Μετάβαση σε περιεχόμενο

bebe ΙΟΥΝΙΟΥ-ΙΟΥΛΙΟΥ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ '12 ΔΡΟΣΙΣΟΥΝ ΤΙΣ ΑΓΚΑΛΙΕΣ ν9


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια! Χθες το βράδυ έγραψα ένα μεγάλο μήνυμα και σήμερα που άνοιξα το θεματάκι μας δεν το βλέπω πουθενά :roll::roll::roll::evil::evil::evil: Μα πώς είναι δυνατόν; Είμαι σίγουρη πως δημισιεύτηκε :?::?::?: ..Τέλος πάντων..Οι μέρες μου κυλούν ήρεμα. Τώρα περιμένω..Ψυχολογικά νομίζω πως είμαι πια έτοιμη, η βαλιτσούλα είναι έτοιμη, την Τρίτη θα πάρω στρώματα για πορτ μπεμπέ και κούνια και θα πάω κομμωτήριο..Τίποτα άλλο.

Αριάδνη μου να σου ζήσει και πάλι η κορούλα σου! Πολύ όμορφη η εμπειρία σου και μπράβο που ανάρρωσες τόσο γρήγορα και εύκολα.Δεν έχω καταλάβει πάντως, είναι θέμα γιατρού ή οργανισμού το πόσο γρήγορα θα αναρρώσει μια γυναίκα από την καισαρική;; Περιμένουμε φωτό της μπεμπούλας σου!

Κατερινάκι φεύγετε αύριο ε;; Ωραία θα περάσετε! Θα πάρει τον αέρα του και ο μπεμπούλης σας!Άντε να γυρίσετε, να έχω γεννήσει κι εγώ για να τα ξαναπούμε από κοντά!

Ελενάκι κυρία η μπεμπούλα σου! Όποτε πηγαίνετε κάπου μαζί της κοιμάται η ζουζούνα ;););) !!!!Μα τι καλό παιδάκι γέννησες καλέ;;;;; Να της δώσεις ένα μεγάααααλο φιλάκι από εμένα!

Βικάκι μου σε πολύ λίγες μερούλες θα γνωρίσεις την κορούλα σου! Το έχεις συνειδητοποιήσει;; Εγώ όχι ακόμα πάντως :lol::lol::lol::lol::lol: Έχεις μια εβδομάδα μπροστά σου για να τα ετοιμάσεις όλα! Μην αγχώνεσαι καθόλου. Πονάκια πάντως είναι πολύ λογικό να έχουμε πια. Είναι προπαρασκευαστικά.

Ελένη μου προσπάθησε να δίνεις γάλα από στο στήθος σου όσο περισσότερο μπορείς. Είναι λίγο ζόρι να της δίνεις δικό σου γάλα αντλώντας με θήλαστρο και αυτό θα το καταλάβεις όταν θα θέλει μεγαλύτερες ποσότητες..Εγώ πάντως έχω καεί από το θήλαστρο...

Στο χθεσινό μου μηνυματάκι είχα σχολιάσει τα πάντα :evil::evil::evil: Τώρα είμαι λίγο νυσταγμένη και θυμάμαι τα μισά :?:?:?:? Θα επανέλθω αύριο.

Φιλάκια πολλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα κοριτσακια!

λοιπον ακουστε να γελασετε!προχθες που ειχαμε παει να δουμε τα μωρα δε θυμαμαι εαν σας ειχα πει οτι δωσαμε στην νοσοκομα ενα 20ευρω για να ταισει περισσοτερο την μικρη που δεν επαιρνε βαρος δεν επινε πανω απο 25μλ δεν επιανε μπουκαλι..ε!λοιπον πηγαμε εχθες...και φυσικα η μικρη μου ειχε παρει 30γραμμ επινε 30μλ κ φυσικα ειχε πιασει μπουκαλι..κ ειχε μεταφερθει στην 2!!!!η χαρα μας απιστευτη!!κ μας ειπε η γιατρος πως απο την στιγμη που εχω εμπειρια την κυριακη μαλλον βγαινουν κ τα δυο!!!!βεβαια σημερα στισ 12.30 θα ξερω σιγουρα!αλλιως σιγουρα δευτερα!

το αστειο βεβαια συνεχιζαι..στην αιθουσα 2 μας πλησιαζει μια κοπελα(στην αιθουσα ηταν μεσα κ αυτη που δωσαμε το 20ρικο)κ μας λεει με ενα πλατυ χαμογελο..εγω προσεχω την κορη σας!!!το πιασατε το υπονοουμενο ε;;;ε!τι να κανει ο αντρας μου για να βγουμε την κυριακη εδωσε κ σε αυτην ενα 20ρικο!

σημερα λοιπον που πιθανον η μικρουλα να την πανε στην 1 θα ερθει καποια κοπελα κ θα μας πει εγω προσεχω την κορη σασ.. :lol::lol::lol:

κ τωρα να σας πω τι μου εκαναν με τον γιο..παω στην ενα κ μου τον ειχαν ταισμενο ενω ξερουν οτι γονεις πανε 7,30 για να τα ταισουν..ρε κοριτσια λες κ δεν θελουν να θηλαζουμε τα μωρα κανουν..μπορω να σας πω οτι ειναι μια αιθουσα γεματοι γονεις κ μονο 3 γυναικες θηλαζουμε!..

τελος παντων της λεω καλα κ τον παιρνω αγκαλια..καθομουν στην αρχη κ καποια στιγμη σηκωνομαι ορθια κ τον εκανα βολτουλα γυρω μεσα στην αιθουσα χωρις βεβαια να απομακρυνθω απο το σαλονακι..κ του μιλαγα..κ μου εκανε η καργια παρατηρηση!!!να μην βολταρω το μωρο!!!κ της λεω τι φοβαστε μη μου πεσει;;;;κ μου λεει η πουτανα κ αυτο!!!!!της λεω το τριτο ειναι!!κ μου απανταει πως δεν εχει σημασια!!

το σκεφτομαι κ θελω να πω ολα τα βρισιδια του κοσμου!!!!!!

τρελενομαι με την νοοτροπια τους να συμπεριφερονται λες κ ειναι τα παιδια δικα τους!!!κ ολη την ωρα να σε κοβουν πως εχεις το μωρο!!την πουτανα!!!

το αλλο;η αιθουσα εχει αρκετα διδυμα κ δεν τα βαζουν διπλα διπλα!!απαγορευεται απο το διευθυνση!!!ελεοσ!!

κ το αποκορυφωμα της βραδιας!!μου χαλασε το θηλαστρο!!!ο βλακας το δανειζα συνεχεια κ τα εφτυσε φυσικα!!ευτυχως που ειχε μεσα η τσαντα χειροκινητο!!!δεν υπαρχει βεβαια πιο κουραστικο!!ελπιζω να τα παρω αυριο γιατι δεν προκειται να αντεξω με το χειροκινητο!!εχθες 4 το πρωι με πηραν τα κλαματα απο τα νευρα μου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια!!!

νανσυ μπραβο σας!!!!!!!!!!μια μερουλα ειναι...μακαρι να τα αφησουν αν ειναι ολα καλα!

ανθη μπηκες στο μηνα σου ε?με το καΛο τωρα!!

η κατερινα-πασχαλιτσακι σας στελνει τα φιλια της!!βγηκε απο την κλινικη κ ειναι στην μαμα της μεχρι λιγο να αναρωση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalhmera....

Ariadnh mou,mpravo polu wraia h empeiria sou,se katalavainw se ayto se sxesh me to kosmo.H mama sou pantws eixe ta dikia ths me thn ennoia oti ths eipes na mhn erthei kai sto telos hrthan oloi oi alloi ektos apo to shmantikotero atomo pou einai h mama sou....alla ti eftaiges ki esy...den peirazei perasmena ayta....twra ta fwta einai strammena sto mpoumpoukaki sas!!!!

Nansoula,eides ta 2o eyrw kanoun douleia telika :lol::lol::lol: .

Anthh mou les????toso polu dyskolo sou fanhke me thhlastro?poso kairo eixes kanei???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια

πως ειστε????εγω δυο μερες τωρα παλευω με την γκρινια του μωρου..πολυ γκρινια κ δεν ξερω τι φταιει...εχει πονακια αερια..ασ μου πει καποιος επιτελους γιατι αυτο το μωρο γκρινιαζει τοσο...πιναει ποναει..δεν μπορω να καταλαβω κ με πιανει απελπισια..δεν προλαβαινω να κανω τιποτα αλλο απο να τον ντανευω ολη μερα..η στο στηθος θα ειναι η στην αγκαλια..μεχει πιασει απελπισια...βημα δεν μπορω να κανω...

Αμαλια αυτα που εγραψες γιατι την υπερπαραγωγη ετσι ακριβως ειναι το χω ψαξει κ γω αλλα το μωρο παντα το βαζω κ απ τα δυο στηθη γιατι νομιζω πως δεν χορταινει..αφου πιστευω πως αμα ειχα κ τριτο θα το ρουφαγε κ αυτο ειναι πολυ λαιμαργος...αφου του δινω τοσο βυζι που θα πρεπε να τρεχει σαν βρυσακι το γαλα μου..αλλα δεν βλεπω καμμια αυξηση της παραγωγης εγω...ξερετε γιατι..η τι μπορω να κανω???

δεν ξερω τι φταιει...

Σταυρουλα με γεια τα πραγματακια σου καλα εκανες κ ψωνισες....κ οσο για τα ρουχα κ γω τον ιδιο στοχο εχω ..του χρονου θα μπω στα ρουχα μου σιγουρα.κ ευχομαι τα τα διατηρησει τα μπλε ματακια του ο Στρατουλης σου γιατι ειναι ενας κουκλος...

Ανθη αντε κοριτσι μου εισαι ετοιμη κ συ εφτασες ο καιρος..ευχομαι γρηγορα εσυ κ το Βικακη να κρατησετε αγκαλια τα μωρακια σας..με το καλο ...

Ελενα..ωραιο το μπανακι ε καλα εκανες...κ η μπουμπου σου ειναι σκετη γλυκα κ πραγματικα μοιαζει με της Μαριας την κορη...φτου φτου.Η μαμα μου κ η αδερφη μου ειναι Παλαικαστρο κ να σου πω την αληθεια μετενοιωσα που δεν κατεβηκα κ γω μαζι τους...ειπα να μην ταλαιπωρησω τον μικρο...αλλα του χρονου γεροι να μαστε θα κατεβω Κρητη οπωσδηποτε ..κ αν ειναι κανονιζουμε να βρεθουμε οπως ειπες..δεν ξερω βεβαια αν θα μπορεσει να παρει αδεια ο αντρας μου για να ρθει κ αυτος...θα δουμε ως του χρονου...

Αριαδνη μου χαιρομαι που ειχες μια τοσο ωραια εμπειρια κ δεν ταλαιπωρηθηκες πολυ...να χαιρεσαι την κορουλα σου κ μολις μπορεσεις να μας βαλεις φωτο να την δουμε...

Νενε χαρας το κουραγιο σου με το θηλαστρο...βαζε την κ στο στηθος σιγα σιγα..κ με τοσο πεισμα που εχεις θα τα καταφερεις σιγουρα...

Νανσυ μου ευχομαι να τα παρεις τα μωρακια σου αυριο κ να τα αγκαλιασεις οση ωρα θελεις επιτελους κανε υπομονη τελειωνει το βασανο σου κ θα επιστρεψετε ολοι στο σπιτι...

Μπεμπουλα εσυ τα πηρες τα μωρακια σου ολα καλα.....

φιλια προς το παρον....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera koukles...

nansouli simera mallon tha pareis ta zouzounia sou makari...

kokona mou se katalavenw perasame k emeis meres pou itan mes tin gkrinia k den iksera ti thelei alla perase k iremisame pare ton giatro tilefwnw na se sumboulepsei kati... tsagaki tou dineis emena apo tote pou arxisa to xamomili vlepw iremise ligo...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κανουν οι γυναικες και τα μωρα μας??

Λοιπον εχω την εντυπωση οτι η κορη σου Ελενα εκτος απο την κορη της Μαριας,μοιαζει και με το Στρατο της Σταυρουλας!!Μπορει να φταει η κομμωση! :lol:

Σημερα θα παμε για πρωτη φορα σ/κ με το μωρο.Ειμαι αγχωμενη αρκετα,αλλα καποια στιγμη πρεπει το βγαλω το παιδι στον εξω κοσμο!Μπορει να κανω και μπανακι επιτελους!Μακαρι να εχει ζεστη θαλασσα και να μην γκρινιαζει συνεχεια ο μικρος.

Εσεις τι σχεδια εχετε?

Νανσυ πιο απο τα μικρα σου ειναι το μεγαλο αδερφακι?? :D

Αριαδνη μια χαρα η ολική ε??Και αναρρωσες και αμεσως,μια χαρα!Οσες κανατε καισαρικη σας καναν αντιπηκτικες ε?Σας εδωσαν και για το σπιτι?Εμενα μου ειχε γραψει και για 6 μερες να κανω ,οταν γυρισαμε σπιτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αριαδνη ωραια η εμπειρια σου!!μια χαρα τελικα η ολικη..να σου ζησει η μπεμπουλα κ καλη λοχεια!!!κ εννοειτε κ καλους θηλασμους!!!

λια καλα να περασετε!!!εμας δουλευει ο μπαμπας μας κ δεν μπορουμε να παμε πουθενα σ.κ!τεταρτη-πεμπτη θ παμε με την αδερφη μου κ τα παιδια της πισινα στο λαγκαδα-θεσσαλονικης..αντωνια-κοκονα,ωραια θα ηταν αν σας βολευει να ερθετε κ εσεις!!σχετικα κοντα ειναι σε σενα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimera koritsia! Ti kanete?? Egw pali gia pswnia piga simera me ton antra mou alla xwris ti mpempa, tin eixa taismeni allagmeni kai tin afisa sti mama mou, opou koimithike kai akoma koimatai to psuxouli mou. Ta pswnia itan pio polu gia dwra pou ithela na parw, ena se mia fili pou pantreutike sto ekswteriko kai bebaia den mporesa na paw, ena gia ti nona mas pou exei gennethlia ena gia mia fili pou eixe giorti kai ena gia mia alli fili pou gennise 3 meres prin apo mena alla den eixame prolabei na pswnisoume dwraki! Polla dwra re koritsia...e pira kai egw ena foremataki gia ti thalassa :oops: an kai elega oti de tha parw tipota allo gia mena. Ta paikse o antras mou me ola ta dwra pou pira. To apogeuma to programma exei pali thalassaaaa gioupi!

Ariadni mou h empiria sou einai polu omorfi, panta uparxoun kai ta arnitika bebaia, twra pou ti diabasa elega ston eauto mou oti makari na eixa skeftei na se proidopoiisw gia ton kosmo gia na ksereis na min to peite se kanenan na erthoun oloi argotera. Egw s'auto to thema imoun tuxeri giati gennisa mesanixta kai aproopta opote den eixame eidopoiisei kanenan parolo pou mpika 5 to apogeuma mesa eipa sti mama mou kai ston antra mou oti de thelw na peite tipota se kanenan mexri na gennisw. Kai eutuxws irthan oloi tin epomenoi mera, alla kai pali me kourase o kosmos. Pisteuw oti einai lathos pou exoun auti ti nootropia o kosmos na trexoun oloi stin kliniki. As perimenoun 40 imeres kai meta as pane sto spiti gia episkepsi. Telos pantwn! Kai pali na sou zisei h mpoumpou sou kai perimenw na dw fwto! Niwthw san na imoun ekei sti dikia sou genna giati apo to bradu eixa to agxos sou kai to prwi pou ksupnisa perimena kapoio mnm mexri pou milisa ston antra sou! Gelasa polu pou o antras sou agxwthike gia to oti to mwro sou eixe mallia :lol::lol:

Nansouli euxomai aurio na ta pareis kai ta duo spiti sou kai an oxi aurio tote ti Deutera, alliws pes ston antra sou na krataei polla 20rika :lol::lol:

Anthouli opws to les einai!! Otan pame eksw einai polu kuria h mpempa!! Ante koritsaki mou kai esu na etoimazesai siga siga!! Auto pou les gia tin kaisariki, pisteuw oti exei sxesi kai me to giatro alla kai me ton organismo. Giati sigoura paizei rolo kai h tomi kai pws tha raftei, alla kai merikoi organismoi anarwnoun pio eukola kai pio kala apo allous!

Lia exeis dikio! :lol: Nomizw oti o Stratoulis tis Stauroulas exei pio polu karfakia apo emas...emas den einai fusiko to kokoriko to ftiaxnoume emeis :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kokona makari na bolepsei kai na sunantithoume opote erthete!!

Ariadni kai emena eixan pligwthei polu oi thiles mou kai ponousa polu, to mono pou ekana itan oti meta apo kathe geuma tou mwrou ebaza polu polu krema kai tis ekana masaz kai tin afina panw mexri to epomeno geuma. Den pisteua oti tha ftiaksei to problima toso pou ponousa kai me etsouze alla meta pou piga spiti kai de forousa kai soutien alla mono ti mplouza kai ekana auto pou sou eipa, meta apo kamia 10ria imeres isws kai ligo parapanw eftiaksan kai akoma kai kati san kopsimata pou eixa kati pliges ekleisan kai den ponousa pia!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kale exw tin entupwsi oti einai kuriaki simera...

ariadni auto pou sou leei i elena prospathise na kaneis k oso mporeis oxi stin pseutothili k egw pou xrisimopoiousa stin arxi tin emathe k meta den epiane stuthos...

liaki kala na perasete...auto pou eleges gia tin uperparagwgi emena otan trexei to stuthos o mikros den to thelei k vgazw ligo stin arxi k tou dinw meta na faei...

den thimamai twra alla ta leme nustazw paw na tin pesw k egw twra pou koimatai....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια μου γεια σας!

ποσο πολυ θα ηθελα να ημουν διακοπες,εχει ησυχια εξω γιατι κ αυτοι που δεν ειναι διακοπες ειναι για μπανιο κ ζηλευω τοσο πολυ..

εχω στεναχωρηθει κ σημερα πολυ με κατι,του αντρα μου στη δουλεια τους ανακοινωσαν 15% μειωση στον μισθο κ ειμαστε ηδη απο εμενα αρκετα μειωμενοι,καλα δεν το συζητω απο σεπτεμβρη απο οαεδ που θα πεσει κ αλλο τα λεφτα που ειχαμε ως τωρα με τους δυο μισθους κ παλι ισα ισα την βγαζαμε..δε ξερω τι θα κανουμε,βασικα πρεπει να παει να κανει διακανονισμο με το δανειο,δε θα εχουμε να φαμε αν συνεχισουμε κ δινουμε οσα δινουμε..κ λεω τωρα με το δευτερο παιδακι πρωτα ο θεος αυξανονται οι αναγκες κ αν χρειαστει να δωσω γαλα ξενο θα ειναι πολυ σημαντικο εξοδο.κ ειδικα αν ειναι υποαλεργικο οπως ηταν του τονι.

η μπεμπουλα τα πηρε σπιτι της τα μωρα;ποτε εγινε αυτο κ δεν το διαβασα;νομιζω τοειπε η αντωνια;

ετοιμασα κ τα πραγματακια μου αλλα εχω αγχωθει πολυ,ολο το βραδυ παντως ειχα πονακια κ αρκετα εντονα,πινω γιουτοπαρ αλλα δε ξερω αν κανει κατι στην εβδομαδα που βρισκομαι.παντως ειμαι 36 κ 1 σημερα κ τον αντωνη μου τον γενησα σε δυο μερες απο τωρα οποτε δε με αγχωνει αν μου τυχει να γενησω.μη πω κ καλυτερα γιατι αυτο το ραντεβου με εχει αγχωσει,δε ξερω τι εχω παθει..

αριαδνη μου πολυ ωραια η εμπειρια σου,πολυ σημαντικο το προσωπικο του νοσοκομειου να ειναι ευχαριστο γιατι εχουμε τοσο αγχος εκεινες τις στιγμεςπου νιωθουμε οτι στηριζομαστε πανω τους κ εγω θυμαμαι οταν με πηγαιναν χειρουργειο μου εκαναν πλακα κ γενικα πολυ ωραιο κλιμα.απορω κιολας γιατι νιωθω τοσο αγχος αφου εχω καλη εμπειρια..περιμενουμε φωτο της μπεμπουλας σου οποτε τα καταφερεις!

σκεφτομαι να φτιαξω εναν κορμο,ολο το καλοκαιρι δεν εφτιαξα που καθε χρονο φτιαχνω συνεχεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια, είστε καλά?

Έλενα δεν είναι τόσο οι πληγές, όντως η κρέμα με ανακουφίζει, απλά απο παλιά οι θηλές μου ήταν προς τα μέσα, απλά τώρα κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης είχαν πεταχτεί. Τρεις μέρες μετά την καισαρική επανήλθαν προς τα μέσα και αυτό αποτελεί πρόβλημα γιατί είναι ανατομικό.Με τις ψευτοθηλές τραβάει αλλά όχι πάρα πολύ καλά, σκεφτόμαι τώρα για θήλαστρο, διάβασα και στο ιντερνετ γι αυτό το πρόβλημα και το συστήνουν. Θα δούμε απο Δευτέρα. Πάντως τώρα δίνουμε και συμπλήρωμα.

Νάνσυ, εύχομαι αύριο να πάρεις τα διδυμάκια σου αγκαλια!

Βικάκι αυτό που λες για τα οικονομικά, σε καταλαβαίνω απόλυτα, και μας μας έχουν μειώσει πολλά.Να κοιτάξετε μήπως χαμηλώσετε τη δόση του δανείου.

Και μεις κορίτσια τίποτα το ιδιαίτερο, είμαστε στο πατρικό μου, η μπέμπα είναι πολύ ήσυχη σχετικά.Ο άντρας μου έχει ψιλοβαρεθεί γιατί εδώ δεν έχει και γνωστούς αλλά εντάξει δεν το λεει ο καημένος.

Ζυγίστηκα κιόλας και απο τα 11,5 που είχα πάρει τελικά :oops: , έχω χάσει τα 6, καλά έιναι πιστεύω.

Φιλάκια πολλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lia τώρα κατάλαβα τι λες. Αυτό θα κάνω. Ευχαριστώ.

Έλενα μια χαρά το πρώτο μπανάκι. Κι εγώ στο πρώτο ήμουν πιο αγχωμένη είναι μέχρι να συνηθίσουμε.

Εμείς πήγαμε και σήμερα για μπάνιο και ο μικρός ήταν ένας πρίγκιπας. Δεν ξύπνησε καθόλου από την ώρα που ξεκινήσαμε μέχρι που γυρίσαμε σπίτι κοιμόταν. Οπότε είμασταν χαλαροί και ωραίοι απολαύσαμε το μπάνιο μας και θα πάμε και αύριο.

Νάνσυ καλά λέω εγώ το Μητέρα είναι σαν δημόσιο. Άκου εκεί να θέλουν και λεφτά για να κάνουν την δουλειά τους. Έλεος. Με το καλό να πάρεις αύριο τα μωράκια σου να τα βγάλεις πολλές πολλές φωτογραφίες να τα θαυμάσουμε κι εμείς :D .

Νενε πωπω τραγικό αυτό με την κοπέλα που περιέγραψες. Το θήλαστρο ναι μεν βολικό αλλά όχι για να το χρησιμοποιείς συνέχεια. Για μένα η επαφή του μωρού με το στήθος είναι άλλο δέσιμο με το μωρό. Το πρώτο πράγμα που ήθελα όταν γέννησα ήταν να θηλάσω όχι για να πίνει το γάλα μου το μωρό αλλά για να έρθουμε πιο κοντά. Το είχα πολύ ανάγκη και τώρα καταλαβαίνω ότι αυτό τον ηρεμούσε πάντα σε ότι περνούσε και αν έδινα μπιμπερό είτε ξένο είτε δικό μου θα είχα πρόβλημα.

Αντωνία μου μην ανησυχείς και ο δικός μου έτσι είναι. Όλο γκρίνια. Θα δεις ότι όσο περνάνε οι μέρες θα είναι καλύτερα τα πράγματα. Βέβαια εσύ αγχώνεσαι και λίγο παραπάνω γιατί έχεις στο μυαλό σου και την μικρή που θέλει την προσοχή σου και σου φαίνεται ακόμα πιο βουνό αλλά θα δεις ότι σε 2 εβδομάδες το πολύ θα έχεις διαφορά. Εμένα μου το έλεγε ο γιατρός πριν 2 εβδομάδες και δεν το πίστευα και όντως ηρέμησε το παιδί από κολικούς. Και ευτυχώς που δεν έδωσα τίποτα τελικά γιατί το μωρό πρέπει να συνηθίσει τον πόνο που κάνει το έντερο για να ενεργηθεί γι'αυτό και οι περισσότεροι δεν συνιστούν να δίνεις τίποτα για τους κολικούς γιατί όταν κόβεις το φάρμακο μετά πονάει πάλι κάθε φορά που ενεργείται.

Βικάκι και Ανθούλη περιμένουμε και τα δικά σας γεννητούρια με το καλό.

Έλενα κι εγώ θέλω να έρθω του χρόνου σε αυτό το υπέροχο μέρος που μας περιέγραψες :D . Η Κρήτη είναι φθηνός προορισμός και έχει και καλά νοσοκομεία για να μην έχουμε άγχος για το μωράκι μας μην συμβεί τίποτα.

Εγώ κορίτσια είμαι πολύ στεναχωρημένη θα σας τα γράψω όμως στην ομάδα μας για καλό και για κακό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σταυρούλα και γω στενοχωριέμαι με το θέμα του θηλασμου γιατί ανεξαρτήτως ότι το μητρικό γάλα προσφέρει αντισώματα στο παιδί, είναι και το δέσιμο και δεν ξέρω αν εμεις θα τα καταφέρουμε. Προσπαθώ ομως να είμαι θετική και να μην κατηγορώ τον εαυτό μου γιατί η κακή ψυχολογία δεν βοηθάει σε τίποτα, αντίθετα χειροτερεύει τα πράγματα.

Σου απάντησα και στην ομάδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου αυριο θα παρωτον γιο κ δευτερα την κορη..επιτελους :D:D βεβαια μακαρι να τα παιρναμε κ τα δυο αυριο θα ταν καλυτερα για την σαντυ..

κ μωλις ερθουν κ τα δυο σπιτι φευγουν οι γονεις μου στο λουτρακι κ ο αντρας μου ξεκιναει την μετακομιση θα φετγει πρωι κ θα γυρναει βραδυ κ μπορει καποια βραδια να μην προλαβαινει κ θα μενει στο χωριο..

πως μες κοβεται θα τα καταφερω κ με τα τρια;;;;μου πε να πουμε παλι στην πεθερα μου να ρθει..αλλα ρε κοριτσια ειναι ξεφτιλα..κ θα λεει μετα στο χωριο τα χειροτερα για τους γονεις μου που θα πανε για εξοχη..κ ενω δε θα χει αδικο δεν γουσταρω..

πιστευω πως το τελος της εβδομαδας θα παω κ εγω λουτρακι αλλα θελω πρωτα να εγκληματιστω με τα μωρα..

κοριτσακια διαβαζω τα νεα σας αλλα δεν προλαβαινω να σχολιασω..σας γραφω την ωρα που αρμεγομαι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο μπαμπας μας πηγε για υπνο αλλα η μικρη ντουρασελ...αυτο το παιδι δεν κουραζεται με τιποτα!

αριαδνη μου να σου ζησει το μωρακι σου!!ολικη εκανες ε;εμενα πριν με βαλουν για την καισαρικη επαθα κριση ανχους μου επεσε η πιεση κ εβαλα τα κλαματα στην σκεψη κ μονο οτι μπορει να γινει κατι κ να μου εκαναν ολικη..φοβομουν μη γινει κατι με ταμωρα κ δεν το παρω πρεφα..

βικακι μου κ ανθη μου κοντευετε κ εσεις..ολοκληρωνεται η λιστα μας σιγα σιγα..

η μπεμπουλα βρε κοριτσια δεν πρεπει να πηρε τα αγορια της δεν εχει γραψει καπου κατι τετοιο

εγω κοριτσια προσεχω παρα πολυ τι τρωω μπας κ γλιτωσουμε λιγο τους πολλους κολικους γιατι θα ναι δυσκολο με δυο μωρα κ οπως καταλαβατε κ με τρελη βοηθεια! :lol::lol: αλλα ας τα παρω σπιτακι μου κ δεν με νοιαζει τιποτα!

εχθες ηταν μια κυρια κ εκλεινε το παιδι της 80 μερες!!στην θερμοκιτιδα :o:o:o:o κ αμεσως ειπα και μιλαω εγω;;;για 10 μερες;;παντως δεν ειναι τυχαιο που ολες οι μαναδες που ειχαν κανει παιδια 6μην/κα κ 7μην/κα ηταν 50αρες..οποτε παμε νοιωθω παιδοπουλο! :lol::lol:

εχθες θηλασα τον γιο κ κοιμηθηκε κ ηθελαν να του δωσουν κ συμπληρωμα..τους ειπα εφαγε ποση ωρα κ απο τα δυο στηθη κ με ρωτησαν ποσο βγαζω κ οταν τους ειπα 120 μλ απορησαν..κ εγω θεωρω οτι βγαζω πολυ λιγο ακομα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsia ekana to mpanaki mou pali...katsame kai mexri arga me parea panw stin kafeteria afou pinan tis tiskoudies tous kai trwgane ta mezedakia tous oi antres...h mpempa pali polu kali itan, mia fora tin taisa, meta tin perissoteri wra koimotan, ligo emeine ksupnia kai xazeue ton kosmo. Eimai omws kai psilokommatia twra. Isws epidi den koimithika to mesimeri. Aurio leme na pame se mias filis to ksenodoxeio pou exei pisina kai gazon me trapezakia kai tha einai pio isixa giati stis paralies Kuriaki kai Augousto edw ginetai tis kakomoiras.

Ariadni rwtises kai to giatro gia to problima sou me ti thili?? Egw ebala autes tis pseutothiles otan imoun stin kliniki epeidi eixan pligwthei kai ponousa polu, alla h mpempa den tis ithele. Opote anagastika na ti thilazw kai as ponousa, apla ebaza polu krema.

Makari na katafereis na thilaseis pantos me kapoio tropo giati ektos apo to desimo pou leei kai h Este, einai kai polu psuxofthoro auto me to thilastro...gia mena toulaxiston den mou einai katholou eukolo.

Stauroula elate tou xronou na kanoume diakopes oloi mazi!!! Ontws h Kriti einai ftinos proorismos. Emeis prin 2 xronia kaname to gurw tis Kritis kai mename se kati teleia mpagaloz kai kati etsi ksenodoxeia pou einai dwmatiakia me mpalkoni kai kupous kai tetoia kai itan polu oikonomika kai twra milame gia meri fantastika me teleies paralies. To pio akribo ksenodoxeio pou eixame plirwsei itan sto Rethumno 50 eurw. Se ola ta alla meri apo 35 ews 45!! Kai panta me ti thalassa akribws apenanti!

Bikaki h katastasi einai opws ta les polu duskola gia olous, alla ama exeis daneio akoma pio duskola. Ti mpempa den exeis skopo na ti thilaseis?? kai emena mou eipe o giatros to polu 4 mines na thilasw giati meta prepei na kanw mia therapeia, alla skeftomai na tou pw na to sprwksoume ligo na thilasw gia kanena 6mino. Den kserw poso glitwnoume oikonomika giati den exw agorasei akoma skoni gala...alla fantazomai arketa.

Nancy an einai etsi h katastasi kalitera na pas kai esu. Alla den perneis kai kanena internet se stikaki na mas les kanena neoooo!

Pisteuw tha mas xreiazesai kai su gia psuxologiki stiriksi!! :)

Euxomai pantws na mi se xasoume teleiws. Ante me to kalo aurio na pareis to gio!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κάνετε κορίτσια;; Σήμερα ήμασταν όλη μέρα έξω γιατί μας έβγαλε για φαγητό ο πεθερός μου που είχε γενέθλια και μετά πήγαμε τον Πάνο λούνα παρκ και καθίσαμε εκεί 3 ώρες..Δεν ήθελε να φύγει με τίποτα ο μικρούλης μου! Εγώ τα έφτυσα ελαφρώς, τα πόδια τουμπάνιασαν, πονάκια με έπιασαν, αλλά όταν επιστρέψαμε στο σπίτι συνήλθα. Αύριο λέμε να πάμε βόλτα στη θάλασσα. Για τη γέννα νομίζω πως είμαι πλέον έτοιμη ψυχολογικά. Περιμένω να έρθει η ζουζούνα και ανυπομονώ.

Νανσούλα μου λογικό είναι που έγινες θηρίο με αυτή την ηλίθια που σου είπε ότι μπορεί να σου πέσει το παιδί..Πάλι καλά που κρατήθηκες και δεν της είπες τίποτα χειρότερο. Μέχρι τη Δευτέρα πρώτα ο Θεός θα έχετε τα μωράκια σας στο σπιτάκι σας και θα ηρεμήσετε! Καλά θα κάνεις αν πας κι εσύ Λουτράκι. Θα έχεις και μια βοήθεια εκεί.

Μαράκι ναι, έχω μπει στο μήνα μου και μου φαίνεται απίστευτο που πέρασε τόσο γρήγορα ο καιρός. Το μόνο μου άγχος είναι να γεννήσω την φραουλίτσα μου και να είναι υγιής.

Ελένη μου εγώ τα βρήκα μπαστούνια με το θήλαστρο. Στην αρχή όλα καλά, αν και με κούραζε το ότι δεν μπορούσα να κοιμηθώ όταν το μωρό κοιμόταν για να βγάλω γάλα για την επόμενη φορά :?:?:? Αργότερα ο Πάνος πεινούσε όλο και πιο πολύ κι εγώ ήμουν σχεδόν όλη μέρα με το θήλαστρο αγκαλιά..Όταν σαράντισε το παιδί εγώ κόντευα να αποκτήσω ψυχολογικά προβλήματα από την κούραση και την απογοήτευση και είπα ΤΕΡΜΑ. Από 41 ημερών του έδωσα ξένο. Από την άλλη, έχω μια φίλη που κατάφερε να δώσει στο παιδί της δικό της γάλα - αποκλειστικά- από το θήλαστρο για 9 ολόκληρους μήνες.

Αντωνία μου ευχαριστώ πολύ για την ευχούλα σου! Έχει γκρίνια ο μικρούλης ε;; Είναι και η παλιοζέστη...Μπορεί να ζεσταίνεται και να γκρινιάζει. Θα ηρεμήσει, κάνε υπομονή ;);)

Ελενάκι μου έφτασε ο καιρός και για μένα. Είμαι πλέον 37 εβδομάδων..Μακάρι η φραουλίτσα μου να είναι τόσο ήσυχη όσο η μικρούλα σου! Ο γιος μου έτσι ήταν. Δεν κατάλαβα ότι έχω μωρό. Το κλάμα του το ακούσαμε λίγο στη βάφτιση και μια δυο φορές στο σπίτι :lol::lol::lol::lol: Άσε που από νεογέννητο κοιμόταν 4ωρα και με το που έγινε 2 μηνών άρχισε τα οχτάωρα..Κάθε μέρα! Απίστευτο μωρό! Λένε όμως ότι συνήθως το ένα σου βγαίνει ήρεμο και το άλλο γκρινιάρικο..Εγώ προσπαθώ να προετοιμαστώ για τη δεύτερη περίπτωση :lol::lol::lol::lol::lol:

Βικάκι μου ζηλεύω κι εγώ πολύ που όλοι είναι διακοπές...Από την άλλη με πιάνει και το παράπονο που όταν θα γεννήσω θα είναι εδώ μόνο οι γονείς μας..Εννοείται πως δεν θα ήθελα τη Σάρα και τη Μάρα, αλλά τα αδέρφια μας και κάποιους συγκεκριμένους φίλους τους ήθελα. Δεν πάω όμως με ραντεβού και εννοείται πως δεν γίνεται να κάτσουν εδώ όοοολο τον Αύγουστο για να με περιμένουν να γεννήσω...Παρόλ' αυτά την πίκρα μου την έχω :(:(:( Κρίμα με τη μείωση του άντρα σου :(:(:(:( Έχεις απόλυτο δίκιο να στεναχωριέσαι..Μακάρι να μη δούμε ακόμα χειρότερες μέρες γιατί δεν μας βλέπω καλά ως χώρα :(:(:(:( Πώς καταντήσαμε έτσι;;

Όταν ήμουν 36 εβδομάδων και 3 ημερών είχα έντονα πονάκια και σκεφτόμουν εσένα. Φοβόμουν μήπως γεννήσω και το παιδί έχει θεματάκι και μετά έλεγα πως ο Αντώνης της Βίκυς γεννήθηκε μια χαρούλα και ξεαγχωνόμουν :lol::lol::lol:

Σταυρούλα μου τι καλά που χαίρεστε τα μπανάκια σας! Τελικά ο Ιούνιος είναι σούπερ μήνας για γέννα..Ο Αύγουστος πάλι όχι και τόσο γιατί μέχρι να σαραντίσεις έρχεται Σεπτέμβρης-Οκτώβρης και πάει το καλοκαίρι :evil::evil::evil::evil: Δεν πειράζει..Του χρόνου να είμαστε καλά και θα μουλιάσω στη θάλασσα :lol::lol::lol:

Αυτά τα νέα μου και για σήμερα. Πολλά φιλάκια σε όλες σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε κορίτσια, είμαι σε υπερένταση, ο αντρας μου κοιμάται,η μπέμπα επίσης και μένα το μάτι γαρίδα!!

Ανθή μου,είσαι έτοιμη και συ, ε?Τι τυχερη΄που ήσουν με τον Πάνο που ήταν τόσο ήσυχος!

Έλενα, ο γιατρός μου είπε ότι το πρόβλημα είναι ανατομικό γι αυτο μου είπαν και για τις ψευτοθηλές. Απλά σε μερικές γυναίκες αλλάζει μετα την εγκυμοσύνη το στήθος και είναι οκ.Εμένα κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ήταν οκ αλλά τώρα επα΄νηλθε στην πρότερη κατάσταση. Μελέτησα και στο ιντερνετ και πολλά αρθρα της Πατσούρου και της Παπαδήμα και συμβουλευουν μεγάλη υπομονή και τις ψευτοθηλές.Βέβαια κάπου αλλου διάβαζα ότι θα ήταν καλό να είχα βάλει διαμορφωτές θηλών απο την 32η εβδομάδα αλλά τότε ούτε σωστή ενημέρωση είχα και επίσης το στήθος ήταν τελείως διαφορετικό. Θα το ξανασυζητήσω την Δευτέρα με το γιατρό. Η παιδίατρος μου σύστησε και θήλαστρο,με ψιλοχαλάει η διαδικασία αυτή αλλά θα το δοκιμάσω κι αυτό. Το βράδυ ξυπνάει 1-2 φορές και να πω την αλήθεια της δίνω ξένο, την υπόλοιπη μέρα το παλεύουμε πάρα πολύ. Πάντως η ψυχολογία μου πάει να πέσει και συγκρατούμαι...Δεν θέλω να νιώθω τύψεις και γι αυτό περιμένω μέρα με τη μέρα τί θα γίνει. Είναι αυτό που έλεγα και παλιότερα ότι δεν ξέρεις πώς έρχονται τα πράγματα και οι καταστάσεις...Θυμάσαι, Ανθή?Τώρα που διαβάζω τί είχες περάσει με το θήλαστρο, κατάλαβα γιατί είχες συμφωνήσει απόλυτα με αυτο που είχα γράψει τότε.

Πάω να ξαπλώσω κορίτσια μπας και κοιμηθώ γιατί σε καμια ώρα μάλλον θα έχουμε εγερτήριο.

Φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αριάδνη μου, ό,τι και να γίνει τελικά, να μη νιώσεις ποτέ τύψεις γιατί το μόνο σίγουρο είναι πως μια μάνα δεν κρίνεται αν είναι καλή ή όχι από το αν κατάφερε να θηλάσει. Κι εγώ τέτοιες θηλές είχα και το μωράκι μου δεν μπορούσε να τις πιάσει. Στο μαιευτήριο μια μέρα με είχαν πιάσει τα κλάματα και εκείνη την ώρα μπήκε μια μαία η οποία μου έφερε θήλαστρο κι εγώ το θεώρησα ως τη σωτήρια λύση...Έλα όμως που δεν ήταν...

Τώρα ο γιατρός μου είπε να βάζω αλατόνερο στις θηλές και από την 32η εβδομάδα να τις τραβώ προς τα έξω. Έχω δει αποτέλεσμα, αλλά όπως είπες κι εσύ πολλές φορές μετά τη γέννα οι θηλές επανέρχονται στην αρχική κατάσταση. Θα προσπαθήσω και στο δεύτερο παιδάκι μου. Μακάρι να πιάσει. Αν δεν πιάσει όμως, δεν υπάρχει περίπτωση να αντλώ με θήλαστρο. Ποτέ λοιπόν δεν ξέρουμε πώς έρχονται τα πράγματα και οι καταστάσεις-όπως πολύ σωστά είχες πει..

Προσπάθησέ το όσο περισσότερο μπορείς και από εκεί και πέρα ό,τι γίνει. Να απολαμβάνεις το παιδάκι σου και να φροντίζεις να έχεις καλή ψυχολογία γιατί αυτό μετράει πιο πολύ για τα βλαστάρια μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera koritsia, ta mora mou einai akoma sto nosokomeio, den ta exo parei akoma :cry::cry: o manolis mou troei tora kai 2 meres me to mpimpero, na einai kalo i nosokoma pou prosexei ta mora kai exei upomoni! oi alles 2 lepta kathontai kai an den piasoun pipila tous bazoun solinaki na fane!!!! :shock::shock: pisteuo mexri tin triti na ton paro :) o antonis mou simera teleionei me tin antibiosi kai tha paei sto thalamo 1 ekei pou einai kai o adelfos tou ;) skeftika aurio na pigaino kathe 3 ores na ton taiso ego, giati an perimeno apo tis blamenes tha argisei na mathei ti pipila!!!! i kali nosokoma exei 2 meres repo :? eftixos sto irakleio menei mia theia mas kai mporo na pao na meino ekei... simera exoume kai geniki kathariotita me tin adelfi mou, basika ekeini ta kanei peripou ola, den me afinei...

meta apo poso kairo feugei to simadi sti koilia, apo ti kaisariki??? kai poses fores tin imera prepei na bgazo gala??? pros to paron to petao giati pairno antibiosi kai den thelo na tous gemiso me farmaka, idi o antonis mou mia bdomada epairne!!!

nansoula me to kalo na pareis ta morakia sou, polu xairomai gia sena :):) ante na paroume siga siga ta morakia mas spitiiiiii...

tha sas diavaso argotera pao na kano kamia douleia... filakia

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα μανουλες κ εγκυουλες!!!

μπεμπουλα με το καλο ολα!!!πηγαν στο 1? ευχαριστο αυτο!!!ηθελα να σε ρωτησω εδω κ κασιρο χριστινα...εχεις καμια σχεση με γαλλια?εβλεπα τις φωτο στο faceb κ ολοι σχεδον σχολιαζαν στα γαλλικα!!! κ εγω καθαρη γαλλιδα ειμαι..

ανθη καλη λευτερια!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα......καθε μερα κοιμαμαι κ παλι εγκυος ξυπναω......δε θελει να βγει....κ εγω λιγο η αγωνια λιγο το αγνωστο τα νευρα μου δεν ειναι καλα...!!!!

την παρασκευη κ το σαββατο ειχα βλεννες λευκες.... :oops: αλλα τιποτα αλλο σαν νεο συμπτωμα..ουτε πονοι ουτε νερα... :? νιωθω οτι ποτε δε θα γεννησω....αφηστε που φοβαμαι κ να παω με προκληση γιατι εχω διαβασει για μεγαλυτερο πονο...ειμαι ξυπνια απο τις 6..ο αντρας μου στο κοσμο του.....πρωι πρωι το ξερω γκρινιαζω αλλα....!!!!!

:cry: μα ποτε θα γεννησω πια......!!!! βεβαια προσευχομαι να ερθει γερη αλλα ας ερθει...ειδα κ ενα ονειρο σημερα....οτι πηγα σε ραντεβου με το γιατρο κ μου εδωσε ενα χαρτι με την ημερομηνια που θα γεννησουμε κ το χαρτι ελεγε τριτη στις 10....χαχαχαχχαχαχα!!!! οτι να ναι βλεπω απο το αγχος μου...!!!! ολο σεναρια φτιαχνουν τα ονειρα...!!!! σας φιλω κ συγνωμη για το πρηξιμο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα μαριαγιωργος!!μην την φοβασαι την προκλιση!οτι εχει πολυ πονο εχει..αλλα οταν θα βγει η μπεμπουλα θα εχεις ενα πλατυ χαμογελο που θα σκεφτεσαι πως ολα τελειωσαν κ εχεις αγκαλια το αγγελουδι σου!!!οσο για το ονειρο σημαδιακο ειναι... :):) σου ειπε ο γιατρος ποτε να πας για προκλιση?κ εγω σε αυτην την φαση ημουν κ ειχα σκασει..ελεγα τι θα γινει εδω μεσα θα την βγαλει η μπουμπου?41 βδομαδων ειχα φτασει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...