!

κοκονα αυτο με το απογευμα ειναι κολικοι και εμενα ετσι κανει (στο μπαμπα του με το μπιμπερο) και μετα απο λιγο ξανασυνεχιζει να τρωει. ο γιατρουλης μου εχει πει οτι τα αγορακια πιο πολυ παθαινουν κολικους τα απογευματα! παντως το infacolic κανει δουλεια

αριαδνη λοιπον χειμωνας παντα 24 βαθμους και το καλοκαιρι απο 22 αναλογα με το χωρο. ας πουμε εδω το βραδυ για να κοιμηθουμε το βαζω στους 25. παντα λιγο ανοιχτη την μπαλκονοπορτα και φυσικα σεντονακι στο μωρο εκτος απο το υπνοο που του βαζω και φορμακι.

τα εμβολια ειναι αναλογς το παιδι αν θα το πειραξει. η σαντυ μου ποτε δεν ανεβασε το τοσο δα πυρετοεκανε επιδραση μτο αλλα μια φορα της εβγαλε αλλεργια επειδη εφαγε κατι και εκανε επιδραση με το εμβολιο.

νανσυ στο δινω σα συμβουλη να ΞΕΚΟΥΡΑΖΕΣΑΙ ΟΤΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ!!!! στην αρχη ολα τα μωρακια ειναι ησυχα κρυβε δυναμεις!!!!

πασχαλιτσακι μου αντε περιμενουμε τα νεα σου και σενα!!!! φιλα την τωρα που μπορεις τη κορακλα σου γιατι μετα ο πριγκιπας θα θελει πιο πολλα φιλια... ακουμε και μενα!!!

ελενα υπομονη και με το συζυγο και με τον υπνο! ειναι μικρα ακομη τα μωρακια μας για προγραμμα και οι μπαμπαδες δεν εχουν βαλει στο μυαλο τους ποσο κουραστικο ειναι ενα μωρο. γιαυτο και εγω καλα κανω και του το αφηνω για να ξεσκαω στη δουλεια που ειπε και η ανθη!

ρε ανθη αυτο το στρωμα της κουνιας τοσο δυσκολο ειναι για να το φτιαξει ??? γιατι δεν επερνες ετοιμο???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalhmera....

Nansu mou,Ki egw tosa phra apo to ika gia to epidoma loxeias 1833 eyrw.Ston oaed katetheses ta xartia gia to symplhrwmatiko epidoma????posa xrhmata einai ayta???

Elena,25 ti sou eipe????ana geyma???mono???eisai sigoyrh??posa kila htan tote??

Ariadnh mou,kala tha kanete kai tha vgainete...Egw den to ekana kai twra menoun liges meres akomh opou tha parw thn eyxoula kai tha bgainoume....

Anthh mou,ti travas ki esy...upomonh....kontozygwnei......

Antwnia,kane ypomonh tha to kseperasei kapoia stigmh h mikrh........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημεραα!!Φουρνος ειναι εξω,κανονικος.Και σκεψου λεει να κοπει το ρευμα ε??? :shock::lol:

Κι εμενα ο μικρος μου το κανει αυτο με το στηθος το βραδακι.Κι εγω ελεγα μηπως ειναι η ροη,αλλα απο το πως κανει τα ποδαρακια του καταλαβα πως ποναει.Το infacolic δεν μπορω να καταλαβω αν κανει τελικα δουλεια ή οχι.Το παιρνει ηδη αρκετες μερες αλλα δεν βλεπω ιδιαιτερη βελτιωση.

Χτες τον ζυγισα και ειμαστε 5620.Ευτυχως που εχω τη ζυγαρια γιατι θα ειχα αγωνια μεχρι να παμε γιατρο.

Παντως τον νοιωθω οτι ειναι πιο βαρυς.Εχει αρχισει και ποναει η πλατη μου!

Το εμβολιο ειχαμε κλεισει να το κανουμε 16 του μηνα,που κλεινει τους 2 μηνες.Αλλα θα λειπουμε τελικα και θα κανονισω για τελος του μηνα.Μου εχει γραψει 3,αλλα δεν θα τα κανουμε ολα μαζι..Μηπως το κανει για να παρει περισσοτερες επισκεψεις??

Εσεις πως θα τα κανετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακια μου..

λια μου δεν μπορει να κανει στην αρχη ολα μαζι τα εμβολια.εμενα τις εκανε διπλο εμβολιο οταν εφτασε 2 χρονων περιπου.

ελενα μου γιατι δεν παιρνεις μια ζυγαρια για το σπιτι;εμεις ειχαμε παρει με την σαντυ κ μας βολεψε παρα πολυ κ βγαινει κ το απο πανω κ ζυγιζεις το παιδι κ μεχρι μεγαλο.

νενε μου ναι εκανα χαρτια για το εχτρα επιδομα μητροτητας κ θα μπουν τα λεφτα τον σεπτεμβρη αλλα δεν ξερω ποσα θα μου βαλουν.τα χαρτια για το εξαμηνο επιδομα τα κανεις μετα τις 64 μερες του ικα.μου ειπε οτι δεν μπορω τωρα.κ ξερεις πως τα βαριεμαι αυτα τα τρεξιματα;ειδικα οτι ειναι με ικα ειναι το χειροτερο μου!!στον οαεδ σε εμας ειναι πιο εξυπερετικοι..

κ αυτο το βραδυ κοιλισε μια χαρα ξυπναγαν μονα τους καθε τρεις ωρες για μαμ κ αλλαγμα αλλα ρε γαμωτο η μπεμπα αμα πειναει πολυ δεν καθεται με τιποτα στο στηθος κ κλαιει κ αναγκαζομαι κ της κανω ξενο..ο μπεμπης μονο μητρικο.δεν βγαζω με το θηλαστρο γιατι φοβαμαι μετα μη δεν εχει για τον μπεμπη.πριν τα παρω σπιτι εβαζα 120 μλ κ απο τα δυο κ τωρα πινει ο μπεμπης κ η μπεμπα κ μετα η μπεμπα πινει κ συμπληρωμα ξενω 70μλ αρα λογικα δεν τους φτανει..

κ το θεμα ειναι οτι ξυπνανε ταυτοχρονα κ δεν εχω περιθωριο χρονου κ τα θηλαζω ταυτοχρονα.σκεφτηκα μωλις τελειωσω με το ταισμα να βγαλω για αποθηκευση με το θηλαστρο αλλα ο μπεμπης μπορει να ξυπνησει ξανα κ θελει παλι βυζι γιατι κουραζεται κ δεν χορταινει πληρως.

τουλαχιστον προς το παρων μονο δυο γευματα το 24ωρο παιρνει συμπληρωμα η μικρη τα υπολοιπα τα καταφερνω με θηλασμο.καλα δεν ειναι βρε κοριτσια;σκεφτομαι πως εαν θηλαζω κ βγαζω με θηλαστρο θα τα παιξω στο τελος..

σημερα ο αντρας μου ξεκινησε τη μετακομιση κ το βραδυ φευγουν οι γονεις μου.γυρνανε βεβαια απο το γαμηλιο ο αδερφος μου κ θα ναι αθηνα κανα 2 μερες.αλλα προς το παρων τα καταφερνω μια χαρα.

για να καταλαβεται ποσο μικρουλια ειναι τα ξημερωματα αφησα το φανελακι ανοιχτο του μπεμπη απο κατω κ απο το κουνημα του φυγε η newborn πανα κ ειχαμε γινει σισκατοι μεχρι την πλατη :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερουδια κοριτσακια μου.

Οπως ειπα και εχθες σας διαβαζα καθημερινα απο το κινητο και μαθαινα τα νεα σας. Αλλα θα σχολιασω λιγα.........

Καταρχην να μας ζησουν τα νεα μας μωρακια, Κριστυ και Μαριαγιωργος. Ευχομαι να ειναι γερα και τυχερα τα πουλακια μου και εσεις οι γονεις γεροι να τα καμαρωνετε. Καλη λοχεια να εχετε κοριτσια.

Ειδα και φωτογραφιες απο τα μωρακια μας. Αχ θεε μου τι ομορφα που ειναι ολα........... τελικα εχουμε ολες πολυ καλα γονιδια, τα μωρακια μας ειναι κουκλια. Πως ζηλευω τα μωρακια που εχουν πολυ μαλλι..... η δικια μου δεν μπορω να πω οτι ειναι και αφανα :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Επισης με το καλο να γεννησετε οι τελευταιες εγκυουλες μας. Φαγατε ολες τις ζεστες βρε κοριτσια.... αντε να ελευθερωθειτε και εσεις :):):)

ΝΑνσουλι μου χαιρομαι πολυ που πηρες τα μωρακια σου σπιτι. Ταλαιπωρηθηκες κοπελα μου..... τελος καλο ολα καλα. Δεν θα σχολιασω τη συμπεριφορα στο μαιευτηριο, τα ειπαν ολα οι υπολοιπες μανουλες. Οσο για τους γονεις-πεθερικα............... απαραδεκτοι. Εσυ αποδειχτηκες ντουρασελ και σε θαυμαζω. Μπραβο που τα καταφερνεις τοσο καλα, θα κλεψεις τον τιτλο απο την Αλεκα μας!!!!!!! Ευχομαι να μπεις σε μια καλη σειρα συντομα και να μην εχεις αναγκη κανενα :):)

Μπεμπουλιτσα με το καλο να παρεις και εσυ τα μωρακια σου σπιτι κοπελα μου να τελειωσετε και εσεις με τα νοσοκομεια και να ηρεμησετε.

Απο οσο διαβασα η βασικη ανυσηχια των φρεσκομαμαδων ειναι ο θηλασμος. Σας καταλαβαινω..... και εγω στον πριγκιπα ετσι ημουνα. Αλλα τωρα στη νεραιδουλα μου μου φαινεται πολυ ευκολος, σαν αυτοματος πιλοτος. Που να ειχα μπιμπερο και σκονη......... μου φαινεται πιο δυσκολο.

Ευχομαι ολες να τα καταφερουμε στο στηθος!!!!

Αυτα για την ωρα. Στο επομενο μυνημα θα σας γραψω την εμπειρια μου και τις αποριες μου, μη νομιζετε και εμεις οι δευτερομανουλες εχουμε ;);););););) Καποια εσεις τα ξερετε καλυτερα, εγω σαν να τα ξεχασα λιγακι :oops::oops::oops::oops::oops::oops:

Σας φιλω ολες :D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KORITSIA MOU TI KANETE?TA MWRAKIA SAS?SAS STELNW TA FILIA MOU SE OOOLES

MOLIS MILISA ME TO MARAKI(MARIAGIWRGOS)EIXA MILISEI KAI TI MERA POU GENNISE APLA ITHELA NA MOU PEI I IDIA NA MPW NA SAS GRWPSW..GENNISE ENA KORITSARO 3.200 ME KAISARIKI TELIKA DIOTI I MIKROULA EIXE MPLEXTEI ME TO LWRO KAI DEN KATEVENE ENW EIXE POLLES WRES DIASTOLI 8 OPOTE PROXWRISASN SE KAISARIKI!OLA EINAI MIA XARA KAI AVRIO ME TO KALO PANE SPITAKI TOUS :D:D MOU EIPE NA MPW NA SAS GRAPSW TA NEA THS KAI MOLIS MPORESEI THA MPEI KAI I IDIA!!SAS FILW KAI PALI OLES POLU GLUKA KIESAS KAI TA MWRAKIA SAS KAI SE OSES AKOMA DEN KSEFOUSKWSAN EYXOMAI APO KARDIAS ME TO KALO!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαιρομαι που μπηκες κ γραφεις χτινακι στο ποστακι μας..κ σε σενα ευχομαι οτι καλυτερο

πασχαλιτσακι κ εγω σαν δευτερομανουλα ηταν πολυ διαφορετικη η εμπειρια της γεννας..χιλιες φορες η πρωτη..

δεν με ταλαιπωρησαν οι γιατροι κτλ..εξαλλου εχετε καταλαβει ποσο εμπιστευομαι τον γιατρο μου αλλα ειχα παρα πολυ φοβο κ ανχος για τα μωρα καισαρικη κτλ..οπου κ δικαιολογημενα τελικα λες κ το ενστικτο μου ηξερε τι θα ακολουθησει..

οσο για την μετεπειτα εμπειρια στις θερμοκιτιδες δεν θελω να την θυμαμαι καθολου κ μακρια απο ολες..εχω περασει ξανα νοσοκομεια με την σαντυ αλλα αυτο ηταν αλλο πραγμα..οι μελανιες στα χερακια τους ακομα μου το θυμιζουν..ισως κ για ολο αυτο να εχω τοση ενεργεια κ να μου φαινονται ολα ευκολα..

πως γινεται να ξυπνανε ταυτοχρονα :lol::lol: κ μωλις τυχει κ κλαψει ο μικρος αρχιζει κ η αλλη; :lol::lol: τελικα μαλλον δεν τους φτανει το γαλα γιατι ειχα ενα φυλαγμενο στην καταψυξη απο το θηλαστρο προ τριων ημερων το μοιρασα στα δυο κ δεν τους εφτασε,εδωσα κ στηθος.αλλα μπορει και να αυξηθει βεβαια ζητηση κ προσφορα δεν λενε;

η μπεμπουλα εξαφανιστηκε κ δεν ξερω τι γινεται με τα μωρα..μπορει κ να τα χει παρει κ να μην προλαβαινει να μας γραψει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nansy ακόμα κι αν έχεις βγάλει με το θήλαστρο ο μπέμπης μπορεί να τραβήξει γάλα. Το αντίστροφο δεν γίνεται. Δηλαδή να έχει μόλις θηλάσει και να πας να βγάλεις με το θήλαστρο. Το θήλαστρο δεν θα καταφέρει να βγάλει γάλα ενώ τα μωρά μπορούν ακόμα και αφού έχει αντλήσει με το θήλαστρο. Οπότε μην φοβάσαι να το χρησιμοποιήσεις.

Νενε είναι στο όνομά μου η εταιρεία που δούλευα (τυπικά γιατί ουσιαστικά είναι του πατέρα μου) και έτσι ήμουν αναγκασμένη να έχω ΤΕΒΕ. Το ΤΕΒΕ δεν δίνει επιδόματα άδειας λοχείας κλπ. και αφού η εταιρεία υφίσταται ακόμα και από τον ΟΑΕΔ δεν θεωρούμαι άνεργη για να πάρω επίδομα. Οπότε σκατά. Οι γονείς μου διακοπάρουν και μένα και μου λένε να τους στέλνω φωτογραφίες με το κινητό του μπέμπη για να τον βλέπουν. Έλεος. Τελικά οι διακοπές είναι σημαντικότερες από το εγγόνι τους. Αυτό που λένε του παιδιού σου το παιδί είναι 2 φορές παιδί σου πίπες (σορυ κιόλας). Εγώ και να με παρακαλούσαν δεν θα πήγαινα διακοπές να αφήσω το παιδί μου.

Εγώ βάζω κλιματιστικό. Εδώ βάζουν στα μαιευτήριο και μάλιστα είχα πάει τον Ιούλιο για να δω το μωρό της κουμπάρας μου και έπαθα με το ψύχος εκει μέσα. Εγώ έχω πάρει θερμόμετρο-υγρόμετρο-ρολόι επιτραπέζιο. Έχω πάντα θερμοκρασία μεταξύ 27-28 βαθμούς κελσίου και υγρασία μεταξύ 40-60%. Ευτυχώς έχουμε το ενυδρείο και δεν πέφτει κάτω από 40% η υγρασία.

Εγώ δεν μετράω τίποτα. Το ποιο στήθος έδωσα τελευταία το καταλαβαίνω από το σελτεδάκι που του βάζω από κάτω όταν θηλάζω. Αναλόγως σε ποια μεριά βρίσκεται καταλαβαίνω που θήλασα τελευταία.

Τελικά ο δικός μου είναι ο πιο μινιόν αφού γεννήσατε μετά από μένα και έχετε τα ίδια ή περισσότερα κιλά από μένα. Ελπίζω να μην έχει κάτι το μικρό μου :( . Κοριτσάκια εμένα συνεχίζουν τα πράσινα κακά και βρωμάνε και πολύ παρόλο που κάνω αυτό που είπε η Λία. Αδειάζω τελείως το ένα στήθος και μετά πάω στο άλλο.

Εμφανίσαμε και νινίδα όχι πολύ βέβαια απλά είναι λίγο άσπρο στις ρίζες των μαλλιών του. Μου είπε ο παιδίατρος να βάλω ελαιόλαδο ή βαζελίνη. Όμως θα το αφήσω για λίγο να δω πως θα εξελιχθεί.

Ήθελα να σας ρωτήσω. Στον ύπνο πως είναι τα μωράκια σας? Κυρίως οι μανούλες που κοντέυουν στους 2 μήνες. Εμένα στην κούνια μόνο αν έχει πέσει σε βαθύ ύπνο κάθεται αν όχι παρότι κοιμισμένος ξυπνάει. Επίσης, καταλαβαίνω ότι τον έχει πάρει καλά τον ύπνο όταν αρχίζει τα τινάγματα και τους ήχους τύπου αναστεναγμός. Εσάς σας τα κάνουν αυτά? Ή είναι ήσυχα μέχρι να τα πάρει ο ύπνος και αφού τα πάρει ο ύπνος. Τι τεχνικές χρησιμοποιείτε για να κοιμηθεί το μωρό σας? Ρωτάω γιατί σε λίγο θα είναι ασήκωτα από βάρος και θα πρέπει να βρούμε εναλλακτικούς τρόπους νανουρίσματος γιατί αλλιώς θα τρέχουμε στους ορθοπαιδικούς για ίσιωμα :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ασε Σταυρουλα κι εμενα τα ιδια μου κανει.Τον βαζω στην κουνια οταν τον δω πως γλαρωνει,για να μαθει να αυτονανουριζεται,αλλα δεν κοιμαται μονος του ο ατιμος!Ενω αν τον ακουμπησω στο κρεβατι μου,κοιμαται αμεσως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολυ ζέστη και σημερα ποτε θα δροσισει λίγακι

Χθες ο μικρός κοιμήθηκε στις 21:30, ξύπνησε στις 01:00 και μετα στις 4:00 όπου μου εμεινε ξυπνιος μέχρι τις 06:00 και σήμερα όλο το πρωι ξυπναει τρώει και ξανακοιμαται. Έχω το κλιματιστικο αλλα και το παράθυρο ανοιχτό, φοβάμαι να τον έχω πολλές ώρες μονο στο κλιματιστικο.

Αχ βρε Αντωνία κάνει τέτοια η μικρη σου δεν είναι να την αφήνεις λεπτό, που θα παει ελπίζω να αλλάξει κάποια στιγμη. Ελένη μπράβο που σημειώνεις τόσα πράγματα, με τον καιρο θα δεις θα τρώει και διαφορετικές ποσότητες απο ότι στην αρχη. Καλα κανείς που την βάζεις στο στήθος, σίγουρα κάτι τραβάει και απο κει. Τώρα για την διατροφή που ρωτησες εγω καφε δεν πινω γιατι θηλαζω ανά μιάμιση ώρα, επισης δεν πινω σκέτο χυμό πορτοκαλί αλλα φτιαχνω χυμο με διαφορα φρουτα στον αποχυμωτη γιατι λενε προκαλει αφρωδεις κενωσεις και τα ενοχλεί. Δεν έχω φαει ακόμα όσπρια αλλα έχω φάει λαδερα και δεν φάνηκε να τον ενοχλεί κάτι. Όλα θέλουν μετρο και πολυ νερο.

Κατερίνα καλώς μας ήρθες, να χαίρεσαι την νεραιδουλα σου! Περιμένουμε την εμπειρία σου και τις αντιδράσεις του μικρου σου!

Έλενα εγω για να θυμάμαι απο πιο στήθος έφαγε τελευταία βάζω μια παραμανα μικρη στο σουτιέν και τρώει κάθε φορα απο αυτο που δεν είναι η παραμανα.

Αριαδνη να θυμάσαι ότι αυτο που θα βγάζεις με το θηλαστρο δεν ανταποκρίνεται στο ποσο τρώει το μωρακι όταν είναι στο στήθος, στο λέω για να μην αγχωθεις με βάσει αυτο που θα σου πει ο παιδιατρος ότι πρέπει να τρώει. Η Έλενα σου τα έγραψε μια χαρα συμφωνω σε όλα! Για το κλιματιστικο καλα κανείς και αφήνεις και την πόρτα ανοιχτή.

Ανθη εγω έχω μια διαίσθηση ότι θα γεννήσεις ή στις 12 ή στις 17, λες να πεσω μεσα :lol::lol: περιμένουμε νεα σου σήμερα απο τον γιατρο.

Αμαλία δεν γινεται να κάνει μαζι τα εμβόλια δεν το κάνει για τις επισκέψεις το κάθε ένα πρέπει να γίνει σε διαφορετικο μήνα (ηλικία) του παιδιού σύμφωνα με το προγραμμα εμβολιασμων απο το ΕΣΥ.

Χριστινακι σε ευχαριστούμε για τα νεα που μας εεφερες απο την Μαρία. Να της ζήσει το κοριτσάκι της και αν μιλήσετε πάλι να τις μεταφερεις τις ευχές μας.

Νανσυ καλα τα πας είναι δυο και μπορει να θέλουν και συμπλήρωμα τώρα που τα έχεις και τα δυο αυτα βαζοντας τα στο στήθος θα σου αυξήσουν σίγουρα την παραγωγη, υπομονη σιγα σιγα και σε λίγες μέρες θα δεις ποσο καλύτερα θα είναι τα πράγματα.

Σταυρουλα δηλαδή το ΤΕΒΕ δεν δίνει κανένα επίδομα τοκετου ή λόγω ΕΟΠΥΥ πήγαν στο μαιευτήριο? Ο ΟΑΕΔ τι επίδομα δίνει σε περίπτωση που είσαι άνεργος, ανεξάρτητο απο την ασφάλεια που έχεις και αν έχεις πάρει απο εκει επίδομα?

Πάω να κοιμηθω μπάς και αναπληρωσω λίγο ύπνο απο τον χθεσινοβραδινο γιατι δεν ξέρω τι θα κάνει και σήμερα το βράδυ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

este μου οταν ειμασταν στην μοναδα οι μαιες ελεγαν πρωτα θηλασμο κ μετα θηλαστρο.τωρα δεν ξερω πιο απο τα δυο ειναι το σωστο αλλα λεω να μην μπω στην διαδικασια του θηλαστρου εκτος το οτι δεν το αντεχω κ αυτο ηταν ενας λογος για την πολυ χαλια ψυχολογια που ειχα αλλα με δυο μωρα κ την σαντυ ποτε να προλαβω να βγαλω κ γαλα με το θηλαστρο.η μαια μου πε πως αποκλειεται να φτανει το γαλα μου κ για τα δυο ενω ο παιδιατρος στην μοναδα μου πε πως δεν ειναι απολυτο να μην φτανει.

τα μουγκρητα αυτα ολα τα μωρακια νομιζω τα κανουν..κ εγω τα ειχα ξεχασει κ την πρωτη μερα πεταγωμουν συνεχεια μηπως επαθαν κατι :lol::lol:

παντως η δικη μου μερα περναει τοσο γρηγορα που δεν παιρνω χαμπαρι αλλα παραλληλα την απολαμβανω..με κοβω σε κανενα 3 χρονια να ζηταω κ τεταρτο :lol::lol::lol: κ σιγα μη μου κατσει!! :lol::lol:

καλα με αυτη τη ζεστη προτιμω που μαι σπιτι με κλιματιστικο παρα να μουν διακοπες κ να ελιωνα στον ηλιο..

το μονο σπαστικο ειναι οτι δεν αντεχω το σουτιεν στο σπιτι κ δεν γινεται να μη φοραω γιατι τρεχει το γαλα κ στην κορη μου δε το χα αυτο.δεν λερωνομουν ποτε,τωρα γινομαι μουσκεμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια μου,καλα ειστε βλεπω σε γενικες γραμμεες κ εμεις καλα ειμαστε απλα κοντευει η παρασκευη κ εγω αγχος.

πασχαλιστακι μου να σου ζησει κ παλι η νεραιδουλα σου κ περιμενουμε την εμπειρια σου,καλωσηρθες κ παλι!

σταυρουλα μου κ εμενα ειχε βγαλει λιγο νινιδα ο αντωνης μου κ του ειχα παρει ενα ειδικο λαδακι της φρεζυντερμ κ ειχε περασει γρηγορα,αλλα δεν ηταν κ εντονη η νινιδα.βαλε αυτα που λες για αρχη.

νανσυ μου το τσιγαρακι τσιγαρακι,δεν το συζητω :D εγω ειπα του αντρα μου οτι απο βδομαδα θα κανω ενα με ενα ποτηρι φραπε,σαν τρελη το αναζητω αν κ μαλλον στην αρχη θα με πικρανει.παντως οχι για μονιμα στον θηλασμο.απλα ετσι ενα κ παλι αν το δεχτω,λογικα θα αηδιασω.γιατι πηρες επιδομα λοχειας;δεν εχει κοπει;εχω μπερδευτει ρε κοριτσια..στον εοππυ εισαι κ εσυ;αν θελετε πειτε μου,ειμαι περιεργη μην χασω κ εγω κανενα επιδομα.

καλα με τη ζεστη δεν το σχολιαζω..ευτυχως που εχω τη πεθερα μου,ερχεται κ μου φερνει ψωμι κ γενικα οτι χρειαστω απο εξω,δε βγαινω καθολου τα πρωινα.λενε απο παρασκευη λιγο θα πεσει.εγω που δεν ειμαι του κλιματισμου φετος πρωτη φορα το εχω τοσο συχνα κ δεν ειναι λογω εγκυμοσυνης απλα εχει παραγινει το κακο..

ελενα μου το εμβολιο δεν ειναι απαραιτητο οτι θα τη πειραξει,ειναι αναλογα το παιδακι απλα παντα θα εχεις το νου σου.εμενα τον αντωνη μια φορα μονο του ετυχε κ αυτη ηταν περιπου 1 ετους αν θυμαμαι καλα,μπορει κ λιγο μικροτερος.

αριαδνη μου κλουκλιτσα η μικρουλα σου,πολυ γλυκουλα ειναι για φαγωμα!αχ τα βλεπω κ φτερουγιζει η καρδια μου γιατι καπως ετσι θα ειναι κ δικια μου,ανυπομονω να δω τη φατσουλα της.

α οσο για ζυγαρια που λετε εμεις τον πρωτο καιρο ειχαμε νοικιασει,οπως ειχα νοικιασει κ το θηλαστρο.γιατι ηταν καθαρα για μωρακια ενω για οταν μεγαλωνει το παιδι εχουμε τη δικια μας που τωρα ας πουμε ζυγιζω κανονικα το παιδι.

νανσυ αυτο που ειπες με τις μελανιες απο τα σωληνακια κ ολα αυτα κ εγω τα θυμαμαι καμια φορα κ προσπαθω οπως μου ηρθε στο μυαλο να μου φυγει.κακο ονειρο ηταν κ παει τελειωσε..πω πω ουτε να το σκεφτομαι.

αποψε θα παω για ενα τελευταιο καφεδακι,αυριο ειναι η παραμονη της γεννας κ ετσι θα χαλαρωσω κ θα περιποιηθω τον εαυτο μου πριν τη μεγαλη μερα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βικακι μου ηρθε κ σειρα σου ε;αντε με το καλο κοριτσακι μου..κ εγω εχω κλιματιστικα ολη μερα αλλα μου παν απο την μοναδα να τοχω στους 28 κ ειναι σαν να μην δουλευει καθολου..αλλα τι να κανω..

βικακι πηρα απο το ικα το 54 μερες πριν κ το 64 μερες μετα ολα τα αλλα κοπηκαν κ απο τον οαεδ παιρνεις ενα επιδομα μητροτητας αλλα οπως ειπα κ στην νενε δεν ξερω ποσο κ μετα κανονικα απο τον οαεδ το εξαμηνο.

τα μπεμπεκια δεν εχω καταφερει να τα βγαλω φωτο γιατι ολο κοιμουνται..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον ξεκιναω να σας γραψω την εμπειρια μου.

Κυριακη βραδυ σας γραφω το τελευταιο μου μυνημα και παω για το τελευταιο μου μπανιο ως εγκυουλα, να κανω και εναν ελεγχο για τριχες και να κανω τα μαλλια μου. Κατα τις 12 λεω να την πεσω και βαζω το ρολοι στις 6 μιας και 8 η ωρα επρεπε να ειμαστε στο Γενεσις (περιπου 1 ωρα δρομος απο τη Βέροια). Ξαπλωνω, παιρνω το βιβλιαρακι μου και χαλαρωνω........ ο υπνος δεν με επαιρνε με τιποτα!!!! Γαριδα το ματι. Δεν ειχα ουτε φοβο ουτε αγχος, ισως λιγακι υπερενταση για την μερα που ξημερωνε....γενικα ενοιωθα οτι ειμαι πολυ ξεκουραστη και δεν νυσταζα με τιποτα. Να μη σας πολυλογω δεν κοιμηθηκα καθολου (ισως κανενα μισαωρο) και περιμενα να παει 6 να σηκωθω, πλυθηκα, βαφτηκα λιγακι και φυγαμε.

Φτασαμε στο Γενεσις στις 8 παρα κατι. Αμεσως με παρελαβαν και με ανεβασαν στο δωματιο (τελικα εμεινα σε 3κλινο με 2 πολυ καλες συγκατοικους) με εκαναν καρδιογραφημα, καρδιοτοκογραφο, πηραν πιεση και ιστορικο, πηραν αιμα και ουρα, εβαλαν ορο και αφου εβαλα το υπεροχο σεξι ρομπακι μου εκαναν το κλισμα :evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil: . Αυτη τη φορα δεν περιμενα σαν την αλλη να μου ερθει το κακα και να τρεχω σφαιρα, αλλα με το που ενιωσα οτι θελω τουαλετα πηγα σαν κυρια και ολα καλα ;);););) .

Περιμεναμε με τον αντρα μου στο δωματιο να περασει λιγακι η ωρα και κατα τις 9 και κατι με κατεβασαν στα χειρουργεια, πρωτα σε μια αιθουσα απεναντι μεχρι να παει 10 και να με βαλουν μεσα. Χαιρετησα τον αντρα μου (οι γονεις ηταν εξω και δεν τους ειδα μεχρι που γεννησα και με βγαλαν απο το χειρουργειο) και περιμενα να ερθει η ωρα. Στις 10 ηρθε ο γιατρος μου και με εβαλαν μεσα. Ο αναισθησιολογος μου συστηθηκε (κουκλος παρεπιπτωντως :oops::oops::oops::oops: ) και μου εξηγησε τι θα κανει ενω οι μαιες και οι νοσηλευτες εκαναν πλακα μεταξυ τους και ελαφρυναν την ατμοσφαιρα. ΞΕκινησαμε γυρω στις 10.10 την αναισθησια (πονεσε λιγακι εκει που με τρυπησε) και με ξαπλωσαν. Σχεδον σε ενα 10 λεπτο δεν ενιωθα τιποτα, απλα κουνουσα τα ποδια μου αλλα πονος ΜΗΔΕΝ. Γυρω στις 10.25 ξεκινησε ο γιατρος να με ανοιγει και 10.35 ακουσα το κλαμα της νεραιδουλας μου :D:D:D:D:D:D .

Θεε μου τι ευτυχια......εκλαιγα απο τη χαρα μου και τη συγκινηση που ολα πηγαν καλα...... Μου την εφεραν αμεσως διπλα μου και τη φιλησα και μου ευχοταν ολοι εκει μεσα και εγω απο το κλαμα δεν μπορουσα να πω ουτε ευχαριστω. Σε γενικες γραμμες δεν ειχα ιδιαιτερα προβληματα στο χειρουργειο αλλα πονεσα την ωρα που πατουσαν την κοιλια μου πανω ψηλα για να βγει το μωρο (στον πριγκιπα επειδη ηταν εγκαρσιος και ηδη πολυ κατω δεν με πονεσαν) και επισης δεν ειχε μουδιασει η δεξια πλευρα μου τοσο πολυ σε σχεση με την αριστερη με αποτελεσμα να νοιωθω λιγακι πονο περισσοτερο δεξια, μαλλον τσουξιμο. Το ειχα αναφερει κατα τη διαρκεια του χειρουργειου στον αναισθησιολογο οτι νοιωθω πονο δεξια και μου ελεγε οτι ειναι φυσιολογικο να μουδιαζει η μια μερια περισσοτερο απο την αλλη αλλα αγω νομιζω οτι δεν με επιασε σωστα (θα σας πω και παρακατω) μιας και στον πριγκιπα δεν ειχα τετοιο θεμα.

Αφου με τακτοποιησαν με ανεβασαν πανω και ηρθαν οι δικοι μου να μου ευχηθουν. Ολοι ελεγαν ποσο κουκλα και ηρεμη ηταν η νεραιδουλα μου (ο πριγκιπας ειχε γεννηθει θυμωμενος , με τα φρυδακια του σμιχτα :lol::lol::lol::lol::lol::lol: ) και περιμεναμε να παει 1 η ωρα να μου τη φερουν. Ειχα δηλωσει και αποκλειστικο θηλασμο και ανυπομονουσα να τη βαλω στο στηθος. Οταν μου την εφεραν την καρδουλιτσα μου και την εβαλα στο στηθος ενιωσα πληροτητα ρε κοριτσια, το εχω ξαναπει οτι μου στοιχισε πολυ που δεν γεννησα τα παιδια μου φυσιολογικα και ο θηλασμος για εμενα ηταν ενας τροπος να γεμιζει αυτο το κενο... Η μικρη επιασε αμεσως και χαρηκα πολυ.

ΠΑραδοξως αεριστηκα το ιδιο απογευμα και περιμενα η χαζη οτι θα μου εβγαζαν αμεσως τον καθετηρα και θα μπορουσα να φαω αλλα γελιομουν. ΠΑροτι αεριστηκα δεν μπορουσα κοριτσια να σηκωθω καθολου. Θυμαστε που σας ειπα οτι η μια πλευρα μου η δεξια δεν ειχε μουδιασει???? Λοιπον η δεξια πλευρα μου ξεμουδιασε περιπου 3-4 ωρες μετα το χειρουργειο σε σημειο μου κουνουσα ολο το ποδι κανονικα ενω η αριστερη μου ξεμουδιασε 10 ωρες μετα το χειρουργειο :shock::shock::shock::shock::shock: . Νομιζα οτι θα μεινω παραλυτη, τσιμπουσα το ποδι και δεν το αισθανομουνα εκτος απο τη γαμπα και κατω και εννοειται οτι δεν το κουνουσα. Για να με αλλαξουν το επαιρναν και το εβαζαν αυτες στη θεση που επρεπε.......... ειχα αρχισει να φοβαμαι οτι δεν θα το ξανανοιωσω :(:(:(:(:( . Οποτε με αυτες τις συνθηκες δεν μπορεσα να σηκωθω την ιδια μερα αλλα την επομενη το πρωι με χιλια ζορια. Επειδη εχω και χαμηλο αιματοκριτη ημουνα πολυ αδυναμη αλλα επρεπε να σηκωθω γιατι ετσι ηξερα οτι θα επαιρνα τα πανω μου καλυτερα ;););););)

Οι 2 πρωτες μερες περασαν με σχετικα πονακια και ζητησα καποιες φορες παυσιπονα γιατι δυσκολευομουνα και να κοιμηθω αλλα και να περπατησω και να παω τουαλετα. Οι πιο ομορφες ωρες ηταν ανα 4 ωρο που εφερναν την νεραιδουλα μου για γαλατακι και την κρατουσα στην αγκαλιτσα μου τουλαχιστον για ενα μισαωρο και μερικες φορες και 1 ωρα :D:D:D:D:D:D .

Ολα κυλισαν καλα μεχρι την Τεταρτη το πρωι που μου την εφεραν και ειδα οτι ειχε αρχισει να παιρνει κιτρινωπο χρωμα.........Καταλαβα οτι ανεβαζε ικτερο :(:(:(:(:(:(:(:( . Τεταρτη πρωι ειχε 10.5 και το απογευμα 10, οποτε ειπα τη σκαπουλαραμε. ΜΕτρουσα ωρες να ερθει η Παρασκευη να παμε σπιτακι μας. Ελα ομως που οταν μου την εφεραν την Πεμπτη το πρωι ηταν πολυ πορτοκαλι :cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry: Περναει ο γιατρος (περνουσε ο παιδιατρος για ενημερωση μονο αν ειχε κατι να πει, συνηθως κακο....) και μου λεει οτι εχει ικτερο 13,5 και επειδη ειναι αυριο να παρουμε εξιτηριο καλο ειναι να την βαλουμε στη φωτοθεραπεια για να πεσει. Εννοειται οτι συμφωνησα αμεσως και μου την πηρανε.

Κοριτσια δεν εχω περασει πιο εφιαλτικο 24ωρο στη ζωη μου (το επομενο ηταν οι ωρες που περασα κλεισμενη στο μπαλκονι απο τον πριγκιπα)......Εκλαιγα ολη μερα. Σκεφτομουνα οτι θα συμβει αυτο που φοβομουνα, οτι θα παρω εξιτηριο χωρις τη νεραιδουλα μου και τρελαινομουνα..... Επελεξα να πηγαινω καθε 3 ωρες μερα νυχτα να κανω αντληση το πολυτιμο γαλατακι μου για να της το δινουν, μια διαδικασια επιπονη ψυχικα μιας και τη μπεμπα μου την ειχαν σε εναν χωρο που στεγαζαν φωτοθεραπεια, εντατικη παρακολουθηση, θερμοκοιτιδες..... οταν μπαιναμε εκει οι μαμαδες για να κανουμε αντληση φορουσαμε σκουφακια, ποδοναρια, ρομπα, μασκα και πλενομασταν καλα στα χερια. Αυτη η διαδικασια με τσακιζε..........ακομη εχω στα αυτια μου τον απαισιο ηχο μπιπ μπιπ μπιπ απο καποιο μωρακι που ηταν στην εντατικη παρακολουθηση...... Τα ακουγα να κλαινε και σκεφτομουνα ποσο τους λειπει η μανουλα τους..........ποσο λειπει στην μικρουλα μου η μαμα της και πεθαινα......

Εννοειται οτι το βραδυ της Πεμπτης δεν κοιμηθηκα (ειχα στα χερια μου μια εικονα του Αγιου Ραφαηλ και εκανα προσευχουλες να βοηθησει τη νεραιδουλα μου να γινει καλα και να φυγουμε), περιμενα να ερθει το πρωι και να περασει ο παιδιατρος να μας πει το αποτελεσμα της πρωινης μετρησης. Οταν τον ειδα να μπαινει ημουνα σιγουρη οτι θα μας ελεγε οτι πρεπει να μεινει κι αλλο εκει μεσα. Οταν μας ανακοινωσε οτι επεσε στο 12 και φευγουμε αρχισα να κλαιω απο τη χαρα μου :D:D:D:D:D:D:D:D . Δεν το πιστευα οτι επιτελους θα την επαιρνα και θα φευγαμε. Ετοιμασαμε τα χαρτια μας και γυρω στις 1,30 ξεκινησαμε για τη Βέροια.

Σε γενικες γραμμες δεν μπορω να πω οτι σαν χειρουργειο και σαν δευτερος τοκετος-καισαρικη ηταν ευκολοτερα τα πραγματα. Ισως εφταιγε το οτι ημουνα προετοιμασμενη να πεταω απο την πρωτη μερα και να μην εχω καθολου πονους. Στο σπιτι που ηρθα στη μαμα μου δεν κανω τιποτα, μονο θηλαζω και αλλαζω τη μπεμπουλα μου :):):):):) . Εγω εχω αναρρωσει πληρως και νοιωθω λιγοτερο αδυναμη σε σχεση με το πως ημουνα στον πριγκιπα.

Αυτη ηταν η εμπειρια μου. Στο επομενο μυνημα μου θα σας πω τις αντιδρασεις του πριγκιπα και τις αποριες μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πασχαλιτσάκι κρίμα που στενοχωρήθηκες τόσο, σε αντάμοιψε όμως η όμορφη μπεμπούλα σου. Παντως ο ίκτερος δεν είναι τίποτα!Τελικά λέω πάντως εγώ ήμουν η εξαίρεση που με ολική και καισαρική συνήλθα την επόμενη μέρα και την τρίτη μέρα πέταγα. Αφου και ο γιατρός μου είπε ότι αν δεν σε είχα ξεγεννήσει εγώ, δεν θα πίστευα ότι έχεις κάνει καισαρική!!Πάντως είσα πολύ τυχερή που είσαι στη μαμά σου και δεν κάνεις τίποτα. Εγώ σήμερα σιδέρωσα τρία πλυντήρια :twisted:

Τελικά με το θήλαστρο είναι μανίκι η υπόθεση και πονάω πάρα πολύ. Για να δούμε τί θα γίνει..

Ψιλοέχωπέσει πάντως και σήμερα φώναξα πολύ στον άντρα μου :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas koritsakia mou, xathika ligo...

na ksekiniso me ta kala nea, o manolis mou bgike exthes apo to nosokomeio. zoristika ligo exthes giati olo gkriniaze alla fusiko itan. troei kathe 3 ores kai mas exei trelanei me to xamogelo tou kai ta nazia tou :D:D

o antonis mou teleiose tin antibiosi pou eperne kai bgike apo ti thermokitida! tora perimenoume na parei ligo baros akoma. apo oti mou eipan mallon tin paraskeui tha ton paro :D:D

ta dika mou tora... proxthes piga sto nosokomeio opos kathe mera na do ta mora mou. para ligo na plakotho me tin nosokoma/giatros pou itan ekei. eixe kollisei xanzaplast sta xeilakia tou antoni kai den to eixe parei kaneis xampari!!!! kai otan tin fonaksa mou leei den einai xanzaplast einai gala!!!! :o:o trelathika kai tis leo katse na sou deikso. katharizo to moro mou kai mou leei nai telika exete dikio!!!! paei auto! tis leo pote tha bgei apo to thalamo pou einai kai mou leei den ksero akoma, tha tou kanoume eksetaseis aurio kai blepoume! meta tis leo pote tha arxisoun oi nosokomes na ton taisoun me bibero kai mou apantaei i kota auto kanoume kathe mera :shock::shock: kai tis leo kai to solinaki pou exei sti muti diakosmitiko einai??? para ligo na tin deiro!!! mou leei nai afou exei solinaki tote den troei me bibero :shock::shock:

pao meta sto thalamo pou itan o manolis kai tin ksana fonazo. mou leei oti exei kalo baros (2400gr) kai oti troei polu kala me to bibero kai tote tis leo giati einai akoma to paidi mou edo kai oxi spiti!!! pote tha bgei tis leo kai mou apantaei den ksero pote tha bgei den to exoume sizitisei akoma :o:o:o:o tis leo den katalava, pote tha apofasisete na to sizitisete e??? tosi polu douleia exete??? pou kathe fora pou erxomai kafe pinete!!! fonakse mou tin dieutintria na tin do tora!!! kai mou leei se adeia einai kai leipei!!! feugontas tis leo an to proi den to sizitisete tha ginei tis poutanas. tote mou leei pare me 10 to proi. efuga kai pira ton antra mou tilefono kai eklaiga! neuriase kai ekeinos kai mou leei tha to kanoniso ego! piga spiti kai eklaiga mexri tin epomeni mera! opos sigoura katalabate den glitosa ti katathlipsi kai tote to katalaban kai o antras mou kai i adelfi mou... tin epomeni to proi 10i ora pairno til kai mou lene ksana pare 1i ora. pairno ton antra mou kai tou leo molis sxolaseis pame irakleio. 12 kai misi molis eimastan sto dromo gia irakleio kai me pairnoun apo to nosokomeio kai mou lene elate na ton parete kai pigame kai i ''giatros'' itan ekei kai den tolmise na me koitaksei :!::!:

proxthes to bradu meta apo ola auta pou eixan ginei, den ksero ti me epiase kai efuga apo to spiti me ta podia kai perpatousa kamia ora mexri pou irthe o antras mou na me parei. nomize ekeinos kai i adelfi mou oti eixa paei gia upno... apo xthes eimai kalutera pou exo to ena mou moraki spiti alla eimai stenaxorimeni pou o antonis mou einai akoma ekei.. upomoni kano... auta ta nea mou... pao na sas diavaso...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστινουλα μου............τι περνας και εσυ. Ο θεος δινει δυναμη στις μανουλες, ολα θα περασουν την Παρασκευη που θα ερθει και ο Αντωνης σπιτι και ουτε καταθλιψη θα εχεις ουτε τιποτα!!!!!

Ειναι φυσικο και επομενο να κλαις κοριτσακι μου με ολα αυτα που συμβαινουν οχι μονο οσον αφορα τα μωρακια σου αλλα και οσον αφορα τη συμπεριφορα στο νοσοκομειο. Κλαις και απο τα νευρα σου!!!!!!

Καλα λεει ο πεθερος μου...... μου λεει γιατι νομιζεις οτι ασπριζουν τα μαλλια οταν γινομαστε γονεις? Απο τα βασανα!!!!!!

Ειδα και τα κουκλακια σου, νομιζω οτι το ενα σου μοιαζει πολυ :):):):):):):)

Αριαδνουλα μου ειναι πολυ ωραια τωρα στη μαμα αλλα σκεψου οτι σε καμια εβδομαδα θα φυγω και εκει θα ειμαι τελειως μονη :(:(:(:(:(:(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κάνετε κορίτσια; Σήμερα είχα ραντεβού με το γιατρό αλλά αναβλήθηκε για Παρασκευή γιατί προέκυψε τοκετός..Απογοητεύτηκα λίγο γιατί το περίμενα πως και πως..Δεν πειράζει όμως. Η Παρασκευή δεν είναι μακριά.Μακάρι να πήγαν όλα καλά με την κοπέλα που γέννησε.

Ελενάκι μου κάνω υπομονή..Δεν μπορώ να κάνω και κάτι άλλο. Το μόνο που δεν αντέχω πλέον είναι το φοβερό πρήξιμο στα πόδια μου. Μοιάζουν με πόδια ελέφαντα πραγματικά :?:?:?:?

Αντωνία μου κάνε υπομονή με τη Δεσποινούλα. Θα της περάσει. Θα τον συνηθίσει τον αδερφούλη της! Φαντάζομαι πως είναι πολύ κουραστικό για σένα αλλά είναι προσωρινή η κατάσταση.

Αλέκα έτοιμο ήταν το στρώμα απλά δεν μου το έδωσε στις διαστάσεις που ζήτησα.Έκανα βλακεία που δεν το μέτρησα στο μαγαζί και έπρεπε να ξανατρέχω..

xtinaki σ' ευχαριστούμε πολύ για τα νέα που μας έγραψες! Εσύ τι κάνεις;; Είσαι καλά;

Μαρία Γιώργος να σου ζήσει το κοριτσάκι σου! Θα περιμένουμε τα νέα σου!

Κατερινάκι για να δούμε..Θα βγει αληθινή η διαίσθησή σου;; Τώρα που γράφω έχω κάτι πονάκια και αγχώθηκα λιγάκι αλλά δεν νομίζω να σημαίνουν κάτι..Μάλλον τα έχω γιατί κουνιέται πολύ η φραουλίτσα :?:?:? Η πίεση που νιώθω πάντως πολύ χαμηλά στην κοιλιά είναι απίστευτη. Σε λίγο θα πάω να ξαπλώσω για να δω αν θα νιώσω καλύτερα.

Βικάκι τίποτα δεν έμεινε. Αύριο ετοιμάζεσαι και Παρασκευή θα γνωρίσεις την κουκλάρα σου!!!! Τέλεια! Εντάξει με το άγχος;;;

Πασχαλιτσάκι μου να σου ζήσει η κοριτσάρα σου! Τώρα πια είσαι μια μανούλα με δύο υπέροχα παιδάκια!!!! Καλή λοχεία και καλούς θηλασμούς να έχεις!

Αχ βρε Μπεμπούλα είναι λογικό να σου σπάνε τα νεύρα..Σκέψου όμως ότι σε πολύ λίγο θα πάρεις τα μωράκια σου στο σπίτι και θα ηρεμήσεις..

Κοριτσάκια μου θα ήθελα να σχολιάσω και άλλα αλλά πάω να ξαπλώσω για να δω αν θα ηρεμήσω..Έχω ενοχλήσεις χαμηλά στην κοιλίτσα αλλά υποφερτές. Παρόλ' αυτά ένα άγχος με έπιασε..Νομίζω ότι είναι από τις κινήσεις της φραουλίτσας. Για να δούμε..Στον Πανούλη πονούσα πολύυυυυυυυ...

Φιλάκια πολλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera anthoula mou kalytera eimai oxi omws kala kai aytes tis meres oso plhsiazei i hmeromhnia pou tha gennousa ton mpempouli me pianei mia trela alla to palevw....katatalla o theos me voithise kai vrika mia doulitsa estw epoxiki kietsi ksefevgei ligo to kefali mou....oi prospatheies synexizonte kai prospathw na mhn apelpizomai oso pernane oi mhnes kai na lew ston eayto mou oti tha erthei to mwraki mou otan einai i swsti wra...den ta katafernw panta vevaia...me to kalo kai sesena koritsaki mou ola na pane teleia!!sas filw oles

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimeroudiaaaa!

Ti kanoun oles oi manoules kai oi liges koiloumpes pou mas exoun meinei???

Simera pali zesti tha exei?? Exw skasei kai einai mono 8:40.

Emeis kala, alla ksupnagame ama 3 wres to bradu. Den exw katalabei akoma ti einai auto pou tin kanei na koimatai 4-5 wres to bradu kai alla bradua 3. Mallon tuxaio einai.

Kokona to embolio tha to kanete kiolas?? Emas mas eipe 2 minwn, tin alli bdomada diladi. Auto pou les oti neuriazei mou to kanei kai emena. Exw omws brei ti einai. Panta mou to kanei sto deutero geuma pou exei idi gemisei to anteraki tis kai einai epeidi trwei kai allo kai gemizei kai exei ponakia. Molis to kanei auto egw tin kounaw kai tis tribw tin plati kai exw ekei to stithos kai kapoia stigmi to arpaei me mania kai pinei...alla me polla neura...exei polu plaka kamia fora etsi pou to kanei!

Aleko pou eisaiii!!! Se xasame! Kala kaneis kai ton afineis ston antra sou...egw mono gia na kanw mpanio tin afinw, alliws gia na pw tin alitheia den exw paei kai pouthena moni mou akoma gia na tou tin afisw.

Bre Nene, oxi ana geuma...25 grammaria (baros oxi gala) tin imera prepei na pernei to mwro!! Emas bgike apo tin kliniki 3100 kai meta apo 15 imeres itan 3850, diladi eperne parapanw pou simaine oti einai ikanopoiimeni apo to gala mou, etsi mas eipe! Twra exoume na doume ti giatro apo 20 imerwn kai eimaste 51, tha pame apo bdomada na doume...alla etsi pou ti blepw sigoura pernei baros giati exei kanei mpoutakia kai magoula pou den eixe prin kai exei barunei aisthita!

Nancy den iksera oti uparxei zigaria eidiki gia mwra...pou tin poulane se farmakeia?? Tha parw kai egw mia.

Mia xara ta kataferneis kai afou koimountai kai 3 wres apo twra kala einai!! Egw nomizw oti kalitera pou ksupnane mazi giati an to ekanan se diaforetikes wres oli nuxta tha isoun ksupnia.

Este egw prospathw na ti bazw kai ligo ksupnia stin kounia me paixnidia pou kanoun mousiki gia na koimatai kai moni tis...an koimithei ektos kounias panta tinazete kai ksupnaei...stin kounia tis omws koimatai 3wro, alla mes ton upno tis kanei diafora kamia fora kai alles fores den kounaei trixa!

Pasxalitsaki mou stenaxwrethikes kai esu, alla telos kalo ola kala kai auto exei simasia!! Na sou zisei kai pali kai perimenoume na doume fwtooo!!

Mpempoula upomoni ligo emeine akoma kai tha pareis kai to allo sou mwraki spiti! Kala kaneis kai tous tin les omws alliws de tha bgazate akri!

Mariagiwrgos na sou zisei to mwraki!!

Bikaki plisiazei h wra pou tha deis kai esu ti mpempoulitsa souuuu!!!! Ante simera tha etoimazesai e? Exeis agxos? Agwnia sigoura tha exeis!

Anthouli plisiazei kai h diki sou wra opou nanai! Oso gia ta podia elefanta, de kserw pws einai giati den pristika katholou, alla sigoura molis genniseis tha epanelthoun! Plisiazei o 15Augoustos ;)

Xtinaki einai kalo pou brikes doulitsa gia na ksefeugeis ligo, alla sou euxomai kai suntoma na mpeis kai na mas peis euxarista nea kai min skeftesai tin imerominia auti, prospathise na skeftesai to epomeno bima! Sou euxomai oti kalitero!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πασχαλιτσάκι μουυ. Τέλεια η ιστορία σου και μου θυμίζει λίγο την δικιά μου με τον ίκτερο. Αν και εμείς δεν μπήκαμε καθόλου στην λάμπα αλλά φύγαμε με οριακό ίκτερο 11,5 και είχαμε αγωνία στο σπίτι μην τυχόν ανεβάσει ίκτερο και δεν πάρουμε χαμπάρι. Δεν μπορούσες να βγάζεις στο δωμάτιό σου με το θήλαστρο και να τους το δίνεις?

Εγώ έτσι έκανα. Τους είχα ζητήσει το θήλαστρο και έβγαζα μέσα στο δωμάτιο γάλα και τους το έδινα να το φυλάξουν για όταν θα βγούμε.

Κι εγώ όταν περνούσα έξω από την αίθουσα που είχαν όλα τα μωρά και τα άκουγα να κλαίνε με έπιανε η καρδιά μου πόσο μάλλον να μπαίνεις στο χώρο με τις θερμοκοιτίδες. Τραγικό.

Αι καλά Χριστινάκι πολύ σημασία σου έδινε η νοσοκόμα. Στην κοσμάρα της τελείως.

Σε καταλαβαίνουμε όλες μας.

xtinaki μας όλα θα περάσουν όταν θα έρθει με το καλό ξανά ένα μωράκι στην κοιλίτσα σου. Εύχομαι το συντομότερο.

Ανθή μου κακώς έπρεπε αμέσως το συντομότερο να κανονίσει να σε δει. Εγώ είχα κλείσει ραντεβού στην 37η εβδομάδα και τελικά δεν έγινε γιατί γέννησα. :shock:

Όσο για τα εμβόλια κορίτσια προσέξτε πότε θα τα κάνετε γιατί διάβασα ότι απαγορεύεται να κάνεις εμβόλια με καύσωνα. Μάλλον γι'αυτό μου είπε εμένα να τα κάνω αρχές Σεπτεμβρίου. Κατά την γνώμη μου κακώς βιάζεστε να τα κάνετε. Δεν παθαίνουν τίποτα για 2-3 εβδομάδες καθυστέρηση.

Έλενα το έχω δοκιμάσει και αυτό με τα παιχνίδια και το φως αλλά δεν τον παίρνει ο ύπνος με τίποτα. Ούτε στο κρεβάτι μου κοιμάται. Μόνο όταν θηλάζω και τον πάρει ο ύπνος στο κρεβάτι μας αλλιώς να τον αφήσεις εκεί και να κοιμηθεί δεν κοιμάται. Θέλει προσπάθεια

Χτες ήταν δύσκολη μέρα. Ο μικρός μάλλον είχε κολικούς πάλι παρόλο που είχαμε μέρες να κάνουμε κολικό. Μάλλον τον πείραξε το φαγητό που έφτιαξε η πεθερά μου. Μελιτζάνες με τυρί αλλά είχε μέσα μπόλικα κρεμμύδια και σκόρδο.

Εδώ πείραξε εμένα και τον άντρα μου πόσο μάλλον το μωρό. Δεν προλαβαίναμε τις τουαλέτες. :lol:

Ευτυχώς το βράδυ φάνηκε ότι ήταν εξαντλημένος αφού για πρώτη φορά μου έπεσε ξερός για ύπνο χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια. Όπως τον ακούμπησα στο πορτ μπεμπέ έτσι και έμεινε σαν βαλσαμωμένος :lol::lol: . Ήταν 10 το βράδυ όταν κοιμήθηκε, 10.30 τον μεταφέραμε στην κούνια του όπου τελικά τον έβαλα κάθετα στην κούνια με γύρω γύρω την πάντα και βολεύτηκε καλύτερα γιατί ένιωθε προστασία. Ξύπνησε στις 4 έφαγε ρεύτικε και ξανακοιμήθηκε στις 4.30 όπου μετά ξύπνησε στις 8 το πρωί. Κοιμήθηκα 8ωρο διακεκομμένο χτες ήταν τέλεια. Τώρα τον πήγα στα πεθερικά μου και βρήκα ευκαιρία να σας γράψω. Από αύριο λέει δροσίζει. Ελπίζω μόνο να έχει καλό καιρό το σουκου γιατί περιμένω πως και πως να πάμε για μπάνιο. Αυτά από μένα πάω να πλυθώ γιατί είμαι και κατουρημένη :lol::lol: . Φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...