Μετάβαση σε περιεχόμενο

Χριστουγεννιάτικος Οκτώβρης 2009 Vol:30


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΜΕΡΑ..

ΜΟΛΙΣ ΦΥΡΙΣΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΩΡΓΙΑ...

ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΦΑΓΑΜΕ ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ...

ΓΥΡΙΣΑΜΕ ΑΡΟΝ ΑΡΟΝ ΓΙΑΤΙ Η ΜΙΚΡΗ ΤΗΣ ΚΟΥΝΙΑΔΑΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ 39,2... ΑΠΟ ΔΟΝΤΙΑ ΛΕΕΙ.. :roll:

.ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΩ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΓΙΝΩ ΚΑΚΙΑ.. ΤΕΣΠΑ...

ΜΑΡΙΑ ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΟ... ΑΝ ΤΗΝ ΠΕΙΡΑΖΕ ΚΑΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΤΙΓΜΗ ΕΜΕΤΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΜΑΛΩΝΩ... ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΔΙΟΝΥΣΑΚΙ...ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΟΤΙ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΝΕΚΑΘΕΝ...ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΣΕ ΑΝΗΣΥΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ...

ΤΖΟΥΛΙΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΜΕ ΤΟ ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ ΒΟΥΤΥΡΟ..ΝΟΜΙΖΑΜΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΑΝΘΥΓΕΙΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΤΑΜ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 935
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θενκσ για τα περαστικα

ευτυχως σημερα κοιμηθηκαν αρκετα καλυτερα

μιας και δεν κοιμηθηκαν μεσημερι

και οχι ξερα που λεμε - αγκαλιτσα και κοιμησου μωρακι μου κλεισε τα ματακια σου και μην χαζευεις

''ΜΑΡΑΚΙ η ΠΕΘΕΡΟΦΑΓΟΣ'' χαχα

θα σου στήσουν ανρδιάντα εαν το λεω καλα μεσα στ μεση στην ΟΜΟΝΟΙΑ :lol::lol:

τωρα δεν ξερω εαν γενικα χονευονται οι περισσοτερες ευκολα :lol:

Τζουλ θα τον εχω υποψην μου

εχω εναν στο μυαλο μου

αλλα εχει τρελλο κοσμο μιλαμε

ξερω οτι ειναι τοπ και δεν δεν εχει αναγκη απο λεφτα

το κανει κυριως απο αγαπη το επαγγελμα

αλλα εχει τρελλο κοσμο

μετα εαν ερθει εκεινη η ωρα

φυσικα και θα το ψαξω πολυ

δεν θα παω ετσι

ειμαι υπερευχαριστημενη απο δικο μου

αλλα ειναι της καισαρικης και το λεει

ηρθε η σοκολατινα μου!!!

απο που τα βλεπετε βρε κοριτσια ενημερωστε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ασχετο το βουτυρο πως σου ηρθε;

εγω δεν τους δινω

οχι για να μην φανε

απλα δεν τρωμε

ουτε βουτυρο

ουτε μελι ουτε μερεντες

οποτε δεν μου ειχε δημιουργηθει τετοια ερωτηση

αν και το αγελαδος βρωμαει

μονο στα γλυκα το βαζω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρε δεν τις 8υμαμαι τις σειρες που ειπε η κοπέλα η αλίνα που λες , εχω 1 8εμα με την μνημη μου αληθεια...

όντως διχαζει το 8εμα με το βουτυρο και προυπο8ετει και βαση συστατικων ! επαναλαμβάνω αλλο ποιο εχει ποιο πολλες 8ερμιδες αλλο ποιο ειναι το πιο καταλληλο (για παιδια)

TO ΑΓΕΛΑΔΙΝΌ ΒΟΎΤΥΡΟ

Το βούτυρο περιέχει ελάχιστο νερό (17,94 γραμμ./100 γραμμ.), προδίδει υψηλή ενέργεια (3000 kj/100 γραμμ.), η χοληστερίνη του είναι στα ύψη (215 mg/100 γραμμ.), παχαίνει (717 θερμίδες/100 γραμμ.) και τα λιπαρά του είναι πάρα πολύ υψηλά (81,11 γραμμ./100 γραμμ.) τα σάκχαρα είναι πολύ χαμηλά (0,06 γραμμ./100 γραμμ.). Τα παραπάνω δεν σημαίνουν ότι δεν πρέπει να τρώμε βούτυρο. Σημαίνουν απλώς ότι πρέπει να τρώμε μικρές ποσότητες. Ένας υγιής οργανισμός έχει ανάγκη και από θερμίδες και από χοληστερίνη και από λιπαρά, αλλά σε λογικές ποσότητες.

περιέχει πολύ υψηλή ποσότητα βιταμίνης Α (684 mcg/100 γραμμ.) που βοηθά στην όραση, το αμυντικό σύστημα, στην ανάπτυξη των παιδιών και επίσης «καθαρίζει» τα συστήματα ουροποιητικό και αναπνευστικό.

Μαρκερ ουτε μέλι ε ? εγω του βάζω στο γιαουρτι σπέσιαλ μελι απο το χωριο και δεν εχουμε και δυσκοιλιότητα :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο λεφτ τα κατεβαζει απο http://isohunt.com/

..οτι αλο θελετε πειτ!!!

εγω ταχινι με μελι..αλλα μιξη δικη μου..αγοραζω ταχινι και βαζω οσο μελι θελω!!

καμια σχεση με το ετοιμο βαζακι!!

λεω να την πεσω!!

ζζζζ ασχολουμαι λεμε!!χαχαχαχ!!!

εχω 2 σπαριλα..δε ξερω γιατι!!

τεσπα!!

την τριτη δολυεια..

αυριο επαναληπτικο λειζερ!!

τα λεμε τσουπρες!

καλη βδομαδα!βαγκ;δε θα δωσεις το παρον;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα που δεν αλλαξατε και σας προλαβα στο Νο30!

χαθκα τελειως...

ειχα αδεια ολη τη βδομαδα μαζι με τον αντρα και ολο δουλειες και βολτες ειμασταν...

ψωφισα!

τι καλα που ξαναπαω στη δουλεια!!!!

εμεις, δοξα τω Θεο, ακομα καλα ειμαστε.

περαστικα στα αρρωστα.

τι βουτηρο και βιταμ καλε λετε;;; εγω πιο πολυ στο σπιτι βιταμ χρησιμοποιω. τα μικρα δεν τρωνε ομως πχ με μελι ή μαρμελαδα. μονο στα γλυκα το τρωνε.

ταχινι με μελι ετσι κανει ο αντρας Σωσω...

πες τον δικο σου να μας βρει Ντιεγκο στα ελληνικα.

τον εχουν ερωτευτει τα δικα μου!

νεα σας δεν πολυδιαβασα, μονο τις 3 τελευταιες σδελιδες....

ελπιζω να μην υπαρχει κατι κακο που πρεπει να μαθω...

δε νομιζω να σκοτωσε καμια την πεθερα της!!!!!!

εμεις ειχαμε κατι πολυ καλο απο το πουθενα!!!!

η νονα μου, αποφασισε να μας βοηθισει οικονομικα, οπως και τα αλλλα βαφτηστιρια-ανηψια, τωρα που οι καιροι ειναι δυσκολοι, και μας εδωσε 5οοο για να ξεχρεωσουμε το αμαξι!!!!

καλα παθαμε πλακα!

αφου ο αντρας το σκεφτεται για εμβρυομεταφορα μπας και κατσει και το 3ο!

το κακο ειναι πως τελικα δεν πετυχε της ξαδερφης μου και δεν ειναι εγκυος και τωρα πια υπαρχει θεμα....

αφησε παλι τη μικρη τους στην Κρητη με τον αντρα και τη μανα της και ανεβηκε Φαρσαλα μονη...

αλλα κατι πρεπει να κανουν γιατι δε γινεται να ειναι το μωρο μια με τη μαμα πανω και μια με το μπαμπα και τη γιαγια κατω και το ζευγαρι να ειναι χωρια....

ποτε πια θα ηρεμισουν;;;;;

αλλα σε τετοια εποχη αφηνεις θεση στο δημοσιο;;;;

ασχετα με τις περικοπεες που κανουν...

Σωσω σας σκισανε, για να μην πω την καταλληλη λεξη, και εσας...

περιμενουμε και μεις τα δικα μας...

και εγω τωρα στα 1100 παιζω με σ/κ, χωρις νυχτερινα, 11χρ υπηρεσιας. να δω ποσο θα πεσουμε... και χωρις αλεξιπτωτοοοοοοοοο.....

παω να τσεκαρω τη Μαριαννα, γιατι μιση ωρα μετα που επεσαν για υπνο, τη βρηκα να εχει βγαλει καλτσες, υπνοσακο και μπιζαμες και ν αγελαει!!!!!

εχω να πλυνω και πιατα.....

φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερααα!!!!

παγωνιααααααα!!!!!

ολο το Σαββατοκυριακο το περασα ΠΑΛΙ αρρωστη!!!!πραγματικα εχω περασει ολο το διαστημα το τελευταιο αρρωστη!!!!

βηχας συναχι πονος στα κοκαλα....και φυσικα ο μικρος απιστευτη μυξα!!!

και...

σημερα δουλευω κανονικα!!!!

Νανα ολα θα πανε τελεια ..μην κουραζεσαι καθολου...δεν μπορεις να παρεις αδεια με καποιον τροπο και να κατσεις αραχτη το πρωτο τριμηνο?????

Βαγκ δεν αφηνεις δουλεια στο δημοσιο ακομα και για 700 ευρω.. μπραβο στη νονα!!!!!!!!

ο αδερφος μου Σωσω απο 1600 εφτασε στα 890!!!!!τραγικο!!!!!

μπραβο στον αντρα με τα ζουζουνια!!!!

βουτυρο εμεις πολυ δεν τρωμε..μονο στα γλυκα και χρησιμοποιω lurpak γιατι ειναι πιο γευστικο...αγελαδινο βαζω στους κουραμπιεδες μονο!!!!

ο μικρος ουτε μελι...σας εχω πει τιποτα γλυκο..ρωρα που το ξανασκεφτομαι μελι θα πρεπει να τον πιεσω να φαει σιγα σιγα!!!!

τα λεμε μετα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα.

δεν ξέρω αν έκανα καλά, αλλά δημιούργησα νέο θέμα με την ιστορία μου.

αν υπάρχει κάποια κοπέλα με παρόμοια εμπειρία...

βαγκ, μπράβο στη νονά σου!

είναι αυτή που δεν έχει παιδιά;

Χρυσούλα, πρέπει να ψάξω το θέμα με την άδεια στην περίπτωση εγκυμοσύνης...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλη εβδομάδα κ τα φιλιά μου σε όλες !

Εμενα εχει κολλησει με τα στοιχεία της Μπλού !!! άσε που εχω μια κουπά που εχει μια πατουσα μεσα και όλο το περνάει για στοιχείο :lol::lol::lol:

μα8αμε τις ημερες της εβδομαδας με το τραγουδι απο τα στρουμφακια Δευτερα κατι εχω , την τριτη δεν αντεχω , τεταρτη πως βαριεμαι , την πεμπτη δε κρατιεμαι , παρασκευη πρωι λαλαλαλαλα λα Απο ολες τις ημερες η Κυριακή μαρεσειιιι !!!

το Σαββατο δεν ξερω πως 8α κοτσάρω ! :?:lol::lol::lol::lol::lol:=))

Σωσω διασκεδαστικοτατο το μπλογκ του Λευτερη , οχι σα το δικό σου που μας κάνεις κ αισ8ανομαστε ανεπρόκοπες :lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tA χω παρει κρανιο..ουτε σε 1 μηνα 200 ευρω πετρελαιο;;δε το δεχομαι...

μιλαμε και πολυ ελεγχομενα ανοιγματα..το βραδυ καμια ωρα και αν!!κατι παιζει..αλλα μου διαβεβαιωσε ο λευτ οτι ειναι κλειδωμενο και δε χανει απο πουθενα!!

πηγα οδοντιατρο..σφραγισμα..και θελω εν καιρω αλλα 4-5 δοντια κουπες@

φακ!εκανα και επαναληπτικο λειζερ!

πρεναταλ 60-70%οτι εχει μεεινει!!

ενημερωτικα!

λιγο απολα φαγσμε σημερα!!

περαστικα ρε χρυς!!

εμενα παλι δε ξεριε ουτε να μετραει ουτε τισ μερες της βδομαδας ουτε μηνες ουτε τιποτα και δε με νοιαζει και καθολου..πειραζει;;

αλλα λεμε ομορφαντρα μου,πως κανει ο καραγκιοζης,πως κανουμε γιογκα και τετοια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βαγκ μου λειψες ρε ...

καλη ξηγα η νονα ! δεν υ πάρχει μιλάμε !!! συνη8ως κ αυτες που δεν εχουν παιδια ειναι τσιφουτες , αλλα η δικιά σου μάλαμα !!! ΜΠΡΑΒΟ ΤΗΣ !!!

Νανα 8α σταματησεις να αγχώνεσαι ? στελνουμε όλη την 8ετικη μας σκεψη σε εσένα !!!

ασχετο , όταν ειχε πε8ανει η γιαγια μου την ειχα δει στον υπνο μου (καμια 10αρια χρονια) κ μου χε πει ''πες στη μανα σου να βαλει αγιασμο πισω απο την φωτο μου !'' , το πα στην μανα μου κ εβαλε ! χτες καταλα8ος ο μικρος τραβηγε την κορνιζα με την γιαγια και ο αγιασμος ... ειχε χαλάσει :o:o:o:o:o:o:o 8 εγκεφαλικα κ εγω και η μανα ! πρεπει να βρω παπα τωρα για ευχέλαια και τα σχετικα !!!

σωσω δεν πειραζει ρε , εσεις εχετε υψος ! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα !

Η Αγγελικη ειναι χαλια!! τα ματακια της κοκκινα κ κλειστα κ η μυξα φουλ κ βηχα κ δεκατα κ αστα να πανε!

πηγαμε κ.υγειας ...

η Μαρια μια χαρα!!!

εγω κουρασμενη ..καθε 2ωρες ξυπναει η μικρη την νυχτα...σαν να εχω νεογεννητο :roll:

μονο γαλα ....δεν εχει κουραγιο...μια μερα εκανε απυρετη κ μετα αρχισαν τα οργανα...δεκατα μυξα βηχας 6μερες τωρα....

κ ενα καλο! ΧΙΟΝΙΖΕΙ !!!!!!! ΜΕΧΡΙ Κ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ!!!!

η αυλη μας κατασπρη/////

παω να ς διαβασω ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια σορρυ που πεταγομαι σα τη τσουτσου,αλλα χθες ειχαμε με τη Σωσω διαφωνια για το πιο ειναι πιο υγιεινο βουτυρο ή μαργαρινη(βιταμ) και θελω να δειξω τα ευρηματα μου!!! :P

Λοιπον βρηκα αυτο:

"Η αλήθεια για τη Μαργαρίνη

Σε σχέση με το πλήθος των ανακριβειών & ανυπόστατων στοιχείων που αναφέρονται στις μαργαρίνες, σε e-mail που κυκλοφορεί ευρέως με τίτλο «Μαργαρίνη, μια πλαστική ουσία», εκ μέρους του Τμήματος Διατροφής & Επιστημονικής Επικοινωνίας της Unilever, παραθέτουμε διεξοδικές και επιστημονικά τεκμηριωμένες απαντήσεις, ώστε να μην επικρατεί παραπληροφόρηση για τη διατροφική αξία των μαργαρινών και να σταματήσει η δυσφήμιση καταξιωμένων ειδών διατροφής.

Η αλήθεια για τη Μαργαρίνη

Η βασικότερη παρανόηση πάνω στην οποία έχει βασιστεί η συγγραφή αυτού του άρθρου είναι ότι προσδίδει στις μαργαρίνες αρνητικά χαρακτηριστικά και ιδιότητες των trans λιπαρών, τα οποία εδώ και δεκαετίες έχουν εξαλειφθεί από κάθε μαλακή μαργαρίνη που καταναλώνουμε στα σπίτια μας.

1. Το βούτυρο και η μαργαρίνη έχουν την ίδια ποσότητα θερμίδων.

Όχι. Το αγελαδινό βούτυρο έχει 74 θερμίδες ανά 10γρ. ενώ η μαργαρίνη, όπως το Βιτάμ Soft, 54 θερμίδες. Φυσικά υπάρχουν και μαργαρίνες με χαμηλότερα λιπαρά (light) που έχουν ακόμα λιγότερες θερμίδες. Για παράδειγμα το Becel pro-activ light έχει 22 θερμίδες ανά 10γρ.

2. Το βούτυρο έχει λίγο περισσότερο κεκορεσμένο λίπος 8 γραμμάρια έναντι 5 γραμμάρια της μαργαρίνης.

Δεν ισχύει. Η πραγματική διαφορά είναι 5-7g για το βούτυρο και 1,5-2g για τη φυτική μαλακή μαργαρίνη. Η διαφορά αυτή στην περιεκτικότητα κορεσμένων λιπαρών είναι ιδιαίτερα σημαντική για την πρόληψη καρδιαγγειακών νοσημάτων (έμφραγμα ή εγκεφαλικό).

3. Τρώγοντας μαργαρίνη, αυξάνει (στις γυναίκες) κατά 53% τις πιθανότητες να προκαλέσει καρδιακή δυσλειτουργία. (πρόσφατη ιατρική μελέτη του HARVARD).

Η έρευνα αφορούσε την κατανάλωση trans λιπαρών. Τέτοια λιπαρά δεν υπάρχουν στις μαργαρίνες, ενώ αντιθέτως υπάρχουν στο βούτυρο.

4. Τρώγοντας βούτυρο αυξάνεται η απορρόφηση άλλων θρεπτικών ουσιών από τα αλλά φαγητά.

Αυτό ισχύει για όλα τα λιπαρά γιατί υπάρχουν βιταμίνες που είναι λιποδιαλυτές.

5. Το βούτυρο από την φύση του έχει πολλές θρεπτικές ουσίες, ενώ η μαργαρίνη περιέχει μόνο τα πρόσθετα στοιχεία που του βάζουν.

Οι μαλακές μαργαρίνες παράγονται από επιλεγμένα φυτικά έλαια, τα οποία είναι από τη φύση τους πηγή ωφέλιμων ωμέγα-3 λιπαρών, που συμβάλλουν στην υγεία της καρδιάς και είναι απαραίτητα για την ανάπτυξη. Το βούτυρο δεν περιέχει τέτοια «καλά» ωμέγα-3, ενώ αντίθετα περιέχει περισσότερα «κακά» κορεσμένα και trans λιπαρά, τα οποία μπορεί να αυξάνουν τα επίπεδα χοληστερίνης.

6. Το βούτυρο έχει πολύ καλή γεύση και αυξάνει την γεύση των άλλων φαγητών.

Μία από τις «μαγικές» ιδιότητες των λιπαρών – ανεξαρτήτως της προέλευσής τους, είτε πρόκειται για μαργαρίνη, είτε για βούτυρο – είναι ότι αναδεικνύουν τη γεύση στα φαγητά. Για λόγους υγείας, όμως συστήνεται όλα τα λιπαρά να καταναλώνονται με μέτρο και να προτιμάμε τα φυτικά λιπαρά αντί των ζωικών.

7. Το βούτυρο υπάρχει εδώ και αιώνες, ενώ η μαργαρίνη λιγότερο από 100 χρόνια.

Αυτό είναι αλήθεια, αλλά δεν αποτελεί λόγο ανησυχίας για την υγεία. Οι μαλακές μαργαρίνες είναι υγιεινές τροφές και με τη νέα τεχνολογία παραγωγής τροφίμων έχουν συμβάλλει στη βελτίωση της υγείας των ανθρώπων, παρέχοντας απαραίτητα λιπαρά, όπως Ω-3 και συμβάλλοντας στη μείωση της πρόσληψης κορεσμένων λιπαρών, που αποτελούν γνωστό παράγοντα εμφάνισης καρδιοπάθειας.

8. Η μαργαρίνη αυξάνει την ολική και την LDL (κακή) χοληστερίνη και μειώνει την HDL (καλή) χοληστερίνη.

Ισχύει ακριβώς το αντίθετο. Οι μαργαρίνες περιέχουν Ω-3 λιπαρά, που συμβάλλουν στη μείωση των επιπέδων της LDL χοληστερίνης και μειώνουν τον κίνδυνο καρδιοπάθειας. Αντίθετα το ζωικό βούτυρο περιέχει κορεσμένα και trans λιπαρά που συμβάλλουν στην αύξηση των επιπέδων της LDL χοληστερίνης.

9. H μαργαρίνη αυξάνει τον κίνδυνο καρκίνου έως και πέντε φορές.

Δεν ισχύει. Τα trans λιπαρά έχουν κατηγορηθεί για την πιθανότητα αύξησης του ρίσκου εμφάνισης καρκίνου του μαστού. Η μαργαρίνες δεν έχουν trans, αντίθετα το βούτυρο έχει.

10. Η μαργαρίνη μειώνει την ποιότητα του μητρικού γάλακτος.

Δεν ισχύει. Οι μαλακές μαργαρίνες χωρίς trans λιπαρά αποτελούν άριστη επιλογή για μία υγιεινή διατροφή, καθώς περιέχουν απαραίτητα Ω-3 λιπαρά οξέα που είναι αναγκαία ειδικά στην περίοδο του θηλασμού.

11. Η μαργαρίνη μειώνει την ανοσολογική απάντηση του οργανισμού.

Δεν ισχύει. Η υγιεινή διατροφή αυξάνει την ανοσολογική απάντηση του οργανισμού. Η φυτική μαλακή μαργαρίνη αποτελεί μέρος μιας υγιεινής διατροφής.

12. Η μαργαρίνη μειώνει την ανταπόκριση στην ινσουλίνη.

Δεν ισχύει. Η μαργαρίνη συνιστάται συχνότερα από γιατρούς και διατροφολόγους, καθώς και από έγκριτους επιστημονικούς φορείς σε όλο τον κόσμο.

13. Η μαργαρίνη διαφέρει κατά ένα μόριο από το πλαστικό.

Δεν ισχύει. Τα πλαστικά είδη έχουν τελείως διαφορετική μοριακή δομή.

Έτσι κι αλλιώς, όμως, το επιχείρημα είναι ανόητο γιατί πολλές ουσίες μπορεί να υποστηριχθεί ότι απέχουν ένα μόριο από κάτι τοξικό ή δυσάρεστο. Το αλάτι διαφέρει ένα μόριο από το αέριο χλώριο. Το νερό έχει ένα μόριο διαφορά από το υπεροξείδιο του υδρογόνου. Ο άνθρακας έχει ένα μόριο διαφορά από το μονοξείδιο του άνθρακα κλπ.

Η καταστρατήγηση των νόμων της χημείας και της επιστήμης με σκοπό την άκριτη δημιουργία επικοινωνιακών τρικ μόνο ανησυχητική και ύποπτη μπορεί να χαρακτηριστεί.

Η φυτική μαλακή μαργαρίνη περιέχεται στις τελευταίες διατροφικές συστάσεις των περισσότερων φορέων διατροφής και καρδιολογίας."

Δηλαδη απο αυτα που καταλαβα απο οσα διαβασα ειναι οτι καποτε που οι μαργαρινες ειχαν τρελη επεξεργασια,ηταν τγκα στα τρανς λιπαρα και γι αυτο ηταν πιο ανθυγιεινες,ενω τωρα δεν υφισταται αυτο..

Επισης οτι το αγνο βουτυρο γαλακτος ειναι επισης πολυ καλο,αλλα φιλεναδα το τυπου λουρπακ που μας αρεσει τρελα,μαλλον δεν ειναι και τοσο γιατι εχει φαει κι αυτο επεξεργασια προκειμενου να γινει αλοιφομενο σα το βιταμ... :roll:

Αυτο ειναι δικο μου συμπερασμα και μπορει να ειναι μαλακια βεβεαια!!! :?:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

μπήκα και είδα το ποστ με τις μαργαρίνες.

Ειδική δεν είμαι αλλά σε εργασία που κάναμε στο σχολείο πρόσφατα βρίκαμε αυτά που λες και μάλιστα από πολλές πηγές. Μάλιστα οι επιστήμονες λένε ότι αν αλοίφεις βούτυρο στο ψωμί είναι καθαρή ανοησία. Οι φυτικές μαργαρίνες είναι άκρως πιο υγιεινές από το βούτυρο αρκεί όμως να είναι απαλλαγμένες από τα τρανς ή αλλιώς υδρογονωμένα.

Εγώ μαργαρίνη χρησιμοποιώ μόνο στα γλυκά και αγοράζω μόνο όταν θέλω να φτιάξω κάτι.

Δεν υπάρχει καθημερινά στο ψυγείο μας (αντίθετα από τους κύβους Σωσώ :lol: ).

Βούτυρο δεν έχω αγοράσει ποτέ και ούτε πρόκειται.

Αλέκα περαστικά στη μικρούλα σας.

Χρυσούλα και Μάρκερ περαστικά και σας σας.

πωπω η ιγμορίτιδα ..πακέτο. Είχα όταν ήμουν έγκυος στο δον. Είχα πάθει χοντρή πλάκα.

Έκανα 6 μήνες για να μου περάσει! Μόλις δηλ. άρχισα τα μπάνια στη θάλασσα.

Αθηνά πότε πας στο γιατρό;

Σωσώ πολλά τα λεφτά....ψάξτε το πάλι.

Μαράκι στείλε μου πμ με τα στοιχεία του διαιτολόγου σε παρακαλώ.

Ισμήνη που είσαι;;;;;;;;; Πήγες για διήμερο και ξέχασες να γυρίσεις; :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα

ελα ρε τονια που πεταγεσαι

να μπαινεις πιο συχνα

ωραιο ποστ

αν και πραγματικα και εμεις δεν τρωμε καθολου

νανα μου καλα εκανες το ειδα

δε νομιζω να παρεις πολλες απαντησεις

αν και η μονη συμβουλη που θα σου δωσω οταν με ειχαν πιασει και εμενα αυτα τα ερωτηματα τα περιεργα εινα αυτο που ειπε ο γιατρος μου

"μην ακους κανεναν και μην διαβαζεις βλακειες παρα μονο εμενα ή τηνδημητρα " - τη μαια μου

ρε συ μηπως θες να σου δωσω το τηλ της

χωρις ντροπη ειναι σουπερ κοριτσι και θα σε βοηθησει εστω και ψυχολογικα απο το τηλ

εγω δεν πολυεκπαιδευω

και εμενα τους αρεσουν τα στοιχεια της μπλου

και οπως τα λες οπου δουν πατουσα

αρχιζουν και φωναζουν

στοιχειο στοιχειο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ara katalhgoyme οτι η μαργαρινη ειναι πιο υγιεινη;;θα σαλταρω!!!!

ε ρε πραγματα που δε ξερουμε!!

πραγματικα το ξερατε εσεις;;

παιδια θα παω στης αντωνιας για να ζεσταθω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω πάλι όταν μιλάω για αγελαδινο εχω στο νου μου το Κερκυρας ... και όσο για τα λιπαρα , επιμενω οτι τα παιδια τα χρειαζονται - τα παχυσαρκά πάλι όχι... ! :lol:

ρε ΜΑΡΑΚΙ66 για πες και εσυ !

ξεκινησα ταινια Hanna λεγεται (οχι η μοντανα) ,την μιση ειδα την αλλη το βραδυ , ΜΙΛΑΜΕ ΤΑ ΣΠΑΕΙ !!!!!!!!! ;););)

ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ !

http://webcache.googleusercontent.com/s ... clnk&gl=gr

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχα

ελα ρε σωσω

τοσο πολυ με το πετρέλαιο;

εμενα η μαργαρινη δεν μου αρεσει η υφη της

κατα τα αλλα λογικα ειναι περισσοτερο υγιεινη

βαριεμαι

βλεπουμ νεμο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

emeiw phγαμε ζεσταθηκαμε στην αντωνια..τωρα ανοιξαμε τζακι..

αυριο παιδια νομιζω ειναι τα γελεθλια της ισμηνης..

θα μαγειρεψω αρακα για αυριοπ..ξεκιναω αυριο..πρωι και νυχτα!!

για πες για τη καινουργια σειρα...

αυτο που βλεπεις ταινια ειναι;;

τοσο καλη;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και γω πανω κατω συμφωνω με το αρθρο...ακους αντωνια;;

και ρε παιδια παρτε και την τιμη..η μια του βουτυρου ειναι απλησιαστη..ενω το βιταμ ειναι πιο φτηνο!!

δε ξερω;;

ασχετο αλλα η δικια μου τσακιζει τονουε σταφιδες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ας φαει οτι θελει σωσω

αφου τρωει

αν και καπου ειχα διαβασει οτι ξηροκαρπια μετα τα 4 πρεπει

αλλα δεν το συνεχισα γιατι και εμενα τρωνε οπότε δεν με συμφερε :lol:

εμενα ολοι τους αρεσουν

αλλα δεν δινω

μονο σε παρτυ οτι φανε

ξαναλεω που τα βλεπετε τα σηριαλ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...