Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Ιανουαρίου Φεβρουαρίου 2012 Νο2


Recommended Posts

καλήσπέρα σε όλες τις μανούλες.

Madi ειδα αυτά που εγραψες και είναι όλα σωστά. Θα σε συμβουλευα να αγοράσεις και εσωρουχα μιας χρησης. Τα ειχα προμηθευτει απο το φαρμακειο και δεν ξερω αν μπορώ να στα περιγράψω παντως ειναι τετοια η υφανση τους που αφηνει το δερμα να αναπνεει ιδιως οταν εχεις τομή, δεν λερωνεις τα δικά σου εσωρουχα. εμενα με ειχαν καταβολέψει τις μερες που ειχα μεινει στο μαιευτήριο. Σε φιλω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 935
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα...........

δεν ειμαι καλα........ποναω παρα πολυ η μεση μου.......δεν μπορω να βολευτω πουθενα.........επισης σημερα καταλαβα οτι η κοιλια μου εχει κατεβει αρκετα.......

μαντι τα εσωρουχα μιας χρησεως οντως χρειαζονται......συνηθως τις πρωτες μερες λερωνεσαι.......

ουφφφφφφφφφ......δεν ειμαι καλα......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανούλες..

Υπέροχα τα καινούργια νεα, ειδικα για τα διδυμάκια μας!!!

Γιωτούλα, πλησιάζεις.. ελπίζω να νιώσεις λίγο καλύτερα. Σε λίγο καιρο ερχεται η κοράκλα σου, ξερω ειναι δύσκολα τα πράγματα οσο πλησιαζει ο καιρός, υπομονή κ κουράγιο!!!

Μεγειες κ τα πραγματάκια κ τα ρουχαλάκια!!!

Και ναι, εχτές τελειώσαμε επιτέλους το βάψιμο στο παιδικό του μπέμπη!!! Ομορφο βγήκε :D:D:D , λαχανι-μπλε ανοικτό. Φτιαξαμε κ ενα παταράκι για να βαζουμε τα παιχνιδάκια του κτλ κ μένουν μονο κατι τροποποιήσεις στις ντουλάπες, απο μαστορέματα. Οι μπορντούρες κ τα αυτοκολλητάκια πρέπει να μπουν 2 εβδομάδες μετα το βαψιμο..κανω υπομονη (χαχα)..

Σχετικά με τον θηλασμο, συμφωνω κ εγω με αυτά που γραφει η bourique. Διαβαστε σχετικά τωρα που εχετε χρόνο, γιατι υπάρχει πολυ παραπληροφόρηση στο θέμα. Πολύ καλό βιβλίο ειναι το <<Θηλασμός μια υπέροχη σχέση>> της Πατσούρου. Πάντως σε γενικές γραμμές ο θηλασμός είναι δύσκολη ιστορια στην αρχή, το μωρο πραγματικα θα εχει αναγκη να θηλάζει πολυυυ συχνα κ διάφοροι θα σας πουν οτι δεν εχετε γάλα κ οτι δεν χορταίνει.. Μην μασησετε, καντε υπομονή γιατι τα καλύτερα ερχονται μετα!

Σχετικά με τα θηλαστρα αρχικά, τα χρησιμοποιησούμε εαν το μωράκι είναι σε θερμοκοιτίδα ή υπάρχει σοβαρο προβλημα με τον θηλασμό κτλ,. Πριν τις 40 μέρες +, επειδη δεν εχει εδραιωθεί η γαλουχία εαν παραστεί αναγκη χρησιμοποιούμε νοσοκομειακό θηλαστρο για συχνη αντληση (τα οποία ενοικιάζοντ). Eφόσον εχει εδραιωθει η γαλουχία για περιστασιακή χρήση (για να αντλήσουμε 1 γεύμα κτλ) μπορούμε να χρησιμοποιησουμε ενα του εμποριου. Τα καλύτερα ειναι τα ηλεκτρικά κ απο προσωπική μου εμπειρία το swing της Medela. Μπορει όμως μια μανούλα να θηλάζει αποκλειστικα κ οταν παει καποια στιγμή να αντλήσει λίγο γαλατάκι, να βγάλει μερικά μονο ml, αυτο δεν σημαινει οτι δν εχει γάλα.. Εγω την πρώτη φορά που ειχα αντλήσει ειχα βγάλει 20 μλ. Μετά εβγαζα κ 150 μλ +.

Βασικά, καλο θα ειναι να εχετε πολυ συχνα το μωράκι στο στήθος, να κλεισετε τα αυτάκια σας στις βλακειες που θα σας λενε κ να εχετε πιστη οτι ολα πανε οπως η ιδια η φύση εχει ορίσει. Εαν το μωρο λερώνει τις πανες που πρέπει, τοτε τρώει μια χαρα!

Πάντως εγω επειδη ειχα σοβαρα θεματα στην αρχη με τον θηλασμο, χρησιμοποίησα κ συμβατικο κ νοσοκομειακο θηλαστρο. Μετά τον 1,5 μηνα που ειχαμε ξεπεράσει τις δυσκολιες δεν ηθελα να τα ξανα δω. Δεν αντλησα παρα ελάχιστες φορές μετά κ αυτο γιατι ήταν πολυ πιο εύκολα να θηλασω το μωρούλι μου κ να λειψω λιγο ή να το παρω μαζι μου, απο το να αντλήσω.. Μετα τον 6ο μηνα βεβαια τα πράγματα γινοντε πολυ εύκολα, αφου εχουν μπει οι στερεες τροφές.. Ασχετο αλλα τελικα θηλασα 17 μηνες (τους τελευταίους ήμουν ηδη εγκυος στον μπέμπη) κ ήταν πραγματικά μια υπέροχη κ πολύτιμη εμπειρία για την κόρη μου κ εμένα.

Τεσπα, εδω θα ειμαστε να τα λεμε, σημασια εχει να βγουν με το καλο γερά τα μωράκια μας κ να ειμαστε καλα κ εμείς!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑAAAA

ΑΧ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΙ ΚΡΥΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΣΗΜΕΡΑ ΜΠΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ ... ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΑΛΕΙ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΜΕ ΤΟ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ ΘΑ ΤΗ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ.

ΒΡΕ MaDi ΜΟΥ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΥΤΑ...??? ΠΟΛΛΑ Μ ΑΚΟΥΓΟΝΤΕ ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΑ ΠΩΣ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΛΙΓΟΤΕΡΑ. ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΕ Κ ΝΥΧΤΙΚΙΕΣ??? Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΩ ΠΟΤΕ ΜΟΥ Κ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ?????

ΟΝΤΩΣ ΣΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΤΕ ΠΑΝΕΣ Κ ΘΕΛΟΥΝ Κ 892 ΕΥΡΩ ΤΡΟΜΑΡΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΡΘΕΙ!!!!!

ΕΧΩ Κ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΑΠΟΡΙΑ ΟΙ ΣΕΡΒΙΕΤΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΝΟΥΜΕ Κ ΓΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟ??? Η ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΕΣ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα........

τζενουλα αντε με το καλο να το ολοκληρωσετε το δωματιο του μπεμπη σου.....η μικρη εβαψε :lol::lol::lol::lol: α!!!!και σε 2 βδομαδες περιμενουμε φωτο και απο τα δυο δωματια.......

εβιτα οταν εκανα πρακτικη στο ελενα πανες δεινανε εκει...οσο για τις σερβιετες συνηθως ολα τα μαιευτηρια δινουν τις τενα.......α!!!!!οι νυχτικες χρειαζονται παρα πολυ......ειδικα τις πρωτες μερες γιατι σε κοιτανε συνεχεια απο κατω και ειναι πολυ αβολο να βγαζεις το παντελονι συνεχεια...

επισης τα νυχτικα καλο θα ηταν να ειναι καλοκαιρινα γιατι εχει τρελη ζεστη μεσα στα μαιευτηρια.....εγω εχω 5 νυχτικα και θα παρω και μια μπιτζαμα ετσι για να λεω οτι εχω.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιωτούλα η μικρή πραγματι εβαψε λίγο με το ρολλάκι της! Ειχε πολυ πλάκα :lol: ! Προσπαθούμε να συμμετέχει σε οτι εχει να κάνει με τον μπεμπη για να της ερθει λίγο πιο ανώδυνα :) ..

Κορίτσια πάντως κ εμένα με ειχαν βολέψει πολυ τα εσωρουχα μιας χρήσης στην κλινικη κ οι νυχτικές ειδικά στην καισαρικ, είναι απαραίτητες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ασχετο...χθες με πειρανε τηλ απο την δουλεια.......το ποσο ξενερωσα δεν λεγεται...και καλα ολο γλυκιες και απο πισω παει τι θαψιψο συννεφο..πο πο τρελενομαι με κατι τετοια...φανταζομαι καταλαβες ποια..η γνωστη αγνωστη :twisted::twisted::twisted::twisted:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολλές καλημέρες σε όλες!

Τι να πω βρε EVITA δε ξέρω και εγώ αν είναι πολλά αλλα τουλάχιστον μια νυχτικιά για την πρώτη μέρα χρειάζεται οπωσδήποτε. Και εγώ δε φοράω ποτέ νυχτικιές και ξενερώνω πολύ στην ιδέα αλλά μου είπαν στην αρχή έρχονται συχνά και σε εξετάζουν και είναι μεγάλη ευκολία η νυχτικιά. Εγώ θα πάω και με καισαρική οπότε επιβάλεται για την αρχή. Απλά είπα να πάρω καμιά παραπάνω, γιατί σκέφτομαι ότι θα μείνω 4 μέρες αν όλα πάνε καλά και επειδή το νοσοκομείο έιναι σε άλλη πόλη μακριά από το σπίτι μου δεν μπορούν εύκολα να μου φέρουν κάτι από το σπίτι αν χρειαστώ, και ίσως πέσουμε και πάνω στις γιορτές Χριστουγέννων και μπορεί να είναι και τα μαγαζιά όλα κλειστά. Οπότε είπα καλύτερα παραπάνω παρά να τρέχω μετά.

Για τις σερβιέτες στο νοσοκομείο εδώ σε εμάς δε νομίζω να σου δίνουνε και μου είπαν χρειάζονται οι σερβιέτες ακράτειας ή λοχείας για τις πρωτες μέρες που έχουμε μεγάλη ροή ειδικά αν πας με φυσιολογικό τοκετό. Εγώ πήρα τις Slipad ένα πακέτο και νομίζω μετά θα μπορώ να βάζω τις απλές σερβιέτες που χρησιμοποιούσα.

Τα εσώρουχα μιας χρήσεως τα πουλάνε και στα φαρμακεία; Δε το ξερα! Ρώτησα σε 1-2 μαγαζιά και επειδή δε βρήκα πήρα κάτι πολύ σεξουαλικές ψηλοκάβαλες βρακάρες :D για να μην πατάει στην τομή της καισαρικής. Αν δεν είναι πολύ ακριβά μπορεί να πάρω και μιας χρήσεως αφού λέτε ότι βολεύουν.

Ανθρωπάκι πολύ ωραίες οι πληροφορίες που μας είπες για τον θηλασμό! Να μας βάλεις και καμιά φώτο από τα δωματιάκια σας!

Γιωτούλα σε ζορίζει πολύ η μέση ε; Υπομονή και σε λίγο ξεμπερδεύεις. Την βαλίτσα την έφτιαξες; Ετοίμασε την καλύτερα γιατί εσένα είναι η 3η γέννα και από ότι λένε συνήθως έρχεται λίγο πιο γρήγορα. Κατέβηκε και η κοιλιά ε; Εμένα ακόμη είναι ψηλά έτσι όπως την βλέπω. Και εγώ πονάω αρκετά ειδικά όταν ξαπλώνω ενώ όταν κάθομαι στον καναπέ δεν με ζορίζει τόσο αλλά πιάνομαι και δε μπορώ να κάθομαι για πολύ ώρα. Κουράγιο και περνάει ο καιρός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια! πραγματικα εχει πολυ κρυο σημερα...!!!

για οσες ψαχνετε για σαιτ εξωτερικου ριχτε μια ματια και στο αμαζον της αγγλιας! βρισκεις ωραια πραγματακια και εχει αυτην την περιοδο δωρεαν μεταφορικα για την ελλαδα! προσεχτε μονο να ειναι απο το αμαζον αυτο που θα παραγγειλετε και οχι απο καταστημα! τοτε εχει χρεωση στα μεταφορικα!

εγω δεν μπορω να βρω πυτζαμα με κουμπια μπροστα! :( εχω βρει μονο πυτζαμες εγκυμοσυνης αλλα εκαναν 80 ευρω που δεν τα δινω! οσες εχω βρει εχουν 3-4 κουμπακια μπροστα! μου φαινεται πρεπει να κατεβω μια βολτα στο κεντρο της αθηνας! σερβιετες και εγω ξερω οτι δινουν τις ακρατειας και ετσι πειρα να εχω κ αυτες που χρησιμοποιουσα πριν αλλα της νυχτας που ειναι πιο μεγαλες!

παω να φτιαξω το παστιτσιο μου....! καλο μεσημερι...!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαντι ακομα δεν την εχω φτιαξει...αυριο λεω...σιγα σιγα να την φτιαξω....το ξερω το ξερω ειμαι στο κοσμο μου...χαχαχα!!!!!!!

η κοιλια οντως εχει κατεβει...μου το ελεγε και η μητερα μου....στο γιωργο οταν κατεβηκε η κοιλια μου μετα απο τις μερες γεννησα...ελπιζω να συμβει το ιδιο και τωρα γιατι ειναι αρκετα νωρις.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Madi τα εσωρουχα μιας χρήσης δεν είναι ακριβά.. Δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς ποσο εχουν αλλα είναι πολυ νορμάλ. Νυχτικάκια καλα θα κανεις κ θα παρεις τοσα, γιατι θα αλλαζεις συχνά. Εγω θα παρω 5 σίγουρα, γιατι στην κορη μου την 1η κ την 2η μερα ειχα πλημμυρίσει..

Γιωτούλα ουτε καν ασχολούμαι.... ειναι πολυ χαμηλο το επιπεδο. Πολυ λιγα ατομα αξίζουν να ασχοληθεις απο εκει μέσα. Το κοτσομπολιο πάντως είναι πράγματι στο αιμα τους. Μακάρι να ασχολουνταν περισσοτερο με την δουλεια τους κ λιγότερο με τον κοινωνικο σχολιασμο κ ολα θα ηταν πολυυυ καλύτερα.Εγω οταν γυρισω με το καλο, θα κανω την δουλιτσα μου κ δεν με ενδιαφέρει κανένας απο εκει μεσα.

Mariapapa πραγματι δεν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά για πυτζάμα εγκυμοσύνης. Κατι θα βρεις. Αλλωστε κ 3-4 κουμπάκια να εχει, μια χαρα ειναι για τον θηλασμο, τραβας το βυζι λιγο επάνω κ μια χαρα ;) .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ασε ρε τζενη,τετοιο πραγμα δεν το εχω συναντησει πουθενα.....μιλαμε ειχα τρελη φρικη στην αρχη....ξερεις τωρα η αθηναια...η ψιλομυτα και ολα τα γνωστα....ουφφφφφφ συγχυστηκα παλι......

οντως μαρια και 3 κουμπακια μια χαρα κανεις την δουλεια σου......

τωρα που το σκεφτομαι πρεπει να παρω επιθεματα στηθους.... :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιωτούλα ξέρω ακριβώς τι εννοεις...ειπαμε...αστα-βράστα. Τουλάχιστον εσυ ηρθε για λίγο, εγω θα είμαι μονιμα εκει (εκτος εαν βοηθησει ο καλός θεούλης κ παρω καποτε μετάθεση) ή χαμηλώσουν τοσο τους μισθούς που να μην με συμφέρει να ερχομαι κ ανοιξω το δικό μου θεραπευτήριο. Τεσπα ολα ειναι εμπειρίες ζωης..

Μadi για τα σουτιεν θηλασμού ρωτάς για το μαιευτήριο ή γενικά? Γενικά 4 ή 5 σουτιενάκια είναι μια χαρα. Εγω στο mothercare ειχα βρει τα καλύτερα. Σας το ειχα ξανα πει, εχει υπέροχα σετάκια με 2 σουτιεν θηλασμού με 40κάτι ευρω, το σετ. Στην κλινική κανα 2 ειναι καλα. Αλλωστε θα εχεις κ τα επιθέματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα εγκυουλες(και μανουλα Μαρια :D ),τι κανετε??Εγω πηγα χθες μια βολτα απο την κλινικη που θα γεννησουμε,ολα καλα,αυτες οι τιμες τους με χαλασαν λιγακι(λογικο βεβαια),αλλα και ευρυχωρα δωματια εχει και οι μαιες που ειδα μου φανηκαν καλες και ολα,ειχαμε παει και προχθες για καρδιοτοκογραφημα γιατι ενιωθα κατι που δεν ηξερα αν ηταν συσπασεις,οποτε πηγαμε και τα ειδαμε ολα απο πρωτο χερι(τελικα ηταν η τσαουσα μας που τουρλωνε τον ποπο και φαινοταν να πετρωνει το σημειο,χαχα).Απο σερβιετες κι εγω λοχειας ξερω οτι χρειαζονται,μαρκα δεν ξερω,δεν ασχοληθηκα ακομα,σουτιεν θηλασμου εχω 2 απο h&m και θελω να παρω αλλα 2 απο μαδερ που μου αρεσαν,ειναι λεοπαρ,αυτα που εχω δεν ειναι και πολυ σεξυ θα ελεγα :roll: οποτε μια χαρα.Μαρια κι εγω νυχτικιες θα παρω,μου ειπαν οτι οι πυτζαμες δεν βολευουν ακιρβως για τους λογους που ειπαν τα κοριτσια,αυτες που ειδα εχουν 3-4 κουμπακια μπροστα,εχω και μια μακρυμανικη που ειναι ετσι οποτε μια χαρα...θα μας τρελανουν με τα δημοσια?Ποια θα πηγαινει να γενναει αν ειναι να της βγαινει το ιδιο με την κλινικη?Μας δουλευουν???Ο γιατρος μου μας ειπε οτι το κανουν για να βαλουν στο παιχνιδι τις ιδιωτικες ασφαλιστικες που ηδη εχουν υπογραψει καποιες με καποια νοσοκομεια!Νομιζω για τη βαλιτσα χρειαζονται και επιθεματα στηθους,σωστα??Επισης,να ρωτησω,εχει καμια σας υγρο στις θηλες?Εμενα ξεκινησε στην 23η βδομαδα περιπου και πλεον εχω καθε μερα σχεδον ενα διαφανο υγρο,ποναει και το στηθος μεσα στη μερα και εχω σαν τσιμπηματακια στις ρωγες,η μαια που το ειδε ειπε ειναι φυσιολογικο να βγαινει και νωριτερα αλλα δεν το χα ξανακουσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια...... εμένα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη η νυχτικιά δεν με βόλεψε, είχα πυτζάμες με κουμπάκια μπροστά και σουτιέν δεν πήρα.... φορούσα μπουστακια.ο καθένας να μου πεις όπως βολεύετε,και σερβιέτες είχα λοχείας στο νοσοκομείο και μετά απλά στο σπίτι όταν μου τελείωσε το πακέτο πήρα τις σερβιέτες τις μεγάλες για νύχτα που λένε.και τα εσώρουχα μιας χρήσης όντως βολικά.... άλλαγμα και πέταμα... καλό βράδυ και καλό κουράγιο σε όλες μας...... λίγο ακομα έμεινε.........τον φαγαμε τον γαιδαρο η ουρά μας έμεινε.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα σας.........

μαντι 3 με 4 σουτιεν ειναι υπεραρκετα.....να σας πω την αληθεια εγω στο σπιτι φοραγα μπουστακια πιο πολυ....με βολεψαν περισσοτερο....αλλα αυτο ειναι καθαρα προσωπικο θεμα......

rose d ειναι συχνο φαινομενο αυτο με το στηθος...εμενα παλι ποτε δεν μου εχει συμβει.....

σημερα ειμαι καλυτερα παντως απο πονους..........

φιλιαααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερααα!!!

Τι κανετε?Εγω χαθηκα 2-3 μερες γιατι η ιωση με ειχε κανει χαλια,συναχι πολυ,βηχας...δοξα το θεο τωρα ειμαι καλα!Δεν ειναι να αρρωσταινεις οταν εισαι εγκυος...

Μπρρρρρρρρ....κρυο πολυ σημερα,τι θα κανετε?Εμεις λεμε να παμε καμια βολτουλα και μετα για μαμ!

Παντως εγω μετα την ιωση νιωθω το μωρο πολυ εντονα και συνεχεια,σαν να εχει μεγαλωσει πολυ,πιανω ποδαρακια,κολαρακια,κεφαλακια ουτε εγω ξερω τι ειναι...ολο βολτιτσες ειναι,πρεπει να με κλωτσαει και στα πλευρα γιατι με ποναει σε καποια σημεια εντονα που και που! :lol:

Εμεις σε δυο βδομαδες,θα ερθει ο nathan για την τοιχογραφια στο παιδικο,αχχχ ανυπομονω!!!

Φιλακιααα καλα να περασετε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!!

Elinoulini, το δωματιο της μπέμπας σας θα γίνει σουπερ!!! Είναι τέλειες οι τοιχογραφίες του Nathan. Τέλεια το μωρούλι,αρχισε τις σβούρες!!! Εμένα κουλαρε λίγο σε ένταση, δεν κάνει οπως εκεινη την μερα που τα ειχα παιξει, είναι αρκετά πιο ηπιες οι κινήσεις τους. Ας κάνει οτι γουστάρει φτάνει να είναι καλά ;)

Γιωτούλα πως είσαι σήμερα?

Η μικρή μου μαιμου εχει αρχίσει τα μπαμπάκα μου κ τα μανουλίτσα μου (οχι απλα μαμα Τζένη - μπαμπα Αντώνη που μας φωναζε μέχρι τώρα) όταν θέλει να μας τουμπάρει κ γενικά είναι μεγάλη μαλαγάνο!!! Τον πατέρα της τον εχει κάνει με τα κρεμμυδάκια :lol: Τον λεει κ <<αγαπάκι μου>> κ εμένα αγαπούλα μου :x:D:lol: κ γενικά ολο κάνουν σαν παλαβα μέσα στο σπίτι :lol: .Τώρα βλέπει kids songs, το μοναδικο πράγμα που βλέπει στην Τv κ ο μπαμπάκας μας κάνει νανι γιατι ειχε βραδινη βάρδια. Περιμένω πως κ πως να περάσει η ωρα να ξυπνήσει..

Εχτές εφτιαξα σουφλέ κ δεν εμεινε τιποτα. Οαντρας μου το τσάκισε αλλα κ εγω εχω γίνει μεγααάλο γουρουνάκι. Αυτή την εβδομάδα θα παω στον γιατρο κ νομίζω οτι για πρώτη φορά θα με ξεχεσ..ει για τα κιλά. Εχω κλειστει πολυ στο σπίτι κ ολο κάτι μασουλάω..δεν μπορω να μαζευτω ρε γαμώτο

καλημέρα κοιλουμπίτσες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακια!!! δεν μπηκα εχθες, εχουμε ερθει στην πεθερα μου.. πολυ κρυο αλλα εδω εχει τζακι και ειναι πολυ ωραια!! διαβασα πολυ ενδιαφεροντα πραγματακια που γραψατε! βλεπω ετοιμαζεστε για το μαιευτηριο!! εμενα μου φαινεται νωρις ακομα αλλα τα καταγραφω ολα για το μελλον ;) κι εμενα παντως φιλες μου εχουν πει οτι 1-2 νυχτικιες ειναι χρησιμες στην αρχη! βρε κοριτσια πειτε στην ασχετη, τι ειναι τα επιθεματα στηθους? :?

ποια ελεγε για τις πυτζαμες οτι ειανι ακριβες, το εχω διαπιστωσει κι εγω κι ελεγα να ριξω μια ματια σε h&m και oysho..

εμεις την Παερασκευη πηγαμε στη γιατρο, ολα καλα.. Γνωρισα και τη μαια που συνεργαζεται και ειναι πολυ συμπαθητικη!βεβαια η μικρη δεν ειχε ορεξη , ειχε γυρισει το μουτρακι της απο την αλλη σαν να την ενοχλουμε!! χεχε Εγω βεβαια η χαζη μετα σηκωθηκα πολυ αποτομα και τους εριξα μια λυποθυμια :roll: , ο καλος μου τα ειδε ολα!! Γενικα ζαλιζομαι τελευταια, πρεπει να προσεχω μωρε.. ακομα το παιζω καλαρη και ωραια σαν να μην τρεχει τιποτα! :oops:

Ελινουλινι μπραβο, το δωματιο θα γινει σουπερ κι εσενα ανθρωπακι! τι καλα με τη μικρη να βοηθαει...

σας φιλω, να ειστε ολες καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τwiggy καλημέρα!

Μάλλον λιποθυμησες γιατι μπορει να σηκώθηκες απότομα κ πιο πριν να ησουν ξαπλωμένη σε ιπτια θέση. Στην θέση αυτη πιέζοντε αρκετες κεντρικές φλέβες απο το βάρος την μητρα με αποτέλεσμα να δυσκολεύεται να φτάσει το αιμα στην καρδιά μας. Οποτε εφόσον λιποθύμησες, προσπάθησε να σηκώνεσαι σιγά σιγά ειδικά όταν για κάποιο λόγο εισαι ξαπλωμένη αρκετη ώρα ανάσκελα.

Τα επιθέματα στήθους, είναι προστατευτικά που βάζουμε μέσα απο το σουτιεν, πάνω απο την θηλή του στήθους για να μην τρέχει το γαλατάκι στο σουτιεν κτλ. Στην αρχη τρέχει συχνά γάλα απο το στήθος, σε άσχετες φάσεις. Εγω μετα τον 2ο μήνα δεν τα χρειαζόμουν άλλο, γιατι δεν ειχα διαρροές, αλλα εχω φίλες που οσο θηλαζαν φορούσα. Παντως για αρχή είναι απαραίτητα.

Τζακάκι...σουπερ! Μου εβαλες ιδέες...θα τον ξεσηκώσω οταν ξυπνήσει να το ανάψει :D

Κάνει πράγματι πολυ κρυοοοο σήμερα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΑΥΤΗ ΤΙ ΚΡΥΑ ΜΕΡΑ??? ΕΜΕΙΣ ΣΠΙΤΑΚΙ Κ TV ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ ΜΕ ΤΗ ΚΟΥΒΕΡΤΑ ΑΓΚΑΛΙΑ ... ΠΟΛΥ ΚΡΥΟ ΣΗΜΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ....

ΚΑΙ ΓΩ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΗΝΑ ΘΑ ΕΤΟΙΜΑΣΩ ΤΗ ΒΑΛΙΤΣΟΥΛΑ Μ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΕ ΝΩΡΙΣ ΑΚΟΜΑ , Κ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΤΠΤΑ ΑΚΟΜΑ...

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΩΣ Κ ΠΩΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ, ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΤΑ ΕΠΙΠΛΑΚΙΑ ΜΑΣ , ΚΑΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΤΟΝ ΜΠΕΜΟΥΚΟ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ... ΜΟΥ ΕΛΕΙΨΕ ...

ΑΧ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΙΛΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΘΕΜΑ Κ ΔΕΝ ΤΡΩΩ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΙΛΙΤΣΑ Κ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΕΠΙΣΗΣ, ΑΦΟΥ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ 2 ΣΟΥΤΙΕΝ Κ ΤΩΡΑ ΠΑΛΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Κ ΣΤΕΝΕΥΕΙ...

Elinoulini ΑΝΤΕ ΤΕΛΕΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΑΚΙ ΤΗς ΜΠΕΜΟΥΛΑΣ ;)

anthropaki ΜΟΥ ΤΙ ΓΛΥΚΑ ΤΑ ΜΙΚΡΟΥΛΙΑ ΣΟΥ ... ΣΑΣ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ...

twiggy ΜΟΥ ΜΗΝ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ ΑΠΟΤΟΜΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ... ΜΙΑ ΧΑΡΟΥΛΑ Η ΜΠΕΜΠΑ Ε ? ΑΝΤΕ ΜΠΡΑΒΟ ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥΣ Κ ΟΛΟ Κ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ. ΠΑΝΤΩΣ Κ ΓΩ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΜΑΓΑΖΑΚΙΑ ΘΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΓΙΑ ΠΙΤΣΑΜΟΥΛΕΣ ,ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΔΩΣΩ 50 :o ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΗ ΜΙΑ .

ΠΟΛΛΑ ΕΙΠΑ ΠΑΛΙ... :D

ΣΑΣ ΦΙΛΩ Κ ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas koritsakia m oln mera spiti snmera me t tzaki anammeno...

kai gia mena einai polu nwris akoma gia etoimasies...pantws super polu xairomai p akouw oti etoimazeste uperoxaaa!!!

twiggy m na prosexeis...nrema!!!o giatros s eipe kati???

filakia loipon se oles sas kai 8a ta poume :P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας....

τζενουλα τζακι;;;θελω και εγω.....μου εχει λειψει πολυ.......

σημερα το απογευμα ειχα πολλες συσπασεις.....αυριο εχω γιατρο αργα το βραδυ και ανυπομωνω.....

twiggy μου να προσεχεις βρε πως σηκωνεσαι οταν εισαι ανασκελα......εχει δικιο η τζενουλα....

....δεν εχω ορεξη παλι σημερα.......ειναι και το στομαχι μου τωρα χαλια...........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια!!! Τι κάνετε;;;

Έχουμε γίνει πολλές και δεν σας προλαβαίνω...

Twiggy ζαλίστηκες επειδή σηκώθηκες απότομα. Συμφωνώ με την Τζένη. Αν και τελευταία λόγω δουλειάς καο 0 χρόνου, ζαλίζομαι κι εγώ :?:?:?:?

Bourique μπήκες στην τελική ευθεία :):):) Φτιάξε καλέ καμιά βαλίτσα...

Σουτιές θηλασμού κι εγώ τέσσερα είχα, τα δύο είναι ακόμα καλά, τα άλλα δύο που φορούσα συχνότερα ξεχείλωσαν και τα πέταξα οπότε τώρα θα πάρω άλλα δύο. Όπως επίσης θα χρειαστώ και νυχτικιές αλλά επειδή δεν έχω σκοπό να δώσω λεφτά θα τις πάρω από Oysho που είναι καλές τιμές και έχει και πολύ ωραία μοντέρνα σχέδια. Επιθέματα κορίτσια εγώ χρειάστηκα μόνο τις 2 πρώτες εβδομάδες μετά καθόλου.

Το δωμάτιο του μωρού εμείς θα το φτιάξουμε το καλοκαιράκι. Προς το παρόν θα κοιμάται σε πορτ-μπεμπέ στο δωμάτιό μας και το καλοκαιράκι θα είναι έτοιμο το δωματιάκι του. Αυτός ο χώρος τώρα είναι γραφείο του αντρούλη μου και δεν έχουμε χρονο να αλλάξουμε.

Διάβασα τόσα και δεν θυμάμαι αν ξέχασα κάτι...

Φιλάκια και καλό βράδυ σε όλες!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...