Μετάβαση σε περιεχόμενο

Φθινοπωρινές & Χειμωνιάτικες μανούλες 2011!!!!Νο3!Ελάτε!


Recommended Posts

Καλέ, τι ερημιές είναι αυτές στο ποστάκι μας;

Γιωταμαρία, ευτυχώς που δεν ήταν κάτι το σοβαρό!

Για τον Αντρίκο αυτό σκέφτομαι κι εγώ, αφού είναι ευδιάθετος και ζωηρός, τότε δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

Αγγελική, η χτεσινή του έξοδος ήταν κανονισμένη από πριν. Καλύτερα που έφυγε μη σου πω, γιατί ηρεμήσαμε και οι δύο. Η μπάλα και σ' εμένα αρέσει, αν τύχει θα δω, αλλά δεν τρελαίνομαι κιόλας. Ούτε κι ο άντρας μου όμως είναι πολύ φανατικός, ειδικά με όλα αυτά που βγαίνουν στη φόρα για στημένα παιχνίδια και συμφέροντα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 992
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γεια σας!!

αννα μαρια μεσα στη μερα ποσες φορες θηλαζει? να ξερεις οτι πρεπει να κανει τουλαχιστον 8 θηλασμους. με τον δικο μυο εχω θεμα, μπορει να φτασει το βραδυ κ να εχει θηλασει μονο 3 φορες, ελεος πια! κ δε θελει κ το βυζι!

αγγελικουλα μην απογοητευεσαι.. εσυ θα συνεχισεις να δινεις κανονικα την κρεμουλα του κ οσο φαει

εγω θυμαμαι ο αναστασης μεχρι 14 μηνων ετρωγε το πολυ 10 κουταλιες

γιωτα μαρια πολυ χαιρομαι που ολα πηγαν καλα τελικα.. αλλη στεναχωρια μην περασετε

καλα οσο για τ ασχολια για το θηλασμο... αφηστε τα οτι θελει λεει ο καθενας

αννα μαρια νομιζω σε ξαναρωτησα αλλα θα ξαναρωτησω

ποσα μλ περιπου πινει ο δικος σου? τεταρτη εχω γυναικολογο κ θα αργησω κ ελεγα να τον αφησω στη μαμα μου το μικρο κ να δοκιμασω να βγαλω με το θηλαστρο

ρε κοριτσια ειναι φυσιολογικο 3 μηνων σκατο να το κραταω απο τα χερια κ να σηκωνεται ορθιος? κ να θελει να παταει κ να στεκεται?

κ αυτο κωλοφωτια θα μου βγει??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λένα, οκτώ φορές με τίποτα δε θηλάζει. Τρώει περίπου έξι-εφτά γεύματα κατά τη διάρκεια της μέρας και της νύχτας. Σήμερα νομίζω έφαγε περισσότερα, ίσως γιατί δεν έφαγε τόσες ώρες το βράδι.

Τρώει γύρω στα 150 μλ, αλλά σήμερα του έδωσε ο άντρας μου 50 επιπλέον γιατί γκρίνιαζε, και τα ήπιε...

Βρε, ο δικός μου από πριν σαραντίσει θέλει να στέκεται όρθιος! Σήμερα τον βάλαμε σε ένα χαλί-παιγνίδι, τον είχα μπρούμυτα και συνέχεια γύριζε ανάσκελα. Και όταν είναι μπρούμυτα προσπαθεί να μπουσουλήσει, αλλά δεν τα καταφέρνει και εκνευρίζεται ή βάζει δύναμη στα χέρια του, γέρνει μπροστά, και σηκώνει τα πόδια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχαχαχαχα πολυ πλακα εχουν οταν κανουν ετσι!!

150 μλ??? κ εφαγε αλλα 50?

πωπω δεν προκειται να βγαλω τοσα..

δε θυμαμαι κ απο τον ανασταση καθολου.. απλα αυτος οχι απλα θελει, παταει κανονικα τα ποδια του, δηλ απλα τον κραταω για ισορροπια, ο αναστασης δε θυμαμαι απο ποτε το εκανε αυτο. φοβαμαι ομως να τον αφηνω, δεν ειναι νωρις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ αφήνω το ένα στήθος όλο το βράδι να γεμίσει και ταΐζω από το άλλο. Το πρωί που σηκώνομαι, κάνω την άντληση. Φροντίζω πάντα να υπάρχει περισσότερο από ένα γεύμα στο ψυγείο. Σήμερα είχα αφήσει 300 μλ, τα 150 απ' την Παρασκευή και τα άλλα 150 σημερινά.

Κι εμένα έτσι, πατάει τα πόδια του, και περπατάει κιόλας, και τον κρατάω, γιατί εννοείται ότι αν τον αφήσω θα πέσει!!! Αυτό πάνω μου, δεν τον βάζω να σταθεί στο πάτωμα! Τι να σου πω, μια κοπέλα στο γκρουπ στο φέισμπουκ μου είπε ότι είναι δεν είναι καλό για τη μεσούλα τους και τη σπονδυλική στήλη γενικώς, έτσι προσπαθώ να μην τον κρατάω έτσι. Αν θυμηθώ, θα ρωτήσω και τον παιδίατρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι κ εγω ετσι ξερω, οτι δεν κανει. κ εμενα πανω μου το εκανε.

πω πω εχω ενα αγχος μ το θηλαστρο..

ποιο εχεις εσυ? εμενα θα μου δανεισει μια φιλη ενα της αμεντα.

σε τι βαζεις το γαλα? απευθειας σε μπουκαλακι η σε σακουλακια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα....

τι κανουν οι μανουλες?εμεις καλα...μεγαλωνουμε κ αφρατευουμε :lol:

γελαμε κ μιλαμε :lol::lol::lol:

αγου...αγου...αγου...κ ειπαμε κ νιε....

τωρα κοιμομαστε γιατι χτες ειχαμε ξενυχτι...απο τωρα η μικρουλα μου στα ξενυχτια....

:roll:

κ μενα κοριτσια σηκωνεται κ στεκεται...θα ρωτησ ω κ τον παιδιατρο να δω την αποψη του....δεν θυμαμαι τι μου ειπε τοτε στον ακη...κ θα σας πω..παντως ο μονος καταλληλος για να απαντηση ειναι ενας επιστημονας

εμενα λενα κ αννα μαρια ολη μερα στο στηθος ειναι...πανω απο 10 θηλασμους κανει ουτε που τους εχω μετρησει...επειδη θα παω στη δουλεια ηθελα να την μαθω το μπιμπερο...επινε τα 70 εμενα κ μετα ετρωγε κ απο το στηθος...αλλες φορες παλι ετρωγε μονο 30 (το υπολοιπο το πεταγα κ στεναχωριομουν) κ μετα επεφτε με μανια στο στηθος... :shock: σου λεει αυτο ειναι καλυτερο γιατι μου δινει το πλαστικο...αλλα τι να κανουμε πρεπει να παω στην δουλεια....ευτυχως θα δουλευω με καλο ανθρωπο οποτε θα ειμα καλα κ εγω...εχω ζησει στην πρωτη εγκυμοσυνη μου ασχημη εμπειρια στην δουλεια...κ μετα αφου πηρα κ το 6ομηνο παραιτηθηκα....

αναστασια μου περιμενουμε να μας πεις πως αντεδραασε η μικρη...την επομενη εβδομαδα εχω κ εγω....αχ θα κλαψει το μωρακι μου :cry:

οσο για το θηλασμο...παραδεχομαι τις κοπελες που λενε δεν θελω να θηλασω για του προσωπικους τους λογους....οχι χωρις σωστη ενημερωση να λενε δεν ειχα γαλα κ τετοια....επισης κ εγω εχω δωσει συμβουλες σε ατομο την πρωτη φορα δεν θηλασε γιατι αγχωνοταν τωρα ομως θηλαζει μια χαρα γιατι εκανε οτι της ειπα...κ εγω θα ζητησω συμβουλη αλλα μονο απο μια που θηλαζει γιατι αυτη ξερει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηρθαμεεεεεεεεε......κλαψαμε λιγο μονο οταν την τσιμπησε και μετα γελουσε!!!Για να δουμε πως θα παμε!!Ο παιδιατρος μυ ειπε παρολο που εχει ταση να κατσει να μην την βαλω ακομα..μετα τον 5ο και μας εδειξε και ασκησεις γυμναστικης!Ελπιζω να μην εχουμε παρενεργειες!

Ειμαστε 6200 και 64 εκ...καλα ειναι λετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας φιλεναδες,τι κανετε?πως ειναι τα μωρακια κας?

Εγραψα κι εχθες το βραδυ αλλα με πεταξε γμτ..και βαρεθηκα να ξαναγραψω..

Αναστασακι,μια χαρα ειναι η φραουλιτσα σου.και τα κιλακια τισ σουπερ..

Χρυσανθη,ποτε επιστρεφεις στην δουλεια?δεν εχεις αλλη αδεια?

Λενακι τι κανουν τα ζουζουνια σου?

Αννα μαρια, ο αντρικος πλεον ειναι μεγαλο μωρακι και δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα αμα κοιμαται τοσες ωρες συνεχομενα..

Κοριτσια κι ο δικος μου προσπαθουσε να σηκωθει ορθιος νωρις ..κι εγω νομιζα οτι δεν κανει και πηρα την την πδ και ρωτησα..και μου ειπε πως οτιδηποτε κανει απο μονος του χωρις να τον ζοριζουμε εμεις,να τον αφηνουμε..με μετρο βεβαια γιατι ειναι και σχετικα νωρις..εμενα προσπαθει να καθισει ακομα..αλλα ειμαιστε και λιγο κεφτεδακια στρουμπουλα και πεφτουμε..οταν ομως τον εχω αγκαλια προσπαθει να στηριξει τα ποδια του στα δικα μου (ειμαι καθιστη) και χοροπηδαει ..

Ουτε σημερα ηθελε ρεμουλα..εβλεπε κουταλι και γκρινιαζε...τον ειχα αφησει και 3-4 ωρες χωρις να τον ταισω και παλι δεν ηθελε..τον θηλασα και ξαναδοκιμασα να του δωσω..τελικα κατεληξε να δαγνωνει το κουταλακι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας!

Πάλι καλά κοιμήθηκε ο Αντρίκος, αλλά εγώ ξύπνησα απ' τις εφτά και τέταρτο και δεν ξανακοιμήθηκα, κλααααψ......

Λένα, το μεντέλα σουίνγκ έχω και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη. Το γάλα το βάζω σε μπουκαλάκια. Σακουλάκια δεν έχω πάρει καν, δεν είναι και τόσο ασφαλή.

Αναστασία, μια χαρούλα η φραουλίτσα!

Χρυσάνθη, εγώ τις γυναίκες που δε θηλάζουν για σοβαρούς λόγους, υγείας ή ψυχολογίας, τις καταλαβαίνω. Επίσης, καταλαβαίνω τις γυναίκες που δεν καταφέρνουν να θηλάσουν, αλλά το θέλουν πολύ και το παλεύουν, επειδή δεν έχουν πάρει σωστή καθοδήγηση και κάνουν λάθος χειρισμούς. Αυτές θεωρώ ότι είναι λες και θήλασαν, αφού το πάλεψαν τουλάχιστον. Αλλά μια γυναίκα που δε θηλάζει επειδή είναι κουραστικό ή επειδή δεν το θεωρεί απαραίτητο, είναι απαράδεκτη.

Αγγελική, κι εγώ το ίδιο πιστεύω για τα μωρά μας. Αφού το κάνουν από μόνα τους, σημαίνει ότι είναι έτοιμα. Φυσικά προσέχω, δεν τον αφήνω να σταθεί πολλή ώρα, μόνο ελάχιστη και όταν κάθεται τον κρατάω πάντα, άλλωστε αν τον αφήσω πέφτει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας αγαπημένες μου φιλενάδες!!!

τα τελευταία δυο βράδια δεν κοιμόμαστε καθόλου καλά.Δεν ξέρω τι έχει

πάθει το ζουζουνάκι μου και σηκώνεται δυο φορές το βράδυ.τη μια τη βρίσκω

σφηνωμένη στο πλάι,την άλλη τη βρίσκω να προσπαθεί να βάλει το κεφάλι

κάτω από την πάντα του κρεβατιού.....τι είναι πάλι και τούτο;

και εκεί που κοιμόταν κάτι τέλεια ωράρια 11-8 τώρα τα κάναμε θάλασσα!!!

Αναστασάκο τέλεια η φραουλίτσα, φτου φτου!!!

Γιωτάκι Μαράκι χαίρομαι που είναι καλύτερα ο μπαμπάκας, θα πάω να δω κα τι

έχεις μαγειρέψει...

Αγγελικούλα δεν την πολυ συμπαθεί ο γαπρούλης μου την κρεμούλα διαβάζω....

μάλλον θα θέλει το χρόνο του για να τη συνηθίσει!

σας φιλώ, επιστρέφω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!!!!!!!!!

Είχαμε παιδίατρο σήμερα κι εμείς........7 κιλάκια και 67.5 εκατοστά ύψος (νομίζω ντερέκι θα μου βγεί η μπεμπούλα), κάναμε και το εμβολιάκι μας! Μας άκουσε όλη η Αρναία νομίζω.........αλλά τί να σας πώ βρε κορίτσια, σήμερα πραγματικά είναι Τρίτη και 13, όλα στραβά πήγαιναν! Αρχικά ανακαλύψαμε μόλις φτάσαμε στο ΙΚΑ ότι είχαμε ξεχάσει το δικό μου βιβλιάριο που είναι γραμμένα και τα παιδιά και φυσικά δεν γινόταν να γυρίσουμε πίσω να το πάρουμε (μιλάμε για πάνω από 40 χλμ.) Ύστερα μία έξυπνη κυρία (από τις γνωστές που βαριούνται να περιμένουν και κοιτούν πώς να σου πάρουν την σειρά) ζήταγε να μπεί πρώτη.....το παιδί της ολόκληρος μαντράχαλος και δεν σεβόταν ούτε καν εμένα που ήμουν η μόνη που είχα τόσο μικρό βρεφάκι!!!! Όταν τελικά ήρθε η σειρά μας, είδε η παιδίατρος ότι είχε γράψει λάθος τις ημερομηνίες των εμβολίων και αυτά που είχαμε αγοράσει πρέπει να γίνουν τον άλλο μήνα μετά το Πάσχα, οπότε μπήκαν στο ψυγείο με το όνομά μας για την επόμενη φορά!!! Και μέχρι να φέρει ο άντρας μου το σωστό εμβόλιο εγώ δεινοπάθησα να περιμένω με το μωρό αγκαλιά και να κυνηγάω την Μαρία που έτρεχε πάνω κάτω......κυλιόταν στα πατώματα......πείραζε τα άλλα παιδάκια και στο τέλος με δάγκωσε κιόλας (δεν άντεξα ρε κορίτσια κι ενώ δεν την έχω χτυπήσει ποτέ σήμερα της έδωσα ένα μπατσάκι γιατί με αγανάκτησε!!!!!!!!!!) Μέχρι να έρθει ο άντρας μου μας είχαν φάει και την σειρά...........Για να μην αρχίσω να σας λέω για την συμπεριφορά της παιδιάτρου που στράβωσε επειδή πήγαμε στο ΙΚΑ και όχι στο ιατρείο!!!!!!!

Για το θέμα θηλασμός θα πώ μόνο αυτό..........καλά κάνουν και θηλάζουν όσες μπορούν, κι όσες δεν το κάνουν θα έχουν τους λόγους τους (που δεν αφορούν και κανένα σε τελική ανάλυση)........Η κάθε μανούλα κάνει ότι καλύτερο μπορεί για το παιδί της!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αναστασια μου μια χαρα η μικρη σου...

ανα μαρια κ εγω της μεντελα εχω το swing....πολυ καλο...τωρα σε 2 λεπτα βγαζω 70μλ...αλλα δεν εχω οργανωθει ακομα...πρεπει το σαββατο να παω να παρω λιγα μπιμπερο για να αποθηκευω το γαλα.α

αγγελικη δεν εχω αδεια..ειναι καινουργια η δουλεια....

λενα εφτιαξα την πινιατα :) εκανα αυτη με το μπαλονι..δεν ειχαμε με τι να ασχοληθουμε κ την φτιαξαμε..βεβαια δεν βαλαμε καραμελες μεσα γιατι δεν ειχαμε ...βαλαμε μπολικα μικρα χαρτακια κ οταν την εσκισε πεταχτηκαν κ χοροπηδουσε απο την χαρα του...περιττο να σας πω οτι το ειπε σε ολους..μεχρι κ στην δασκαλα του :lol::lol::lol: στα γενεθλια του θα του κανω 2 του ειπα...μια για τα μεγαλα παιδακια κ μια για τα μικρουλια.καλα πολυ ευκολη...

επισης για τα σακουλακια που λες...εψαξα κ ειναι πανακριβα...20 σακουλακια κ στοιχιζουν απο 17ευρω το λιγοτερο...εχεις δει εσυ κατι πιο οικονομικο...εγω λεω για πλαστικα μπιμπερο γιατι τα ξαναχρησιμ.

νασια μου ταλαιπωρηθηκες...κ οι παιδιατροι μην χασουν να τα αρπαξουν απο παντου...γιατι δεν τους πληρωνεις απο αυτα που κρατανε καθε μηνα απο τα ενσημα?

για το θεμα θηλασμος ο καθε ενας κανει ακριβως οτι θελει κ οτι πιστευει καλυτερο εγω σεβομαι αυτη την αποψη..κ εγω αν δεν ηθελα να θηλασω θα ελεγα δεν θηλαζω γιατι ετσι μου ηρθε ή για τους λογους μου...οταν λες ομως σε μια που θηλαζει κοπηκε το γαλα λογω στεναχωριας ειναι λιγο ασχετο...τουλαχιστον εγω αυτο σχολιαζω γιατι δεν ισχυει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσάνθη μου ταλαιπωρηθήκαμε σήμερα....δεν θα πεί τίποτα!!!!!!! Με την παιδίατρο εκνευρίστηκα γιατί ένιωσα ότι μας "ξεπέταξε"........βουρ βουρ να τελειώνουμε, ΟΚ γινόταν πανικός από κόσμο αλλά τί θέλουν πια κι αυτοί???????? Να τα παίρνουν από 2 και 3 θέσεις???????? Της εξηγήσαμε ήδη από την προηγούμενη φορά ότι επειδή θα αλλάξουμε τόπο κατοικίας και θα είμαστε πιο μακριά, για να μην αναγκαστούμε να αλλάξουμε παιδίατρο (τα ξέρει τα παιδιά μου από την γέννησή τους) λόγω βενζίνης θα πηγαίνουμε να την βρίσκουμε στο ΙΚΑ και όχι στο ιατρείο......να γλιτώνουμε τουλάχιστον την επίσκεψη.......

Κοίτα, για τον θηλασμό δεν γνωρίζω πολλά πράγματα....δεν θήλασα.....στην μεγάλη μου είχα σχεδόν ανύπαρκτη ενημέρωση, είπα ότι θα τα κατάφερνα στην μπέμπα αλλά δεν μπόρεσα πάλι!!!!!!!!! Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που λένε "δεν είχα γάλα"......αυτό που ξέρω είναι ότι το στήθος μου δεν γέμιζε με τίποτα......αυτά που ακούω από άλλες κοπέλες που λένε ότι γινόταν τούμπανο το στήθος αν αργούσαν να βάλουν το μωρό να θηλάσει σε μένα δεν συνέβαινε (ούτε μετά από ολόκληρο 24ωρο).......αυτό που είδα αυτές τις 12 μέρες που την έβαζα την μπέμπα στο στήθος είναι ότι ταλαιπωρούσα το μωρό γιατί ήταν συνέχεια (ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΟΜΩΣ) νευρικό και πεινασμένο!!!!!!! Και απλά σταμάτησα τον θηλασμό...........καλώς ή κακώς δεν ξέρω, έκανα αυτό που πίστευα ότι ήταν καλύτερο για το παιδί μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νασια μου χιλια συγνωμη ουτε που ηξερα αν θηλαζεις η οχι..καλα εκανες κ σταματησες αφου εβλεπες οτι δεν γινοταν αλλιως...

εγω αντιμετωπισα πολλα προβληματα στο θηλασμο..σκιστηκαν οι θηλες,πονουσα,παραλλιγο να παθω μαστιτιδα (εκανα κ 38) αλλα δεν το αφησα τα καταφερα...σε αντιθεση οταν ημουν εγκυος στον γιο μου που δεν ειχα κανενα θεμα κ ηταν ολα πολυ ηρεμα απο την αρχη...

κ οπως ειπα παραδεχομαι τα ατομα που για τους λογους τους δεν θηλασαν η επειδη δεν τα καταφεραν αλλα το λενε κ οχι να βρισκουν ασχετες δικαιολογιες για να δικαιολογηθουν...δεν τα εκφραζω καλα ελπιζω να καταλαβες τι εννοω....τα εχω ξαναγραψει...΄΄κοπηκε το γαλα απο την στεναχωρια΄΄, ΄΄η γιατρος δεν την αφησε να θηλασει επειδη θα επιβαρυνε τον οργανισμο της'', ''ειχε αραιο γαλα κ το σταματησε επειδη δεν θα επερνε βαρος το μωρο'' καποια πραγματα που δεν στεκουν....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσανθάκι μου τί ζητάς συγνώμη κορίτσι μου? Δεν είπες κάτι κακό στην τελική.......έχεις την άποψή σου (κι ακόμα περισσότερο επειδή τα πέρασες)!!!!!! Εγώ στην μεγάλη μου εκτός από το πρωτόγαλα δεν έβγαινε τίποτα άλλο από το στήθος μου παρά μόνο αίμα (χωρίς γάλα).....είχα κάνει και υπέρηχο κάποια στιγμή (γιατί με πρήξανε ορισμένες να μου λένε ότι μάλλον είχα κάποιο πρόβλημα υγείας εγώ) και ο γιατρός έπαθε πλάκα με το στήθος μου......μου είπε ότι αυτό είναι στήθος 15χρονης κι όχι γυναίκας που έχει γεννήσει ήδη δύο φορές (πριν κάνω την μπέμπα).....τελείως άδειο :( Τί να πώ.........δεν το έψαξα παραπάνω, όταν ξαναέμεινα έγκυος είπα θα το παλέψω περισσότερο αλλά πάλι μια τρύπα στο νερό έκανα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νασια μου μπραβο σου που το προσπαθησες εστω κ αν δεν τα καταφερες....κ να σου πω αυτη την περιπτωση σαν την δικη σου δεν την ηξερα....χιλια συγνωμη...

τωρα οσο αφορα την παιδιατρο τι να σου πω...εγω παω σε εξωτερικο..ειναι καλος πολυ αυστηρος αλλα δεν παιζει να συνεχισουμε μαλλον θα κοιταξω για συμβεβλημενο με το στρατο ή κ στρατιωτικο παιδιατρο...ειναι πολλα τα λευτα...τις 2 πρωτες φορες τον καλεσα σπιτι...τωρα θα παω στο ιατρειο του κ θα περιμενω ενα μισαωρο νωριτερα για να μην εχει κοσμο..γιατι αλλο 60 επισκεψη κ αλλο 30 στο ιατρειο...δεν μπορω...θυμαμαι στον γιο μου μεχρι 18μηνων ερχοταν σπιτι τωρα ουτε στο γιατρο δεν μπορουμε να παμε...

ακομα ξεχρεωνουμε το μαιευτηριο δεν βγαινουμε με τιποτα...γιαυτο παω κ εγω στη δουλεια αλλα ευτυχως ειναι φιλη μου κ χαιρομαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια μου πολλα γλυκά φιλάκια.....έχω ποινικό δικαστήριο αυριο και ετοιμάζομαι....δεν εχω χρόνο να γραψω περισσότερα......ελπίζω να εισαστε ολες καλα..;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοπελες!

Γκρινια αρκετη σημερα!ουφ!

Αγγελικουλα μου δεν του αρεσε του χαρουλη η κρεμουλα?εμαθε απ το φαγακι της μαμας!

Αναστασια μου μια χαρα η φραουλιτσα σας:-)

Κοριτσια για το θηλασμο και γω το προσπαθησα παρα πολυ και εκλαψα πολυ που δεν τα καταφερα με επιτυχια!το θελα τοσο πολυ!η μικρη γεννηθηκε 2440γρ οποτε δεν ειχε δυναμη να θηλασει,δεν ειχα ουτε θηλες,δοκιμασα ψετυτικες,καταντησα να την αφηνω να πεινα γιατι δεν εδινα ξενο απ την επιθυμια μου να θηλασω!την ειχα στο στηθος,δεν τα καταφερνε να θηλασει,πειναγε,την καταντησα νευρικη!το παλεψα για πανω απο μηνα αλλα δεν τα καταφερα δυστυχως!αναγκαστηκα να δωσω ξενο αν και ηθελα τοσο πολυ να θηλασω και θαυμαζω τις κοπελες που το κανουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εδω ειμαστε κι εμεις..

Νασιουκο,τι κανεις!ταλαιπωρηθηκες απ οτι διαβαζω σημερα..νταρντανογυναικα η ταλιμπανα σου!πολυ καλα τα κιλακια της..φτου φτου..αχ αυτες τις κυρατσες (ετσι τις λεω εγω) που προσπαθουν υπουλα και υποχθονια να σου παρουν την σειρα καπου ,δεν τις παω με τιποτα ομως..κι υστερα σου λεει φταινε μονο οι κυβερνωντες που φτασαμε εδω που φτασαμε..οταν ο αλλος βλεπει μια γυναικα με ενα βρεφος να προηγειται ,πρεπει να ειναι πολυ μουλαρα να προσπαθει να σου φαει την σειρα για να τελειωσε δεκα λεπτα νωριτερα..φαντασου αυτη η γυναικα να ειχε μια διοικητικη θεση τι θα γινοταν στην υπηρεσια της..αξιοκρατια 0, ανθρωπισμος 0!

Καλα,για την γιατρο τι να πω?!σκοπιμως δεν θα σχολιασω..το εχω ξαναπει ..το συτημα υγειας στην ελλαδα ειναι για τα μπαζα!

Δωρακι, τι διαβαζω?η νυφουλα μου προεκυψε ξενυχτησα..κι εμεις το ιδιο ειμαστε..εδω και λιγες μερες αν δεν γινει 1-2 δεν κοιμαται ο δικος μου..βλεπω εξερευνατε και το κρεβατακι σας..ε?προσεχε την λιγο φιλεναδα ..τωρα που το λες θυμαμαι κι εγω τον εχω βρει δυο τρεις φορες σφινωμενο στην ακρη του κρεβατιου..

Κοριτσια για τον θηλασμο ,εχετε ολες δικιο γι συτα που γραφετε..

Αυτα περι αραιου γαλακτος μου την δινουν κι εμενα πολυ..και κυριως οταν τα λενε γυναικες που θηλασαν..

Οσο για το οτι κοβεται το γαλα αμα περασεις στεναχωρια εγω δεν το πιστευω..αυτα που περασα εγω απο τοτε που γεννησα (και που δεν τολμω καν να γραψω εδω) ειναι τοσο σοβαρα που δεν θα επρεπε να ειχε κατεβει καν γαλα..αλλα δοξα τω θεω θηλαζω ακομα..

Επισης αυτο που λενε οτι αμα δωσεις ξενο μειωνεται το δικο σου,επισης ειναι νεγαλος μυθος γιατι εγω απο δυο μηνων εβαλα ενα γευμα την ημερα ξενο και δεν ειδα να μειωνεται το γαλα μου(ακομα χρησημοποιω επιθεματα θηλασμου να φανταστειτε και καθε πρωι ξυπναω μουσκεμα).

Εγω ομως δυο πραγματα δεν αναιχομαι ( συγνωμη κιολας που γινομαι τοσο απολυτη και καθετη) .

1. Γυναικες που ειναι φανατισμενες με τον αποκληστικο θηλασμο και σε κανουν να νιωθεις μανα -τερας - αναξια- ανικανη κι ασυνειδητη επειδη δινεις και ξενο η για τον α η β λογο δινεις μονο ξενο.

Ειπαμε βρε κοριτσια ο θαλασμος ωφελει μανα και παιδι αλλα δεν ειναι αυτοσκοπος της ζωης μας.ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΒΥΖΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΓΑΛΑ.σημασια εχει να μεγαλωνουν γερα τα παιδια μας.και το οτι θηλαζω δεν με κανει καλυτερη μανα απο καποια που δεν θηλαζει.ολες μας αγαπαμε τα παιδια μας οσο τιποτα αλλο σ αυτον τον κοσμο.αλιμονο!και τα λεω εγω αυτα που οταν γεννησα(καισσαρικη) στις δυο ωρες θηλασα και καθε δυο τρεις ωρες θηλαζα απο την αρχη και δεν περιμενα να περασουν 3 μερες να κατεβει το γαλα.και τοτε επεσαν ολοι πανω μου να με φανε..να μην θηλασω και να περιμενω 5-7 μερες να αναρρωσω απο την καισσαρικη.να μην θηλασω για να μην ταλαιπωρηθω..ευτυχως ειχα διπλα μου την μαμα μου και τον γιατρο μου που με στηρηξαν..

2.αυτο που επισης δεν αντεχω να ακουω ειναι γυναικες που δεν θηλασαν για να μην χαλασουν το στηθος τους κι δεν αντεχουν ενα μωρο να πιπιλαει το στηθος τους!οκ μανταμ, δικαιωμα σου παω πασο αλλα τουλαχιστον δοκιμασε πρωτα και μην κοιτας με μισο ματι αυτη που θηλαζει και μην την χαρακτηρισεις τριτοκοσμικη επειδη θηλαζει και δεν ξοιταει την βολη της..

Για να μην τα πολυλογω και σας κουρασω ας κανει η καθεμια μας αυτο που την κανει να νιωθει χαρουμενη και πληρης. .

Γλυκο λυδιακι σε φιλω..

Χρυσανθη, καλη αρχη στην δουλεια σου..την μικρη ποιος θα την προσεχει?

Βασουλα τα φιλια μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχουμε πυρετουλι,38,2.....στο πρωτο δεν ειχε κανει,τωρα δεν ξερω και πρηστηκε και το μπουτακι της.... τι βαζω?

perastika sth glykia fraoylitsa anastasaki moy........den moy exei tyxh opote den kserw egw ti na valeis.........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια καλημέρα....να ρωτήσω και εγώ κάτι;;;να μου πείτε τι πιστεύετε;;;; Λοιπόν εγώ είχα πονακια από νωρίς στο κύκλο μου σαν ωορρηξίας σχεδόν μόλις τελείωσε η περίοδος...αλλά δεν τα έδωσα σημασία γιατί είναι πολύ νωρίς για μένα...καθώς ο κύκλος μου κυμαίνεται από 26 έως 30 ημέρες....ξεκίνησα τα τεστ την 11η ημέρα...και τώρα είμαι 18η ημέρα...ακόμα δεν μου χαμογέλασε...ΑΛΛΑ μέσα η ταινία όσο πάει και φαίνεται πιο σκούρη η γραμμή... στο σχεδόν θετικό αλλά δεν χαμογελάει ακόμα!!τώρα οι μέρες φύγανε πολύ....έχω άλλα 4 τεστ... Τώρα η ερώτηση ... Λέτε να έγινε καμία σύλληψη πριν αρχίσω τα τεστ και τώρα για αυτό φαίνεται σκούρη η γραμμή στο τεστ ωορρηξίας;;;;🤔και εχθές και προχθές είχα πάλι πόνους και έλεγα να ωορρηξία αλλά δεν χαμογέλασε ποτέ.... Υπάρχει περίπτωση να έγινε ωορρηξία 7η με 10η ημέρα?🤔  
    • Ε δεν πειράζει…θα κάνετε μετά με τη Μπέμπα μια και καλή! 
    • Λεγαμε να κάνουμε κ εμεις φωτογράφιση αλλά με την αβεβαιότητα  το αφήσαμε  
    • Κορίτσια μου πήγα γιατρο το χθες το πρωι. Έπεσε από την καμπύλη στο 1% είμαστε ατα κατώτερα. Το βρήκε 1911 Παρολαυτα οι ροές ήταν αρκετά καλές φυσιολογικές, το αμνιακό μειώθηκε ομως φυσιολογικό. Μόνο το ποδι έμεινε στάσιμο στην ανάπτυξη…συνέστησε να κάνουμε CTG παρακολούθηση κ μπορούμε να το αφήσουμε μέχρι την ερχόμενη Πέμπτη ή Παρασκευή.    μετα πήγα στην γιατρο μου, έκανα μόνιτορ βγήκε καλό είχα συσπάσεις η καρδιά μια χαρά κινήσεις μια χαρά. Κ μετά μιλησαμε λίγο για τον τοκετό. Το πλάνο μας είναι να πάω ξανά την Κυριακή για μόνιτορ, μετά ξανά μόνιτορ την Τετάρτη κ μετά θα με ελέγξει κολπικά αν έχω διαστολή κ μαλακό τράχηλο θα το προσπαθήσουμε φυσιολογικά δεδομένου τον πρώτο μ τοκετό π ήταν πολύ εύκολος χωρις πολλά φάρμακα. Π κ τώρα πρόκληση θα κάνω αλλά με ελάχιστο φάρμακο για να αντέξει το μικρούλη. Σε περίπτωση π δεν έχω τίποτα ανοικτό εκεί κάτω θα πάμε καισαρικη την Πέμπτη.    μια εβδομάδα να περάσουμε οι 3 μας 💕 μετά θα γίνουμε 4
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...