Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΜΑΡΤΙΟΥ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2011 ΕΛΑΤ ΝΤ ΛΕΜ Ν13


Recommended Posts

Α, να σχολιάσω δυο πράγματα:

Αγγελική, καλά βρε, γιατί δεν πάτε να ορκιστείτε να τελειώνετε; :) Εγώ πάντως όταν είχα πάρει το πτυχίο της Θεολογίας είχα αρρωστήσει με οξεία πυώδη ρινοφαρυγγίτιδα, είχα κολλήσει στην Κύπρο και φυσικά δεν παρεβρέθηκα στην ορκωμοσία. Όταν πήγα Θεσσαλονίκη, μου έδωσαν μια βεβαίωση ότι είχα τελειώσει τη σχολή με τον χ βαθμό, δεν μπορούσε να αντικαταστήσει το πτυχίο, αλλά μπορούσα να τη χρησιμοποιήσω αντί για το πτυχίο για οτιδήποτε. Τελικά ορκίστηκα στην επόμενη ορκωμοσία.

Βανεσσάκι, για τη διγλωσσία, κι εμείς είμαστε κατά κάποιον τρόπο δίγλωσση, αφού εμένα η μητρική μου "γλώσσα" (διάλεκτος) είναι τα κυπριακά και του άντρα μου η κοινή ελληνική. Είπαμε στο σπίτι να του μιλάμε στα ελληνικά, αφού, άλλωστε και μεταξύ μας έτσι μιλάμε, μια που τα κυπριακά θα τα μάθει ούτως ή άλλως. Δεν ξέρω πώς θα πάει αυτό, αλλά τα ελληνικά και τα κυπριακά είναι μητέρα γλώσσα και διάλεκτος, ενώ ελληνικά και γαλλικά είναι δύο τελείως διαφορετικές γλώσσες κι εσένα τα γαλλικά δεν είναι η μητρική σου, οπότε δεν ξέρω, όπως σου είπαν και άλλα κορίτσια, αν θα σου βγαίνει να της μιλάς στα γαλλικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 909
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να σας ρωτήσω κιόλας: τις πιπίλες τις αποστειρώνουμε. Κάθε φορά αποστειρώνουμε τη μία που θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε ή όλες μαζί;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anna μαρια μου καλωσηρθες!!!!να σας ζησει ο μικρος αντρεας και να ειναι καλοτυχος και υγιης!!

πωπω βρε κοριτσακι λυπαμαι πολυ που δεν τα καταφερεςνα γεννησεις φυσιολογικα , οπως ηθελες, αλλα σε τελικη, αυτο που εχει σημασια ειναι οτι εχεις το μωρακι σου αγκαλια!!!!

τι πιπιλε εγω τις εχω παντα μεσα στον αποστειρωτη και οποτε χρειαστω παιρνω.

πηρα σημερα θηλες απο καουτσουκ και πιανει μια χαρα!!!την ταισα δυο φορες, αλλα δεν ξερω τι γινεται βρε κοριτσια.ενω θηλαζε 10 λεπτα απο το καθενα, μετα τις εδινα και συμπληρωμα ξενο 60 και το επινε ολο!!!μηπως εχω λιγο γαλα και απλα πιπιλαει τη θηλη???

αννα μαρια εισαι πολυ τυχερη σ αυτο το θεμα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ αννα μαρια να σας ζησει καλε ο αντρικος!!!!!!!!! στεναχωρεθηκα λιγο με αυτα που εγραψες για την εμπειρια σου με την καισαρικη αλλαειμαι σιγουρη οτι θα σε αποζημιωσει ο μικρος σου!!!

μπραβο που τα πατε τοσο καλα με το θηλασμο!!!

αγγελικουλα ελπιζω να μην εχετε ουτε μια παρενεργεια με το εμβολιο1!

αχ γκερλ κοντευεις καλε!!!

κατι μου λεει οτι θα γεννησουμε (εσυ εγω το μπουρεκι μας) ολες κοντα κοντα!!

θα εχετε να διαβαζετε οι αλλες ιστοριες αβερτα!

βανεσσακι για να καταλαβεις αν ρουφαει απο το βυζι προσεχε αν ακουγεται το γκλουπ γκλουπ να κανει ηχο δηλ. το ξενο πολυ πιθανο να το πινει ολο απο λαιμαργια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανεσσάκι, εγώ τον βάζω στο στήθος για όσο θέλει. Όταν καταλάβω ότι έχει σταματήσει να τρώει εντελώς από το ένα στήθος και απλά πιπιλάει, τον βγάζω (δεν τον τραβάω γιατί θα μου ξεριζώσει τη θηλή, βάζω το μικρό μου δαχτυλάκι ανάμεσα στο στόμα του και στη θηλή και τη βγάζω απ' το στόμα του), και τον βάζω στο άλλο. Δεν κάθομαι με χρονόμετρα, γιατί δε νομίζω ότι το μωρό λειτουργεί με ωράρια. Και στο μαιευτήριο όλοι μου λέγανε ότι πρέπει να θηλάζω δέκα λεπτά απ' το ένα και δέκα απ' το άλλο, και αυτό έκανα μέσες-άκρες μέχρι να κατέβει το γάλα. Απ' τη στιγμή που κατέβηκε, όμως, θηλάζω χωρίς ρολόι. Όσο τον βλέπω και τον ακούω να καταπίνει, τον αφήνω.

Το καλό του είναι ότι δεν έμαθε στο μπουκάλι, ούτε και τον επηρεάζει η πιπίλα και να μην πιάνει τη θηλή. Πριν είχε πάρα πολλή πλάκα. Τον θήλαζα, σταμάτησε, και απλά πιπιλούσε. Λέω, κάτσε να τον βάλω να ρευτεί, μήπως κοιμηθεί τελικά. Αυτός έγερνε πίσω το κεφάλι του και άνοιγε το στόμα και πιπιλούσε τον αέρα. Του βάζω το δάχτυλό μου, το πιπιλίζει, το αφήνει, κάνει μιαμ-μιαμ για να δοκιμάσει τη γεύση του, και ανοίγει τα μάτια του και με κοιτάει με έεεεενα ύφος!!!! Λες και μου έλεγε "καλά, για ηλίθιο με περνάς;". Είναι πολύ γλύκας πάντως, ειδικά όταν κοιμάται στην αγκαλιά μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άννα Μαρία καλως ήρθες και πάλι στην παρέα μας, αυτη την φορα και επισήμως μαμα!να σου ζήσει ο μικρός αντρικος, γερο και τυχερο παλικαρακι να είναι!διαβασα την ιστορία και κλασικά θυμήθηκα τα δικά μου,στην αρχη κι εγω δεν μπορουσα να το κράτησω το παιδάκι μου γιατι πόνουσα κι αυτο σε κάνει να νιώθεις ακόμη πιο χάλια..α, κι εμένα ο δικός μου έπιανε καλα το στήθος απο την αρχη.χαιρομαι που τα πάτε καλα με τον θηλασμο..όσο για τις πιπιλες εγω τις αποστειρωνω όλες μαζί και παίρνω μια μια απο τον αποστειρωτη και χρησιμοποιώ.βεβαια υπάρχουν και κάτι θήκες που τις βάζεις μέσα και βάζω δυο ια δυο και τις παίρνω πάνω γιατι ο αποστειρωτης είναι κάτω.για το θέμα της γλώσσας έχουμε κι εμεις το ίδιο γιατι εγω μιλάω ελληνικά κι ο άντρας μου κυπριακά αλλα οχι εκείνα τα βαριά κυπριακά ευτυχως.

Όσο για την ορκομωσια η αλήθεια είναι ότι κακώς το παραμελησαμε εδω και τέσσερα χρόνια αλλα πάντα κάτι τύχαινε..εγω βέβαια είχα αντίγραφο και το δέχονται κι αυτο αντί πτυχίου ..πάντως ειλικρινά δεν έχω καμία όρεξη να πάω να ορκίστηκω τώρα με το μωρο..που να παρω το μωρο μεσα στο αμφιθεατρο χειμωνιατικα?κι αν πεινασει τι γίνεται?θα βγάλω στήθος η θα τους πω περιμένετε και πείναει το μωρο?!σκεφτομαι πολυ σοβαρά να πάω Ιούνη ..θα ναι καλοκαίρακι, θα είναι λίγο πιο μεγάλο το μωρο και φυσικα θα έχω χάσει και τα κιλα μου και θα μπορω να βάλω και κανένα εφαρμοστο φορεματα κι..

Βάσω μου, μπήκατε τελική ευθεία κι εσείς!μπραβο κορίτσι μου..χαιρομαι για σένα γιατι κι εσυ ταλαιπωρηθηκες αρκετα να φτάσεις ως εδω..ο θεός και η Παναγία κι ο Άγιος Στυλιανος που γιορτάζει σήμερα θα βοηθησει κορίτσακι μου..

Λενακι, φιλία στν κουκλο!

Αναστασακι τι κανείς?τ α πάτε καλύτερα βλεπω..

Μαρακι σαράντ. Σούπερ τ ο μαλλι και τα παιδάκια σου σκετη γλυκα!

Κορίτσια ο μικρός κοιμάται συνέχεια..δλδ τρώει και κατευθείαν νανι..βέβαια κάτι κλάματα τα ρίχνει αλλα ηρεμει μόλις τον πάρεις αγκαλια..το καημενουλι μου, κάνει κάτι γκριματσες πόνου την ώρα που κοιμάται..του έβαλα και θερμόμετρο στο πωπουδακι του, 37,6 έδειχνε άρα 37,1 που δεν θεωρείτε πυρετός..για να δούμε ..ελπίζω να είναι ήρεμη η νύχτα μας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μολις εμαθα οτι η Αννα Μαρια εγραψεεε ετρεξα να μπωω...δεν εχω καταφερει να μπω ολη μερα απο το γνωστο τρεξιμο..Αχχχ Αννα Μαριααα βλεπω τα μελια με το γιο σου μεχρι εδω να φτανουν....χαλαλι του η ταλαιπωρια..σε κατανοω με την καισαρικη...δεν την εχω περασει αλλα και μονο στην ιδεα χ..μαι..τι καλα που πινει και δεν σε ταλαιπωρει γιατι ειδικα με την τομη δεν ειναι και οτι καλυτερο...εμεις κοριτσια το πηραμε βαριααα το εμβολιο 2 μερες και νυχτες γκρινιααα κλαμααα...αγκαλιαααα..πυρετο την πρωτη νυχτα 2 φορεςς εε καλομαθε λοιπον και σημερα ενω ειναι μια χαρα..μολις κοιμηθει και την βαζω κατω ντανν το ματι..τη σηκωνω θελει παιχνιδια παιζει νυσταζει την κοιμιζω την βαζω ξανα μανα τα ιδια..ο χριστοφορος το πουλακι μου τι να κανει του εδωσα υπολογιστη τον ταισα γιαουρτι μετα ηθελε ψωμι με μερεντα το εφτιαχνα και αυτη ουρλιαζε μετα ηθελε ο κακομοιρης να φαει το ψωμι..θα μου πεις ολοκληρο παιδι δεν τρωει μονο του...εε καποια που πρεπει να τα πιασει και να λερωθει πχ ψωμι με μερεντα συχαινεται και δεν μπορει και αμα λερωθει κλαιει εε εχουμε και ενα χουι...δεν τα παει καλα με το λερωμα..και μια σταγωνα νερο να πεσει πανω του γινεται χαμος...

Λενακι αεριο εε??αχχ ειχα σε ενα σπιτι που νοικιαζα και το ειχα κατα ευχαριστιθει..παντως και τωρα με το τζακι τελεια ειναι η πιο καλη παρεα..σας αφηνω μπας και κοιμηθω γιατι ουτε μεσημερι κοιμηθικα με το κινεζακι και το ματι γαριδα φιλακιααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγελική, εμένα χτες βράδι δεν κοιμήθηκε καθόλου, προφανώς γιατί ήθελε αγκαλιά, και μόλις τον θήλαζα τον άρπαζε η νοσοκόμα, τον έβαζε στο κρεβατάκι-πυρεξάκι και τον κουνούσε, του έδινε πιπίλα, του τραγουδούσε, αλλά ο κακομοίρης πού να κοιμηθεί; Κι αυτή να επιμένει στην αρχή ότι πεινάει επειδή δε χορταίνει με το γάλα μου, εγώ να της λέω ότι μια χαρά χορταίνει, αφού κάνει κακά του, φυσικά στο τέλος αναγκάστηκε να παραδεχτεί ότι όντως χορταίνει, αφού έκανε κατά τη διάρκεια της νύχτας δυο-τρεις φορές κακά, αλλά αυτή εκεί, να τον βάζει στο κρεβατάκι και να επιμένει ότι είναι δύσκολο παιδί, μια που δεν κοιμάται. Τελικά το καημενούλι κοιμήθηκε συνολικά το πολύ μια ώρα. Στις εφτά με ξύπνησε, θήλασα, στις οκτώ ήρθε ο παιδίατρος, αλλά είχε γέννα και έπρεπε να παρευρεθεί εκεί, τελείωσα με το θηλασμό και τον κοίμισα. Βγάζουν το μωρό, το μετράνε, δεν ξέρω τι άλλο κάνουν, και μετά παίρνουν το δικό μου. Του πήραν αίμα για κάτι εξετάσεις του κέντρου προληπτικής παιδιατρικής και ούρλιαζε, χτυπιόταν, οπότε μόλις τελείωσε ο παιδίατρος μου είπε να τον θηλάσω για να ηρεμήσει. Τον θήλασα πολύ λίγο, γιατί ήταν χορτάτος, και τον πήρε ο ύπνος μέχρι τη μία σχεδόν!!! Αφού φύγαμε εμείς από την κλινική και πήγαμε στο μικροβιολόγο να μου κάνει μια ανάλυση, γυρίσαμε, με κοίταξε ο γυναικολόγος, καθίσαμε και κουβεντιάζαμε, τον ντύσαμε (όταν τον ντύνεις κανονικά χτυπιέται), τον πήραμε, φύγαμε, πήγαμε σπίτι, ανεβήκαμε, πηγαινοερχόμασταν συνέχεια, και δεν ξύπνησε!!!

Έχω καταλάβει το χούι του, ότι θέλει θηλασμό και μετά να αποκοιμηθεί στο βυζί. Λογικό, αφού μυρίζει εμένα και το γάλα, και νιώθει ασφάλεια. Δε νομίζω ότι τον κακομαθαίνω έτσι, σπάνια τα μωρά τα βάζεις στο κρεβατάκι τους και κοιμούνται κατευθείαν έτσι ως δια μαγείας από μόνα τους! Κι εγώ μέχρι τώρα, νανούρισμα θέλω! Αν δεν διαβάσω έστω και μία σελίδα, δε με παίρνει ο ύπνος ή με παίρνει μετά από δύο ώρες, όσο κουρασμένη κι αν είμαι... Το μωρό δε θα θέλει νανούρισμα;

Εύη, δεν την φοβήθηκα την καισαρική, μάλιστα κουβεντιάζαμε μια χαρά με τους γιατρούς την ώρα που με ετοίμαζαν, απλά ήταν πάρα μα πάρα πολύ άσχημο το μετά, γιατί με κάνει χάλια η ολική αναισθησία, και πονούσα χωρίς να μπορώ να ελέγξω τον πόνο.

Για το Χριστόφορο που λες, μπορείς να του κόβεις το ψωμί με τη μερέντα ή το μέλι ή ό,τι άλλο σε μικρά τετραγωνάκια και να το τρώει με ένα πηρουνάκι. Η μάνα μου το έκανε αυτό με μεγάλη επιτυχία.

Α, καλά, ο άντρας μου κάθεται κι ακούει παιδικά τραγούδια... Έχει χαζομπαμπέψει εντελώς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα Μαρια ο Χριστοφορος συχαινεται ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΙΡΟΥΝΙ ααμεεε δεν θελει να λερωνεται ασε εχουμε θεμα και οταν τρωει γιαουρτι γινεται χαμος...οποτε αμα το κοβω θα λερωθει απο μερεντα και θα θελει να το πλενω η σε καθε πιρουνια να εχει και αλλο πιρουνι...φυσικα και το μωρο ηθελε στηθος καλε ειπαμε να μην γινουμε πιπιλα οοολη μερα αλλα ναι και εμενα νανουριζεται αφου με μυριζει..αα οσο για τις πιπιλεςς εγω τις βαζω ολες μαζι και μετα τις βαζω ψυγειο εχω μια θηκη που ειναι για αυτα ηη σε ενα ταπερ κλειστο και χρησιμοποιω αυτη που θελω γιατι στον αποστειρωτη ειναι μονο για καποιες ωρες να μεινουν εκει αναλογος τον αποστειρωτη οποτε κανω αυτο και τελος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρααααααα φιλενάδεες !!!!!

τι κάνετε;;;

Όλες καλά;;;;

Τα μωράκια μας;;;;

Εμείς κοιμηθήκαμε 5 ώρες το βράδυ , σηκωθήκαμε ήπιαμε γαλατάκι και μετά από καμιά ώρα κοιμηθήκαμε άλλες 3 ώρες....και τώρα γελάμε και βγάζουμε κραυγούλες!!!!!!!

Άννα Μαρία μια χαρά σε βρίσκω για να μπορείς να απλώνεις τέτοια σεντόνια!!!!!!Μια χαρά τα καταφέρνεις και με το θηλασμό!!!!!!Μπράβο σας!!!!!!!!!!!!!

Πού να δεις τι χαρά θα παίρνεις όσο θα περνάνε οι μέρες , κάθε μέρα και κάτι διαφορετικό!!!

Εγώ τις πιπίλες τις αποστειρώνω όλες μαζί και τα κουτάκια που τις αποθηκεύω για να έχω μπόλικες!!!!

Αγγελικούλα μια χαρά ο γιόκας σου!!!!

Εμένα την ημέρα δύσκολα κοιμάται, αλλά τουλάχιστον δεν κλαίει......!!!!! ;)

Φιλάκιααααααα σε όλες!!!!!!!!!!!

url=http://lilypie.com]Gprip3.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια,τι κανετε?

Μεγαλο θεμα εχω βοηθηστε θα τρελαθω...εδω και 3 ημερες η μικρη οταν κανει τα κακα της σφιγγετε και κοκκινιζει και οταν τα κανει κλαιει απο τον πονο.Ειναι ρευστα και χρυσαφι.Τα κανει ομως ολα μαζι μαζεμενα οχι σταδιακα στην ημερα.Χθες το βραδυ αφου ειχε ανυσυχια, εκανε παλι κακα και μετα εβαλε τα κλαματα δεν μπορουσα να την σταματησω,παρα πολυ ομως κοριτσια σαν τρελο εκανε....υπαρχει περιπτωση με τοσο κλαμα να παθει κατι?Ευτυχως την σταματησε η μαμα μου και ενιωσα ασχημα που δεν μπορεσα να το κανω εγω!!! :( Φοβηθηκα,τα επαιξα κι εκει που ελεγα οτι θα μεινω μονη μου παλι δεν θελω να φυγει η μαμα μου!!Τι θα κανω ρε κοριτσια...αυτο το παθαινει με τα κακα λογο του ξενου γαλατος?Της εδωσα αλλη μαρκα για να δουμε..ή απο το δικο μου μηπως? Υπαρχει περιπτωση να ειναι κολικοι?δεν βλεπω να εχει και συνεχεια.....βοηθεια κοριτσια!!Αν το ξανα κανει και ειμαι μονη δεν ξερω τι θα κανω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα φίλες μου τι μου κάνετε ??? εγω είμαι καλ αλλα πολυ κουρασμένη για αυτο δεν έχω μπει τόσες μέρες .......είχα και συνέχεια κόσμο εδω και δεν μπουρουσα με τίποτα ...............

σήμερα έφυγε ο αδελφός μου για Γερμανία και θα έρθει ξανά στις 25 Δεκέμβριου ...είμαι και λίγο στεναχωρεμενη αλλα θα έρθει γρήγορα οπότε μια χαρα ......

Όσογια τα μωρόυλια μου μια χαρουλα είναι ήρθε και ο παιδιατρος και τα είδα και όλα καλα μας είπε.....και βάρος περνούν κανονικοτατα .....μόνο που μάλλον έχουν κόλικους και έχουμε λίγα πονακια και κλάματακια τα βραδια οπότε που ύπνος για εμένα χαχαχαχαχαχα........σήμερα είπα στην Μαμα να μην έρθει και να μείνουμε για πρωτη μέρα μόνοι με τον αντρουλι μου και τα μωρα μας ......είμαι πολυ χαρούμενη που επειτελους έχω μια οικογένεια ολοκληρωμένη την περίμενα τόσα πολλα χρόνια και τώρα είμαι τόσο πολυ ευτυχισμένη που δεν περιγραφέτε με λόγια ......στολισαμε και το δέντρο μας και το σπιτάκι μας είναι τέλειο........

Τώρα θα μιλήσω μόνο για την αννα μαρια γιατι δεν έχω διαβάσει τίποτε άλλο χιχιχιχιχχι που χρόνος ....

Αννα μαρια μου διάβασα την εμπειρία σου χαίρομαι πολυ για εσένα που όλα μια χαρα σου πήγαν και έχεις τον αντρικο σου αγκαλιτσα πολλα φιλακια στα πατουσακια του και καλη λοχεια φιλενάδα.....

Πάω να κάνω μπανακι και να σουλουποθω σήμερα.... να κάνω και μποτε και κανα νυχακι να βαλω και ρουχαλακια γιατι παει θα τον χάσω τον άντρα μου έτσι όλη την μέρα με πυτζαμες που είμαι .......χαχαχαχαχαχαχα

Σας φιλω ολες γλυκα και θα είμαι κοντα σας σύντομα ;););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μαρια μου καλημέρα αναστασακι τι μου κάνετε ρε κοριτσαρες ολες και κάτι έχουμε ε???χαχαχαχα αναστασακι μου και εμένα τα κακακια τους έτσι είναι αλλα κάνουν όλη την μέρα όμως όχι ολαμαζεμένα όμως ο γιατρός μου είπε ότι το ξένο τα κάνει να μην κάνουν πολλές φορές κακά αλλα με το μητρικό μπορει να κάνουν μέχρι και 15 φορές :o:o:o:o

Μαρια μου και εμένα κοιμούνται αρκετά το βράδυ και είναι τόσο μικρα αλλα την μέρα ο μικρός μου δεν κοιμάται πολυ η μπουμπου όμως του δίνει και καταλαβενει χαχαχαχαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα μανούλες και εγκυούλες.........:)

Άννα Μαρία μου....καλώς ήρθες καλή μου στο παρεάκι μας μαζί με τον υπέροχο Ανδρίκο σου...;).....ότι πιο όμορφο εύχομαι για το παιδάκι σου...και ασφαλώς καλή λοχεία και σε σένα....:)...από ότι διάβασα τα πάτε μια χαρούλα με τον θηλασμό....μπράβο κοριτσάρα μου..;)......όσον αφορά τον τοκετό σου, παρά την δυσκολία που αντιμετώπισες σκεψου ότι δεν ζορίστικε καθόλου το μωράκι σου και όλα πήγαν μια χαρούλα....και για τους δυο σας...;)

Νιάκι μου.......μια χαρά τα μικράκια σου...;)...πόσο χαίρομαι...;)....:)....να μου τα φιλήσεις....:)

Αναστασάκι μου.....μην στενοχωριέσαι καλή μου......και αν νομίζεις ότι η μανούλα σου, σου προσφέρει σιγουριά ας καθήσει λιγάκι ακόμη...;)....σε φιλώ....

εμείς κορίτσια περιμένουμε καθημερινά μήπως και μας κάνει "τζααααααααα" η εκπληξούλα μας....:).......αχχχχ....ανυπομονώ να βιώσω και εγώ αυτό το αίσθημα.......:)

σας φιλώ όλες πολύ γλυκά...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera koritsakia m!

vlepw kati metamesonixties sinomilies me tis manoules e?axxx tha ta xoume kai meis se liges meroules!

anastasaki m min tromokrateisai koritsi m!o antrolulis s den einai ekei mazi s i douleuei?twra gia ta kakakia tis den xerw na s pw, oi manoules as diafwtisoun!

anna maria mia xara ta vgazeis pera me ton paidaro sas!alitheia poiou moiazei?:)

lenaki m nai k gw pisteuw pws emeis oi 3 mazi tha gennisoume:)

ante koritsakia m kali kiriaki na xete!

filakia se oles!

O THEOS KAI H PANAGIA MAZI MAS!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακια!!!πολυ λιγος υπνος σημερα!!!η μικρη μαλλον ειχε κολικους και εκλαιγε τοοοσο πολυ!!!!ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΤΗΝ ΚΟΙΜΙΣΑ διπλα μου στο κρεβατι για να ηρεμησει!!!

σημερα ειναι καλυτερα το πουλακι μου!!!και την εχω ηδη θηλασει 2 φορες και δεν εδωσα ακομη ξενο!!!ελπιζω να τα καταφερουμε!!!βεβαια πειναει πιο συχνα και τη βαζω στο στηθος καθε 2 ωρες!!1μακαρι να αρχισει να κοβει το ξενο!!!

lydiaki, girl,γιωτακι, αντε σαςπεριμενουμε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανεσσακι κι εσεις τα ιδια?Εμενα εριξε ενα γερο κλαμα και μετα ηρεμησε αλλα μια ψιλογκρινια την εχουμε....τι κανουμε για τους κολικους?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας φίλες μου!!!

Άννα Μαρία να σας ζήσει ο μικρός Αντρίκος, γερό και τυχερό να είναι το γλυκούλι!!

Ταλαιπωρήθηκες με την καισαρική αλλά το αποτέλεσμα σε αποζημίωσε φιλενάδα!!!

Χαίρομαι πολύ που τα πάτε μια χαρούλα με το θηλασμό.Φιλιά στο αγοράκι σου και

καλή λοχεία!!!!

Αναστασάκο εγώ όταν έχει κολικούς της κάνω αντριβούλα στην κοιλίτσα με λίγο λαδάκι

και ανακουφίζεται.Το ευχάριστο έιναι ότι όσο περνάει ο καιρός οι κολικοί μειώνονται

πολύ...Υπομονή φιλενάδα και κράτα τη μανούλα λίγο καιρό ακόμα!!!

Αγγελικούλα συμπεθέρα μου δυο μηνών το αγοράκι μας προχθές, να μας ζήσει!!

Έκανε και εμβολιάκι το ψυχουλάκι, ευτυχώς δεν έκανε πυρετούλι.Δώστου φιλιά

στο πατουσάκι!!

Γιωτούλα πως είσαι. περαστικά με το κρυωματάκι

Μαρία Σαρ. μαμά και παιδάκια είστε τέλειοι, φτου φτου!!

Μαράκι πολύ καλός ο γλυκός σου, έχει φτιάξει το πραγραμματάκι του μια χαρούλα!!

Βασούλα ετοιμάζεσαι και εσύ κοριτσάκι, μια χαρούλα η μικρούλα σου!!

Βανεσσάκι να επιμείνεις με το δικό σου γάλα και όλα θα πάνε μια χαρά!!

Γλυκιά Λυδία, πλησιάζει η εκπληξούλα σας, τέλεια!!!!!!!Σας φιλούμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια.

Σήμερα πονάω πάαααρα πολύ... Στην τομή, στη μέση, στην πλάτη... Κατά τις δωδεκάμιση πήγα στην κλινική για να βάλω την αντιπηκτική και τους ζήτησα παυσίπονα. Έφερα στο σπίτι, πήρα ένα και θα πάρω κι άλλο το βράδι... Τι χάλι αυτή η #*(&(#%^&*&@%^%:(@%$*&^καισαρική. Πονάω και στα έντερα, που είναι περίπου εκεί που είναι η τομή, οπότε, καταλαβαίνετε... Στην καισαρική μόνο αρνητικά βρίσκω, εκτός βέβαια, από το ότι μάλλον μου έσωσε τη ζωή (:P). Ήταν λύση ανάγκης, αλλά θα κάνω τα πάντα για να γεννήσω φυσιολογικά τα επόμενα παιδιά. Και για τη μάνα και για το μωρό είναι καλύτερος ο φυσικός τοκετός. Μπορεί στο φυσικό τοκετό το μωρό να ζορίζεται, αλλά αυτό το ζόρισμα είναι ευεργετικό γι' αυτό. Ενώ με την καισαρική το βγάζουν στα καλά καθούμενα και παθαίνει σοκ το κακόμοιρο. Αφού το δικό μου, απ' ό,τι μου είπαν, είχε χαλάσει τον κόσμο.

Αυτό που μου τη σπάει είναι ότι δεν μπορώ να φροντίσω το μωρό μου. Μπάνιο ήρθε η μάνα μου και τον έκαναν με τον άντρα μου, γιατί εγώ πονούσα. Μετά τον θήλασα, τον κοίμισα και πήγα και ξάπλωσα. Μετά σηκώθηκα, έφαγα και ξαναξάπλωσα. Κι όταν άρχισε να κλαίει, τον αλλάζαμε με τον άντρα μου και τελικά ήρθε η μάνα μου κι εγώ κάθισα, γιατί δεν μπορούσα. Ρε κορίτσια, εσείς που κάνατε καισαρική, πόσο καιρό πονούσατε;

Ευχαριστώ για τις ευχές σας! Όσες στέλνουν φιλάκια στα πατουσάκια, καλά θα κάνουν να στείλουν κάπου αλλού, κατά προτίμηση σε κανένα μάγουλο (οκ, δεν τον φιλάμε στα μάγουλα, απλά ακουμπάω το δικό μου μάγουλο ή τα χείλη μου στη μαγουλάρα του), γιατί όταν είναι γυμνούλης χτυπιέται, μαυρίζει, ουρλιάζει, γενικώς, δεν του αρέσει να τον γδύνεις, να τον αλλάζεις, να τον κάνεις μπάνιο.

Βάσω, ο Αντρεάκης δεν έχω ιδέα σε ποιον μοιάζει. Σιγά σιγά θα φανεί τι φάτσα θα πάρει!

Αναστασία, δεν ξέρω να σου πω για τα κακά. Εμάς είναι αρκετά παραγωγικός! Πάντως, μπορεί να είναι απλά δυσκοίλιο μωρό, όχι ότι αυτό είναι καλό, αλλά είναι κάτι φυσιολογικό. Απλά θα ζορίζεται κι αυτό κι εσύ.

Κολικούς εμάς είχε λίγους στην κλινική, μάλλον λόγω του ξένου γάλακτος. Ο παιδίατρος μου έγραψε ένα φάρμακο και Κιντέρτε, αλλά μου είπε ότι το καλύτερο που έχω να κάνω είναι να τον θηλάζω συνέχεια. Φυσικά, είναι νωρίς ακόμα για κολικούς, δε νομίζω να τους γλιτώσουμε.

Εύη, σηκώνω τα χέρια ψηλά με τον Χριστόφορο!

Λυδία, Νία, Δώρα, Βανεσσάκι σας φιλώ όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άχου!!! Τι αγγελάκια-κουκλάκια είναι αυτά!!!

Μαρία (12), σε ξέχασα πριν και δε σε χαιρέτησα. Ελπίζω να μη μου θύμωσες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα μαρια μου εμένα φέτος η καισαρικη ήταν τέλεια μόνο μια μέρα πόνουςε μετα έβαζα ένα υποθετο κάθε 8 με 10 ώρες και μια χαρα ενώ περισι είχα πόνους πάνω απο δέκα μέρες ....ευχομε γρήγορα να σου περάσουν .....φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τυχερούλα...

Λέτε να με βοηθήσει το περπάτημα; Δεν ξέρω τι να κάνω... Περπατάω-πονώ. Κάθομαι-πονώ... Χάλια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νιααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα........

μας έχεις πάρει το μυαλοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο......είναι κουκλάκια τα νινάκια σουυυυυυυυυυυυυ.........:)

Άννα Μαρία μου.....πολλά φιλάκια.......λίγη υπομονή με την τομή.......θα περάσει και θα εχεις τον Ανδρίκο σου αγκαλιάααααααααααααα,,,,

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Και γω ποτέ δε το προτιμούσα, ας ελπίσουμε οι υπόλοιπες επαφές να είναι καλές και να έρθει το σπορακι🤞 Εμένα υπάρχουν διάφορες καταστάσεις που είχαν τύχει και είχαν συνδεθεί με την εγκυμοσύνη αυτή, που νομίζω συνεχώς θα μου περνάει από το μυαλό, τουλάχιστον όσο περνάει ο καιρός λίγο λίγο απαλύνουν, Συνέχεια βλέπω πεταλουδιτσες να με περιτριγυριζουν και σκέφτομαι πως αυτές οι πεταλουδιτσες είναι τόσο μικρές όσο και αυτό το μωρακι όταν έφυγε και πέταξε ψηλά στον ουρανό, είναι στιγμές που περνάει από το μυαλό μου έντονα και σκέφτομαι πωπω πως μπορεί να αλλάξει η ζωή έτσι....πως να μην είναι δύσκολο ψυχολογικά μετά; πραγματικά έχουμε τόση δύναμη μέσα μας 
    • Κοριτσια μ πως είστε; Εγω εισαγωγή νοσοκομειο λόγω συσπάσεων. Εχθες το βραδυ εκανα μια μεγαλη πέτρωσε ολη η κοιλιά κ κράτησε καποια λεπτα. Σημερα πρωι μιλησα με την γιατρό μ κ μ ζήτησε να με δει. Οντως μ ειπε κανω συσπασούλες κ με κράτησε μεσα για ενδοφλέβιο μαγνήσιο. Εχω απο τις 5:30 το απογευμα να κανω, θελω μα πιστευω πως εκανε δουλεια το Mg κ δεν θα ξανακάνω. Κοριτσια εσεις παίρνετε μαγνήσιο; Εμενα δεν μ είχε ξεκινήσει
    • Γλυκούλα μου!! 🥹🥹🥹   Καλό μήνα κορίτσια!!! Καλό καλοκαίρι!! Σήμερα πήγαμε σε ένα παραλιακό μαγαζί με τον άντρα μου και τους κουμπάρους μας και τα παιδιά μας και ήταν μαγικά!! Μου ρθε επιθυμία για μπύρα βαρελίσια, πήρα μια μεγάλη το ευχαριστήθηκε η ψυχή μου!! Και μετά σκεφτόμουν λες αυτή να ήταν η τελευταία μπύρα του καλοκαιριού;; Να μην μπορέσω να πιω άλλη;; Χάχαχα του τρελού!! 
    • Ρένα μου κ η μεγάλη μου η κόρη από τη μια στιγμή στην άλλη άλλαξε από αλεσμένα σε κομμάτια! Οπότε μην ανησυχείς! Λίγο προσοχή μόνο, μην την αφήνεις μόνη της να τρώει! Κάποιος να είναι συνέχεια μαζί της!    Εμείς τρώμε και φρούτα κ μεσημεριανό σαν μεγαλύτερες 😂😂😂😂😂  Τώρα που πάμε κούνιες η δικιά μου είναι από τις μεγαλύτερες! Ενώ πριν 1 χρόνο ήταν από τα μικρότερα κ φοβόμουν μην την πάρει κανένας αμπαριζα καθώς έτρεχε 😂😂 πως αλλάζουν οι καιροί 😂😂
    • Πόσο γλυκιά κίνηση αυτή που έκανες κορίτσι μου..... Δεν θα ξεχάσω όσο ακόμα πενθουσα το μωρό μου και ανάρρωνα από την αποξεση, σε μια βόλτα με τον καλό μου είδα ένα μικρό κοριτσάκι με την μαμά του. Το κοίταξα στιγμιαία, γιατί με πονούσε πολύ η εικόνα, ήταν σαν να μου έστριβαν το μαχαίρι στην πληγή, αλλά ο άντρας μου το κατάλαβε. Μην στεναχωριέσαι μου είπε, σύντομα θα έχεις και εσύ το παιδάκι μας. Μου φάνηκαν τόσο κενά λόγια, λόγια παρηγοριάς, αλλά είχε δίκιο. Η υπέροχη κορούλα μου ήταν πολύ κοντά, το μόνο που χρειάστηκε ήταν να μην το βάλω κάτω 🫶🌈🌈
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...