Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2012!Νο3!γεννάμε!!!


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια,εγω γιατι δεν καταλαβα διαφορα με το φορουμ???Ισως γιατι μπηκα απευθειας απο τις δημοσιευσεις μου!!Κικη γιορταζατε οικογενειακως ε??Χρονια σας πολλα και με το καλο τα μωρακια σας!Εμεις αυριο εχουμε τον πρωτο μας καρδιοτοκογραφο και την πρωτη δαχτυλικη εξεταση(να το θεσω κομψα),θα μας πει και περιπου ποτε γενναμε,αλλα σε 2 βδομαδουλες περιπου υπολογιζουμε μαλλον,εφτιαξα τη βαλιτσα να ναι ετοιμη γιατι η μικρη εχει κατεβει αρκετα και εχω και πονακια μεσα στη μερα..τα ρουχακια μας ειναι πλυμενα,οχι ολα σιδερωμενα ομως,πρεπει να τα κανω,αλλα δεν εχω και πολυ κουραγιο πλεον,μερικες φορες(οπως τωρα)δυσκολευομαι και στην αναπνοη..ευχομαι ολες μας να εχουμε ευκολες γεννες και γερα μωρακια,τιποτα αλλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 979
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας κοριτσάκια και καλή χρονιά σε όσες δεν είπα!!

Γαστρεντερίτιδα μόις πέρασα κι εγώ, ευτυχώς κράτησε μόνο 2 μέρες αλλά με θέρισε!!

Σήμερα πήγαμε στο γιατρό, ο μπεμπούλης μια χαρά.. είναι περίπου 2500-2700 όλα είναι τέλεια όπως είπε η γιατρός.. και μάλιστα είδε και πάρα πολύ καλή λειτουργία πνευμόνων πράγμα που λέει είναι πολύ καλό και συνήθως δεν γίνεται τόσο νωρίς. Το πλάνο εξακολουθεί να είναι το ίδιο... με το που μπω στο μήνα μου (σε 3 εβδομάδες δηλαδή) μπαίνω στο νοσοκομείο και κόβω όλα τα φάρμακα που αναστέλουν τις συσπάσεις (trofocard, yutopar) καθώς και τις αντιπηκτικές ενέσεις. Περιμένουμε μια εβδομάδα μήπως ξεκινήσει ο τοκετός φυσιολογικα και αν δεν.. ήπια πρόκληση. Σήμερα πήγαμε και κάναμε και τα τελευταία ψώνια του μωρού και μόλις πριν μισή ωρίτσα τελείωσα και με τη βαλίτσα.. μαμά και μωρό πλήρως έτοιμοι !!

Τώρα απλά περιμένουμε..

Φιλάκια πολλά σε όλες σας και ευτυχώ εφτιαξε το φορουμ γιατι τα ειχα πάρει στο κρανίοοοοοοοοο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ ροζέ δεν μπήκες χθες και σήμερα ΄΄ολη μέρα να δεις πόσο απαίσιο ήταν το φόρουμ....επιτέλους το έφτιαξαν!!!!! [smilie=blob1.gif][smilie=blob10.gif][smilie=blob9.gif] πόσο μου έλειψαν και οι φατσούλες ;)

Άντε ροζέ με το καλό και εσύ, αλήθεια από ποια εβδομάδα ξεκινάμε να κάνουμε καρδιοτοκογράφο? Και εγώ έχω αρχίσει και κουράζομαι πάρα πολύ από τώρα, σήμερα το μεσημέρι είχα τρομερή ατονία, ούτε τα πιάτα δεν άντεχα να πλύνω..... πίεση που μέτρησα ήταν καλή, τι να πώ μάλλον επειδή δεν κοιμάμαι και καλά, το μεσημέρι όμως ευτυχώς τα κατάφερα και κοιμήθηκα μιαμιση ωρίτσα!!!!

Μέχρι τέλος του μήνα πρέπει και εγώ να τελειώσω τα πάντα γιατί δεν με βλέπω να έχω πολλές αντοχές...

Νινάκι φαντάσου είμαι τώρα 29η εβδομάδα και τα δυο μαζί είναι σχεδόν 2,5 με 3 κιλά...όσο γεννιέται ένα φυσιολογικό μωρό....τώρα αρχίζω και συνειδητοποιώ τι γίνεται μέσα στην κοιλιά μου :o

Τζενάκι άντε έφτασε η ώρα!!!! πωπω μία μία αρχίζουμε και γεννάμε !!!!! [smilie=blob5.gif][smilie=blob7.gif][smilie=blob5.gif][smilie=blob7.gif] γεμίζει μωράκια το φόρουμ!!!!!

Εμείς έχουμε την άλλη Παρασκευή υπέρηχο......

Κορίτσια πολύ βαρετά δεν περνάει η ώρα δουλευει και ο αντρούλης μου όλη μέρα και είμαι μόνη, έλεγα σήμερα στην μαμά τώρα βαριόμαστε και όταν έρθουν τα μπεμπάκια θα τρέχουμε και δεν θα φτάνουμε :lol::lol:

Πολύ χαίρομαι που τα περάσατε ωραία όλες!!!!! άντε και του χρόνου ακόμα πιο τέλεια για όλες μας!!!!

Και τώρα αρχίστε όλες εντατικές ετοιμασίες .....γιατί έρχονται τα μπεμπάκια!!!!!!

Άντε καλό βράδυ , μάκια πολλά στις κοιλούμπες μας!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κουκλιτσες!! επιτελους το φτιαξανε το ρημαδι μας ειχαν βγει τα ματια!! :shock:

Ροζε και Τζενη ειστε πια στην τελικη ευθεια, τι καλα!! Τα επομενα μωρακια ερχονται!! :):) Αντε με το καλο, να πανε ολα μια χαρα και με κανενα πονο!!!

Κικη κουραγιο, ειπαμε εχεις δυο μωρουλια στην κοιλια, ειναι φυσικο να επιβαρυνεσαι περισσοτερο... Να κοιμασαι οσο μπορεις, απολαυσε αυτη τη βαρεμαρα.. ολες μας δηλαδη γιατι μετα θα κουτουλαμε!!

Εμενα εχει προκυψει λιγο δουλεια τελευταια αλλα χαλαρα.. Μπορει να κανω και βολτα αργοτερα να δω καμια νυχτικια γιατι δεν εχω τιποτα και θελω να τα ετοιμασω σιγα σιγα να μην τρεχω τελευταια στιγμη! Κι εγω την αλλη Παρασκευη εχω υπερηχο ντοπλερ και ανυπομονω...

πολλα φιλια σε ολες, τα λεμε αργοτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια......

πως ειστε;;;επιτελους το φτιαξανε το μαμυ.....

εμεις καλα....η μικρη εχει κατι πονακια αλλα οκ.....την παλευουμε.......

τουλαχιστον κοιμαται καλα τα βραδια......

κοριτσια υπομονη......εγω θα σας ελεγα να κοιμαστε οσο πιο πολυ μπορειτε γιατι μετα παει ο υπνος.......και επισης ειδικα οι πρωτομανουλες να χαρειται τις τελευταιες μερες ως εγκυουλες γιατι ποτε καμοια επομενη εγκυμοσυνη δεν ειναι τοσο ξεκουραστη οσο η πρωτη......

εγω βαλιτσα εφτιαξα οταν μπηκα στον μηνα μου.........

κικη καρδιοτοκογραφο οι διδυμομανουλες κανουν πιο συχνα και πιο νωρις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα κοιλιτσες!!!

Τι κανετε?Επιτελους εφτιαξε το mammy γιατι εδω και δυο μερες εμπαινα και εβγαινα απ'ευθειας,με εκνευριζε :evil: Εγω ειχα παει το πρωι για εξετασεις αιματος και τρανσαμινασες,αυτες τις εχει κανει καμια?Και εμενα μου ειπε ο γιατρος οτι τωρα τις συστηνουν να γινονται και αυτες...Το απογευα εχουμε συναντηση με τη μαια να μας μιλησει για τον τοκετο και αυριο εχουμε αλλη μια!Την αλλη δευτερα θα παω και για το ντοπλερ,σε αυτο μας λενε περιπου και ημερομηνια(ΠΗΤ) πιο σιγουρη???Αντε κοριτσακια με το καλο οσες εχουν σειρα... :D:D:D Εγω με το σιδερωμα ευτυχως τελειωσα,λιγα πραγματακια μου μενουν ακομη!Α,ξεχασα να σας πω παρηγγειλα απο το site mariaevita,μαρσιπο slingEzee απο οργανικο βαμβακι,μπανακι flexibath με τα παιχνιδακια,τσαντα αλλαξιερα Lassing και τη σοφι την καμηλοπαρδαλη με την κουβερτουλα της και ολα ηταν τελεια!!!Σας τα προτεινω αν δεν εχετε αγορασει ακομα!

Παω να φτιαξω μπιφτεκακια στο φουρνο!

Φιλακιααα σε ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια, καλή χρονιά να έχουμε!!!

Αχ να σας πω τον πόνο μου. Σήμερα πήγα στη γιατρό, γενικά όλα καλά, ο μπέμπης είναι 2200Kg και σε σχέση με τον περασμένο μήνα ευτυχώς δεν έχω πάρει ούτε γραμμάριο. Ενώ όμως πριν ένα μήνα ο μικρός είχε πάρει θέση κανονικότατα τώρα μας γύρισε με το κεφάλι πάνω. Μου είπε να περπατάω 1 ώρα κάθε μέρα μπας και το ξαναγυρίσει αλλά αρχίζω να μην το πολυπιστεύω και απογοητεύτηκα... Και ήμουν τόσο σίγουρη πως θα κρατούσε τη θέση που πήρε... Τώρα κάθομαι και του μιλάω, μπας και τον πείσω να γυρίσει χιχι ;););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalnmera koritsoudia m eutuxws eftia3e t forum gt empaina diavaza kai evgaina toses meres!!!!

elinaki molis mpnka sto site 8a dw kai 8a pw tn gnwmn m :-p

ante mia mia oi manoules na etoimazonte na feroun ston kosmo ta mwrakia tous!!! [smilie=laughing6.gif] [smilie=love4.gif] teleiaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!

korinaki m mnv apogonteuesai perpata opws s eipe o giatros kai na pisteueis oti 8a s kanei t nini s tnv xarn!!!!!

aurio emeis epitelous exoume dr. kai apo vdomada doppler

ax 8elw tooooooooooso na dw tis zouzounes m pisteuw 8a exoun megalwsei polu polu!!!!!

makkkkkkkkiiiiiiiiiiiiiiiaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa se oles ta leme later!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελινουλινι με ' γεια τα πραγματακια! ειναι ωραιο το σιτε αυτο...

Κορινα κριμα μωρε που γυρισε.. κι εγω φοβαμαι μηπως συμβει αυτο και περπαταω καθε μερα.. Μην απογοητευεσαι ομως γιατι μπορει τελευταια στιγμη να ερθει καλα παλι! Ισως ειναι παιχνιδιαρης!! Οπως και να εχει ας γινει το καλυτερο για καθε περιπτωση, σημασια εχει να ερθει στον κοσμο γερος και χωρις πολυ ταλαιπωρια για σενα...

Ευακι με το καλο να πατε γιατρο.. οι μπεμπες μια χαρα θα ειναι!!

φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακια,

ειχα να μπω μερες καθωτι δεν ειχα ιντερνετ σπιτι και εμπλεξα με το ικα και τις απεργιες τους(ταλαιπωρια ΑΕ).

Φλωριανα και κατερινα περαστικα σας....

Κικι μου μια απο τα ιδια εδω και 4 μερες με εχουν θερισει οι καουρες υπομονη, μεγαλωνουν η κοιλιτσες σας μπραβο!! εγω ειμαι λιγο εως πολυ στεναχωρημενη χθες ειχαμε γιατρο και ο μπεμπακος μας πηρε πολυ λιγο βαρος απο τον προηγουμενο μηνα :cry::cry::cry: ειναι μολις 1500 γρ δεν βλεπει κατι παθολογικο ειπε ο γιατρος αλλα θελω πολυ ξεκουραση και πολυ φαγητο :?:?:? (να δω τωρα τι θα κανωωωωω που χω τα ψωνια και τα σιδερωματα...)εντομεταξυ τον ρωτησα για ντοπλερ και μου πε οτι εμεις το βλεπουμε καθε μηνα στο ιατρειο του οποτε δεν θα κανουμε ξεχωριστη εξεταση (τι να πω....)

twigy μ σε βολεψε το μαξιλαρακι τελικα παλι καλα, γλιτωσατε και τα πολλα τα ψωνια μπραβο!!

Σας αφινω δεν ειμαι και πολυ καλα.....οταν συνελθω θα μιλησουμε παλι, φιλακια σε ολες σας!!

Μαρακι μεγαλη ΑΓΚΑΛΙΑ ΚΙ ΑΠΟ ΜΑΣ σε σκεφτομαστε συνεχεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσάκια!!!! Τι κάνετε;; Ευτυχώς ίσιωσε το φορουμ γιατί τα είχα πάρει στο κρανίο ούτε να διαβάσω μπορούσα ούτε να γραψω!!!! :evil:

Εμεις είμαστε καλύτερα, εστειλα και τον μικρό στο σχολείο και ξεπατώθηκα στις δουλειές, σε σημείο τώρα που κάθησα η μικρή να κάνει κολοτούμπες μέχρι που με πονάει, η κοιλιά μου πάει μια απο δω μια απο κει σαν τρελλή, αφού τρόμαξα :shock::? . Τωρα ηρέμησε λιγάκι... ευτυχώς γιατί θα έπερνα τον γιατρό τηλέφωνο, για τέτοια κολοτούμπα μιλάμε... μου ήρθε και ανακατωσούρα :ymsick:

Καλά με τις καούρες τα εχω δει κι εγω όλα :shock: κάθε βράδυ είμαι τουλάχιστον 2 με 3 ώρες ξύπνια, μετά μου φεύγει και ο ύπνος και άστα να πάνε!!! Σήμερα βάραγα σκοπιά απο τις 3 εως τις 5 1/2!!! Μετα με πείρε ο ύπνος και ξύπνησα στις 7 1/2 για να ετοιμάσω τον μικρό για το σχολείο. Τέλος ο ύπνος. Ελπίζω να με πάρει λιγάκι τώρα το μεσημέρι...

Κική μου υπομονή κοριτσάκι μου. Εσυ με 2 μωράκια θα περνάς πολύ πιο δύσκολα. Κάνε κουράγιο και να ξεκουράζεσαι όταν βλέπεις ότι δεν σε πέρνει με τις δουλειές. Ποια μιλάει!!!! Μόνο συμβουλές ξέρω να δίνω :D:D .

Αντε καλό μεσημέρι πάω να ξαλώσω μπας και με πάρει λιγάκι ο υπνος!!!!

Φιλάκια :-*:-*:-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!!! τι κάνετε? εγώ άλλη μια δύσκολη νύχτα πέρασα, άρχισαν τα δύσκολα, με πόναγε όλο μου το κορμί , δεν βολεύομαι πουθενά πλέον, φουλ καούρες όλο το βράδυ και ξυνίλες..... :(

έχω τόσο πονοκέφαλο σήμερα, είμαι λες και με έχει πατήσει νταλίκα :?

Ελίνα μεγεια τα πραγματάκια !!!!! Κορίνα υπομονή, ίσως να γυρίσει πάλι, τάξε του μπέμπη τίποτα μπας και τον καταφέρεις και γυρίσει ;) Μπράβο με τα κιλά μια χαρά τα πας...εγώ είμαι +9 δόξα το θεό μια χαρά προς το παρόν !!!!! Εμένα το ένα ζουζούνι χθες με πίεζε πάρα πολύ στο αριστερό πλευρό, μάλλον είχε βάλει το ποδαράκι του..... τα καημένα τώρα αρχίζουν να μην βολεύονται, πόσο χώρο να έχουν πια....

Εβάκι που είσαι?????? βρήκα ένα ωραίο σιτε για διδυμα μπες να το δεις http://didimakia2009.blogspot.com/ Ανθρωπάκι πες το και στην φίλη σου (σόρρυ δεν θυμάμαι πως την λένε) να το δει.....

Αχ Σοφάκι υπομονή.... ξεκουράσου, τώρα δεν σταματάς και δουλειά? ρίξτο και στο φαί τώρα και το σίδερο βάλε να στο κάνει κανένας άλλος.....

Πάω να φάω κορίτσια έχω φακές σήμερα, να χονέψω μπας και κοιμηθώ λίγο το μεσημέρι...

φιλούρες!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα. Ευτυχώς το μαμυ εφτιαξε γιατί δεν παλευόταν άλλο.

με γεια τα ψωνακια Ελινουλινακι.

Με το καλό οσες ετοιμάζονται για doppler.

Εμεις εχουμε το αντίθετο προβλημα απο εσενα Σοφια. Ο μπεμπης ειναι μπουχεσάκος και να σκεφτεις οτι εχω παρει 12 κιλά. Που να ειχα παρει και περισσοτερα. Πηγα εχθες στην γιατρό μου και γελαγε με το μπεμπη εχει γινει θηρίο αφου πολλες φορες με πονάνε οι κινησεις του. Στις 9 μπαινω στο μηνα μου και μου συστησε περπατημα απο τις 18 και μετά μπας και γεννησω πριν την πητ αλλιως μου ειπε παμε για μωρό γυρω στα 3800- 4 κιλά θα δουμε!

Στησαμε και την κουνια σήμερα βαλαμε και τα κολάζ, ετοιμασα την βαλίτσα μονο η οδοντόκρεμα και το σαμπουαν λείπει, επλυνα και διάφορα εξαρτηματα του καροτσιού. Με τις εκπτωσεις θα παω για την προικα εχω βρει μερικες που μου αρεσουν ολα δηλ παντα κουνουπιερα σεντονάκια παπλωμα στα 130ευρώ αρα πιστευω να τις αγοράσω λιγο φθηνοτερα μονο να προλάβω! μΕ το που βαλω και την παντα θα σας βάλω φοτο μονο να βρω πως γινεται αλλιώς θα σας ζητήσω οδηγίες. α και το αλλο! η μαια μας ειπε να αποφύγουμε τις θηκες γιατο στηθος να παρουμε γαζουλες αποστειρωμενες εγω αυτες αγορασα και εβαλα στην βαλίτσα, στο πρωτο μου παιδι φοβαμαι οτι ενας λογος που πληγωθηκαν οι θηλες μου ήταν γιατι παπαριαζαν όλη την ωρα μεσα σε αυτες τις θηκες, τεσπα.

Δεν θυμαμαι αλλα μονο περαστικά σε οσες ήταν αρρωστούλες εμεις ακομα την γλυτώσαμε.

Α και το αλλο οταν ειμαι ξαπλωμενη στον καναπέ με βοηθαει ο αντρας μου να σηκωθω δεν μπορω με τιποτα εχω πολύ πλάκα. Ευτυχως που το μωρό εχει παρει καλη θεση το κεφαλι κατω και τα ποδια χτυπανε αλυπητα ψηλα. Σας φιλώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kiki m ta idia pernaw k egw oln vuxta 3agrupvn k entelws vnstikn va eimai exw kaoures kai 3iniles......opws episns prox8es n mia klwtsouse mallon de3ia sta pleura m kai pe8aina stous ponous!!!! :P

gia kila....ti na pw eimai +20 sta8era edw kai 3 mnves peripou...polla kila alla pragmatika d trww...o dr m eipe mnpws nmouv polu aduvatn prin oles oi e3etaseis eutuxws einai mia xara k egw eimai ok oloi m lene oti me tpt d m fainetai gia tooosa polla kila ti na pw re paidia....makari na einai kala ta ninakia kai egw 8a ta xasw d me noiazei t 3erw!!!

polu kalo t site auto kiki m

(gia t guro omws d m eipes....xaxa)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εβάκι και εγώ έτσι νηστικιά και με πιάνουν πιέζουν τα χρυσούλια μας ;)

20 ε? μμμμ τι να πω είναι πολλά, αλλά εντάξει είσαι και 2 μέτρα γυναικάρα ;)

το γύρο την συνταγή λες? δεν το είδα κορίτσι μου καθόλου.....εκτός από αλτσχείμερ μάλλον έχω και στραβομάρα τώρα.... :lol::lol::lol:

ΝΑΝ υπομονή, σιγά σιγά έρχεται και εσύ το μπουχεσάκι :lol::lol::lol: και εσύ ψηλή είσαι!!!!

Στην πολυκατοικία μας μένει μια νοσηλεύτρια, μου κάνει την ένεση κάθε εβδομάδα, και μου έλεγε ότι το πρώτο παιδί της γεννήθηκε 4 κιλά ακριβώς και είναι πολύ κοντούλα η καημένη και μικροκαμομένη, και η κουμπάρα μου γέννησε 3.800 την μικρούλα της......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια τι κανετε???? εγω ειμαι πολυ καλα! και ο μικρουλης μου σημερα ειναι λιγο ησυχος αλλα δεν πειραζει... αφου δεν καθομαι και καθολου που να ηρεμησει το καημενο!

περαστικα στις αρρωστουλες... τωρα στο τελος γαστρεντεριτιδα πρεπει να ειναι πολυ ζορη!

εγω ευτυχως πονο μονο στην μεση εχω οταν ειμαι πολυ ωρα ορθια η περπαταω πολυ κατα τα αλλα τιποτα! απο την αρχη μεχρι τωρα μονο λογω κοιλιας καταλαβα την εγκυμοσυνη! ευτυχως δηλαδη!

κριμα που γυρισε ο μικρος βρε κορινακι! λενε οτι υπαρχουν καποια κολπακια για να γυρισει αλλα δεν ξερω κατα ποσο πιανουν, το σιγουρο ειναι οτι τωρα πρεπει να περπατας πολυ!

με το καλο και οσες εχετε doppler!

ροζε τιποτα δεν σου εμεινε...!

σοφακι μην στεναχωριεσαι... ξεκουρασου φαε και πολυ και θα παρει βαρος ο μικρος! οσο για το doppler σου μετραει οσα μετρανε στο doppler καθε μηνα? γιατι με αυτην την εξεταση βλεπουν αν τρεφεται σωστα το μωρο και ποσο αιμα περναει απο τον λωρο! ετσι δεν ειναι κοριτσια η λεω οτι ναναι στην κοπελα??? αν στα μετραει τοτε δεν χρειαζεται να κανεις!

εγω σε 4 μερες μπαινω στον μηνα μου! και δεν εχω κανενα αγχος η φοβο για την γεννα! ανυπομονησία εχω μονο για να ερθει αυτη η στιγμη! αλλα εχω αρχισει να αγχωνομαι για το μετα κοριτσια! για οταν ερθω σπιτι με το μωρο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ετσι είναι κοριτσάκια μου. Το doppler μετραει το αίμα που περνάει απο τις αρτηριες που πανε στην μητρα και πόσο αίμα περνάει από αυτές. Δίχνει και την κατασταση του πλακούντα και κατα πόσο γερασμένος είναι. Επίσης προσδιορίζεται η ημερομηνία γέννησης, βέβαια αυτό εξαρτάται από την στιγμη που μπούμε στην 37η εβδομάδα το μωρό θεωρείται τελειόμηνο και μπορεί να γεννήσουμε ανα πασα στιγμή.

Όσο για τα κιλά κοριτσάκια μου, στον γιο μου είχα πάρει 20 κιλά, από 53 πήγα 73!!! :shock: Όσο για το πρίξημο... είχα γίνει σαν δίφυλλη ντουλάπα. Το σαγόνι μου κόντευε να ακουμπίσει στο στήθος μου και τα πόδια μου ήταν λες και είχα ελεφαντίαση!!!! Αλλά τα έχασα αμέσως μέσα σε 2 μήνες μετά τη γέννα. Μη νομίζετε έχει τρεξιματάκι μετά και που όρεξη και χρόνος για φαγητό. Εφτασα σε λίγο καιρό να είμαι λιγότερο από οτι ξεκίνησα πριν την εγκυμοσύνη. Γι'αυτό σας λέω μην αγχώνεστε, ειδικά εσεις που εχετε διδυμάκια είναι λογικό να πάρετε πιο πολύ βάρος αλλά θα το χάσετε πολύ γρήγορα ;);) .

Μαρίαπαππα, όλες το περνάμε αυτό με το άγχος για μετά, εδώ εμεις που έχουμε ήδη ένα ή δυο παιδάκια αγχωνόμαστε, για διαφορετικά πράγματα βέβαια αλλά η μεταβαση αυτή είναι αγχωτική ουτως η άλλως. Στην αρχή η αλλήθεια είναι ότι είναι λίγακι ζόρικα τα πραγματα, αλλά θα δεις ότι θα πάρεις το κολάι γρήγορα και θα συνηθίσεις. Όλα καλά θα πάνε ;) Εδω γεννούσαν οι γυναίκες μέσα στους πολέμους και τις κατοχές εμεις θα πτοηθούμε;; ΟΧΙ.... Θα είμαστε εδω και θα τα λέμε άλλωστε και θα βοηθάει η μια την άλλη ;);)

Φιλάκια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσακια μου,

Ευχαριστω για τη συμπαρασταση!!!Αντε Μαριπαπα με το καλο κοντευεις κι εσυ, τι καλα που δεν εχεις αγχος τουλαχιστον για τον τοκετο για το μετα φυσιολογικο κι επομενο να ανυσηχουμε.....

ναι εμενα βλεπει ροη αιματος στον ομφαλιο κλπ ξερω εγω τωρα...

Κικι μου κερδισαμε με τα μπεμπε το φλουρακι βλεπω χιχι αντε με το καλο να εισαστε τυχεροι φετος

Εβακι μου δεν ελαβα το πμ σου αλλα σ ευχαριστω πολυ για τη σκεψη !!!

Καλο βραδι σε ολες γλυκα φιλακια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσάκια!

Διαβασα ολα τα νεα σας..

Καλή χρονια σε όλες ευχομαι!

Μαdi k Γιωτούλα να χαιρεστε τα μωρούλια σας!

Εμεις εχουμε 3-4 μερες αρρωστούλες με μυξα κ λαιμο (κ εγω κ η μαιμουδιτσα μου) :( . Η μικρη είναι καλύτερα τώρα αλλα εγω δεν εχω συνέλθει ακόμα.. Αυριο φεύγουν κ οι ανηψούλες μου για Αγγλία κ θα μας λειψουν πολυ. Την πρωτοχρονια καναμε ρεβεγιον σπίτι μας, βεβαια τα περισσοτερα φαγητα τα εφερε η μαμα μου ετοιμα απο το σπίτι της που είναι ακριβως απέναντι, οπότε δεν κουράστικα καθόλου.

Βαλιτσούλες ετοιμες εδω κ λίγο καιρο κ κ περιμένουν..Η αλήθεια είναι οτι ηθελα να ξεμπερδευω γιατι οσο περνάει ο καιρος βαρένω πολυ..Ο μικρούλης είναι πολυ ζουζουνος, ολο χορευει την κοιλίτσα, απορώ ποτε κοιμάται..

Σοφάκι θα πάρει βάρος ο μικρούλης, ξεκούραση κ φαγάκι..!

Κικι ευχαριστώ θα το πω στην φιλενάδα μου ;) . Περαστικα για τον πονοκέφαλο

Φλωριάννα μην το παρακάνεις με τις δουλειες τώρα...σε μαλωσε το νινι για να μάθεις..κουλαρε να περάσουν κ οι υπόλοιπες βδομαδούλες που έχουμε..

Απο κιλα να σας πω κ εγω τα δικα μου...πρέπει να είμαι στα + 15 :( . Ολοι μου λενε οτι δεν φαινοντε, αλλα εγω νιώθω τελειως γουρουνακι..τεσπα...μετα θα βάλω μπρος να γινω κορμάρα...προς το παρον πεινάωωωωωω :oops: κ γενικά κρατιέμαι πολυ δύσκολα.

Ελινουλινακι μεγεια τα ψωνια!

ουφ βγαίνω γιατι αυτος ο βηχας μου εχει σπάσει τα νευρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ ... ΠΟΛΥ ΜΟΥ ΛΕΙΨΑΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΜΠΩ.... ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΥΧΗΘΗΚΑ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΓΙΑ ΕΣΑΣ Κ ΤΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΛΟΔΕΧΤΟΥΜΕ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ ....

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΑΣΑ ΣΟΒΑΡΑ ΝΕΑ.... ΕΜΕΙΣ ΑΥΡΙΟ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΡΔΙΟΓΡΑΦΗΜΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΟΚ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ Κ ΝΑ ΜΕ ΚΟΙΤΑΞΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΤΩΡΑ 3 ΜΕΡΟΥΛΕΣ ΠΟΝΟΥΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ Κ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ.... ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ??? ΤΗ ΒΑΛΙΤΣΑ Μ ΤΗΝ ΕΧΩ ΕΤΟΙΜΑΣΕΙ Κ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΨΙΛΑ ΑΚΟΜΑ ΤΟΥ ΜΠΕΜΠΗ ... ΑΥΡΙΟ ΕΡΧΕΤΕ Κ Η ΜΑΝΟΥΛΑ Μ ΟΠΟΤΕ ΑΠΟ ΔΩ Κ ΠΕΡΑ ΑΝΑΛΑΒΑΝΕΙ ...

ΟΣΟ ΓΙΑ ΚΙΛΑ Κ ΓΩ ΕΧΩ ΞΕΦΥΓΕΙ ΤΑ ΓΛΥΚΑΚΙΑ ΠΗΓΑΝ ΣΥΝΝΕΦΟ.... ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΑΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΗΚΑ ... :lol:

ΤΗΝ ΕΧΩ ΨΙΛΟ ΑΡΠΑΞΕΙ Κ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΜΠΟΥΚΩΜΕΝΗ ΟΠΟΤΕ ΣΑΣ ΑΦΗΝΩ ΝΑ ΠΙΩ ΕΝΑ ΤΣΑΓΑΚΙ Κ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΕ ΤΗ ΚΟΥΒΕΡΤΑ ... ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εβιτακι μια νασα εισαι κι εσυ απο τη γεννα!! μηπως ειναι τα πρωτα πονακι.. με το καλο να πατε για τις εξετασεις!

ανθρωπακι περαστικα, ελπιζω απο αυτιο να εισαι πολυ καλυτερα...

Σοφακι μην στεναχωριεσαι.. Φαγακι και ξεκουραση και θα δεις που θα ξεπεταχτει ο μικρος!

Κικη κουραγιο με ολα αυτα που περνας.. πωπω εγω καλα κραταω ακομα φαινεται, μονο ο πονος κατω απο το στηθος απο τις ποδαρες της μπεμπας :P .. αλλα εχω ακομα καιρο, για να δουμε.. Ευχομαι να καταφερετε να μαζεψετε υπνο οσες υποφερετε..

Ναν εισαι γυναικαρα ειπαμε!! Θηριο ο μπεμπης θα σου μοιαζει σιγουρα!! ;) Περιμενουμε φωτογραφιες δωματιου!Να σου πω τις γαζες που μας ειπε η μαια απο φαρμακειο τις πηρες?

Ευακι μην αγχωνεσαι, πολλες γνωστες μου πηραν +20 κιλα στην εγκυμοσυνη και τα εχασαν αμεσως! Οι μικρουλες να ειναι καλα κι εσυ βεβαια να μην ζοριζεσαι πολυ!

Μαριαπαπα μια χαρα τα πας, το ξερω πως αγχωνεσαι για τις πρωτες μερες κι εγω αυτα σκεφτομαι πιο πολυ απο τον τοκετο.. Πηγα και μια βολτα στα μαγαζια (πηρα ενα σετ με 7 κορμακια μακρυμανικα και καλτσακια ) αλλα πολυ μπερδευτηκα με τα νουμερα...Νομιζω οτιαυτα για τα νεογεννητα ειναι ακυρα, ποτε θα τα φορεσουν? Πηρα το μεγαλυτερο νουμερο.. θα δειξει. Να σας πω.. να παρουμε και κοντομανικα κορμακια? Ή το χειμωνα που γενναμε τα μωρα θελουν μακρυμανικο κορμακι + φορμακι απο εξω? :? Επισης εσεις που ξερετε... τα πιτζαμακια εχουν καποια πρακτικη χρηση ή αρκουν τα φορμακια?.... ολα μαζι μου ερχονται..

σας φιλω και καλο βραδυ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξαναμπήκα πάλι κοριτσάκια!!!!!

Μαρία δεν πειράζει που είναι ήσυχο κάποιες μέρες και τα δικά μου έτσι είναι, χθες ειδικά που ένιωθα πολύ ατονία και αυτά τα κημένα δεν πολυκλώτσαγαν..... άντε μπράβο μια χαρά όλα έτοιμα και εγώ πιστεύω μέχρι τις 24 που περιμένω και τις κούνιες θα είμαι κομπλέ.....αύριο θα πάμε jumbo να πάρω σελτεδάκια και λαβέτες και κάτι ψηλοπράγματα και μετά motherbaby να πάρω μια θήκη για το μαξιλάρι θηλασμού να αρχίσω να το χρησιμοποιώ!!!!

άγχος όλες έχουμε κορίτσια για το μετά.... κι ας το παίζουμε κουλ και να προσπαθούμε να ηρεμούμε η μία την άλλη, όλα καλά θα πάνε, όπως λέει και η Φλωριάννα και η γιαγιά μου στο χωράφι όταν μάζευε βαμβάκι και χτύπαγε με τον κασμά γέννησε και έκανε και 7 παιδιά και μια χαρά τα μεγάλωσε μες στην φτώχεια ;) ήρεμες να είμαστε και με υπομονή για να έχουμε χαρούμενα και υγιέστατα μωράκια!!!!!

Και τα κιλά όπως λες Φλωριάννα μια χαρά θα τα χάσουμε μετά σιγά σιγά, τόσες και τόσες έχουν πάρει και 20 και 30 μια φίλη μου και έκανε μια μέση μετά δαχτυλίδη δεν την πίστευα...... :shock::shock:

Βρε Σοφάκι καλά λένε τα κορίτσια στα μετράει αυτά που μετράει κανονικά στο Doppler? για κάνε του μια κουβεντούλα......

Αχ ανθρωπάκι πάλι αρρωστούλες? αχ η μαϊμουδίτσα..... περαστικούλια κορίτσι μου!!!! όλα έτοιμα και εσύ ε? μπράβο.... να σου πω και εγώ όταν πεινάω πέφτω με τα μούτρα....αφού τρώμε και από του μπαμπά το πιάτο :lol::lol::lol: και βάζουμε και περισσότερη μερίδα από τον μπαμπά ;);)

Εβίτα και εσύ μπαίνεις σιγά σιγά στην τελική ευθεία, άντε θα έρθει τώρα η μανούλα να σε περιποιηθεί....περαστικούλια και κουκουλώσου!!!!

Πω πω twiggy πραγματικά αυτές οι καούρες δεν υποφέρονται, είχα και στην αρχή με τους εμετούς αλλά δεν ήταν τόσο έντονες, τώρα όλη μέρα και όλη νύχτα, όπως λέει και η Φλωριάννα πέφτει τρελό ξενύχτι :?

Με γεια και τα ρουχαλάκια!!!! να σου πω εγώ έχω πάρει και μακρυμάνικα και κοντομάνικα, όταν έχει κρύο βάζεις και μακρυμάνικο και το φορμάκι του από πάνω μετά και τις πιο ζεστές μέρες αρκεί το κοντομάνικο και το φορμάκι του από πάνω ;) επίσης έχω και κάποια βελουτέ φορμάκια και κάποια βαμβακερά πιτζαμάκια..... όσο για τα νούμερα εσείς που έχετε 1 μωράκι δεν νομίζω να χρειάζεστε τα εντελώς μικρά φορμάκια, ενώ εμείς με τα δίδυμα ίσως να χρειαστούμε και πιο μικρά..... εγώ έχω πολύ λίγα 50 και μετά 56 και 60 τα πιο πολλά....

Επίσης όσες δεν το είδατε στο facebook τα laredoute έχουν πολύ καλές εκπτώσεις στα παιδικά, εγώ παράγγειλα 2 κουβερτούλες φλις τις είχε μόνο 5,75 την μία και 2 εισώρουχα που γράφουν i love mummy!!! είχε κι άλλα ωραία αλλά είπα να μην πάρω άλλα γιατί έχω αρκετά τώρα από ρουχαλάκια και επειδή είμαι μέλος μου έστειλαν και δώρο μία καπαρτίνα και δωρεάν έξοδα αποστολής για την γιορτή μου!!! σούπερ πήρα και εγώ το δωράκι μου ;););)

Αυτά για σήμερα, πάω να ξαπλώσω να πάρω και ένα simeco μπας και κοιμηθώ λίγο απόψε.....

Φιλάκια πολλά κοιλούμπες μου!!!!! Όνειρα γλυκά!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακια!!! τι κανετε? πως ειστε?

twiggy εγω εχω παρει και κοντομανικα και μακριμανικα! και απο μεγεθη εχω 0-3 μηνων και οχι μονο αυτα που ειναι για 0. λογικα τους φορας ενα εσωρουχακι, ενα φορμακι και ειναι ενταξει και αν εχει κρυο βαζεις και μια ζακετουλα! εγω θελω αλλο να ρωτησω! μπουφαν χρειαζεται? κατι ολοσωμα που κυκλοφορουν? θα παρετε?

κικη καλα θα κανεις και θα πας στα jumbo για σελτεδακια και τετοια! και εγω απο εκει τα πειρα! και το la retoude οντως εχει βαλει πολυ καλες προσφορες!

εβιτα και εγω εχω πονακια περιοδου αλλα οχι συνεχομενα, να το πεις στον γιατρο για να το ξερει! εχουμε μπει στην τελικη ευθεια και ειναι λογικα ολα αυτα! να μην σε ανησυχουν!

ανθρωπακι περαστικα σας!

θα μπω και πιο μετα....! τωρα εχει σκουπα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσακια,

Εβιτα περαστικα μπουμπουλωσου κι εσυ κατω απο τις κουβερτες , κι εγω εχω πονακια περιοδου μερικα πρωινα και μερικα βραδια αλλα δεν ειναι πολυ εντονα και περνανε αμεσως. Κοντευεις αλωστε....

Ανθρωπακι περαστικα στη μαιμουδιτσα σου και σε σενα αυτο τον καιρο τρυγιρνανε παλι πολλα, τι γαστρεντεριτιδες τι ιωσης...

Κικκι μου μεγεια τα πραγματακια οντως πολυ καλες οι τιμες του laredoute πηρες και το δωρακι σου ποιος στη χαρη σου , ειπαμε φετος παντα τυχερη να σαι !!

twiggy Εγω εχω πολλα κοντομανικα και μακρυμανικα εσωρουχακια για νεογενητα(τα περισσοτερα μου τα χουν δωσει πολυ λιγα αγορασα), για μεγαλυτερα νουμερα τωρα θα παω να ψωνισω λεω να παρω μερικα για 3μηνων και μερικα για 6 να χω (αν και το σαμιαμιδι μου βλεπω να τα φορεσει αρκετα τα Μηδενικα νουμερα :lol: πυτζαμακια δεν εχω και λεω να παρω γιατι τα φορμακια ειναι χοντρα και μηπως ζεσταινονται με αυτα στον υπνο ενω τα πιτζαμακια ειναι λιγο ποιο λεπτα απ οσο εχω προσεξει.

Για το ντοπλερ τον ρωτησα αν θα κανουμε και μου λει δεν χρειαζετε το βλεπουμε καθε μήνα εμεις εδω και του ειπα οτι εχω ακουσει ολες κανουνε μου λει ασε να λενε εμεις οτι χρειαζεται το κανουμε απο δω τι να πω βρε κοριτσια μακαρι να ναι ετσι οπως τα λεει.....αλλα τι λογο θα χε να μη με στειλει ισα ισα λεφτα στο νοσοκομειο που δουλευει θα μπαιναν....δεν ξερω τι να πω ισως επιδει ειναι απο εξωτερικο να εχουν αλλα συστηματα και νοοτροπια αυτοι...(τον εμπιστευομαι ομως γιατι η ξαδερφη μου εκανε δυο πολυ δυσκολες γεννες με εκεινον και οσο να ναι φανταζομαι μετραει...μακρι να μην κανω λαθος γιατι πολλα εχουν δει τα ματακια μας και εχουν ακουσει τα αφτακια μας)

Σημερα τελευταια μερα στη δουλεια γιουπιιιι απο δευτερα ξεκουραση και πολυ πλεξιμο χαχααχ πως θα περναει η ωρα να δω :lol::lol: !!

Αυτα προς το παρον φιλακια πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Εύχομαι μια τεράστια χοριακη!!! Πιστεύω ότι λόγω φαρμάκων δεν μπορούμε να έχουμε συμπτώματα στο μυαλό μας.. οκ πρήξιμο σε κοιλιά, στήθος κ ενοχλήσεις στη μήτρα είναι φυσιολογικό λόγω προγεστερονης. Εμένα μετά την 6η εβδομάδα ξεκίνησαν τα συμπτώματα. Το μόνο που είχα ήταν 3 μερες πριν τη χοριακη είχα λίγα καφέ στο σκούπισμα που λογικά ήταν το αιματακι εμφύτευσης.  Εύχομαι ότι καλύτερο !! 
    • Σε μια εβδομάδα πρέπει να κάνω αιματολογικές! Για να δούμε 😀
    • Ναι έχεις απόλυτο δίκιο!!! ❤️❤️❤️ Σευχαριστω πολύ για την ευχή!!! ❤️
    • Καλή επιτυχία κορίτσι μου! ❤️Όλα έχουν ξανασυμβεί. Μην σκέφτεσαι με πιθανότητες, μην ψάχνεις για συμπτώματα. Η δική σου περίπτωση, όπως και κάθε άλλη είναι ξεχωριστή. Εγώ δεν είχα καθόλου συμπτώματα και πήγε καλά, άλλες κοπέλες αναφερουν πόνους περιόδου. Πότε θα κάνεις χοριακή; Καλά αποτελέσματα και να πάνε όλα καλά!
    • Κι εμένα κορίτσια ο άντρας μου 2 μέτρα και γεροδεμένος είναι αλλά εγώ είμαι μινιόν, 1,63 με το ζόρι και πολύ αδύνατη! Ελπίζω να μοιάσει στον πατέρα του 😀 καλά εννοείται αστειεύομαι! Προτιμώ να βγει όμορφος 😀 αστειεύομαι και πάλι! Να έχει υγεία και να είναι μυαλωμένος, αυτό θέλω και γι' αυτό θα προσπαθήσω!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...