Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΜΑΡΤΙΟΥ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2011 ΕΛΑΤΕ ΝΤ ΛΕΜ Ν11


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 949
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλα δε θα χαθουμε σιγουρα.. αλλα εχουμε καταντησει πολυ χαλια...

παω στο σουπερ μαρκετ κ σκεφτομαι μεχρι κ το ποσες ντοματες θα παρω, βαρεθηκα πια

αχ κοριτσια εμενα με πονανε πολυυυυυ οι προσαγωγοι μου κ λιγο πιο πανω, δεξια κ αριστερα απο το πιπι λες κ εχω κανει τρελη γυμναστικη

αναστασακο καλο βραδυ κοριτσακι μου

εε που θα πανε, θα γεννησουν κ αυτες... θα κανουν 3-4 μερες να ξαναμπουν!!!!

νια εσυ ειχες κανει περιδεση τραχηλου?

αννα μαρια δε θελω να σ αγχωσω αλλα οταν μμπαινεις στην 36η μπαινεις κ στο μηνα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λένα, το ξέρω, αλλά κάνω ότι δεν καταλαβαίνω; :P

Σίγουρα είναι δύσκολα τα πράγματα και πιο πολύ στην Ελλάδα. Ό,τι και να κάνεις, το παιδί θα έρθει, τώρα πια δεν μπορείς να το βάλεις πίσω! :P Σίγουρα θα βρείτε τρόπο! Απλά σιγά-σιγά θα πρέπει να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε τι είναι αυτό που χρειαζόμαστε πραγματικά και τι είναι πολυτέλεια. Κι εμένα ο άντρας μου άνεργος είναι και δεν υπάρχει καμία απολύτως προοπτική για δουλειά. Έχουμε μόνο το μισθό μου, ο οποίος φτάνει σε μένα κουτσουρεμένος, και από διάφορες περικοπές, αλλά και από τη δόση του δανείου για το σπίτι. Βοήθεια δεν έχουμε από κανένα, μόνο τώρα με το μωρό μας δώσανε όλοι κάποια (αρκετά) λεφτά για τα ψώνια, αλλά ούτως ή άλλως είχαμε υπολογίσει τι χρειαζόμαστε και τα λεφτά αυτά μας έμειναν. Όλα θα γίνουν!

Σήμερα μου έλεγε ο αδελφός μου ότι του έστειλε μέιλ μια γνωστή του γερμανίδα που δουλεύει στη Γερμανία νομίζω, σε ένα ερευνητικό κέντρο (φυσικής). Του έλεγε, λοιπόν, αυτή ότι βαριέται εκεί πέρα, ότι αποφάσισαν με μια φίλη της να ιδρύσουν το δικό του κράτος και τον ρωτούσε σε τι τιμές πωλούνται τα ελληνικά νησιά, κι αν μπορεί να τους κάνει τις διαπραγματεύσεις. Φυσικά αστειευόταν, αλλά δεν ήταν καθόλου αστείο. Ο αδελφός μου με ρωτήσει τι να της απαντήσει και του είπα να μην της απαντήσει καθόλου. Ή, αν την έχει φίλη στο φέισμπουκ να βάλει στον τοίχο του κανένα λινκ για τη συνθήκη του Λονδίνου (1953) στην οποία η Ελλάδα παραιτήθηκε από το 50% του χρέους της Γερμανίας απέναντί της, από τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο. Με εκνεύρισε η ηλίθια, κι ας μην την ξέρω καν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλε με ματιασαν...πηγα να ξαπλωσω και με τιποτα ο υπνος....ο αντρας μου βλεπει αγωνα και η τηλεοραση τερμα.....αντε να κλεισει το ματι μετα....παλι εδω με εσας συντροφια....

Λενακι ασε καθε φορα που παω σουπερ ενω βαζω στο καλαθι μετραω και ποσο βγαινουν και ετυχε να βγαλω κι ολας..... :(

Διαβασα σε ενα αρθρο οτι καλα ειναι τωρα πριν γεννησουμε να κανουμε μερικα φαγητα για καταψυξη, θα ειναι σωτηρια οταν θα σαραντιζουμε τουλαχιστον να ταιζουμε τους αντρες μας!!!

Νια μου μην αγχωνεσαι,ολα καλα θα πανε....λογικο δεν ειναι στην εβδομαδα που ειμαστε να αρχισουν πιο εντονα να κινουνται?Εγω ωρες ωρες νομιζω θα βγει απο κατω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχα, Αναστασία, δε σε μάτιασαν, εκτός κι αν η τηλεόραση τέρμα είναι αποτέλεσμα ματιού!!!

Κι εγώ το διάβασα αυτό με την κατάψυξη και μου το σύστησε και μια φίλη μου. Δε θα φτιάξω τίποτα, όμως, γιατί ελπίζω ότι θα μαγειρεύει ο άντρας μου. Άντε, θα έχω και τη μάνα μου να φέρνει κανένα φαγητό που και που, νομίζω δε θα έχουμε πρόβλημα.

Ουφ, αγχώθηκα, πρέπει να φτιάξω τη βαλίτσααααααααααααα................. Αλλά τα έχω βάλει τόσο ωραία στη συρταριέρα τα ρουχαλάκια του Ανδρέα, πού να τα βγάζω τώρα; :P

Αφήστε που έχω αγχωθεί και για το πώς θα είναι ο ίδιος ο Ανδρέας. Προσπαθώ να συνειδητοποιήσω ότι είναι ένας πραγματικός άνθρωπος, με τη δική του προσωπικότητα, το δικό του χαρακτήρα, και να το συνδυάσω με το γεγονός ότι αυτή τη στιγμή βρίσκεται μέσα στην κοιλιά μου. Αααααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλεεεεεεεεεεεε γιατι σε πιανει πανικος?Μια χαρα ηρεμες ειμαστε...οπως γεννησαν ολες θα γεννησουμε κι εμεις!!!Θα εχουμε μικρα ανθρωπακια που στην αρχη θα εξαρτωνται απο εμας και σιγα σιγα θα τα βλεπουμε να γινονται ανεξαρτητα και να μεγαλωνουν!!Γερα να ειναι μονο!!Ακομα να κανεις βαλιτσα,θα με τρελανεις? :lol: Φτιαξτην καλε και ασε τα τρελα σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφού σήμερα αγόρασα νυχτικιές και ρόμπα! Πρέπει να τις πλύνω και μετά! Κατά τα άλλα, δεν είμαι σίγουρη τι ακριβώς από όλα αυτά τα πράγματα που έχω αγοράσει πρέπει να βάλω στη βαλίτσα. Π.χ. πόσα φορμάκια, πόσα ζιπουνάκια, πόσες πάνες αγκαλιάς; Εσείς πιπίλα και μπιμπερό θα πάρετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν θυμαμαι καλα η Μιριαμ ειχε κανει μια πολυ ωραια λιστα αλλα εχει κι αλλες εδω μεσα, κατσε να ψαξω να σου την βαλω να την δεις.Αναλογα το μαιετηριο ειναι,δηλαδη εκει που θα παω δεν θελουν τιποτα,αλλα πιπιλα θα παρω για οταν φευγουμε στο δρομο μηπως χρειαστει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αννα μαρια θα ρωτησεις τι ακριβως παρεχεται απο την κλινικη-νοσοκομειο οπου θα γεννησεις

εγω τα ρουχα του μωρου δε θα τα παρω μαζι μου, θα μου τα φερει ο αντρας μου μαζι με αυτα που θα βαλω εγω τη μερα που θα φυγουμε

πιπιλες μπιμπερο κλπ κλπ δε θα παρω

αναστασιαααααααααααα καλυτερα, να μας κανεις παρεα!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά, μου έδωσε λίστα και ο γιατρός, έχω κι αυτήν της Μύριαμ! Αλλά δεν ξέρω αν θέλω να δώσω πιπίλα. Στο κάτω-κάτω, μπορεί να μην τη θέλει το μωρό. Και για το μπιμπερό σκέφτομαι. Τα γράφει και τα δύο στη λίστα του μαιευτηρίου, αλλά με το μπιμπερό, δεν είναι λες και βάζω τα χέρια μου και βγάζω τα μάτια μου; Είναι λες και τους λέω "δώστε ξένο, δώστε ξένο, δώστε ξένο". Η μάνα μου, μου είπε καλύτερα να πάρω ένα, γιατί μπορεί να χρειαστεί να δώσουν κάτι άλλο στο μωρό. Μια φίλη μου, μου έχει πει ότι το πρώτο πράγμα που δίνουν στα μωρά είναι γλυκόζη, για να καθαρίσει το στομάχι, ή κάτι τέτοιο. Αυτό, πάλι, πουθενά δεν το έχω διαβάσει. Το μπιμπερό και την πιπίλα θα πρέπει να τα πλύνουμε και να τα αποστειρώσουμε απ' το σπίτι; Πώς τα πλένουμε; Με σφουγγαράκι, υγρό πιάτων και το ειδικό βουρτσάκι;

Ουφ, δε θέλω καθόλου να πάρω. Τόσο καιρό που έβαζα τις ενέσεις έβλεπα τις νοσοκόμες να δίνουν φανατικά συμπλήρωμα...

Ρουχαλάκια λέει να πάρω, αλλά πόσα; Φυσικά, αυτό δεν είναι και τόσο μεγάλο πρόβλημα, απ' τη στιγμή που το μαιευτήριο είναι πέντε λεπτά απ' το σπίτι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπεραα εδω ειμαι και εγω...στο θεμα του θηλασμου ειμαστε παλι βλεπω...κοριτσια και εμενα με ποναγαν οι θηλες στην αρχη και οπως λετε εκανα μπανιο και δεν μπορουσα να ακουμπησω την πετσετα ουτε καν να τα σκουπισω...πονοοος...με ειχε φαει κιολας....απο το πριξιμο γλυτωσα μπηκαμε σε μια σειρα πλεον μπορω να πω...οσο για ρουκετες ...κανει και εμενα τις ρουκετες της μην νομιζετε και αυτο γιατι ειναι φαγανα..και αμα τελειωσει απο το ενα στιθος και ζηταει και αλλο...σαν να πειναει πολυ εε αμα της δωσω κανει μια ρουκετα μετααα για αυτο και δεν της δινω πλεον...εχω τοσο γαλα πλεον αμα θελει να νανουριστει ας παρει πιπιλα...ξερω οτι πολλες που ειναι φανατικες του μητρικου θηλασμου ειναι κατα της πιπιλα και λενε οτι πρεπει να πιπιλαει το στιθος...ε λοιπον εγω το στιθος μου δεν το θελω πιπιλα συγνωμη κιολας εχωκαι αλλα πραγματα να κανω...μαλιστα εβαλαν ενα λινκ με μια ερευνα λεει για το ποοοσο κακο κανει η πιπιλα...ε σας πληροφορω...σε κανενα απο αυτα που ελεγε εμενα δεν επεσε μεσα...ελεος πια τοσος φανατισμος δεν χρειαζεται...μαλιστα εμενα εχει προβλημα..οταν θελει να πιπιλισει επειδη βγαζει γαλα νευριαζει..οποτε της δινω πιπιλα και τελος..και μια χαρα γαλα εχω..γιατι λενε οτι αμα δινεις πιπιλα λιγοστευει το γαλα..εμενα μια χαρα ειναι και τρεχει κιολας...οσο για τα φαγητα εγω οσπρια δεν τρωω και ξηρους καρπους για να μην παθει δισκοιλιοτητα..αλλα τη σοκολατα την τσακιζω και σε καθημερινη βαση μαλιστα..αα δεν μπορω να την αποχωριστω..οκ αμα εβλεπα καμια αλλεργια θα σταματουσα αλλα αφου ολα ειναι μια χαρα την καταβροχθιζω...δεν γινεται χωρις σοκολατα...εμεις παντως εχουμε στρωσει εχουμε βρει το ρυθμο μας στο θηλασμο..αυτη εχει βρει πως να με πιανει και να μην ποναω..εγω εχω βρει ποια σταση βολευει και τις 2 μας...και ετσι πλεον ειναι πιο ευκολα τα πραγματα..δεν το περιμενα οτι θα γινουν αλλα εγινα..φυσικα και εξακολουθουμε να τρωμε το βραδυ..αλλα παλι καλα που τρωει πιο γρηγορα απο οτι την ημερα,,,σε γενικες γραμμες τρωει καθε 3 ωρες ΝΤΑΝ ομως...σημερα ετρωγε καθε 2 και μετα απο 2-3 γευματα καθε 2 ωρες εκανε και ενα γευμα στις 4-5 ωρες..ποιος ξερει γιατι,..το βραδυ μου τρωει τελευταιο γευμα στις 9 με 10 και μετα τρωει μετα απο 5-6 ωρες...δοκιμασα να της δωσω σαν τελευταιο γευμα στις 12 για να φαει μετα το πρωι αλλα δεν πιανει...αμα την ξυπνησω στις 12 σε 3 ωρες ξανατρωει οποτε την αφηνω ετσι και ελπιζω να το αλλαξει καποια στιγμη...εχω συνδιασει και το φαγητο της με εκπομπες που βλεπω και περναει η ωρα μια χαρα..το καλο ειναι οτι πανω κατω ιδιες ωρες τρωει καθε μερα και δεν εχω ανακαταταξεις,,,χιχι..βρικα ενα καλυμμα για το θηλασμο και μου αρεσε...και λεω να πω στην κοπελα που μου εφτιαξε το σλινκ αν μπορει να μου το κανει...της εστειλα και περιμενω απαντηση..πολυ ωραιο και μπορεις να θηλασει παντου..γιατι προχτες στο μαγαζι ειχα βαλει κουβερτουλα και η μικρη την πεταγε λες και το εκανε επιτιδες...τι να πεις...ρε συ κατερινα αφου σου γεμιζει βγαλε λιγο με το χερι να ανακουφιστεις αμα δεν εχεις θηλαστρο καλυτερα απο το να ξυπνας το μωρο...εγω την βαζω καθε φορα σε 1 στιθος αυτο με τα 10 λεπτα ειναι μονο για τις πρωτες μερες γνωμη μου παντα μεχρι να κατεβει το γαλα και στα 2...για καμια βδομαδα μονο της εδωσα και απο τα 2 γιατι ειχε λιγο μειωθει η παραγωγη απο το 1 λογω οτι ποναγα και δεν την θηλαζα απο εκει εβγαζα μα θηλαστρο και τελικα αρχισα να της δινω σε καθε γευμα απο εκει και ας ποναγα και μετα απο το αλλο.Στις 6 Νοεμβριου εχει ταυτοχρονο θηλασμο και θα ηθελα να παω αμα δεν εχω κατι αλλο...πιστευω οτι θα μαθω και ενα σωρο πραγματα παντως..ακουω γνωμες αλλα κραταω αυτες που θελω..καθε παιδι ειναι διαφορετικο και δεν κανει το ιδιο πραγμα σε ολα..οπως πχ η πιπιλα..εγω της δινω και μαλιστα 3 διαφορετικες...1 ΝΥΚ 1 ΜΥΜ 1CHICCO γιατι εχουν διαφοερτικη θηλη...καθε φορα θελει και αλλη αναλογα το γουστο της και μαλιστα οταν βγαζω γαλα με το θηλαστρο και της δινω μπιμπερο δεν εχει προβλημα να πιει ενω πολλα μωρακια εχουν συνηθισει στηθος και δεν θελουν με τπτ μπιμπερο...τι να πεις...εμενα μονο καλο μου εκανε μπαντος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα τα πλυνεις με υγρο πιατων καλα κ μετα θα τα βρασεις-αποστειρωσεις

μπμπερο μην παρεις καλυτερα μαζι... αποψη μου βεβαια

ναι εχω ακουσει κ εγω οτι δινουν ζαχαρονερο :?

παρε για αρχη 3-4 φανελακια-κορμακια κ 3-4 φορμακια

κ αφου ειναι διπλα το σπιτι οτι χρειαστεις θα πεταγται ο αντρας σοτ να στο φερει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οταν δεν τα θες βγαινουν μπροστα σου,τωρα που τα ψαχνω δεν τα βρισκω!!!γκρρρρρρ!!!

Φανταζομαι οτι ρουχα για το μωρο βαλε ενα μεσο ορο 2 την ημερα να αλλαζεις!! Εγω παλι ακουσα και το αλλο,αυτα που τα βαζουν ολα μαζι σε θαλαμο και δεν τα αφηνουν στο δωματιο,οτι ριχνουν λιγο ηρεμιστικο στο γαλα που τους ταιζουν θελεις δεν θελεις γι αυτο ολα το βραδυ ειναι αρνακια!!

Στη φιλη εκανε εντυπωση και δεν ξερω πως το εμαθε και φρικαρε!!!

Νομιζω υπαρχει παιδικο απορυπαντικο για τα μπουκαλια, ακομα το ψαχνω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εύη, ούτε κι εγώ θέλω το στήθος μου πιπίλα! Με τί-πο-τα!

Εγώ ως βρέφος δεν έπαιρνα πιπίλα, αλλά δεν πιπιλούσα το στήθος της μάνας μου, παρ' όλο που θήλαζα αποκλειστικά, πιπιλούσα το δάχτυλό μου!

Απ' όσο διάβασα, όταν έχεις ήδη ένα παιδί και το έχεις θηλάσει, και είσαι στο δεύτερο, ο θηλασμός δεν είναι και τόσο δύσκολος. Δεν ξέρω, βέβαια, αν ισχύει.

Όσο για το πλύσιμο των μπιμπερό, είμαι σίγουρη ότι θα τα κάνω όλα λάθος... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κισκα εγω ξερω οτι η πιπιλα δε συνισταται πριν τις 40 μερες για να μη χανει γευματα το μωρο

ειναι μερικα μωρα που αν παιρνουν πιπιλα τρωνε μετα τις 4-5 ωρες

αφου εσενα τρωει κανονικα δεν υπαρχει προβλημα

επισης αυτο με τα λεπτα κ με το αν θα θηλασει μονο απο το ενα η κ απο τα 2 νομιζω παιζει απο μωρο σε μωρο, εγω τον ανασταση τον θηλαζα περισσοτερο απο το ενα κμετα επινε για 2-3 λεπτα απο το αλλο

στον επομενο θηλασμο εδινα πρωτο αυτο που ειχε αφησει πριν τελευταιο

παντως κατερινακι καλα λεει η κισκα αν πρηζεσαι τοσο πολυ κ πονας να βγαζεις λιγο γαλα με το χερι ισα ισα να μην υποφερεις

ευη εμενα αυτο το πανι μου φαινεται πολυ πρακτικο για σενα!! που καθεσαι κ στο μαγαζι κ μπορει να θελει να θηλασει κ να εχεις κοσμο! κ αν μπορει να στο κανει θα ειναι φοβερη λυση παντως!

αναστασια αυτο ομολογω πως πρωτη φορα το ακουω!!! δε νομιζω να κανουν κατι τετοιο παντως, δεν το πιστευω!! τις πρωτες 10 μερες παντως ολα τα μωρα ειναι πολυ ησυχα, μη νομιζεις, ειδικα τα πρωτα 24ωρα!

ρε αννα μαρια αμαν που θα τα κανεις ολα λαθος!!!!!! μια χαρα θα τα κανεις!

ποσο δυσκολο 3ιναι να πλυνεις καλε ενα μπιμπερο?????

ναι υπαρχει παιδικο υγρο πιατων, εχει κ η προδερμ αλλα μπορειτε να παιρνετε κ το πλανετ που ειναι υποαλλεργικο

εμενα ο αναστασης δεν επιανε με ΤΙΠΟΤΑ πιπιλα μεχρι 6 μηνων!!!!! με τιποτα ομως!! αλλα απο μπουκαλι δεν ειχε προβλημα, οοοταν ελειπα το επινε κανονικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξερω ρε Λενακι πολλα ακουω.λιγα προσπαθω να πιστευω να μην πανικοβαλομαι!!!

Εεεεε γλαρωσα τωρα φευγω μην χασω τον υπνο, την εκατσα μετα.Θα τα πουμε αυριο παλι....καλο ξημερωμα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα Μαρια εγω πιπιλα ειχα παρει μαζι,μπιμπερο οχι...τις πρωτες ωρες συνηθως δινουν ξενο γαλα μιας και το δικο μας δεν φτανει για να τα χορτασει..δινεις 10 λεπτα απο το καθε στιθος και μετα συμπληρωμα με ξενο...το πολυ σε2 μερες εχει κατεβει το γαλα και δεν χρειαζεται πλεον ξενο...εγω τα ειχα αποστηρωσει και τα ειχα ψυγειο ειχα γραψει σε ενα χαρτι τι πραγματα να παρω να μην ξεχασω..πιπιλες μαξηλάρι θηλασμου...το κιτ για ταβλαστοκυτταρα και το ειχα βαλει πανω στη βαλιτσα...στο νοσοκομειο μπορουσες να αποστηρωσεις αμα ηθελες...στο πρωτο παιδι δεν θηλασα οπως τωρα...δεν ειχα καν ενημερωση..εβαζα ψευδοθηλες και θηλαζα 10 λεπτα απο το καθε στηθος...μεγα λαθος..το παιδι θα δει ποσο θελει να φαει..μπορει να ειναι 20 λεπτα μπορει 1 ωρα μπορει και 10 μονο...εγω εδινα οπως μου ειπαν φυσικα 10 και 10 και μετα ξενο..το οποιο αυξανοτανε...δεν ειχα ιδεα πως πραγματικα ειναι ο θηλασμος...τωρα το βλεπω...εγω πιπιλες καιμπιμπερο τα πλενο με το σαπουνι για τα πιατα..καλο ξεπλυμα και μετα αποστηρωση.Εμενα την πιπιλα δεν την εχει ολη την ωρα για να ξεχασει το φαγητο..την εχει νανουριζεται και την φτυνει και τρωει κανονικα..μα για αυτο το θελω Λενα μου...πιο ευκολο θα μου ειναι να την ταιζω ετσι στο μαγαζι παρα με κουβερτουλα και αντε σηκωσε τη να ρευτει...εγω για 2-3 λεπτα της δινω το αλλο στιθος αμα δεν εχεο χορτασει αλλα τον τελευταιο καιρο κοροιδευει γιατι μετα κανει ρουκετα..η χοντρη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αααα κ στις περισσοτερες κλινικες στα φερνουν ηδη ταισμενα, οποτε θες δε θες ειναι αρνακια...

καλη ξεκουραση κοριτσακι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι κισκα κ εγω νομιζω πως η πιπιλα σε σας δεν ειναι προβλημα...

κ εγω θα του δωσω, και να θελω δεν υπαρχει περιπτωση να μπορω να εχω στηθος πιπιλα με τον ανασταση!!

μηπως να δοκιμαζες να τη βαζεις να ρευεται πιο συχνα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α, δηλαδή δε γίνεται με ό,τι απορρυπαντικό να 'ναι; Έχει πλάνετ υγρό πιάτων; Αφού μετά θα αποστειρωθούν...

Εύη, αυτές τις μέρες είχε πολλές εκπομπές για θηλασμό και σε μία ένας παιδίατρος/σύμβουλος θηλασμού έλεγε ότι, ναι μεν στην αρχή βγαίνει πολύ λίγο γάλα, αλλά το στομαχάκι του μωρού είναι τόσο μικρό που δε χρειάζεται περισσότερο για να χορτάσει, και δε χρειάζεται να δίνουμε ξένο. Τώρα όσους παιδίατρους και συμβούλους θηλασμού ρωτήσεις, τόσες γνώμες θα πάρεις.

Κι εγώ έχω δύο λίστες με τα πράγματα που πρέπει να πάρω στο μαιευτήριο. Αλλά τώρα αφορμές βρίσκω για να πελαγώνωωωωω....

Αναστασία, καλή ξεκούραση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αννα μαρια υποτιθεται οτι τα συμβατικα απορρυπαντικα εχουν περισσοτερα χημικα μεσα που με την αποστειρωση μπορει να γινουν τοξικα.. εγω στον ανασταση δεν το ηξερα, το εμαθα οταν ειχαμε κοψει την αποστειρωση. τωρα χρησιμοποιω κανονικο υγρο πιατων

επισης ετσι ειναι, το πρωτογαλα το πρωτο 24ωρο ειναι περιπου 40μλ το οποιο ειναι υπεραρκετο για να καλυψει τις αναγκες του βρεφους

σχεδον ολοι οι παιδιατροι συνιστουν αμεσως μετα το θηλασμο συμπληρωμα "για να βεβαιωθεις οτι χορτασε το παιδι" πραγμα που ειναι παρα πολυ μεγαλο λαθος κ τις περισσοτερες γυναικες τις σαμποταρει, ειδικα αν δεν εχεις κ στηριξη κ σωστη ενημερωση..

αννα μαρια καλο ειναι παντως να την ετοιμασεις τη βαλιτσα! :mrgreen:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Σε ευχαριστώ κοριτσάκι μου..!! Κρίμα ρε γαμωτο και έλεγα μήπως βλέπαμε!! 😂😂 Γερό να είναι Παναγίτσα μου πάνω από όλα και ας είναι ότι θέλει!! 🙏🙏🙏🙏 Σε "βασάνισαν" και εσένα ε..; 😩 Δεν παλεύεται αυτή η αναμονή και περνάνε αργά και οι μέρες.. αν και από τη μια λόγο εβδομάδας κύησης λες θα δούνε περισσότερα.. Αμήν Παναγίτσα μου να πάνε όλα κατ'ευχήν..!!🙏🙏🙏🤞🤞🤞🤞🤞 Να ρωτήσω.. για την αυχενική σας έδωσαν κάποιες οδηγίες; Πχ να έχετε πιει νερό; Να έχετε φάει κάτι γλυκό κτλ; Γιατί σε εμένα δεν είπαν τίποτα.. και δεν ξέρω τι να περιμένω.. επίσης τι βλέπεις στην εξέταση; Είναι σαν τους υπερήχους που σου κάνει ο γιατρός σου; Σας έδωσαν και cd; Φαντάζομαι γίνεται κοιλιακά..; Πείτε μου ότι χρειάζεται να ξέρω γιατί δεν έχω ιδέα..
    • Συγχαρητήρια! Όλα θα πάνε καλά! Εγώ την Τρίτη περιμένω να βάλω ένα κ μοναδικό!
    • Καλησπέρα κοριτσάκι μου.. λυπάμαι πολύ που το περνάς αυτό.. είναι τρομαχτικό, το ξέρω.. έτσι ήταν και σε εμένα.. το μωράκι πάντως ήταν εκεί, γερό.. δεν ξέρω τώρα στη δική σου περίπτωση αν αλλάζει κάτι.. σε εμένα σκέψου δίνει 2 ultro 3 φορές την ημέρα + ενέσιμη προγεστερόνη κάθε μέρα και όποτε βλέπω τέτοιες αιμορραγίες, lentogest που είναι ενδομυϊκη προγεστερόνη μεγάλης περιεκτικότητας.. + Μαγνήσιο + Buscopan plus & Spasmoapotel διπλό εναλλάξ όποτε διπλώνω από τους σφαχτες στη μήτρα.. Τι κάνατε εντέλει; Προσωπικά θα πήγαινα για έναν υπέρηχο.. είναι βέβαια και περίεργη τώρα η υπόθεση σε εσένα.. ελπίζω να είσαι καλύτερα τώρα... γράψε μας όποτε μπορέσεις σε παρακαλώ..
    • Να ειναι γερο/α και ας ειναι και 2!!!!  Μπορει να παιδευτουμε αλλα διπλη χαρά!!!!🥰🥰🥰❤️❤️❤️
    • Καλησπέρα κορίτσι μου εγώ Σπω δεν έχω άλλα την πρώτη προσπάθεια την έκανα στο Αλέξανδρας και την δεύτερη εκεί θα την κάνω ότι πληροφορία θες στείλε μου μήνυμα
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...