Μετάβαση σε περιεχόμενο

DHMOSIA TRAPEZA VLASTOKYTARWN


Recommended Posts

Στο Παπανικολάου στη Θεσσαλονίκη πάντως κάνουν κάποια ενημερωτικά "σεμινάρια" που μπορεί να τα παρακολουθήσει όποιος θέλει και να πάρει και το ειδικό kit μεταφοράς. Εγώ λέω να στείλω τον άντρα μου εκεί να ενημερωθεί.

Πάντως έχω την εντύπωση ότι οι ιδιωτικές τράπεζες φύλαξης έχουν αρχίσει να απομυθοποιούνται. Άλλωστε νομίζω πως από τις ευρωπαϊκές χώρες μόνο στην Ελλάδα υπάρχει αυτό το φαινόμενο σε τέτοια έκταση (η Ελλάδα διαθέτει το 20% των ιδιωτικών τραπεζών βλαστοκυττάρων που λειτουργούν παγκοσμίως). Σε χώρες του εξωτερικού, όπως η Γαλλία και η Ισπανία, η λειτουργία ιδιωτικών τραπεζών διατήρησης βλαστοκυττάρων είναι απαγορευμένη, με τη λογική ότι όπως η αιμοδοσία έτσι και η διάθεση τέτοιων μοσχευμάτων θα πρέπει να γίνεται δωρεάν στα πλαίσια του δημοσίου φορέα υγείας. Στην Ελλάδα, την Κύπρο και την Αγγλία, από την άλλη, προωθείται κατά κύριο λόγο η ιδιωτική φύλαξη και διατήρηση.

Έχω διαβάσει (και το λένε και στα σεμινάρια που προανέφερα) ότι τα βλαστοκύτταρα ενός παιδιού δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν από το ίδιο στην περίπτωση σοβαρών ασθενειών γιατί και αυτά "κουβαλάνε" την ασθένεια.

Αν ένα παιδί, του οποίου τα βλαστοκύτταρα έχουν καταψυχθεί για να χρησιμεύσουν σε θεραπεία, εμφανίσει κάποια στιγμή λευχαιμία, τότε και τα κύτταρα αυτά θα εξελιχθούν αργότερα σε λευχαιμικά. Θα χρειαστεί, λοιπόν, το παιδί αυτό βλαστοκύτταρα ενός άλλου παιδιού, τα οποία είναι άγνωστο κατά πόσο και πού θα βρεθούν, αφού οι ιδιωτικές τράπεζες δεν ασχολούνται με την ιστοσυμβατότητα των κυττάρων που φυλάσσουν.

Γνώμη μου είναι λοιπόν πως όσο περισσότεροι γονείς δίνουν τα βλαστοκύτταρα στη δημόσια τράπεζα, τόσο πιο εύκολο θα είναι για τα παιδιά όλων μας να βρούνε συμβατό μόσχευμα αν χρειαστεί (κάτι που το απεύχομαι σε όλους φυσικά).

Όλα αυτά βέβαια είναι απλά πράγματα που έχω διαβάσει και δεν αποτελούν επιστημονική άποψη μια και καμία σχέση δεν έχω με το χώρο.

Φιλιά σε όλες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλημερα...γεννησα επιτελους...και με χαρα εδωσα ολα τα απαραιτητα για την συλλογη...ακουστε ομως τι εκανε μια μαια...η οποια με ταραξε..αλλα αποφασισα να μην στεναχωριθω ακομα δεν γεννησα...εγω το καλο ηθελα να κανω και οτι εγινε εγινε...λοιπον..πηρε τα βλαστοκυτταρα και τα εβαλε χωρις την σακουλα μεσα στο ψυγειακι μαζι με τις παγοκυστες....και το ψυγειακι μεσα στη σακουλα..οπου δεν χωραγε κιολας...αρχισα να φωναζω και μου λεει...τοσα εχω κανει...ετσι γινεται...τελικα τα βγαζει τα τυλιγει με χαρτοβαμβακα..τα βαζει μεσα στην ισοθερμικη τσαντα..μαζι με τις παγοκυστες παλι και την κλεινει και την βαζει μεσα στο ψυγειακι...φευγει παω να την ανοιξω για να τα φτιαξω αλλα η τσαντα εχει αυτοκολλητη ταινια και δεν ανοιγε...ημουνα σαν τρελη αλλα ειπαμε...θα ηρεμησω δεν θα χαλαστω για αυτο...πηρα την κουριερ και ηρθαν και τα πηραν γιατι δεν μπορουσαμε με τιποτα να παμε εκει...τωρα οτι εγινε εγινε....εγω προσπαθησα παντως...αλλα τι να πω...αν ηταν για το δικο της παιδι που τα χρειαζοταν να δειτε πως θα τα προσεχε...ελεος!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...