Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΘΗΛΩΝ


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσάκια!!! Τα φώτα σας χρειάζομαι για μια ακόμη φορά :oops::oops: .

Είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου, το οποιο σημειωτέον είναι κοριτσάκι. Τον γιο μου δεν κατάφερα να τον θηλάσω για πολύ καιρό παρά μόνο για ένα μήνα περίπου, λόγω άγνοιας και απογοήτευσης φυσικά :oops::oops::oops::cry::cry::cry: . Αυτή τη φορά θελω πολύ να τα καταφέρω!!! Το ερωτημά μου είναι το εξης: επειδή έχω επίπεδες θηλές πρέπει να κάνω καμιά ειδική προετοιμασία;; Στα site εχω διαβάσει ότι δεν χριάζεται αλλά θα ήθελα και την δική σας αποψη σαν εμπειρες μανούλες!!!

Φιλάκια πολλά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου φλωριανα και με το καλο το μωρακι σου!! δυστυχως δεν γνωριζω για το θεμα και δεν μπορω να σε βοηθησω, μιας και ειμαι στην πρωτη μου εγκυμοσυνη. Απο ο,τι ομως εχω ακουσει ολες οι γυναικες μπορουν να θηλασουν ικανοποιητικα αλλα θελει καλη εκπαιδευση και υπομονη. Να επιμεινεις πολυ στον γιατρο σου ή να απευθυνθεις στο μαιευτηριο γιατι σε καποια κανουν ειδικα μαθηματα! Ξερω επισης πως η προετοιμασια των θηλων ειανι πολυ σημαντικη και ξεκινα καπου απο τον 6ο μηνα... Κι οτι για τις επιπεδες θηλες παρχουν και καποια προιοντα βοηθητικα..Αν θελεις ελα στο ποστ "Μανουλες Ιανουαριου Φεβρουαριου 2012" θα σε βοηθησουν πολυ εκει κοριτσια που εχουν ξαναγεννησει και θα λεμε και τα νεα μας!! πολλα φιλια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου! Με το καλο το μωρακι σου να γεννηθει!

Για τις επιπεδες θηλες υπαρχουν ψευδοθηλες που θα σε βοηθησουν πολυ στο θηλασμο. Στο πρωτο μου ουτε εγω δεν τα καταφερα αλλα τωρα θηλαζω αποκλειστικα το μπεμπη μου 4 μηνων. Αυτο που εκανα εγω στην εγκυμοσυνη ηταν να βαζω βαζελινη στις θηλες για να μην μου ματωσουν και εκανε δουλεια.

Ο θηλασμος θελει υπομονη και επιμονη και ηρεμια στην αρχη. Καλο φαγητο πολυυυυυυ και νερο!

Πονας στην αρχη αλλα η θεληση ειναι μεγαλυτερη απο τον πονο. Να φανταστεις δακρυζα, δαγκωνομουνα απο το πονο αλλα ποτε δεν σκεφτηκα να το σταματησω.

Ελπιζω να τα καταφερεις στο δευτερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω επιπεδες θηλες και θηλασα τον γιο μου 19 μηνες..και τον δευτερο θηαζουμε με επιτυχια και σκοπευω να τον θηλασω ενα χρονο.

Στον μεγαλο μου χρισημοποιησα ψευτοθηλες για περιπου ενα μηνα με σαραντα ημερες αλλα με βοηθησε η συμβουλος θηλασμου να τις ξεφορτοθω.

Το μυστικο ειναι να σε βοηθησει καποιος να τοποθετησεις σωστα το μωρο για να πιασει την θηλη και ενα μεγαλο μερος της αλλως..ετσι το παιδι θα τραβηξει μονο του τη θηλη προς τα εξω.

Ο μικρος μου γιος εκτος παο το προβλημα με τις θηλες μου εχει και ηπια κοντο χαληνο και μικρη καρδιοσχημη γλωσσα με αποτελεσμα να μου πληγωσει αμεσως τις θηλες...

αλλη θα τα ειχε παρατησει αμεσως αλλα εχοντας γνωση και βοηθεια απο μια φοβερη συμβουλο θηλασμου, καταφερα να τον τοποθετισω εξαρχας σωστα στο στηθος και οι πληγες μου επουλοθηκαν μετα απο περιπου 2 ευδομαδεσ.

Αυτο που σου χρειαζετε ειναι να βρεις μια μαια που να εχει σωστες γνωσεις περι θηλασμου για να σε βοηθησει να τοποθετησεις σωστα το μωρο στη στηθος, καθως και εαν τελικα θα χρισημοποιησεις ψευτοθηλες να σε βοηθησει πως να θηλασεις μεσω ατων και να τις ξεφορτωθει ςτο ταχυτερο.

καλους θηλασμους,και να θυμασαι πως ολες οι γυναικες μπορουν να θηλασουν αρκει να το θελουν και να εχουν την καταλληλη υποστιριξη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω επιπεδες θηλες και θηλασα τον γιο μου 19 μηνες..και τον δευτερο θηαζουμε με επιτυχια και σκοπευω να τον θηλασω ενα χρονο.

Στον μεγαλο μου χρισημοποιησα ψευτοθηλες για περιπου ενα μηνα με σαραντα ημερες αλλα με βοηθησε η συμβουλος θηλασμου να τις ξεφορτοθω.

Το μυστικο ειναι να σε βοηθησει καποιος να τοποθετησεις σωστα το μωρο για να πιασει την θηλη και ενα μεγαλο μερος της αλλως..ετσι το παιδι θα τραβηξει μονο του τη θηλη προς τα εξω.

Ο μικρος μου γιος εκτος παο το προβλημα με τις θηλες μου εχει και ηπια κοντο χαληνο και μικρη καρδιοσχημη γλωσσα με αποτελεσμα να μου πληγωσει αμεσως τις θηλες...

αλλη θα τα ειχε παρατησει αμεσως αλλα εχοντας γνωση και βοηθεια απο μια φοβερη συμβουλο θηλασμου, καταφερα να τον τοποθετισω εξαρχας σωστα στο στηθος και οι πληγες μου επουλοθηκαν μετα απο περιπου 2 ευδομαδεσ.

Αυτο που σου χρειαζετε ειναι να βρεις μια μαια που να εχει σωστες γνωσεις περι θηλασμου για να σε βοηθησει να τοποθετησεις σωστα το μωρο στη στηθος, καθως και εαν τελικα θα χρισημοποιησεις ψευτοθηλες να σε βοηθησει πως να θηλασεις μεσω ατων και να τις ξεφορτωθει ςτο ταχυτερο.

καλους θηλασμους,και να θυμασαι πως ολες οι γυναικες μπορουν να θηλασουν αρκει να το θελουν και να εχουν την καταλληλη υποστιριξη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ κοριτσάκια μου για τις απαντήσεις σας. Μια απορία έχω, οι ψευτοθηλές είναι αυτές της σιλικόνης που δίνουν και στα μαιευτήρια;; Γιατί είχα χρεισιμοποιήσει τέτοιες στον γιό μου αλλά το μόνο που κατάφερα ήταν τα νεύρα μου να γίνουν κουρέλια!!!! Φευγαν απο το στήθος μόλις γέμιζαν με γάλα, αφού ο μικρός της τραβούσε προς τα έξω παρ'όλο που τις κρατούσα να μην φύγουν και στο τέλος ματωνα με αποτέλεσμα ο μικρός να πίνει πιο πολύ αίμα παρά γάλα :shock::shock::shock: . Επίσης απότι μου είπαν και στο μαιευτήριο χρειάζονται αρκετή δύναμη από το μωρό για να τραβήξει το γάλα από αυτές (περισσότερο από ότι χωρίς αυτές) με αποτέλεσμα να τον παίρνει ο ύπνος από την προσπάθεια και να σταματάει να προσπαθεί, ασε που μετά δεν ξύπναγε με τίποτα!!!! Μετά από μισή ώρα ξύπναγε και έκλεγε!!! Τον είχα συνέχεια στο στήθος αλλά πραγματικά δεν ξέρω αν έπεινε καθόλου. Βασικά δεν τον έβλεπα καν να καταπίνει. Στο τέλος φτάσαμε μετά από 1 εβδομάδα να έχει χάσει πάνω από 500 γρ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω εχω σχετικα επιπεδες θηλες καταφερα να θηλασω και μου το ειπε η συμβουλος μετα τις 40 μερες. Αυτο που εχω ειναι οτι η θηλη φαινεται μεν αναγλυφα αλλα δεν προεξεχει παρα μονο αμα την τριψω αρκετα η αμα κρυωνω. Η συμβουλος δεν ειναι υπερ των ψευδοθηλων εγω που δεν το ηξερα μολις επιανε το μωρο σωστα , τοτε πεταγπταν εξω. Εγω δεν ειχα ιδεα οτι ηταν προβλημα.!

Αυτο ομως που εκανα ειναι οτι απο την εγκυμοσυνη παρακολουθησα κυκλο σεμιναριων της la leche league και μια απο τις εθελοντριες με βοηθησε και μετεπειτα πολυ αν και συνεργαστηκα IBCLC με πιστοποιημενη συμβουλο που γενικα τη συμβουλευομαι και που αρρωστησα και για την παλινδρομηση και για τα παντα ακομα και στον 6 θα με καθοδηγησει για εισαγωγη στερεων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου δίνεται πολύ κουράγιο κοριτσάκια μου. Μιας που το έφερε η κουβέντα. Ξέρετε που μπορώ να βρώ τέτοιες συμβούλους θηλασμού;; Και πληρώνονται;; Αν ναι. ξέρετε πόσο;; Μπορείς να τις βρεις μέσα από τα μαιευτήρια;; Που γίνονται σεμινάρια και πόσο κοστίζουν;; Λίγα ζητώ εε; Αλλά έχω πλήρη μεσάνυχτα!!!! :oops::oops::oops::oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

http://www.thilasmosonline.info/lista.html

Εδω μπορεις να βρεις λιστα με τους πιστοποιημενους συμβουλους IBCLC ελλαδος.

ναι πληρονονται εγω εδωσα στο δευτεροπαιδακι μου 50 ευρω..αλλα πιστεψε με αξιζαν.

Στα μαιευτηρια δυσκολα βρισκεις..τομονο που ισως βρεις σε μαιευτηριο ειναι καποια μαια σχετικη με τον θηλασμο που θα μπορει να σε βοηθησει τις πρωτες μερες. Καλο θα ηταν ομως να μιλησεις μεμια συμβουλο θηλασμου πριν γεννησεις

Σεμηναρια της lll μπορεις να βρεις εδω

http://www.thilasmos.net/lll.html

αυτα ειναι συνηθως δωρεαν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτα μετην la leche league σχετικασυντομαγια να δεις τι συναντησεις εχουν προγραμματιστει και να τις παρακολουθησεις.

Τωρα για πιστοποιημενη συμβουλο ναεπικοινωνησειςλιγο πρην τη γεννα για να σου δειξειμερικαπραγματα η μπορειςνα τη φωναξεις να ερθει αμεσως ειτε στο μαιευτηριο ειτε στο σπιτι σου μολις γεννησεις για να σε βοηθησεινα τοποθετησεις σωστα το μωρο στο στηθος και να σε καθισυχασει για ορισμενα προβληματα που ενδεχομενοςνα αντιμετωπιζεις..

Οσο για τις ψευτοθηλες γι'αυτο σου ειπα οτι με βοηθησε να τις ξεφορτοθω, δεν ειναι και οτικαλυτερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

http://www.mitrikosthilasmos.com/2009/0 ... _6833.html

η πρωτη λιστα ειναι εθελοντριες δωρεαν ενημερωση, συμβουλευτικη κ υποστηριξη εγω π.χ συμβουλευομαι την κυρια μουζακη, θα σου πουν κ κυκλους συναντησεων

η δευτερη λιστα IBCLC ειναι πιστοποιημενοι συμβουλοι επαγγελματιες υγειας, ερχονται σπιτι σου αναλαμβανουν κ πολυ δυσκολες περιπτωσεις εχουν ιατρικες γνωσεις ακομα κ περπτωσεις επαναγαλακτισμου εγω π.χ εχω συμβουλευτικη την κυρια μιχαηλιδου κ η παροχη υπηρεσιων ειναι επι πληρωμει

και οπως προειπαν μην μπλεξεις με ψευδοθηλες αδικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ κι εσένα AFRO μου. Θα πάρω σίγουρα τηλ να μου πουν αν χρειάζομαι κάποια ειδική προετοιμασία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια ευχαριστουμε παρα πολυ για τα λινκ ειναι πραγματικα πολυ χρησιμα! να ειστε καλα...

εγω που σκεφτομαι να γεννησω στο λητω ξερω οτι εχουν κι εκει μαθηματα θηλασμου, αλλα δεν το εχω ψαξει πολυ ακομα... θα σας γραψω οταν μαθω περισσοτερα! φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

http://www.mazimagazine.gr/?p=4955

http://pediatros-thes.gr/

δυο ακομη χρησιμα λινκ το πρωτο ειναι απο περιοδικο αλλα αυτα που γραφει ειναι του παπαβεντση του οποιου η σελιδα ειναι απο κατω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θηλασα την κορη μου 15 μηνες με θηλες σιλικονης μιας κ η μια μου θηλη ηταν εισεχουσα. Δεν ειχα κανει προετοιμασια καθολου. Μετα εμεινα εγκυος στα διδυμακια μου κ σκεφτομουν οτι δεν θ αντεχα παλι τοσους μηνες με θηλες γιατι ηταν κουραστικο να τις αποστειρωνω ολη την ωρα. Τελικα παλι δεν εκανα καμια προετοιμασια. Τα διδυμακια μου δεν χρειαστηκαν καν τις θηλες και θηλαζουν 14 μηνες και οι δυο χωρις συμπληρωματα. Με το καλο σου ευχομαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...