Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαλπιγγογραφια μετα απο Καισαρικη Τομη!sos!!!


maria5

Recommended Posts

Καλησπερα και παλι!!

Μετα απο επισκεψη στο γιατρο μου 4 μηνες μετα απο Καισαρικη τομη και επειδη επιδιωκω δευτερη εγκυμοσυνη, ο γιατρος μου ειπε οτι θα πρεπει να κανω ξανα σαλπιγγογραφια αφενος γιατι λεει μπορει να εχουν δημιουργηθει συμφυσεις στις σαλπιγγες, και αφετερου για να δει αν υπαρχει ανεπαρκεια τραχηλου!!Εμεινα λιγο εμβροντητη διοτι δεν ηξερα οτι υπαρχει τετοια περιπτωση..Επισης επειδη ο πρωτος μου τοκετος ηταν προωρος λογω συσπασεων, θεωρει σχεδον βεβαιο οτι και ο δευτερος θα ειναι το ιδιο.....και θα κατηληξει το ιδιο.... :(:(:(

Τι αποψη εχετε????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάντης είναι και ξέρει πως θα έχεις και πάλι πρόωρο τοκετό;;;; :shock::shock:

Όσο για τη σαλπιγγογραφία δε γνωρίζω καμια γυναίκα που να έκανε καισαρική και να χρειάστηκε έπειτα να την κάνει. Σκέψου πως με τα ποσοστά των καισαρικών στο 50% στην Ελλάδα θα είναι μεγάλη κοροιδιά το θέμα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάντης είναι και ξέρει πως θα έχεις και πάλι πρόωρο τοκετό;;;; :shock::shock:

Όσο για τη σαλπιγγογραφία δε γνωρίζω καμια γυναίκα που να έκανε καισαρική και να χρειάστηκε έπειτα να την κάνει. Σκέψου πως με τα ποσοστά των καισαρικών στο 50% στην Ελλάδα θα είναι μεγάλη κοροιδιά το θέμα....

lovie εχω διαβασει την ιστορια σου και πραγματικα εχω συγκινηθει!!!Δεν ξερω αν εχεις διαβασει και την δικη μου καπου...εμενα το παιδι μου γεννηθηκε προωρα λογω συσπασεων δυσφορησε(ετσι μου ειπαν...) και μετα απο 56 μερς νοσηλειας και ενω πηγαινε πολυ καλα, κολησε ενδονοσοκομειακο μικροβιο και.....εφυγε....

Δεν εχω αλλο τροπο, παρα μονο να κανω ενα παιδακι..με τν ερχομο του γιου μου καταλαβα οτι το πιο ομορφο πραγμα για μενα ειναι η μητροτητα.....Ετσι πηγα χθες στο γιατρο τον πασιγνωστο της Θεσσαλονικης και με γειωσε κανονικοτατα....Οχι μονο το vbac το απερριψε, αλλα μου προεξοφλησε οτι το σωμα μου παλι θα καταλαβει το εμβρυο σαν ξενο σωμα και θα ξανααρχισει τις συσπασεις και προωρο τοκετο κλπ......και επιπροσθετα μου κοτσαρει και αυτο το ανικουστο για τη σαλπιγγογραφια για να δουμε τις συμφισεις και τον τραχηλο για ανεπαρκεια(!!!!!???) ..Και το κερασακι: αν δεν πετυχουμε εγκυομοσυνη μεχρι το Σεπτεμβριο τοτε θα ερθεις να δουμε εναλλακτικες μεθοδους!!!!!!Καταλαβαινεις κεραμιδα?????Εξ'ου και το θεμα που ανοιξα.....μηπως κατι μου διαφευγει....... :?:?:?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελα ρε συ πατριωτισσα.... και παλι πας σε αυτον το γιατρο;;;

δεν ξερω σε ποιον απο τους "μεγαλους" πας, παντως εγω θα σου ελεγα να πας και σε αλλον και ισως νεωτερο και λιγοτερο ξακουστο που θα κατσει να σε ακουσει και να δει την περιπτωση σου προσωπικα και δε θα σε δει απλα σαν ενα νουμερο στην πολυχρονη καριερα του. ποτε μου δεν τους πηγαινα τους μπαρμπαδες ξακουστους γιατρους και ως τωρα μου εχει βγει σε καλο.....

σου ευχομαι τα καλυτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια που ίσως γνωρίζετε καλύτερα, θα ήθελα να πείτε άποψη ως προς αυτό: στην κουμπάρα μου που είχε συσπάσεις αρκετά νωρίς - νομίζω απο τον 6ο - της έδωσε η γιατρός utrogestan για κάποιες μέρες... κ έτσι σταμάτησαν οι συσπάσεις. ανα διαστηματα όταν ένιωθε πονακια, τα επαιρνε κ τότε ήταν οκ!

Αρα Μαρία, με όλο το θάρρος, μήπως αυτός ο γιατρός δεν έπραξε κάτι ή δεν προλαβε κάτι σωστά? ? ?

το να προεξοφλεί την επόμενη εγκυμοσύνη είναι λίγο κάπως, μια κ το σώμα αποκρίνεται με διαφορετικό τρόπο ανα περιπτωση :roll:

όσο για το άλλο, εγώ που έκανα καισαρική, ούτε μου είπε για σαλπ/φία... ούτε αυτός, ούτε μια άλλη γιατρός που επισκέφτηκα στους 8 μήνες για το παπ τεστ. χρειάστηκε ποτέ κ για κάποιο λόγο να κάνεις στη ζωή σου, ή έπαιζε ποτέ κάτι με συμφύσεις??? στο άσχετο θα προκύψουν αυτές?

μυστηρια πράματα βρε κορίτσι μου, εγώ θα ζητούσα απαραιτήτως άλλη γνώμη και άλλων γιατρων.

μακάρι να πάνε όλα πολύ καλά κ θα πάνε, θα το δεις, το αδελφάκι του μικρού σου θα έρθει σύντομα.φιλάκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το να ζηταει σαλπιγγογραφια δεν το θεωρω παραλογο, το οτι αυτο που εγινε μπορει να ξαναγινει ειναι ενα ενδεχομενα.Αλλα βρε τραχανοκεφτε εσυ τι θα κανεις αν δεν μπορεις να βοηθησεις να πας να γινεις καφετζου να λες το μελλον.Μηπως ο γνωστος κυριος εχεις και κεντρο για να κανεις αυτες τις εξετασεις εκει?

Συγνωμη που μιλαω ετσι αλλα ο γιατρος ειναι και γιατρος της ψυχης μας πρεπει να μας δινει δυναμη και θαρρος, αλλιως να παει να γινει, αντε μην πω τωρα τι!!!

Ακουσα πολλους τετοιους και τσατιζομαι!!

Εγω σου προτεινω να παρεις και μια δευτερη γνωμη δεν ειναι κακο , και ξεκινησεις την καινουργια σου προσπαθεια με θαρρος και χαρα και σιγουρη για το αποτελεσμα.Καλη Επιτυχια με οτι και να επιλεξεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Μαρία μου!

Κι εγώ συμφωνώ απολύτως με την INA 2006, οπωσδήποτε πρέπει να πάρεις κ μια δεύτερη ή και τρίτη γνώμη.

Χαίρομαι που σε βλέπω έτοιμη να ξεκινήσεις ξανά και σε συγχαίρω για το κουράγιο και τη δύναμή σου!

Εύχομαι όλα να πάνε ΤΕΛΕΙΑ και γρήγορα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδη εχω παρομοια εμπειρια (με καισαρικη προωρα σχεδον 28η εβδομαδα ) μετα εκανα σαλπιγγογραφια και βρεθηκε διαφραγμα στη μητρα

Ετσι εκανα υστεροσκοπηση και το αφαιρεσα

Για την ιστορια Στη επομενη εγκυμοσυνη μου εκανα καισαρικη στις 39+5!

Πιθανοτατα λοιπον στο ζηταει για να δει μηπως η προωροτητα οφειλεται σε ανατομικη ανωμαλια της μητρας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τωρα ειδα στο τικερακι οτι κι εσυ το εχασες το παιδακι σου

Να εισαι καλα και να μην περιμενεις οτι καποιος θα σου πει οτι δεν θα σου ξανασυμβει

Κανενας δεν θα στο πει αυτό

Και κατι αλλο Μηπως ειναι νωρις για 2η εγκυμοσυνη μετα απο καισαρικη συν το ιστορικο του προωρου τοκετου;

Μηπως να περασει ενας χρονος ; Ο γιατρος σου τι λεει για αυτο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια που ίσως γνωρίζετε καλύτερα, θα ήθελα να πείτε άποψη ως προς αυτό: στην κουμπάρα μου που είχε συσπάσεις αρκετά νωρίς - νομίζω απο τον 6ο - της έδωσε η γιατρός utrogestan για κάποιες μέρες... κ έτσι σταμάτησαν οι συσπάσεις. ανα διαστηματα όταν ένιωθε πονακια, τα επαιρνε κ τότε ήταν οκ!

Αρα Μαρία, με όλο το θάρρος, μήπως αυτός ο γιατρός δεν έπραξε κάτι ή δεν προλαβε κάτι σωστά? ? ?

το να προεξοφλεί την επόμενη εγκυμοσύνη είναι λίγο κάπως, μια κ το σώμα αποκρίνεται με διαφορετικό τρόπο ανα περιπτωση :roll:

όσο για το άλλο, εγώ που έκανα καισαρική, ούτε μου είπε για σαλπ/φία... ούτε αυτός, ούτε μια άλλη γιατρός που επισκέφτηκα στους 8 μήνες για το παπ τεστ. χρειάστηκε ποτέ κ για κάποιο λόγο να κάνεις στη ζωή σου, ή έπαιζε ποτέ κάτι με συμφύσεις??? στο άσχετο θα προκύψουν αυτές?

μυστηρια πράματα βρε κορίτσι μου, εγώ θα ζητούσα απαραιτήτως άλλη γνώμη και άλλων γιατρων.

μακάρι να πάνε όλα πολύ καλά κ θα πάνε, θα το δεις, το αδελφάκι του μικρού σου θα έρθει σύντομα.φιλάκια!

demie μου το utrogestan το δινουν διοτι χαλαρωνει τη μητρα.....κι εγω απο τον 6ο ειχα συσπασεις(τι στο καλο???πολυ γκαντεμικος ο μηνας αυτος τελικα!!!) αλλα ειχα αλλο γιατρο τοτε ο οποιος δεν εκανε και πολλα για αυτο , μονο yutopar εδωσε, και ολα τα αλλα τα αφησε στην τυχη τους!!Αυτος ναι μεν ειναι καλος γιατρος, αλλα αυτο το απολυτο και να κανω σαλπιγγογραφια....με ξενισε λιγο....Ειχα ξανακανει σαλπιγγογραφια πριν 1μιση χρονο και ολα μα ολα ηταν απολυτως καθαρα!!!!Δεν βρεθηκε απολυτως τιποτε....και την ειχα κανει παλι γιατι ενας αλλος γιατρος το θεωρησε εξεταση ρουτινας εφοσον θελουμε να κανουμε παιδι.....Βεβαια δεν ειναι και πολυ ρουτινα ο πονος που περνας, αλλα τι να πω????Μακαρι να ερθουν και για μενα μια φορα τα πραγματα ετσι απλα.....Σε ευχαριστω ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Apis το διάφραγμα στη μήτρα δεν το είχαν δει νωρίτερα σε υπέρηχο;Επειδή κι εγώ το ίδιο ρωτούσα τον γιατρό που μου έκανε τελικά την υστεροσκόπηση το πως και κανένας απο τους γιατρούς που πήγαινα δεν μου το είχε πει.

Μαρια σίγουρα θα έχει κάποια βάση σ αυτά που λέει όμως να πας και αλλού να δεις τι θα σου πούνε και να ζητήσεις να σου εξηγήσουνε και που τα βασίζουν όλα αυτά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδη εχω παρομοια εμπειρια (με καισαρικη προωρα σχεδον 28η εβδομαδα ) μετα εκανα σαλπιγγογραφια και βρεθηκε διαφραγμα στη μητρα

Ετσι εκανα υστεροσκοπηση και το αφαιρεσα

Για την ιστορια Στη επομενη εγκυμοσυνη μου εκανα καισαρικη στις 39+5!

Πιθανοτατα λοιπον στο ζηταει για να δει μηπως η προωροτητα οφειλεται σε ανατομικη ανωμαλια της μητρας

apis μου εχω διαβασει και τη δικη σου συκγινιτικη ιστορια....εμενα η προωροτητα προηλθε λογω των συσπασεων που δε σταματουσαν με κανενα τροπο και κανενα φαρμακο!!Καποια στιγμη το μωρο δυσφορησε και επρεπε να βγει....Μπορω να ξεκινησω να προσπαθω για δευτερο -κανεις δεν μου ειπε το αντιθετο-δεν ανεφερε κατι για τη μητρα σε εμενα.Μου ανεφερε τυχον συμφυσεις και ανεπαρκεια τραχηλου...κατι το οποιο ομως δε στεκει.....Τι να πω...θα παρω και δευτερη γνωμη, αν και ο αντρας μου δε θελει...... :( αλλα δεν προκειται να κατσω ετσι....

Σας ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας και ελπιζω να αναρτησω συντομα ενα ευχαριστο ποστ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Apis το διάφραγμα στη μήτρα δεν το είχαν δει νωρίτερα σε υπέρηχο;Επειδή κι εγώ το ίδιο ρωτούσα τον γιατρό που μου έκανε τελικά την υστεροσκόπηση το πως και κανένας απο τους γιατρούς που πήγαινα δεν μου το είχε πει.

Μαρια σίγουρα θα έχει κάποια βάση σ αυτά που λέει όμως να πας και αλλού να δεις τι θα σου πούνε και να ζητήσεις να σου εξηγήσουνε και που τα βασίζουν όλα αυτά.

Κι εμενα αυτη ηταν η απορια μου..Δεν φαινεται ευκολα σε απλο υπερηχο ,απ οτι μου ειπαν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

.Μπορω να ξεκινησω να προσπαθω για δευτερο -κανεις δεν μου ειπε το αντιθετο-δεν ανεφερε κατι για τη μητρα σε εμενα.Μου ανεφερε τυχον συμφυσεις και ανεπαρκεια τραχηλου...κατι το οποιο ομως δε στεκει.....Τι να πω...θα παρω και δευτερη γνωμη, αν και ο αντρας μου δε θελει...... :( αλλα δεν προκειται να κατσω ετσι....

Σας ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας και ελπιζω να αναρτησω συντομα ενα ευχαριστο ποστ!!!!!

Ναι Μαρια ..να παρεις οπωσδήποτε και μια δευτερη γνωμη

Και να ρωτησεις τον νεο γιατρο μηπως ειναι νωρις για προσπαθειες

Σιγουρα θα αναρτησεις το χαρουμενο ποστ και να δεις θα παει καλα!

Υπομονη ομως μεχρι τοτε..ξερω ποσο δυσκολο ειναι..δωσε λιγο χρονο να ξεκουραστει η μητρα ,να κανεις και τις εξετασεις που θα αποφασισεις..μπορει να προκυψει εκει η αιτια της προωροτητας και τοτε ολα θα ειναι πιο ευκολα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρακι και ολα τα κοριτσια εχω διαβασει τις ιστοριες σας και ειλικρινα χαιρομαι τη δυναμη σας, ειστε απιστευτες, ο Θεος να σας εχει καλα!

Το θεμα με τους μεγαλογιατρους Μαρακι ειναι οτι μετα απο καποια χρονια αρχιζουν και γινονται γαϊδουρια! Δηλαδη, ενω εχουν γνωσεις και πειρα και μπορουν ισως να υποπτευθουν η να προλαβουν τις πιο απιθανες καταστασεις, στο θεμα της συμπεριφορας υστερουν, πανικοβαλουν τις ασθενεις τους, νομιζουν οτι επειδη εκεινοι τα εχουν φαει με το κουταλι, οι αλλοι τα ξερουν, θεωρουν τις ερωτησεις κουραστικες...αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν ειναι καλοι γιατροι (αν και ενιοτε η πολλη εμπειρια τους κανει να θεωρουν εαυτους αυθεντιες και να πεφτουν σε λαθη)

Θα σου ελεγα να μιλησεις και μαζι του και να τον ρωτησεις ακριβως τι εννοει και απο που προκυπτουν αυτα τα συμπερασματα και αφου στα πει αναλυτικα να πας και σε καποιον αλλο γιατρο να παρεις αλλη μια γνωμη.

Καλη επιτυχια σου ευχομαι, να κρατησεις αγκαλια συντομα το μωρακι που τοσο επιθυμεις κι εσυ και τα υπολοιπα κοριτσια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...