Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΜΑΡΤΙΟΥ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2011 ΕΛΑΤΕ ΝΤ ΛΕΜ Ν11


Recommended Posts

Μηπως αρχισαμε να εχουμε παραισθησεις....?λεω εγω τωρα....μηπως? Κοριτσια τερμα τα γκαζια το ζαχαρο με τη σοκολατιτσα υγεις......ειχα μια ελπιδα αλλα μπα....ξανα στο καβουκι μου!!Δεν ξερω ομως αν παιζει ρολο που ειχα φαει στα κοντα γευμα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 949
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αναστασία, μόλις στο έγραψα και στο άλλο ποστ: πρόσεχε με τα γλυκά. Ούτε σοκολάτα υγείας, ούτε τίποτα απολύτως. Άλλωστε, ο γιατρός σου είπε ότι ούτε καν γλυκά για διαβητικούς δεν κάνει να τρως.

Κι εγώ μη νομίζεις, και που έφαγα το μπλακ φόρεστ τι κατάλαβα; :P :P :P :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχχχχχχχ αναστασακι μου υπομονή....... Καλε όλο θέλω να σε ρωτήσω αν δουλεύεις η μάλλον αν δουλευες γιατί τώρα δεν δουλεύεις απο ότι ξέρω χιχιχιχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιστεψε με κατι καταλαβες που το εφαγες...(σαλια τρεχουν) :P Απλα θελω καποιος να μου πει αν ξερει, αν φας μια φορα λυκο παθαινει κατι το μωρο?Κανενας δεν μου το εξηγει....

Ναι Νιακι μου δουλευα σε τουριστικο γραφειο και σταματησα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι να σου πω, δεν ξέρω, αλλά αφού σου έχουν πει μέχρι και για πιθανότητα ενδομήτριου θανάτου, θα το διακινδυνεύσεις; Δεν είναι ότι κάνεις αποχή προληπτικά.

Γιατί δε ρωτάς το διαβητολόγο ή το γυναικολόγο να σου διευκρινίσουν τους κινδύνους που υπάρχουν και για ποιο λόγο πρέπει να κάνεις τόσο αυστηρή διατροφή;

Δυστυχώς έμπλεξες μ' αυτό το πράγμα, αλλά σύντομα τελειώνουν τα (διατροφικά) βάσανά σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο ενδομητριος θανατος ειναι σε περιπτωση(οχι παντα ομως,εχουν συμβει κρουσματα) που ξεφυγουμε απο τις 38 εβδομαδες για να γεννηθει, οχι αν ανεβει το ζαχαρο τωρα!Η προληψη τωρα ειναι καθαρα για μελλοντικη προφυλαξη να μην εμφανισει ζαχαρο στα 40ντα της!

Απλα στη μια φορα που μπορει να φαω και να πιασει 180,αυτο ρωταω αν γινεται κατι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δηλαδή, ο μόνος λόγος που κάνεις διατροφή είναι για να μην πάθει το παιδί ζάχαρο στη μέση ηλικία;;;; :shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φιλεναδεςςς μια καληνυχτα μπηκα να μπω..ειμαι πτωμααα δυσκολη μερα σημερα.πηγαμε το πρωι παιδιατρο να κανει εμβολιο ο Χριστοφορινος..να δει και επι ευκαιριας τη μικρη γιατι εχει μυξουλες τις οποιες καθαριζω με ορο αλλα μιας και πηγαμε...μια χαρα δεν εχουν προχωρησει κατω..ζυγιστικαμε και μεσα σε 2 βδομαδες απο 3.070 πηγαμε 3.600..ουτε που το περιμενα...χαρικααα...Σταμουλα μια χαρα εισαι στις 30βδομαδες..εμενα που γυρισε τουμπα στις 37 και ειχα παθει συγκοπη και τελικα ξαναγυρισε..μου ειπε ηγ γιατρος οτι τα 2παιδια γυρνανε δεν την πιστεψα αλλα μεσα σε μια βδομαδα γυρισε..κοριτσια μην παρετε θηλαστρο ακομα..μετα τη γεννα καλυτερα..δειξτε στον αντρα σας ποιο θελετε και μετα αγοραζετε..εγω παντως παλι το μινι ελεκτικ θα επαιρνα μονο και μονο για την τιμη...γιατι δεν το χρησιμοποιω και καθε μερα...μια σο τοσο κιαι 150 ευρω για το αλλο ειναι πολλα και αν δεν κανω αλλο παιδι κριμα δεν ειναι τοσα λευτα να εχω δωσει..το πολυ πολυ μεχρι να παρετε αν πριστει το στηθος βγαζετε λιγο με το χερι...σας αφηνω γιατι εχει απιστευτη γκρινιαη μικρη και δνε κοιμαται με τπτ...φιλιασ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας παλι!

αποστολια ελπιζω να περασουν γρηγορα τα πονακια σας..

αναστασακο ΜΗΝ μπαινεις απο τοσο νωρις στο τρυπακι με το θηλαστρο...

στην κλινικη ΑΝ χρειαστεις θα σου δωσουν εκει κ θα δεις μετα στο σπιτι πως θα τα πατε, μην το παρεις τζαμπα. επισης να ξερετε οτι τις πρωτες μερες η συχνη χρηση του θηλαστρου (εκτος αν ειναι νοσοκομειακο) μπορει να σας μειωσει-κοψει το γαλα, γιατι οι κινησεις που κανει για να βγει το γαλα δεν ειναι ιδιες με του μωρου

εγω τελικα μαλλον θα παρω ενα απλο, μπορει κ χειροκινητο, δε θελω να δωσω ενα σωρο λεφτα για κατι που μπορει να χρησιμοποιησω λιγες φορες..

δειτε κ εδω

http://www.eimaimama.gr/2011/10/thilast ... iseis.html

λυδια να χαιρεσαι τον αντρουλη σου! αχ κανεις απο τωρα τη βαλιτσα ε?? εγω προς το παρον αρνουμαι :lol:

αννα μαρια την εκανες τη βαλιτσα σου??

μελανιασε το νυχι σου?? τωρα ειναι οκ ε? μηπως σου φανηκε?

αγγελικουλα πως εισαστε σημερα?|?

εχεις δικιο σε ολα οσα λες.. ολοι πατανε στο ρολο του γονιου κ προσπαθουν να προωθησουν τα προιοντα τους, ετσι ειναι.. γιατι ολοι θελουμε το καλυτερο για τα παιδια μας. ευτυχως η δυστυχως ετσι ειναι ομως, ολοι πατανε (ακομα κ οι γιατροι) στη λαχταρα κ στην αγαπη μας για τα παιδια

ηλιαννα εννοειται οτι θα ξεκουραζεσαι ειδικα τωρα στην αρχη κ δε θα μπανεις πολυ! οταν βρειτε τους ρυθμους σας εδω ειμαστε εμεις!

σταμυ μην αγχωνεσαι φεεεεεεεεεετα ειναι πολυ νωρις ακομα! ουτε ο δικος μου εχει γυρισει

βανεσσακι τι ηθελες να σου πουνε καλε?? αφου δεν εχεις "παιδι" εχεις κοριτσι :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

η νασια λετε να γεννησε?

επισης αναστασακο κ εγω ετσι νομιζα, οπως η αννα μαρια, οτι υπαρχει πιο αμεσος κινδυνος για το παιδι.. δεν ξερω αν γινεται κατι ομως αν ανεβαινει μια στις τοσες το ζαχαρο.. φανταζομαι οτι "τρωει" πιο πολυ το παιδι κ μεγαλωνει κ πως η αυστηρη απαγορευση ισχυει για να μη ξεφευγεις

καλε σαν πολλα να εγραψα.. ελπιζω να το διαβασετε απο το μεσημερι προσπαθω να το τελειωσω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλο βραδυ Ευη φιλακια στα αγγελουδια σου!!Καλο κουραγιο!!

Κοριτσια στην αρχη αυτο μου περασε ο διαβητολογος ,οτι ειναι παρα πολυ σοβαρο και οτι υπαρχει αμεσως κινδυνος χωρις να λεει τι...καθε φορα τον αρμεγα ρωτωντας διαφορα και τελικα το συμπερασμα ειναι αυτο...για ναμειωσουε πιθανοτητες να ειναι διαβητικο το παιδι στα 40ντα και βαλε και για να μην βγει μεγαλο!!!!Το γλυκο το απαγορευει γιατι σου λεει η μια φορα φερνει την αλλη και παει λεγοντας.Ο δε γυναικολογος μου ειπε κανεις διατροφη για να μην περασεις ολη την εγκυμοσυνη με μεγαλα νουμερα, δεν κανει!!!

Τελος παντων, εφαγα το γαιδαρο ας μην κολλήσω στην ουρα!!Αλλα θα μπορουσαν αν πουν επιτρεπεται 1 γλυκο την εβδομαδα, θα ηταν καλυτερα οχι αυτο το μαρτυριο!!!

Λενακι με το χερι πως βγαζεις γαλα?Απλα πιεζεις το στηθος κοντα στη θηλη?Θα δω τι θα πει και η παιδιατρος την Λυδια και μαλλον ετσι αθ κανω,θα το παρω αφου ερθω σπιτι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εύη, καληνύχτα και κουράγιο!

Αναστασία, συνήθως οι γιατροί έτσι κάνουν, μας τρομοκρατούν για να πειθαρχούμε στις οδηγίες τους. Π.χ. εγώ σε κάποια φάση είχα κάτι πονάκια στο στήθος, όχι τώρα στην εγκυμοσύνη, πολύ παλιότερα, και ο γιατρός μου είχε κόψει καφέ, τσάι, σοκολάτα, αναψυκτικά και δε θυμάμαι τι άλλο. Μαχαίρι, όμως. Και δεν είχα τίποτα! Συνήθως οι γιατροί υπερβάλλουν, γιατί αν σου πουν "ε, μπορείς να τρως ένα γλυκό μία στο τόσο", ή "πίνε και κανένα καφεδάκι, αλλά όχι και κάθε μέρα", το πιθανότερο είναι να μην κόψεις απολύτως τίποτα.

Λένα, αφού το είδα βρε, δεν είμαι τυφλή! Το συνέκρινα και με τα άλλα νύχια μάλιστα! Είχε μελανιάσει, αλλά μόνο για 1-2 λεπτά και μετά υποχώρησε.

Θήλαστρο κι εγώ θα πάρω αργότερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα Μαρια ισως η τακτικη τους να σωζει, αλλα στην εγκυμοσυνη η κατασταση ειναι πιο ευαισθητη νομιζω....ξερουν οτι η εγκυος ζηλευει, πειναει παραπανω....νομιζω πρεπει να το χειριζονται αλλιως το θεμα!!!Αυτη τη στιγμη εγω δεν απολαυμβανω την εγκυμοσυνη μου..λεω αμαν να γεννησω να φυγει το ζαχαρο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατί εμένα δε με τρομοκράτησε ο γιατρός με τις μολύνσεις; Εγώ το μεγαλύτερα διάστημα της εγκυμοσύνης το πέρασα ευχόμενη να περάσει ο καιρός όσο πιο γρήγορα γίνεται και να γεννήσω για να τελειώνει αυτό το άγχος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαλλον επιτρεπουμε κι εμεις να μας πανικοβαλουν.Καλα λεει ο αντρας μου γραψτους!!!Θα φας γλυκο και μια φορα και κατι θα γινει....μη σου πω μετανιωσα που δεν εφαγα κανονικο σοκολατακι και οχι υγειας....τουλαχιστον θα το ευχαριστιομουν!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κισκα μια χαρα η μικρη!!!! σουπερ!!!!

αναστασια το καλυτερο ειναι οταν κανεις μπανιο κ πεφτει το χλιαρο νερο πανω στο στηθος κανεις σαν ελαφρυ μασαζ πανω στο στηθος που σε ποναει, ειναι πολυ ευκολο, απο τη θερμοτητα το γαλα αρχιζει να τρεχει αμεσως σχεδον. η κινηση που κανεις ειναι απο πανω απο το στηθος προς τη θηλη

επισης αν σας πρηζεται το στηθος βοηθαει πααααααρα πολυ να παρετε ενα παμπερς να ριξετε ενα ποτηρι ζεστο νερο πανω κ το αφηνετα μιλαμε για την τελεια αισθηση! κ μετα παλι μπορεις να βγαλεις λιγο με το χερι, παλι με την ιδια κινηση

παντως πολλοι γιατροι τρομοκρατουν

κ εχει δικιο η αναστασια, ειδικα οταν εισαι εγκυος θελει πολυ λεπτο χειρισμο

δεν μπορεις να λες σε μια εγκυο μην ξαναφας γλυκο γιατι το μωρο μπορει να "χαθει"

αννα μαρια σημερα με αγχωνε κ ο αντρας μου να κανω τη βαλιτσα! :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καληνύχτα ευακι φιλια στα παιδάκια σου........

Λενακι τι κανείς?? απο το μεσημέρι γράφεις το μήνυμα???Χαχαχα

Έτσι είναι κορίτσια απλά μας τ λένε λίγο ποιο τραγικά όταν είμαστε έγκυες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α δε σας ειπα

σημερα με πονουσε κ με φαγουριζε πολυ το στηθος μου

το κοιταζω κ εχω βγαλει κατι κοκκινα σπυρακια μεγαλα εχει ξεφλουδισει κιολας το δερμα σε ενα σημειο κ με φαγουριζει τρελα.. η εκταση δεν ειναι πολυ μεγαλη, ειναι στη βαση του στηθος αλλα με ενοχλει

εβαλα λιγη υγρη πουδρα αλλα βελτιωση δε βλεπω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λενακι μηπως ειναι αλλεργικο?Καποιο ρουχα μηπως σε πειραξε,ή ιδρωσες και δε το καταλαβες....πανε σε δερματολογο να το δει!!!Δοκιμασε και pepanthol σωνει πολλες καταστασεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμένα οι θηλές κάπως ξεφλούδισαν, και ώρες ώρες με φαγουρίζουν και με πονάνε, αλλά όχι τρομερά πράγματα. Κι ενώ δεν έχω καθόλου γάλα, στην άκρη κάθε θηλής έχει κάτι σαν ασπροκίτρινη κρούστα, που φεύγει όταν κάνω μπάνιο, και επανέρχεται σε λίγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α καλα λες ρε αναστασια! θα στειλω αυριο τον τολη να μου παρει μπεπανθολ!

ειχα μεγαλο προβλημα με εκζεμα, αλλα δε νομιζω να ειναι κατι παρομοιο.. δεν ξερω

αν επιμεινει σιγουρα θα παω σε δερματολογο

τωρα που το σκεφτομαι πρεπει να παω κ στον οδοντιατρο παλι, αρχισε να με ποναει το δοντι που μου εκανε σφραγισμα πριν κανενα μηνα :?

αννα μαρια αυτη η κρουστα πως ειναι σε ποσοτητα? ισως ειναι πρωτες εκρισεις απο το πρωτογαλα

για το ξεφλουδισμα δεν ξερω.. οταν κανεις μπανιο απλα να απφευγεις να τις τριβεις με σαπουνι, ριχνε σκατο νερακι πανω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λένα, μιλάμε για ελάχιστη ποσότητα κρούστας. Θα τις πλένω μόνο με νερό τότε, και βλέπουμε!

Εγώ σήμερα έκλεισα ραντεβού με οφθαλμίατρο, να κάνω την περίφημη βυθοσκόπηση, να δούμε τι να πει κι αυτός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ποτε θα πας?

ποση μυωπια ειπαμε εχεις?

εχω μια απορια

εγω εχω μυωπια 4.5 βαθμους στο καθε ματι κ φοραω φακους

ακουσα πως αν προκυψει καισαρικη πρεπει να αφαιρεθουν ξερετε αν ισχυει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...