Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΓΛΩΣΣΟΚΟΠΑΝΕΣ ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΙΟΥΛΙΟΥ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ '12 νο3


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 997
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κανγκουρο εσυ κοντευεισ να γεννησεισ κ νομιζω πωσ πρεπει να δουμε την κοιλιτσα σου πωσ ειναι τωρα.

πως περναει ο καιρος...εγω στην κορη περιμενα πως κ πως τωρα επειδη ξερω πως δεν θα με ξαναδω εγκυουλα το απολαμβανω...μετα θα βλεπω στο δρομο κ θα ζηλευω..βασικα ισως φταιει πως αυτη τη φορα δεν εχω ουτε εμετους ουτε καουρες μονο πεινα!!χαχα αλλα ισως φταιει οτι ξερω κ τι με περιμενει!χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε Νάνσυ ε οχι και κοντεύω έχω τέσσερις μήνες μπροστά μου, κοιτα μη με περάσεις εσύ με τα διδυμα :lol::lol::lol:

Φωτογραφια έχω να βγάλω καιρό ειναι η αλήθεια ολο λεω στον άντρα μου σήμερα θα την φωτογραφίσουμε και σήμερα θα την φωτογραφίσουμε και παει αργά και το ξεχνάμε μετά. Θα την αναναιώσω και εγώ που θα παει. Οσο για τον καιρό και εγώ το απολαμβάνω δεν τρελένομαι να περάσουν γρήγορα οι μέρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στο δημοσιο οχι δεν χρειαζεται να παρετε εχτρα ρουχα για το μωρο..μονο για την εξοδο του θελει..το ντυνουν με τα δικα τους.μια αλαξια ειχα παρει κ σεντονακι για την εξοδο..σαν νεογεννητο κανενας δεν τον πηρε αγκαλια στο νοσοκομειο..κ την καλαθουνα που το ειχε φερει οταν βγαιναμε.. παρεπιπτοντως οι κοιλιτσες φουσκες εγιναν!! :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μολις σηκωθηκα και ξυπνησα και τη μικρη..... εγω γεννησα σε δημοσιο και ακουστε τι πηρα

ΓΙΑ ΜΕΝΑ

- μια νυχτικια της γιαγιας(για το φτ) αλλα και πυτζαμες καπρι με κουμπακια μπροστα

- καλλυντικα, πετσετα, σερβιετες μεγαλες, πολλα βρακια(της γιαγιας και αυτα αλλα παρτε τα 2νουμερα μεγαλυτερα

- μαξιλαροθηκη, σουτιεν θηλασμου, επιθεματα

ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ

- ρουχαλακια(απο μεσα κοντομανικο, αλλα απεξω μακρυ), πετσετα, καλτσες, γαντακια

- καλαθι στολισμενο με τα καλλυντικα του

- σεντονακια, κουβερτουλα, πανα αγκαλιας και μαξιλαρι για τα χρυσα(ειμαι και ψωναρα)

- πανες νουμερο 1(μικρο πακετο), αποστειρωτη, βραστηρα, κιντερτε, 2 μπιμπερο μικρα

νομιζω οτι αυτα ειχα παρει... οτι νεοτερο θα σας ενημερωσω οταν την φτιαξω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

delfine μου περαστικα για το σκυλακι σου... ποτε μου δεν ειχα καποιο κατοικιδιο μαζι μου ουτε μεγαλωσα με καποιο κατοικιδιο

καλα ακομα δεν τελειωσαμε με τα δωματια και πιασατε τις βαλιτσες???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

este se eyxaristi !!

maxim se eyxaristo poulaki mou !

lil nai eides :) eftixos den eixa alages sto xroma sto tikeraki xaxaxa se eyxaristo !

aleka mou se eyxaristo !!! oso gai to mpampa nai opos to eipes exei parkarei sta synefa !! em meta apo treis kores pou eixe ston proto tou gamo ena gio ton ei8ele !!!

delphine mou se eyxaristo ... lypamai poly gia to skylaki sou se katalaveno apolyta giati exo k ego skylaki to micki mou k 8a trelenomoun an pa8ene kati ... elpizo na kaliterefsi !

kangaro se eyxaristo koritsaki mou !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω που νομιζα οτι τη βαλίτσα θα τη φτιάξω τελευταιες μέρες να αναθεωρήσω δηλαδη?

Για τι να πρωτο αγχωθω πια!

Μαράκι σιγουρα χρειάζονται τόσα πράγματα στο μαιευτήριο για το μωρο?

Εγω θα έπαιρνα μόνο τα ρουχα του,κανενα σεντονάκι και μια πετσετα.

Και για μένα ελεγα να πάρω 2 νυχτικιες,και φορμες με φανελακια για να μπορω να πηγαινοέρχομαι κιολας,Οχι πυτζάμες,που γενικα δεν τις φοράω,δεν μου αρέσουν.

Και βρακιά,σουτιέν κτλ που εννοούνται.Αλλα χρειάζονται τελικά τοσα πράγματα??

Αφου τα περισσοτερα στα δίνουν εκει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εσεις που θα γεννησετε σε ιδιωτικο μεχρι το γαλα σου φτιαχνουν για το μωρο... ενω στο δημοσιο εστω για ενα μπανιο να το κανουν σου βγαζουν την πιστη!

λια μου καλο ειναι κατα τον 7ο να την φτιαξεις και να την κλεισεις!!!! εγω στη σαντυ μετα την επισκεψη στον 7ο την εφτιαξα την βαλιτσα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και στο χωραφι να γεννησεις παλι εξοδα θαχεις!!!! κοιτα οποτε αισθανεσαι εσυ ετοιμη θα την φτιαξεις....αρκει να μην ειναι πολυ αργα!

εκει που γεννας ειναι δημοσιο ή ιδιωτικο???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xaxaxaxaxax vre lia me ekanes k gelassa akou sto xorafi :lol::lol::lol: plaka exeis alla eides i aleka se prosgeiose xaxax opou k na pas ta e3oda den ta glitoneis ouste esi oute emeis :) den variese me to kalo na er8oun ta morakia mas k ola 8a ta kataferoume !!

alekaaa metaforikh akouo an xreiasteis kaleseme ti stokalo praktoras metaforon eimai esena den 8a volepso !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια.ουτε εγω ειχα σκεφτει να φτιαξω απο τωρα βαλιτσα...πω πω εξοδα μαζεμενα!!δεν πειραζει ομως χαλαλι...

πηρα τα αποτελεσματα απο την καμπυλη λοιπον ειχα σε ο χρονο 81 σε 60 λεπτα 148 κ σε 120 λεπτα 91 με 75 γλυκοζη!

πηρα τον γιατρο κ μου ειπε οτι ειναι οκ και θα παμε να μας δει την παρασκευη...!!!γιουπι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια μου για εμας τις πρωτομανουλες ειναι πολυ σημαντικες αυτες οι πληροφοριες!

Εγω βασικα ακομα δεν εχω ξεκινησει με το δωματιο....προσπαθω να χαιρομαι τωρα αυτη τη φαση που περναω και να καμαρωνω που μεγαλωνει η κοιλιτσα μου!

Σιγουρα λιγο αργοτερα θα με βοηθουσε πολυ μια λιστουλα!!!

Αννα συγχαρητηρια!! Εγω την Παρασκευη θα την κανω . Δεν εχω ιδεα με τα αποτελεσματα...

Φιλακια κουκλιτσες, σας καληνυχτω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω θα πάω το πρωι για τη βλακεια την καμπυλη.Ζαλίζομαι ήδη απο την πεινα κι έφαγα στις 9.Τωρα δεν πρεπει να ξαναφάω μεχρι αυριο,10 ώρες νηστικη μου είπε,λεω να πάω και κατα τις 8..

Πραγματικα το μόνο που με ανυσηχει είναι μη λιποθυμήσω απο τη ζαλάδα.

Περιμένω να έρθουν και τα ζουγκλοαυτοκόλλητα αυριο!!

ΠΕΙΝΑΩ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άννα συγχαρητήρια. Πολύ καλή η καμπύλη. Κι εμένα μου βάλατε σκέψεις με την βαλίτσα. Εγώ μπαίνω αυτή τη βδομάδα στον 7ο. Λοιπόν όλα καλά με τον μπέμπη μου. Φτάσαμε αισίως τα 1200 γρ. ο μπουλούκος μου :D . Είναι 12 μέρες μπροστά ενώ είμαι 26 εβδομάδες και 5 μέρες ο υπέρηχος τον έβγαζε 28 εβδομάδες. Αυτό πρέπει να το προσέξουμε. Ίσως χρειαστεί ινσουλίνι αν ξεφύγει πολύ. Μου είπε και την λυπητερή ο γιατρός. 2000 η ταρίφα του ανεξαρτήτως δωματίου ή φυσιολογικού ή καισαρικής. Είναι στάνταρ. Τσουχτερός μου φάνηκε. Αχχχ να δούμε πόσα θα φτάσουν τα έξοδα. :oops::evil::cry:

Lia καλή επιτυχία με την καμπύλη. Κι εγώ έκανα παραγγελία σήμερα τα ζουγκλοαυτοκόλλητα :D Θα τα πάρω μεθαύριο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πω πωωωωωωωω εστε...τι τιμη ειναι αυτη?μονο ο γιατροσ?η κλινικη αλλα λεφτα? αννα μπραβο,μια χαρα βγηκαν!!! στο νοσοκομειο που ειχα γεννησει(ιπποκρατειο)για το μωρο μονο εσωρουχα,φορμακι,ολοσωμο μπουφαν(γιατι ηταν ιανουαριος) κ την καλαθουνα μου την εφεραν στην εξοδο μας με κουβερτουλα..τα ντυνουν κ ετοιμαζουν το γαλα κ στο δινουν με ταυτοτητα..για μενα μια νυχτικια την μερα της γεννας,σαμπουαν ,αφρολουτρα,σερβιετες,μια πυτζαμα,καμια χτενα καλλυντικα,εσωρουχα εννοειτε,αυτα...δεν θυμαμαι κατι αλλο..κ εγω ολο λεω να την ετοιμασω κ βαριεμαι..αλλα πρεπει..λοιπον σας φιλω ολες!!!καλο βραδυ να εχουμε!!! :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μην αγχώνεστε πολύ με την βαλιτσα αρχιστε να συγκεντρώνετε τα πραγματάκια σιγά σιγά και στο τέλος του 7ου και στο τέλος του 8ου να την φτιάξετε καλά ειναι. Θα δειτε και προς το τέλος τι θα σας πει και ο γιατρος αν σας πει οτι έχει πάρει θέση και έχει κατέβει το μωρό μην το καθυστερεισετε πολύ.

Αννα μια χαρά ειναι η καμπύλη σου

Αμαλια καλή επιτυχια εσύ αύριο, να έχεις καλά αποτελέσματα.

este μπεμπαρος και ο δικός σου, οσο για την τιμή και εγώ τοσα ειχα δώσει στον γιατρο το 2009 ελπιζω αν δεν μας το μειώσει λογω των καιρών τουλάχιστον να ειναι το ιδιο, και εμεις πάντως στο επομενο ραντεβού λεμε να το συζητήσουμε το οικονομικό.

Καλο βράδυ κοριτσάρες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΙΛΟΥΜΠΕΣ ΜΟΥ... ΠΡΟΚΑΛΕΣΑ ΑΝΧΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΒΑΛΙΤΣΑ? ΕΣΤΕ Κ ΕΜΕΝΑ ΠΟΛΛΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ 2000 ΕΓΩ ΘΑ ΔΩΣΩ 1000 ΣΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ ΕΚΤΟΣ ΑΜΑ ΙΣΧΥΟΘΝ ΑΛΛΕΣ ΤΙΜΕΣ ΓΙΑ ΑΘΗΝΑ? ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ Κ ΤΙΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ? ΑΝΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ Η ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΟΥ ΜΠΡΑΒΟ.. ΛΙΑ Κ ΛΙΛ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΑΣ... ΑΡΙΑΔΝΗ ΜΗΝ ΑΝΧΩΝΕΣΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια μου.εμενα μου αρεσε παρα πολυ η διαδικασια της βαλιτσας.ετοιμαζεσαι για τις πιο σημαντικες μερες της ζωης σου.ο δικος μου γιατρος παιρνει 1500 κ σε καθε επισκεψη 30.εχω ακουσει πολυ χειροτερα.στο ελενα το δημοσιο εμαθα οτι ενας γυναικολογος που εχει κ ειναι πολυ καλος παιρνει φακελακι 1500 αυτο το θεωρω αισχοσ!γιατι στον ιδιωτικο γιατρο πας με γνωση οτι θα πληρωσεις.στο δημοσιο γιατι να δωσεις φακελακι υποτιθεται οτι πας για καλυτερα.καποια στιγμη ειχα σκεφτει κ εγω για δημοσιο αλλα μαθαινοντας καποια συμβαντα αλλαξα αμεσως γνωμη κ του γιατρου μου του εχω τυφλη εμπιστοσυνη απλα θα θελα να δεχοταν να με ξεγεννησει στο ρεα αλλα δεν θελει.τωρα βεβαια υπαρχουν κ γιατροι σε δημοσια που ειναι πολυ καλοι κ κυριως ανθρωποι απλα εγω δεν ρισκαρα να αλλαξω γιατρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμένα πολλά μου φάνηκαν είναι σε ιδιωτικό στο Λητώ βέβαια αλλά και πάλι. Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάω στο Έλενα που είχα παλιότερα μία γυναικολόγο εκεί και μάλιστα είχα κάνει και σπερματέγχυση μαζί της. Αν δηλαδή δεν έχω βοήθεια και από τους γονείς (γιατί δεν έχω κάνει κουβέντα ακόμα) θα πάω σίγουρα στο Έλενα. Το μόνο που με αποτρέπει είναι τα χειρουργεία στο δημόσιο. Τα ψιλοσιχαίνομαι :? Φοβάμαι μην κολλήσω και τίποτα. Αν και έχω κάνει επέμβαση στο Γενικό Κρατικό και ήταν μια χαρά. Όσο το σκέφτομαι τόσο πιο πολύ ψήνομαι. Ο γιατρός χτες μου πήρε επίσκεψη 65 ευρώ! Ενώ τις άλλες φορές δεν μου έπαιρνε τίποτα. Υποψιάζομαι ότι μου πήρε γιατί ρώτησα πόσα παίρνει για γέννα. Μπορεί να σκέφτηκε ότι τώρα θα λακίσω και θα πάω σε άλλον :lol: Οπότε ας της πάρουμε ότι προλάβουμε. :twisted:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΜΕΙΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΩΜΕΣ ΤΙΣ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΝΟΝΙΣΕΙ ΑΠΟ ΤΙΝ ΑΡΧΗ Κ ΤΟ ΕΙΠΕ Κ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΡΕΙ ΓΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗ Κ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ 1000... ΣΥΝΗΘΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΕΝΑ ΠΟΣΟ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΙΝ ΓΕΝΝΑ Κ ΤΙΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Ωωωωω συγχαρητήρια κορίτσι μου μπράβο !!! Κι εις ανώτερα!!! Καλά κανεις κ παίρνεις το χρόνο σου.. Καλοκαιράκι τώρα, βόλτες, παραλία, ποτά κ θα έρθει κ το σποράκι!! Εγώ σήμερα ξύπνησα απαισιόδοξη.. Ενώ το στήθος επιμένει τα υγρά υποχώρησαν όποτε μάλλον έρχεται η αχώνευτη !
    • Κορίτσια μου, στα υπόλοιπα νέα.. εγώ χθες έκανα την αυχενική!! Δόξα σύ όποιος και αν άκουσε τις προσευχές μου εκεί πάνω, φαίνεται να είναι υγιές! Περιμένω φυσικά σήμερα και τα αποτελέσματα των αιματολογικών για ολοκληρωμένη εικόνα..  Χθες ημερολογιακά ήμουν 12+2, βάση τερ έχουμε Πητ 5/1/25 σύμφωνα με τις μετρήσεις το έβγαλε ο γιατρός 12+5 και Πητ μας έδωσε για 2/1/25..!! Μας είπε φυσικά ότι αυτό θα αλλάξει μελλοντικά και στους επόμενους μεγάλους υπερήχους.. 160 χτύποι, 32mm τράχηλος, ρινικό οστό ορατό, κεφαλουραιο μήκος 63,5mm, μέσο PI μητριαιας αρτηρίας 1.000 ισοδύναμο με 0,622 ΜοΜ (ότι και αν σημαίνει αυτό..) όλα τα υπόλοιπα φυσιολογικά..  Σύμφωνα με τις υπερηχογραφικές μετρήσεις μας έδωσε πιθανότητες για: Τρισωμια 21: 1/4.217 Τρισωμια 18: 1/5.083 Τρισωμια 13: <1/20.000 Προεκλαμψία πριν τις 37 εβδομάδες: 1/300 Περιορισμός εμβρυϊκής ανάπτυξης πριν τις 37 εβδομάδες: 1/494 Αυτόματος τοκετός πριν τις 34 εβδομάδες: 1/109 Οι πιθανότητες προεκλαμψιας, περιορισμός ανάπτυξης και αυτόματου τοκετού με ανησύχησαν, ο εμβρυομητρικος είπε ότι είναι λόγο του αιματωματος το οποίο παραμένει ακόμα εκεί, του ιστορικού και του Doppler μητριαιων αρτηριών αλλά από τις μετρήσεις είναι πολύ ευχαριστημένος γενικά με την εικόνα του εμβρύου.. ο γιατρός μου πάντως δεν φαίνεται να ανησυχεί, μου είπε ότι θα περιμένουμε και τις αιματολογικές να έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα και θα το συζητήσουμε τότε.. τα κορίτσια που έχετε εμπειρία, τι πιστεύετε;;; Θα στείλω και στην αιματολογο μου μόλις έχω όλα τα αποτελέσματα.. αλλά μέχρι τότε αγωνιώ λίγο.. Αααα!!!! Και το πλέον σημαντικό!! 😝🤣🤣🤣🤣 Μάλλον κοριτσάκι!!! Θα ξέρουμε σίγουρα πιο μετά αλλά έτσι όπως το είδε ο εμβρυομητρικος, πιθανολογεί κοριτσάκι!! Δεν το έλεγα ότι θα είναι κοριτσάκι;; 😂😂😂😂 Ο καημένος ο συζυξ ακόμα κρατιέται στη περίπτωση να είναι αγόρι γιατί ο γιατρός δεν μπορούσε να πει από τώρα με βεβαιότητα... 🤣🤣🤣🤣 Πάντως ο γλυκός μου ντιπ για ντιπ κοσμαρα!! Εγώ να είμαι με το άγχος της εξέτασης και εκείνος με το άγχος του αν θα βρούμε να παρκάρουμε στο Κολωνάκι!!! 😂😂😂😂 Δεν μπορώ ώρες ώρες!! Κλαίω!! 🤣🤣🤣🤣 Επόμενο ραντεβού σε ένα μήνα!!!! 😱😱😱😱😱 Καλά ούτε καν..!! Και επόμενη άμεση αγορά το doppleraki και να πάει να απαυτωθει που θα κάτσω να σκάω!! Ευτυχώς ο πλακούντας είναι οπίσθιος αν και είναι χαμηλός.. πιστεύω θα ανέβει όμως μετά.. ε;!  Ήθελα να σας γράψω από χθες το πρωί που ξύπνησα μέσα στην αγωνία από τα χαράματα.. αλλά είπα να το παίξω ψύχραιμη..!! 😂😂😂 Καταπιάστηκα με δουλίτσες στο σπίτι (μα να μην μπορώ να στρώσω κωλο κάτω..!!) και ευτυχώς πέρασε η ώρα.. έμπαινα διάβαζα τα όμορφα νέα σας αλλά τώρα κατάφερα να σας γράψω!  @Θέτις Κ.μου ευχαριστώ για την σκέψη κοριτσάκι μου! Ναι και εμένα δεν μου είχαν δώσει καμία οδηγία και επειδή φίλη μου που γέννησε πρόσφατα στην αυχενική της είχε δώσει ένα σωρό οδηγίες ανησύχησα.. και εγώ πάντως που περίμενα πόση ώρα στο ιατρείο πήγα τουαλέτα, δεν άντεχα άλλο (!) και μια χαρά φάνηκαν όλα του μωρού με άδεια κύστη ενώ σκέψου είμαι και λίγο τσουποτουλα αυτή τη στιγμή..! Καλά για κρέμες κτλ τα έχω σταματήσει όλα.. φοβάμαι τα συστατικά τους.. θέλω να πάρω από το φαρμακείο αλλά δεν φτάνουν τα κουκιά και είναι και πανάκριβα!!  Οπότε θα υπάρχει διαφορετική οδηγία στη Πορτογαλία.. ότι οδηγίες σου δίνουν κοριτσάκι μου!! Θυμάμαι έχεις και εδώ στην Ελλάδα γυναικολόγο.. όταν θα έχεις τα αποτελέσματα και της αυχενικής με το καλό, δεν του τα στέλνεις να πάρεις και αυτού την άποψη; Που θα γεννήσεις αλήθεια με το καλό; Εκεί ή εδώ;  Ρε σου λέω πήγε η ψυχή μου στη κουλουρη με το σκατουλι!! Κράτησε μερικά δευτερόλεπτα μέχρι να μου εξηγήσει ο γιατρός τι βλέπουμε αλλά δεν θέλει περισσότερο να πάθεις το εγκεφαλικό!!! 🤣🤣🤣 Κοίτα να δεις εντωμεταξυ, ακόμα δεν έβγαλαν δόντια, θα τα χαλάσουν!! 😝🤣🤣🤣🤣
    • Θα πεταχτώ τώρα λίγο και θα πω πως είναι φοβερή η ιστορία μου μας είπες και πως στο τέλος πήγαν όλα καλά είναι τόσο ενθαρρυντικό να το διαβάζουν κοπέλες και να παίρνουν δύναμη από την ιστορία σου να την χαίρεσαι την κορούλα σου κορίτσι μου 🩷🌈 οσο για την περιπέτεια που περνάς τώρα δώσε λίγο χρόνο ακομα και αν δεν θέλεις να κλεισεις ραντεβού για αποξεση πες του πως θέλεις λίγο χρόνο να καταλάβεις τι εχει γίνει και θα το πάρεις τηλ εσυ να κλείσετε ραντεβού  εγω αυτό έκανα πάντως όταν χρειάστηκε να κάνω αποξεση ειδα 7εβδ +3 μερες καρδιά να κουνιέται αλλά δεν είχαμε ήχο .. ξανά πήγα 8 εβδ η καρδούλα σταμάτησε ήταν ημέρα Δευτέρα  και αποξεση έκανα την Πέμπτη, πήγα σε άλλον γιατρό γιατί ο ιδιώτης ήθελε 700 ευρώ για να την κάνω όποτε όταν μου είπε να κλείσουμε ραντεβού του ειπα πως θέλει λίγο χρόνο και ότι θα τον παρω τηλ εγω δεν έκλεισα εκείνη την ώρα ηθελα λίγο να ηρεμήσω πρώτα και να σκεφτώ με καθαρο μυαλό τι θα κάνω να ζυγίσω τα πράγματα τότε θηλαζα κιολας + να σκεφτώ το κόστος ..  εσυ μπορείς να θες να περιμενεις μέχρι την Δευτέρα πηγαινε και σε άλλον να κανείς υπέρηχο να σιγουρευτείς 
    • Καλημέρα κορίτσια! @Kiddo και @Θέτις Κ. Ποσο σας ευχαριστώ για την υποστήριξη. Δεν φαντάζεστε ποσο βάλσαμο ειναι τα λογια σας αυτές τις στιγμές. Μπαίνω και τα διαβαζω σε άσχετες ωρες τις ημέρας ξανα και ξανα να παίρνω δύναμη. Ειμαι σε δίλημμα για το αν θα του πω την αλήθεια οτι δηλαδή " ξέρεις κατι, θέλω να δώσω 5 ημέρες περιθώριο και όχι 2 οπότε θελω να έρθω Δευτέρα". Αλλά φοβάμαι οτι θα αρχίσει τα "δεν έχει νόημα και την τρομοκρατία, οπως ήδη εκανε απ το 1ο ραντεβού". Η αν θα αναγκαστώ να του πω καποιο ψέμα και να μην του δώσω περιθώρια για νωρίτερα και τη Δευτέρα. Να είναι απόλυτο. Γιατι ο ιδιος μου είπε πως αν δεν ακουστεί καρδια την Πέμπτη, Παρασκευή πρωί με βαζει για απόξεση. Οσο για τα ουτρο μου ειχε πει 1 των 200 3 φορες την ημερα. Χθες μεσημερι και βράδυ πηρα απο 2 και ήδη βλέπω λιγοτερη ροη στο αιμα. Εχω άσχημη εμπειρία με λαθη ιατρών. Ειναι λιγο μακρυναρι το κείμενο, αλλά αξίζει να το διαβάσετε... Στην κορη μου... Έβγαινε κι εκείνη 10 ημερες μικρότερη (βεβαια είχαμε ακούσει καρδια στην 7η βδ) ομως απο β επιπέδου και μετα εζησα την απόλυτη κόλαση. Ενω πιο πριν την β επιπέδου ειχε ανεβει σε ημέρες , δλδ καποια στιγμή πρέπει οι 10 ημερες να ειχαν γίνει 4-5 , στην β επιπέδου βρεθηκαν 3 ευρήματα ... Εβγαινε ξαφνικά παλι 2 βδομάδες μικρότερη, υποπλαστικο οστο μυτης(!!!!) -νούμερο ενα καμπανακι για σύνδρομο ντάουν- και υγρό στην καρδια!!!   Μετα τον γυναικολόγος μου που ειναι και εμβρυολογος, πηγα σε αλλους 3 εμβρυολογους , μεγάλα ονόματα ολοι και ασχολούνται αποκλειστικά και μόνο με αυτό. Ο πρώτος μου είπε τα ιδια, ο 2ος μου ειπε πως το μωρο ειναι μια χαρα και να μην κάνω τπτ και πως απλα πρόκειται για μικρόσωμο μωρο και δεν χρειάζεται ολα τα μωρα να γεννιούνται 3 και 3,5 κιλα και ο 3ος ηταν η χειρότερη εμπειρία της ζωης μου. Που μεχρι και σήμερα, νιώθω συναισθήματα μισους!! Μου ειχε πει πως δεν υπάρχει περίπτωση το έμβρυο να επιβιώσει και τα πασα πιθανότητα, σε λιγες ημέρες θα το γεννησω νεκρό!!! Ειχε βγάλει τις χειρότερες μετρήσεις απ'ολους, μάλιστα τον επιασα καποιες φορες να μην πηγαίνει τον κέρσορα μέχρι την άκρη της μέτρησης, εντωμεταξυ ειχα παει και σε ειδική εμβρυοκαρδιολογο που κι εκεινη ήταν απολυτως βέβαιη , πως το μωρο ειναι μια χαρα και το υγρό στην καρδια δεν θα έπρεπε να με απασχολεί καν!!! Και αυτος ο αθλιο εμβρυολογος, κακολογουσε μεχρι και την εμβρυοκαρδιολογο, πως λεει βλακείες πως αυτος ειναι 40χρ σε αυτη τη δουλειά και εχουν δει τα ματια του άπειρα πράγματα και η εμπειρία του ξέρει καλά ότι δεν πέφτει έξω. Φυσικα φεύγοντας μου ειπε πως ΠΡΈΠΕΙ αυριο το πολυ μεθαύριο, να κανω αμνιοπαρακέντηση γιατι το εμβρυο αυτο εχει καποιο σύνδρομο . Μου ειπε κιολας πως αντι ναου πάρει 900€ για την αμνιο , θα μου παρει 600€😆 Εφυγα κλαίγοντας. Δεν θα ξεχάσω που είχα κρυφτεί στις σκαλες τις πολυκατοικίας και εκλαιγα εκλαιγα και της μιλούσα, την παρακαλαγα να σταματήσει ολο αυτο και πως την αγαπάω τοσο πολυ που δεν θελω να την χασω. Ειχα παει μονη μου, κρυφα απ ολους. Και η αλήθεια ειναι πως πηγα σε αυτον τοσο φοβισμένη που ετρεμε η φωνη μου. Μυριστηκε φόβο και θεωρω μεχρι και σήμερα , πωσ με εκμεταλλευτηκε. Για να μην μακρηγορώ, οταν πηγα σπίτι εβαλα κατω τις μετρήσεις του ο 2ου με του 3ου εμβρυολογου, ειχαν διαφορα μιας ημέρας δλδ πηγα στον ενα για παράδειγμα, τρίτη και τέταρτη στον άλλον. Οι μετρήσεις τους είχαν τρελή διάφορα. Και απλα επιβεβαιωθηκα σε αυτο που ειχα δει να κανει με τον κέρσορα!! Παρ'ολα αυτα θελησα να συνεχίσω με τον 1ο εμβρυολογο (οχι τον 2ο που ηταν σιγουρος πως δεν εχει κατι το έμβρυο). Ηταν διπλα μου όμως αυτος, εννοω ψυχολογικα. Μου εκανε καθε βδομάδα υπέρηχο καθε φορα ξανα και ξανα μετρήσεις και η επίσκεψη να κρατάει ώρα... Καποια στιγμή δεν με χρέωνε κιολας και μου ελεγε πως εγω θελω να βοηθήσω οπως μπορω. Ομως κι αυτος εφτασε καποια στιγμή να μου πει πως να κανω τον σταυρό μου μην γεννήσω πριν τις 28 βδ. Και πως μιλαμε για IUGR (υπολειπόμενη ανάπτυξη εμβρύου).. Τελικα γεννησα 39+2 μια υγιέστατη μπεμπα 2680 βαρος που δεν χρειάστηκε τπτ. Θηλασε απ την πρώτη στιγμή και απλα μεχρι και σήμερα ειναι ενα μινιον κορίτσι. Κοντούλα και αδυνατουλα. Δε συγκρίνω τις καταστάσεις. Αυτο που μου συμβαίνει τωρα ειναι κάτι τελείως διαφορετικό. Μεσα μου νιωθω οτι δεν θα παει καλα. Απλα ναι... Καλα τα στατιστικά καλες και οι εμπειρίες αλλα τα πάντα μπορούν να γίνουν!
    • Τι πιο καλή βαλίτσα σκέφτεσαι να κανείς εσυ κορίτσι των διακοπών για τώρα είναι ότι πρέπει 😊 που σκέφτεστε να πάτε διακοπές ; και εγω μαιευτηρίου δεν έχω κάνει μόνο παραγγελία έχω κάνει περιμένω να έρθουν τα πράγματα και αυτά γιατί τα παρήγγειλε ο αντρας μου αυτός θέλει να είμαστε έτοιμοι για κάθε ενδεχόμενο μας είπε και η μαία για γεννά στις 38 εβδ και κάπως το έχω δέσει κόμπο τώρα εγω ότι 9-10 Αυγούστου να με βάλει για γεννά 😂  και εγω 40 εβδ + 2 γέννησα το πρώτο είχα ετοιμάσει τζαντα και είχα βαρεθεί να την βλέπω μέσα στην ντουλάπα 😂
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...