Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωρακια χειμωνα/Τα πρωτα μας γενεθλια+σπορακι


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοριτσια γεια σας και απο μενα...χαθηκα λιγο και δεν σας προλαβαινω ...προσπαθησα να τα διαβασω ολα....Και οτι θυμαμαι θα σας πω και εγω..

Ευακι καταρχην και εγω συμφωνω με τα αλλα κοριτσια για τη Φλωριτσα...Το καθε παιδι αντιδρα διαφορετικα στη ζηλεια του..Υπαρχουν και παιδια που το κρατανε μεσα τους και ειναι χειροτερα πιστεψε με...Οποτε εσυ εισαι η μονη που ξερεις πως θα χειριστεις το θεμα με τη Φλωρα....Μονο εσυ και αν ηρεμησεις ψυχολογικα πιστεψε με θα τα καταφερεις στο τελος....

Αννουλα μου θα ρθει και το σπορακι και για σεν ααστο να ωριμασει λιγο και θα ρθει...σιγα σιγα και οταν ειναι η ωρα του...χαλαρααααααααααααα!!!Θα ξεκινησουμε μαζι της προσπαθειες απο το νεο ετος...και φανταζεσαι και παλι να ειμαστε κοντα???

Χρονια πολλα στον Ηλια,,και στους γονεις του να τον δουν μεγαλο και τρανο....!!!!

Χρονια πολλα και στον γιοκα σου μερουλα....Δεν ξερω το ονομα απο τον μικρουλη,,,ειμαι και εγω καινουρια χανομαι ωρες ωρες μεχρι να σας μαθω ολες καλα...

Αλικη και εμενα κανει αρκετες φορες κακα....Κοιτα τυχαινει μερες που κανει και 4 φορες αλλα θα τυχει μερες που θα κανει και 2...Δηλ εκει μεσα απο 2-4 φορες την ημερα...σπανια κανει 1 φορα και καπου καπου αν δεν εχει προλαβει να τα κανει και την αλλαξω αμεσως μετα απο λιγο ξανακανει οποτε το μετραω ετσι 5 φορες...μην ανησυχεις ειναι στο μεταβολισμο του καθε παιδιου εγω πιστευω...

Κατερινιω τα ιδια περναω και εγω με τη μικρη...Θελει χερια και βολτες σε ολο το σπιτι...δεν την παλευω αλλο...Και φαντασου την κραταω και ηδη χτυπησε 2 φορες οποτε τωρα οχι και μη ειμαστε...

Εγω εχω και αλλο θεμα τωρα..δεν κοιμαται πολυ βρε κοριτσια την ημερα καμια ωρα το πολυ το πρωι και καμια ωρα το πολυ το μεσημερι...πανε τα διωρα που χτυπουσε...λετε επειδη μεγαλωνει και θελει να παιζει πιο πολυ???

ΑΑΑΑ και σημερα να σας πω εκανε τα πρωτα μπουσουληματα...απο τη μια ακρη του χαλιου ως την αλλη...μετα βρηκε πλακακι και γλιστρησε και σταματησε...Ξεκιμησε οποτε δειλα δειλα...χαρηκα παρα πολυ και εγω παμπερς ηθελα εκεινη την ωρα....

Δεν ξερω αν ξεχασα κατι θα σας ξαναδιαβασω το βραδακι κοριτσαρες,,,φιλακια πολλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαίρη,να χαίρεσαι το μπουμουκάκι σου!!!Γερό και ευτυχισμένο να είναι!!!

Γιώτα,μπράβο στο κοριτσάκι σου!Ετοιμάσου για τρελό τρέξιμο!!! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαιρούλα να χαίρεσαι τον Νικόλα σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Χρόνια του πολλά και ευτυχισμένα!!!!

Ετοιμάζω και το βιντεάκι του.... Αν προλάβω θα το ανεβάσω σήμερα αλλιώς αύριο.

Σήμερα ξεπατώθηκα κορίτσια. Έκανα όλο το σπίτι γιατί αύριο επιτέλους στρώνω κι αν προλάβω θα στολίσω κιόλας.

Κατ' αλλά όλα καλά.

Παω να την ταίσω και θα ξαναμπώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια...ειμαι κομματια αληθεια...δεν εχω δυναμη και αντοχη για τιποτα...το χοχλιδακι μου με κουραζει υπερβολικα οχι τοσο με παιχνιδια η βολτες οσο με την γκρινια του οταν δεν του ικανοποιω τις απαιτησεις...και επισης μπορω να κανω να μια ερωτηση???γιατι οταν ειμαστε οι δυο μας δεν κανει αταξιες ενω οταν ερχεται ο μπας του τα κανει ολα????το ιδιο συμβαινει και με τα σκυλια...τυπος και υπογραμμος μαζι μου...με τον αλεξη..ξεσαλωνουν..τι θα τους κανω???

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΝΙΚΟΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑ παντα χαρουμενος να εισαι και ευτυχισμενος...μαιρουλα να τον χαιρεσαι και να τον καμαρωνεις μια ζωη...

μπραβο φωτεινουλαααα...αντε τωρα τρεχααααα την μαμα γυρω γυρω..

αλικακι εμενα ειναι με τις μερες του..πριν αρχισουμε τις τροφες ειχε και 4μερες να τα κανει...και λεω αμα αρχισει και να τρωει θα κανει και βδομαδα να μας....αλλα παραδοξως τα εκανε 4-5 φορες την μερα..τωρα πλεον τα κανει απο 2-3 φορες...καθε παιδακι εχει το δικο του συστημα μην ανυσηχεις...μα τι ειμαστε εμεις οι μαναδες ομως...ανυσηχουμε οταν δεν τα κανουν να ανυσηχουμε και οταν τα κανουν??? :P:P

κι εγω δινω τοστακι εδω και καιροοοοοο...εγω του βαζω μιλνερ..και το τρωει(μεχρι πριν λιγο καιρο γιατι αρχισε παλι διαιτα)ολοοοοοο και φαγητο τρωει απο το δικο μας απλα του βγαζω την μεριδα του πριν το αλατισω καλα και ετσι ειναι νοστιμο αλλα οχι σαλαμουρα...

σιγουρα καποια ξεχασα αλλα ζηταω συγνωμη γιατι το συστημα δεν δουλευει και καλα σημερα...

σας αφηνω κοριτσια..καληνυχτα ηρεμη και υσηχη να ειναι...φιλια κουκλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαράκι βάλε κανα βιντεάκι να τον δούμε τον Μανωλιο εν δράση. Καιρό έχουμε να τον δούμε.

Σε έχει νιώσει Μαράκι. Ξέρει ότι θα του τα κάνεις τα χατήρια γι' αυτό γκρινιάζει. Που θα πάει λέει θα μου το κάνει το χατήρι δεν θα αντέξει να με ακούει να σκούζω.

Όσο για τις αταξίες μάλλον κι τον μπαμπά τον έχει νιώσει. Μήπως ο μπαμπάς δεν ξέρει να λέει μη;;; Λέω μήπως....

Φωτεινούλα μπράβο κορίτσι μου έτσι συνέχισε να μπουσουλάς και σίγουρα θα μοιράζεστε με την μαμά τα μπειμπιλίνο.... (χι,χι,χι). Έτσι είναι Γιώτα μου καμαρώνουμε όλες! Και που να δεις όταν περπατήσει...

Αλίκη κι εμένα 3 με 4 φορές τα κάνει η Σοφία... Μην ανυσηχείς δεν υπάρχει στάνταρ σ' αυτό το πράγμα ακόμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια!!!

Μαράκι κ εμένα με το μπαμπά του είναι….. άστα!!! Έχουμε όμως συμφωνήσει τώρα πως θα ακολουθούμε κοινή τακτική για να μην είναι κανείς ο κακός…. Αλλαγή στον τόνο της φωνής κ όχι. Βέβαια πάλι εγώ θα είμαι η κακιά γιατί με εμένα περνάει τον περισσότερο χρόνο άρα εγώ του λέω τα περισσότερα όχι…

Ωχ όλη μέρα αλλάζω πάνες με κακά. Λιγότερες φορές τον ταΐζω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια γεια σας...

καταρχην να σας ευχαριστησω για τις ευχες σας για τον μικρο Ηλια!!

δευτερον,να ευχηθω στον μικρο Νικολα μας χρονια πολλα κι ευτυχισμενα!!!αγορακι μας να σε χαιρονται οι γονεις σου που ειναι πολυ ομορφο,γλυκο και γελαστο ζευγαρι!!!Μαιρουλα φτου φτου κοπελα μου ειστε τελειοι οικογενειακως!!!

επισης να σας συγχαρω για τον κουμπαρο σας...μεταξυ μας ειναι πολυ καλο κομματι!!!κοριτσια τα ωραια πρεπει να τα επικρινουμε!!!!α!!! ολα κι ολα!!!!Μαιρουλα ειναι ελευθερος; 8-)8-) αν ναι,για πες μας λεπτομερειες.....ενταξει κοριτσια,συμμορφωνομαι....

παω να ξαπλωσω γιατι ειμαι κομματια και το βραδακι θα μπω να σας δω!!!

φιλια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια τι κανετε???

εγω τακτοποιησα παιδια σκυλια και σπιτι και τωρα ξεκουραζομαι...να σας πω την αληθεια μου τωρα θα προτιμουσα να ριξω εναν υπνακο μεχρι να ερθει ο αλεξης αλλα να σας πω την αληθεια μου ψιλοφοβαμαι οτι θα κοιμηθω καλα και δεν θα ακουσω τον μανωλη αν τυχον και ξυπνησει...νοιωθω μεγαλη ανασφαλεια μονη μου...το νοιωθετε και εσεις η ειναι δικη μου παρακρουση και αυτο???

νατασακι εχω κατι χορευτικα θα δω τι μπορω να κανω...παντως ναι οτι εχει παρει χαμπαρι ποτε μπορει να με φερει στα νερα του το εχει παρει αλλα με ακουει και πολυ περισσοτερο απο τον μπαμπα του...(βεβαια και τα σκυλια εμενα ακουν περισσοτερο σε σχεση με τον αλεξη αλλα δεν του το λεω...)φανταστειτε πως πλεον δεν βαζω την πολυθρονα στην σκαλα γιατι εχει σταματησει να ανεβαινει και αν ανεβει του λεω ελα κατω μην χτυπησεις και κατεβαινει χωρις κανα προβλημα...οταν ειναι εδω ο αλεξης δεν κατεβαινει απο την σκαλα με καμια δυναμη...ολο πανω κατω τον εχει..και οχι τιποτα αλλο αλλα δεν με πιστευει κι ολας οταν του το λεω... :twisted::twisted::twisted::twisted:

ειδα και το βιντεο...τι υπεροχοι που ειστε και οι τρεις...και συ ρε νατασσα ηθελα να ξερα πως θα σου ξεπληρωσουμε ολα τα βιντεακια που μας εχεις φτιαξει...να σου κανουμε ενα δωρο...τι θες???μωρε ποσο αλλαζουν μεσα σε ενα χρονο...ποτε ηταν μωρακια ποτε μας βγαζουν την ψυχη ουτε και καταλαβα...να ναι καλα ολα τα παιδακια μας και παντα χαμογελα να φερνουν τα καμωματα τους...

λοιπον σας αφηνω για την ωρα ελπιζω να βρω καμια επιστρεφοντας... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σιγά το πράγμα ρε Μαράκι. Την αγάπη σας θέλω και τα χαμόγελα των παιδιών μας. Τίποτα άλλο.

Καλό αυτό που σε ακούει ο Μανωλιός.

Γιατί φοβάσαι πως δεν θα ακούσεις το παιδί όταν κοιμάσαι; Ενδοεπικοινωνία δεν χρησιμοποιείς;

Εγώ κοιμάμαι ελαφριά αφενός αλλά αφετέρου επειδή το δωμάτιο της είναι στο δεύτερο όροφο και εγώ αράζω κάτω στο σαλόνι τις περισσότερες φορές όσπου να γυρίσει ο Βασίλης και με παίρνει ο ύπνος πολλές φορές, έχω δίπλα μου την ενδοεπικοινωνία και είμαι ύσηχη.

Πάω να φάω λίγο και θα ξαναμπώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας μανουλια μου....Μου εχετε λιψει πολυυυυυυ αυτες τις μερες που δεν εχω χρονο να μπενω οποτε θελω. Τις πιο πολες φορες μπενω αλλα μενω με την ορεξη γιατι ολο κατι τυχενει και δεν προλαβενω να σας διαβασω, οπως τωρα πχ. μολις στροθικα ηρθε ο αντρας μου απο την δουλεια και σικοθικα να του βαλω να φαει, με την ευκερια τσιμπισα και εγω κατι ηπια και μια μπιρα και τωρα ειμαι σαν την κοτα ετιμη να κανω νανι...

Με την ευκαιρυα να ευχηθω στην Μαιρουλα για τον Νικολακι. Ποληχρονος Μαιρουλα να τον χαιρεστε τον μικρο σας πριγκιπα,παντα γερος και ευτυχιζμενος να ειναι.

Αναστασια παλι εγραψες κοριτσι μου, πολυ ωραιο το βιντεακι που εφτιαξες αλλα ειναι που και οι πρωταγονιστες ειναι ενας και ενας, πως να μην γινουν τελεια τα βιντεακια :lol::lol::lol::lol:

Σας ευχαριστω πολυ ολες σας που ασχολιθικατε με το προβλιμα μου και μου ειπατε την γνωμη σας....

Προσπαθω να της αφιερωνω οσο ελεφθερο χρονο εχω (γιαυτο φισικα και δεν εχω χρονο για ιντερνετ) και σιγα σιγα αρχισε να μαλακωνει νομιζω. Ιδικα σημερα τα πιγαμε πολυ καλα μετα το μεσημερι που εκατσα και της μιλισα για αρκετη ωρα, αρχισε μαλον να σκεφτετε γιατι σινεχια με ρωταει αν ηταν καλο κοριτσι σημερα..Τελικα ολα απο την ζηλια της προερχοντε και σιγουρα εσθανετε παραμελιμενη σε σχεση με τα προιγουμενα χρονια που ολα γιρνουσαν γηρο απο αυτην..Αυριο θα παμε να φαμε στα πεθερικα μου, ετσι και δω πισογιριζματα θα τα κοψουμε και τα Κυριακατικα τραπεζια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! Μόλις έβαλα κ εγώ το Σπυράκη μου για ύπνο κ είπα να χαλαρώσω λίγο… σήμερα δεν επιστρέφει ο άντρας μου κ είναι από τις κουραστικές μέρες… όσο για την ανασφάλεια εγώ ναι την νιώθω γιατί μένω μόνη όλο το βράδυ…

Νατάσσα κάνεις υπέροχα βίντεο όντως κ είναι τόσο συγκινητικά…!!!!

Εύη όλα καλά θα πάνε!!! Όλοι χρειαζόμαστε χρόνο για να προσαρμοστούμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια και απο μενα ....θελα να πιστευω οτι ειμαστε ολες καλα μετα απο μια παλι εξαντλητικη μερα με τα ζουζουνια μας...εμενα εχει ωρα που κοιμηθηκε αλλα στολιζαμε τη βεραντα με λαμπακια και τωρα εκατσα να σας διαβασω...

Ρε Μαρια ηθελα να στο γραψω και ολο ξεχναω,,,τι φοβερος που ειναι ο Μανωλιος με τα λαμπακια που τον στολισες.....καθε φορα που βλεπω την φωτο στο προφιλ σου οταν γραφεις γελαω....απαιχτος μιλαμε...

Και εγω ενδοεπικοινωνια χρησιμοποιω κοριτσια για οταν καθομαι στο σαλονι....γιατι στο δωματιο ειμαστε μαζι....αλλα εχω παθει τετοια ψυχωση ,,ο αντρας μου με κοροιδευει....ως και στο μπανιο μαζι μου την παιρνω την ενδοεπικοινωνια....και εν τω μεταξυ το δωματιο με το σαλονι διπλα....απλα και εγω φοβομουνα απο μωρο που ηταν μηπως δεν την ακουσω και τωρα κολλησα με μια ενδοεπικοινωνια στο αυτι μου διπλα....ξερω ξερω ειμαι υπερβολικη και δεν ξερω πως θα το σταματησω...Γενικα αγχωνομαι πολυ για αυτο κανω ετσι...

Να σας ρωτησω λιγακι....παλι τις ερωτησεις εγω φυσικα η αγχωδης μαμα....οταν ξεκινησαν να μπουσουλανε εκαναν για αρχη μικρες αποστασεις και μετα πηραν φορα????Και στην αρχη γλιστρουσαν εσας στο πλακακι???

Τη βλεπω μπουσουλαει λιγο,,σταματαει....αντε παλι..και στο πλακακι ψιλογλιστραει να το πω...αν και δεν το βλεπω κοριτσια να μπουσουλησει πολυ...γιατι καταλαβα οτι της αρεσει πιο πολυ να την κραταω και να κανει βηματακια...ασταθες βεβαια αλλα να φανταστειτε καθεται παιζει,,,,γυρναει με κοιταει που ειμαι...ερχεται μπουσουλωντας σε μενα για να τη σηκωσει να περπατησει....

Και να σας πω πιο ηταν το κινητρο να μπουσουλησει....ουτε παιχνιδια ουτε μπαλακια,,,,ΕΓΩ!!!!!!!Ηθελε να ρθει σε μενα κολλημα που με εχει,,για να την σηκωσω να περπατησει και ετσι ξεκινησε να μπουσουλαει....

\

Αυτα απο μενα ...αντε περιμενω δικα σας τωρα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΝΟΥΛΕς ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΣΗΜΕΡΑ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΚΑΠΩς ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΠΡΟΣΠΑΑΘΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΑΠΟΦΑΣΗ ΟΤΙ ΣΕ 8 ΜΗΝΕς ΘΑ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ(Ας ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ)ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΗΔΗ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΜΕ ΛΕΝΕ ΓΙΩΤΑ ΔΕΝ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΦΟΥΛ ΤΙΜΕ ΜΑΜΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΧΑΙΡΟΜΑΙ.Η ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 10.5 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΠΕΜΠΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ,Ο ΔΕΥΤΕΡΟς ΓΙΟς ΕΙΝΑΙ 8 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΔΕΥΤΕΡΑ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ,Ο ΤΡΙΤΟς ΓΙΟς ΕΙΝΑΙ 5 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΠΡΟΝΗΠΙΟ ΚΑΙ Ο ΜΙΚΡΟΥΛΗς ΜΑς ΕΙΝΑΙ 10 ΜΗΝΩΝ.ΑΥΤΑΑΑΑΑΑΑ.ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΡΕΛΑ ΤΑ ΜΩΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΗΛΙΚΙΑ ΜΕ ΤΟ ΤΕΤΑΡΤΟ ΓΙ ΑΥΤΟ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΩς ΘΑ ΤΑ ΒΓΑΛΩ ΠΕΡΑ.ΕΠΕΙΔΗ ΘΗΛΑΖΑ (ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ 4 ΜΕΡΕς)ΕΙΧΑ ΑΣΤΑΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟς ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩς ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ Η ΠΕΡΙΟΔΟς ΘΑ ΜΟΥ ΕΒΑΖΕ ΣΠΙΡΑΛ.ΕΤΣΙ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ.ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΙΣΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΓΥΟς Ο ΜΙΚΡΟΥΛΗς ΜΟΥ ΞΑΦΝΙΚΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙ,ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟς ΜΟΥ.ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΚΑΜΙΑ 10 ΜΕΡΕς .ΦΙΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΛΕΜΕ ΟΠΟΤΕ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑς ΔΙΝΩ ΣΙΜΒΟΥΛΕς ΣΑΝ ΕΜΠΕΙΡΗ ΜΑΜΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΣΕΙς ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΣΑς ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΕΛΠΙΔΑ.ΚΑΛΗ ΣΑς ΝΥΧΤΑ

[smilie=sleepy1.gif][smilie=sleepy1.gif][smilie=sleepy1.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλως ήρθες Γιώτα στην παρέα μας. Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου και με το καλό και το πέμπτο.

Εφόσον αγαπάς πολύ τα παιδιά πιστεύω ότι όλα καλά θα πάνε. Καταλαβαίνω την ανησυχία σου για το πόσο κούραση θα έχεις αναγκαστικά με πέντε παιδιά και μάλιστα τα δύο πολύ μικρά ακόμα αλλά τα παιδιά εκτός από κούραση φέρνουν και ευτυχία και χαρά.

Φαντάζομαι ότι μπορεί να έχεις και βοήθεια από την μεγάλη σου την κόρη.

Θα χαρούμε πολύ να μοιραζόμαστε τις εμπειρείς και τις δραστηριότητες μας μαζί σου.

Πραγματικά θεωρώ ότι θα είναι ενδιαφέρον και πολύ χρήσιμη η εισβολή σου στις συζητήσεις μας.

Επίσημα λοιπόν έχουμε δύο εγκυούλες στην παρέα! Είναι και το Κατερινάκι μας (mpempakos85).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φυσικα και εχω επικοινωνια απλα φοβαμαι μην κοιμηθω βαρια και δεν ακουσω ενω με τον αλεξη διπλα δεν εχω θεμα...εχω το νου μου φυσικα αλλα αν μια στις 1000 δεν..τι κανω??οχι οχι..δεν πειραζει..κανα παιχνιδι στο φεις και περναει η ωρα...

ευακι τι καλα που φτιαξαν τα πραγματα... δεν πειραζει που δεν μπαινεις αρκει να ειναι ενταξει τα παιδακια σου...λιγο υπομονη θελει..

γιωτακι ειναι στο καθε παιδι...εμενα μπουσουλουσε αμα ηθελε οσο ηθελε...και φυσικα επειδη δεν εχω ενα φυσιολογικο παιδι μολις επιανε τοιχο ντουλαπι καναπε καρεκλα σηκωνονταν και γυριζε γυρω γυρω...ηταν θεμα χρονου να φυγει μονος του...και εσενα ετσι θα κανει..μην ψαχνεις συνταγες..και σε ευχαριστουμε για τα καλα σου λογια...το παιδακι μου ειναι καραγκιοζακι...και οχι μονο...

γιωτα2 εγκυουλα2...να χαιρεσαι τα παιδακια σου..και να τα καμαρωνεις παντα...δεν ξερω να σου πω σιγουρα αλλα μηπως αλλαξε κατι στο γαλα σου και για αυτο δεν το θελει ετσι ξαφνικα το μωρο?με τον γιατρο μιλησες?με παιδιατρο?

λοιπον σας αφηνω κουκλες..αρκετα για σημερα...αυριο παλι...ηρεμη και υσηχη νυχτα να εχουμε ολες...καληνυχτααααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!!

Γιώτα εμένα ξεκίνησε να σέρνει αρχικά τα πίσω πόδια χωρίς να τα σηκώνει καθόλου κ να σπρώχνει με τα χέρια.. μετά καθόταν καθιστός κ έσερνε τον ποπό του κάπως με τα πλάγια.. μια μέρα σήκωσε τα ποδαράκια κ έκανε πολύ μικρές αποστάσεις κ συνέχιζε ή μπρούμυτα ή με τα πλάγια… γλιστρούσε κ εμένα πολύ. Θα μάθει κ ποιος την πιάνει μετά!!

Γιώτα (2) καλώς ήρθες λοιπόν!!!! Χαίρομαι που είσαι καλά… αλλά πώς να μην είσαι με τόσες χαρούμενες φατσούλες μέσα σπίτι… μόνο όμορφα πράγματα να σκέφτεσαι!! Με το γάλα τι να σου πω, νομίζω πως είχα διαβάσει κάπου πως η γεύση αλλάζει στην εγκυμοσύνη ακριβώς για να αποθηλάσει το μωρό. Δεν ξέρω όμως ούτε αν ισχύει, ούτε αν γίνεται από την αρχή της εγκυμοσύνης…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα μανουλες!καταρχας να καλωσορισω ξανα την εγκυουλα μας γιωτα!καλωσηρθες!!!οντως ειναι δυσκολο να σε παρει απο κατω με τοσες παιδικες φατσουλες μεσα στο σπιτι!!!με το καλο το σπορακι σου λοιπον!

νατασσα τελειο το βιντεακι!(για αλλη μια φορα!)

μαρια κι εγω εχω το αγχος καμια φορα να τον ακουσω.γενικα δεν κοιμαμαι βαρια.αλλα τυχαινει τις πρωτες ωρες που πεφτω για υπνο να με παρει για 3-4 ωρες πολυ βαρια και εκει ειναι που με ανησυχει λιγακι!

γιωτα αφου πηρε μπρος να εισαι σιγουρη οτι θα μπουσουλησει.εγω οπως θα ξερετε ολες ειχα ενα αγχος με τη κινητικη αναπτυξη πριν κανα 2μηνο,ειπα να το ξεχασω και να χαλαρωσω....αλλα κοριτσια τωρα που κοντευει να χρονισει μου ξαναγυρισε το αγχος.....

το μπουσουλημα που σας ειχα πει οτι παει να μπουσουλησει...δεν τα καταφερνει με τιποτα να σηκωσει ποδαρακια ουτε να συρθει,προσπαθει μεν αλλα...μονο προστα πισω καταφερνει να συρθει.

απο ξαπλωμενος δεν μπορει να σηκωθει καθιστος,εκτος αν παει να πεσει και τοτε βαζει δυναμη στα χερακια και ξανασηκωνεται

απο καθιστος δεν σηκωνεται ορθιος

στεκεται αμα τον αφησω ορθιο στο τραπεζακι να παιξει αλα τον βλεπω οτι ζοριζεται και κουραζεται πολυ

βηματακια κανει αμα τον κραταω απο τα χερακια σπανια,αλλα αμα τον κραταω απο μασχαλες κανει πιο πολυ,απλα ισορροπια δεν εχει καμια οταν ειναι ορθιος αλλου πατα κι αλλου βρισκεται....

απο ομιλια καμια λεξη...κατι μα και μπ αραια και που αμα κλαιει κατι γκ ακομα πιο σπανια.

κατα τ'αλλα ειναι ενα φυσιολογικο συνενοησιμο παιδακι και φαινεται πανεξυπνος.

μη με πειτε υπερβολικη....δε μπαινω σε διαδικασια συγκρισης με αλλα μωρακια,το καθε παιδι εχει τους ρυθμους του,αλλα προφανως εχω ανησυχησει που ολα τα μωρακια της ηλικια του και πιο μικρα κανουν αν οχι ολα τα περισσοτερα πραγματα

ειναι μια δυο μερες που με εχει παρει πολυ απο κατω πραγματικα ειμαι χαλια ,τρεμω τι θα μου πει ο παιδιατρος σε μια βδομαδα που θα παμε....αυτη τη φορα θα παρω και μια γνωμη αναπτυξιολογου γιατι εχει παραγινει το πραγμα.

αφηστε που ολοι αρχιζουν και σε ρωτανε καχυποπτα γιατι δεν κανει το ενα και το αλλο και με φερνουν σε δυσκολη θεση,οχι οτι με νοιαζει,αλλα δεν ειναι και οτι καλυτερο σιγουρα...

ειστε οι μονες που εχω εκμυστηρευτει αυτες μου τις ανησυχιες....γιατι κολλαω να μιλησω με καποιον.

αννουλα εισαι γραμμενη και στο parents?νομιζω μου απαντησες σε παρομοιο θεματακι.

φιλακια κοριτσια,δε ξερω αν αθα καταφερω να ξαναμπω σημερα γιατι εχουμε δουλιτσες,bb!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερααααααα απο μια υπεροχη ανοιξιατικη για να μην πω καλοκαιρινη κρητη και με πειτε υπερβολικη...

κατερινακι μου κοριτσακι μου μην αγχωνεσαι βρε...εγω νομιζω οτι ειναι απλως τεμπελακος και τιποτα αλλο..σου εχω ξαναπει ξερω παιδακια που μεχρι τους 12-13 μηνες δεν εκαναν τιποτα απολυτως...ξερω και περιπτωση που περπατησε 18 μηνων...θα τα κανει ολα μαζι ξαφνικα και μαζεμενα..μην στεναχωριεσαι...φυσικα και να ρωτησεις καποιον ειδικο αλλα νομιζω και εκεινος το ιδιο θα σου πει......βαζε τον πιο συχνα στην στρατα και τρελανε τον στο κυνηγητο...ολα θα πανε καλα μην ανυσηχεις...

αυτα για τωρα σας αφηνω και μαλλον θα τα πουμε το βραδυ πια...σας φιλω γλυκα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας :D κ εδώ ήλιο έχει ,θα πάμε βολτίτσα αργότερα τώρα κοιμάται ο Νικολάκης ,κουράστηκε από χθες :lol:

Κατ αρχάς να ευχαριστήσω την Νατασούλα για το υπέροχο βίντεο,το έδειξα στους φίλους μας κ ενθουσιάστηκαν :D

Μαζευτήκανε 17 άτομα στο χθεσινό μας παρτάκι!!συν τα μπεμπάκια μηνών , δηλ δύο, συν την έγκυο σε διδυμάκια φίλη μου!!!σβήσαμε το κεράκι μας ,έπαιξε πολυ πολύ λέμε,ίδρωσε απο το παιχνίδι!!!,τι όμορφα να είναι κ άλλα παιδάκια να τον απασχολούν κ να τρελαίνονται στο γέλιο!!!!

επίσης τι ξεκούραστα που είναι τα πιατάκια κ ποτηράκια μίας χρήσης για πάρτυ , δεν είχα να πλένω πιάτα μετά όπως άλλες φορές ;)

Φωτογραφίες δεν ασχολήθηκα καμία φορά να δω πως μπαίνουν ,θα κάνω αργότερα μία προσπάθεια!

σήμερα θα κάνω τραπέζι το απόγευμα στα πεθερικά!

δωράκια μαζέψαμε κ πρέπει πάλι να τρέχω για αλλαγές :? όλοι μπουφάν έφεραν,κ πώς να τα αλλάξω, τί νούμερο να πάρω δηλ για του χρόνου , :roll:διοτι για φετος είμαστε υπερ πρήρεις με ρούχα :lol: ας μην είμαι παραπονιάρα όμως με τα δώρα.....

Κατερινάκι γιατι αγχώνεσαι????εγώ πάντα λέω το κάθε παιδί έχει τους δικούς του ρυθμούς ;)

Γιώτα καλως ήρθες στην παρέα μας!κ με το καλό το πέμπτο μωράκι σου!!!

Μανούλες έχασα επεισόδια???? έχουμε κ άλλη εγκυούλα εκτος απο το Κατερινακι κ την νέα Γιώτα????

πάω να συμμαζέψω το σπίτι σιγα σιγα τώρα που κοιμάται με τον μπαμπά του ο μικρός

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να καλως ορισω την αλλη τη Γιωτα στην παρεα και να πω οτι χαιρομαι πολυ που εχουμε μια μανουλα με πολλα μωρακια μαζι μας....Να χαιρεσαι τα αγγελουδια σου και μην ανησυχεις καθολου ο Θεος σου τα εδωσε ολα και εισαι πολυ τυχερη να το ξερεις και ο Θεος θα σου δωσει δυναμη και κουραγιο να τα μεγαλωσεις...

Λοιπον Κατερινιω μου αυτο το μνμ ειναι για σενα που θα γραψω...Πηγα και διαβασα το θεματακι σου στο παρεντς...Και εγω θα σου πω οτι συμπασχω μαζι σου...Και μην μου πεις ο δικος σου ειναι 11 μηνων και η δικια μου 9...Και εμενα ο περιγυρος και γενικα μου λενε που ακομα η μικρη δεν μπορει να σηκωθει μονη της απο καθιστη ορθια..προσπαθει αλλα βλεπω οτι δεν εχει δυναμη αρκετη ακομα στα ποδια να σηκωθει...ως και το παρκο με τις τρυπες πηγα πηρα αλλα ακομα τιποτα....λιγο στο κρεβατακι της τα καταφερνει και σηκωνεται αλλα σταθεροτητα μηδεν ξαναπεφτει..

Αλλα στον καναπε στα επιπλα και γενικα αλλου δεν τα καταφερνει με τιποτα...Ναι μπορει να ξεκινησε σιγα σιγα να μπουσουλαει αλλα ανησυχω και εγω...γιατι την βλεπω ειναι ατσαμπουλη να το πω...κανει βηματακια οπως λες αλλα η μεση της χορευει χουλα χουπ να το πω...Δεν ειναι ο κορμος της σταθερος....καθε μηνα λεω αντε θα σφιξει αλλα τιποτα...καταλαβαινω την ανησυχια σου και καθε μανα πιστευω οτι οτι και να της λενε αυτην τα βλεπει καλυτερα τα πραγματα νιωθει οτι κατι δεν παει καλα...ετσι και εγω...πιστευω και θα το κανω,,και σε συμβουλευω να το κανεις και εσυ ισως να θελουν λιγο σπρωξιμο απο καποιον ειδικο...να ρωτησεις και εσυ την παιδιατρο και εγω τωρα που θα παω θα τη ρωτησω...μπορει να θελουν καμια ασκησουλα με φυσικοθεραπευτη..πρεπει να το δουμε αν μας ανησυχει και να μην το αφησουμε ετσι...Οκ Κατερινιω μου..Και να ξερεις εγω ειμαι διπλα σου γιατι τα ιδια σκεφτομαι και για την δικια μου και σε νιωθω απολυτα...

Εσυ οταν τον εχεις αγκαλεια το κορμακι του ειναι λαμπαδα???εμενα σαν να ειναι μαλακο ακομα δεν καθεται λαμπαδα το κορμακι της οποτε ανγκαζομαι να την κραταω και με τα δυο χερια αγκαλεια οχι με το ενα οπως κανουν αλλα παιδακια,,γιατι αισθανομαι οτι θα μου πεσει,θα μου γλιστρησει...ειναι καπως ατονη πιστεω ακομα...δεν ξερω αν καταλαβαινεις τι εννοω..

Και εγω οταν την πιανω απο τα χερια δεν κανει βηματακια,,αλλα απο τις μασχαλες κανει αλλα οπως λες και εσυ αλλου παταω και αλλου βρισκομαι..σαν μεθυσμενη..Ασε που οταν την πιανω απο τα χερια νομιζω οτι θα μου γλιστρησει για αυτο απο τις μασχαλες τη ν νιωθω πιο σταθερη..

Γενικα οταν μια μανα ανησυχει πιστευω εχει δικιο....δεν πιστευω βεβαια οτι συμβαινει κατι σοβαρο απλα και ο δικος σου και η δικια μου νομιζω οτι θελουν λιγο ωθηση και καμια ασκησουλα για να σφιξουν οι μυες πιο καλα...

Αυτα κοριτσια σορυ αν σας κουρασα και εσας απλα ηθελα να τα γραψω να τα μοιραστω και μαζι σας και με το Κατερινιω...

Φιλακια θα σας ξαναδιαβασω το βραδακι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

fotinoula κ Κατερινιώ να σας αναφέρω απλά το παρακάτω αφού πρώτα επισημάνω πως συμφωνώ απόλυτα με αυτό που έγραψε η fotinoula ......Γενικα οταν μια μανα ανησυχει πιστευω εχει δικιο.....

χθες μου ανέφερε φίλος μας πως, φιλικό του ζευγάρι ,ανησυχούσε γιατι το παιδί τους είχε φτάσει δύο χρονών κ δεν περπατούσε κ το πήγαν σε φυσικοθεραπευτή.Εκεί λοιπόν αυτός του έκανε ασκήσεις κ το παιδί περπάτησε,μιλάμε για δύο ετών παιδί!

στη συνέχεια συζητούσαν το πρόβλημα τους κ πως θεραπεύτηκε με άλλο γιατρό κ εκείνος τους απάντησε....ήταν απολύτως φυσιολογικό το παιδί να μην περπατήσει μέχρι τα δύο του γιατι ήταν βαρύ στα κιλά κ δυσκολευόταν να στηρίξει το βάρος του,κ γενικώς τα βαριά σε κιλά παιδιά αργούν ,κ ο φυσικοθεραπευτης δεν έκανε κάτι σπουδαίο , ήταν απλά καιρός να περπατήσει το παιδί,αδίκως αγχωθήκατε κ πληρώσατε.

τα συμπεράσματα δικά σας....μιλάμε για άλλη περίπτωση,άλλη ηλικία, αλλά υπάρχουν κοινά!δεν ξέρω αν βοήθησα ή προβλημάτισα ,ήθελα όμως να το αναφέρω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...