Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2012! Νο4! ΓΕΝΝΑΜΕ!!!!!!


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!!!

Τι έγινε, δεν ξύπνησε καμία ακόμα???

Eirini26 να σας ζήσει η μπεμπούλα!!!

agathap καλώς μας ήρθες, με το καλό το μωράκι σου. Μην ανησυχείς για τον τοκετό. Καμία γυναίκα δεν έπαθε τίποτα από τους πόνους του τοκετού. Άσε που έχεις την επιλογή να κάνεις επισκληρίδιο οπότε δεν θα καταλάβεις τίποτα. Μπορεί η συγκεκριμένη κοπέλα που λες να μην είχε κάνει.

Αυτό το βράδυ πέρασα κι εγώ δύσκολα. Ξύπνησα από καούρες και αναγκαστικά μετά προσπάθησα να κοιμηθώ καθιστή, με μαξιλάρια. Πολύ ζόρι... Με πήρε ο ύπνος αφού έφυγε ο αντρούλης μου για δουλειά οπότε του έδωσα και κατάλαβε μετά, κοιμήθηκα μέχρι τις 11:00... Μάλλον φταίνει η τούρτα που τσάκισα χτες το βράδυ... Ε τι να κάνω, να μην γιορτάσω η καημένη??? :P:P

Οι εντυπώσεις από τον παιδίατρο καλές. Πολύ νέος μου φάνηκε και γκατζετάκιας (iphone, iPad κτλ). Η γραμματέας του είναι μαία και παρέχει υποστήριξη για τον θηλασμό. Γενικά τα περισσότερα που μας είπαν τα είχαμε ακούσει και στα μαθήματα στο Ιπποκράτειο. Παραθέτω μερικά:

1) Σχετικά με τις προαιρετικές εξετάσεις που κάνουν στην κλινική για τα μεταβολικά νοσήματα μου είπε πως δεν μπορεί να μου εγγυηθεί πως δεν θα έχει, αυτό όμως που μπορεί να μου πει είναι πως είναι παααρα πολύ σπάνια. Όποτε δεν είναι αναγκαίο να τα κάνουμε.

2) Στην κλινική, πέρα από τον παιδίατρο, μπορούν να τους κάνουν εξέταση για τα μάτια και για τα αυτιά (η κάθε μία στο Γένεσις κοστίζει 20€). Αυτές μας είπε να τις κάνουμε, μάλιστα η δεύτερη τείνει να μπει παγκοσμίως στις υποχρεωτικές.

3) Πέρα από το βιβλιάριο που παίρνουμε από το ταμείο που ασφαλίζουμε το μωρό, υπάρχει και ένα άλλο βιβλιάριο που πρέπει να έχει το μωρό και το οποίο κανονικά το δίνουν από τη διεύθυνση υγείας. Λόγω περικοπών βέβαια συνήθως δεν έχουν, αλλά μας είπε να πάμε, να αφήσουμε τα στοιχεία μας και θα μας ειδοποιήσουν όταν έρθει η σειρά μας να το πάρουμε. Χρειάζεται για να καταγράφεται όλη η πορεία του παιδιού.

3) Για το μπάνιο κάποιοι λένε να γίνεται κάθε μέρα και κάποιοι μέρα παρά μέρα. Μας είπε ότι και τα δύο είναι σωστά και επιστημονικά τεκμηριωμένα. Εμείς επιλέγουμε.

4) Το βράδυ το σκεπάζουμε με μία κουβέρτα ισπανικού τύπου. Τη μέρα με κάτι πιο λεπτό.

5) Στον ομφαλό δεν ρίχνουμε απευθείας νερό μέχρι να πέσει αλλά το να τρέξει νερό πάνω του όταν πλένουμε το μωρό είναι οκ. Τον καθαρίζουμε 3-4 φορές τη μέρα. Αυτοί προτιμάνε το καθαρό οινόπνευμα.

6) Αυτό που λένε κάποιες κοπέλες ότι στην κλινική σου λένε πως έχει ίκτερο για να το κρατήσουν περισσότερο γενικά μας είπε δεν ισχύει. Για να σου το πουν σημαίνει πως πρέπει. Ωστόσο μας είπε πως αν γίνει κάτι τέτοιο θα έρθει ο ίδιος στην κλινική να συζητήσει με τους γιατρούς και θα μας πει.

7) Το μωρό δεν "πρέπει" να αρρωστήσει τους 3 πρώτους μήνες της ζωής του, γιατί αν γίνει κάτι τέτοιο τότε μπαίνει νοσοκομείο, εξετάσεις, αντιβιώσεις κτλ. Γι' αυτό δεν επιτρέπουμε να ερθει σε επαφή με παιδιά, και αν πρέπει να μας επισκεφτούν ενήλικες το έχουμε σε άλλο δωμάτιο. Στην ανάγκη, μας είπε να λέμε ότι έχουμε αυστηρό γιατρό.

8) Για όσες μένουν Θεσσαλονίκη, αν το παιδί αρρωστήσει και θέλουμε να το πάμε νοσοκομείο τότε επιλέγουμε ή το δημόσιο που εφημερεύει ή ένα από τα τρια ιδιωτικά που λειτουργούν 24 ώρες το 24ωρο και τα οποία είναι: Άγιος Λουκάς, Διαβαλκανικό και Γενική Κλινική. Αυτός προτιμάει Άγιο Λουκά, γιατί λέει εκεί οι γιατροί δεν πληρώνονται σύμφωνα με τον αριθμό των εξετάσεων που γράφουν στο παιδί, κάτι που γίνεται στα άλλα δύο. Βέβαια λεέι πως τα δημόσια είναι καλύτερα, αλλά αν το παιδί δεν φαίνεται να έχει κάτι πολύ σοβαρό και θέλουμε να αποφύγουμε την ουρά, τότε μπορούμε να πάμε και σε ιδιωτικό.

Αυτά σε γενικές γραμμές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 954
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kalimera koritsakia mou!! Korinaki na ta xiliaseis !! Tou xronou tha giortaseis k me to mpempaki sou agalitsa!!!

Euxaristoume gia simvoules pou paretheses!!poli poli kales!!!

Egw etoimasa k valitsa diki mou epitelous k eimai komple!!! To eixa agxos auto!!se genikes grammes ta exw etoima sxedon ola!!! agatha , esi eisai diki mou!!! Egw treeeemwwwww me genna fisiologiki k tous ponous genikotera!!!! Afou an mporousa tha dialega kaisariki!!! O dikos mou o giatros omws de kanei sxedon katholou kaisarikes...einai tis fisiologikis gennas se vathmo tragikoooo!!! Oute Episklirideio de thelei!! Giauto fovamai kiolas...an imoun sigouri oti tha mou ekane episklirideio tha imoun pio xalari!!! Pantws den eisai moni sou stous fovous...mexri k oneira vlepw kathe vradi...asta!!!

Sofia mou mia xara to mpempaki sas!!min agxnesai me kila...tha ta parei meta!!!emena mia fili mou gennise 2400 το mwro tis k se ena mina eixe ginei allo toso!! Vouvalaki!!!

O kwlotoumpakos tis tzenis einai apisteuti fatsoula!!! Ponirouuuuuliiiissss!!!

Eirini na sou zisei k esena to mwraki...perimenoume tin empeiria sou!!

Simera kalamata ginetai xamos...o kairos de paei kathoolouuuu kala!!!

Ti kalimera mou se oles!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειρηνη ξεχασα να σου πω να σου ζησει το μωρακι σου να ειναι παντα υγειες και καλοτυχο,

agatha ολες φοβομαστε μην ανησυχεις ειναι φυσιολογικοτατοοοοοοοο......!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοιλούμπες!!!

Αρχικά να καλως ορίσω τις καινούργιες φουσκοκοιλίτσες κ να ευχηθώ στην Ειρήνη να της ζήσει το μωράκι της!!!

Λοιπόν εχω νεα..Αυριο γεννάω!!! Στις 7:00 το πρωι πρέπει να είμαι στην κλινική :D !!! Εχω πολυ χαρά κ μεγάλη αγωνία!!! Αυριο τέτοια ωρα θα αγκαλιάζουμε το αγοράκι μας!!! Εχω αγωνία κ για την μαιμουδιτσα μου γιατι δεν εχω λειψει ποτε 5 μερες, πως θα περνάει κτλ..αλλα τους εχω οργανώσει όλους :lol: !!!

Αντε να δουμε το φατσάκι του!!! Το συντομότερο θα γράψω τα νεα μας, να προσέχετε τις κοιλίτσες σαςκ να χαιρεστε αυτον τον λιγο καιρο μεχρι να βγουν απο την κοιλίτσα κ να ερθουν στην αγκαλίτσα σας τα μωρούλια σας!!!

Κατεριν με το καλο σου εύχομαι!!! Ολα θα πανε πολυ καλα. Μην σκεφτεσαι ομως οτι αν μπορούσες θα διαλεγες καισαρική, γιατι η καισαρική κοριτσια ειναι ενα χειρουργιο (το εχω ζήσει γιαυτο στο λεω) οπως κ να το κάνουμε.. δεν ειναι οτι καλύτερο..αυτο που η φυση εχει προβλέψει είναι το ιδανικο, αλλα τελικα το μοναδικο που εχει σημασία είναι να βγαίνουν γερά τα μωράκια μας κ εμείς. Πραγματικά θα ηθελα παραααα πολυ να γεννούσα φυσιολογικά..αλλα τεσπα..Θέλω μονο να δω γερό τον μπεμπούλι μας!!!

Με το καλο σε ολες μας, σας φιλω γιατι εχω διάφορα τελευταίας στιγμής να ετοιμασω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουκλίτσες τι μου κάνετε? εγώ πάλι χάλια ύπνο έκανα...... Σοφάκι άσε όλο το κορμί με πονάει έτσι όρθια όπως κοιμάμαι, χθες όμως νομίζω ότι ήταν η χειρότερη βραδυά, δεν βολευομουν πουθενά, καούρες και πόνο φοβερό στα πόδια :(:( άσε, χάλια.....υπομονή λίγο μας έμεινε δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα άλλο ;)

Έλα μεγάλωσε λίγο ο μπεμπούλης μια χαρά είναι ...έχεις και λίγες εβδομάδες ακόμα κάτι θα πάρει μωρέ το καημένο ακόμα!!! Εγώ έχω αύριο το απόγευμα γιατρό να δω τα μπουχεσάκια μου, :x:-* πεθαίνω με την σκέψει ότι σε λίγες εβδομάδες θα τα έχω ΄στην αγκαλίτσα μου!!!!! α έχω και κομμωτήριο , κούρεμα αύριο να γίνω λίγο άνθρωπος , γιατί σαν πολύ το έχω αφήσει και θα με δουν τα παιδιά μου και θα τρομάξουν :lol::shock: .....

agathap καλώς ήρθες στην παρέα μας, με το καλό να πάρεις αγκαλίοτσα το μπεμπάκι σου....μην αγχώνεσαι υπάρχουν κάποιες γυναίκες που το παρακάνουν με τα ουρλιαχτά, όλα καλά θα πάνε ;)

Τζοαννίτα τέλειο το χιόνι!!!!

Κορινάκι πολύ ωραία αυτά που μας έγραψες και χρήσιμα!!!!

Κατερινάκι χαμός στην Καλαμάτα από την βροχή ε? και εδώ δεν λεει να σταματήσει.....

Τζενάκι 'ηρθς η μεγ'αλη στιγμή επιτέλους? 'αντε κουκλίτσα μου με το καλό, να πάνε όλα καλά και με έναν πόνο!!! Έχεις δίκιο σε αυτό που λες, η καισαρική πρέπει να γίνεται μόνο αν υπάρχει σοβαρός λόγος, η φύση μας έχει δώσει την δύναμη να αντέξουμε τον πόνο και να γεννήσουμε φυσιολογικά, και εγώ μακάρι να μπορούσα να γεννήσω έτσι, αλλά δυστυχώς μετά από μεγάλη σκέψει κατέληξα στην καισαρική, αν και δεν σας το κρύβω στην αρχή το σκεφτόμουν και για φυσιολογικό τοκετό.... δεν το ρισκάρο όμως με τα 2 μπουχεσάκια μου...... Άντε Τζένη περιμένουμε τα νέα σου σύντομα μάκια!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas korasides kai apo mena prin ligo epestrepsa ap't nosokomeio oi mikroules m eeee einai mikroules 1700&1800 ti na pw euxomai na meinoun koilitsa oso perissotero ginetai gia na paroun kilakia ....ante kiki esena exw gia metro sugkrisns ante na pas ayrio na doume

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερίνα ευχαριστώ για τις ευχές σου!

Για όσες ενδιαφέρονται σας δίνω τα link για τα βιβλιάρια του Υπουργείου Υγείας που σας είπα. Νομίζω πως το δεύτερο link είναι η τελευταία έκδοση και περιέχει τα άλλα δύο που βρίσκονται στο πρώτο link (αλλά δεν είμαι και σίγουρη). Ο παιδίατρος μας είπε να το τυπώσουμε αν δεν μπορέσουμε να το πάρουμε από την διεύθυνση υγείας.

http://www.yyka.gov.gr/articles/citizen ... as-paidioy

http://www.mwrakia.gr/images/neo-vivliario-igeias.pdf

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τώρα είδα ότι το δεύτερο έγγραφο από το πρώτο link περιέχει αρκετές καμπύλες ανάπτυξης (δεν ξέρω όμως αν είναι για παιδιά που κάνουν αποκλειστικό θηλασμό ή όχι).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κουκλες κι απο μενα!!

Ανθρωπακι με το καλοοο!!! Τι καλα αυριο θα εχεις αγκαλιτσα τον μικρουλη σου... Περιμενουμε νεα σου και με ενα πονο που λενε!! :):)

Σοφακι κι Κικη χαλια κοιμοσαστε μωρε.. πολυ σας σκεφτομαι! Ελπιζω να περασουν αυτα , να μην τα εχετε μεχρι το τελος. Σοφακι μια χαρα ο σαμιαμιδας, κριμα που δεν εχει γυρισει ακομα αλλα ποτε δεν ξερεις μεχρι τελευταια στιγμη! Αχ λες τελικα να συμπεσουμε και να γενναμε μαζι?!!! Θα ηταν τελειο...

Εμεις πηγαμε το πρωι στο Μητερα, μας εδειξαν λιγο τα δωματια και την υποδοχη μολις παμε για γεννα κλπ. Ενταξει μην φανταστεις τιποτα φοβερο, οκ το δικλινο ειναι σαφως ανωτερο αλλα και αρκετα πιο τσουχτερο. Παντως για το μωρο μου ειπαν δεν χρειαζεται να παρουμε τιποτα, μονο τα ρουχα που θα φοραει τη μερα που θα φυγουμε. Εμεινα και στο σεμιναριο θηλασμου .. στην ουσια ενα βιντεο ηταν,δεν μιλησανε πολυ, αλλα αρκετα πληρες και κατατοπιστικο. Δεν εχασες τιποτα παντως, αν θελεις να με ρωτησεις κατι στειλε μου πμ.

Ιωαννιτα τρελο χιονι ε? Ε.. εκει στα βορεια εχετε τα τυχερα σας!! Εδω κατω εχουμε πνιγει...

Κορινα ευχαριστουμε για τις πληροφοριες απο τον παιδιατρο, ειναι πολυ καλες!!

Ευακι οι μικρουλες μια χαρα... Εννοειται πως θα μεινουν στην κοιλιτσα οσο περισσοτερο γινεται και δεν θα εχουν κανενα προβλημα, θα δεις..

Κατερινα μην μασας! Θα τα καταφερεις, ειναι σιγουρο. Και να ξερεις, μας το λενε στα μαθηματα, ο πονος λεει που νιωθουμε στη γεννα ειναι αναλογος με αυτο που περιμενουμε! Αν προετοιμαστεις και σκεφτεσαι θετικα, οτι ολα θα γινουν ευκολα ετσι θα παει!!Εχει πολυ σημασια η ψυχολογια... Εγω παντως που εχω δει διαφορες φιλες μετα απο γεννα, αυτες που γεννησαν με καισαρικη τις εβλεπα πολυ πιο ταλαιπωρημενες απο το χειρουργειο κλπ. Οποτε ειναι τυχη μεγαλη να μην χρειαστει .. ετσι να το βλεπεις.Οσες παλι δεν μπορουν να το αποφυγουν φυσικα δεν εχει και τοσο σημασια, αρκει να προετοιμαστουν κι αυτες καταλληλα. Τα μωρακια πανω απο ολα βεβαια!!

σας φιλω παω για ξεκουραση τα λεμε μετα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εβάκι και εγώ αυτό λέω να αντέξουν και να μείνουν όσο περισσότερο γίνεται..... γι' αυτό και προσέχω πολύ να μην κουράζομαι, να μην κοινούμαι πολύ...πολύ χαλαρά για να μην προκαλέσω εγώ πρόωρο τοκετό.....

έλα αύριο θα ξέρουμε και τα δικά μου μπουχεσάκια πόσο θα είναι..... ;)

Φροσύνα άντε έκανες και την ξενάγησή σου, μια χαρά και εγώ θέλω να πάω αλλά έτσι όπως δουλευει ο δικός μου δεν μας έχει κάτσει ακόμα....

Εγώ έβαλα τον αποστειρωτή σε λειτουργία να δω και αν δουλεύει...μια χαρά!!!! έπλεινα πρώτα τα μπιμπερό στο χέρι με Προδερμ σαπουνάκι που έχω πάρει για τα μπιμπερό και μετά τα έβαλα μέσα, μου είπε η κουμπάρα μου όταν τελειώνει και βγάζουμε τα μπιμπερό να το καθαρίζουμε από τους υδρατμούς με μια καθαρή πετσετούλα και 1 φορά την εβδομάδα καθάρισμα με λευκό ξύδι γιατί βγάζει πολλά άλατα......

Α φροσάκι μου ήρθαν σήμερα τα σεντονάκια από το laredoute, μόνο η μπλούζα η δικιά μου δεν ήρθε έχουν έλειψη λέει........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ...

ΚΑΤΑΡΧΗΝ, ΑΝΘΡΩΠΑΚΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ.....ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ ΝΑ ΠΑΝΕ Κ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΟΝΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ....

ΕΒΑΚΙ Κ ΚΙΚΗ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΜΕ ΤΑ ΝΙΝΑΚΙΑ ΣΑΣ Κ ΘΑ ΓΕΝΝΗΘΟΥΝ ΟΤΑΝ Κ ΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ....ΜΗΝ ΜΟΥ ΑΓΧΩΝΕΣΤΕ!!!

ΣΟΦΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΗΜΙΚΑΘΟΣΤΟ ΥΠΝΟ, ΠΑΡΗΓΟΡΗΣΟΥ ΜΕ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ Η ΜΟΝΗ...Κ ΕΓΩ ΤΟ ΕΦΑΡΜΟΖΩ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΒΡΑΔΙΑ ΛΟΓΩ ΚΑΟΥΡΑΣ Κ ΟΝΤΩΣ ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ.....ΞΥΠΝΑΣ ΣΑΝ ΤΕΛΙΚΟ ΣΙΓΜΑ (΅ςςςς).......ΥΠΟΜΟΝΗ..

ΚΟΡΙΝΑ ΜΟΥ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΕΣ ΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ...ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ....

ΚΑΤΕΡΙΝΑΚΙ ΑΡΧΙΚΑ Κ ΕΓΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΨΗ ΕΙΧΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΕΣ ΑΛΛΑ ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ Κ ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ, ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΑΝΑΘΕΩΡΩ.....ΟΤΙ ΕΔΩΣΕ Η ΦΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ....ΑΛΛΑ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ ΕΜΕΙΣ Κ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ....ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΕΣ ΦΤΙΑΓΜΕΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ.....

ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΑΚΟΜΑ ΕΔΩ...ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ......ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ....2 ΜΕΡΟΥΛΕΣ ΕΜΕΙΝΑΝ!!!!!

ΣΕ ΛΙΓΑΚΙ ΘΑ ΒΑΛΩ Κ ΦΩΤΟ ΜΕ ΤΟ ΧΙΟΝΑΚΙ ΝΑ ΣΑΣ ΦΤΙΑΞΩ ΛΙΓΟ ΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ....

ΤΟ ΜΑΡΑΚΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΕΡΑ???ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιωαννιτα η Ελενη του fb ειναι το σκιουρακι (δε μπαινει πολυ συχνα εδω) κι εγω ειμαι η FroFrou (πηξαμε στα ψευδωνυμα!) :P

Κικη μου τι ωραια που σου ηρθαν τα πραγματα απο laredoute! Κι εμενα η νυχτικια μου δεν εχει ερθει ακομα... Αντε και καλο κομμωτηριο!! Να γινεις κι αλλο κουκλα... ;) Μη νομιζεις κι εγω τον καλο μου με τα χιλια ζορια τον ξυπνησα να παμε σημερα στο μαιευτηριο πριν τη δουλεια, ειναι και υπναρουλης !!Θα μπορουσα να παω και μονη μου βεβαια , αν και νομιζω νιωθει πιο καλα στο θεμα ανασφαλειας, τωραπου ειδε τους χωρους και κυριως που πρωτοπαμε οταν φτανουμε με το καλο.. !

Καλα ο κωλοτουμπας ειναι τελειως πονηροφατσα!!!! Πεθαινω!! και το μικρο σκιουρακι σκετη γλυκα.... Οταν τα βλεπω ανυπομονω κι εγω να δω και τη μικρη μας κι ας μου παει να!!! χεχε :lol::lol:

Ιωαννιτα απολαυσε τις 2 τελευταιαες μερες ησυχιας και ξεκουρασης για να υποδεχτεις τη μπεμπα σου ηρεμη και ωραια!! Εγω καμια φορα σκεφτομαι οτι ειναι οι τελευταιες μερες που θα ειμαστε με τον καλο μου μονοι και τελοσπαντων οπως ειμαστε χρονια τωρα και μου φαινεται περιεργο που θα γινουμε τρεις!! Κατα βαθος βεβαια νιωθω οτι θα το λατρεψουμε ολο αυτο!! ;) φιλακια σε ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια μου!!!!! Εδω ειμαι οπως σας αφησα με την κοιλια τουρλα, δεν ειχαμε ευχαριστα ακομα, μωρε λετε να μου κανει εκπληξη και να σκασει μυτη την ημερα του Αγ. Βαλεντινου?????

θα ριξω πολυ γελοιο.... Αυτη τη στιγμη δεν ειμαι και στα καλα μου, εχω κατι πονακια πανω στη κοιλια , καπως δυσαρεστη αισθηση.... Αλλα οκ αντεχουμε λιγο μας εμεινε...

Τι ωραια νεακια ειναι αυτα ? βλεπω γεννανε και αλλα κοριτσακια αυτες τις μερες, ωραια με το καλο σε ολες !!!!

Εγω σημερα εκανα μια ωραια γενικη στο δωματιο μου,αλλαξα κουρτινες ξεσκονισα κτλ.

Εκανα και μια περιποιηση στον εαυτουλη μου, αυριο εχω και ραντεβου με τον γιατρουλη μου.!!!!

Τα λεμε αργοτερα ........ ;);););)

Εδω τριγυρο θα ειμαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

joannitaKAImpempa τι όμορφη και ολοστρόγγυλη κοιλίτσα!!!!

Όταν φτάνουμε στο τέλος όλες θέλουμε να γεννήσουμε να τελειώνουμε αλλά δε θα σας λείψει έστω και λιγάκι η στρουμπουλή κοιλίτσα;Εμένα τις τελευταίες μέρες παρατήρησα ότι δεν είναι τόσο τούρλα όσο πριν.Την πιάνω δηλαδή και ζουλιέται...Εσάς σας συμβαίνει;

Ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο τώρα που το σκέφτομαι...Κυρίως όσες βρίσκεστε στο τέλος σαν κι εμένα.Πόσα κιλά σας λέει ο γιατρός οτι είναι τι μωράκι σας;Εμένα την τελευταία φορά (την προηγούμενη Πέμπτη που ήμουν στις 39+3 μέρες) μου είπε ότι είναι 3,500 κιλά και φρίκαρα.Δηλαδή τώρα πόσα θα έχει φτάσει;Ο ντόκτορ λέει ότι μπορεί να πάρει μέχρι και 250 γρ. την εβδομάδα το περισσότερο.Καλέ θα χωράει να βγει έξω; 8-}8-}8-}

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

agathap ΕΜΕΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΠΕΜΠΤΗ (38+1) ΗΤΑΝ 3450.......!!!!

ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΤΟ ΜΩΡΑΚΙ Σ ΔΗΛΑΔΗ....

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΚΛΙΣΗ ΛΑΘΟΥΣ ΟΙ ΥΠΕΡΗΧΟΙ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ...ΕΙΔΙΚΑ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΓΙΑ ΤΙ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΑΜΝΙΑΚΟ ΥΓΡΟ....

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Κ 500 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ....ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Κ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΜΟΙΑΞΕΙ ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ....ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ 3950 Κ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ 4100....ΟΠΟΤΕ Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΑΣ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΗΤΑΝ 2000!!!!ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΠΙΘΑΝΟ.....

ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΤΟΣΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΧΩΡΑΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ..ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ...Η ΦΥΣΗ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙ Κ ΑΥΤΟ...

ΕΙΣΑΙ ΔΗΛΑΔΗ ΣΗΜΕΡΑ 40 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ????????????????Κ ΑΚΟΜΑ ΚΡΑΤΑΣ Ε???ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ....Κ ΥΠΟΜΟΝΗ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΤΗΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ Κ ΕΣΥ..

ΑΑΑ Κ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΗ Η ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ, ΟΧΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΛΕΓΑ....ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ...ΑΣΕ ΠΟΥ ΕΧΩ Κ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ Κ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΕΤΡΑ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhspera koritsia ,,, prin pesw gia ypno eipa na dw ti ginete kai na sas pw ta nea mou. sas eixa pei nwritera gia enan pono sthn koilia kai den edwsa shmasia, la8os mou, dioti ligo argotera hmoun etoimh na gennhsw, phga na faw kati alla anagouliasa entelos 3afnika, se olh thn egkumosunh den to epa8a kai shmera etsi 3afnika mou synevei, h koilia mou ponouse toso polu oloklhrh apo panw mexri katw, eixa kai suspaseis ka8e 15 me 20 lepta kai h koilia PETRA anasa de mporousa na parw. twra eimai kapos kalutera kai elpizw na mporesw na koimh8w apopse.

agathap - kai h dikia mou koilua einai malakh kai zouliete alla otan exw suspaseis petrwnei apo thn mia plevra kai apo thn allh paramenei ligo pio xalarh. esena den petrwnei ka8olou h koilitsa sou???

loipon koritsakia mou egw thn peftw me hn elpida na koimh8w, kai aurio to meshmeri pou exw rantevou 8a rwtisw kai egw ta kilakia tou mikrou gia na sas pw!!!!

filakia !!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

agathap na se kalwsorisw k egw stnv parea mas ex8es me t agxos m gia ta kilakia twn koritsiwn m oute p milnsa se kamia sorry....

joannita m teleio t xioni teleia kai n koilitsa tns manoulas!!!!!!!!!!bravo koritsaki m ftou ftou

maraki19 mwre mnpws ex8es eprepe na epikoinwvnseis me t giatro s??????????????ti na pw euxomai t kalutero na einai gia paradeigma etoimo telika t ninaki kai na gevvnseis suntoma kai fusiologika!!!!!!!!!!

filakia se oles kai 8a ta poyme molis m 3upvnsete maaaaaaaaakia

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κουκλες!! Κι εγω πολυ πρωινη εχω γινει τελευταια... Πως κοιμηθηκατε χθες?

Ιωαννιτα τι φοβερη κοιλια!! :):) Αυριο η μεγαλη μερα??

Αγκαθαπ νομιζω καλα ειναι το μπεμπε, σκεψου οτι εχεις περασει την ΠΗΤ σου και ανα πασα στιγμη θα γεννησεις!Εσυ ποσο ειχες γεννηθει? Εμεις την Παρασκευη θα μαθουμε βαρος που θα παμε γιατρο, θελω να δω κι αν ειναι ακομα στη σωστη θεση η μικρη γιατι πολυ κουνημα πεφτει τελευταια :?

Ευακι φυσικο ειναι να ανησυχεις, αλλα νομζιω θα ειναι μια χαρα οι μικρουλες!

Σημερα γενναει το Ανθρωπακι, η Τζενουλα!!! Αλλο ενα χαριτωμενο μωρακι του ποστ ερχεται!! :):) Με το καλοοοο...!!!

Εγω θα κανω λιγο καθαριοτητα σημερα, θα ερθει και η μανουλα να βοηθησει. Δεν με βλεπω να πολυβγαινω, εχει χαλασει και το ασανσερ και εχθες τα ειδα ολα ανεβαινοντας στον 5ο!! :o:o

σας φιλω, τα λεμε αργοτερα..

υ.γ. σημερα μπαινω στον μηνα μου!!!απιστευτο μου φαινεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα!!!

Τι κανετε?Με το καλο τζενακι να κρατας στην αγκαλια σου το μωρακι σου!!! :x Τα κιλακια του μωρου,ειναι αναλογα με το σωματοτυπο της μαμας αλλα και το ποσο γεννηθηκε και εκεινη,ετσι μου ειχε πει ο γιατρος μου,σε μενα θελει το πολυ 3kg να βγει το μωρο!Τι ομορφη στρογγυλη κοιλιτσα Ιωαννα μου,αντε με το καλο και εσυ αυριο,με ενα πονο!!!

Εγω εχω λιγα πονακια,λιγες συσπασουλες....για να δουμε τη δευτερα που εχω παλι ραντεβου με το γιατρο!Ανυπομονω και αγχωνομαι ταυτοχρονα...Πλησιαζει η μεγαλη μερα για ολες μας! :D

Φιλακια προς το παρων! :-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσαρες ,

Ιοανιτα καλε τι τελεια κοιλουμπα εχεις κι εσυ ποπο φτου φτου!!!Μαρακι19 καλε εσυ θα γεννησεις και θα κοιμασε χιχιιχχι σαν να γεννας μου φαινεται!!αν δεν μας μιλησεις μεχρι το μεσιμερακι σιγουρα εχουμε γεννητουρια. Τζενουλα με το καλο κι εσυ ελπιζω ηδη να χεις γεννησει κοριτσακι μου ολα να πηγανε καλα.

Φροσυνακι μου μπηκες κι εσυ στον μηνα σου αντε πλησιαζουμε κι εγω δεν μπορω να το πιστεψω ακομα οτι εχω 3 βδομαδες ακομα :o:o:o:o,καλε ανεβηκες 5 οροφους σσσσσ ειδες για να σε φιτ χεχεχε,χαλαρα με τις δουλιτσες,χτυπα ξυλο μην αλαξει θεση η μικρη !! τιποτα το σπουδαιο στην ξεναγηση ε ? ε δεν πειραζει τουλαχιστον ειδατε πανω κατω που θα πατε κλπ εμεις θα παμε στον πανικο χιχιιχχι....σ ευχαριστω που μου ειπες λεπτομεριες (μηπως ρωτησες ποτε και σε ποιον πρεπει να δηλωσουμε για τον αποκλειστικο θηλασμο?)γιατι εγω το πα στον γιατρο μου και μου ειπε αυτα ειναι βλακιες δεν χρειαζεται κατι τετοιο :roll: ο καθενας λει τα δικα του.....

Εβακι μην αγχωνεσε για τα κιλακια εχεις διδυμα και ο δικος μου στην εβδομαδα σου ηταν 1400 η δικες σου ειναι μεγαλυτερες οποτε ολα μια χαρα!!!ειπαμε ξεκουραση και θα παρουν !!

Εμενα αρχισαν να με βαρανε οι ορμονες παλι μια ετσι ειμαι μια αλλιως εχω και κατι νευρα στα καλα του καθουμενου ολα μου φταινε . Πονοκεφαλος ,ανακατοσουρες φουλ και το σαμιαμιδι χθες μου αλαξε τα φωτα μολις επεσα για υπνο αρχισε να παιζει μπαλα με τα οργανα μου ανεβηκε και πολυ ψηλα μου κοβε την ανασα (βρε λες να προσπαθει να γυρισει χαλαλι...) αλλα υπεφερα παλι.

Νινακι κατερινακι που εισαι? δεν πιστευω να γεννησες ? η τζενουλα σ εφαγε μαλλον τελικα στην τελικη ευθεια....

Κικιτσα ξυπνησαμε?πως κοιμηθηκες ?

Ελινακι κι εμενα ετσι ειπε ο γιατρος τουλαχιστον λει να το παλεψουμε να φτασουμε τα 3 κιλακια !!

Λεω να παω μια βολτα μεχρι το φαρμακειο να παρω λιγο αερα δεν την παλευω αλλο μεσα,

Τα μωρακια ειναι ολα κουκλακια εχω λιωσει με τις φωτο!! να ζησουν ολα και να ναι γερα !!

Φιλια προς το παρον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...