Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΜΑΡΤΙΟΥ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2011 ΕΛΑΤ ΝΤ ΛΕΜ Ν13


Recommended Posts

Δωρακι δεν ξερω ακομα θελω παρεα....και μονο η παρουσια με ηρεμεί χωρις να ειναι απαραιτητο να μου κανουν κατι!Πολυ ανακατεμενα συναισθηματα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 909
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λυδία μου άντε με το καλό κοριτσάκι μου…

Οι τελευταίες μέρες είναι όντως οι πιο δύσκολες, λες άντε πότε θα γεννήσω;;; και κάθε μέρα περιμένεις….

Γιωτάκι μακάρι να τα φάει ευκολα τα λαχανικά το αγοράκι σου….αχ πώς να μην είσαι κομμάτια!!!!!!

Δωράκι αυτό παρακαλώ και εγώ να τελειώνουμε με τις γουλιές……….

Συμπεθέρα μου να κάνεις αυτό που νιώθεις…..αν θες παρέα να έχεις….

φιλάκιααααααααααααααααααααααααα

url=http://lilypie.com]Gprip3.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δωρακι τα φρουτα τα τρωει...αλλα το θεμα ειναι οτι αυτα που μαλακωνουν τα κακα πχ αχλαδια δεν τρωει...επισης μου ακτινιδιο...που ειναι δυσκολο φρουτο...αυριο που θα παω σουπερ θα παρω να δοκιμασει και θα του παρω και αποξηραμενα δαμασκηνα.....τωρα για τα λαχανικα θα αρχιζω να τον πιεζω...αυριο αρακα με κοτοπουλο......

μαρακι μου σε ευχαριστω...

αναστασακι σταματησε η μικρη να βγαζει κομμενο γαλα;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιωτακο μου ναι σταματησε προς το παρον για να δουμε....

Συμπεθερα ετσι θα κανω θα εχω παρεα οσο θελω εγω!!!

Σημερα η φραουλιτσα ολο γκρινιαζει και τρωει ανα μια ωρα σχεδον μια στηθος και μια μπουκαλι...πω πω τι ειναι αυτο παλι με ξετιναξε...ειναι φυσιολογικο να φανταστω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αναστασια μου μια χαραειναι αυτο!!!εμενα για να φαει στηθος δειοπαθω.ασε που τη νυχτα της δινω μονο μπουκΑλι γιατι οταν πειναει και δε φαει αμεσα γινεται χαμος!!!τωρα θα προσπαθησω να τη βαλω παλι.δεν ξερω κιολας βρε κοριτσια αν εχω ικανοποιητικη ποσοτητα γαλακτος για να χορτασει.δεν ηθελα καθολου να δωσω ξενο,αλλα τωρα αναγκαστικα.. :(:(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αναστασια τα κανουν αυτα.........περνανε αλματα αναπτυξης και θελουν να καθονται περισσοτερο στο στηθος για να αυξησουν την παραγωγη μας.....

βανεσσακι δε ξερω τι να σου πω.....ειναι μικρουλη μωρε ακομα και θελει πολυ υπομονη......τουλαχιστον προσπαθησε να μη δινεις καθολου το πρωι....

παντως αυτο που κανετε βυζι και ξενο ειναι πολυ πιο κουραστικο απο το σκετο βυζι......

σορυ που τα λεω ετσι..ελπιζω να μην με παρεξειγησετε :oops::roll::roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ετσι οπως τα λες αναστασια μου!!!αφου θελουμε το καλυτερο για τα μωρακια μας!!!

κοριτσια σημερα ηρθε η παιδιατρος και μου συστησε, επειδη ειμαι καθηγητρια γαλλικων, να μιλαω στο μωρο μονο γαλλικα και ο αντρας μου μονο ελληνικα, για να γινει διγλωσσο.μου ειπε οτι το εχουν κανει κ αλλοι που τους το συνεστησε και ειχε εκπληκτικα αποτελεσματα!!!εμενα μου αρεσει σαν ιδεα,αλλα μου φαινεται και λιγο ψωνιστικο!!!δεν ξερω τι θα κανω... :?:?:? εσεις τι λετε :?:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από εμένα!

Σας ακούω πόσο ζορίζστε με τα μικρούλια σας βρε κορίτσια και σκέφτομαι τι με περιμένει σε λίγες εβδομάδες! Πρέπει να είναι γλυκιά όμως η κούραση ε;

Βανεσσάκι αυτό που λες για τα δίγλωσσα παιδάκια θεωρητικά είναι καλό να μάθει το παιδί 2 γλώσσες αλλά στην πράξη είναι λίγο δύσκολο. Αν το ζευγάρι είναι από διαφορετικές χώρες κάτι τέτοιο επιβάλεται αλλά για σένα που η μητρική σου γλώσσα είναι η ελληνική είναι λίγο δύσκολο να εκφράσεις κάποια συναισθήματα σε άλλη γλώσσα όσο καλά και αν την ξέρεις. Νομίζω ειδικά η μητέρα πρέπει σαν βασική γλώσσα στο μωρό να έχει την μητρική της. Πως θα της κάνεις ζουζουνιές και γούτσου γούτσου στα γαλλικά; :) Καλό είναι να της μιλάς γαλλικά που και που όταν παίζεται, ή να της λες τραγουδάκια, παραμυθάκια για να συνηθίσει την γλώσσα και να μη ζοριστεί μετά να τα μάθει. Βέβαια αυτή είναι προσωπική μου άποψη και σίγουρα την απόφαση θα την πάρετε με τον άντρα σου.

Γιώτα προσπάθησε να κάνεις τα πιάτα με τα λαχανικά λίγο πιο διασκεδαστικά μήπως και τον ξεγελάσεις και τα φάει. Για παράδειγμα κάνε ένα προσωπάκι από αρακά, βάλε για ματάκια λωρίδες καρότου και ντοματούλα για στόμα. Θα μου πεις με την κοιλιά στο στόμα και με ακόμα ένα μικρό να τρέχει γύρω σου που να βρεις το χρόνο! :roll:

Λυδία υπομονή και σε λίγες μέρες θα ξεφουσκώσεις και εσύ και θα ξεπροβάλει και η εκπληξούλα σας! Περιμένουμε νέα αύριο από το γιατρό σου!

Αχ θα γεννήσετε όλες μέχρι αρχές Δεκεμβρίου και μετά θα μείνω μόνη σαν την καλαμιά στον κάμπο! :S Καλέ συμπεθέρα περίμενε με βρε μέχρι μέσα Δεκέμβρη να πάμε μαζί! Ε ... φανταστική συμπεθέρα; :D

Χριστίνα πολύ ωραίο το τατουαζάκι σου! Αλλά αν κάνεις και 3ο παιδί, να δω που θα βρεις 3ο πόδι! :lol:

Αυτα κορίτσια! Σας αφήνω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια μου, τι κάνετε?πως είστε?τι κάνουν τα μωρακια μας?

Τις τελευταίες μέρες έχω πολλές δουλειές και δεν μπήκα να διαβάσω νέακια..είδα στο φέις ότι γέννησε η Άννα Μαρία..

Άννα Μαρία, να σου ζήσει ο αντρικος σου!γερο κι ευλογημένο μωρακι να είναι!

Βάνεσσακι, καλως ήρθες πίσω στην παρέα..πως τα πάτε με την μικρη?

Γιωτακι τι κανείς?δυσκοιλιοτητα τελικα ..το ακτινίδια δουλεύει αλλα και οι φυτικές ίνες..

Αναστασακι μου, πως είσαι?θελεις παρειτσα?εγω πάλι με αυτές τις επιλογές που έχω γιΑ παρέα, προτιμώ την ησυχία μου ..

Νασιουκο, όλα καλα?εισαι καλύτερα?

Λενακι, βλεπω το ρηξαμε στο κλαμπιγκ ακόμα δεν γέννησαμε!!!πηρες και την νύφη μου και την συμπεθερα μου διαβάζω..εμένα γιατι δεν με πήρατε ένα τηλ να έρθω κι εγω..ααααχχχ παει ο καιρός που αν δεν γινόταν έξι δεν βγαίναμε απο το κλαμπ..

Δωράκι, τι κάνει η νύφη μου?εμεις αύριο γινόμαστε δυο μηνών!!το αγοράκι μας μεγαλώνει..

Λυδιακι, περιμένουμε τα ευχάριστα απο ώρα σε ώρα..άντε να δούμε και το φύλο..

Χριστινακι, πρωτότυπο το τατου..που ωραίο..μ άρεσε η λεπτομέρεια με το στέμματακι..

Ευη μου πνίγεται κι εσυ ε?λογικο με δυο παιδια..ο άντρας σου δεν βοηθάει καθόλου?

Μαντί μου, εσυ θα εχεις την χαρα να είσαι τελευταία!ολο το πόστ μετα θα περιμένει να γεννήσεις εσυ!

Βάσω μου, τι κανείς?πηγες γιατρο?περιμενουμε νεα απο την μικρη!

Μυριαμακι, ηλιαννα, μαρακι12 πολλα φιλία στα αγοράκια σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΑΡΕΣ ΚΑΛΗΜΕΡΟΥΔΙΑ!!!!!!!!ΤΙ ΜΟΥ ΚΑΝΕΤΕ?ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΑΓΓΑΛΙΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΓΚΡΙΝΙΑ ΚΛΠ.

ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ Ο ΓΙΟΚΑΣ ΓΕΡΟΣ Κ ΚΑΛΟΤΥΧΟΣ!!!!!!!ΚΑΛΗ ΛΟΧΕΙΑ!!!!!!!

ΓΙΩΤΑ ΜΟΥ ΠΕΡΣΤΙΚΟΥΛΙΑ!!!!!!!

ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΔΙΝΕΙΣ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΣΤΗΘΟΣ ΓΙΑΤΙ ΑΜΑ ΣΥΝΙΘΙΣΕΙ Η ΜΙΚΡΗ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΤΙΝ ΕΒΑΨΕΣ.ΕΤΣΙ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ Κ ΜΕΤΑ ΣΥΝΙΘΗΣΕ ΜΠΟΥΚΑΛΙ Κ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΗΘΕΛΕ ΟΠΟΤΕ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΑΠΕΤΥΧΕ.

ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΜΟΥ ΦΙΛΙΑ Κ ΣΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ!!!!!!

ΚΙΣΚΑ ΜΟΥ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΩ......ΕΓΩ ΕΔΩ ΕΧΩ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ Κ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΕΝΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ......ΚΑΝΩ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΑΤΕ Η ΟΤΑΝ ΕΡΧΕΤΕ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.

ΤΙΤΙΝΑ ΚΑΛΟ ΤΟ ΤΑΤΟΥ!!!!!!

ΝΑΣΙΑ ΜΟΥ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ?

ΑΧ ΔΕΝ ΘΥΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΣΟΡΥ....

ΤΑ ΦΙΛΙΑ ΜΟΥ ΣΕ ΟΛΕΣ!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοπελες!

αναστασουλα μου ολες στην αρχη μια ανασφαλεια την εχουμε κοριτσι μου!να χεις οση παρεα χρειαζεσαι αφου αυτο σε κανει να νιωθεις καλυτερα κοπελα μου!

αγγελικουλα 2 μηνων ε?πως περναει ο καιρος!!!να σας ζησει κοριτσακι μου!

λυδια μου κουραστηκες ε?ο τελευταιος μηνας αυτα εχει!ειναι λογικο!λιγο η ανυπομονησια, λιγο η αγωνια και η κουραση, φτανουμε στα ορια μας ε?

madi μου θα εισαι αυτη που ολες θα περιμενουμε με αγωνια να γεννησεις!με το καλο κοριτσι μου!

βανεσσακι μου ζοριζεσαι και συ με το θηλασμο ε?τελικα δεν ειναι οτι πιο ευκολο στην πραξη!ολα καλα να πανε ευχομαι κοριτσι μου!

δωρακι μου τι κανει η μπεμπα?προσαρμοστηκατε φανταζομαι σιγα σιγα!

ευακι μου τρεχεις ολη μερα!τι να κανεις ομως?με 2 παιδακια στο σπιτι, λιγο καθαρισμα, μαγειρεμα και τα σχετικα περνα η μερα και δεν το καταλαβεις!

μυριαμακι μου βασανιζεστε με κολικους ακομη ε?αχ ευχομαι να περασουν συντομα!

γιωτακι μου περαστικα στο μικρουλη και οσο μπορεις δινε του τα λαχανικα και τα φρουτα που ειπε ο γιατρος!Ισως αυτο να ναι η λυση τελικα!

δεν θυμαμαι τι αλλο ειπατε κοριτσια. . . !

τα δικα μου νεα ειναι οτι πηγαμε χθες στο γιατρουδακο, η μπεμπα εχει παει γυρω στα 2400 γρ!μας ειπε να παμε για καρδιοτοκογραφο αυριο και την τριτη και ισως την παρασκευη αν χρειαστει!και την αλλη τριτη 6 δεκεμβριου μας εκλεισε για προγραμματισμενη καισαρικη!ειχα και λιγο ψηλη πιεση 13.5 με 9 και μου ειπε ισως οφειλεται και στο προβλημα με τα ματια μου και να παω αμεσα για βυθοσκοπηση να το ελεγχξουμε!θα παω απο βδομαδας να τελειωνει και αυτο κοριτσακια μου!

φιλια σε ολες!

Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέραααααααααααααα!!!!!!

Κατερινούλα ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!!!!!!

ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΟΥ!!!!!!!!

Βανεσάκι καλό μου ακούγεται να του μιλάτε σε 2 γλώσσες αφού το συνιστά και ο παιδίατρος , έτσι δε θα ταλαιπωρείται με φροντιστήρια όταν μεγαλώσει!!!!

Συμπεθερούλα μου μια χαρά τα καταφέρνεις είμαι σίγουρη μην αγχώνεσαι…είναι πολύ νωρίς ακόμα!!!!

Μάντι μου μια χαρά είναι τα μωράκια γλυκιά κούραση!!!!!!

Αγγελικούλα μου πώς τα πας με το αγοράκι σου;;;

Εμένα το βράδυ έχει καθιερώσει τον πεντάωρο ύπνο!!!!!! Τρώει και μετά από καμιά 1,5 ωρίτσα κοιμάται ακόμα ένα δίωρο, την ημέρα όμως δύσκολα κοιμάται…..όταν τον βγάζω βόλτα εννοείται πώς κοιμάται!!!!!!

Μυριαμ φιλάκιαααααααα

Ευούλα λογικό είναι να κουράζεσαι και να μην προλαβαίνεις…………φαντάζομαι και την Ηλιάννα μας με τρία!!!!!!!!!!!

Βασούλα μου μια χαρά η μικρούλα σου!!! Άντε κοριτσάκι μου με το καλό να την κρατήσεις αγκαλίτσα!!!!!!!

Λενάκι τι κάνετε;;;;;;; ο μικρός σου καλά;;;

Φιλενάδα ΒΟΗΘΕΙΑ……..αν μπορείς έχασα το λινκ που μας είχες βάλει με τα άλματα ανάπτυξης….αν και όποτε σου είναι εύκολο!!!!!!!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩ

url=http://lilypie.com]Gprip3.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!

αναστασακο προσπαθησε να μειωνεις το συμπληρωμα (5-10μλ τη φορα) κ να δινεις περισσοτερο στηθος οσο ειναι νωρις ακομα... αληθεια ποσο ξενο πινει τη μερα?

οσο για την παρεα, νομιζω λογικο ειναι, δεν αντιδραμε ολες με τον ιδιο τροπο στη γεννηση ενος παιδιου.. ειναι πολυ μεγαλη αλλαγη για τον τροπο ζωης μας κ ειναι φυσιολογικες οι οποιες αντιδρασεις..

οσον αφορα για την επιλοχειο νομιζω οτι αν υπηρχε κ η παραμικρη πιθανοτητα να την παθεις δε θα σου περνουσε απο το μυαλο!!

γκερλ μια χαρα το μπεμπινι!!

αχ πως να νιωθει η αννα μαρια τωρα? πολυ περιεργεια το εχω πραγματικα!!

αγγελικουλα αχχχχχχχ πανε αυτες οι μερες του αγριου κλαμπινγκ!! τωρα βεβαια ο οργανισμος μας παλι θα νομιζει οτι γλεντοκοπαμε με τα ξενυχτια :lol::lol:

συμπεθερα καλε εγω δε βιαζομαι!!!! κ μεχρι χριστουγεννα σε περιμενω!! :lol::lol::lol:

α γιωτα κ μιας φιλης μου (της βενι) ειχε ο μικρος δυσκοιλιοτητα αλλα σε πιο προχωρημενο σταδιο... ζοριστηκαν ΠΑΡΑ πολυ για να αρχισει να τρωει ο μικρος ολα αυτα που επρεπε κ μαλιστα η παιδογαστρεντερολογος τους γυρισε κ σε αλεσμενα.. τωρα ειναι κλαυτερα ο μικρος.

αλλα πολυ ζοριιιιιιιιιιιιιιιιιι

υπομονη κοριτσακι.. να δω τι θα πρωτοπρολαβαινεις τωρα :?

ευη μου πως ειναι τωρα ο μικρος?

βανεσσακι πως τα πατε? α για τη διγλωσσια αν δεν ειναι η μητρικη σου καλυτερα να μην το επιχειρησεις.. αποψη μου παντα, κ για τους λογους που λεει η μαντι. σα δευτερη μητρικη καλο ειναι να χρησιμοποιειται εφοσον τη γνωριζεις απταιστα κ θα της μιλας επι καθημερινης κ σχεδον μονιμης βασης σε αυτη

δωρα λυδια κ σε οκα τα κοριτσακια φιλιααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KALHMERA KORITSAKIA EDW KAI EMEIS!!!!!!!!!!!!!!!

AX KAI EGW EIMAI PERIERGH GIA THN ANNA MARIA!!!!DEN EXEI MILISEI KAMIA MAZI THS NA MATHOUME NEA THS?????????ANTE NA GYRISEI NA MAS TA PEI OPWS MONO AYTH KSEREI :P:P:P:P

MARAKI ORISTE TA ALMATA ANAPTHKSHS!!!!!!!!

"Τα μωρακια περνουν αναπτυξιακα αλματα.Επειδη ομως καθε μωρο ειναι ξεχωριστο και διαφορετικο,δεν παιρνουν ολα τα μωρα με την ιδια ενταση τα αλματα.

Στο αναπτυξιακο αλμα τα θηλαζοντα μωρα αυξανουν την παραγωγη συμφωνα με τις αναγκες τους,ενω τα μωρα που πινουν ξενο γαλα μπορει ειτε να αυξησουν την ποσοτητα φαγητου ειτε να τη μειωσουν για εκεινη την περιοδο.

Τα αλματα αναπτυξης σε εβδομαδες..

η 5η

η 8η & η 9η

η 12η

η 15η-16η-17η-18η-19η συνεχομενες με κορυφωση στην 17η

η 23η-24η-25η-26η με κορυφωση την 26η

η 29η-30η (αγχος αποχωρισμου/προσκολληση)

η 34η-35η-36η-37η με κορυφωση την 36η

η 42η-43η-44η-45η-46η-47η με κορυφωση την 44η

η 51η-52η-53η-54η με κορυφωση την 53η

η 60η-61η-62η-63η-64η με κορυφωση την 62η-63η

η 71η-72η-73η-74η-75η με κορυφωση την 72η-73η

Στα αλματα αναπτυξης τα βρεφη περνουν μια πολυ εντονη περιοδο που τα αναστατωνει.Ετοιμαζουν τα νεα τους κατορθωματα(μπουσουλημα,σηκωμα,περπατημα,ομιλια) κι αυτο τα αναστατωνει,τα κανει να φοβουνται και να αναζητουν την αγκαλια της μητερας τους.Μονο εκει νιωθουν ασφαλεια και σιγουρια.." η κοπελα που παραθετει το κειμενο στο τελος αναφερει οτι μπορει να υπαρχει αποκλιση μιας εβδομαδας απο μωρο σε μωρο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και απο μενα κοριτσακια....η βραδυα δυσκολη.....τρωει και ξυπναει σχετικα γρηγορα....

Λενακι μετα απο καθε γευμα με στηθος θα φαει και 30γρ ξενο...το βραδυ ομως απο την νυστα που εχω τρωει μονο ξενο κοντα στα 50 με 60γρ.Ακομα δεν μπορεσα να αναπληρωσω τον υπνο μου και δεν αντεχω να θηλαζω βραδυ!!Ευτυχως το παιρνει,δεν το εχει αφησει..το χρησιμοποιει και σαν φαγητο και σαν πιπιλα!!!Κι εγω ετσι σκεφτηκα,αν ηταν επιλοχειος δεν τα το επαιρνα χαμπαρι!

Συμπεθερα δεν ξερω ακομα ειμαι στα χαμενα,προσπαθω και ζοριζομαι αρκετα

Βασουλα αντε πλησιαζει κι εσενα η στιγμη να παρεις την κουκλιτσα σας αγκαλια!!

Ευη σου βγαζω το καπελο που τα καταφερνεις με 2 μωρα, εμενα θα μου ειχε γυρισει η βιδα..ισως ειναι νωρις και το βλεπω ετσι....

Μιριαμακι πως πατε εσεις κοριτσι μου?Τι κανει ο παιδαρος σας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα φιλεναδες ..τι κανετε...εδω και εγω..επαθαμεηη..με βοηθαει ο αντρας μου οσο μπορει αλλα ειναι ολη μερα στο μαγαζι και αυτος ποσα να κανει??τωρα που ο Χριστοφορος ειναι αρρωστος και τον εχω σπιτι ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα να προλαβω οσο μπορω γιατι δεν γινεται να μπορω..να τα κανω ολα..οταν παει σχολειο ολο και πιο καλα ειναι..δεν τσακονωμαστε τοσο μιας και λειπει...ερχεται στις 2 κουρασμενος κοιμαται και μετα ειμαστε μαζι μονο το απογευμα τρωει βλεπει παιδικα παιζει παιχνιδια και μετα υπνος...τωρα ομως που ειναι σπιτι ολη μερα και εχει βαρεθει και αυτος και με το δικιο του..αχχ Παναγια μου..τρεξιμο λεμεεε..η μικρη πολυ βαρια το πηρε το εμβολιο με γκρινια και υπνο στις 12 και 1 τη νυχτα..αγκαλια ολη την ωρα με αποτελεσμα να μην μπορω να κανω τιποτα..μα τιποτα ομως...ενα κιμα εκανα κεφτεδακια για την καταψυξη..με δοσεις και εχω αλλο ενα μισοκιλο και δεν βρισκω χρονο να το κανω...αν δω και σημερα οτι δενν θα μπει καταψυξη οπως ειναι...Αναστασια συμφωνω με οσα ειπαν οι προηγουμενες..πρωτον δηλαδη αλμα αναπτυξης...δευτερον πολυ μπερδεμα και πιο κουραστικο το μπιμπερο..μην νομιζετε ολες μπαινουμε στο τρυπακι να σκεφτουμε χορταινει??φτανει το γαλα μου??εγω τωρα οχι τοσο συχνα αλλα το παθαινω..καποια στιγμη που παλι το σκεφτομουνα και την ταιζα πιο συχνα..η της εδινα και απο τα 2 στηθη αρχισε να κανει ρουκετες...τοτε καταλαβα οτι της δινω πολυ...και εμενα εχτες μου εφαγε πιο συχνα απο το συνηθισμενο αλλα νομιζω προσπαθει να αυξησει την παραγωγη..εχω ενα κουτι ξενο που μου εδωσε η παιδιατρο..και της το ζητησα εγω αυτη θελει αποκλειστικο θηλασμο αλλα λεω κατι μου ετυχε ας εχω ενα..λειπω ρε παιδι μουκαι δεν εβγαλα γαλα..ας το εχω..εε δεν το εχω ανοιξει ποτε..και οοοταν παω να σκεφτω μηπως??λεω ασε ας φαει πιο νωρις..και ετσι ειναι οπως μου το εδωσε ελπιζω να μην το ανοιξω μεχρι να παει 6 μηνων και να της το δωσω πισω...παντως ο θηλασμος με τον καιρο γινεται οολο και πιο ευκολος οσο δεν φανταζεσαι...εμενα τρωει στο 10λεπτο και τελος..αφου εχτες ηθελα να βγαλω γαλα για να δω ποσο περιπου εχω και τελικα βαρεθικα γιατι ειναι πιο ευκολο να δωσω στηθος...ενω στην αρχηηη που ποναγα κιολαςςς ηθελα πιο πολυ να βγαζω αλλα δεν το εκανα να μην μαθει μπουκαλι και μου μειωθει....κουραγιο..αλλα αν δεις οτι δεν αντεχεις...ε δεν θα χαλασεις την υγεια σου..δωσε μονο ξενο...στο λεω εγω που στο πρωτο περασσα καταθληψη και κοντευα να τρελαθω...τωρα ηξερα τι με περιμενει και ημουνα πιο δυναμικη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα φιλεναδες......

βασουλα μια χαρα το βαρος της μικρης......αντε μαζι θα γεννησουμε σχεδον......με το καλο κουκλα μου.....

λυδια που εισαι;;;;

αναστασακι η καθε γυναικα βιωνει διαφορετικα την περιοδο της λοχειας....ακομα και σε καθε παιδι ειναι διαφορετικο.....

μαρακι καλυτερα ο μικρος με τον υπνο...5ωρο θα σου φαινεται τελεια φανταζομαι...

βανεσσακι ειναι δυσκολο αυτο που λεει η παιδιατρος...τα διγλωσσα ειναι περιεργη φαση.....συνηθως αργουν να μιλησουν λογω των 2 γλωσσων...και εχω παραδειγμα τα ανιψια μου που μενουν στη γαλλια....οι γονεις ελληνες αλλα μεσα στο σπιτι μιλανε και τις 2 γλωσσες......το θεμα ειναι οτι μιλανε ελληνικα με γαλλικη προφορα και γαλλικα με ελληνικη.....γενικως εχουν διαφορα προβληματα..και δεν βλεπω για πιο λογο να δυσκολευουμαι τη ζωη των παιδιων μας απο νεογγενητα......μπορεις οταν παει 5 χρονων να την ξεκινησεις σιγα σιγα.....το ιδιο καλα θα μαθει αν θελει...........

μυριακι κολικους ε;;;;;ειναι δραμα οι κολικοι....

λενακι μου σε ευχαριστω για την πληροφορια.......μπορει να βαλω κανα θεματακι μπας και μου πει πως καταφερε να τον πεισει να φαει λαχανικα.....σημερα θα φτιαξω κοτοπουλο με αρακα....εχει να γινει χαμος...για να δουμε.....

φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κισκα οντως οταν εχεις το παιδι μονο το απογευμα βγαινει πολυ πιο ευκολα.....εγω που θα εχω και τα τρια θα την κοψω την βλεβα μου....αφου απο τωρα λεω αντε να ερθει του χρονου να πανε και τα δυο παιδικο να ησυχασω....χαχαχα......

α!!!ξεχασα να σας πω.....σημερα ειμαστε και οι τρεις με μυξες.......τελεια..... :twisted::twisted::twisted:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kαλημερα κοριτσακια μου!!!

κατερινακι μου, χρονια σου πολλα και ο,τι καλυτερο ευχομαι!!!να χαιρεσαι το μωρακι σου!!!

κοριτσια,σας ευχαριστω πολυ για τις αποψεις σας!!!συμφωνουμε πανω κατω!!κι εγω οταν μου το προτεινε η παιδιατρος σκεφτηκα οτι σε μια μανα ειναι πολυ πιο ευκολο να εκφρασει τα συναισθηματα και την τρυφεροτητα της στη μητρικη γλωσσα!!!θα δουμε...

τι μου κανετε εσεις???εγω με το θηλασμο μαλλον δε θα τα καταφερω...το βραδυ μονο μπουκαλι αλλα και την ημερα κλαιει και γινεται χαμος αφου δε μπορει να το πιασει.λεω να παω να παρω και θηες σιλικονης σςν υστατη προσπαθεια....στεναχωριεμαι πολυ ρε γαμωτο.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vanessaki kai egw pistevw oti prepei na milate sto mwro mia glwssa gia arxh.....krima na to talaiporisete me 2 glwses kai na tou dimiourgisete synxish.....den xerw kiolas empirika alla etsi pistevw!!!!!!

ypomonh me ton thilasmo palepse to oso mporeis kai antexeis...pare kai tis thiles tis silikonhs na dokimaseis....emena epiane me aytes ....alla den eixa kai poly gala kai stamatage kai erixne trello klama...vevaia egw den eixa kai thn ypomonh na to palepsw den hmoun kai poly kala psyxologika!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα φιλεναδες!!!!!πως ειστε????απ'οτι εχω διαβασει ολες καλα καθως επισης κ τα μωρακια κ οι κοιλιτσες!!!!!!

βανεσσαακι μου να σου ζησει η κορουλα σου!!!να ειναι παντα γερη κ καλοτυχη!!!!!!!τωρα την εχεις κοντα σου κ αυτο εχει σημασια!!!!καλα οσο για την πεθερα δεν θα σχολιασω .... :twisted::twisted::twisted:

αναστασια μου εγω αυτο που λες με τον φοβο να μην μεινεις μονη σου με το μωρο το ειχα οταν γεννησα τον αγγελο που ειχα κ τα δυο μαζι.φοβομουνα να μεινω μονη μου, ηθελα παντα εναν κοντα μου.τωρα ομως καθως κ στην κορη μου δεν το εχω αυτο.

ααααααα σημερα θα παμε παιδιατρο τον αγγελο να κανουμε εβμολιο κ μετα θα παω κ εγω γυναικολογο να με δει γιατι δεν εχω προλαβει να παω απο το σαββατο που σαραντησα!!!!

ααα θα τον ρωτησω κ για σπιραλ , ουυυυφφφφφ ειμαιν μπερδεμενη περι αυτου....!! :roll::roll:

πφφφφφ τι αλλο ηθελα να γραψω, δεν θυμαμαι... :roll::roll::roll:

φιλια σε ολες κοριτσακια μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ηλιανα και εγω σκεφτομαι για σπιραλ.....που θα φτασουμε....εχουμε και ενα θεμα....με το παραμικρο πιανω......οποτε δεν λεει να παμε και για τεταρτο....ενταξει τα τρια παλευονται..ετσι λεω δηλαδη :roll: αλλα τεσσερα;;;;;γι αυτο ειπαμε με την γιατρο πρωτα ο θεος να πανε ολα καλα οταν σαραντισω θα μου βαλει σπιραλ........

βανεσσακι οσο περνανε οι μερες και δε κοβεται το ξενο ειναι τοσο το χειροτερο....και πιο δυσκολο......θελει πολλες ωρες πανω στο στηθος......κανε υπομονη αξιζει το κοπο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...