Μετάβαση σε περιεχόμενο

ανοιξιατικες μανουλες 2012!!!!!!αρχιζουμε!!!!!!!


Recommended Posts

Γεια σας γκαστρομενουλες μου!!!

Να'μαι και εγω που χάθηκα.... Χθες γιορταζε ο αντρουλης μου και είχα και εγω γενεθλια!! Είχαμε και αργία στην Κοζάνη γιατί είναι πολιουχος ο Αγ. Νικόλαος. Οπότε βρήκαμε ευκαιρία και στολισαμε, το μισό δέντρο όμως και το βαλαμε πάνω στο μπουφέ γιατί το τερατακι μου δεν αφήνει τπτ... Ψιλογιορτασαμε κιόλας, εμείς και εμείς. Αυτη την βδομάδα είμαι και μόνη μου στη δουλεια, πήρε άδεια η άλλη η κοπέλα, και είμαι 8-2 και 6-8:30 ...

Ε κάνω κουράγιο που θα πάρω καμμιά βδομαδουλα στις γιορτές και για μετα βλέπουμε... Είχα και τρεις μέρες να κάνω εμετο, χάρηκα και ξεθάρεψα και τώρα το βράδυ έφαγα ένα χαμπουργκερακι και πήγε χαμένο, το έβγαλα αμεσως... Τζάμπα η χαρά!

Βλεπω ανοίξατε και θεματακι που είμαι τρελαμενη!!! Ναι πράγματι μαριλού μου έχω κανένα μήνα που σταματησαμε θηλασμο :(:(:cry::cry::(:( και αυτο λόγω συσπασεων...αλλα δεν πειράζει ανυπομονω να έρθει η ώρα να βάλω το καινούργιο μπεμπακι μου στο στήθος!!! Είμαι εδω για όλες τις νέες μανούλες για ότι θέλουν να ρωτήσουν ακόμα κι αν θεωρούν ότι είναι χαζαραμα. Τπτ δεν είναι χαζαμαρα δεν είναι δυνατό να τα ξέρουμε όλα! Εγω αυτο που αγχωνομουν στην αρχή ήταν ποιος θα ταισει το μπεμπουλη μου μετα την γεννα αφου εγω θα είμαι κουρασμένη και δεν θα μπορω απο την ναρκωση κτλ... Αλλα τώρα ξέρω!! Και κορίτσια μου πίστεψε με, η φύση έχει προνοήσει τόσο πολυ που όλα μα όλα λύνονται!! Οποίο κορίτσι θέλει μπορει και σε πμ να ανταλαξουμε τηλ να σας λυσω ότι απορίες και ερωτήσεις έχετε, αλλα και για στήριξη τον πρώτο καιρο γιατί όπως είπε και η μπεμπακος και η στήριξη είναι ένας μεγάλος παράγοντας, αν δλδ έχεις νεύρα ή είσαι κουρασμένη τη μπεμπακι σου όταν θα πας να το βάλεις στο στήθος θα είναι κι αυτο εκνευρισμένο και θα τσατιζεσαι και εσυ που δεν θα πιάνει στήθος και φαύλος κύκλος... Οπως και πολλα αλλα... Είναι ένα θέμα που μπορούμε να πούμε πολλα πολλα( και αν με αφήσετε σταματημό δεν θα έχω) το μόνο που θα πω είναι ότι αν το πάρετε απόφαση δεν είναι τπτ!!! Η μεγαλύτερη ευκολία στον κόσμο!!!

Χριστίνα καλη ξεκούραση τώρα!!!

Αυτη τη βδομάδα άρχισα να νιώθω και το φυστικάκι μου!!! ΣΤον Αργυρη μου δεν είχα αργήσει τόσο να τον καταλάβω και είχα αρχίσει μα αγχωνομαι...

Κορίτσια σας φιλω όλες μια μια χωριστά και μην μου θυμωνετε που δεν γράφω για την καθεμιά χωριστά!!!

Πάω για νανι αύριο έχω πάλι πρωινό ξύπνημα!!! Φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 957
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγκυούλες μου καλημέρα! Πως είστε σήμερα? Ελπίζω όλες οι κοιλίτσες να είναι καλά και ζωηρούλες...

Εμείς δόξα τω Θεώ είμαστε πολύ καλά. Χτες μονάχα είχα να πάω από το ΙΚΑ και από την εφορεία μετά, και σαν να κουράστηκα γιατί άρχισα να νιώθω κάτι σαν σφάχτες στην κοιλίτσα μου. Ευτυχώς σήμερα είμαι καλύτερα...

Ως προς το θέμα για τον θηλασμό έχω μια αγωνία για να πω την αλήθεια. Όχι τόσο για το αν θα έχω γάλα να θηλάσω και πόσο, αλλά με το θέμα της δουλειάς. Το πολύ να κάτσω 40 μέρες μετά την γέννα (είμαι μηχανικός με μπλοκάκι και όσο λείπω δεν πληρώνομαι αλλά πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ, και με το αφεντικό που συζητήσαμε τις προάλλες μου είπε αν γίνεται να λείψω ΤΟ ΠΟΛΥ 2 μήνες στο σύνολο!!!). Το ωράριό μου είναι 9-5 καθημερινά, από το σπίτι λείπω όμως 8-6 (έχω και ταξιδάκι βλέπετε από το σπίτι στη δουλειά...). Θα μου ήταν πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σας ως προς αυτό το θέμα... και αν κάποιες έχετε και εμπειρία. Έχω ακούσει πως κάποιες εργαζόμενες μητέρες βγάζουν το γάλα στη δουλειά με θήλαστρο και το δίνουν στο παιδί την επόμενη μέρα όσο λείπει η μητέρα από το σπίτι. Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι εφικτό και αν όντως λειτουργεί έτσι (ώστε να μην χρειαστεί από τόσο νωρίς συμπλήρωμα). Θα ήθελα να θηλάσω όσο περισσότερο γίνεται όμως έχω απογοητευτεί λιγάκι πως δεν θα τα καταφέρω με τέτοιο σύστημα, και την δουλειά μου επίσης δεν μπορώ να την χάσω...

Σας αφήνω προς το παρόν γιατί πρέπει να πεταχτώ μέχρι το ΤΣΜΕΔΕ.

Φιλιά πολλά σε όλες τις κοιλίτσες!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια τι κάνετε?

Ψιλοχάθηκα αλλα ημουν χάλια ψυχολογικά απο το περασμενο Σαββατοκυριακο. Εχανα την υπομονή μου, εκλαιγα με το παραμικρο και το αποκορυφωμα ηρθε όταν την Κυριακη ετοιμαζομασταν να παμε μια επισκεψη, και ενω ο αντρας μου ηταν στο μπανιο και εγω φοροθσα το σακακι της μικρης εκεινη δεν ηθελε και μου εφυγε απο το χερι και χτυπησε λιγο το κεφαλι της στον καναπε. Και οταν του το ελεγα του αντρα μου , με ρωτησε πως χτυπησε και η ηλιθια εγω ξεχασα οως ειμαι εγλκυος και αντι να του πω πηγα να του δειξω και χτυπησα εγω, στο ποδι, αρχισε να μου φωναζει και εγω πηγα στο δωματιο και εκλαιγα. Εννοειται πως επισκεψη δεν πηγαμε αλλα δε θελω να μου φωναζουν τις τελευταιες μερες, νιωθω πολυ ευαλωτη και αδυναμη.Παντως αυτο με τη μνημη χειροτερευει, ειχα ακουσει για τον <εγκεφαλο της εγκυμοσυνης> αλλα ποτε δε μου συνεβηκε ουτε στην πρωτη εγκυμοσυνη. Σημερα που ταχυδρομησα τις καρτες των χριστουγεννων συνειδητοποιησα οτι της νονας μου στην Αμερικη την εστειλα κενη, την ειχα βαλει στον φακελο μεχρι να βρω τη διευθυνση και μετα ξεχασα οτι δεν την εγραψα, τις προαλλες πηγα να ανοιξω ενα αναψυκτικο και το εβαλα στη θεση του ποτηριου στο ερμαρακι...

Για το θεμα του θηλασμου και εγω ειναι ενα απο τα πραγματα που ανυπομονω να ξαναζησω, θηλαζα μεχρι 8.5 μηνων και σταματησα γιατι ειχε μολυνθει ο φρονιμητης και επαιρνα αντιβιωση, και επρεπε να λειψω και λιγες μερες στο εξωτερικο ετσι κοπηκε. Στην αρχη παντως ταλαιπωρηθηκα γιατι τραυματισα τις θηλες μου γιατι δεν εβαζα απο την αρχη κρεμουλα, και μετα δοκιμασα εκεινες τις πλαστικες θηλες μεχρι να επουλωθουν οι πληγες. Ειναι πορωση παντως , ειναι απιστευτος ο δεσμος αυτος!!

Χριστινακι καλη ξεκουραση κοπελα φροντισε να ξεκουρστεις εσυ και το μωρακι.

Καλο Σαββατοκυριακο να εχετε !!

Φιλια στις φουσκωμενες κοιλιτσες :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas koritsia mou!!edw eimai kai egw!xathika ligo e??

arxise na niwthw kati ''gargalita'' apo to mwraki mou...alla allote pio poly allote pio ligo! :D

thn allh evdomada tha paw pali ston giatro kai meta tha kleisoume gia B epipedou!

koritsia eseis pou eisaste se pio proxwrimenes evdomades!apo pote to niwsate prwth fora???? :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Τι κάνετε?!

mwroydenia εγω για 1 φορά την ένοιωσα στην 18 εβδομάδα αλλα ο γιατρός μου είχε πει περ'ιπου απο 17-20 εβδομάδων συνήθως το νιώθεις 1 φορά.

2012.pngMake a pregnancy ticker

J5Q7p2.png

ugTTp2.png

sD1wp2.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κοριτσάκια μου!

Τί κάνετε?

Χάθηκα κ εγώ αυτές τις ημέρες αλλά στην δουλειά γίνεται χαμός κ δεν είχα καθόλου χρόνο!

Την Τετάρτη πήγα στην γιατρό κ είδαμε τον μπόμπιρα!Ήταν 965γρ κ καθόταν με τα πόδια στο κεφάλι!!Πιπίλιζε τα δαχτυλάκια του!!Τρομερή ευλιγισία έχουν αυτα τα μωρά!Η γιατρός γελούσε! :D:D

Τις τελευταίες μέρες είχα μια απότομη ανάπτυξη πάλι..Η κοιλιά μου έχει γίνει τεράστια!Ο μικρός όλο κουνιέται κ πλέον μπορώ να ξεχωρίσω που κάθεται μέσα στην κοιλιά!Όταν αλλάζει πλευρό αλλάζει σχήμα η κοιλιά μου.Μπορούν να το δουν και οι άλλοι,έχει πολύ πλάκα!

Η διάθεση μου κ εμένα είναι κάπως αυτές τις ημέρες!νευριάζω πολύ εύκολα κ στεναχωριέμαι το ίδιο εύκολα.Προσπαθώ όμως να το παλέψω..

Σε ένα μηνα σταματάω επιτέλους απο την δουλειά κ θα έχω χρόνο να ετοιμάσω το δωματιάκι του μικρού!

μωρουδένια μου εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα νιώσει το μικρό την 16η εβδομάδα κ τώρα τον ένιωσα 15η!Μην αγχώνεσαι όμως,παίζουν πολλά ρόλο.Μια φίλη μου είναι στην 19η εβδομάδα κ ακόμα δεν έχει νιώσει τίποτα ή τουλάχιστον έτσι λέει!

Για τον θηλασμό που λέγατε κ εγώ θα το προσπαθήσω..Σίγουρα θα χρειαστώ την βοήθεια σας δευτερομανούλες!βλέπω μια φίλη μου τώρα που δυσκολεύεται πολύ κ στεναχωριέμαι.Της είπα να ζητήσει βοήθεια απο κάποιον σύμβουλο ή αν θέλει να μπει σε ένα φορουμ να βρει καποιες πληροφορίες αλλά έχει απελπιστεί.Δεν ξέρω τι να κάνω για να την βοηθήσω..Μένει κ σε άλλη πολη κ δεν μπορώ να πάω να την δω..Ελπίζω να τα καταφέρει!

Πάω να μαγειρέψω..Εύχομαι καλά αποτελέσματα σε όσα κοριτσάκια θα κάνουν εξετάσεις αυτην την εβδομάδα και στις υπόλοιπες καλή συνέχεια με καλή διάθεση!! ;)

Φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κι απο μενα. τι κανετε????

εγω καλα οσον αφορα τουλαχιστον το μωρακι δοξα το Θεο μια χαρα. απο διαθεση Χρυσα μου και γω μια απο τα ιδια. κλαμα στα καλα καθουμενα , νευρα , μ ενοχλουν πραγματα που στο παρελθον ουτε που μ αγγιζαν , αστα να πανε. προσπαθω να το ελεγχω , να το παλεψω αλλα ειναι στιγμες κοριτσια που ειλικρινα ξεφευγω , χανω τον ελεγχο.....τι να κανω?????? πως το παλευεται??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσια αυτές οι ορμόνες μας..!!! Ευτυχώς εφυγα απο την δουλειά γιατι θα μαλωνα συνέχεια.

Αυριο θα πάμε στον γιατρο, είμαι τόσο περίεργη να δώ πόσο βάρος έχει πάρει,κ γω πια Χρύσα καταλαβαίνω που βρίσκεται αλλα δεν μπορώ να προσδιορίσω ακόμα τι είναι που..Τα λέμε ζουζούνες!

2012.pngMake a pregnancy ticker

J5Q7p2.png

ugTTp2.png

sD1wp2.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κουκλίτσες..

Χριστινάκι την πήρες τελικά την άδεια?Άντε μπράβο να ξεκουραστείς τώρα..Ένας μήνας έμεινε για εμένα κ ευτυχώς είναι κ οι γιορτές στην μέση κ πιστεύω θα περάσει γρηγορα ο καιρός..

Με το καλό να δείτε την ζουζούνα σας αύριο.Εγώ τώρα θα πάω αρχές Ιανουαρίου στην γιατρό μου.Την Τετάρτη έχω ραντεβού στο Ικα στο κέντρο μάνας κ παιδιού να μου δώσουν το χαρτί για την άδεια κυήσεως!Να τα καταθέσω κ αυτά να τελειώνω..

Η διάθεσή μου ευτυχώς έχει ανέβει κ είμαι πολύ καλύτερα,εύχομαι το ίδιο κ για εσάς.

Στην δουλειά εξακολουθεί να γίνεται ένας πανικός,ελπίζω πως τις επόμενες ημέρες θα ηρεμήσουμε λίγο γιατί έχω κουραστει παραπολύ..26/12 θα πάρω άδεια για μια εβδομάδα,ανυπομονώ..

Ελπίζω να είστε καλά όλες,φιλιά πολλά κ καλό βράδυ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσάκια μου!

Πού χαθήκατε όλες? Εγώ είμαι στην δουλειά κ όπως σας είπα κ προχθές τρέχω σαν την παλαβή!

Πήγα σήμερα στο Ικα κ συγκεκριμένα στο κέντρο μάνας κ παιδιού για να πάρω το χαρτί που αναφέρει την ημερομηνία που πρέπει να σταματήσω κ ο γιατρός μου είπε ότι είναι πολύ νωρίς!!!! :shock::shock:

Συγκεκριμμένα μου είπε" 13/01/2012 σταματάς,άρα 14/01/2012 θα έρθεις να πάρεις τα χαρτιά σου!!!! :shock: "

Έγινε μια φασαρία εκεί αλλά αφού κατάλαβα ότι δεν παίρνει απο λόγια έφυγα!Μια φίλη μου το πήρε το χαρτί 1,5 μηνα νωρίτερα!!Απο τον ίδιο γιατρό!!!! :evil::evil: Εκτός του ότι είχα ραντεβού 07:50 κ ήρθε ο κύριος 08:20!! :evil::evil:

Ευτυχώς εξήγησα την κατάσταση εδώ στην δουλειά κ έδειξαν τουλάχιστον κατανόηση!Θα ενημερώνω τώρα προφορικά κ το χαρτί θα το φέρω αφού σταματήσω!!

Κατα τάλλα,καλά είμαι δόξα τον Θεό,ο μικρός την μια μέρα είναι πολύ ζωηρός,την άλλη είναι πιο ήσυχος..Σχεδον καθε βράδυ όμως μετά τις 23:00 ξεκινάει κ κουνιεται πολύ έντονα κ χορεύει όλη η κοιλιά μου!! Αφού πολλές φορές ακόμα κ στον ύπνο μου ξυπνάω όταν αλλάζει θέση! :D

Πολλά έγραψα πάλι κ μιλάω κ μόνη μου..Ελπίζω να είστε όλες καλά!Φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσα μου καλημερα.Εγω χαθηκα γιατι δεν ειμαι και πολυ στις καλες μου αυτες τις ημερες.Κι ο δικος μου ο μικρουλης ειναι καλα που τον ειδαμε την Παρασκευη αλλα εκτος οτι εχουν σπασει λιγο τα νευρα μου απο την κλεισουρα τριων μηνων και εχω λιγο θεμα μελαγχολιας μου προεκυψε και θεμα με ζαχαρο.Με εστειλε ο γιατρος και για καμπυλη και δε βγηκε καλη.Το κακο ειναι οτι θεωρει πως ειναι πολυ νωρις για διαβητη εγκυμοσυνης και πιστευει δυστυχως πως προυπηρχε.Σημερα εχω ραντεβου με ενδοκρινολογο,ελπιζω να το ρυθμισω μονο με διατροφη(οχι οτι ετρωγα ως τωρα) και να μην κανω και ινσουλινες,αρκετα τρυπιεμαι καθε μερα για ηπαρινη.Δεν θελω να ειμαι αχαριστη απλα δεν εχω καταφερει να χαρω εγκυμοσυνη,πανω που ηρεμω κατι αλλο στραβωνει.Στις 23/12 εχω και β επιπεδου.Αλλη εννοια απο εκει!!!Το σιγουρο ειναι οτι παω για πρωορο τοκετο(εφοσον ολα πανε καλα)!!Σας φιλω, να προσεχετε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσα μου καλημερα.Εγω χαθηκα γιατι δεν ειμαι και πολυ στις καλες μου αυτες τις ημερες.Κι ο δικος μου ο μικρουλης ειναι καλα που τον ειδαμε την Παρασκευη αλλα εκτος οτι εχουν σπασει λιγο τα νευρα μου απο την κλεισουρα τριων μηνων και εχω λιγο θεμα μελαγχολιας μου προεκυψε και θεμα με ζαχαρο.Με εστειλε ο γιατρος και για καμπυλη και δε βγηκε καλη.Το κακο ειναι οτι θεωρει πως ειναι πολυ νωρις για διαβητη εγκυμοσυνης και πιστευει δυστυχως πως προυπηρχε.Σημερα εχω ραντεβου με ενδοκρινολογο,ελπιζω να το ρυθμισω μονο με διατροφη(οχι οτι ετρωγα ως τωρα) και να μην κανω και ινσουλινες,αρκετα τρυπιεμαι καθε μερα για ηπαρινη.Δεν θελω να ειμαι αχαριστη απλα δεν εχω καταφερει να χαρω εγκυμοσυνη,πανω που ηρεμω κατι αλλο στραβωνει.Στις 23/12 εχω και β επιπεδου.Αλλη εννοια απο εκει!!!Το σιγουρο ειναι οτι παω για πρωορο τοκετο(εφοσον ολα πανε καλα)!!Σας φιλω, να προσεχετε!!

Κοριτσάκι μου ελπίζω ο ενδοκρινολόγος να σου έχει καλά νέα σήμερα κ να μην χρειαστεί να κάνεις ινσουλίνες!

μπορώ να καταλάβω πως νιώθεις στο περίπου τουλάχιστον,μετά απο τις δυσκολίες που πέρασα με τις 2 προηγούμενες εγκυμοσύνες μου, μέχρι κ την Β επιπέδου δεν επέτρεπα στον εαυτό μου ούτε όνειρα να κάνει!!προσπαθούσα να είμαι αισιόδοξη αλλά πάντα είχα κάτι να με κρατάει πίσω..Έχει ένα μήνα που άρχισα επιτέλους να χαλαρώνω κ να κάνω όνειρα!Τώρα αρχίζω κ νιώθω αυτην την ευλογία της εγκυμοσύνης!!Όχι πάλι ότι δεν έχω άγχος,λογικό είναι..

Η μελαγχολία με επισκέφτηκε κ εμένα,είναι μάλλον απο τις ορμόνες,είσαι κ εσύ στο σπίτι,σίγουρα θα είναι πιο δύσκολο!

Κάνε λίγο κουράγιο ακόμα κ όλα θα πάνε καλά!Πες σε καμια φίλη σου να έρχεται για καφεδάκι,πάρε κανένα βιβλίο να διαβάσεις,βρες να κάνεις κάτι που θα σε ευχαριστεί τελοσπάντων!

Εύχομαι όλα να πάνε καλά κ πολύ σύντομα να ανέβει κ η διάθεσή σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια!τι κανετε?εγω καλα,το μπεμπακι μου το νιωθω καθε μερα και ανυπομονω πλεον να δω τη φατσουλα του!

κουπακι απο νευρα..ασε.αν δεν ημουν εγκυος θα νομιζα οτι ειμαι διχασμενη προσωπικοτητα...τη μια μερα μπορει να ειμαι με μια ψυχολογια στο πατο,αλλη μερα με τρελα νευρα οπου καλο ειναι να μη συνανταω κανεναν γιατι θα ειναι το υποψηφιο θυμα να ξεσπασω,και αλλες μερες που ειμαι μες τη χαρα και το κεφι!τρεχα γυρευε δηλάδη,απλα επειδη τα εχω ξαναπερασει δεν δινω και πολυ σημασια..απλα μπαστακωνομαι σπιτι μου(γιατι δε μου φταινε σε τιποτα και οι αλλοι :lol::lol::lol::lol: )και περιμενω να μου περασει.φυσικα ο αντρας μου σχεδον παντα πληρωνει τα σπασμενα :roll:

χριστινα επιτελους θα ξεκουραστεις κι εσυ κοπελα μου μπραβο!

χρυσα μην ασχολησαι με τον γιατρο στο ικα και συγχυζεσαι,αφου σε καταλαβανε στη δουλεια σου ολα καλα!αντε κι εσυ κοντευεις για την αδειουλα.

Mumbasha ειναι λογικο κοπελα μου να μη μπορεις να χαρεις την εγκυμοσυνη σου ακομα...να σκεφτεσαι ομως οτι εχεις περασει τα μισα ηδη..τιποτα δεν εμεινε ο καιρος περναει πολυ γρηγορα!ευχομαι για το διαβητη να κανουν λαθος και να μη χρειαστει να κανεις ινσουλινες,φτου φτου μακρυα!οχι οτι ειναι και σοβαρο αμα κανεις.να σκεφτεσαι οτι εισαι τυχερη κοπελα μου τιποτα σοβαρο δε σου συμβαινει απλα η βλακεια ειναι οτι ταλαιπωρησαι :( στα λεω ολα αυτα γιατι σε καταλαβαινω και εμενα η πρωτη εγκυμοσυνη δε πηγε καλα και σε αυτη με το πρωτο μου παιδακι ταλαιπωρηθηκα πολυ γιατι ξεκινησε με μεγαλη αποκολληση και επισης η καμπυλη του ζαχαρου μου ηταν οριακη,δεν ειχα δηλαδη αλλα προσεχα και εκανα καποια διατροφη.ολα καλα θα πανε κοριτσακι μην ανησυχεις!

κοριτσια εχω ερωτησουλα,ειναι καμια βδομαδα που ψηλαστη κοιλια(κατω απο το στομαχι περιπου)νιωθω μεγαλη πιεση λες και κατι εχει στριμωξει το μωρακι,ποναει λιγο λογω της πιεσης και ποτε ποτε οταν το ψηλαφιζω το νιωθω σα καρουμπαλακι.απλα φοβαμαι λιγο μπας και ειναι το ινομυωμα που ειχα και μεγαλωσε :roll: ελπιζω να μην ειναι αυτο!εσεις εχετε τετοιο συμπτωμα λες και το μωρακι εχει στριμωξει κατι?νομιζω ειναι νωρις ακομα για τετοια?τι λετε?

οπως και να'χει μεθαυριο θα κανω τη β επιπεδου οποτε θα μαθουμε,αχ βρε κοριτσια ανησυχω πολυ ελπιζω να ειναι ολα καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια. τι κανετε????εγω καλα , εχω ηρεμησει και ελπιζω να παραμεινω ηρεμη. το μπεμπακι μου καλα μεγαλωνει και ζωηρευει.μιλαμε για πολυ κουνημα!!!!! εκανα και γω καμπυλη και βγηκε πολυ καλη.

MUMBASHA μου μη μου αγχωνεσαι . ξερω οτι αγωνιας αλλα πιστευω οτι ολα καλα θα σου πανε , και προς Θεου μην προδιαθετεις τον εαυτο σου οτι θα χεις προωρο τοκετο , αυτο δεν το ξερεις. εγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη δεν ειχα κανενα προβλημα , ολες οι εξετασεις ηταν τελειες και ειχα προωρο τοκετο κατι το οποιο κανεις δεν περιμενε και δεν πιστευε οτι θα γινει και το αποτελεσμα ηταν αυτο που ολες γνωριζετε.... :(

μη το σκεφτεσαι απλα σκεψου θετικα οσο κουφο κι αν ακουγεται ....και γω αυτο κανω , αλλιως την βαψαμε!

Χρυσα μου την παρασκευη παω και γω στο σταθμο προστασιας μανας κ παιδιου λες να φαω κανα πακετο???

αντε να δουμε......

Χριστινα καλη ξεκουραση.....δωστου να καταλαβει!!!! :D

αχ μπεμπακο να ξερες πως σε νιωθω.....και μενα ο αντρας μου την πληρωνε την νυφη :oops::oops: ευτυχως εχει υπομονη και κατανοηση αλλα δεν γινεται να συνεχιστη αλλο . κριμα ειναι και για αυτον.

αχ κοριτσια μου αυτα προς το παρον θα τα πουμε συντομα , να προσεχετε!!!!! φιλια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια. τι κανετε????εγω καλα , εχω ηρεμησει και ελπιζω να παραμεινω ηρεμη. το μπεμπακι μου καλα μεγαλωνει και ζωηρευει.μιλαμε για πολυ κουνημα!!!!! εκανα και γω καμπυλη και βγηκε πολυ καλη.

MUMBASHA μου μη μου αγχωνεσαι . ξερω οτι αγωνιας αλλα πιστευω οτι ολα καλα θα σου πανε , και προς Θεου μην προδιαθετεις τον εαυτο σου οτι θα χεις προωρο τοκετο , αυτο δεν το ξερεις. εγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη δεν ειχα κανενα προβλημα , ολες οι εξετασεις ηταν τελειες και ειχα προωρο τοκετο κατι το οποιο κανεις δεν περιμενε και δεν πιστευε οτι θα γινει και το αποτελεσμα ηταν αυτο που ολες γνωριζετε.... :(

μη το σκεφτεσαι απλα σκεψου θετικα οσο κουφο κι αν ακουγεται ....και γω αυτο κανω , αλλιως την βαψαμε!

Χρυσα μου την παρασκευη παω και γω στο σταθμο προστασιας μανας κ παιδιου λες να φαω κανα πακετο???

αντε να δουμε......

Χριστινα καλη ξεκουραση.....δωστου να καταλαβει!!!! :D

αχ μπεμπακο να ξερες πως σε νιωθω.....και μενα ο αντρας μου την πληρωνε την νυφη :oops::oops: ευτυχως εχει υπομονη και κατανοηση αλλα δεν γινεται να συνεχιστη αλλο . κριμα ειναι και για αυτον.

αχ κοριτσια μου αυτα προς το παρον θα τα πουμε συντομα , να προσεχετε!!!!! φιλια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια εχω ερωτησουλα,ειναι καμια βδομαδα που ψηλαστη κοιλια(κατω απο το στομαχι περιπου)νιωθω μεγαλη πιεση λες και κατι εχει στριμωξει το μωρακι,ποναει λιγο λογω της πιεσης και ποτε ποτε οταν το ψηλαφιζω το νιωθω σα καρουμπαλακι.απλα φοβαμαι λιγο μπας και ειναι το ινομυωμα που ειχα και μεγαλωσε :roll: ελπιζω να μην ειναι αυτο!εσεις εχετε τετοιο συμπτωμα λες και το μωρακι εχει στριμωξει κατι?νομιζω ειναι νωρις ακομα για τετοια?τι λετε?

οπως και να'χει μεθαυριο θα κανω τη β επιπεδου οποτε θα μαθουμε,αχ βρε κοριτσια ανησυχω πολυ ελπιζω να ειναι ολα καλα!

καλησπέρα μπεμπάκο μου!!

Δυστυχώς δεν ξέρω να σε βοηθήσω! εγώ νιώθω καρουμπαλάκια πολλές φορές κ εξογκόνεται η κοιλιά αλλά χωρίς πόνο κ είναι σίγουρα ο μπέμπης μου!Αλλά τόσο ψηλά νομίζω είναι νωρίς για το νιώθεις!Ούτε συσπάσεις φαντάζομαι θα είναι τόσο ψηλά.Ρώτα καλύτερα τον γιατρό σου να είσαι σίγουρη!Με το καλό να δείτε το ζουζούνι κ καλά αποτελέσματα να έχετε!!

Χρυσα μου την παρασκευη παω και γω στο σταθμο προστασιας μανας κ παιδιου λες να φαω κανα πακετο???

!

Κουπάκι μου πολύ χαίρομαι που είσαι καλύτερα!Εμένα πάλι με έπιασε το απόγευμα κ είχα αρκετά νεύρα αλλά ευτυχώς το ξεπέρασα σύντομα! :(

Για το κέντρο μάνας κ παιδιού τί να πω..Εγώ πήγα στο ικα της Πυλης αξιού εκεί υπάγομαι,ελπίζω να σου δώσουν εσένα το χαρτί κ να μην ταλαιπωρηθείς τζάμπα όπως εγώ..

Έχει μια ώρα βαριέμαι να μπω για μπάνιο κ να μαγειρέψω!! :roll::roll:

Πρέπει όμως.. :?

Πάω να κάνω μια κοτόσουπα γι αύριο κ μετά να κάνω κ ένα ντουζάκι!Το πήρα απόφαση!! ;)

Καλό βράδυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και απο μένα, τι κάνετε!

εΓΩ πηγα σημερα οδοντιατρο για ελεγχο και μου βρηκε 2 δοντια τα οποια θελουν οπωσδηποτε σφραγισμα, ειναι μεν μικρα αλλα μου ειπε αν τα αφησω για μετα θα χειροτερεψουν γιατι καταστρεφονται πιο γρηγορα στην εγκυμοσυνη. Μου εβαλε ραντεβου για τον Μαη αλλα μαλλον τον ενα θα παω να το κανω μεσα στο Γεναρη, αφου με διαβεβαιωσε και ο γιατρος μου και κεινος οτι δεν διατρεχει καποιο κινδυνο το μωρο.

Κατα τα αλλα, απο μελαγχολια νιωθω καλυτερα, ειπα να φιερωσω λιγο χρονο στον εαυτο μου απο εβδομαδας μις και θα ειναι σπιτι και ο αντρας μου και εκλεισα ραντεβου για αποτριχωση, καθαρισμο και πεντικιουρ. Βαρεθηκα κιολας μεσα στο σπιτι αλλα απο την Κυριακη με πιανει ενας πονος στην τομη της καισαρικης οταν σηκωνω βαρος και ετσι ειπα να περιορισω λιγο τις εξοδους με τη μικρη μεχρι την αλλη βδομαδα πιυ θα εχω και αλλα χερια βοηθεια.

Εγω παω αυριο για την αναλυση για το ζαχαρο.

Συγχαρητητηρια κουπακι για τα καλα αποτελεσματα.

Οσο για σενα Mumbasha περασες αρκετα αλλα να ξερεςι οτι τα χειροτερα περασαν.. ελπιζω ο ενδοκρινολογος να σου ειχε καλα νεα.

Μπεμπακος καλα αποτελεσματα για αυριο, δε μπορω να σε βοηθησω με το προβληματακι σου ελπιζω να λυθουν πι αποριες σου Αυριο στον υπερηχο.

Χρυσα αντε ενας μηνας σου εμεινε σχεδον και σταματς να ηρεμησεις και εσυ! Υπομονη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σε ολες.Τελικα για καλη μου τυχη ο διβητης ειναι καθαρα και εγκυμοσυνης και σφιγγουν οι κ... με διαιτα για να μη αρχισω απο τωρα ινσουλινη.Απλα ο γιατρος ειναι εντελως μ.... ο ανθρωπος.Λες και μιλαγε σε ζωο και με ξεπεταξε σε 5 λεπτα αφου εσκασα την 80αρα!!Κοντευω να μπω στο 6ο και εχω παρει μολις 4 κιλα και ενω αρχικα το παραδεχτηκε πως προφανως δεν τρωω στη συνεχεια μου πεταξε και το φοβερο οτι"...δεν με νοιαζει τι θα παθεις εσυ,με νοιαζει τι προβλημα θα δημιουργησεις στο παιδι σου...."λες και εγω ειμαι κανενα γομαρι που δεν με νοιαζει τι θα παθει το παιδι.Δε λεω η λογικη του σωστη αλλα ρε φιλε μιλα λιγο πιο ανθρωπινα σε εγκυο μιλάς!!!!Εχε χαρη που μου τον συστησε ο γυναικολογος μου γιατι ειναι ενδοκρινολογος και διαβητολογος μεγαλου μαιευτηριου και εχει μεγαλη εμπειρια σε εγκυμοσυνες.Τι να πω...βρεμενη σανιδα θελουν ολοι τους.Αυτα απο εμενα.Μπεμπεκο εννοειται πως ο γιατρος σου θα ξερει καλυτερα αλλα ειναι παντως πιθανο να πιανεις το ινωμυωμα σου.Στις εγκυμοσυνες τα ινομυωματα μεγαλωνουν παραλληλα με το εμβρυο λογω των ορμονων.Δεν νομιζω ομως οτι ειναι ανησυχητικο.Σας ευχαριστω πολυ ολες σας για τα καλα λογια και το ενδιαφερον σας,ξερω οτι δεν περναω μονο εγω ταλαιπωρια και οτι πρεπει να βλεπω και γυρω μου.Το προσπαθω αλλα δεν πετυχαινει παντα.Τις τελευταιες εβδομαδες κλαιω σχεδον σε καθημερινη βαση ακομα και για βλακεις...αλλα μαλλον απο οτι βλεπω δεν ειμαι η μονη.Σας φιλω.Ευχομαι ενα ησυχο μεσημερι σε ολες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas koritsia....kainouria stnv parea sas na moirastoume ta panta euxomai se oles na eiste kala geres kai dunates kai ola kala me ta ninakia egw kleinw evdomada ka8e savvato,auto 8a mpw stnv 26n exw didumakia 2 korakles!!!!se diaforetikous sakous 8a gevvnsw prwta o 8eos sto rea kai ola kala mexri twra

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα. evatsi καλωσηρθες στην παρεα μας και με το καλο τα κοριτσακια σου. εδω θα τα λεμε.....

Χρυσα μου θα σου πω αυριο αν εβγαλα ακρη η οχι. εγω ανηκω στην Νεαπολη. Κοτοσουπα ε??????? τωρα που το λες θα κανονησω να κανω και γω μια αυτες τις μερες.

MUMBASHA μου τι περιμενεις απο τους γιατρος , μονο πως θα τ αρπαξουν ξερουν. χαιρομαι που εισαι καλυτερα γι αυτο ειμαστε εδω για να βοηθαμε η μια την αλλη.ολα καλα θα πανε!!!!! :D:D

nm0113 καλα θα κανεις και θα κανεις πραγματα για σενα ισως και μεις αυτο πρεπει να κανουμε για να φτιαξουμε λιγο διαθεση. οσο για τα δοντακια κανε οτι σου πει ο γιατρος και γω το χω ακουσει οτι με την εγκυμοσυνη αν εχεις προβλημα στα δοντια γινεται χειροτερα.

τα υπολοιπα κοριτσακια της παρεας που ειναι?????? γιατι χαθηκατε????? ολα καλα??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλησπερα ..τι κανετε???εχω να μπω μερες και δεν εχω διαβασει τα μηνυματα σας ....ειμουν στο νοσοκομειο σχεδον 5 μερες με συσπασεις αλλα δοκσα το θεο τωρα ειναι ολα καλα..μου ειπε ξεκουρασει και θα με ξαναδει 22/12!!αυτα τα νεα μου.... φιλακια πολλα σε ολες!!!!!και στις κοιλιτσες σας!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!

καλή Παρασκευή να έχουμε!Επιτέλους ήρθε το Σ/Κ!

nm0113 Θέλει προσοχή με τα δόντια αυτην την περίοδο.Καλά έκανες κ έκλεισες ραντεβού για να τα προλάβεις!Ευτυχώς είχα κάνει έναν καθαρισμό κ είχα διορθώσει ένα σφράγισμα 1 μήνα πριν μείνω έγκυος.Ελπίζω να μην μου βγεί κ τίποτα άλλο τώρα γιατί είμαι κ πολύ φοβιτσιάρα!

Πώς πήγε με την καμπύλη ζαχάρου??καλά αποτελέσματα να έχεις.Τελικά μόνο εγώ δεν θα την κάνω ε?

MUMBASHA μου ελπίζω να είσαι ήδη καλύτερα ψυχολογικά!Όσο για τον doctor... απαράδεκτος !!Θα χρειαστεί να ξαναπάς σε αυτόν??

Μπεμπάκος περιμένουμε τα νέα σου!Εύχομαι όλα να είναι καλά κ να μην έχεις πρόβλημα κ με το ινομύωμα!

evatsi καλωσήρθες στην παρέα μας!!Με το καλό να πάρεις αγκαλίτσα τις ζουζούνες σου!!!

Κουπάκι πως τα πήγες με το ΙΚΑ σου το δώσαν το χαρτί?Νομίζω πως δεν θα έχεις πρόβλημα,απ'ότι έμαθα ο συγκεκριμμένος γιατρός έχει ένα θεματάκι συμπεριφοράς κ είναι αναλογα με τις ώρες του!!

lia25 μου περαστικά σου!Ελπίζω να είσαι καλύτερα!Ξεκούραση τώρα κ όλα θα πάνε καλά!

Πάω να ψάξω την λίστα μας να βάλω..Έχει πολύ καιρό να ενημερωθεί οπότε για τυχόν αλλαγές ενημερώστε με..Φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανοιξιάτικες Μανούλες του ‘12

Χρυσα 82 - ΠΗΤ 11/3/12

paparouna - ΠΗΤ 13/3/12

Xristinamix - ΠΗΤ 16/3/12

maryloo28 - ΠΗΤ 19/3/12

evi25 - ΠΗΤ 20/3/12

nm0113 - ΠΗΤ 21/3/12

kiki78 - ΠΗΤ 21/3/12 twins

koupaki - ΠΗΤ 22/3/12

evatsi- ΠΗΤ 24/3/12 twins

Xara_84 - ΠΗΤ 29/3/12

gyristroula - ΠΗΤ 30/3/12

lia25 - ΠΗΤ 31/3/12

naya - ΠΗΤ 4/4/12

Marietoula -ΠΗΤ 05/04/12

cuando - ΠΗΤ 6/4/12

Corina - ΠΗΤ 7/4/12

ηλιαχτίδα28 - ΠΗΤ 8/4/12 twins

grouse - ΠΗΤ 20/4/12

Πασχαλάκι - ΠΗΤ 21/4/12

Mpempakos85 - ΠΗΤ 21/4/12

TINKYBEL - ΠΗΤ 24/4/12

Athinouli -ΠΗΤ 25/4/12

MUMBASHA - ΠΗΤ 27/4/12

KATERINA511 -ΠΗΤ 27/4/12

mam nantia - ΠΗΤ 30/4/12

Αργυρω 27 - ΠΗΤ 10/5/12

Veloudenia - ΠΗΤ 14/5/12

mwroudenia2 - ΠΗΤ 17/5/12

kmatina-ΠΗΤ 19/05/12

expectingmummy - ΠΗΤ 20/5/12

mariannap - ΠΗΤ 20/5/12

samantha-ΠΗΤ 24/05/12

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα γκαστρούλες,

χαθήκαμε αλλά το σημαντικό είναι που είμαστε όλες καλά και έτσι να συνεχίσουμε

με την βοήθεια της Παναγίας μέχρι το τέλος αυτής της υπέροχης διαδρομής της εγκυμοσύνης και να κρατήσουμε όλες στην αγκαλιά μας υγειέστατα μωράκια.

Τώρα τα δικά μου νέα από την β επιπέδου που έκανα πριν 10 μέρες είναι ότι περιμένουμε 2 όμορφες κουκλίτσες (οπότε ροζίστε μας σας παρακαλούμε στη λίστα)σε διαφορετικούς σάκους και διαφορετικούς πλακούντες και τότε ζυγίζαμε 460 γρμ η μια και 500 γρμ η άλλη.

Σας στέλνουμε τα φιλιά μας και θα τα ξαναπούμε σύντομα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...