Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΓΕΜΙΣΑΝ ΟΙ ΑΓΚΑΛΙΕΣ ΜΕ ΜΩΡΑ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΙΟΥΛΙΟΥ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ '12 ν8


Recommended Posts

Πασχαλιτσα κι εγω τα ιδια με τον μικρο.Τρωει ατελειωτα,σχεδον ολη μερα ειναι στο βυζι,και καταπινει ,να πεις οτι πιπιλαει και κοιμαται..αυτος τρωει κανονικα,αφου το στηθος αδειαζει.Το θεμα ειναι οτι εχω υπερπαραγωγη και μου τρεχει πολυ γαλα.ΠΟΛΥ!Ειδικα την ωρα που τρωει απο το ενα θελω πετσετα απο την αλλη.Γι'αυτο και πολυ φοβαμαι οτι αν παρω θηλαστρω δεν θα προλαβαινω να αντλω,γιατι αυτος ειναι συνεχεια πανω μου.Κι επειδη δεν θελει καθολου την πιπιλα,μηπως δεν θελει και το μπιμπερο.Βεβαια η πιπιλα δεν εχει γαλα :) ,αλλα γενικα δεν την πιανει,αναγουλιαζει.Δεν ξερω τι να κανω..Να την κανω την επενδυση με το θηλαστρο και τα παρελκομενα και να δω πως θα παει?Θα πανε χαμενα οσα λευτα,που θα πηγαινανε τουλαχιστον σε πανες?? :?

Κι αν μετα δεν θελει το στηθος μου και μειωθει το γαλα?

ΣΑΣ ΕΠΡΗΞΑ Ε???!!!!

Το παιδι μου αρχισε να ξανθαινει!Ενω γεννηθηκε μαλλιαρο και με μαυρο μαλλακι,τωρα μου γινεται καστανο σιγα σιγα και ξανθιζει στο φως.(ο μπαμπας του ειναι καστανος).Απο τωρα ανοιγει??Εσας??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

koritsia fovamai oti mou kovete to gala k den kserw ti na kanw na auksisw tin paragwgi kserei kamia?

o mikros mou den trwei kala k me anusuxei i ama faei trwei mono apo to ena stithos to allo den to pernei me tpt k arxizei na klaiei...

xthes evgala me to mpimpero k efage kala, mipws emathe sto moimpero k twra den thelei na parei to stuthos?

Ναταλακι μου ισως ο μικρος επειδη εδινες γαλα με ψευδοθηλες να μη συνηθισε ακομη το στηθος. Εγω για να αυξησω την παραγωγη και να τη διατηρησω σε ικανοποιητικα επιπεδα εδινα γαλα το πολυ ανα 3ωρο μερα νυχτα. Βεβαια ο μικρος ηταν πειναλας αλλα και τη νυχτα στην αρχη που δεν ξυπνουσε τον ξυπνουσα εγω ανα 3ωρο και επινε γαλατακι. Το μπιμπερο ειναι οντως εχθρος του θηλασμου, αν μπορεις να το αποφυγεις καλα θα ηταν !!!

Εσυ για να μη σου κοπει να του δινεις στηθος και αν δεν παιρνει βγαζε με το θηλαστρο αν 3ωρο το πολυ εναλλαξ μια απο το ενα μια απο το αλλο για να διατηρησεις παραγωγη και στα 2 στηθη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lia και μένα το ίδιο και για το στήθος θέλει όλη την ώρα και κάθε μέρα πιο πολύ (οπότε μην το πάρεις ακόμα το θήλαστρο) και όταν δοκίμασα να του δώσω με μπιμπερό δεν το ήθελε και ήταν φρεσκότατο το δικό μου γάλα. Το είχα βγάλει γιατί άργησε να ξυπνήσει και είχε πρηστεί. Μόνο σε αυτή την περίπτωση θα το χρησιμοποιήσεις το θήλαστρο αλλά με κίνδυνο ότι θα το πετάξεις μετά το γάλα γιατί και θα βγάλει κι άλλο το στήθος σου αλλά και μπορεί να μην πιει από το μπιμπερό.

Επίσης, κι εμένα είχε κατίμαυρο μαλλί και μπόλικο και έχει κάνει ανταύγειες καστανόξανθες και έχει λιγοστέψει μου φαίνεται κιόλας. Βέβαια παραμένει πολύ γιατί είχαμε μπόλικο. :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πασχαλιτσα κι εγω τα ιδια με τον μικρο.Τρωει ατελειωτα,σχεδον ολη μερα ειναι στο βυζι,και καταπινει ,να πεις οτι πιπιλαει και κοιμαται..αυτος τρωει κανονικα,αφου το στηθος αδειαζει.Το θεμα ειναι οτι εχω υπερπαραγωγη και μου τρεχει πολυ γαλα.ΠΟΛΥ!Ειδικα την ωρα που τρωει απο το ενα θελω πετσετα απο την αλλη.Γι'αυτο και πολυ φοβαμαι οτι αν παρω θηλαστρω δεν θα προλαβαινω να αντλω,γιατι αυτος ειναι συνεχεια πανω μου.Κι επειδη δεν θελει καθολου την πιπιλα,μηπως δεν θελει και το μπιμπερο.Βεβαια η πιπιλα δεν εχει γαλα :) ,αλλα γενικα δεν την πιανει,αναγουλιαζει.Δεν ξερω τι να κανω..Να την κανω την επενδυση με το θηλαστρο και τα παρελκομενα και να δω πως θα παει?Θα πανε χαμενα οσα λευτα,που θα πηγαινανε τουλαχιστον σε πανες?? :?

Κι αν μετα δεν θελει το στηθος μου και μειωθει το γαλα?

Λια μου ο δικος μου σιχαινοταν το μπιμπερο αλλα ηταν μανιακος πιπιλακιας. Εχουμε συλλογη απο πιπιλες :lol::lol::lol::lol::lol::lol: . την ετρωγε μετα μανιας και εξακολουθει να την λατρευει.

Κοριτσια να ξερετε οτι η εδραιωση της γαλουχιας γινεται μεχρι να σαραντησουμε, το πολυ σε ενα 2μηνο. Αν τα καταφερετε ικανοποιητικα αυτο το διαστημα μετα ολα θα ειναι πιο ευκολα. Εγω εφαρμοσα τη συμβουλη μιας ξαδερφης μου που μου ειχε πει κατα λεξη "καθε φορα που θα κλαιει το παιδι σου εσυ θα λες ΠΕΙΝΑΕΙ ΤΟ ΚΑΜΑΡΙ ΜΟΥ και θα τον θηλαζεις. Μετα θα βλεπεις αν χεστηκε ή ποναει ή βαριεται". Και αυτο εκανα, τον ειχα κρεμασμενο στο στηθος και επινε ατελειωτες ωρες γαλα.

Θελει υπομονη και δυναμη ο θηλασμος, αλλα αν πανε ολα καλα ειναι μαγικος!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pasxalaki mou pernei to ena xwris thili k to allo ton prospathw na to parei... ton edwsa me to mpimpero diko mou gala giati den etrwge me tpt apo to stuthos k to ipie olo...

toses meres etrege mia xara twra ton epiase k to petaei klaiei san na min to thelei oute tin pseutothili thelei... les k den thelei na faei ena pragma alla pernane polles wres pou den trwei mono koimatai oli mera...

vlepw oti to stuthos exe elafrunei gia auto nomizw pws kovete to gala mou...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια μαια στο μαιευτηριο,που της ειχα πει οτι δεν θελω να ερθει σε επαφη με οτιδηποτε εκτος της θηλης μου,ειπε οτι αν χρειαστει μπορουμε να του δωσουμε γαλα με συριγγα,οπως το φαρμακακι.Δεν μου αρεσει ως ιδεα ομως.Δεν θα ειναι τελειως ''ξενο'' και ψυχρο για το μωρο?Θα του λειπει το πιπιλισμα.

Κι εμενα ανοιξε και αραιωσε το μαλακι του.Αλλα το ματι παραμενει κουταβισιο! :lol:

Ναταλια δεν θυμαμαι,γιατι χρησιμοποιεις ψευδοθηλη?Σε εχει πληγωσει,ή δεν μπορει να την πιασει?

(μας φανταζομαι ολες μπροστα στους υπολογιστες με ενα μωρο στο βυζι και ολα τα αλλα να τα κανουμε με το ενα χερι>)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια πραγματι εαν τα μωρα σας ειναι κολλημενα στο στηθος δεν προκειται να παρουν μπιμπερο θα πινουν ελαχιστο κ μετα θα κλαινε.εμενα η μικρη μου το δεχτηκε πολυ αργοτερα κ αυτο μονο με θηλες λαστεξ που εμοιαζαν με την θηλη.στην αρχη που της εδινα με θηλαστρο κ μπιμπερο το ηθελα αλλα μωλις επιασε βυζι το μπιμπερο δε το ηθελε με τιποτα οπως κ τις πιπιλες!

γνωμη μου για να μην πληρωνεται τσαμπα τοσα λεφτα δοκιμαστε εαν δεχονται τα μπιμπερο με λιγο ξενο ισα ισα να δειτε εαν δεχονται το μπιμπερο.αν κ πιστευω πως δεν θα το δεχτουν εαν τους αρεσει το βυζακι κ μαλιστα ολη την ωρα..

η κορη μου το ηθελα κ σαν πιπιλα κ ημουν ολη την ωρα με το βυζι εξω αλλιως το κλαμα δε σταματαγε..για αυτο κ δεν ειμαι σιγουρη ποσο θα κρατησω το θηλασμο γιατι αν ειναι ετσι κ τα διδυμα δεν θα μπορω να ανταπεξελθω..

εγω το θηλαστρο το ειχα χρησιμ.μονο την πρωτη εβδομαδα κ μπορω να σας πω οτι δεν ειναι οτι πιο ευκολο χιλιες φορες βιζακι!εγω το βαριωμουν παρα πολυ!κ παραλιγο να μου κοβοταν κιολας γιατι ανχωνομουν ποσο θα βγαλω κτλ κ μου μειωνοταν ετσι..μετα με το βιζακι τα πηγαμε τελεια!κ πολυ πιο ξεκουραστο ουτε ζεσταμα ουτε αποστειρωσεις ουτε τιποτα!εμενα μου το χαν κανει δωρο.το θηλαστρο ειναι βοηθεια μονο για αυτες που επιστρεφουν στην δουλεια γρηγορα.οπου το μωρο αναγκαζεται να παιρνει μπιμπερο γιατι δεν βλεπει τη μαμανα ζηταει βυζακι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια!!!! ναταλια μου μην το σταματησεις..οσο τρωει..οσο μπορεις καθυστερησον στο φαι..εγω την αφηνα λιγο να κλαψει.δλδ κανα 10 λεπτο για να πεινασει πιο πολυ..επιασε παντως..την καημενη την εχω κανει απ'ολα να βυζαινει..ρογα-ψευτοθηλες-μπιμπερο..ευτηχως καλα παμε..το κακο ακομα ειναι οτι εχουμε ικτερο.δεν μας τελειωσε.ηρθε η αδερφη μου χτες κ την ειδε.νοσηλευτρια ειναι κ ηταν στην παιδιατρικη..αυριο το πρωι θα παμε να μας κανουν ενα τσεκ απ.. χτες το απογευμα ηρθε ο παπας κ μας διαβασε το μισο σαρραντισμο.κανονικα στις 4ις ιουλιου ειναι αλλα τελος παντων..επειδη θα παμε γιατρο κ την κυριακη βαφτισια.

εγω εχω της avent τον θερμαντηρα κ οπως γεμιζω το μπουκαλι (μεντελα) ετσι το βαζω να ζεσταθει..σωτηρια ειναι.παιρνει ολα τα μπουκαλια.δεν εχω της avent.

εστε οχι δεν εχει δονηση..απλο ειναι..παντως καλη δουλεια κανει!της αρεσει..καθεται κ ξυπνια κ χαζευει γυρω γυρω!

:lol::lol::lol::lol: λια ετσι ακριβως ειμαι τωρα!!!!με το μωρο στο βυζι κ με το αλλο χερι γραφω!!!

κοριτσια κ εμενα αρχισε να ανοιγει το μαλλι της!!

πασχαλιτσακι ετσι ακριβως ειναι..συνεχεια με τα μεμε απο εξω ειμαι παντως.. ηρθε κ η πεθερουλα για βοηθεια ε?τελεια!!! εμενα τιποτα δεν βοηθαει..αφου οταν βγηκα απο το νοσοκομειο μεσημερι κιολας ενα πιατο φαι δεν μας εδωσε!πηαγα πανω κατευθειαν κ μαγειρεψα..

α οσο για την πιπιλα κ αυτην την πηρε απο το δευτερο βραδυ..γιατι την πρωτη βραδια ολη νυχτα στο νοσοκομειο την ειχα στο βυζι κ αυτη απλα πιπιλιζε..δεν ετρωγε.ετσι μου τις εσκισε της θηλες μου κ πονουσα μετα.α ετσι εισαι λεω? λεω τον αντρα μου φερε την πιπιλα...το επομενο βραδυ κοιμηθηκα ευτυχησμενη!!!!κ ακομα την παιρνουμε.

ελενα που εγραψες την ιστορια σου κ δεν την βρισκω?

επισης για τα φιλια που λετε,δεν ρωτησα τιποτα τον γιατρο γι'αυτο..θα επρεπε?γιατι εγω την ζουλαω την φιλαω κανονικοτατα!αλλους δεν αφηνω..για τα χαμογελακια την ωρα ποπυ κοιμαται σπαει χαμογελο κ οταν ειναι ξυπνια κ της μιλαω..αλλα σπανια ακομη..οχι συχνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαξιμακι μπορει να ειδε οτι με το μπιμπερο δεν χρειαζεται να καταβαλει προσπαθεια για να πιει κ να τσαντιζεται με το στηθος επειδη κουραζεται περισσοτερο.

κ η γειτονισσα μου εβαζε ψευτοθηλη κ μια χαρα ηταν .αφου δεν ειχε θηλη η κοπελα τι να εκανε;;κ εγω ειχα αλλα δεν μου χρειαστηκαν γιατι οπως κ τωρα αμα δειτε το στηθος μου θα πειτε ωραιο αγελαδα θα γινει.εχει μαυρισει ολο γυρω απο τη θηλη το θηλεο αλω δηλαδη ειναι τεραστιο!κ οι θηλες μου εχουν γινει λες κ ειναι πιπιλα απο μπιμπερο :lol::lol: ο αντρας μου οποτε τα βλεπει (συνεχεια δηλαδη γιατι κοιμαμαι με το βρακι)γελαει..

λια μου δηλαδη δε του εδωσαν καθολου ξενο στο νοσοκομειο;εμενα τις εδιναν μου χε πει κ η δοξα κ ο μυαρης κ η παιδιατρος να δινω οσο ειμαι στο νοσοκομειο για να παρει καποια στοιχεια κ επειδη δεν κατεβαινει το γαλα απο την ωρα που γεννας να μην χασει πολυ βαρος το μωρο.κ οταν βγηκαμε δεν ειχε χασει γραμμαριο.κοινως κ θηλαζα κ ξενο διναμε..εξαλλου ποναγα τοσο πολυ οταβ θηλαζα που ζηταγα να της δωσω κ ξενο για α χορτασει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maraki mou k auto to dokimasa ton afinw na gkrinaizei k na klaiei gia na peinasei k molis ton valw sto stuthos roufaei ligo k koimatai...

k emena nansy exei ginei terasteia i thileo alo alla oi roga einai mikri k den mporei na tin piasei gia auto evala pseutothiles... twra siga siga tis kovo...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βλεπω ρωτατε για το θηλαστρο....

καταρχην να σας πω οτι υπαρχει ενα καταπληκτικο βιβλιο λεγεται "Θηλασμος μια υπεροχη σχέση" ειναι της Αννας Πατσουρου, παιδιατρος και πιστοποιημενη συμβουλος μητρικού θηλασμου απο τις εκδοσεις Συγχρονοι Οριζοντες το οποιο σας το συνιστώ και θα σας βοηθησει πολύ!!!

λοιπον εγω εχω της Avent το ηλεκτρονικο, το επελεξα επειδη οταν το πηρα ειχα ηδη τον αποστειρωτη, τον θερμαντηρα και μπιμπερο της Avent και ετσι ειπα να μην μπλεξω με αλλη μαρκα. Το χρησιμοποιησα πρωτη φορα οταν η μικρη μου ηταν πεντε μηνων που επρεπε να γυρισω στη δουλεια και αρχισα να κανω τραπεζα γαλακτος για να εχει αρκετη ποσοτητα στο 8ωρο που θα ελειπα. τοτε το πηρε και το μπιμπερο πρωτη φορα, αφου δεν ειχε αλλη επιλογή αλλά απογευμα και βραδυ την ειχα στο στηθος και ετσι συνεχισα να την θηλαζω μεχρι 15μηνών.

Τωρα περα απο το θηλαστρο θα χρειαστειτε ή δοχεια συλλογης μητρικου γαλακτος ή σακουλακια, εγω βολευτηκα τα σακουλακια δεν θελουν αποστειρωση και δεν πιανουν και πολύ χωρο στο ψυγειο ή στην καταψυξη. Σακουλακια επερνα αρχικα απο φαρμακειο εκει εβρισκα της medela και αργοτερα ειδα οτι εχει πολύ πιο οικονομικά και το mothercare.

Το γαλα μπορειτε να το αποθηκευσετε μεχρι 48 ώρες στην ψυξη και 3-6 μηνες στην καταψυξη αναλογα αν η καταψυξη ειναι εντος ψυγειου (μικρα ψυγεια ή πιο παλιου τυπου) ή ξεχωριστα. Αποψυχεις στην συντηρηση ή εξω ή αν εχεις θερμαντηρα με προγραμμα μπορεις και κατευθειαν. Γάλα που εχει αποψυχθει και δεν εχει πιει το μωρο δεν ξαναπαγώνει αρα το πετας.

Οι ειδικοι λενε οτι τα θηλαστρα που υπαρχουν στο εμποριο καλο ειναι να χρησιμοποιουνται αφου εχει εδραιωθει η γαλουχια δηλαδη μετα τις πρωτες εξι εβδομαδες, για τον πρωτο καιρο καταλληλα ειναι τα νοσοκομειακά θηλαστρα. Τώρα αν θα πιασει το μωρο ευκολα ή οχι το μπιμπερο αν θα παθει συγχυση θηλών αν θα θελει μετα παλι το στηθος νομιζω εξαρταται απο το καθε μωρακι και απο το ποσο συχνα θα περνει μπιμπερο. Το μπιμπερο τους ειναι πιο ευκολο γιατι τρεχει απλα ενω στο στηθος οι θηλαστικες κινησεις που πρεπει να κανουν τα εξαντλουν λογικο λοιπον οταν μαθει την ευκολια του μπιμπερο να βαριεται και να μην θελει στο στηθος.

Ναταλια μονο το μωρο στο στηθος μπορει να σου αυξησει πραγματικα την παραγωγή, οποτε να τον εχει στο στηθός και αν δεις οτι το στηθος παραμενει γεματο βγαζε σε τακτα χρονικά διαστηματα. Η Κατερινα το εγραψε μια χαρα καθε φορα που κλαιει τωρα στην αρχη θελει στο στηθος και για οση ωρα θελει δεν υπαρχουν ουτε χρονοι στο καθε στηθος ουτε ωραρια μετα το διμηνο ο θηλασμος θα ειναι παιχνιδι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α!η γελασετε οταν η κορη μου κοιμωταν γελαγε συνεχεια στον υπνο της..κ μας ειπε ενας γερος οτι τις πρωτες 40 μερες βλεπουν την ζωη τους πως θα ειναι κ για αυτο γελανε κ κανουν διαφορους ηχους.να σας πω την αληθεια επειδη με συμφερε το πιστεψα :lol::lol: ειπα θα περασει καλα η κορη μου!!

το πιστευετε παροοτι ξερω οτι ειστε κουρασμενες αυπνες κτλ σας ζηλευω που εχετε τα μπεμπε στην αγκαλια σας κ σας ρουφανε;;για μενα δεν υπαρχει πιο ωραια εικονα κ μεγαλυτερο δεσιμο μανα με παιδι οταν θηλαζει..

πωπω αλεκα τοσο γρηγορα θα γυρισεις;θα τον κοψεις το θηλασμο;αχ αυτες οι δουλειες αλλα τι να κανεις;

σαν τον βεγγο θα τρεχεις μετα..με ποιον θα πρωτοασχολεισαι οταν γυρνας σπιτι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαξιμακι εαν δεις οτι δεν μπορει με τις θηλες σου γιατι να κοψεις τις ψευτοθηλεσ;εκτος κ εαν σε ταλαιπωρουν.εχω δει μικρη θηλη σε κοπελα κ καταλαβαινω οτι ειναι απαραιτητη η ψευτοθηλη.αλλα μπορει σιγα σιγα με τον καιρο να μεγαλωσουν αλλα αυτο γινεται κ με την ψευτοθηλη το εχω δει απο την φιλη μου για αυτοο στο λεω.

αχ βρε κοριτσια τι λεγαμε πριν λιγο καιρο κ τωρα εχουμε βιζοσυζητηση! :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νανσυ θα διαφωνησω τα συστατικα του μητρικου γαλακτος δεν τα εχει κανενα ξενο γαλα. Ειναι απολυτα φυσιολογικο να χανουν λιγο βαρος στο μαιευτηριο και ακομα και το πρωτογαλα το οποιο εκκρινεται σε πολύ μικρες ποσοτητες για λιγες ωρες ή μερες μετα την γεννηση ειναι τοσο μοναδικο και πολυτιμο απαραιτητο για ολα τα νεογεννητα και λενε μαλιστα οτι τα προστατευει απο πληθος ασθενειών.

Πληροφοριακά να σας πω οτι στη Νορβηγια, δεν ξερω αν γινεται εδω στην Ελλαδα δεν νομιζω οτι γινεται, γυναικες που εχουν πολύ γαλα μπορουν να το πουλησουν στα νοσοκομεια γιατι οπως υπαρχει τραπεζα αιματος εκει εχουν και τραπεζα μητρικου γαλακτος προς 18ευρώ το λιτρο. (Μπορει και παραπανω γιατι αυτο το ειχα μαθει το 2009.)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναταλια ειδα οτι υπαρχει αυτο http://www.letoshop.gr/default.asp?pid= ... id=3347681 αλλα δεν ξερω αν ειναι μονο για θηλες που ειναι προς τα μεσα ή και για μικρες.

Κατερινα τα σακουλακια πως τα χρησιμοποιεις στο θερμαντηρα?

οταν λετε οτι οταν εδραιωθει η γαουχεια ειναι πολυ καλυτερα τι εννοειτε?? :) Θα εχει προγραμμα στανταρ?

Νανσυ αυτες στο μητερα επιμεναν πως δεν δινουν ξενο,στη διπλανη κοπελα που δεν ξυπναγε με τιποτα το μωρο ,και δεν μπορουσε να πιασει και θηλη της ειπαν οταν του δωσαν ζαχαρονερο.

Εμενα επιασε πολυ καλα ο μικρος απο την αρχη,και μου τον αφηναν ολη μερα μαζι μου αφου ετρωγε.Και οποτε μου ετρεχε το γαλα ,αν τον ειχαν παρει για αλλαγμα,τον ζητουσα και μου τον φερναν.

Αν δεν τον ειχαν παρει πολυ ωρα και εκλαιγε συντομα,μου τον εφερναν παλι να τον θηλασω,επειδη εκλαιγε.

Τωρα..τι αλλο γινοταν μεσα στην αιθουσα που δεν το εβλεπα...δεν θελω να σκεφτομαι ,γιατι στεναχωριεμαι!Σκεφτομουν οτι θα κλαιει το μωρακι μου και θα το αφηνουν να σπαραζει κι εκλαιγα η τιγκα στην ορμονη μανα!!!! :lol:

Κατερινα κι εγω εκει τους ρωτησα αν μπορω να δωρισω επειδη ειχα υπερπαραγωγη και ηταν κριμα να τρεχει τσαμπα,και μου ειπαν οτι στο Ελενα παιζει κατι τετοιο.Οτι το παστεριωνουν και το δινουν νομιζω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Geia sas koritsoumpes, koiloumpes kai manoules ti kanete?

Mia mera den mpika kai exete grapsei 10 selides!!!

Den tha sas diabasw oles twra, eimai ligo kourasmeni.

Emeis sto spiti ola kala. Den kserw an einai tuxaio to programma pou exei alla trwme, koimomaste kai ksipname akribws meta apo 3 writses. Mas epese kai o afalos xtes!

Exoume kai loksiga polu suxna...eseis exete???

Este me endiaferoun oi panes...alla mipws kserete pote allazei noumero stin pana???

An parw to noumero 1 toses panes tha tis katanalwsoume??

Emena gennithike me makiria nuxakia alla einai polu malaka kai mou eipan oti den ta koboume toso nwris.

Fotini sumfwnw me to sarantaimero kai emena pio polu mou ti spane auta pou lene oi thiades, petheres ktl...giauto twra apo bdomada etoimazw mia bolta kai episkepsi ekpliksi sto xwrio na dw antidraseis :lol:

Nancy mia xara to baros twn mwrwn sou...

kai egw to thewrw aparadekto kai to kapnisma kai oti allo den kanei na pineis h na trws kata ti diarkeia tis egkumosunis alla kai tou thulasmou.

Pinw para ma para polu nero twra pou thilazw...einai fusiologiko upothetw e?

Lilaki eutuxws den pathate tipota!

Auta diabasa pros to paron, ta upoloipa argotera!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οταν λετε οτι οταν εδραιωθει η γαουχεια ειναι πολυ καλυτερα τι εννοειτε?? :) Θα εχει προγραμμα στανταρ?

Σημαινει οτι εχει ρυθμιστει η παραγωγη αναλογα με τις αναγκες του μωρου σου. Τωρα το προγραμμα στανταρ...............χμ μεγααααααααααααααλη συζυτηση. Ο δικος μου δεν ειχε ωραριο υπνου, απλα ετρωγε ανα 2-3 το πολυ μερα νυχτα. Αν αυτο ειναι προγραμμα στανταρ οκ, αλλα εμενα με ειχε ξετιναξει :shock::shock::shock::shock:

Ελενακι ναι ειναι φυσιολογικο το πολυ νερακι οταν θηλαζεις και ειδικα κατα τη διαρκεια του θηλασμου το να το ζητας, Να εχεις διπλα σου ενα μπουκαλι για να μη σηκωνεσαι. Μην ακουσεις κανενα να σου πει τη σουπερ βλακεια να μην πινεις νερο την ωρα που θηλαζεις γιατι το μωρο θα πνιγει!!!!!!!!! Εγω επινα πολυ κατα τη διαρκεια γιατι γεννησα 2/6 και ο μικρος δεν πνιγοταν καθολου!

ΠΑω να την πεσω ομορφουλες μου, γιατι το βραδυ νομιζω οτι ημουνα ολη την ωρα ξυπνια. Καλο μεσημερι και πολλα φιλια στα στρουμπουλα μας μωρακια :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγνωμη αλλα δεν θυμαμαι πια κοπελα ρωτησε για τα βλαστοκυτταρα.εγω εκανα δωρεα ομφαλ.αιματος στην δημοσια τραπεζα και αφησα και τα βλαστοκυτταρα για φυλαξη 25 ετων εκει .το κοστος οπως ειπατε ηταν 984 ευρω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κατερινα υπαρχει κ εδω στην ελλαδα..μου ειπε η παιδιατρος στο νοσοκομειο οτι αν θα εχω πολυ γαλα κ το βγαζω να το βαζω στην κσταψυξη κ να παρω τηλ να ερθει με το κουριελ να τα παιρνουν απο το σπιτι..

οντως νανσυ καταληξαμε σε βυζοσυζητηση!!! :lol:

δλδ αλεκα πιανεις δουλεια μολις σαρραντισεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ksupnise efage koimithike panw sto vizi k ton evala sto krevati alla apoti vlepw den koimatai kathete isuxa lete na ton ksanavalw?

lia tha to koitaksw auto vasika tha steilw ton allon to apogeuma na to parei na to dokimasw den iksera oti uparxei teteio pragma...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσακια μου,τι κανετε;;

λιακι μολις ειδα τον μπεμπη σου στην ομαδα,καλα ειναι πολυ γλυκας κ πολυ αντρακι!τον κοιταζα κ χαμογελουσα μωρε τι ωραια που ειναι μωρακια,κ νομιζω σου μοιαζει σε ματακια κ χειλακια,δε ξερω ετσι νομιζω.

εγω κοριτσια ειχα νοικιασει θηλαστρο της μεντελα ενακιτρινο ηταν ηλεκτρικο κ μου ειχαν στειλει κ μπουκαλακια απλα επειδη δε θηλασα πολυ δε θυμαμαι κ πολλα,παντως ηταν πολυ καλο κ ειχα κ εγω πολυ γαλα.ευχομαι η μπεμπα μη κληρονομησει κ αυτη την αλεργεια του μπαμπα μας στο γαλα κ εστι να μη παιδευτω οπως στον αντωνη μου.θελω πολυ να θηλασω,ειναι φοβερο συναισθημα,απλα οντως θελει υπομονη.

χθες πηγαμε για μπανιο,τελικα μπηκα,ηταν πολυ καλη η θερμοκρασια της θαλασσας κ το μωρακι μου τρελαθηκε,καλα ημουν σχεδον σιγουρη αφου εχει τρελα με το νερο κ εκλαιγε οταν βγηκαμε.

σημερα κατεβηκε κ ο αντρας μου αποθηκη κ τελικα δεν εχω σχεδον τιποτα σε ρουχισμο που να με βολευει τον πρωτο καιρο για τη μπεμπα.σχεδον ολα ειναι μακρυμανικα κ εχω κ αρκετα χοντρα ρουχα για τον καιρο που θα γενηθει ακομα κ πανες αγκαλιας ειναι καπως χοντρες,θα τις χρησιμοποιησω αλλα να ψυχρανει λιγο ο καιρος,το θεμα ειναι η αρχη,οποτε θα χρειαστει να κανω καποιες αγορες.αποστειρωτες κ τετοια θα τα αφησω για την ωρα θα τα ανεβασω πιο μετα.

πολυ ζεστη κ σημερα παρολο που εχει μια μουνταμαρα.

τελικα η δημητρα που αναρωτιομουν που ειναι μαλλον θα γενησε αφου ειδα οτι ειχε πητ 23-06 κ αν θυμαμαι καλα ηταν που ειχε θεμα με το ζαχαρο κ θα γενουσε νωριτερα η εχω μπερδευτει με αλλη;τελοσπαντων,ευχομαι η κοπελα ναειναι καλα οτι κ να εχει γινει.

γαμωτο με τσιγκλαει λιγο το σφραγισμενο δοντι κ μου πε χθες η γιατρος οτι ισως με πονεσει κ αν πονεσω θα πρεπει να παω να μου το βγαλει το σφραγισμα.δεν θα αντεξω παλι αλλο τρεξιμο με το παλιοδοντο..ημαρτον πια.

ατυτα τα νεα μου,δε σχολιασα κατι αφου λετε για θηλασμους κ δε ξερω κ πολλα κοριτσια μου.

α τωρα θυμηθηκα που ειπε η ελενα που πινει νερακι κ εγω επινα παρα παρα πολυ οταν θηλαζα που ελεγα κατι εχω κ πινω τοσο,δε μπορει.. :D

φιλακια πολλα κοριτσακια μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

alekaki mou polu kala ta xrimata pou pires ;) toso noris tha guriseis sti douleia?? poios tha sou krataei ta paidia?

ax sas zileuo pou exete ta morakia sas stin agkalia sou, liges meres meinane kai gia mena, an pane ola kala 42 meres akoma ;);) kai meta tha leo kala den itan sti koilia mou :lol::lol:

liaki kouklos einai o gios sou ftou ftou ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επεστρεψα ειχα ξαπλωσει λιγο φυσικα δεν κοιμηθηκα δε με αφησε ο ταρζαν..

κανγκουρο μου κ εγω ειμαι υπερ του θηλασμου αλλα ακουσα κ τον γιατρο κ τους υπολοιπους που με συμβουλεψαν τις μερες που θα μαι στο νοσοκομειο να δεχτω να δωσουν κ λιγο ξενο .κ οταν θηλαζα αποκλειστικα η παιδιατρος μου ειπε να της δινω σιδηρο εχτρα γιατι ενω δεν συγκρινεται με το ξενο γαλα στα καλα που προσφερει εχει ενα μειον οτι δεν ειναι εμπλουτισμενο με σιδηρο.κ ετσι την θηλαζα κ τησ εδινα κ σιδηρο εχτρα.ολο αυτο βεβαια εγινε 6,5 μηνες μετα το κοψαμε γιατι ειχα την γαμοβαπτιση κ πηγαμε κ 5 μερες γαμηλιο στη βενετια.η παιδιατρος μου ειχε πει οτι 6 μηνες θηλασμο ειναι πολυ καλο χρονικο διαστημα.

βεβαια να σας πω οτι η μικρη φυσικα κ κολλαει ιωσεις κτλ κ περασαμε κ μικροβιαιμια..που λενε οτι εαν θηλασεις το παιδι το προστατευεις απο λοιμωξεις.σιγουρα ομως δεν αμφισβητω οτι δεν υπαρχει καλυτερο απο το μητρικο γαλα.αλλα να σας πω την αληθεια περισσοτερο αυτο που /πιστευω ειναι το δεσιμο μανας κ παιδιου.αν κ ατομα που δεν θηλασαν ποτε αμφισβητουν την αποψη μου σε αυτο.δε ξερω κοριτσια.παντως δεν θα στερουσα απο το παιδι μου το μητρικο γαλα για να καπνισω με το που γεννησω..τα τσιγαρα τα βρισκεις κ μετα απο καποιους μηνες δεν φευγουν..η εμπειρια του θηλασμου κ το οτι κανεις οτι καλυτερο για το παιδι σου δεν ξαναρχεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...