Μετάβαση σε περιεχόμενο

Φθινοπωρινές & Χειμωνιάτικες μανούλες 2011!!!!Νο2!Ελάτε!


Recommended Posts

Πω πω, τι κούραση σήμερα... Πέθανα... Έκανα κάποιες δουλειές, αλλά πιο πολύ κουράστηκα γιατί ο Αντρέας θέλει συνέχεια αγκαλιά και βόλτα. Πόση ώρα πάνω-κάτω. Είναι και πόσα κιλά, πεντέμιση-έξι, δεν ξέρω... Αφού είδα κι απόειδα, ήρθε ο άντρας μου και τον πήρε... Τα χέρια μου δεν τα νιώθω, η πλάτη μου και η μέση μου με πεθαίνουν. Κι όταν του είπα ότι δε χρειάζεται να φτάνω στο έσχατο όριο για να έρχεται, μου είπε ότι τα χάνω, ότι πνίγομαι σε μια κουταλιά νερό, ότι είμαι χειρότερη απ' τον Αντρέα, κι ας τον αφήσω στο καρότσι (ενώ ουρλιάζει), για να έρθει αυτός μετάαααααα για να τον πάρει... Και τώρα, μετά από πέντε λεπτά που τον κρατάει, μου φωνάζει να πάω για να τον ταΐσω ή εναλλακτικά, να τον κάνω εγώ βόλτα. Κατά τα άλλα, εγώ τα χάνω και πνίγομαι σε μια κουταλιά νερό...

Δε σχολιάζω τίποτα, γιατί πρέπει να πάω, αφού ο άχρηστος δεν μπορεί να κάνει τίποτα μόνος του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 997
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ουφ, ευτυχώς τα κατάφερε και τον ηρέμησε... Δε θα άντεχα άλλο πάνω-κάτω με το Αντρέα αγκαλιά.

Σας ευχαριστώ για τις ευχές σας!

Πήρε σήμερα η γιαγιά του να του ευχηθεί και τον ρωτάει τι κάνει το μωρό και της λέει ότι είναι μια χαρά και σε λίγο θα τον κάνουμε μπάνιο. Και τι του απαντά αμέσως; "Μην τον κάνετε συνέχεια μπάνιο, θα το αρρωστήσετε το παιδί", χωρίς να ρωτήσει καν από πότε έχουμε να τον κάνουμε μπάνιο! Έχουν εμμονή με την καθαριότητα, αλλά στο ανάποδο. Πιστεύουν ότι η πολλή καθαριότητα βλάπτει σοβαρά την υγεία. Δεν κάνω πλάκα. Η γιαγιά του λέει το αξιομνημόνευτο ρητό "Ο καθαρός πέθανε, ο βρωμιάρης έζησε". Κι αυτός ο πανήβλακας το επαναλαμβάνει.

Μαρία-Γιώτα, αν είχα την πεθερά στο διπλανό δωμάτιο, θα μετακόμιζα!

Ωχ, άρχισε κλάμα πάλι...

:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμπεθερα μου, θελεις να σου στειλω εγω πακετο το σετακι μου η θελεις να μου στειλεις εσυ το δικο σου σετακι?να γνωριστουν τα σετακια μεταξυ τους να κανουν καρε!!και μετα να στειλουμε το καρεδακι ξερεις που..

Δεν μου λες?αυτη δινει μελι?η ετσι το ειπε για δειξει οτι εχει εγκυκλοπαιδικες γνωσεις?ημαρτον...

Αννα μαρια,πες στην γιαγια του αντρα σου οτι εγω τον κανω καθε μερα μπανιο..κολπος θα της ερθει της γυναικας..δλδ καθε ποτε λεει οτι πρεπει να τα κανεις μπανιο?εγω πιο πολυ το κανω για να χαλαρωσει και να καταλαβει οτι ειναι μια συνηθεια..μπανιο-μαμ-νανακια..βεαια τωρα τελευταια μας τα αλλαξε..κανει νανι οποτε θελει αυτος..οπως τωρα που τον καναμε μπανιο, εφαγε αλλα ματι γαριδα..και φωνη που ακουγεται μεχρι την λαρνακα..αν ακους καμια τσιριδα εκει που ειδαι..ο γιος μου ειναι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άντε βρε, ώστε του Χαρούλη είναι η τσιρίδα που ακούγαμε τόση ώρα;

Εγώ δεν προσπαθώ να τον βάλω σε ρουτίνα, ούτε κι εγώ είμαι άνθρωπος της ρουτίνας και του προγράμματος, και αν τον βάλω σε πρόγραμμα, δε θα το τηρώ εγώ... Φαντάζομαι, κάποια στιγμή μπαίνει από μόνος του σε πρόγραμμα, κυρίως όσον αφορά στο φαγητό.

Εμείς τον κάνουμε κάθε δεύτερη μέρα, κι αυτό επειδή στην αρχή που τον κάναμε κάθε μέρα, έπαιρνε καθημερινά η πεθερά, ρωτούσε αν τον κάναμε πάλι μπάνιο και επέμενε ότι δε χρειάζεται. Τελικά ρωτήσαμε τον παιδίατρο και είπε επειδή είναι χειμώνας κάθε δεύτερη μέρα είναι καλά, και παίρνει η πεθερά να ρωτήσει, της λέμε τι είπε ο γιατρός και μου λέει "α, έτσι είπε, ε εντάξει, δε χρειάζεται και κάθε δεύτερη μέρα, και κάθε τρίτη, και κάθε τέταρτη, εγώ τα δικά μου μια φορά τη βδομάδα τα έκανα μπάνιο".

Εμείς όποτε πάμε Πάτρα, γίνεται χαμός για το μπάνιο μας. Μεγάλη Βδομάδα, έκανα μπάνιο Μεγάλη Τρίτη, και μετά πήγα να ξανακάνω Μεγάλο Σάββατο, γιατί δεν ήθελα να κάνω νωρίτερα για να μην προκαλέσω καβγάδες. Ε, λοιπόν, θεώρησαν ότι κάνω πάρα πολύ συχνά μπάνιο!!! Όπως ήμουν στο δωμάτιο, ακούω τη γιαγιά να λέει στον πεθερό "πάλι μπάνιο θέλουν να κάνουν" (το θεώρησαν αξιοσημείωτο γεγονός) και απαντά ο πεθερός "ΠΑΛΙ ΜΠΑΝΙΟ;;; Ψώρα έχουν και πλένονται συνέχεια;".

Εκείνη τη φορά που πήγαμε, είχαν την εγγονή στο σπίτι από το Σάββατο του Λαζάρου μέχρι την Μεγάλη Πέμπτη νομίζω, και δεν την έκαναν μπάνιο ούτε μία φορά... Μόνο τη Δευτέρα την έπλυνε λίγο η πεθερά απ' τη μέση και κάτω και της άλλαξε βρακί. Τόσες μέρες, της άλλαξε βρακί μια φορά!

Οπότε, καταλαβαίνετε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ANNA MARIA ΒΡΕΙΤΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ ΜΟΥΧΛΑ ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Κ ΕΜΕΝΑ....

ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΟΥΣ ΑΝΤΡΕΣ ΣΟΥ!!!!!!!!!!

ΜΑΡΙΑ 12 ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΜΙΑ ΥΣΗΧΗ ΝΥΧΤΑ....ΣΗΜΕΡΑ ΗΡΘΕ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΕΠΙΣΚΕΨΗ Κ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΧΑΛΙΑ ΕΙΣΑΙ ΜΑΥΡΙΣΑΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΚΛΠ.ΤΙ ΑΠΑΝΤΑΣ ΤΩΡΑ ΜΙΝ ΤΑ ΠΑΡΩ.....ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΟΡΘΙΑ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ Κ ΕΧΩ Κ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΑΡΡΩΣΤΟ Κ ΝΤΑΝΤΕΥΩ Κ ΑΥΤΟΝ ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΝΑ ΜΙΝ ΕΙΜΑΙ ΧΑΛΙΑ.......ΕΥΤΗΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΜΟΥ ΒΡΕΣ ΤΙΝ ΟΜΑΔΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΦΘΙΝΟΠΩΡΙΝΕΣ Κ ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ 2011 Κ ΚΑΤΩ ΕΧΩ ΑΝΟΙΞΕΙ ΘΕΜΑ Η ΠΕΘΕΡΕΣ.

ΒΑΝΕΣΑΚΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ Κ ΕΣΕΝΑ ΣΤΙΝ ΟΜΑΔΑ!!!!!!!!

ΑΧ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΣΟΡΥ.......ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΚΡΕΜΕΣ ΠΟΤΕ ΞΕΚΙΝΑΜΕ?ΑΠΟ ΤΟΝ 4ΜΗΝΑ?ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ.

ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΗΝΑ ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ 2ΕΜΒΟΛΙΟ Κ ΘΑ ΤΙΝ ΞΑΝΑΡΩΤΗΣΩ ΤΙΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ.

ΟΣΕΣ ΕΧΕΤΕ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΚΡΕΜΕΣ ΠΟΙΕΣ ΠΕΡΝΕΤΕ?ΝΟΥΝΟΥ ΓΙΩΤΗΣ Η ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ?

ΑΥΡΙΟ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΝΑ ΚΑΝΩ Κ ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΝΑ ΒΓΩ ΕΞΩ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΚΡΥΟ ΘΕΣΝΙΚΗ ΠΑΡΟΛΟ ΤΟΝ ΗΛΙΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ.

ΑΥΤΑ ΤΑ ΝΕΑ ΜΟΥ!!!!!!

ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ Κ ΦΙΛΑΚΙΑ ΣΤΑ ΜΠΕΜΠΑΚΙΑ ΣΑΣ!!!!!!!

ΚΑΛΟ ΒΡΑΔ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε αννα μαρια, με κανεις και γελαω μονη μου..δλδ τα πεθερικα σου καθε ποτε κανουν μπανιο?καλτσες, εσωρουχα και σεντονια καθε ποτε αλλαζουν?καλα που αντεξες τοσες μερες εκει μεσα χωρις μπανιο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μύριαμ, εσάς πώς το κατάλαβε ο υδραυλικός ότι ήταν η μπανιέρα;

Αγγελική, τα πεθερικά κάνουν μπάνιο μια φορά την εβδομάδα. Ρούχα, σεντόνια, κ.λπ., δεν ξέρω κάθε πότε αλλάζουν, αλλά αν κρίνω από αυτά που βλέπω, αλλάζουν σπανιότατα.

Να σας πω ιστορίες βρώμας απ' το σπίτι τους, να τρίβετε τα μάτια σας...

Και η πεθερά της ξαδέλφης μου που είναι από την Καλαμάτα (η πεθερά, όχι η ξαδέλφη), είναι πολύ χειρότερη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κορίτσια, για πείτε εσείς που ξέρετε. Τον φυσιολογικό ορό πώς τον βάζουμε; Έχω την εντύπωση ότι το κάνουμε λάθος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπες στην ομαδα αννα μαρια κι ανοιξε συζητηση..εδω εχει πολλα ματια..

Που σε δυκολεψε ο φυσιολογικος ορος?εγω το βαζω με την αμπουλιτσα..δεν το βαζω σε συριγγα..του κραταω το κεφαλακι και πιεζω τοπην αμπουλα..μετα του παταω λιγο την μυτουλα του ..μπορει να φταρνιστει μπορει και οχι..σν εχει μυξουλες που φαινονται τις τραβαω με μια καθαρη μπατονετα και παντα πολυ προσεκτικα..

Χρησιμοποιω και θαλασινο νερακι εναλλαξ αλλα δεν μου καθεται και πολυ γιατι αργω να πατησω την βαλβιδα γμτ..αν και αυτο ειναι πιο καλο γιατι παει πιο ψηλα το νερακι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγελική, δε με δυσκολεύει, απλά είχα την εντύπωση ότι κάτι κάναμε λάθος. Εμείς βάζουμε πάντα θαλασσινό νερό. Του γυρνάμε το κεφάλι στο πλάι, του κλείνω εγώ το ένα ρουθούνι, και βάζει ο άντρας μου ορό στο άλλο, και μετά αλλάζουμε ρουθούνι. Τον αφήνω λίγο ξάπλα και μετά τον παίρνω. Τις μύξες που φαίνονται τις παίρνω κι εγώ με μπατονέτα. Αλλά όσο ορό κι αν του βάζουμε, ακούγονται πολλές μύξες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εδω και εγω δεν διαβασα για να σχολιαδσω..πηγα στο νοσοκομειπο για τον ιλλιγγο τελικα πινω χαπια..βγαζω το γαλα το πεταω και δινω ξενο στη μιλα και δεν το θελει με τπτ...μολις μπορεσω θα γραψω αναλυτικα δεν μπορω να καθομαι στον υπολογιστη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες και τα αξιολάτρευτα μωράκια μας!!!!!! ;)

Σήμερα και πάλι ο μπεμπούλης κοιμήθηκε επτάωρο το βράδυ σηκώθηκε να φάει και τώρα κοιμάται...

κορίτσια διάβασα σε ένα περιοδικό τα 7 λάθη που κάνουμε οι γονείς για τον ύπνο του μωρού ....θα σας τα γράψω με την πρώτη ευκαιρία!!!!

Αγγελικούλα ευχαριστώ για το μήνυμα, θα μπω στο λίνκ, μιας και έχω να πω και καινούργιαααααα :twisted::twisted:

να δω και τον παίδαρό σου στις φωτόοοοοοοοοοοοο

Άννα Μαρία καλά φρίκαρα με το μπάνιο :twisted::twisted:

Απορώ πώς άντεξες και δεν έκανες, να ακούς να σχολιάζουν επειδή θες να είσαι καθαρός!!!!!!! :shock::shock:

Δωράκι είδες βρε πόσο με αγαπάει εμένα η πεθερούλα μου;;;;;;;; Ζηλεύεις ε;;;

φιλάκια στην κούκλα σου!!!!!

Εύη περαστικάααααααα

Gprip3.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια

Γμτ ο βηχας επιμενει στην μικρη.Χθες ξυπνησε 2 φορες το βραδυ γιατι κατι την ενοχλουσε.....χτυπαει τα χερια της στα μουτρα της συνεχεια.....σημερα βηχει πιο πολυ απο χθες.....

επανερχομαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα στο όμορφο παρεάκι!!

Μαράκι Γιωτάκι είδες που έφτιαξε μια χαρά το βραδυνό πρόγραμμα του γλυκούλη σου;

πολύ χαίρομαι και ανυπομονώ πότε θα φτιάξει και το δικό μας πρόγραμμα, προς το

παρόν πάμε μέχρι πενταωρο!!φιλιά στα πατουσάκια!!!!

Αγγελικούλα συμπεθέρα μου μου φαίνεται θα στις στείλω πακέτο να τους πεις καμιά

κουβέντα μπας και το βουλώσουν..............

Τι κάνει ο γλυκούλης ο Χαρούλης;Τα φιλιά μαςςςςςςςςςςς

Αναστασάκο μήπως να την πήγαινες στο γιατρό τη φραουλίτσα;σίγουρα δεν θα είναι κάτι

αλλά για να νιώσεις καλύτερα!!!!!!!

Άννα Μαρία τι να πω για τις απλυσιές;πα πα πα!!απερίγραπτα πράγματα!!

Muriamakiμου φαίνεται ότι μου είπε ο παιδίατρος ότι οι κρέμες ξεκινούν από τον έκτο.

Α και κουράγιο με την πεθερά!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακια μου!!!1δε γραφω πολλα εδω!!!τα εχω παρει τοσο ασχημα και θα τα γραψω στην ομαδα για τις ακατανομαστες!!!

ευη, περαστικα!!!αναστασια μου, ελπιζω να της περασει γρηγορα ο βηχας της μικρουλας!!!εμενα παντως συνηθως βηχει οταν εχει μυξουλες .της βαζω ορο και μετα περναει!!!

μαρακι-γιωτακι, τα διαβασα κι εγω τα 7 λαθη .τα ιδια περιοδικα διαβαζουμε καλε!!!τι συμπτωση!!! :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην εχει κανενα αλλεργικο φοβαμαι,λεω να την παω το απογευμα!!!Ο αντρας μου λεει απο τις μυξες ειναι,αλλα ειναι και ξεροκεφαλος!!! :evil: Ξανα ειχε αλλη μια φορα βηχα αλλα ειχε φυγει γρηγορα,τωρα επιμενει!!!!! :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια! Σας έχω διαβάσει εδώ και ώρες, αλλά δεν μπορούσα να γράψω γιατί είχα συνέχεια τον Αντρέα αγκαλιά... Ήταν πολύ γκρινιαρούλης. Ευτυχώς τελικά τα κατάφερε και κοιμήθηκε, και μπόρεσα κι εγώ και μαγείρεψα.

Έκλεισα και την εκκλησία για τη βάφτιση. 22 Απριλίου, στις 12.30 το μεσημέρι!

Αναστασία, αν επιμένει ο βηχάκος, πάρε την στον παιδίατρο. Πες μας τι έγινε οκ; Μακάρι να μην είναι τίποτα!

ψευδο-Μαρία, έκανα μπάνιο τελικά εκείνο το Μεγάλο Σάββατο, κι ας έσκαγαν. Δεν άντεχα άλλο, έκανε και ζέστη εκείνες τις μέρες και ήμουν χάλιααα...

Δωράκι, κι εγώ εύχομαι να φτιάξει το πρόγραμμα ύπνου του Αντρίκου. Είναι κάποιες νύχτες που μας κουράζει. Χτες βράδι ξύπνησε 4.30, έφαγε και μετά κοιμήθηκε, κοιμήθηκα κι εγώ όπως τον κρατούσα και 5.30 τον έβαλα στο πορτ μπεμπέ. 6.30 ξύπνησε πάλι, έφαγε και γκρίνιαζε. Ανέλαβε ο άντρας μου, μετά από γκρίνια, τον κοίμισε, και 7.30 ξαναξύπνησε. Εν ολίγοις, ξυπνούσε κάθε μία ώρα...

Μαρία, Γιώτα και Βανεσσάκι, γράψτε μας τα λάθη για τον ύπνο, πλιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιζ!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμπεθερούλα μου βήχει η μικρή σου ακόμα;; και εμένα έχει μυξούλες και του βάζω ορό...χτες το βράδυ είχε αρκετές αλλά κοιμήθηκε το μαναράκι μου..

Περαστικά στη νυφούλα μου!!!!!!!Καλύτερα να την πας να σου φύγει και το άγχος!!!!!!

Δωράκι μου μια χαρά η δική σου κοπελίτσα κοιμάται και πεντάωρο!!!!!

Για να δούμε έφτιαξε το πρόγραμμα ή ήταν για δυο μέρες!!! φιλάκια στα πατουσάκιααααααα

Βανεσάκι τι θα γίνει με εμάς;;; πολλά κοινάααααα ρε κοριτσάκι!!!!!

Είδες λάθη που κάνουμε στον ύπνο των μωρών μας, και εγώ έλεγα πω πω κοιμάται το μεσημέρι πώς θα κοιμηθεί το βράδυ;; λες και είναι μεγάλος άντρας!!!!!!!!

όσο για τις ακατανόμαστεςςςςςςςςςς θα σχολιασω και εγώωωωωωω!!!!!

Άννα Μαρία θα σου γράψω τα λάθη του ύπνου,,,,ξεκινάω τώρα ελπίζω να προλάβω και να τα δημοσιεύσω σε λίγο....

Gprip3.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα μανουλίτσες!!!!!!!

Πωπωωωωω έχω μέρες να μπώ και είχα πολύ "διάβασμα" να κάνω.........δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα για σχολιασμό εκτός από καναδυό κρούσματα να τα πώ??????

Άννα Μαρία μπάνιο μέσα στην Μεγάλη Εβδομάδα????? Είσαι με τα καλά σου?????? Καλά η γιαγιά πολύ τρελοκομείο......τί να πώ....Κι εμείς την μπέμπα μέρα παρά μέρα την μπανιάρουμε συνήθως, καμιά φορά και κάθε μέρα.....Εμείς βαπτίσια λέμε να κάνουμε στις 6 Μαϊου, πρέπει να συνεννοηθώ και με τον παπά.

Εύη περαστικούλια.....έχω μια ιδέα τί περνάς γιατί έβλεπα την μάνα μου τί τραβούσε με τους ιλίγγους!!!!! Εύχομαι να σταματήσουν σύντομα.......

Αναστασάκι ο βήχας της φραουλίτσας είναι σίγουρα από τις μύξες.........το πάθαμε φέτος με την μεγάλη μου, ενάμιση μήνα είχε βήχα η κακομοίρα επειδή δεν μπορούσε να φυσήξει τις μύξες της και τις κατάπινε και γίνονταν φλέματα που δεν μπορούσε να κόψει!!!!! Πήρε σιρόπια, σταγόνες κορτιζόνης, ξανά σιρόπι (ευτυχώς δεν είχε ακροαστικά), ξανά κορτιζόνη και τελικά υποχώρησε μόνο του αλλά μόλις ξαναείδα μύξα επέστρεψε και ο βήχας!!! Βάζε της μπόλικο φυσιολογικό ορό.........και χαλάρωσε, έχουν να δούν ακόμα τα ματάκια σου.........ψυχραιμία!!!!!! Στο λέω με πολλή αγάπη....εγώ όταν γέννησα την μεγάλη μου κόντεψα να λαλήσω επειδή αγχωνόμουν ακόμα και με την ανάσα της!

Βανεσσάκι μου πόσο μικρός είναι ο κόσμος τελικά!!!!!!!! Ο θείος μου ο Γρηγόρης ήταν από τους καλύτερους ανθρώπους που έχω γνωρίσει ποτέ στην ζωή μου........σε αντίθεση με την θεία μου κι ας είναι και αδερφή του πατέρα μου!!!! Και δεν με νοιάζει καθόλου που το λέω δημόσια με κίνδυνο να το διαβάσουν κάποιοι.........καλά για την ξαδέρφη μου (κόρη τους) έχω να πώ τα χειρότερα γιατί αυτή ευθύνεται σε τεράστιο βαθμό που ξεκίνησε όλη η ιστορία!!!! Είναι μεγάλη μουλάρα και είχε το απίστευτο θράσος να κάνει ένα κάρο μ@λ@κίες και μετά να έχει την απαίτηση να ζητήσει συγνώμη ο πατέρας μου (αυτή 39 χρονών και ο πατέρας μου 70 και περίμενε να κάνει το πρώτο βήμα ο μπαμπάς μου!!!!!) Αλλά προχθές νευρίασα και με τον ξάδερφό μου γιατί ενώ τον πήρα τηλέφωνο, τον συλλυπήθηκα και του ζήτησα να μας ενημερώσει πότε είναι η κηδεία δεν έκαναν καν τον κόπο.........και φυσικά μετά σχολίασαν ότι δεν πήγε κανείς μας (του είχα πεί ότι ο πατέρας μου είχε ραντεβού στο Θεαγένειο κλεισμένο από 6 μήνες πριν που δεν μπορούσε να αναβάλει!) Για την "ξαδέρφη" (παρεπιπτόντως να την χαίρεστε την ταβανόπροκα, αλλά χρειάζονται και οι σπιούνοι) σου απάντησα στην ομάδα..........

Εμείς είχαμε μια λίγο δύσκολη εβδομάδα (με τα γνωστά προβλήματα με τον άντρα μου)....τώρα λίγο καλύτερα τα πράγματα αλλά ποιός ξέρει για πόσο πάλι.......... :( Λέμε σε λίγο να βγούμε μια βολτίτσα να περπατήσουμε, να πάρουν αέρα και τα πιτσιρίκια............

Ρε κορίτσια η Ηλιάννα τί έγινε??????? Έχει πάααααααααααααρααααα πολύ καιρό να φανεί!!!! Θα την πάρω τηλέφωνο το βραδάκι να δώ τί κάνουν.....

Επιστρέφω...............

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια σας γράφω περιληπτικά τι διάβασα και όσα θυμάμαι βέβαια για τα λάθη που κάνουμε εμείς οι γονείς σχετικά με τον ύπνο των μωρών μας.

1. Ξυπνάμε το μωρό για να φάει....

πρέπει να το αφήνουμε να συνεχίσει τον ύπνο του εφόσον έχει κλείσει τις 40 ημέρες, δεν είναι λιποβαρές και δεν έχει ίκτερο. Όταν πεινάσει θα ξυπνήσει και θα είναι και πιο ήρεμο, αν το ξυπνήσουμε υπάρχει περίπτωση να αποκοιμηθεί την ώρα του θηλασμού και να ξυπνήσει λίγο αργότερα για να ξαναφάει...

2.Κοιμόμαστε μαζί του

Ο ύπνος είναι πιο ήρεμος όταν μάθει να κοιμάται στο χώρο του.

3. Δε τηρούμε πιστά τη ρουτίνα του

Επιμονή και σταθερότητα είναι οι μαγικές λέξεις.

ότι επαναλαμβάνεται του δίνει την αίσθηση της σιγουριάς και της ασφάλειας.

Μια καλή ρουτίνα είναι απαραίτητη για να ξέρουμε ότι το μωρό μας κοιμάται σωστά.

4. Ανεβαζουμε πολύ την θερμοκρασία.

Γύρω στους 20. Τα χεράκια του δε πρέπει να είναι ούτε πολύ κρύα ούτε πολύ ζεστά.

Αν το περιβάλλον είναι ξηρό πρέπει να αυξήσουμε την περιεκτικότητα σε υγρασία.

Προτιμήστε βαμβακερά πιτζαμάκια που αφήνουν το δέρμα να αναπνέει

5. Το αφήνουμε όλη μέρα ξύπνιο για να κοιμηθεί τη νύκτα

ένα κουρασμένο παιδί είναι δύσκολο να ηρεμήσει να χαλαρώσει για το νυκτερινο του ύπνο.

6. το βάζουμε για ύπνο σε λάθος στάση.

Η σωστή είναι ανάσκελα.

7. Μετατρέπουμε το δωμάτιό του σε παιχνιδότοπο

Η κούνια του δεν είναι το δεύτερο playroom.

Και γενικότερα αποφύγετε τα έντονα χρώματα στα ρούχα του, έπιπλα, στρώματα τα οποία αυξάνουν την νευρικότητά του!

Άννα Μαρία δεν έχεις παράπονο ε;;;;;;;;;;;; Γρήγορη εξυπηρέτηση!!!!!!!

Gprip3.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νασιούλα φιλενάδα τι κάνεις;;;

Ελπίζω τα πράγματα να φτιάξουν μια και καλή με τον άντρα σου!!!!!

Τι κανουν οι ΚΟΥΚΛΑΡΕΣ σου;;;;;;;;

Φιλάκιαααα

Gprip3.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιωτάκι12 φιλεναδίτσα μου φιλάκια στον κούκλο!!!!!!!!!!!

Θα διαβάσω μετά την λίστα με τα λάθη στον ύπνο των παιδιών (είμαι σίγουρη ότι τα έχω κάνει όλα γιατί ο ύπνος των παιδιών μου είναι μια παταγώδης αποτυχία) γιατί τώρα πάμε βολτίτσα τα πιτσιρίκια.........

Θα ξαναμπώ το βράδυ!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου γλυκα καλησπερα.....

πολυ χαλια ειμαι, ανεβασα χθες 38,6 πυρετο και δεν μπορω να κουνηθω....ευτυχως τωρα ειμαι καλυτερα.....κρυωσα φαινεται γιατι η πλατη μου πονουσε τοσο πολυ που δεν μπορουσε ο αντρας μου να με κανει εντριβη... :cry::cry::cry::cry::cry: .....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια....

ξερω ξερω εχω φαει πολλες απουσιες....αλλα μια οι επισκεψεις μια η δουλειες δεν υπαρχει χρονος........τις τελευταιες μερες κοιμομαστε μετα τις 1 απο το κοσμο.......ουφφφφφφ και νυσταζω συνεχεια....

η μικρη καλα ειναι....θελω αυτη τη βδομαδα να παμε στο παιδιατρο......ελπιζω να τα καταφερω.....

αυτα.........

συμφωνω με τα λαθη στον υπνο.......

φιλακιαααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κοριτσάκι μου!!!! ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️ Τι χαρά είναι αυτή!!! Αχχ Μπράβο!!! Όχι να σου πω ότι στα έλεγα αλλά είδες ότι δεν πρέπει να χάνεις την πίστη στο σπορακι σου!;!;! Δεν ήθελα να επιμείνω τις προάλλες γιατί καμιά φορά και το ένστικτο είναι ισχυρό και εγώ στη θέση σου δεν θα άκουγα κανέναν.. Δεν σου λέω να χαρείς, λογικό να κρατάμε μικρό καλάθι, απλά σου λέω να έχεις πίστη στο σπορακι και να μην το καταδικάζεις, η φύση είναι απρόβλεπτη και θαυμαστή και όσο και να προσπαθούμε να την βάλουμε σε κουτάκια και σε βιβλιογραφίες και να προσπαθήσουμε να την εξηγήσουμε ακόμα και οι γιατροί παραδέχονται ότι δεν μπορούν να τα εξηγήσουν όλα!! Πέρσι στην εγκυμοσύνη είδα έμβρυο με χοριακη 500, άκουσα καρδούλα με χοριακη 900!!! Σκέψου ότι βάση βιβλιογραφίας συνήθως μεταξύ 5680-13660mIU/ml εμφανίζεται ο αμνιακος σάκκος και μεταξύ 11230-25640mIU/ml εμφανίζεται ο καρδιακός χτύπος..! Δεν υπήρχε καμία απολύτως λογική εξήγηση!! Και όμως αυτό μέχρι και τη 12η εβδομάδα αναπτυσσόταν κανονικά!! Άσχετα που μετά σταμάτησε η καρδούλα του για άλλο λόγο.. σε άλλες γυναίκες που διάβαζα τότε παρόμοιες περιπτώσεις είχαν κρατήσει τα μωράκια τους υγιέστατα! Κάποια πράγματα δεν μπορεί να τα εξηγήσει η επιστήμη και το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να μην χάνουμε τη πίστη μας και να κάνουμε υπομονή.. ότι είναι να γίνει θα γίνει άλλωστε και θα το αντιμετωπίσουμε όταν έρθει..! Μέχρι τότε συνέχισε να πιστεύεις στο θαύμα που συντελείται μέσα σου και μακάρι Παναγίτσα μου να πάνε όλα κατ'ευχήν!!! 🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏 Άντλησε δύναμη από τα παιδάκια σου και στείλε θετική σκέψη και ενέργεια στο μικρό σπορακι!! ❤️❤️❤️❤️ Καλά το σκέφτεσαι πάντως, δώστου λίγο χρόνο παραπάνω..! Το κάθε εμβρυακι έχει το δικό του ρυθμό ανάπτυξης..! Εγώ μαζί σου πάντως ότι και αν αποφασίσεις! 😘😘😘 Τα ultro να συνεχίσεις να τα παίρνεις!! Εννοείτε ότι έχει νόημα!! Αν ήταν το δικό του το μωρό θα σου έλεγα εγώ..!!! Πόσα σου δίνει;;; Να ρωτήσεις μήπως και έναν άλλον γιατρό;;
    • Καλημέρα κοριτσάκι μου!!! Τι ωραία το σπορακι γιγαντώνεται!!! 😍😍😍😍😍😍. Με το καλό υγιέστατο να είναι πάνω από όλα!!! 🙏🙏🙏🙏🙏🙏 Καλά έκανες και πήγες να το δείς! Ούτε εγώ θα άντεχα και για να είμαι απόλυτα ειλικρινής ήθελα να το γράψω κιόλας... Με τα άσχημα γεγονότα των προηγούμενων ημερών επιρρεαστηκα πολύ όσο και αν προσπάθησα να είμαι αισιόδοξη.. και την Παρασκευή που μας πέρασε δεν άντεξα και πήγα να το δω και εγώ μόνο που αυτή τη φορά ήταν ακίνητο και πέρασα αστραπιαία 2 μικρά εγκεφαλικά μέχρι να μου εξηγήσει ο γιατρός ότι το βλέπουμε να κοιμάται και μάλιστα με το δάχτυλο στο στόμα!!! 😅😅😅 Εκεί που είσαι δεν κάνουν την Papp-A μαζί με την αυχενική; Κανονικά λένε πρέπει να γίνεται ταυτόχρονα ή έστω 1-2 μέρες διαφορά για να συμβαδίζουν οι μετρήσεις χρονικά.. 
    • Δυστυχώς εδώ μου είπαν ότι είναι επικίνδυνο να το γυρίσει ο γιατρός.. για να δούμε σε δύο βδομάδες που θα πάμε πώς θα μάστε και θα ξαναρωτήσω..γτ κι εγώ αυτό έχω ακούσει! Ότι υπάρχει τρόπος..
    • Δλδ κι εσένα σε ένα σημείο πετρώνει δηλαδή στνήθως η κοιλιά σου ασχέτως με το πού είναι το μωρό; Με βοηθάς πολύ να καταλάβω!
    • Ευχαριστω πολυ Ελισσαβετ μου για τις ευχες!!!❣️❣️❣️ Μακαρι να πανε ολα καλα αυτη τη φορα κ να ερθει/ουν τ@ θαυματακι@ μας γερ@ στην αγκαλια μας!!!!🙏🥹✨️🧿 Κ να γεμισει η ομαδα μας απο δακρυα ευτυχιας κ τελειομηνες εγκυμοσυνες!!🙏🙏🙏🌈
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...