Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ,ΜΑΡΤΙΟΥ,ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2011 ΕΛΑΤΕ ΝΤ ΛΕΜΕ Ν6


Recommended Posts

ευχαριστώ μικι μου...υπομονή κάνω.....δεν περνάνε και αυτές οι μερες....ουφφφφφ...

εύη μπήκα και είδα 40 έχει το μπανακι και με τα παιχνιδάκια μαζί 50!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 926
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μαρουλακι εγω τον ανασταση τον εβαλα σε κρεβατι κανονικο οταν ηταν εναμησι χρονων

αλλα δεν εχει πεσει, ετσι οπως ειναι τοποθετημενο το κρεατι κιολας ειναι πολυ δυσκολο

απο τη μια μερια ειναι ο τοιχος κ απο την αλλη ειναι η κουνια του μικρου που φτανει σχεδον μεχρι τη μεση του κρεβατιου, δεν ξερω αν καταλαβατε...

αλλα τον εβαλα γιατι στην κουνια του δεν κοιμοταν καθολου, μπλεκονταν τα ποδια του αναμεσα στα καγκελα κ ξυπνουσε αμεσως

μικι καλα να περασετε με την κουμπαρουλα σου!!

χριστινακι αν εχεις πολλα υγρα μαζεμενα μπορει να ειναι κ η "ταπα" που εφυγε!

εχεις πονακια?

χαχαχαα α ρε αννα μαρια!! σταματα να παιρνεις τοσα πραγματα για το μωρο, ουτε τριδυμα να ειχες!!!

μικι εγω εχω καμια 10αρια εσωρουχακια μακρυμανικα καμια 7 κοντομανικα κ 10 φορμακια

τα εχω ηδη απο τον ανασταση

κ 2-3 σετακια με παντελονακι ζακετακι σκουφακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γειαααα ...μαγειρεψα πεθαναααα καθομαι λιγο και περιμενω να γινουν τα μακαρονια για να φαμε...απο φορμακια καμια 10αρια πηρα..εχω και απο τον Χριστοφορο οποτε δεν πηρα πολλα...γενναω και περιεργη εποχη και ολα ηταν τοσο καλοκαιρινα οποτε πηρα λιγα για να παρω αργοτερα πιο χειμωνιατικα..Χριστινα δεν το εχει σε φουξια στο Μαρια εβιτα για αυτο και το πηρα απο το Λητω..προσφορα εχει μονο το λιλα και δεν το ηθελα σε λιλα..επισης εχει 40 ευρω στο μαρια εβιτα και 42 στο λητω και μιας και ηθελα και αλλα πραγματα απο εκει λεω ας το παρω απο το λητω να μην πληρωνω εξοδα αποστολης..στο Χριστοφορο ειχα κανονικο μπανακι που δεν κλεινει εννοω με σιδερο βαση την βαση την εχω ακομα αλλα το μπανακι το χειμωνα επεσε σχεδον πανω στο κεφαλι μου και εσπασε...ασε που δεν ειχα που να το βαλω...ενω αυτο κλεινει και τελος...πηρα και ενα σφουγγαρι απο τα τζαμπο το οποιο με ειχε βολεψει πολυ γιατι το εβαζα μεσα στο μπανακι και ξαπλωνε το μωρο και ηταν μια χαρα...κοντευω και εγω..λιγο μου εμεινε...τι αλλο μωρε ηθελα να πω...ουτε που θυμαμαι..παω για φαγητο και θα μπω αργοτερα φιλιααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι εύη μου σε συμφαιρει έτσι όπως τα λες...

εγώ από φορμακια πήρα.και κοντομανικα αλλά και 3-4 μακρυμανικα και βλέπουμε ανάλογα και τα δώρα που θα μας κανουν....

λενα μου υγρα εχω συνέχεια...και πιο πολλά είναι διαφανή σαν νερό...εχω και άσπρα...από ότι εχω διαβάσει είναι φυσιολογικό τώρα ε???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν γνωρίζω τα αναγνωριστικά σημάδια του τοκετού γιατί την κόρη μου την γέννησα με πρόκληση αλλά από αυτά που λές Τιτινάκι μου φαίνεται ότι ο μπέμπης θα έρθει μέσα στα επόμενα 24ωρα!!!!!! Προετοιμάσου λοιπόν!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φορμάκια εγω εχω από την Αλεξία σε ουδετερα χρωματα γυρω στα 10 κ φανελακια κοντομανικα τα περισσοτερα κ 2 μακρυμανικα! Κατα τον Νοεμβριο θα παρω λιγα ακομη μακρυμανικα!

titinaki πλησιάζει η ώρα, ετοιμάσου!!!! Μήπως είναι όντως αμνιακο υγρο αφου ειναι διαφανη κ λεπτορευστα? Μηπως να το ελεγες στο γιατρο? Μηπως να ερχοσουν Αθηνα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά λέει το Μαρούλι Τιτίνα μου....μήπως να επέστρεφες Αθήνα??????? Και να ενημερώσεις οπωσδήποτε τον γιατρό σου!!!!!!

Εγώ φορμάκια δεν νομίζω να πάρω, έχω πάαααααρα πολλά από την κόρη μου...θα πάρω σίγουρα ένα καινούριο για όταν βγούμε από την κλινική! Από φανελάκια (μονοκόμματα πάντα) επίσης έχω πάαααααρα πολλά από την κόρη μου και για την έξοδο από την κλινική μου πήρε η αδερφή μου ένα σετ (φανελάκι, γαντάκια και σκουφάκι) μούρλια mini raxevski!!!! Φιγουρινάκι θα το έχω το κοριτσάκι μου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τιτινάκι μου για να είσαι ήρεμη και να μην πιέζεσαι καλό μου τηλεφώνησε τον γιατρό σου και ανέφερε σε παρακαλώ όσα μας είπες.....αυτός σίγουρα ξέρει καλύτερα από όλες μας.....προσωπικά έτσι θα έκανα..;)

Νάσια μου γλυκιά.......σκέφτομαι να πάρω 10 εσωρουχάκια-κορμάκια μονοκόματα-κοντομάνικα και 10 φορμάκια μακρυμάνικα για ύπνο και μέσα στο σπίτι....:)....λές για αρχή να είναι καλά..???....πήρα βέβαια ένα πολύ όμορφο φορμάκι εξόδου με ζακετάκι....:)......απλά για το σπίτι το μωράκι μου τί θα χρειαστεί?.....είναι αρκετά αυτά για τον πρωτο καιρό???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και θα πάρω και μια φόρμα εξόδου χειμωνιάτικη-μονοκόματη.....αυτή που είναι σαν μπουφανάκι σε περίπτωση που το βγάλουμε το μικράκι μας έξω...;)....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

miki μου πηρα 10 κοντομανικα μεχρι στιγμης φανελακια και 8 φορμακια.εν ξερω αν θα παρω και μακριμανικα φανελακια....εσεις τι λετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασάκι μου γλυκό....:)....μάλλον πρέπει να πάρω και εγώ κάπου τόσα.....γιατί μιας που θα γεννήσουμε με το καλό χειμώνα θα είναι δύσκολο και για εμας και για τους άλλους να τρέχουν να μας παίρνουν πράγματα που τελικά αμελήσαμε εμείς....και για να το θέσω καλύτερα εγώ....χιχιχιχιχι...μάλλον έχω πάρει δείγμα από όλα αυτά που χρειάζεται το μικρό μου...πρέπει να πάω από Τρίτη να εξοπλισθώ και άλλα.....εγώ πήρα μόνο 5 εσώρουχα μονοκόματα κοντομάνικα.......φορμάκια καθόλου.........μόνο το φορμάκι εξόδου πήρα μαζί με το ζακετάκι του...;).....από θέμα ρούχων...:)....έχω πολύυυυυυυυυυυ μέλλον ακόμη..χιχιχι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν, Χριστίνα, η κοινή γνώμη θέλει να πάρεις το γιατρό σου! Οπότε, ΠΑΡΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ!!!

Άσχετο: όπως πολλές φορές σας έχω πει, ο άντρας μου, το καμάρι μου, το χρυσάφι μου, κ.λπ. θα σηκωθεί να πάει Μυτιλήνη και θα μ' αφήσει μόνη μου στην κατάστασή μου, μπλα μπλα. Υποτίθεται ότι θα έμενε στον αδελφό του (τον μεσαίο) και δε θα είχε έξοδα διαμονής, ενώ θα είχε ελάχιστα έξοδα διατροφής (π.χ. θα ψώνιζε κάποια τρόφιμα, καμιά ταβέρνα, κ.λπ.). Σήμερα, όμως, μου ήρθε η αναλαμπή και τον ρώτησα πού θα μένει τελικά, αφού στον μεσαίο αδελφό τώρα μένει ο μικρός που χώρισε, και έχουν μόνο δύο δωμάτια, ενώ αυτοί είναι ήδη τέσσερις (ο αδελφός, η γυναίκα του, η κόρη τους και η κόρη του αδελφού από τον πρώτο γάμο). Και μου λέει το καμάρι μου ότι θα μένει στα ενοικιαζόμενα δωμάτια του αδελφού της γυναίκας του μεσαίου αδελφού (:P), αλλά δε γίνεται να αφήσει τους γονείς του να πληρώνουν, γιατί "δεν είναι σωστό" και "ε, δε θα δώσω στη μάνα μου 100 ευρώ για τα έξοδα; 100 ευρώ δεν είναι και κανένα σπουδαίο ποσό". Δεν ξέρω αν είναι σπουδαίο ποσό, αλλά ξέρω ότι εγώ τα βγάζω τα 100 ευρώ, όχι αυτός. Τέλος πάντων, τελικά παίρνει τη μάνα του και του λέει ότι θα τους κάνει "ειδική τιμή", 25 ευρώ το τρίκλινο. Εν τω μεταξύ, αυτοί θα είναι τέσσερις (γονείς, άντρας μου και γιαγιά). Οπότε, μπορεί να βάλουν και ένα τέταρτο κρεβάτι στο τρίκλινο!!!! Αυτό δεν είναι διακοπές! Είναι κάτεργα!!!!! :D:D:lol: Τουλάχιστον, τώρα είναι εξακριβωμένο ότι θα περάσει χάλια!!! Και επίσης, σε περίπτωση που έρθουν, δεν έχω καμία υποχρέωση να τους φιλοξενήσω στο σπίτι μου, αν και, δεν υπάρχει περίπτωση να έρθουν ποτέ τα αδέλφια του (τώρα στεναχωρέθηκα...).

Αλλά εκνευρίστηκα τώρα που πρέπει να δώσω κι εγώ λεφτά, για να πάει διακοπές (διακοπές, λέμε τώρα) κι εγώ να κάθομαι εδώ πέρα να βράζω στο ζουμί μου και να αγχώνομαι για το αν θα μας φτάσουν τα λεφτά να κάνουμε αγορές για το μωρό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μικάκι μου νομίζω για αρχή καλά είναι αυτά που πήρες! Μην ξεχνάς ότι φορμάκια-ρουχαλάκια θα σου φέρουν πολλά δώρα, πιστεύω ότι δεν θα χρειαστεί να πάρεις άλλα, τα κοντομάνικα εσωρουχάκια δεν ξέρω κατά πόσο θα σου χρειαστούν αφού γεννάς Δεκέμβριο και μέχρι να ανοίξει ο καιρός ίσως να μην κάνουν στο μπεμπέ.....τί νούμερο πήρες? Στο σπίτι μέσα θα φοράει μονοκόμματα φορμάκια νομίζω, κι εγώ με τέτοια την είχα την κόρη μου κι επειδή λερωνόταν συνέχεια (κακάκια, γουλίτσες κτλ.) την άλλαζα 3-4 φορές την μέρα! Αλλά έτσι κι αλλιώς μας είχαν φέρει τόσα πολλά ρουχαλάκια δώρα που δεν καταφέραμε να τα βάλουμε όλα......να φανταστείς την έντυνα καλά μέσα στο σπίτι καμιά φορά για να μη πάνε χαμένα τόσα ρούχα αφόρετα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μακρυμάνικα εσώρουχα μονοκόματα δεν θα παρω καθόλου..........θα πάρω πάλι κοντομάνικα...κατάλαβες αυτά με τις κόπιτσες που ανοίγουν από κάτω........και φορμάκια ύπνου-σπιτιού μακρυμάνικα..:)......ζακετάκια, καλτσάκια, σκουφάκια και γαντάκια......κουβερτάκια, πετσετάκια, σελτεδάκια, σεντονάκια...χιχιχιχι....μόνο αυτά τα ολίγα...:)

Νάσια μου τα κοντομάνικα φορμάκια που πήρα είναι εσώρουχα....όχι για να μένει μέσα στο σπίτι με αυτά......είναι εκείνα που τα φοράει το νινί κάτω από τα φορμάκια του.....:)..μάλλον σε μπέρδεψα έτσι όπως τα αποκάλεσα και αυτά....χιχιχι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

διόρθωση.....Νάσια έχεις δίκιο λέει η μητέρα μου....πρέπει να πάρω και μακρυμάνικα εσώρουχα....χιχι...

Αναστασάκι μου μακάρι να ξερα...τα χω χαμενα και εγώ.....σίγουρα θα ξέρουμε πάντως για το δεύτερο... :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Κορίτσι μου καταρχάς συγχαρητήρια! Πλέον και υπερηχογραφικά επιβέβαιωσες την εγκυμοσύνη σου κι όλα δείχνουν ό,τι έπρεπε να δείξουν με βάση την εβδ κύησης. Αυτό για τη μέτρηση μη σε απασχολεί, ούτως ή άλλως το βίωσες και με προηγούμενη εγκυμοσύνη όπως λες κι όλα πήγαν καλά! Κι εμένα μου το μετρήσαν 6 μέρες μικρότερο απ' την μέτρηση με βάση την ΤΕΡ, αλλά μεγαλώνει σταθερά με αυτό το ρυθμό μέχρι στιγμής. Επίσης, να έχεις κατά νου ότι η μέτρηση με βάση την ΤΕΡ λαμβάνει υπόψη έναν ιδανικό κύκλο 28 ημερών και με ωορρηξία 14η μέρα, που είναι το φουλ ιδανικό σενάριο. Μπορεί να είχες καθυστερημένη σύλληψη - επίσης, σ αυτή τη φάση το έμβρυο είναι τοσοδούλικο οπότε είναι δύσκολο να μετρηθεί με ακρίβεια.  Όσο για την τομή, δεν έχω γνώση να σου απαντήσω, αλλά καλώς πιστεύω σκέφτεσαι να μιλήσεις με κάποιον γιατρό ίσως πιο εξειδικευμένο σε εγκυμοσύνη μετά από καισαρική που ίσως σε κατατοπίσει καλυτερα 😊 
    • Ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου! ❤️ μ' έπιασε και μια μικρότερη κρίση σήμερα στο σούπερ πάλι, αλλά αυτή τη φορά έπραξα αμέσως και έκανα αυτό με τις αναπνοές, ευτυχώς όλα καλά 😊 Αύριο έχω βιντεοκλήση με τη γιατρό μου (εν τω μεταξύ αυτή το π΄ροτεινε, δε ξέρω γιατί 😅, μάλλον για να τσεκάρει πως πάω με τη λοίμωξη) και θα της το αναφέρω ως γεγονός. Εγώ τώρα έχω κλείσει ένα ακόμα υπέρηχο την άλλη βδομάδα 18 του μηνός που θα έχω μπει με το καλό στην 11η εβδ και μετά από 2 εβδ έχω την αυχενική. Εύχομαι να φτάσουμε αισίως σ' αυτό το στάδιο όλες μας 🙏 κι εμένα δε σας κρύβω μ επιασαν κάτι ανασφάλειες πάλι, κυρίως γιατί φοβήθηκα μην η κρίση πανικού το Σάββατο έκανε κακό στο μωράκι, αλλά πρέπει να εμπιστευτώ το σώμα μου και το μωρό μου 💖 
    • Πραγματικά δε με πτοεί τίποτα. Ας είναι καλά η μπουμπού... εγώ αντέχω!!! 2,5 μήνες είναι... θα περάσουν! 🙂
    • Ωχ βρε κορίτσι μου υπομονή δεν είχα θέμα με Γοπ εγω πριν λιγες μερες με έπιασε το στομάχι μου βράδυ έκανα πολύ εμετό δεν ξέρω τι είχα πάθει ευτυχώς την επομενη ήμουν καλά  Φτάνουμε σιγά αίγα στο τέρμα και θα ηρεμήσουμε 😊  
    • Εγω κορίτσια με παιδιατρο είχα ρωτήσει εδώ κάτι μαμάδες που πηγαίνουν και την πήρα τηλ όταν γέννησα και πήγα  σπιτι μετά το μαιευτήριο  κλείσαμε ραντεβού και πήγα στο ιατρείο της (δεν ήρθε σπίτι ) να την εξέταση αλλά εδώ στο χωριό είναι και πιο απλά τα πργαματα τώρα εκεί μπορεί να θέλεις να ρωτήσεις αν μπορεί να σε αναλάβει 🤷‍♀️ εγω έτσι και αλλιώς δεν είχα και πολλές επιλογές με παιδιατρο.. 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...