Μετάβαση σε περιεχόμενο

παιδικά βιβλία 2+


Recommended Posts

κορίτσια καλησπέρα...

έχω ένα αγοράκι 2,5 χρονών και θέλει συνέχεια να του διαβάζω...κάθε βράδυ θέλεινα διαβάσουμε από 2-3 φορές το κάθε παραμύθι...και την επόμενη μέρα μου λέει εκφράσεις από αυτό που διαβάσαμε πριν ξεκινήσουμε να το ξαναδιαβάσουμε....είναι στο μόνο που κάθεται πολύ συγκεντρωμένος χωρίς να κάνει φασαρία....και είναι πολύυυυυυυυυυυυυυυυ ζωηρός...

σας παραθέτω κάποια που μου κινησαν εμένα το ενδιαφέρον...

κάθε πρόταση είναι αποδεκτή για βιβλία με νόημα....

1." Κουβέντες με τη μαμά"

...η μαμά λέει ότι δεν μπορούμε να είμαστε συνέχεια μαζί. Δεν μπορεί να έρχεται μαζί μου στο σχολείο, ούτε εγώ μπορώ να πηγαίνω μαζί της στη δουλειά της. «Μα μου λείπεις όταν δεν είμαστε μαζί», παραπονιέμαι…

Τι λέει η μαμά στη μικρή της κόρη για το φόβο, τη μοναξιά, την αγάπη, το μεγάλωμα και τις αλλαγές, τη ζωή και το θάνατο; Η ψυχολόγος αλλά και μαμά Αθηνά Ανδρουτσοπούλου βοηθάει τα παιδιά να εκφράσουν αυτά που νιώθουν και δίνει ιδέες στους γονείς για όσα μπορούν να πουν. Έξι μικροί διάλογοι για πολύ μικρά παιδιά γεμάτοι συναίσθημα και χιούμορ.

2." τρι το τριγωνάκι" (έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια..).Ο Τρι το τριγωνάκι στέκεται λυπημένος στη βιτρίνα ενός πολυκαταστήματος με χριστουγεννιάτικα είδη. Οι γιορτές φτάνουν στο τέλος και ο Τρι που τόσο ήθελε να πει τα κάλαντα, ξέρει ότι θα πάρει το δρόμο για την αποθήκη μέχρι τον επόμενο χρόνο. Ο φίλος του ο Άγγελος όμως του μαθαίνει πως το τραγούδι της Αγάπης –έτσι λέει ο Άγγελος τα κάλαντα- δεν είναι προνόμιο μόνο των γιορτινών ημερών. Κι έτσι το τριγωνάκι που δεν έχει βγει ποτέ έξω στον κόσμο, αποφασίζει να το σκάσει και να πραγματοποιήσει το όνειρό του. Θα τα καταφέρει άραγε;

3.τα τρία μικρά λυκάκια-τριβιζας

Ήταν μια φορά τρία μικρά λυκάκια που ήθελαν να χτίσουν ένα δικό τους σπίτι.

Όμως ο Ρούνι-Ρούνι, το ύπουλο, κακό γουρούνι είχε άλλα σχέδια στο μυαλό του.

έχετε ναμου προτεινετε κάτι άλλο????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ντινακι εμεια διαβαζουμε...Κομιξ..

μη γελας..ξερει απέξω τον Ντοναλτ τον κλουτσ τη Ματζικα, τις παπιες, τον Γκαστονε...κλπ κλπ..

ο αντρας μου αγοραζει τον Κομιξ καθε μηνα...

επισης ξερει τον Οβελιξ τον Αστελιξ τον Καισαλα...τον πανογλαμικσ..κλπ...

Περαν της πλακας εγω του εχω παρει καποια βιβλια πχ 10 ιστοριες για αγορια, τα κλασσηκα παραμυθια, και μια σειρα βιβλιων..δε θυμαμαι εκδοτη θα δω και θα σου οω που μιλαει για μια μερα στη ζωη ενος αγροτη, δασκαλας κλπ..πολυ ωραια.

Καλα και ο δικος μου σου διηγειτε τις ιστοριες που διαβαζει..μερικες δορες με εναν δικο του εντελως προσωπικο τροπο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα η μικρη μου λατρευει τα βιβλια...εχουμε βαλει οριο να φανταστεις!Ποσο να διαβασω η μανα :lol:

Σου προτεινω τη σειρα μακρουλα μικρουλικα του λατρεμενου Ευγενιου Τριβιζα, της Τσορωνη "το παπι που δεν ειχε τη να πει", "η γατα η μαρμελαδα", "ο ποσειδωνας και η φρουφρου"..γενικα δες τη σειρα της, καλα ειναι και "Η Ροζα στο σπιτι"..."στο κηπο" "ταξιδευει"..εκτος απο την ιστοριουλα εχει και περιγραφη καθε αντικειμενου και τα μαθαινει το παιδι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και η δικιά μου λατρεύει τα βιβλία όπως και η μαμα της (δόξα το Θεό μου έμοιασε σε αυτό! :lol::lol: )

αυτές τις ημέρες διαβάζουμε Χριστουγεννιάτικα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...