Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΠΟΙΕΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΠΑΡΕΟΥΛΑ Νο14


Recommended Posts

κορίτσια δεν έχω καλά νέα να σας πω....έκανα νωρίτερα τη χοριακή...σήμερα...13η μέρα εξάλλου...είπα να μη περιμένη 15 μέρες....αρνητική η χοριακη....μίλησα και με το γιατρό.... θέμα τύχης μου είπε..... όλα εξάλλου είναι καλά....όλες οι εξετάσεις μου τέλειες....τι να πω??? καλή επιτυχία στις επόμενες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κορίτσια δεν έχω καλά νέα να σας πω....έκανα νωρίτερα τη χοριακή...σήμερα...13η μέρα εξάλλου...είπα να μη περιμένη 15 μέρες....αρνητική η χοριακη....μίλησα και με το γιατρό.... θέμα τύχης μου είπε..... όλα εξάλλου είναι καλά....όλες οι εξετάσεις μου τέλειες....τι να πω??? καλή επιτυχία στις επόμενες....

3ero oti afti ti stigmi oti k na sou poume den 8a se kanoume na niosis kalitera opote to mono pou exo na sou po einai na mi to valeis kato 3espase alla mi to valeis kato tin epomeni 8a einai i diki sou seira 8a einai i tyxh me to meros sou se filo k sou efxomai na eisai dynati !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στο απεκλεισε ο γιατρος?Δηλαδη τι τιμη εβγαλε?Μηπως να ξανακανεις μια τη Δευτερα?

Εγω μια μερα πριν τη χοριακη εκανα τεστ και βγηκε αρνητικο κ την επομενη ειχα 75(νομιζω)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι....ήταν αρκετές οι μέρες...απ ότι κατάλαβα μου πε 15 μέρες μετά επειδή 2 μέρες μετά την εμβρυομεταφορά έκανα pregnyl, η οποία επηρεάζει τη χοριακή για 12 μέρες....γι αυτό και έδειξε 5 σήμερα.... λόγω της Pregnyl....δεν υπάρχει ελπίδα καμιά...ρε γμτ....μου τη δίνει που είμαι στις ανεξήγητες περιπτώσεις....τουλάχιστο να ήξερα τι πρέπει να αντιμετωπίσω..... ήταν βλαστοκύστη....δείχνει νωρίτερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν εχει σημασια βρε κοριτσι μου και εμενα βλαστοκυστες ηταν.Κανε μια προσπαθεια ακομα τη Δευτρα μπορει να "γαντζωθηκε" αργοτερα.Δεν θελω να σε ξεσηκωνω αλλα εδω μεσα εχουμε διαβασει παρα πολλα.

Οπως και να εχει ομως μη το βαζεις κατω στο 2012 ζουμε ολες οι γυναικες μπορουν να γινουν μανουλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο γιατρός ήταν σίγουρος.....αν ήταν θα μου λεγε κάτι....δε το πιστεύω εξάλλου είχα διαίσθηση...δεν ένιωθα τίποτα διαφορετικό....ναι στο 2012 είμαστε....η επιστήμη έχει προχωρήσει....λεφτά δεν ξέρω που θα βρούμε???????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το παλεύω.....ευχαριστώ Mina.....το παλεύω....αυτό το γιατί θα με φάει....

Κορίτσι μου γλυκό,

α) Ναι, ξανατσέκαρε τη χοριακή, ποτέ δεν ξέρεις.

β) Κι εμένα αυτό το "γιατί" με έτρωγε τόσα χρόνια, ειδικά μετά τις 4 αποτυχημένες εξ/κές και χρόνια ελεύθερων επαφών. Οι αποτυχίες όμως μας έκαναν να στραφούμε σε πιο λεπτομερή διερεύνηση (ΝΚ, θρομβοφιλία) σε έναν άνθρωπο εξειδικευμένο σε τέτοια θέματα και στην 5η έμεινα για πρώτη φορά έγκυος (δυστυχώς σταμάτησαν 9η εβδ).

Ξέρω, τώρα μπροστά σου έχεις ένα βουνό. Θα ξεσπάσεις και με τον καιρό θα ηρεμήσεις.

Δώσε τον ανάλογο χρόνο στον εαυτό σου να ανασυγκροτηθεί.

Κι όταν με το καλό γίνει αυτό, αν θέλεις ανασκουμπώνεσαι και συνεχίζεις.

Εδώ είμαστε όλες να σε στηρίξουμε και να σε βοηθήσουμε!

Κι όποτε θες... συζητάμε και για τις "ανεξήγητες" περιπτώσεις.

Μια τεράστια αγκαλιά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν υπάρχει εξέταση που δεν την έχω κάνει.....και νκ και θρομβοφιλία και καρυότυπο και ορμονικές και υστεροσκόπηση και χλαμύδια ουρεόπλασμα κτλ.....και ορμονικές και καμπύλη ζαχάρου και ανοσολογικές και λύκο και ρευματοειδή παράγοντα και δεν ξέρω τι άλλο να θυμηθώ......ότι υπάρχει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tha gino manoyla λυπαμαι πολυ πολυ πολυ. μη το βαζεις κατω. το θεμα ειναι να εχεις διπλα σου τον ανθρωπό σου και όλα θα γινουν οταν πρέπει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτό το πρέπει πια δε ξέρω ποιος το καθορίζει για το καθέναν....για μένα τώρα έπρεπε.....απ όταν παντρεύτηκα δε μας άφησε να χαρούμε κάτι...όλο προβλήματα....η τελ χαλαρή στιγμή για μένα ήταν στο γαμήλιο ταξίδι.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γειά σας !! Σας παρακολουθώ καθημερινά και ας μην συμμετέχω στην συζήτηση σας...εύχομαι σε όλες σας καλή δύναμη και καλά αποτελέσματα αλλα κυρίως θελω να πω σε σένα tha gino manoyla οτι σε καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑ και συμφωνω μαζί σου (για την κατάλληλη στιγμή της μητρότητας) και εγώ εδώ και χρόνια δεν έχω δει ασπρη μέρα στην ζωή μου ...αν εξαιρέσουμε την υγεία βέβαια που είναι η σημαντικότερη.Απλα θέλω να σου πω οτι δεν είσαι η μόνη ...και εγώ ετσι αισθάνομαι και εύχομαι να αλλάξει σύντομα αυτή η κατάσταση γιατί σε λίγο θα σαλτάρω :shock::shock: Αισίως ξεκινάω την 4ή προσπάθεια εξωσωματικής και ανήκω και εγώ στην ανεξήγητη υπογονιμότητα και θεωρούμαι απο τους γιατρούς οτι είμαι ''εύκολη περίπτωση'' και ας μην τα έχω καταφέρει ακόμα :oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια δεν έχω καλά νέα να σας πω....έκανα νωρίτερα τη χοριακή...σήμερα...13η μέρα εξάλλου...είπα να μη περιμένη 15 μέρες....αρνητική η χοριακη....μίλησα και με το γιατρό.... θέμα τύχης μου είπε..... όλα εξάλλου είναι καλά....όλες οι εξετάσεις μου τέλειες....τι να πω??? καλή επιτυχία στις επόμενες....

Κρίμα.

Πολύ δυσάρεστα τα νέα σου.

Η τιμή 5 της χοριακής όμως ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ κ 2η μέτρηση:

Μπορεί να ανεβαίνει με ικανοποιητικό ρυθμό και να φουσκώσει η κοιλίτσα σου...

Μπορεί να ανεβαίνει αλλά μη ικανοποιητικά...

Μπορεί να είναι εξωμήτριο (φτου κακά)

Μπορεί...

Ελπίζω να μη σταμάτησες το κλώσσημα... δώστου μια ευκαιρία μέχρι τη Δευτέρα.

...Και μην κλαις πολύ... λίγο μόνο...

Αγκαλίτσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τελικά αυτό φοβάμαι.....το ότι δεν ξέρουν οι γιατροί το πρόβλημα.... άρα πως να το αντιμετωπίσουν??? φοβάμαι που δεν ξέρω αν θα χω λεφτά αύριο....έτσι πως κάνανε αυτοί που τα φάγανε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tha_gino_manoyla μην απελπίζεσαι! Εγώ είμαι άνεργη σχεδόν έναν χρόνο τώρα...

Το ότι δεν γνωρίζουν οι γιατροί τι συμβαίνει, ναι, είναι θέμα, "δένονται τα χέρια τους", έτσι μου το είχε πει ο δικός μου γιατρός. Γι' αυτό υπάρχουν πλέον πιο εξειδικευμένοι άνθρωποι που μπορούν να βοηθήσουν (παράδειγμα η περίπτωσή μου).

Έχεις φθάσει ως εδώ - δεν είσαι η μόνη, είμαι κι εγώ εδώ και σε περνάω μάλλον ;) , μην απογοητεύεσαι και κυρίως μην εγκαταλείπεις τον αγώνα για τη μητρότητα: δεν είναι για όλες μας εύκολος...

Πάρε τον χρόνο που χρειάζεσαι για να συνέλθεις (2 μήνες στο καπάκι δεν είναι πολύ γρήγορα;) και να βάλεις τα πράγματα σε νέα βάση...

Ποτέ δεν ξέρεις τι θα φέρει το αύριο... Μακάρι να σου φέρει ένα υγιέστατο μωράκι!

Μμμ, σε όλες μας!!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα γίνω μανούλα πολύ λυπήθηκα :( Κάνε μία εξέταση την Δευτέρα να σιγουρευτείς.

Βρε κορίτσια δεν το καταλαβαίνω όταν λένε ανεξήγητη υπογονιμότητα.Κάτι θα πρέπει να φταίει.Πως γίνεται και δεν βρίσκουν τι; :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

little dancer μου & strawberry,

Αυτές (εμείς) είναι οι δύσκολες περιπτώσεις.

Εύκολη, για παράδειγμα, θα ήταν η περίπτωση ανωμαλιών στη μήτρα, μη διαβατές σάλπιγες, κάτι απτό δηλαδή που φαίνεται από τις πρώτες εξετάσεις και είτε διορθώνεται είτε παρακάμπτεται. Σπάνια μπορεί και να μην διορθώνεται, αλλά υπάρχει τουλάχιστον η απάντηση στο ερώτημα "γιατί δεν μένω έγκυος".

Στις δύσκολες περιπτώσεις πολλά κρίνονται στη λεπτομέρεια, ΑΡΚΕΙ να μπορεί κάποιος να την δει (περίπτωσή μου) και μιλάω βασικά για την επίτευξη της εγκυμοσύνης, ποιοι παράγοντες μπορούν να ελεγχθούν και κατά πόσο επηρεάζουν κλπ. Φυσικά δεν μπορούν να ελεγχθούν τα πάντα, αλλά υπάρχουν κάποιοι βασικοί μηχανισμοί που ... κάνουν τη ζημιά.

Άρα, εκτός από το γιατί δεν το βρίσκουν το πρόβλημα, μήπως πρέπει να αναρωτιόμαστε (εμείς οι δύσκολες περιπτώσεις) ... αν μπορούν;;; Σκεφτείτε το κι έτσι...

Εξ εμπειρίας πάντοτε μιλώ ... Και χωρίς φυσικά να θέλω να μειώσω κανέναν...

Αλλά υπάρχουν ... εξειδικεύσεις κορίτσια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tha gino manoyla πολυ λυπαμαι για το αποτελεσμα :(

Πως και εκανες τη χοριακη νωριτερα, εγω ειχα τεστακια στο σπιτι και παρ' ολα αυτα περιμενα για να μην σκωτιζω το μυαλουδακι μου...

dancer και strawberry εγω αν δεν μου εβρισκε ο γιατρος μου κατι , θα τον αλλαζα!!!

Ολα για καποιο λογο γινονται!

Η φιλεναδα μου ειχε δυο αποτυχημενες εξωσ. στον ιδιο γιατρο που θεωρειται απο τους κορυφαιους , χωρις αιτιο ελεγε.

Στην τριτη προσπαθεια αλλαξε.

Μου λεει λοιπον η φιλη μου οτι...Ρε συ Λια , τα ιδια φαρμακα πηρα τα ιδια πραγματα καναμε αλλα η λεπτομερια του σε κατι ,δεν ξερω τι, εκανε τη διαφορα!Ισως να ηταν πιο λεπτομερης στους χρονους, στα φαρμακα,στο κεντρο μετα....παντως κατι εκανε που εμεινε εγκυος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια κ γω μετά τη 2η αποτυχία άλλαξα γιατρό....και τα τα πράγματα αυτή τη φορά γίνανε πιο σωστά και πιο σοβαρά....αλλά το ίδιο αποτέλεσμα... Lil υπάρχουν πράγματα που σύμφωνα με τις γνώσεις που έχουν μέχρι σήμερα δεν μπορούν να τα εξηγήσουν....αυτή τη φορά πήγα σε έναν από τους καλύτερους γιατρούς.... γι αυτό κ κάναμε βλαστοκύστες...ίσως αν είχανε επιβιώσει τουλ 2 να ηταν πιο πολλές οι πιθανότητες....αλλά με μία μόνο....λιγοστέψανε οι πιθανότητες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tha _gino_manoula είναι πολύ φρέσκο......και χρειάζεται μάλλον να κάνει τον κύκλο του......Από την λίστα πάντως της ερχόμενης εβδομάδας δεν σε βγάζω, γιατί είμαι και εγώ της άποψης ότι μία ακόμη χοριακή την Δευτέρα δεν θα πείραζε....κι αν;;;;;;;;;;

Ο γιατρός σου είπε να σταματήσεις και την αγωγή;;;;Μήπως να κλωσήσεις κανονικά μέχρι την Δευτέρα όπως προτείνουν και τα κορίτσια;;;;;;........

.......μη σου πω την περίπτωση της κουμπάρας μου που έκανε χοριακή σε πασίγνωστο διαγνωστικό κέντρο, της την έβγαλαν μηδενική και ήταν μια χαρά εγκυούλα.....γέννησε τον Δεκέμβριο......Δεν έχω πρόθεση να σε ξεσηκώσω ...αλλά δεν μπορώ να μη σου αναφέρω τα παραπάνω........

η λίστα μας.......

tha_gino_manoula, vango-->13/2

annou, anji--> 15/2

gioulaki--> 17/2

melipikto--> 18/2

Diaz--> pou eisai esu? Klosas?????

littledancer, lagonisi --> παρεούλα το πάσχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιλενάδες μου σήμερα πήρα λίγο τα πάνω μου και κατάφερα να μπω να δω τι κάνετε.

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλες για τις ευχες σας και τη θετική σας σκέψη!

tha gino manoula πολυ στεναχωρήθηκα με τα νέα σου. Κρίμα κοριτσάκι μου. Να μην ξεχνάς όμως ότι όλες θα γίνουμε μανούλες.

Άντζι ωραία η αντιστροφη μετρηση με τις ημερομηνίες μας! Χοριακή εγώ έχω στις 23/2.

Μελίπικτό μου με τα ντολμαδακια για πρωινο και τα κουδουνια πολύ γέλασα! Βεβαια κιεγω για πρωινο μπορω ναφαω τα παντα! Δεν εχω θεμα και δεν μπορω να κατηγορω τα ουτροτζεσταν γιαυτο!

Αγγέλα το είδατε το μωρακι;

Λιλάκι πολύ χαίρηκα με τα νέα σου!

Μινα έφτασε η ώρα για την αυχενική ε; Πως πέρασε ο καιρός;

Οι άλλες κλωσσουλες πως πάνε; Άγχος δεν θέλω ε;;; Μόνο θετικές χοριακές!!!

Τα δικά μου τώρα νέα... κάναμε την εβρυομεταφορα την Πέμπτη με 3 εμβρυάκια 2ης μέρας 3-4 κυττάρων. Έχει κάνει καμιά αλλη με εμβρυα 2ης μέρας; Από τα άλλα 2 που ααφήσαμε έξω το 1 έγινε 8 κυτταρων και το καταψυξαμε. Από την Πέμπτη είμαι ξάπλα με εναλλαγες κρεβατι-καναπε. Από ύπνο καλά πάω, από συμπτώματα τίποτα, μόνο το έντερό μου παρουσιάζει μια δραστηριότητα...Μακαρι Παναγίτσα μου να πάνε όλα καλά και να καταφέρει έστω ένα γατζωθεί στην κοιλίτσα μου!!

Φιλια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γειά σας !! Σας παρακολουθώ καθημερινά και ας μην συμμετέχω στην συζήτηση σας...εύχομαι σε όλες σας καλή δύναμη και καλά αποτελέσματα αλλα κυρίως θελω να πω σε σένα tha gino manoyla οτι σε καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑ και συμφωνω μαζί σου (για την κατάλληλη στιγμή της μητρότητας) και εγώ εδώ και χρόνια δεν έχω δει ασπρη μέρα στην ζωή μου ...αν εξαιρέσουμε την υγεία βέβαια που είναι η σημαντικότερη.Απλα θέλω να σου πω οτι δεν είσαι η μόνη ...και εγώ ετσι αισθάνομαι και εύχομαι να αλλάξει σύντομα αυτή η κατάσταση γιατί σε λίγο θα σαλτάρω :shock::shock: Αισίως ξεκινάω την 4ή προσπάθεια εξωσωματικής και ανήκω και εγώ στην ανεξήγητη υπογονιμότητα και θεωρούμαι απο τους γιατρούς οτι είμαι ''εύκολη περίπτωση'' και ας μην τα έχω καταφέρει ακόμα :oops:

σου εύχομαι από την καρδιά μου κάθε επιτυχία!!!!!!!!!!!! :P:P

περιμένουμε ενημέρωση!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Diazaki, εμφανίστηκες!!!!!!!

Προφανώς γράφαμε την ίδια ώρα...

και εγώ έμβρυο 2 ημερών έχω κάνει εμβρυομεταφορά......

αλλαγή στη λίστα μας με τα νέα δεδομένα.......

tha_gino_manoula, vango-->13/2

annou, anji--> 15/2

gioulaki--> 17/2

melipikto--> 18/2

Diaz--> 23/2

littledancer, lagonisi --> παρεούλα το πάσχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anji μακάρι να ήταν αλλιώς τα πράγματα αλλά δυστυχώς όχι...τη Δευτέρα θα ήταν 16η μέρα...καθώς η 15η έπεφτε Κυριακή... 13 μέρες είναι αρκετές ειδικά για μια βλαστοκύστη να δείξει...κ σας μετά από 13 μέρες δεν κάνετε όλες χοριακή??? μάλλον θα πρέπει να με βάλεισ κ μένα με τη λιτλ ντανσερ και λαγονησι....αλλά εμένα μετά το Πάσχα....το αποφάσισα θα κάνω κ αυτή κ βλέπουμε....αν δε γίνει κ τότε τίποτα θα το αφήσω κ γω στην τύχη του.....

Diazaki....καλή επιτυχία να έχεις....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...