Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΜΑΡΤΙΟΥ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2011 ΕΛΑΤ ΝΤ ΛΕΜ Ν13


Recommended Posts

Κοριτσια εδωσα μονο στηθος, για να δουμε ποσο θα αντεξει,θα φανει αν χορτασε!!!Βανεσσακι η αληθεια ειναι οτι θελει συνεχεια να τα εχουμε στο στηθος και να κατεβασουμε και να μαθουν εκει,αυτο καταλαβα και με την πραξη και με τα κοριτσια που μας βοηθανε εδω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 909
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γιωτα η βενι του τα εδινε κ τα δινει ακομα ολα αλεσμενα, ετσι τα τρωει μονο ο δικος της

αλλα εχουν μεγαααααααααλο θεμα οταν δε θελησει να αφαει μια μερα, γιατι πρεπει να φαει συγκεκριμενα πραγματα συγκεκριμενες ωρες κ συγκεκριμενες ποσοτητες.. κ ολη τη μερα τσακωνονται..

πολυ ζορι ρε παιδι μου,.. αλλα αυτης ηταν κ πιο προχωρημενη η δυσκοιλιοτητα

εχεις πονακια σημερα? εχω ναι αρκετα.. αρχισα να αγχωνομαι :?

αναστασακο πολυ ξενο δινεις.. βανεσσακι κ εσυ το ιδιο..

αν θελετε να το προσπαθησετε θα πρεπει να ζοριστειτε.. θελει σταδιακα να κοψετε το συμπληρωμα κ πιο πολυ στο στηθος

υπομονη κοριτσια...

ηλιαννα πως εισαστε? την παλευεις κ με τα 3 ε?

κοριτσια για τη διγλωσσια θα σας πω τη γνωμη μου

ο αντρας μου γεννηθηκε κ μεγαλωσε στη γερμανια, με μητρικη τη γερμανικη

τα μιλαει απταιστα κ απο οταν γεννηθηκε ο αναστασης εγω του μιλουσα μονο ελληνικα κ αυτος το 90% στα γερμανικα

ο μικρος δεν ελεγε κουβεντα μεχρι να γινει 2 χρονων, οποτε κ αρχισαμε να του μιλαμε μονο ελληνικα κ οι 2 κ τωρα αρχισε να λυνεται η γλωσσα του. παιζει ρολο νομιζω κ το πως θατο παρει το παιδι..

ο δικος μας ας πουμε ζοριστηκε πολυ, δε μπορουσε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσιααααααααααααααααααα...εδώ είμαστε ακόμη....χιχιχι....πήγαμε γιατρούλη.....μπορεί να γεννήσω μέχρι την άλλη Παρασκευή......για να δούμε.....κατα τα άλλα όλα μια χαρούλα...;)........είμαστε σε αναμονή.....:)

πολλά φιλάκια σε όλες......:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koριτσια απογοητευτηκα οικτρα!!!μαλλον για μας τελειωσε ο θηλασμος...σημερα δεν επιανε καθολου στηθος...την ειχα εκει μεχρι που πηγε να σκασει απο το κλαμα....δεν ξερω γιατι τοση αρνηση!!μαλλον εμαθε στο μπιμπερο...στεναχωρηθηκα παρα πολυ.θα ξαναδοκιμασω βεβαια καιαυριο θα στειλω τον αντρα μου να μου παρει θηλες σιλικονης.αν δε γινει τιποτα και με αυτες θα αγορασω θηλαστρο, θα το βγαζω και θα της το δινω...

λυδιακι πλησιαζει κ σενα η ωρα σου,ε???με το καλο κοριτσακι μου!

αναστασια μου, εισαι σε καλο δρομο εσυ, μπραβο!!!συνεχισε ετσι!

ηλιαννακι σε θαυμαζω που την παλευεις με 3!!!οσο για την πεθερα, τι να πω ειναι τελειως αξεστη η γυναικα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ax vanessaki se katalavainw!!!!!!!!pare tis thiles kai prospathise ligo akomh!!!!!!!!

thilastro mhn agoraseis akoma....katse na deis pws tha pas me tis thiles...mhn to pareis tzampa...pantws me to thilastro den vgazei thn idia posothta pou travaei to mwro apo mono tou!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εδω και εμειςςς ε ναι εκανα και 40 λεπτα γυμναστικη σημερααα γιουχουυυ....Αναστασια μου ετσι κ αι να σου πεινασει στο 2 ωρο δεν τρεχει τιποτα...ισα ισα καλυτερα να αυξησει το γαλα και να εχεις περισσοτερο τις επομενες μερες οποτε να τρωει και να χορταινει για κανα 3ωρο...Βανεσακι εγω ειχα θηλες σιλικονης στο γιο μου αλλα δεν εκανα και πολλα τωρα ξανα αγορασα και μου ειπαν οι μαιες με τιποτα να μην βαλω και οντως δεν εβαλα..μια φορα δοκιμασα που μου ειχε ματωσει τις θηλες αλλα τελικα εβγαινε αιμα και με τις θηλες σιλικονης και ετσι δεν τις φορεσα δεν μπορουσα να βλεπω το αιμα..οσο για τις γλωσσες...εμενα ο αντρας μου ειναι Σερβος και μιλαμε και τις 2 γλωσσες..ετσι μιλαει και ο Χριστοφορος..βεβαια μιλαει καλυτερα τα ελληνικα μιας και ολη την ημερα και σχολειο και λοιπα μιλαμε ελληνικα αλλα γνωριζει και σερβικα και οσο παει μιλαει καλυτερα...ειναι στο παιδι νομιζω ποτε θα μιλησει ξερω γω...η αληθεια εναι οτι εμαθε πολλα στο σχολειο στον παιδικο αλλα οσα εμεις του ειχαμε μαθει τα ελεγε χωρις προβλημα...τωρα εσυ βλεποντας και κανοντας εμεις και στην μικρη ο αντρας μου μιλαει Σερβικα και εγω Ελληνικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια μου, εδω είμαι κι εγω..

Προσπαθω να βάλω τον μικρο για νανι και διαβάζω τα νέακια σας...δύσκολο πράγμα τελικα ο θηλασμος..κι εμένα στην αρχη με δυσκόλεψε παρα πολυ..θυμάστε που σας έλεγα, τώρα όμως αρχίζουν να στρωνουν τα πράγματα..δεν παραιτούμαι εύκολα..θα συνεχίσω να θηλαζω, είναι νωρίς ακόμα να σταματήσω αλλα και ο μικρός ζητάει το στήθος..εμεις ξένο πινουνε30μλ το βράδυ συμπληρωματικά με το στήθος..σιγα σιγα όμως του το κόβω..

Σήμερα ήμουν όλη μέρα Μονή μου και μπορω να πω ότι το απόλαυσαν..ο αντρουλης μου πήγε αθήνα το πρωι κι επιστρέφει σε λίγο..πήγε να πάρει ένα αντίγραφο πτυχίου απο την σχολή και δεν του έδιναν επειδη δεν εχει ορκιστεί, έντομεταξυ ούτε εγω έχω ορκιστει ακόμα αλλα έχω αντίγραφο πτυχίου..τελείωσα πριν 5χρονια και περίμενα νανορκιστω μαζί με τον άντρα μου που χρωστούσε ένα μάθημα..και το κορυφαίο είναι ότι η ορκομωσια είναι 12/12 κι εγω το έμαθα μόλις σήμερα και φυσικά δεν προλαβαίνω να χάσω τα κιλα μου..δεν ξέρω αν θα πάω ..δεν νομίζω..μάλλον θα το αφήσω για Ιούνη..

Κοριτσακια μου, αυτο που λέτε για τις δυο γλώσσες είναι πολυ παλουκι..τα πιο πολλα παιδια μπερδεύονται κι αργούν να μιλήσουν..υπάρχουν κι οι εξαιρέσεις βέβαια..

Να δώ το δικο μου παιδι τι θα μιλάει που σε εμάς δεν τίθεται θέμα γλώσσας αλλα διαλέκτου..εγω μιλάω ελληνικά κι ο άντρας μου κυπριακά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βανεσσακι μην απογοητευεσαι κοριτσακι.. σε παρακαλω.....

λοιπον θα δοκιμασεις να της δωσεις μπουκαλι να χορτασει κ θα τη βαλεις στο βυζι οταν θα ειναι ηρεμη κ θα δειχνει τα πρωτα σημαδια πεινας, να γυρναει δεξια αριστερα το κεφαλακι, να κανει τα χειλακια της σα να βυζαινει. μην την αφηνεις να κλαψει γιανα σου δειξει οτι πεινασε, αυτο ειναι το τελευταιο σταδιο πεινας ενος βρεφους. προσεξε την κ βαλτη στο στηθος οταν ειναι ηρεμη, θα πιασει πολυ ευκολα.

αγγελικουλα τι μαλακιες ειναι αυτες καλε? γιατι δεν του εδιναν αντιγραφο πτυχιου??? ελεος!! κ επρεπε να παει μεχρι αθηνα??

σας φιλωωωωωωωωω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλεεε δε σας ειπα τη δευτερα θα ερθουν να μας βαλουν το φυσικο αεριο!!

θα εχουμε θερμανσηηηηηη :D:D:D:D:D

σημερα ο αναστασακος θα κοιμηθει παλι στη γιαγια :mrgreen:

τρωμε βρωμικα, μετα εχει μιλφειγ κ ταινια! :mrgreen:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι λενακι μου, έπρεπε να παει Αθήνα γιατι απο το τηλ δεν γινόταν δουλειά..ο άντρας μου το πέρασε το 2007 το τελευταίο μάθημα αλλα δεν ορκίστηκε με τότε ..εδω και δυο χρόνια ζητάει να του στείλουν έστω μια απλή βεβαίωση ότι δεν εχει καμία εκκρεμότητα με την σχολή αλλα τίποτα..και η πλάκα είναι ότι πήγε σήμερα και του είπαν ότι εχει διαγραφεί απο το τμημα επειδη δεν ανανέωσε την έγγραφη του στο διάστημα αφου πέρασε το τελευταίο μάθημα μέχρι σήμερα..καλα μιλάμε δεν μας φτάνουν τα χάλια μας η γραφειοκρατία μας μάρανε..και να φανταστείς ότι όσο είμασταν φοιτητές εγω ανήκα σε παράταξη κι ήμουν και στο συμβούλιο των καθηγητών και μπαινοβγαίνα στην γραμματεία κι κανόνιζαότι ήθελα, ο άντρας μου δεν είχε κάνει ούτε και αίτηση για βεβαίωση σπουδών τόσα χρόνια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα μπορουν να το κανουν αυτο?? να τον διαγραψουν απο το τμημα ενω εχει περασει ολα τα μαθηματα?????? μου φαινεται εξωφρενικο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ελεος δηλαδη!!!!!

επισης τωρα που το προσεξα απο το 2007 γιατι καλε δεν πηγε να ορκιστει ο αντρας σου?? :shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερααααααα σε ολες!!!

Τι θα γινει με τα βραδυα μας......την δινω να φαει,την αλλαζω και μετα ματι γαριδα η κυρια στις 4 τα ξημερωματα....σας ετυχε?τι κανουμε ενω κοιμομαστε ορθιες?Μια ωρα την νταντευα και ξαναπεινασε και μετα εφαγε και κοιμηθηκε....

Ισχυει οτι αν το μωρο δεν θελει να φαει αλλο,ειτε στηθος ειτε ξενο δεν θα το παιρνει στο στομα?νομιζω η φραουλιτσα ειναι λαιμαργη και οσο και να της δωσω το τρωει...ή πειναει...?

Ολο στην απορια ειμαι....αχ ποτε θα ηρεμησουμε!!! :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσιαα μου καλημερα..

ενα σαββατοκυριακο μου απομενει να μπαινω :?:( πολυ λυπαμαι..

αννα μαρια μου διαβασα ο,τι γεννησεις :) να σου ζησει ο αντρικος, να τον χαιρεστε.. γερος και δυνατος να ειναι :D:D να σας χαριζει πολλα πολλα χαμογελα :D

αντε να περνετε σειρα ολες σιγα σιγαα :D:D

4 μωρακια δεν περιμενουμε ακομαα? :)

βανεσσακι μην απογοητευεσαιι κοριτσι μου, θα προσπαθησεις και θα τα καταφερεις.. θετικη σκεψη. :)

αναστασακι και μενα μου τα εκανε στην αρχη αυτα τα ομορφα.. τις μεταμεσονυχτιες ωρες που ξυπναγε μετα ειχε ορεξουλες και δεν κοιμοταν ή αλλωτε εκλαιγε αλλα παλι δεν κοιμοταν.. θα στρωσει το κοριτσακι σου και θα μπειτε σε προγραμαα

λενα θα βαλετε φυσικο αεριο ? ωραιαα εμεις ακομα με το πετρελαιο ειμαστε.. και να δω ποσο θα κανει λογαριασμο φετος :?

κοριτσια πολλα φιλιαα σε ολες, θα προλαβω να ξαναμπω σημεραα :D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ααα και δευτερα παμε για το εμβολιο μαααας, να δουμεε τι θα κανουμε και εκει.. ελπιζω να μην του ερθει βαρυ και κανουμε πυρετους και πολυ κλαμα. γιατι στο κατερινακι στο πρωτο του εμβολιο ηταν 2 εφιαλτικες νυχτες με ΠΟΛΥ Κλαμα.. ελπιζωω ο μικρος να το περασει ελαφρια :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα....

εμεις εδω κρυωμενοι.....πο πο δεν μπορω αλλο.....χθες δεν ειχα καθολου οσφρηση ουτε γευση.πολυ χαλια λεμε.....τα παιδια παλι καλα εχουν μονο μυξες.....

λενακι τα ξημερωματα ειχα πονακια......ξυπνησα απο αυτο.τωρα τιποτα.....δεν πειραζει.....να σου πω την αληθεια ενω υπαρχουν στιγμες που λεω αντε να γεννησω απο την αλλη σκεφτομαι οτι οσο περνει μερες τοσο το καλυτερο ειναι για την μπουμπα.........οποτε δεν τρελενομαι....εξαλλου σε 6 μερες γενναω :o:shock::shock::shock: ποτε περασε ο καιρος.....ειναι στιγμες που αισθανομαι οτι ειμαι εναν αιωνα εγκυος και ωρες ωρες πιστευω οτι ηταν χθες που εκανα εκεινο το καραμπινατο τεστ....

........αντε με το καλο να σας βαλουν και το φυσικο αεριο...

βρε αγγελικη πως και αφησατε τοσα χρονια χωρις να ορκιστητε;;;;;πολυ ταλαιπωρια παντως....

βανεσσακι στο ξαναειπα οταν φτανει το μωρο να κλαιει για να φαει δεν εχει υπομονη να κατεβασει γαλα απο το στηθος οταν εχει μαθει στη ροη του μπιπερου...γι αυτο αν θες να αλλαξει αυτο βαζε τη μικρη στο στηθος σου πριν πεινασει.....θελει πολυ υπομονη πλεον......

αναστασακι μπραβο για την προσπαθεια σου....συνεχισε ετσι και θα τα πατε και ακομη καλυτερα.....οσο για τις ορεξουλες...ανθρωποι ειναι και αυτα και εχουν.δεν καταλαβαινουν απο ωρες.....ακομα τουλαχιστον.....

παντως κοριτσια για να λεμε και την πραγματικοτητα γιατι υπαρχουν ακομα εγκυουλες και καλο ειναι να μην τις τρομοκρατουμε ο θηλασμος δεν ειναι δυσκολος...απλα το δυσκολο ειναι να μαθουμε γιατι κλαιει το μωρο..μας εχουν κανει να πιστευουμαι οτι τα μωρα κλαινε γιατι πεινανε....δεν ειναι ετσι ομως...θυμαμαι μου ελεγε η παιδιατρος οτι ενα μωρο κλαιει κατα μεσω ορο 4 ωρες την ημερα χωρις προφανη λογο....δηλαδη εχει φαει...δεν ειναι λερωμενο...δεν ποναει...τα πιο πολλα νεογνα κλαινε πολλες φορες γιατι φοβουνται μακρια απο την μαμα τους και ποσο λογικο ειναι αφου 9 μηνες ηταν ενα με τη μαμα τους...αισθανονται μονα τους.....εχουν την αναγκη τη μαμα τους 24ωρο....γι αυτο το στηθος ειναι παρηγορια για ολα......δεν σημαινει οτι καθε φορα που τα βαζουμε στο στηθος τρωνε κιολας....απλα αισθανονται οτι ειναι ενα με τη μαμα τους,....

σας ζαλησα παλι.....

λυδιακι πλησιαζει η κιντερ εκπληξη;;;;;σε ειδε απο κατω;;;;;ο τραχηλος πως ειναι;;τι σου ειπε;;εχει εμπεδοθει το μικρο.....αντε λεγε λεπτομερειες....

δεν θυμαμαι αλλα..........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπουρικ συμφωνω απολυτως με αυτα που λες, ειναι τοσο δεμενα με εμας που ο χωρισμος μας δεν τους ειναι οτι πιο ευκολο.. μας ζητανε για αυτο κλαινε οχι παντα για γαλα..

σας βαζω φωτογραφιες να μας δειτεε..

εβαλα και εμενα απο τον γαμο που πηγαμε το προηγουμενο σαββατο να δειτε το καινουριο μου μαλλι :oops::oops:

post-10051-13873938214725_thumb.png

post-10051-1387393821491_thumb.png

post-10051-13873938215105_thumb.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερααααααααα!!!!!!

Σήμερα είναι του Αγ. Στυλιανού προστάτη των παιδιών…..

Πάντα να προστατεύει όλα τα παιδάκια και τα δικά μας!

Ο μπεμπούλης μου κοιμήθηκε από τις 23.30 ως τις 4.30 και από τις 5.30 ως στις 8.00!!!!!!κοιμήθηκα και εγώωωωωω και γέμισα μπαταρίες!!!

Βανεσάκι μου πάλεψέ το με το θηλασμό όσο μπορείς!!!!

Χριστινάκι σε ευχαριστώ για τα άλματα ανάπτυξης!

Ηλιαννάκι τι κάνεις φιλενάδα;;;

Πώς πήγε το εμβόλιο του Άγγελου;;

Τα άλλα δυο καλά;;;

Συμπεθέρα μου όσο βάζεις την φραουλίτσα στο στήθος τόσο θα έχεις…αυτό κάνω και εγώ τώρα, την ημέρα τον βάζω περισσότερες φορές και έτσι έχουμε καταφέρει να κοιμάται πεντάωρο το βράδυ, είναι και στο μωρό βέβαια…….που με βοηθά!!!

Να μας φιλήσεις την νυφούλα μας!!!!

Λυδιάκι μου περιμένουμε τα γεννητούριαααααααα!!!!

Άντε με το καλό και ένα πόνο!!!!!!!! Υγιέστατο να είναι!!!!!!!

Ευούλα πώς την παλεύεις και κάνεις και γυμναστική;;;;;;;

Εμένα η αλήθεια είναι ότι ποτέ δε μου άρεσε η γυμναστική!

Μαράκι μου φιλάκιαααααααααα

Είσαστε κουκλιάααααααααααααα!!!!!!!!!! Φτουυυυυυυυυυυυυυυ!!!!!!!!

Γιωτάκι πώς είσαι σήμερα;;; περαστικά!!!!!

url=http://lilypie.com]Gprip3.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!!

μαρακι σ τι κανεις καλε? χαθηκες!!! ολα καλα με τα 3? πως την παλευεις??

εισαι μια κουκλαα ρεεεεεεεεεεεεεε κ ο μικρος φοβερος!!

αναστασακο ολα ετσι κανουν στην αρχη, δεν ξεχωριζουν ακομα τη νυχτα απο τη μερα

σιγα σιγα θα γινει κ αυτο

επισης ακομα οσο της δινεις τοσο θα πινει, οταν ειναι τοσο μικρα ειναι λαιμαργα (τα περισσοτερα τουλαχιστον)

καλα κανεις κ συνεχιζεις την προσπαθεια, νομιζω οτι τα πας πολυ πολυ καλα!!!!!

μπουρεκι μου ασε.. κ εγω χτες ολο το απογευμα πονουσα, αφου ημουν ετοιμη να παρω τηλ τη γιατρο αλλα τελικα σταματησαν.. κ εγω σηκωθηκα το βραδυ απο τον πονο 2 φορες αλλα μπααααααα

πω πω σε 6 μερες γεννας??????? :shock: ουαου!!!

μαρακι μια χαρα σας βρισκω!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιλενάδες μου, τι κάνετε?

Εμεις σήμερα πήγαμε παιδίατρο και κάναμε το πρώτο μας εμβόλιο..το εξάπλο!ευτυχως ήταν σε ένα τσιμπιμα..!ειχα πολυ άγχος για το πόσο θα κλαψει αλλα δεν εκλαψε όσο περίμενα..του κρατούσα τα χεράκια του και μετα τον πήρα αγκαλια και τον ταισαμε και ηρεμήσε..και μετα νανι..φοβάμαι μην μου κάνει κανέναν πυρετούλι μετα γιατι γκρίνια έτσι κι αλλιώς εχει το προγραμμα μας καθε απόγευμα..πήρα σιρόπι ντεπον και μου είπε να του δώσω 2,5 μλ με σιριγγα αν κάνει πυρετο αλλα πρώτα να τον κάνω μπανακι μηπως πεσει με αυτόν τον τροπο..

Για να δούμε..έχω πολυ αγωνία..η μάλλον φοβάμαι αυτές τις δυο μέρες που έρχονται..

Γιωτακι για τον θηλασμο εχεις δίκιο..εγω λέω ότι είναι δύσκολο γιατι εμένα με δυσκόλεψε πολυ ίσως επειδη πίστευα ότι είναι κάτι το οποίο ερχεται έτσι ανεμπόδιστα χωρίς προβλήματα..αλλα δεν ήταν έτσι..το παλαιψα πολυ αλλα δεν άφησα το μπιμπερο να με νικησει..και γι αυτο που λες ότι πιστεύουμε πως καθε φορα που κλαίει πειναει, συμφωνώ απολύτως..πάντως εγω απο την αρχη τον είχα συνέχεια πάνω στο στήθος μου έστω και για να πιπιλαει γιατι ηρεμουσε..τα μωρακια αυτο πιστεύω ότι θέλουν..μια ζέστη αγκαλια απο την μαμα τους και φυσικά το στήθος..τώρα που δεν εχει τόσους κολικους και εχει ηρεμήσει κάπως μου κακό φαίνεται που δεν το πν έχω όπως πριν ..αφου για να κοιμηθει πρέπει να τον νάνουρισω στο στήθος μου..δεν ξέρω αν αυτο είναι σωστό κι αν θα έχω αργότερα θέμα αλλα προς το παρόν δεν παίζει άλλος τρόπος..η αλήθεια είναι πάντως ότι τις τελευταίες μέρες ο θηλασμος είναι πιο εύκολος.

Λενακι, μιλφειγ διαβάζω..έκανα κι εγω προχθές αλλα είναι πειρασμός μεγάλος..φιλενάδα εσυ για ποτε το βλέπεις να γέννας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας!

Ήρθαμε σήμερα στο σπιτάκι μας!

Διάβασα όλα όσα γράψατε, και σας ευχαριστώ για τις ευχές σας!

Δε σχολιάζω τίποτα, και σας γράφω για την εμπειρία μου.

Λοιπόοοοοοοοοοοον....................

Όπως όλες γνωρίζετε, αγαπητές μου φίλες, οι μέρες περνούσαν και ο μικρός Ανδρέας δεν έλεγε να γεννηθεί. Αρχικά είχαμε πει ότι μπορεί να γεννηθεί 11/11/11. Μετά είπαμε ότι μπορεί να γεννηθεί 12/11 που είναι η επέτειος της γνωριμίας μας. Μετά είπαμε μήπως γεννηθεί στις 13/11 που είναι του αγίου Ιωάννη του Χρυσοστόμου, ενός αγίου που αγαπώ πολύ. Μετά είπαμε μήπως γεννηθεί στις 14/11 που είναι η γιορτή του θείου του (του αδελφού μου). Μετά είπαμε μήπως γεννηθεί 17/11 που είναι του Πολυτεχνείου και βγει επαναστάτης. Μετά είπαμε μήπως γεννηθεί 21/11 που είναι της Παναγίας. Όταν δεν γεννήθηκε και τότε, κατάλαβα ότι ήθελε ντε και καλά να γεννηθεί στις 22/11, γιατί ο άντρας μου κι εγώ είμαστε και οι δύο γεννημένοι στις 22, αυτός του Γενάρη, κι εγώ του Ιούλη! Έτσι τώρα, όλη η οικογένεια έχει γενέθλια στις 22 κάποιου μήνα.

Που λέτε, Τρίτη, 22/11 το πρωί, κατά τις πεντέμιση, ξυπνάω, είχα έντονα πονάκια από κάτω χαμηλά. Μία έρχονταν κάθε δέκα λεπτά, μία όποτε τους κατέβαινε. Σηκώνομαι, πάω τουαλέτα, τίποτα το ανησυχητικό. Πέφτω και ξανακοιμάμαι! Ξυπνάω κατά τις έντεκα (:P :P :P τι θα σκέφτεστε τώρα για μένα), πάω τουαλέτα, σκουπίζομαι και είχα βλέννα με αίμα. Πλένω χέρια, πλένω δόντια, χωρίς κανένα πανικό, και λέω στον άντρα μου "πάμε τώρα στον γιατρό, ας μη φάω πρωινό καλύτερα" και του αναφέρω τα συμπτώματα που είχα. Παίρνουμε ό,τι δεν είχα βάλει στη βαλίτσα, π.χ. φορτιστή κινητού, και πηγαίνουμε στο γιατρό. Όπως θα θυμάστε, πήγαινα κάθε μέρα για πίεση-ούρα.

Μπαίνω στο ιατρείο, εκείνη την ώρα δεν είχε καμία μέσα, και με βλέπει με ένα ύφος του στιλ "Γεννάς!". Τώρα πώς είναι ακριβώς το ύφος του στιλ "Γεννάς!" μη ρωτάτε να σας το πω. Πάμε πάνω στην κλινική, μου μετράνε πίεση, 15-10. Με βάζουν στον καρδιοτοκογράφο, μου ξαναπαίρνουν πίεση, μου κάνει και εξέταση τραχήλου, και φωνάζουν μέσα τον άντρα μου για να μας μιλήσει. Μας εξήγησε ότι η πολύ ψηλή πίεση πιθανόν να οφείλεται σε προεκλαμψία, ότι έχω διαστολή τραχήλου 3, αλλά ο τράχηλος είναι ακόμα σκληρός, και ακόμα κι αν μου βάλει τεχνητούς πόνους, το πιθανότερο είναι να γεννήσω το απόγευμα. Αυτό θα εκτίνασσε την πίεση στα ύψη. Θα μπορούσαμε να ελέγξουμε την πίεση με επισκληρίδιο, αλλά και πάλι, αυτή ήταν η δεύτερη λιγότερη επικίνδυνη λύση, μετά την καισαρική. Μας είπε να επιλέξουμε εμείς, τον ρωτήσαμε τι θα έκανε αυτός στη θέση μας, και μου είπε ότι, αν ήμουν η γυναίκα του, θα της έκανε καισαρική. Τον ρώτησα αν γίνεται να κάνω καισαρική με επισκληρίδιο, και είπε ότι δεν ήταν και τόσο ασφαλές, από τη στιγμή που θα έκανα μετά αντιπηκτικές ενέσεις (αυτό μου το είχε πει και παλιότερα).

Αποφασίσαμε τελικά να κάνω καισαρική, εγώ με μισή καρδιά (μη σας πω με ένα τέταρτο). Τόσο καιρό ονειρευόμουν και σκεφτόμουν τον φυσιολογικό τοκετό, και τελικά κατέληξα σε καισαρική.

Η εγχείριση ήταν μία από τις χειρότερες εμπειρίες της ζωής μου. Δεν κατάλαβα απολύτως τίποτα, είδα το παιδί τελευταία απ' όλους, και δεν ένιωθα τίποτα. Πονούσα φρικτά όταν ξύπνησα, όλοι μου λέγανε να μου ζήσει, και δεν καταλάβαινα τίποτα. Η ολική αναισθησία με πιάνει πάρα πολύ άσχημα, και δεν είχα την αυτοκυριαρχία μου, να επιβληθώ στον πόνο. Έτσι, για πάρα πολλές ώρες ήμουν ξαπλωμένη και βογγούσα. Όταν συνήλθα και μου φέρανε το μωρό, δεν ένιωσα απολύτως τίποτα, εκτός από πανικό και αμηχανία. Τον κράτησα, βέβαια, λίγο στην αγκαλιά μου, του έδωσα λίγο το στήθος μου και πιπίλισε τη ρώγα, αλλά δεν ένιωθα κάτι, ότι αυτό είναι το παιδί μου, ας πούμε. Ούτε την άλλη μέρα, γενικά δυσκολεύτηκα πολύ να προσαρμοστώ στον ερχομό του. Δεν τολμούσα να τον πιάσω, γιατί πονούσα κιόλας και δεν μπορούσα καλά-καλά να αυτοεξυπηρετηθώ, ενώ το άλλαγμα και το ντύσιμο μου φαίνονταν βουνό. Για το μπάνιο δεν το συζητώ καν. Τελικά σιγά-σιγά μου έδειξαν οι νοσοκόμες και οι μαίες και άρχισα να τα συνηθίζω. Σήμερα που ήρθαμε σπίτι ήρθε και η μάνα μου μετά και το κάναμε μπάνιο μαζί, αλλά νομίζω και με τον άντρα μου θα τα καταφέρουμε. Μόνη μου ούτε λόγος.

Το πιο εύκολο πάντως απ' όλα μου φαίνεται ο θηλασμός. Εγώ απλά προσφέρω το στήθος μου κι ο Ανδρέας κάνει όλα τα υπόλοιπα! Την πρώτη μέρα εννοείται ότι έδωσαν ξένο, γιατί εγώ δεν ήξερα πού πατούσα και πού βρισκόμουν, τη δεύτερη θήλασα, αλλά δεν είχα καθόλου γάλα, και την τρίτη μέρα το απόγευμα κατέβηκε το γάλα. Δεν είχα αγχωθεί γιατί και ο παιδίατρος και οι μαίες και οι νοσοκόμες μου έλεγαν ότι αυτό είναι φυσιολογικό, γιατί την τρίτη μέρα κατεβαίνει το γάλα, οπότε δεν κάθισα να τρελαθώ. Από την πρώτη στιγμή ο μικρός έπιασε τη θηλή σωστά, ρουφούσε με μανία, και φαίνεται να του αρέσει πολύ. Από χτες θηλάζω αποκλειστικά, δε δώσαμε καθόλου ξένο, και χορταίνει μια χαρά, αφού κάνει πολύ συχνά κακά, και κοιμάται και αρκετές ώρες μετά το θηλασμό. Είναι απίστευτο ότι κάνει τα πάντα όπως τα λένε οι οδηγίες θηλασμού, λες και τις έχει διαβάσει κι αυτός!

Ο Ανδρέας είναι ένα σχετικά μεγάλο παιδάκι για νεογέννητο, έχει ένα τρομερά δυνατό κλάμα που μπορεί να σηκώσει στο πόδι όλο το τετράγωνο αν θέλει, είναι πολύ δυνατό μωρό, ήδη στήνει το κεφαλάκι του και έχει και πολύ δυνατό κορμάκι. Όταν το βάζουμε μπρούμυτα προσπαθεί να σηκωθεί. Αφήστε που είναι και πολύ βαρύς άντρας, αφού έχει και τρίχες. Δεν κάνω πλάκα, απ' τον άντρα μου πιο πολλές έχει. Έχει στην πλάτη και στα πόδια. Φυσικά αυτά θα πέσουν, αλλά λέμε τώρα...

Επίσης, είναι πολύ αγαπουλίτσας και χαδιάρης και του αρέσουν οι αγκαλίτσες.

Σας κλείνω, γιατί μάλλον θέλει να φάει, ο πασάς! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αγγελικη εμενα παντως με βολευει οτι κοιμοταν με το στηθος.....καθομουν και απλα περιμενα να κοιμηθει...δεν νανουριζα το μωρο και αυτο για μενα ειναι πολυ καλο....δε μπορεις να φανταστεις ποσο βαρετο ειναι να εισαι περα δοθε σε ενα δωματιο για να κοιμηθει το μωρο...ενω ετσι τρωει και κοιμαται....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αννα μαρια μου να ζησει ο αντρικος και παλι.....πολυ χαιρομαι που τα πατε καλα με το θηλασμο..οσο για την καισαρικη δεν το εχω βιωσει....αλλα πιστευω πως ειναι πανω κατω οπως τα λες.....

φιλια στον αντρα τον πολλα βαρυ......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερααααααααααααα

Αννα Μαρια να σας ζησει ο πασακας σας,γερος και καλοτυχος.Μπραβο ρε κοριτσι που ολα πανε καλα με το θηλασμο,γλιτωσες ταλαιπωρία με τα μπουκαλια!!Ευχομαι να ειναι ενα ησυχο μωρακι και να το μεγαλωσετε ευχαριστα και ηρεμα!!!Καλη λοχεια!!

Εμενα η φραουλιτσα κοιμαται απο τις 16.20 μεχρι τωρα ακομα αλλα θα πεσει συναγερμος σε λιγο θα κοψει πεινα!!Ακομα δεν μπορει να ρουφήξει καλα!!!Φανταζομαι σε 15 ημερουλες θα αλλαξει κι αλλο!!!

Φιλια σε ολες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalispera koritsakia m!

anastasoula m tha allaxoun ki allo pros to kalitero ta pragmata me ti fraoulitsa!na deis oti tha prosarmostei me tous ruthmous sas!thelei xrono i mpempa!

anna maria mou na sou zisei o antrikos!olokliro pallikaraki einai kopela m!na ton xaireste!bravo pou ta pate kala me ton thilasmo!euxomai oi ponoi ap tin kaisariki na perasoun to sintomotero anna maria m!

aggelikoula m auti i grafeiokratia. . . asta na pane!euxomai na tou dwsoun ti vevaiwsi p thelei koritsi m!elpizw o mikros na min epireastei ap to emvolio kopela m!

vanessaki m min apelpizesai kai min agxwnesai me to thema tou thilasmou koritsi m!milise me ton paidiatro sou kai na deis oti tha rthoun kaliteres meres!

giwtaki kai lena exete ponakia e???konteuete . . . !me to kalo koritsakia m!

emeis pigame pali simera gia kardiotokografo,DOXA TO THEO KAI THN PANAGIA ola kala, tha pame xana tin triti na mas pei kai leptomereies gia tin kaisariki stis 6 dekemvriou!

ax koritsia arxisa na agxwnomai gia tin kaisariki, gia tin episkliridio, gia ola.. . . !ax x x x!

filia se oles koritsakia m!

O THEOS KAI H PANAGIA NA NAI MAZI MAS KATHE STIGMI!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Και γω ποτέ δε το προτιμούσα, ας ελπίσουμε οι υπόλοιπες επαφές να είναι καλές και να έρθει το σπορακι🤞 Εμένα υπάρχουν διάφορες καταστάσεις που είχαν τύχει και είχαν συνδεθεί με την εγκυμοσύνη αυτή, που νομίζω συνεχώς θα μου περνάει από το μυαλό, τουλάχιστον όσο περνάει ο καιρός λίγο λίγο απαλύνουν, Συνέχεια βλέπω πεταλουδιτσες να με περιτριγυριζουν και σκέφτομαι πως αυτές οι πεταλουδιτσες είναι τόσο μικρές όσο και αυτό το μωρακι όταν έφυγε και πέταξε ψηλά στον ουρανό, είναι στιγμές που περνάει από το μυαλό μου έντονα και σκέφτομαι πωπω πως μπορεί να αλλάξει η ζωή έτσι....πως να μην είναι δύσκολο ψυχολογικά μετά; πραγματικά έχουμε τόση δύναμη μέσα μας 
    • Κοριτσια μ πως είστε; Εγω εισαγωγή νοσοκομειο λόγω συσπάσεων. Εχθες το βραδυ εκανα μια μεγαλη πέτρωσε ολη η κοιλιά κ κράτησε καποια λεπτα. Σημερα πρωι μιλησα με την γιατρό μ κ μ ζήτησε να με δει. Οντως μ ειπε κανω συσπασούλες κ με κράτησε μεσα για ενδοφλέβιο μαγνήσιο. Εχω απο τις 5:30 το απογευμα να κανω, θελω μα πιστευω πως εκανε δουλεια το Mg κ δεν θα ξανακάνω. Κοριτσια εσεις παίρνετε μαγνήσιο; Εμενα δεν μ είχε ξεκινήσει
    • Γλυκούλα μου!! 🥹🥹🥹   Καλό μήνα κορίτσια!!! Καλό καλοκαίρι!! Σήμερα πήγαμε σε ένα παραλιακό μαγαζί με τον άντρα μου και τους κουμπάρους μας και τα παιδιά μας και ήταν μαγικά!! Μου ρθε επιθυμία για μπύρα βαρελίσια, πήρα μια μεγάλη το ευχαριστήθηκε η ψυχή μου!! Και μετά σκεφτόμουν λες αυτή να ήταν η τελευταία μπύρα του καλοκαιριού;; Να μην μπορέσω να πιω άλλη;; Χάχαχα του τρελού!! 
    • Ρένα μου κ η μεγάλη μου η κόρη από τη μια στιγμή στην άλλη άλλαξε από αλεσμένα σε κομμάτια! Οπότε μην ανησυχείς! Λίγο προσοχή μόνο, μην την αφήνεις μόνη της να τρώει! Κάποιος να είναι συνέχεια μαζί της!    Εμείς τρώμε και φρούτα κ μεσημεριανό σαν μεγαλύτερες 😂😂😂😂😂  Τώρα που πάμε κούνιες η δικιά μου είναι από τις μεγαλύτερες! Ενώ πριν 1 χρόνο ήταν από τα μικρότερα κ φοβόμουν μην την πάρει κανένας αμπαριζα καθώς έτρεχε 😂😂 πως αλλάζουν οι καιροί 😂😂
    • Πόσο γλυκιά κίνηση αυτή που έκανες κορίτσι μου..... Δεν θα ξεχάσω όσο ακόμα πενθουσα το μωρό μου και ανάρρωνα από την αποξεση, σε μια βόλτα με τον καλό μου είδα ένα μικρό κοριτσάκι με την μαμά του. Το κοίταξα στιγμιαία, γιατί με πονούσε πολύ η εικόνα, ήταν σαν να μου έστριβαν το μαχαίρι στην πληγή, αλλά ο άντρας μου το κατάλαβε. Μην στεναχωριέσαι μου είπε, σύντομα θα έχεις και εσύ το παιδάκι μας. Μου φάνηκαν τόσο κενά λόγια, λόγια παρηγοριάς, αλλά είχε δίκιο. Η υπέροχη κορούλα μου ήταν πολύ κοντά, το μόνο που χρειάστηκε ήταν να μην το βάλω κάτω 🫶🌈🌈
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...