Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΑΦΕΝΕ "γυναικεία υπόθεση" Νο 2


Recommended Posts

Καγκουράκι, κι εμένα το ένστικτό μου αυτά λέει, ότι ο μικρός έχει ανάγκη την αγκαλιά, αλλά όλοι με πρήζουν. Δεν τους ακούω, βέβαια, αλλά είναι εκνευριστικό. Φυσικά, δεν τον έχω όλη μέρα κολλημένο πάνω μου. Αν είναι ήσυχος, θα τον αφήσω στο πορτ μπεμπέ. Αν αρχίσει να κλαίει θα τον κουνήσω λίγο, κι αν αρχίσει να ουρλιάζει τον παίρνω, και μετά άντε να τον αφήσω.

Έχω και τη μάνα μου να με πρήζει "μην τον πιάνεις έτσι", "μην τον κουνάς τώρα", "πρόσεχε το κεφάλι του", "πώς τον κρατάς έτσι;", "γιατί δεν τον βάζεις στο πορτ μπεμπέ;", "άντε, κούνα τον τώρα", και τα χειρότερα: "πώς σε κρατάει έτσι αυτή η μάνα σου;", "τι σου έκανε η μάνα σου και κλαις;". Μου κάνει τα νεύρα κρόσσια, να δω πόσο θα αντέξω ακόμα.

Όσο για τον ύπνο, εδώ εμείς θέλουμε ένα είδος "νανουρίσματος" για να κοιμηθούμε. Άλλος διαβάζει, άλλος κοιτάει τηλεόραση, άλλος ακούει μουσική... Πόσο μάλλον ένα μωράκι.

Πολύ ωραία φαίνεται ότι περάσατε στο πάρτι! Το σημαντικό είναι να περνάνε καλά τα παιδάκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 977
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας και απο μενα..Εγω σημερα εφτιαξα επιτελους μελομακαρονα και μικρα κεκακια..Ο Νικολακης εφαγε δυο κεκακια και ενα μελομακαρονο..Φυσικα το βραδυ ηπιε πολυ λιγο γαλα με τοσα που εφαγε ..Τωρα σιδερωσα και δυο πλυντηρια και ειμαι πτωμα ..Ο αντρας μου δουλευει νυχτα αυτες τις μερες και ειμαι μονη ...

Κανγκουρακι βαλε φωτο απο το παρτυ της Αγγελικουλας ..Φανταζομαι μετα πως θα γινε το σπιτι ...

Αννα Μαρια υπομονη με τη μαμα ...Οι περισσοτερες μαμαδες ετσι ειναι ..Το θεμα ειναι οι πεθερες ..Τη μαμα σου μπορεις να την πεις και μια κουβεντα παραπανω ..

Ανθη μια χαρα κοιμασαι τα πρωινα ..Και γω οταν ειμαι απογευμα στη δουλεια κοιμαμαι...Απο οτι καταλαβα πρεπει να δουλευεις απογευμα..

Αυτα καλο βραδυ !!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Μετράω αντίστροφα ;) ! Η Δευτέρα έφυγε.

Άννα Μαρία όντως, ταιριάζουμε στον ύπνο! Μου αρέσει να κοιμάμαι αργά και να ξυπνάω αργά. Όσο για τον Αντρίκο σου μόνο εσύ ξέρεις τι πρέπει να κάνεις και τι έχει ανάγκη το παιδί. Συμφωνώ πάντως με την Όλια. Το τι λέει η μαμά μας δεν έχει και τόση σημασία γιατί μπορούμε να πούμε και μια κουβέντα..Με τις πεθερές τι γίνεται :lol::lol::lol: ;;;;;;;; Έχω γίνει κακιά πάντως άπειρες φορές :lol::lol::lol:

Καγκουράκι πολύ χαίρομαι που περάσατε τόσο όμορφα! Η Αγγελικούλα σου θα διασκέδασε πολύ! Βάλε καμιά φωτό να δούμε! Κατερίνα κι εγώ ξαπλώνω δίπλα στον Πάνο μέχρι να τον πάρει ο ύπνος. Μου αρέσει και του αρέσει πολύ αυτό. Δε θέλω να το κόψω γιατί πρώτα θα στεναχωρηθώ εγώ..Κατάφερα όμως να του κόψω που ερχόταν κάθε βράδυ στο κρεβάτι μας. Δεν ήθελα να γίνει σύστημα και πήρα δραστικά μέτρα!

Όλια μου στείλε και από εδώ λίγα μελομακάρονα και κεκάκια. Μου έκανα και η πεθερά μου μελομακάρονα αλλά δε διαφέρουν και πολύ από μπισκότα :?:?:? Ωραία γεύση αλλά σκληρά. Δεν σιροπιάστηκαν καλά. Το σιρόπι πρέπει κανονικά να ποτίσει το εσωτερικό του μελομακάρονου..Έτσι δεν είναι;;;

Ναι, μόνο απόγευμα δουλεύω δυστυχώς. Αν δούλευα και πρωινά θα χαιρόμουν περισσότερο τον Πάνο μου :(:( Τουλάχιστον κοιμάμαι!

Αυτά και για σήμερα. Πολλά φιλάκια σε όλες σας!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, έχετε δίκιο για τις πεθερές!!! Έτσι είναι, με τη μάνα μου τσακώνομαι, αλλά δε θα τσακωθώ με την πεθερά... Ευτυχώς η δική μου είναι μακριά, οπότε της λέω "ναι, ναι, ναι", και μετά κάνω ό,τι θέλω. Το πρόβλημα είναι που επηρεάζει τον άντρα μου, αλλά τώρα έχει καιρό να πάρει τηλέφωνο για να μας πλουτίσει κι άλλο με τις γνώσεις της. Κι ο άντρας μου έχει σταματήσει τον "πόλεμο" που μου έκανε για το θηλασμό. Κατάλαβε ότι δεν είναι πανάκεια το ξένο γάλα, γιατί μέχρι πριν λίγο καιρό, νόμιζε ότι, αν δώσουμε ξένο, το μωρό δε θα ξυπνάει το βράδι, μια που το ξένο είναι πιο βαρύ και δεν πεινάει γρήγορα το μωρό. Τώρα μίλησε με πολλούς φίλους και συγγενείς του που έχουν μωρά και επιτέλους κατάλαβε ότι το μωρό ξυπνάει και κλαίει το βράδι, είτε πίνει ξένο, είτε θηλάζει. Δεν ξαναείπε κουβέντα για ξένο γάλα ή τσάι, έχει ηρεμήσει και βοηθά αρκετά. Ελπίζω να μην το γρουσούζεψα και να ξαναγίνει γάιδαρος...

Ανθή, εμένα τα μελομακάρονα μου αρέσουν πολύ σιροπιασμένα. Να διαποτίσει το σιρόπι όλο το μελομακάρονο. Εδώ στην Κύπρο, στους περισσότερους αρέσουν σαν μπισκότα, τα βάζουν στο σιρόπι και τα βγάζουν αμέσως, μήπως και ποτίσουν λίγο παραπάνω. Και οι περισσότεροι λένε "α, είναι πολύ γλυκό αυτό το μελομακάρονο, εμένα μ' αρέσει να μην έχει πολύ σιρόπι". Αλλά ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΟΜΑΚΑΡΟΝΑ!!! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΠΙΣΚΟΤΑ. Και επιπλέον ΕΙΝΑΙ ΓΛΥΚΟ!!! Ιδιοτροπίες... Εγώ πάντως, τα σιροπιάζω καλά, και σ' όποιον αρέσουν.

Τελικά, είμαστε πολλές που δουλεύουμε απόγευμα! Ζήτω τα απογεύματα!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια!!!!

Τι κάνετε? Εγώ σπίτι και νομίζω αρχίζω να βαριέμαι πολύ την κλεισούρα λόγω καιρού.... :x Φυσάει, βρέχει άντε να δούμε θα φύγουμε την Πέμπτη οεο? Έχει πει τον χειρότερο καιρό.... Ο μικρός κοιμάται κι είπα να σας διαβάσω, ενώ τα ρούχα περιμένουν στη ντουλάπα για σίδερο :lol::lol::lol: ... Μου φαίνεται ότι έχω γίνει λίγο υστερική αυτές τις μέρες με το σπίτι και μάλλον πρέπει να δείξω λίγο ανεστησία...

Ανθήηηηηηηη λίγες μέρες μείναν πάει και η Τρίτη!!!!! Τι καλά που ξυπνάς τέτοια ώρα, εγώ και να θέλω το πολύ 7 το μάτι είναι γαρίδα :shock: , ζηλεύω....

Όλια τρώει γλυκά ο Νικολάκης σου, ο δικός μου δε θέλει ούτε να τα βλέπει, θα ήθελα να έτρωγε λίγο σπιτικό κέικ.... Τώρα συνειδητοποιώ πόσο καιρό είχα να μπώ δεν σου ευχήθηκα για το αγοράκι σου..... Έστω και καθυστερημένα να σου ζήσει το αγοράκι σου, να είναι πολύχρονος, γερός κι ευτυχισμένος!!!!!!

Καγκουράκι, πρέπει να είχε πολλή πλάκα η μικρή μ' αυτά τα κεράκια :lol::lol::lol: τα είχα βάλει και στο δικό μου κι είχαμε κάει πολύ γέλιο!!!!

Άννα Μαρία δε μου μιλάς να κλαίω :(:(:( ???????? Δε πειράζει εγώ ευχαρίστως θα έτρωγα ένα από τα μελομακάρονά σου :lol::lol::lol: !

Μάκια σε όλες!!!! :-*:-*:-*:x Πάω να κατεβάσω καμιά βαλίτσα από το πατάρι!!!! :D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αθανασία, απολογούμαι ταπεινά που σε ξέχασα... :( Συνήθως γράφω βιαστικά, υπό το φόβο του Αντρέα. Και τώρα τον κρατάει ο άντρας μου και άρχισε την καραμέλα "πεινάει το παιδί" για να πάω να τον κρατήσω εγώ... Ουφ, άντε έφυγα πάλι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κουκλες

εγινε καλα ο Γιωργος και τωρα εχουμε τον Δημητρη με πυρετο εχει απο προχτες το βραδυ που ξεκινησε ακριβως τα ιδια συμπτωματα με τον Γιωργο, μονο πυρετο, χθες εφτασε 39,4 ,τελοσπαντων θα περασει κι αυτο...............ελπιζω συντομα!!!!

αυτες τις μερες εχουμε πολυ κρυο εδω και τα παιδια ανυπομονουν να χιονισει,τελικα δεν θα τα καταφερουμε να παμε στο χωριο του Αι Βασιλη αυτη τη βδομαδα μαλλον την αλλη,κι εγω αρχιζω σιγα σιγα να συγκεντρωνω την λιστα για τα ψωνια για τα γενεθλια μας που πλησιαζουν

Αθανασια που θα πατε;;το ειπες και δεν θυμαμαι :roll: ταξιδακι για τα χριστουγεννα;;

Ανθη μου καλα στον κοσμο μου ειμαι εγω :o:o αφου το ηξερα οτι δεν παει παιδικο ο Πανουλης δεν ξερω πως μου ηρθε :o:D κι εμενα μου αρεσει να κοιμαμαι αργα και να ξυπναω νωρις αλλα ειναι αδυνατον,τα παιδια πρεπει να ξυπνησουν στις 7μιση για να ειναι 8:10 στα σχολεια τους αλλα και τα σαββατοκυριακα ο μπομπιρας ξυπναει απο τα χαραματα κι ετσι δεν αντεχω να κατσω και το βραδυ το πολυ μεχρι τις 12

καλα να με τρελανετε θελετε με τα ψωνια για τα βαφτιστικα σας;;; :o η δικια μας μονο στη βαφτιση πηρε συνολα για να τα δειχνει απο εδω και απο κει αλλα μεχρι εκει ηταν, το Πασχα που ηταν και το πρωτο Πασχα που θα εφερνε δωρα στο παιδι,του εφερε ενα ζευγαρι πανινα παπουτσια και αυτο ηταν ολο αντε να μην αρχισω να λεω παλι.....

και μιας που λετε για πεθερες η δικια μου καλη χρυση ειναι αλλα καμια φορα μου τη δινει αγρια,την Κυριακη που περασε μας καλεσε για φαγητο και ηταν μεσα στα νευρα,φωναζε συνεχεια τα παιδια μου σαν υστερικη οτι της λερωνουν τις καρεκλες και τις πορτες με τα λαδωμενα χερια τους ,τα παιρνω κι εγω και της λεω να καθομαστε στο σπιτι μας τοτε αφου σε λερωνουμε τι να τα κανουμε παιδια ειναι μπορουμε συνεχεια να φωναζουμε;;και δεν τις αρεσε και εκανε παραπονα στον πεθερο μου γιαυτα που τις ειπα και ηρθε ο πεθερος μου και μου ζητησε και το λογο γιατι στεναχωρησα την πεθερα μου τελοσπαντων ετσι ειναι την μαμαδες μας μπορουμε να τις πουμε οτι θελουμε χωρις να παρεξηγηθουν ε τις πεθερες οσο καλες σχεσεις και να εχουμε αλλαζουν τα πραγματα

Ολια μου καλοφαγωτα τα γλυκακια σας και του χρονου!!!!

Κατερινακι αφου περασατε καλα στο παρτυ χαλαλι η ακαταστασια εχω κανει παιδικα παρτυ με 25 και 30 παιδακια εκει να δεις τι γινετε αλλα ευτυχως μεχρι στιγμης τα βολευω με την αυλη γιατι εχει και καλο καιρο στους μεγαλους,στον Δημητρη να δουμε πως θα κανω αργοτερα που θα μεγαλωσει,περιμενουμε φωτο!!!

Αννα Μαρια ευτυχως ειναι μακρια η πεθερα σου θα ειχες μεγαλο θεμα τωρα με το μωρο θα εχωνε την μυτη της παντου,εδω απο μακρια και σας κανει ανω κατω φαντασου.......εγω εκανα τα μελομακαρονα του Παρλιαρου που ειναι τραγανα απο εξω και ζουμερα μεσα γουστα ειναι αυτα τι να πεις περι ορεξεως!!!!

Μαρακι τι κανει ο Στεφανακος σου;;ελπιζω να το ξεπερασατε.....

πω!!πω!!!σεντονι απλωσα ελπιζω να με διαβασετε με τοσα που εγραψα πολλα φιλια στελνω σε ολες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και απο μενα..Ημουν απογευμα στη δουλεια γυρισα και εφυγε ο αντρας μου γιατι ειναι νυχτα..Ευτυχως μεχρι και αυριο..Ο Νικολακης σημερα δεν πολυεφαγε ..Μια μερα τρωει του σκασμου και μια δεν τρωει ..Τα δικα σας τα παιδακια ετσι κανουν?Ευτυχως το μεσημερι εφαγε ψαροσουπα ..

Αθανασια ευχαριστω για τις ευχες..Που θα πας ταξιδακι?

Ανθη υπομονη λιγες μερες μεινανε..Εγω αυριο ειμαι πρωι ..

Κατερινακι περαστικα στον Δημητρακη.. Και γω του παρλιαρου τα μελομακαρονα εκανα..Και εγιναν πολυ ωραια.. Καλα η πεθερα απαραδεκτη..Καλα εκανες και της τα ειπες...Οσο για τη νονα δεν εχω λογια ..Καλα δεν ντρεπεται?Βεβαια και γω τη νονα μου εχω να τη δω απο τοτε που με βαφτισε ..Δεν τηεχω ξαναδει απο τοτε...

Αννα Μαρια παλι καλα που εχεις την πεθερα μακρια ..Απο μακρια και αγαπημενοι...Εμενα μενει σε ενα χωριο εξω απο τη θεσσ/νικη περιπου 15 χλμ .Ερχεται στο σπιτι μονο οταν δεν βολευουν τα ωραρια με τον αντρα μου για να κραταει το Νικολακη..Το μονο που με ενοχλει ειναι οτι δεν εχουμε που να τον αφησουμε για να βγουμε εξω με τον αντρα μου..Εχουμε να βγουμε εξω οι δυο μας βραδυ απο τον αυγουστο που πηγαμε χαλκιδικη...

Αυτα κουκλιτσες καλο βραδυ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κάνετε κορίτσια;; Πάει και η Τρίτη ;););) ! Η χειρότερή μου μέρα είναι αυτή. Η υπόλοιπη εβδομάδα κυλάει πιο εύκολα. Ρε κορίτσια, στεναχωριέμαι πάρα πολύ όταν σκέφτομαι ότι οι γιαγιάδες βλέπουν πιο πολύ το παιδί μου από εμένα :(:(:( Με πιάνουν τρελές τύψεις..Ευτυχώς αυτές τις 10 μέρες που θα κάτσω θα τον χαρώ και θα με χαρεί! Κάθε μέρα. Από το πρωί μέχρι το βράδυ..Επίσης, με πιάνει κάτι σα να θέλω να κλάψω και δε μου βγαίνει..Μάλλον φταίει η κούραση και ότι δε χαίρομαι τον Πάνο όσο θα ήθελα....

Άννα Μαρία έχουμε ακριβώς τα ίδια γούστα στα μελομακάρονα. Έτσι ακριβώς τα τρώω κι εγώ. Μου άνοιξες την όρεξη. Ήταν αναμενόμενο ότι θα σταματούσε ο άντρας σου να σε πρήζει με το θηλασμό. Το πήρε απόφαση ότι θα θηλάσεις αποκλειστικά ό,τι και να σου λένε!!!! Όταν γυρίσεις στη δουλειά τι θα κάνεις;; Θα αντλείς με το θήλαστρο;; Αυτό πάντως το έχω απορία με τις κοπέλες που θηλάζουν. Στη δουλειά δεν πρήζεται το στήθος από το γάλα;;; Τι γίνεται τότε που δεν έχεις το μωρό να θηλάσεις;;;;

Κατερίνα μου περαστικά στο Δημητράκη σου..Κρίμα που κόλλησε :(:(:( Καλά τα είπες στην πεθερά σου και πολύ σε χάρηκα γι' αυτό. Μου αρέσουν οι άνθρωποι που τα λένε έξω από τα δόντια. Ειλικρίνεια. Είχες απόλυτο δίκιο.Κι εγώ θα τσαντίζόμουν..Στον πεθερό τι είπες που ήρθε να ζητήσει τα ρέστα;;;Ο άντρας σου πήρε το μέρος σου;;

Δε μου λες, τα πάνινα παπούτσια που έφερε η νονά ήταν τουλάχιστον all star που είναι και της μόδας;;;; :lol::lol::lol: Τα μποτάκια ειδικά είναι και ακριβά :lol::lol::lol:

Αθανασία μου αν θυμάμαι καλά θα έρθετε στην Αθήνα ε;; Εύχομαι να περάσετε πάρα πολύ όμορφα και ο καιρός να είναι καλός ώστε να φύγετε την Πέμπτη που έχετε κανονίσει ;););) Μακάρι να έμοιαζα στο Λευτεράκη και να μην ήθελα ούτε να τα βλέπω τα γλυκά....

Όλια δεν μπορείτε να αφήσετε το Νικολάκη στην πεθερά σου για να βγεις με τον άντρα σου;; Εν ανάγκη να της τον αφήσετε στο απίτι της..Η μαμά σου μένει μακριά;;; Εγώ πάλι την έβλεπα τη νονά μου αλλά το ΜΟΝΟ δώρο από εκείνη ήταν ένα σεμέν όταν ήμουν 7-8 χρονών..Μα τι να το κάνω το σεμέν στην ηλικία αυτή μου λέτε;; Ακόμα και στο γάμο μου που την κάλεσα δεν μου έφερε ΤΙΠΟΤΑ. Απίστευτη ε;;;

Αυτά και για σήμερα..Έχω μια μελαγχολία....Ουφφφφφφ.

Φιλάκια πολλά σε όλες σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια ευχαριστω για τα περαστικα,σημερα ειναι καλυτερα δεν εχει πυρετο αλλα ειναι μεσα στην γκρινια με εχει τρελανει απο το πρωι δεν ξερει τι θελει και ουρλιαζει συνεχεια,λεω μηπως και βγαζει τους τραπεζιτες και ειναι τοσο ανυσηχος................

Ανθη μου συνηθως τα λεω εξω απο τα δοντια και δεν ξερω αν ειναι καλο παντα αυτο αλλα δεν μπορω να κρατηθω,σε ολες τις δουλειες που εκανα παντα δεν κολουσα πουθενα και τα ελεγα και στα αφεντικα αλλα απο οτι καταλαβα μαλλον το εκτιμουσαν γιατι παντα με ειχαν εμπιστοσυνη και δεν με απελυσαν απο καμια δουλεια εγω εφευγα,και στην νονα θα ελεγα κι αλλα,αλλα φοβαμαι οτι θα παρεξηγηθουμε στο τελος,τα παπουτσια ηταν all star οχι μποτακια ομως,αλλα πηγαν χαμενα τα φορεσαμε για δυο μηνες περιπου μετα δεν τον χωρουσαν τελοσπαντων,

οσο για τον πεθερο μου παντα τα βρισκω και συννενοουμε μαζι του καλυτερα απο την πεθερα μου και του ειπα τι ακριβως εγινε και μου λεει αποκλειεται να ειχε νευρα η πεθερα σου και του λεω κι ομως ετσι ειναι και αυτος επεμενε να κανω και λιγο υπομονη σαν μικροτερη και οτι την στεναχωρησα μαυτα που ειπα αλλα του ειπε ταχα να μην μου πει τιποτα ,τελοσπαντων η πεθερα μου παντως ηρθε χθες στο σπιτι μας και επαιζε με τα παιδια και σε μενα σαν βρεγμενη γατα ηταν, αντε να δουμε γιατι το εχει ξανακανει,ο αντρας μουοπως παντα μου ειπε να μην μιλαω ετσι γιατι θα δημιουργηθει παρεξηγηση να τα λεμε μονοι μας μονο και οταν μιλουσα με τον πεθερο μου ηταν μπροστα αλλα δεν ειπε τιποτα,δεν θελει να χαλαστει αλλα συμφωνει με αυτα που λεω ,με αδεια χερια ηρθε η νονα σου στον γαμο δεν ντραπηκε;;;τι να πω σε εναν ξενο πας και κατι παιρνεις τυπικα δεν μπορω να καταλαβω πως σκεφτονται μερικοι..........

να μην εχεις καθολου τυψεις που λειπεις αρκετες ωρες απο το σπιτι, να λες παλι καλα που εχεις τη δουλεια σου πολυς κοσμος δεν εχει να φαει που λεει ο λογος,οσο για τον Πανουλη οσο μεγαλωνει θα καταλαβαινει καλυτερα,απολαυσε τις μερες που ερχονται και μην βασανιζεις το μυαλο σου

Ολια μου εμεις εχουμε να βγουμε πανω απο χρονο ο αντρας μου δεν θελει να επιβαρυνει την μανα του,αλλα να σου πω δεν μου λειπει το εξω θα προτιμουσα να μπορουμε να παμε ενα ταξιδακι παρα να βγω εξω,εγω ειχα πολυ καλη νονα με τα δωρα της παντα,μου εφερνε λαμπαδα το πασχα μεχρι που αρραβωνιαστηκα και οταν παντρευτηκα μου πηρε ηλεκτρικη σκουπα και ηρθε κι εφερε δωρα σε ολα μου τα παιδια,ηταν πολυ σωστη και τυπικη στις υποχρεωσεις της,μακαρι να ειχαν ολοι τετοια νονα,οσο για το φαγητο και τα δικα μου το κανουν αυτο και να μην σου πω για τον δευτερο αν δεν το ταϊσεις πολλες φορες ειναι ικανος να μην φαει τιποτα και με αγχωνει πολυ αυτο.............

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάρες και απο μένα.

Για μελομακάρονα διαβάζω μιαμ μιαμ και μένα μ΄αρέσουν σιροπιαστά αλλιώς είναι μπισκότα. Εφτιαξε και η μαμά μου και νομιζω φέτος τα πέτυχε γιατι πέρσυ ήταν μπισκότα.

Αθανασία καλά να περάσετε πόσες μέρες θα κάτσετε, είναι ωραία η Αθήνα τα Χριστούγεννα.

Κατερινάκι είναι καλύτερα ο μικρούλης ευτυχώς, ετοιμάζεσαι και εσύ για τα γενέθλιά σας. Καλά κάνεις και τα λες έξω απο τα δόντια εσύ που έχεις δίκιο δεν έχεις να χάσεις τίποτα οι άλλοι ας καταλάβουν οτι έχουν να κάνουν με άνθρωπο που δεν του ξεφεύγει τίποτα.

Ολια και η Αγγελική άλλες μέρες τρώει περισσότερο και άλλες λιγότερο. Επίσης το πρωί τρώει αρκετά όπως μου λέει η μαμά μου και το απόγευμα εγώ με το ζόρι να της δώσω να φάει ένα γιαούρτι ή ένα αυγό.

Ανθή μια μια τις μετράς τις μέρες...βρε έχεις τον Πανούλη όλο το πρωί και στεναχωριέσαι να λες πάλι καλά που έχεις και την δουλειά και ξεφεύγεις λιγάκι. Οσο για τον θηλασμό εγώ γύρισα στη δουλεια οταν η μικρή ήταν 5 μηνών και για κάνα τετράμηνο έβγαζα γάλα στη δουλεια με το θήλαστρο. Αντλούσα μισή ώρα περίπου και απο τα δύο στήθη και είχα ρυθμίσει έτσι την παραγωγή. Οι πρώτες 4-5 μέρες ήταν πιο δύσκολες μετά συνήθιζε ο οργανισμός και δεν πρηζόταν το στήθος.

Εγώ απο αύριο εχω άδεια μέχρι τις 27. Μετά θα γυρίσω στη δουλειά για τρεις μέρες και μετά τέλος...

Αυτά τα νεάκια μου

Φιλάκια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια!

Σας διάβασα, αλλά δε σχολιάζω πολλά πράγματα γιατί δεν έχω πολύ χρόνο.

Εμείς περάσαμε άυπνη νύχτα. Ο μικρός ξύπνησε 2.30 και μετά δεν ξανακοιμόταν. Δεν έκλαιγε, απλά καθόταν με το μάτι γαρίδα και στοχαστικό ύφος. Σίγουρα είναι πολύ γλυκούλης, αλλά όχι στις τρεισίμιση το πρωί... Τελικά κατάφερε ο άντρας μου και τον μισοκοίμισε, και τον έδωσε σ' εμένα να τον έχω αγκαλιά μέχρι να κοιμηθεί βαθιά. Κατά τις 5 τον έβαλα στο πορτ μπεμπέ του, αλλά με το που τον έβαλα, άρχισε γκρίνια και κλάμα στον ύπνο του και ήθελε κούνημα στο πορτ μπεμπέ. Αυτό πήγε μέχρι το πρωί, αλλά ευτυχώς ανέλαβε ο άντρας μου. Πόσο να κοιμηθώ, όμως, με τη διαπεραστική σειρήνα μες στα αφτιά μου;

Ευτυχώς τώρα το πρωί κοιμόταν, ήρθε κι ο αδελφός μου, κι έτσι μπόρεσα να κάνω εγώ δουλειές και να πάει ο άντρας μου για ψώνια.

Κατερίνα, εμένα ευτυχώς η πεθερά δεν είναι έτσι. Με την εγγονή της που τη βλέπω είναι πολύ καλή και σωστή, και μιλάμε, την κρατάει πιο πολλές ώρες απ' ό,τι η μάνα της. Γενικά δεν έχω παράπονο απ' τα πεθερικά, πέρα απ' τις γαϊδουριές που κάνουν, αλλά πιστεύω ό,τι κάνουν το κάνουν ασυνείδητα. Ευτυχώς είναι μακριά και δεν έχουμε επαφές! Πιστεύω ότι αν ήταν εδώ τώρα με το μωρό, θα ήθελε να μας "καθοδηγεί" σε όλα, και θα είχαμε πρόβλημα...

Ανθή, καταπληκτικό δώρο το σεμέν. Τι εννοείς τι να κάνεις ένα σεμέν στα εφτά σου; Υπάρχει καλύτερο δώρο για μια εφτάχρονη από ένα σεμέν, το οποίο έχει χιλιάδες δημιουργικές χρήσεις; :P

Εγώ από δώρα δεν έχω παράπονο απ' την οικογένειά μου. Και ο νονός μου πάντα μου έκανε δώρα, και η θεία μου (αδελφή του πατέρα μου), η οποία όταν πήρε το εφάπαξ της το μοίρασε στα ανήψια της, επειδή είναι ανύπαντρη, και μια ξαδέλφη του πατέρα μου, που έχει πια πεθάνει, μου είχε κάνει δώρο πολλά και ακριβά κοσμήματα και για ένα διάστημα μου έβαζε λεφτά στην τράπεζα για την προίκα μου.

Το θέμα "θηλασμός και επιστροφή στη δουλειά" με αγχώνει αρκετά. Κι εγώ όπως λέει το καγκουράκι σκέφτομαι να κάνω, δηλαδή να βγάζω το γάλα στο σχολείο, αλλά πού θα κρύβομαι να το βγάζω; Αυτό με απασχολεί... Επειδή είμαστε εσπερινό σχολείο χωρίς δικό μας κτήριο, αλλά στεγαζόμαστε στις εγκαταστάσεις του πρωινού λυκείου, έχουμε στη διάθεσή μας πολύ λίγες αίθουσες. Επίσης, δε θέλω να πάρουν χαμπάρι οι ανώμαλοι οι μαθητές μου ότι πηγαίνω σε μια αίθουσα και αρμέγομαι... Θα δω τι θα κάνω, πάντως δε θέλω να σταματήσω το θηλασμό στους τρεις μήνες επειδή το κυπριακό δημόσιο δε δίνει μεγάλες άδειες μητρότητας.

Άντε, σας κλείνω, ελπίζω να μην ξέχασα καμία, γιατί ο άντρας μου κρατάει το μικρό και γκρινιάζει να πάω να τον πάρω εγώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!!!

Πάει και η Τετάρτη :lol::lol::lol::lol: Πριν λίγο τελείωσα τη διόρθωση και πήγα να κοιμηθώ πάνω στα γραπτά. Τώρα όμως ξύπνησα και είπα να διαβάσω τα νέα σας!

Κατερινάκι ευτυχώς που ο Δημητράκης δεν έχει πια πυρετό. Πάντως κι εγώ έχω εμπιστοσύνη στα άτομα που τα λένε έξω από τα δόντια και δε γουστάρω καθόλου τους κόλακες...

Χαίρομαι που έχω τη δουλειά μου και χαίρομαι που ξεφεύγω και λίγο..Δε χαίρομαι όμως τον Πάνο γιατί το ωράριο είναι περίεργο. Δευτέρα και Τρίτη γυρνάω στις 10:20 και κατευθείαν τον βάζω για ύπνο..Όταν θα πάει σχολείο πρώτα ο Θεός θα τον βλέπω ακόμα λιγότερο :(:(:(:(:(

Κατερίνα (Καγκουράκι) πώς τα κατάφερνες και έκανες αντλήσεις στη δουλειά;; Τι τους έλεγες και πού πήγαινες;; Πώς και πού έπλενες το θήλαστρο και πού αποθήκευες το γάλα;;; Εγώ δε θα μπορούσα ποτέ να το κάνω αυτό γιατί τα διαλείμματά μας είναι πεντάλεπτα. Μου φαίνεται τόοοοοοσο δύσκολος ο θηλασμός..Ειδικά όταν η μαμά πρέπει να γυρίσει στη δουλειά.......Όλα τα άσχημα που θυμάμαι από τον πρώτο καιρό στο σπίτι με τον Πάνο σχετίζονται με το θηλασμό..Γιατί κάτι τόσο φυσιολογικό και καλό να είναι για πολλές κοπέλες τόσο δύσκολο και ψυχοφθόρο;;;; Μπράβο σου πάντως που τα κατάφερες για τόσο πολύ καιρό!Κοίτα να ξεκουραστείς όσο πιο πολύ μπορείς στην άδειά σου!

Άννα Μαρία τι νύχτα ήταν και αυτή που περάσατε;;; Την ημέρα φαντάζομαι θα κοιμόταν όλη την ώρα ε;;; Πάντως άσε τις δουλειές στην άκρη και κοίτα να κοιμάσαι όσο πιο πολύ μπορείς όταν κοιμάται ο Αντρέας.Τώρα μόλις είδα το τικεράκι σου, Πέρασε κιόλας ένας μήνας από τότε που γέννησες;;; Περνά γρήγορα ο καιρός. Σε λίγο θα σαραντίσεις. Κάνατε καμιά βολτούλα ή ακόμα δεν είσαι έτοιμη για δημόσιο θηλασμό;;

Σήμερα η μαμάκα μου πήγε τον Πανούλη στα JUMBO και του ψώνισε παιχνιδάκια για τα Χριστούγεννα! Χάρηκε πολύ το αγοράκι μου. Δεν ήθελε με τίποτα να πάει για ύπνο και να αποχωριστεί τα καινούρια του παιχνίδια..Εγώ πάντως έχω μία απροσδιόριστη μελαγχολία και άγχος. Μου την έδωσε και ο άντρας μου τις τελευταίες μέρες γιατί ήταν γενικώς στην τσίτα και ψαχνόταν για καβγά. Εφάρμοσα λοιπόν την τακτική "τυπικές σχέσεις και λίγα λόγια" και το φυσάει και δεν κρυώνει..Συνέχεια με πλησιάζει, με παίρνει τηλ. όταν λείπει, μου κάνει παράπονα που είμαι έτσι αλλά εγώ ΒΡΑΧΟΣ! Να ρίχνει αλλού τα νεύρα του και όχι σε μένα. Άντε πια. Έχω τα δικά μου, έχω και τη μουρμούρα του...

Αυτά και για σήμερα. Πολλά φιλάκια σε όλες σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλημέρα τι κάνετε? εγω έχω που έχω τα νευρα μου απο εχθες με τον άνδρα μου και τα πεθερικά ηρθε και ο καιρος σημερα να με αποστειλει πάνω που σκεφτόμουν σημερα να πάω στημν μαμα μου με εχει παισει κοριτσαι με τον καιρο μια μελαγχλια δεν λέγεται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια!

Ναι, σήμερα το Αντρεάκι γίνεται ενός μήνα! Πήγαμε σήμερα στον παιδίατρο. Μας είπε ότι σκίζει από όραση και ακοή, και ότι έχει πάρει 1150 από τη γέννηση, δηλαδή είναι 4550!

Ευτυχώς το βράδι κοιμηθήκαμε καλά! Κοιμήθηκε 11-3, 4-7.30, και ανάμεσα στις 3 και τις 4, τον θήλασα και τον κοίμισα, αλλά την περισσότερη ώρα κοιμόμουν κι εγώ, έτσι δεν κατάλαβα τίποτα! Σήμερα τον βάλαμε και πρώτη φορά στο ριλάξ, και το έχει λατρέψει. Ξερός έχει πέσει! Μεγάλη εφεύρεση το ριλάξ κορίτσια!

Βόλτες δεν έχουμε πάει, αλλά λέμε να πάμε το Σαββάτο, έτσι κατά το μεσημεράκι. Σκεφτόμαστε να πάμε στο βιβλιοπωλείο του θείου μου να πάρουμε τα δώρα μας, και μετά να πάμε για κανένα καφεδάκι. Πιστεύω ότι θα τα καταφέρω να θηλάσω δημόσια, άλλωστε, θα πάμε σε καφετέρια με λίγο κόσμο για να αποφύγουμε και τις αρρώστιες.

Τα Χριστούγεννα θα πάμε σε μια θεία μου. Μας έδωσε και το οκ ο παιδίατρος, φτάνει να μην έχουμε το μωρό στο ίδιο δωμάτιο με τον πολύ κόσμο και να μην καπνίζει κανείς, και φυσικά προσοχή στις αρρώστιες!

Κατερίνα, κουράγιο... Πώς πάνε τα πράγματα;

Λοιπόν, σας αφήνω γιατί άρχισε το κλάμα και θα τον κάνουμε μπανάκι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κουκλίτσες

δεν μπορώ τόση βροχή ....

Αννα Μαρία χαρούμενα μηνογενέθλια, μεγαλώνει μια χαρά το αντράκι σας με το γαλατάκι της μανούλας. Είναι μικρούλης ακόμα και έτσι θα είναι μια νύχτα άσχημη μια νύχτα καλύτερη θα στρώσει όμως. Καλό το ριλάξ έ του αρέσει του μικρού. Καλά θα κάνετε να βγείτε τώρα τις γιορτές θα νοιώσεις και εσύ καλύτερα, εγώ θυμάμαι τον πρώτο καιρό έκανα σα τρελή για να βόλτα και ας ήταν μέχρι το σουπερ μαρκετ.

Ανθή άντε περνάει και η Πέμπτη. Ε τέτοιες μέρες μην είστε έτσι με τον άντρα σου και απ΄οτι κατάλαβα θέλει να τα βρείτε ;) Θα ξεκουραστώ στην άδεια αλλά μετά οπως είπα θα έχω άδεια για πολύ καιρό ακόμα αφου τελειώνει η σύμβασή μου και δεν έχω βρει κάτι άλλο ακόμα.

Για το θηλασμό τους το είχα πει απο όταν επέστρεψα οτι θα χρειάζομαι περίπου 30 λεπτά για να βγάζω γάλα. Πήγαινα σε ένα δωμάτιο που δεν το πολυχρησιμοποιούσαμε (δούλευα σε εργαστήριο τότε και στο συγκεκριμένο δωμάτιο ήταν όργανα που δεν τα λειτουργούσαμε σε καθημερινή βάση) έκανα και το διαλειματάκι παράλληλα και μια χαρά. Το θήλαστρο το έπλενα στο σπίτι αφου δεν χρειαζόμουνα άλλη άντληση εκεί και το γάλα το φύλαγα στο μπιμπερό στο ψυγείο μέχρι το απόγευμα που έφευγα και το μετέφερα με την παγοκύστη στο σπίτι. Αννα Μαρία αν βρεις κάποιον χώρο να πηγαίνεις και να αντλείς με την ησυχία σου σίγουρα θα τα καταφέρεις θέλει καλή οργάνωση όμως.

Πάω να φάω κοριτσάκια, φιλιά σε όλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καγκουράκι, δηλαδή βγάζεις το γάλα, το βάζεις σε ειδικό δοχείο, το κρατάς στο ψυγείο και μετά το πίνει το μωρό την άλλη μέρα όταν θα είσαι εσύ στη δουλειά; Το ζεσταίνει αυτός που το ταΐζει;

Ευτυχώς στο σχολείο έχω πολύυυυ ελεύθερο χρόνο, αφού έχω πιο πολλές κενές από ώρες διδασκαλίας :P Αίθουσα τώρα που το σκέφτομαι μπορώ να βρω, έχω 1-2 υπόψην, αλλά δε θέλω να με πάρουν χαμπάρι οι ηλίθιοι οι μαθητές μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κάνετε κορίτσια;;;

Στην ουσία τελείωσα γιατί αύριο έχω μόνο ένα μάθημα 1.5 ώρα. Θα έχω άλλο ένα στις 29-12, έχω και τα διαγωνίσματα που πρέπει να διορθώσω αλλά ΟΚ. Θα είμαι σπιτάκι μου και θα οργανωθώ!

Μπράβο Κατερινάκι. Πολλή οργάνωση στη δουλειά. Τα κατάφερες μια χαρούλα! Τελικά τα βρήκαμε με τον άντρα μου γιατί δε μου πήγαινε να κρατάω μούτρα μέρες που είναι....Δεν το ήξερα πως είσαι με σύμβαση στη δουλειά. Μακάρι να βρεις γρήγορα δουλίτσα λοιπόν ;););) !

Άννα Μαρία το λάτρεψε το ριλάξ ε;;; Κι εγώ θα το λάτρευα αν είχα ένα στο μέγεθός μου. Ο Πάνος θυμάμαι το αγάπησε με τον καιρό. Στην αρχή γκρίνιαζε λίγο. Αυτό που σιχάθηκε από την πρώτη στιγμή ήταν το πάρκο (για μεγαλύτερη ηλικία). Όταν τον έβαλα μέσα έκανε λες και τον έσφαζα :?:?:? Προσπάθησα μία, δύο, τίποτα. Το πήγα πίσω κακήν κακώς :lol::lol::lol::lol: Να ρωτησω και κάτι που πάντα το είχα απορία. Ακούω από πολλές μανούλες που λένε ότι θηλάζουν το μωρό ξαπλωνένες και κοιμούνται. Πώς γίνεται;;;;;; Το μωρό δεν πνίγεται αν πίνει ξαπλωμένο και μάλιστα στο πλάι;;;Επίσης αν του φύγει η θηλή πού το παίρνεις χαμπάρι;;;Μετά το τάισμα δεν πρέπει να ρευτεί;; Αν κοιμάσαι και δεν καταλάβεις ότι το παιδί τελείωσε;;; Μου φαίνεται πολύ περίεργο...

Αυτά κορίτσια.

Πού χάθηκαν πάλι οι υπόλοιπες;;;;

Φιλάκιααααα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλημέρα! Τι κάνετε?Σας έχασα!!! Δεν κατάφερα να σας διαβάσω, τα είδα έτσι πολύ βιαστικά. Επιτέλους έκλεισαν τα σχολεία και μπορώ να πω οτι θα χαλαρώσω.

Τρέχω με τις προετοιμασίες της βάπτισης,και δεν προλαβαίνω τίποτα. Ο μικρός είναι μες στην γκρίνια λόγω δοντιών και δεν με αφήνει να κάνω τίποτα.Ολο αγκαλιές είμαστε. Ο βήχας του είχε περάσει αλλά απο χθες μας ξαναέπιασε και εχω απελπιστεί.Δεν θέλω κιόλας να του δίνω συνέχεια φάρμακα, τον λυπάμαι.Ευχομαι τώρα που θα είμαστε πιο περιορισμένοι στο σπίτι να συνέλθει.

Σημερα θα το προσέχει η μαμά μου για να κάνω κάτι δουλίτσες της βάφτισης.Πρεπει να πάω να πάρω χωνάκια για τα δωράκια των παιδιών, χαρτι για να τυλίξουμε τα γλυκά που θα μου φτιάξει μια φίλη μου για κέρασμα και εννοειται πως ακόμα δεν έχω βρει ούτε έχω ψάξει καν για φόρεμα!!

Ευχομαι να έιστε όλες καλά...Θ αμπω αργότερα που θα είμαι πιο χαλαρή να τα πούμε...ΠΟλλά φιλιά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας καλησπεριζω απο την χιονισμενη Κοζανη

μας χιονισε χθες αλλα μην το ζηλευετε τετοιο χιονι,εχει πολυ κρυο και αερα και το παγωσε και εχει γινει χαμος,λογω του αερα δημιουργουνται ανεμοσουρια και εχει κλεισει η εγνατια οδος και ταλαιπωρητε ο κοσμος χρονιαρες μερες μενουν με τις ωρες στο δρομο....

αναβληθηκαν και οι γιορτουλες μας που τις περιμεναμε τοσο :evil::evil: και τα σχολεια ειναι κλειστα απο χθες,τα παιδια μου βεβαια εχουν ξετρελαθει και παρακαλανε να βγουνε να παιξουν με το χιονι,τους εβγαλα λιγο τους μεγαλους μονο βεβαια και ξετρελαθηκαν,αυριο θα πανε και για καλαντα τα μοναδικα παιδια του χωριου μας που θα τα πουνε μιας και τα αλλα που υπαρχουν ειναι μικρα ακομα

Ανθη μου ο θηλασμος ειναι τελειως διαφορετικη κατασταση απο το ταισμα με μπουκαλι,κι εγω τον θηλαζα τη νυχτα ξαπλωμενο στο πλαι και ακουμπουσε στο χερι μου,εγω φυσικα κοιμομουνα και για το ρεψιμο ουτε λογος αφου σχεδον ολη νυχτα ετρωγε τον πρωτο καιρο,εξαλλου το μητρικο γαλα ειναι πιο ευπεπτο απο το ετοιμο,οσο για την θηλη δεν φευγει με τιποτα οταν θελει το μωρο την αφηνει και αυτο γινεται οταν κοιμαται,θυμαμαι πιανοταν ολη η πλατη μου ετσι πως κοιμομουνα κι οταν τον εβαζα στο κρεβατακι ξυπνουσε και μετα παλι απο την αρχη............αντε ηρθα οι διακοπουλες να περασεις καλα και να χαρεις το παιδακι σου!!!

Αννα Μαρια ετσι ακριβως οπως το λες ειναι,βγαζεις το γαλα το φυλας σε ειδικο δοχειο στο ψυγειο και μετα αυτος που θα ταισει το μωρο το ζεσταινει και το δινει,μπορεις να το φυλαξεις και στην καταψυξη ακομα,εσυ το μονο που πρεπει να προσεξεις ειναι να αγορασεις ενα καλο θηλαστρο για να αντλεις γρηγορα και ευκολα το γαλα σου,κι αν καταφερεις και μαζεψεις αρκετο αποθεμα μπορεις να το χρησιμοποιησεις και οταν πας καπου και λειπεις αρκετες ωρες απο το σπιτι ,πολυ καλο το βαρος που πηρε συνεχιστε ετσι!!!!

και τα δικα μου καθοταν αρκετα στο ρηλαξ το παρκο οπως και ο Πανουλης δεν το πολυσυμπαθουσαν το χρησιμοποιησαμε πιο πολυ για κρεβατι στις διακοπες ,οσο για την πεθερα μου δεν εχω προβληματα συνηθως εχουμε πολυ καλες σχεσεις και ειναι απο τις καλες πεθερες σε συγκριση μαυτα που ακουω παντα απλα καμια φορα ισως παραγνωριζομαστε :o:o:D

Μαρακι ακομα επιμενει ο παλιοβηχας και ταλαιπωρει τον γλυκουλι μας;;νομιζω πως η χρηση εισπνεομενων βοηθαει πολυ εμεις μονο ετσι βρισκουμε σωτηρια.............

Κατερινιω εχω παθει πλακα με τις υποβρυχιες φωτογραφιες τις Αγγελικης,μπραβο κολυμβητρια!!!δελφινακι εχει γινει!!!!

Αθανασια να περασετε καλα στο ταξιδακι σας!!!

οι υπολοιπες που εξαφανιστηκατε παλι;;;

δεν θυμαμαι κατι αλλο κουκλες,για δειτε και την χιονισμενη αυλη μου:

post-1311-13873934649868_thumb.jpgIMGP1391.jpg[/attachment:1an4dt46]

IMGP1394.jpg[/attachment:1an4dt46]

post-12542-13873938414973_thumb.jpg

post-12542-13873938415117_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πωπω, Κατερίνα, τρέλα η αυλή σου!!! Αχ, κι εγώ είχα ζήσει τέτοιες στιγμές όταν έμενα στη Θεσσαλονίκη. Άσε, ξέρω πώς είναι, φαίνεται τέλειο και παραμυθένιο, αλλά είναι πολύ δύσκολο στην πραγματικότητα. Θυμάμαι όταν έμενα στην Τριανδρία, είχε ρίξει τρελό χιόνι, τέτοια εποχή ήταν, λίγο πριν τα Χριστούγεννα, και είχα ξεκινήσει να πάω με τα πόδια στις φοιτητικές εστίες που έμενε ο άντρας μου (τότε φίλος μου), που ήταν περίπου δέκα λεπτά-ένα τέταρτο απόσταση με τα πόδια. Μιλάμε, ήταν λες και είχα πάει να πολεμήσω τους Ιταλούς στην Πίνδο. Περπατούσα, περπατούσα, σκόνταφτα στα χιόνια, ένας χαμός... Έκανα πάνω από μισάωρο να φτάσω, και πώς έφτασα...

Κι εμάς εδώ έχει αλλάξει ο καιρός, βρέχει πού και πού και φυσάει τρελά. Μάλλον ακυρώνεται η αυριανή βολτούλα, αν είναι έτσι τα πράγματα... :(

Ανθή, για τον ξαπλωτό θηλασμό δεν ξέρω να σου πω. Τον φοβάμαι λίγο για διάφορους λόγους. Κατ' αρχήν ο Αντρέας θηλάζει λαίμαργα και πολλές φορές πνίγεται και πρέπει να τον στήσω όρθιο να αναπνεύσει. Αλλά κυρίως αγχώνομαι ότι θα τον πλακώσω με την κουβέρτα μου και δε θα μπορεί να πάρει ανάσα. Άλλωστε, βάζω σε όρθια θέση το μαξιλάρι μου, ακουμπάω εκεί και τον θηλάζω και με παίρνει ενίοτε και ο ύπνος!

Όσο για το ρέψιμο, δε ρεύεται πάντα, αφού, όπως λέει και η Κατερίνα, δεν είναι τόσο βαρύ το μητρικό γάλα. Ρεύεται όποτε του κατέβει. Σήμερα έριξε ένα ρέψιμο, άλλο πράγμα. Αφού τρόμαξε κι ο ίδιος κι έβαλε τα κλάματα!

Τελικά σήμερα δεν το πολυ-τίμησε το ριλάξ ο κύριος. Μια κοιμάται, μια ξυπνάει, μια κάθεται στο ριλάξ, μια στο πορτ μπεμπέ, μια θέλει αγκαλιά. Τώρα τον κρατάει ο άντρας μου γιατί εμένα δε με ήθελε. Τον κρατούσα και ούρλιαζε, και μόλις τον πήρε ο άντρας μου ηρέμησε. Μετά μου τον ξανάδωσε, άρχισε πάλι να ουρλιάζει, του τον δίνω πίσω, απόλυτη ηρεμία...

Μαρία, με το καλό η βάφτιση! Εμείς ακόμα προσπαθούμε να καταλήξουμε σε νονό...

Για τη φύλαξη μητρικού γάλακτος, ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε, πόσο καιρό μπορώ να το φυλάξω; Γιατί, αν π.χ. πάμε ένα ταξιδάκι μια βδομάδα το καλοκαίρι κι αφήσουμε τον Αντρέα στη μάνα μου, θα μπορώ να έχω τράπεζα μητρικού γάλακτος για να το ταΐζει η μάνα μου από εκεί; Ή είναι μεγαλεπήβολο το σχέδιο;

Σήμερα κάναμε και μια γενική το σπίτι... Ευτυχώς έχω τον άντρα μου και κάνει πολλές δουλειές, γιατί μόνη μου με τίποτα...

Τα Χριστούγεννα τι θα κάνετε κορίτσια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσακια

Κατερινάκι απο τη χιονισμένη Κοζάνη τέλειες οι φώτο πολύ παραμυθένιες αλλά η αλήθεια είναι οτι όσο ωραία είναι τα χιονα άλλο τόσο δύσκολα μετακινήσε. Αναβλήθηκαν οι γιορτούλες αλλα δεν πειράζει θα πούνε τα κάλαντα τα καμάρια σου.

Μαράκι πάλι έχει βηχαλάκι ο Στεφανάκος σου, περαστικά σας. Αντε και καλές ετοιμασίες για την βάφτιση θα έχεις λίγο τρέξιμο αλλά είναι πολύ γλυκιές αυτές οι προετοιμασίες.

Αννα Μαρία και Ανθή με κάλυψε πλήρως η Κατερίνα μας στις ερωτήσεις για τον θηλασμό. Σίγουρα με είχε πάρει πολλές φορές ο ύπνος πριν η μικρή τελειώσει το γάλα της, μετά γύριζε το κεφαλάκι και κοιμόταν.

Ξύπναγα εγώ μετά απο ώρα την έβαζα στο κρεβατάκι της μέχρι το επόμενο ξύπνημα και πήγαινε έτσι η δουλειά. Για το ρέξιμο ούτε λόγος ελάχιστες φορές.

Τώρα το μητρικό γάλα διατηρείται για 48 ώρες στο ψυγείο και για 3-6 μήνες στην κατάψυξη (εξαρτάται αν είναι ξεχωριστά ο καταψύκτης ή αν είναι μέσα στο ψυγείο όπως στα μικρά ή στα πιο παλια τύπου ψυγεία). Απο τη στιγμή που θα το ξεπαγώσεις πρέπει να καταναλωθεί δεν ξαναπαγώνει δηλαδή και θα χρησιμοποιείς πάντα το παλαιότερο πρώτα. Μπορείς σε λίγο καιρό να ξεκινήσεις να φτιάχνεις τράπεζα γάλατος ανάμεσα σε κάποια γεύματα θα κάνεις και μια άντληση.

Καλό βράδυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!!

Είστε καλά;;; Τελευταίο μάθημα σήμερα για το 2011.Έφτασαν τα Χριστούγεννα!!! Νιώθω λιγάκι κουρασμένη και θέλω να πέσω να κοιμηθώ και να ξυπνήσω σε 24 ώρες...

Κατερινάκι χιόνισε;;; Η χαρά των παιδιών ε;; Εμένα πάλι δε μου αρέσει καθόλου το χιόνι γιατί ούτε το κρύο μπορώ, ούτε την ταλαιπωρία που προκαλεί....Τα μοναδικά παιδάκια που λένε κάλαντα στο χωριό είναι τα δικά σου;;; Μονοπώλιο :lol::lol::lol::lol: Θα βγάλουν καλό χαρτζηλικάκι ;);););)

Με κατατόπισες πλήρως με τις απορίες μου περί ξαπλωτού θηλασμού. Για να είμαι ειλικρινής βέβαια θα είχα τις ίδιες φοβίες με την Άννα Μαρία...Ο Δημητράκης είναι εντάξει με τον πυρετό;

Άννα Μαρία γέλασα με τον Αντρέα που φοβήθηκε με το ρέψιμό του :lol::lol::lol::lol: . Τι παιχνιδάκια ήταν αυτά που σου έκανε;; Ήθελε το μπαμπά του σήμερα;; Όσο για τη φύλαξη γάλακτος στην κατάψυξη νομίζω ότι μπορεί να γίνει άνετα απ' όσο ξέρω από γνωστές που θήλασαν πολύ τα παιδιάκια τους. Το μόνο που σε κάποια μωράκια δεν αρέσει το κατεψυγμένο γαλατάκι. Φαίνεται αλλάζει η γεύση..Μπορείς όμως πριν φύγεις να το δοκιμάσεις και να δεις αν θα πάνε όλα οκ.

Μαράκι έχεις τρέξιμο για τη βάφτιση ε;; Υπομονή. Πότε είπαμε πως θα γίνει;; Για φόρεμα δικό σου περίμενε τις εκπτώσεις. Δεν έχετε κι εσείς εκπτώσεις το Γενάρη;;; Μαρία μου και ο Πάνος βήχει κάθε πρωί που ξυπνάει. Δε λέει να του περάσει.Όπως κι εσύ όμως δε γουστάρω να του δίνω συνέχεια φάρμακα..

Τα σχολεία έκλεισαν λοιπόν και σου εύχομαι ΚΑΛΗ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ!!!!!

Κατερινάκι (Kangaroo) πού τις έχεις αυτές τις φωτό με την Αγγελικούλα κολυμβήτρια;;; Στο fb;; Τι κάνει η ζουζούνα σου;;;

Α, ξέχασα να απαντήσω στην Άννα Μαρία τι θα κάνω τα Χριστούγεννα. Αύριο βράδυ θα κάνουν τραπέζι τα πεθερικά μου και μεθαύριο το μεσημέρι η αδερφή μου. Εγώ πάλι λαμόγιο. Θα καλέσω βέβαια φίλους την άλλη Παρασκευή για να κεράσω για τη γιορτή μου. Δε σας είπα..Έφτιαξα μελομακάρονα και μάλιστα πετυχημένα ;););) Να' ναι καλά η κολλητούλα μου που μου έδωσε την τέλεια συνταγή για σιροπιασμένα και έυγευστα μελομακάρονα. Είναι η συνταγή του Άκη από το ΠΡΩΙΝΟ ΜΟΥ.

Αυτάααααααα...Να περάσετε ΤΕΛΕΙΑ! Πολλά φιλάκια και ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα και απο μενα..Χιονισε και σε μας οπως στη φωτο που εβαλε η Κατερινα και τρεις μερες τωρα ειμαστε μεσα στην ταλαιπωρια .Στη δουλεια ευτυχως με πηγαινε ο αντρας μου γιατι εγω με το δικο το αυτοκινητο δεν μπορουσα ..Καλο το χιονι αλλα αν θελεις να μετακινηθεις πολυ δυσκολο ..

Εχθες ευτυχως ημουν πρωι και το απογευμα γυρισα και καθαρισα το σπιτι γιατι απο τα χιονια ειχε γινει ν α μην πω πως..Εγω δυστυχως δουλευω και σημερα απογευμα και μεχρι τις 8 .Το βραδυ δεν ξερω τι θα κανουμε αλλα αυριο θα παμε με την αδερφη μου ολοι μαζι στη μαμα μου που μενει χαλκιδικη στην ποτιδαια για να φαμε ολοι μαζι...Την δευτερα θα παμε στην πεθερα οποτε και γω οπως η Ανθη θα ξεφυγω απο τα μαγειρεματα...

Αυριο κοριτσια εχω και τα γενεθλια μου και με εχει πιασει μια ψιλομελαγχολια με την ηλικια..

Ευχομαι καλα χριστουγεννα και καλα να περασετε αυριο γιατι δεν ξερω αν θα μπορεσω να μπω το βραδυ ή αυριο !!!!!!!Φιλια πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια και Χρόνια Πολλά!!!

Μόλις έφτιαξα ένα κεικ χριστουγεννιατικο και το έβαλα στο φούρνο...όταν κρυώσει θα φτιάξω και γλάσο σοκολάτας για επικάλυψη.

Εμείς θα είμαστε σήμερα και αύριο στη μαμά μου χαχα Ανθή και εγώ μόνο με το κεκάκι θα τη βγάλω τα υπολοιπα η μανούλα μου. Ωραία έγιναν τα μελομακάρονα νομίζω και η μαμά μου αυτή τη συνταγή εφτιαξε φέτος γιατι τα περσυνά ήταν λίγο μπισκοτα. :lol::lol::lol:

Α τις φωτο τις έχω στην ομάδα με τα χριστουγεννιατικα μωράκια 2009 εδώ στο mammy αλλά και στο fb. Θα σου στείλω msg για να με βρεις.

Ολια χρόνια πολλά για τα γενεθλιά σου, οτι επιθυμείς. Να περάσετε πολύ όμορφα και εσείς.

Σας εύχομαι σε όλες Καλά και Ευτυχισμένα Χριστούγεννα, να περάσετε όμορφα με τα παιδάκια σας και τις οικογένειές σας.

Πολλές πολλέ ευχές για υγεία, τύχη και ευτυχία απο μένα και το Αγγελικάκι μου [smilie=icon_rendeer.gif] [smilie=icon_rendeer.gif] [smilie=icon_rendeer.gif] .

Φιλιά πολλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...