Μετάβαση σε περιεχόμενο

Φθινοπωρινές και χειμωνιάτικες μανούλες 2011 Νο.4! Ελάτε!


Recommended Posts

Καλημέρα!

Σήμερα του έφτιαξα πιο πολύ ρυζάλευρο και το έφαγε όλο, κλαίγοντας όμως. Δε νομίζω ότι δεν το ήθελε, άμα ήταν έτσι θα το έφτυνε, δε θα άνοιγε ένα στόμα ναααα, και να περιμένει την επόμενη κουταλιά. Νομίζω ότι πεινούσε και επειδή έχει μάθει με το στήθος που είναι αδιάκοπη η ροή του γάλακτος, τσαντίστηκε. Του έβαλα 5-6 κουταλιές ρυζάλευρο και 80 μλ περίπου γάλα δικό μου. Έγινε νερουλοπηκτό! Το καθάρισε πάντως!

Αναστασία, περαστικά στη μικρή σου.

Γυαλιά ηλίου από πότε θα τους πάρετε;

Σας φιλώ όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 999
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγω στην μπουκιτσα μου του χρονου πια....τωρα ειναι νινι....

αντηλιακη κρεμουλα φοραμε παντως εδω κ ενα μηνα σχεδον....κ τα δυο μου ζουζουνια γιατι ειναι ασπρα

καλε ανασταστια μου περαστικα ξεχασα να σου γραψω...

εγω παιζω με το γιο μου..τον εβαλα να κανει καποιες ασκησουλες με ζωγραφιες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσάνθη, απ' όσο ξέρω το αντηλιακό επιτρέπεται από τον έκτο μήνα και μετά.

Να σας ρωτήσω, μια φίλη μου δουλεύει σε μια εταιρεία που έχει καλλυντικά με αλόη. Έχει και αντηλιακές κρέμες και απ' ό,τι λέει είναι χωρίς χημικά, μόνο φυτικά συστατικά. Την κρέμα αυτή την βάζει και η ίδια και τα παιδιά της, και είναι από αυτές που το ψάχνουν αρκετά. Η αλόη επιτρέπεται στα βρέφη; Γιατί μου φαίνεται κάτι σχετικό είχα διαβάσει, αλλά δεν είμαι σίγουρη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αννα μαρια μου αλλοι λενε οτι δεν επιτρεπετε αλλοι παλι οτι επιτρεπετε το αντυηλιακο....διαβασα καποιες ερευενες κ λενε οτι πρεπει να φορανε αντηλιακο...επισης 5 παιδιατροι ειναι καθετοι για το αντηλιακο....η δικια μου παιδιατρος, ο προηγουμενος που ειχαμε, τις κουνιαδας μου κ οι δυο γιατι κ αυτη αλλαξε, κ της φιλης μου ο παιδιατρος...ο καθενας πρατει οπως πιστευει καλυτερα.....

η γνωμη ενος γιατρου παντως πιστευω οτι ειναι αποδεκτη.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σημερα παει η κουνιαδα μου για εμβολιο στη μπεμπα της...θα της πω να ρωτησει την παιδιατρο ξανα για το αντηλιακο κ για τις ερευνες αυτες....θα σας πω το βραδυ....

μα γιατι οι γιατροι δεν εχουν ποτε την ιδια αποψη? :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασούλα να σας ζήσει η μικρή Ιωάννα!

Να είναι γερή και καλότυχη!!!

Τι ταλαιπωρία που τραβήξατε με τα της γραφειοκρατίας!!!!!!!!

Αγγελικούλα μου πώς είσαι φιλενάδα;; Ο Χαρούλης;;

Εμείς σήμερα πάμε στην αίθουσα να μιλήσουμε για τα τραπέζια, πού θα μπει η ορχήστρα και τα σχετικά.

Είμαστε σχεδόν έτοιμοι!

Συμπεθέρα μου και εγώ στην αρχή έτσι του εκανα, σιγά σιγά, 1-3 κουταλίτσες την πρώτη μέρα....έτσι μου είχε πει.

Και γενικά ότι νέο του έδινα, σιγά σιγά για να δούμε και για αλλεργίες!!!!!

Μεγαλώνει η φραουλίτσα!!!!!

Εφούλα καλά να περάσετε!!!!!!

Λενάκι μου τι κάνουν τα μαναράκια σου;;

Ο μικρός χαμπάρι από την γονατιά;;; Μπράβοοοοοοοοο

Άννα Μαρία και η δική μου παιδίατρος είπε αντιηλιακό από τον έκτο και μετά!

Χρυσάνθη πολύ μούρη ο γιος σου!!!!!!!

Gprip3.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακαι τρεμω απο την χαρα μου...

περασα ενα σαββατοκυριακο χαλια....δεν σας εγραψα γιατι δεν ηθελα να σας πω το αγχος μου :lol: την παρασκευη πηγαμε παιδιατρο...η μπουκιτσα δεν πηρε οσο επρεπε με το βαρος της...κ τι εννοωτην πεμπτη 19 του μηνα την ζυγισα εγω κ ελεγε 5120..την παρασκευη 20απριλιου η γιατρος την εβγαλε5230..κ την παρασκευη 27 την εβγαλε 5310....η γιατρος ομως σημειωσε αυτο που ειχε μετρησει αυτη,.....κ μου λεει ισως περναγε καμια ιωσουλα λη επι=ειδη ειναι υπερκινητικη δεν βαζει πολλα....εγω σαββατο πρωι πρωι πηγα κ της εκανα καλλιεργεια ουρων με σακουλακι...την επλυνα 4 φορες της εριξα κ αποστειρωμενο νερο κ καθομουν σε αναμμενα καρβουνα....αφου στον υπνο μου εβλεπα παλι εφιαλτες οτι ημουν εγκυος κ παλλινδρομνουσε το μωρο κ κλαμμα...αφου σηκωνομουν κ ελεγα ευτυχως δεν ειμαι εγκυος....μολις πηρα στο μικροβιολογικο...δεν εχει ουρολοιμωξη....αχ παναγια μου ευτυχως.....κ σημερα ζυγισα την μπουκιτσα το πρωι ειναι 5400....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω ολες για τις ευχες σας κοριτσια!

Σημερα σε καμια ωριτσα θα τη κανουμε μπανακι με τη νονα και μετα θα παμε για φαγητο με τις νονες και καποιους φιλους για τα μυρα της μικρης!

Αννα μαρια εμας μας ζητησε πιστοποιητικο γεννησης και μας εδωσε κατι χαρτια που σε 15 μερες μας ειπε να τα παρουμε στην επαρχιακη διοικηση!

Βλεπω οτι μιλατε για κρεμουλες,θα παμε και μεις παιδιατρο την παρασκευη που γινομαστε 5 μηνων και θα μας δωσει οδηγιες ειπε γιατι 5μιση μηνων θα αρχισουμε με ρυζαλευρο αν δεν κανω λαθος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσακια μου!!!τι κανετε???

βασουλα μου, να σας ζησει η μικρη ιωαννα!!!να ειναι παντα υγιης και τυχερη στη ζωη της!!!

εμεις καλα ειμαστε, αλλα απο τοτε που αρχισαμε το ρυζαλευρο, εχουμε θεμα με τα κακα.ειχε να κανει 3 μερες το πουλακι μου και σημερα της εβαλα υποθετο γλυκερινης και ηρεμησε το ψυχουλακι μου.η παιδιατρος μου ειπε να κοψω για λιγο το ρυζαλευρο, να αρχισω τα φρουτα και οταν φαει πληρη φρουτοκρεμα το ξαναξεκιναμε!!

αλλαξαμε και γαλα.απο το frisolac πηραμε το 2ης βρεφικης ηλικιας, το frisomel, aλλα μολις ηπιε μια γουλια εβαλε τα κλαματα και δεν ηθελα ουτε να πληξσιασει το μπιμπερο.ετσι το αλλαξαμε κι αυτο και πηραμε το s 26.μεχρι στιγμης το δεχεται...ιδωμεν!!!

βρε χρυσανθη μου, τι λαχταρα πηρες κι εσυ...τωρα ολα καλα, ε???ασχετο, το χρυσανθη μου θυμισε μια ελληνικη ταινια .δεσποινις ετων 39.θελαν να παντρεψουν τα αδερφια τη χρυσανθη(βασιλειαδου)και της λεγαν δειξε κι εσυ λιγο αλλεγκρια βρε χρυσανθηηηηη!!!πολυ γελιο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας και καληνύχτα! Σας γράφω και πάω για ύπνο γιατί κουτουλάω!

Χρυσάνθη, για το αντηλιακό είχα αναρτήσει και ένα σχετικό ποστ, και όλες μου έλεγαν ότι απαγορεύεται πριν τον έκτο μήνα, και ότι μάλιστα πολλοί παιδίατροι δεν το γνωρίζουν αυτό, ενώ αντίθετα οι δερματολόγοι είναι κάθετοι. Τις προάλλες που πήγαμε παιδίατρο τον ρώτησα και είπε όχι πριν τον έκτο μήνα. Φυσικά, ο δικός μου σε τρεις βδομάδες θα είναι έξι μηνών, οπότε δε μένει και πολύς καιρός.

Βρε, μην τρελαίνεσαι με το βάρος της μικρής. Μην τη ζυγίζεις κάθε τρεις και λίγο! Εγώ ούτε ζυγαριά έχω στο σπίτι ούτε τίποτα. Αφού τον βλέπω που κοιμάται, δεν γκρινιάζει, κάνει κακά και τσίσα, έχει ενέργεια, είναι χαρούμενος, ικανοποιημένος και χορτασμένος, δε θέλω ζυγαριά για να μου αποδείξει ότι μεγαλώνει σωστά!

Γιωταμαρία, πότε η βάφτιση, για θύμισέ μου.

Βάσω, εμάς δε μας ζήτησε τίποτα, ούτε και μας έδωσε τίποτα. Λες να χρειάζεται;

Βανεσσάκι, πολύ γέλασα με τη Χρυσάνθη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλο μηνα κοριτσαρες τι κάνετε??? εμείς είμαστε καλα αλλα έχουμε πολυ πόνο στα ουλακια μας και έχουμε γκρίνια πολυ...

Σας φιλω ολες γλυκα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα γλυκές μου φιλενάδες και καλό μήνα!!!

Βασούλα να σας ζήσει το κοριτσάκι σας, να είναι γερό και πάντα ευτυχισμένο!!!

Θα μπω αργότερα να σχολιάσω, πάω να ψωνίσω υλικά για τα προσκλητήρια

της μικρούλας μου.λέω να τα κάνω μόνη μου....

Σας φιλώ όλες!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σας....υπεροχη ημερα σημερα αλλα δεν θελω να βγω απο το σπιτι.....μηπως παει να με πιασει καμια καταθλιψη φοβαμαι....η μικρη μια χαρα,τρωει φρουτακια,τρωει ρυζαλευρο κι εχει γινει πολυ κοινωνικη!

Χθες ημασταν σε μια μεγαλη παρεα για πρωτομαγια,γινοταν ο κακος χαμος και η μικρη αρνακι,χαζευε γυρω γυρω...γυρισαμε σπιτι και κοιμοταν απο τις 7 το απογευμα μεχρι τις 2 το βραδυ,ξυπνησε ειπιε γαλα και ξανακοιμηθηκε.... 8-)

Δωρακι κι εγω σκεφτηκα να τα κανω μονη μου,αλλα ακομα ψαχνομαι να δω τι θα κανω...απο που θα παρεις υλικα?μεσα στο ιντερνετ εχει πολλα site με καλες τιμες να σου βαλω ενα να δεις... http://www.123-mpomponieres.gr

Νιακι πονανε τα μικρουλια με τα δοντια εε?εμενα βαζει χερια στο στομα αλλα σταματησε εκεινη η εντονη ανυσηχια της....ισως σκασουν μυτη :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Εμάς εδώ βρέχει και έχει συννεφιά. Μπήκε ο Μάης και ήλιο δεν είδαμε.

Ο μικρός τρώει το ρυζάλευρό του, όσο και να του δώσεις θα το φάει! Σήμερα το πέτυχα και έγινε κρεμώδες, όχι νερουλό και το καταβρόχθισε. Το τρώει το πρωί, κατά τις 10-11, δηλαδή την ώρα που σηκώνομαι, οπότε συνήθως του το φτιάχνω και μετά τρώω πρωινό. Σήμερα αρχίζω να τον ταΐζω, βλέπω ότι το τρώει και πηχτό, και λέω στον άντρα μου που καθόταν δίπλα μου και παρακολουθούσε "θες να δοκιμάσεις;". Κι εννοούσα να δοκιμάσει να τον ταΐσει. Και μου λέει "όχι, ευχαριστώ, μόλις τώρα έφαγα πρωινό"!!!! Τελικά τον τάισε αυτός, κι έφαγα κι εγώ το πρωινό μου, τι έφαγα δηλαδή, αφού μέχρι να φτιάξω ένα τοστ, αυτός το είχε εξαφανίσει!

Αναστασία, βλέπεις; Έστρωσε η φραουλίτσα!

Δώρα, μια χαρά που θα κάνεις μόνη σου τις προσκλήσεις. Εγώ πήρα χαρτονάκια και τις έκανα μόνη μου. Τώρα έχει χαλάσει το σκάνερ-εκτυπωτής και δεν μπορώ να σας βάλω εικόνα. Τις τύπωσα στον εκτυπωτή μου και τις έκανα κολλάζ και έγιναν πάρα πολύ ωραίες και εντυπωσιακές.

Τι τρώτε σήμερα; Εγώ κάνω ρεβύθια στο φούρνο, να δούμε τι θα βγει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας φιλενάδες!!

επέστρεψα από το βιβλιοπωλείο...πήρα διάφορα χαρτόνια,χαρτιά ριγέ,πουά,

κορδέλες,αυτοκολλητάκια...για να δούμε!!το απόγευμα θα έρθει μια φίλη

μου που πιάνουν τα χέρια της και θα αυτοσχεδιάσουμε!!θα σας ενημερώσω!!

Άννα Μαρία μου αρέσουν και εμένα τα χειροποίητα, είμαι σίγουρη ότι

το σπροσκλητήριό σας θα ήταν υπέροχο!!αλήθεια τι μπομπονιέρα είχατε;

Αναστασάκο είδες η φαρουλίτσα, μια χαρά το κοριτσάκι, φτου φτου!!!

πάρτην και βγείτε από το σπίτι και μην αφήνεις τίποτα να σε ρίχνει!!!

Σε ευχαριστώ για το link, θα το δω αναλυτικά!!

φιλιαααααααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η μπομπονιέρα μας ήταν ένα μεταλλικό μπρελόκ καραβάκι. Ήταν δεμένο σε τυρκουάζ κουτί με χάντρες και κορδέλες, πάρα πολύ ωραίο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γλυκές μανούλες καλό μηνα.......και όμορφα μωράκια βουρρρρρρρρρρρρρρρ στα καροτσάκια για τρελές βολτίτσες.....:))).......

Βασούλη μου.....να είναι καλοφώτιστη η Ιωάννα σας......και πάντα χαμογελαστή και ευτυχισμένη...να μου την φιλήσεις...;))))...

σας γλυκοφιλώ όλες...;))

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...