Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ,ΜΑΡΤΙΟΥ,ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2011 ΕΛΑΤΕ ΝΤ ΛΕΜΕ Ν6


Recommended Posts

Γειά σας κοριτσάκια!!! Πόσα γράψατε βρε θηρία; Μια ώρα έκανα να σας διαβάσω!!!

Εγώ χτες, όπως σας είπα, κοιμήθηκα στη μάνα μου. Καλά μιλάμε, καθόλου δεν το μετανιώνω που αγόρασα διαμέρισμα. Δε συγκρίνεται ο μικρός χώρος του διαμερίσματος με το ανέβα-κατέβα σκάλες της μονοκατοικίας. Συν ότι έχω ξεσυνηθίσει στο σπίτι της μάνας μου και μου φαίνεται πάρα πολύ άβολο γενικώς... Συν ότι κοιμήθηκα σε ένα αφόρητα χάλια στρώμα και με έπιασε και η μέση μου και ο αυχένας μου... Και θα κοιμηθώ και σήμερα εκεί, κλααααααααααψ.....................

Όσο για το βάψιμο, μόλις τελείωσε το παιδί και τα δωμάτια έγιναν πολύ ωραία. Το γκρι και το γαλάζιο του δωματίου μας δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με αυτά του χρωματολογίου. Είναι αρκετά πιο έντονα, αλλά νομίζω είναι και πιο μοντέρνα! Το γραφείο έγινε τέλειο, ένα υπέροχο λιλά!

Το θέμα είναι ότι σήμερα φυσάει πάρα πολύ και όλο το σπίτι έχει γεμίσει με ένα παχύ στρώμα σκόνης... Περπατάμε κι ακούμε τη σκόνη να τρίζει κάτω απ' τα πόδια μας. Τώρα να καθαρίσουμε δεν έχει νόημα, γιατί σε πέντε λεπτά θα ξαναγεμίσει... Ελπίζω να σταματήσει πιο μετά, για να μπορέσουμε να μαζέψουμε λίγο...

Όσο για τα ρούχα, νομίζω, δεν υπάρχει λόγος να αγχωνόμαστε! Επειδή δεν ξέρουμε, υποθέτουμε! Νομίζω ότι όταν γεννηθούν τα μωρά μας, θα μάθουμε μαζί τους, κι ό,τι χρειαστεί και δεν το έχουμε, θα το αγοράσουμε. Εμένα σελτεδάκια μου έραψε μερικά η μάνα μου, και θα μου ράψει κι άλλα, όπως επίσης και τις υφασμάτινες πάνες που ευελπιστώ να χρησιμοποιήσω!

Αγγελική, τα ρούχα των μωρών που λένε ότι δεν κάνει να τα αφήνουμε βράδι απλωμένα, είναι πρόληψη, όχι θέμα υγιεινής, όπως τα υπόλοιπα που λένε ότι δεν κάνει η λεχώνα να κάνει μπάνιο, ή να λουστεί, ή ότι δεν κάνει να κόψεις τα νύχια σου το βράδι, κι άλλα τέτοια ωραία!

Δώρα μου, τι σου κάνανε παιδάκι μου; Δεν κατάλαβα καλά. Με τη δουλειά, σε πιέζουν να μην πάρεις άδεια;

Νία μου, κι εγώ είχα κάτι πονάκια κάτω χαμηλά, ακριβώς πάνω απ' το πιπί. Αγχώθηκα λίγο, αλλά νομίζω τώρα σταμάτησαν. Μαρούλι, λες να είναι το ίδιο που έχεις κι εσύ;

Ηλιάννα, το πρησμένο πιπί (:) ) εγώ το έχω όταν πηγαίνω τουαλέτα να ενεργηθώ και σφίγγομαι. Μετά συνήθως μπαίνω στο μπάνιο για πλύσιμο και το καταλαβαίνω ότι είναι πιο πρησμένο. Αλλά μόνο τότε, όχι συνέχεια.

Εγώ παρήγγειλα σλινγκ από την κοπέλα που μου σύστησε η Εύη. Κι εγώ τρελαίνομαι να βλέπω μαμάδες με μωρά σε μάρσιππο/σλινγκ!!! Το μέι τάι πώς το λένε, δεν το ήξερα.

Μάντι, το μωρό νομίζω είναι καλύτερο σε καθισματάκι αυτοκινήτου.

Αχ, δε θυμάμαι τι άλλο γράψατε... Ήταν και τόσα πολλά...

Εμείς σήμερα βάλαμε στο φούρνο τσιπούρες με πατάτες και κολοκυθάκια λεμονάτα.

Αναστασία, Εύη, Χριστίνα, Μίκι, φιλάκια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 926
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τιτινάκι κούκλα η κοιλίτσα!!!!! Καλά λένε ότι στα αγόρια είναι πιο μυτερή....η δική μου είναι ολοστρόμπουλη (έτσι την χαρακτηρίζω) και έχει απλώωωωωωωσει...... :lol:

Αγγελική μου κι εγώ ακριβώς για τον ίδιο λόγο παρήγγειλα το mei tai, μου φάνηκε πιο βολικό....αλλά η κάθε κοπέλα ξέρει καλύτερα τί την βολεύει και τί όχι! Πιθανόν να τα πουλάνε και σε μαγαζιά με βρεφικά είδη, δεν γνωρίζω, και δυστυχώς δεν είχα και την δυνατότητα να ψάξω, κι εγώ όπως βλέπεις από το ίντερνετ το παρήγγειλα! Αααααα τώρα θυμήθηκα και το άλλο που ρωτούσες......κι εγώ ΠΟΤΕ δεν αφήνω μπουγάδα (ειδικά της κόρης μου ακόμα και τώρα που μεγάλωσε και βαπτίστηκε) έξω!!!!! Εδώ στα χωριά έχουμε ακούσει πολλές ιστορίες για αγρίους που λένε ότι "βουτάνε" ρουχαλάκια" από ασαράντηστο μωράκι και κάνουν διάφορα.......όσο και να μην πιστεύεις στις προλήψεις όσο να 'ναι αγριεύεσαι!!!!!!!!! Επίσης λένε ότι απαγορεύονται οι επισκέψεις μετά την δύση του ηλίου άμα δεν έχεις σαραντήσει, η μαμά μου κάθε φορά που έφευγε μου άναβε καρβουνάκια και λιβάνι έξω από την πόρτα γιατί όπως καταλαβαίνεις ήταν πολλές ώρες στο σπίτι μου! Εντάξει κι εγώ δεν τα πολυπιστεύω αυτά αλλά για τον φόβο των Ιουδαίων τα τηρούσα!!!!

Άννα Μαρία καλό ξεμπέρδεμα με την σκόνη........δεν την αντέχω καθόλου και με πιάνει τρελό φτέρνισμα!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νασια, εμενα γενικα δεν μου αρεσει να αφηνω ρουχα εξω γιατι εχει υγρασια συνηθως την νυχτα αλλα προσφατα διαβασα κι αυτο για τα μωρα και λεω τι αλλο θα μαθουμε..

Αννα μαρια, ολα κι ολα αλλα αυτο που λες που οτι δεν πρεπει να λουζεται η λεχωνα, πρωτη φορα το ακουω. Δηλαδη μενεΙς σαραντα μερες απλυτη?????ε οχι! Εγω για να ειμαι ειλικρινης, σε καποια πραγματα ειμαι προληπτικη αλλα να μεινω σαραντα μερες απλυτη δεν θα το εκανε ακομα κι αν μου εταζαν εκατομμυρια!ειδικα τωρα το καλοκαιρι ουτε κι εγω ξερω ποσες φορες κανω μπανιο σε μια μερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

NAI PISTEVW PWS O MPEMPOULIS EXEI KATEVEI POLY!!!!!!ETSI TO NIOTHW....LOGIKA THA KATEVEI KAI ALLO AKOMA..........

AYTO GIA TA ROUXALAKIA TO EXW AKOUSEI KAI EGW!!!!!!

ALLA 40 MERES ALOUSTH ELEOS OUTE KAI EGW THA KATHOMOUN...KAPOIA PRAGMATA POU LENE EINAI POLU YPERVOLIKA VRE KORITSIA!!!!!!!!!!!!

PWPW EXW KSAPLWSEI STO PLAI KAI MPEMPIS KANEI KATI APLES OLH MOU H KOILIA KOUNIETE!!!!!!!!!!!!

ZYGISTIKA PRIN LIGO KAI EYTYXWS EIMAI STA +12 KILA AKOMA!!!PALI KALA!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια χαρα ειναι τα +12!! μολις γεννησεις, υπολογησε ποσα θα φυγουν αρα οταν με το καλο πας σπιτακι υστερα απο τεσσερεις μερες, θα εχεις χασει ολα τα κιλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα διαβασα τοσες σελιδες που δεν θυμαμαι τι διαβασα...το ιδιο προβλημα καθε φορα..χιχχι..και εγω το sling θελω να παρω απο την κοπελα στο facebook που ειπα και στην Αννα Μαρια με hello kitty επανω και κανει 40ευρω,μαζι με κατι στρας και τετοια που θελω..χιχιιχ..βρικα και ενα μαγζι που εχω φιλο στο facebook με πολλα πραγματα με hello kitty...ηθελα και την αλλη φορα να το βαλω αλλα δεν το εβρισκα...σας βαζω το λινκ

http://www.facebook.com/pages/HAPPY-HOM ... ?sk=photos

σας αφηνω μπας και καταφερω να ξεκουραστω...Χριστινα μια χαρα τα +12..εγω στα 6 ειμαι...αμα παντως μου το ελεγε κανεις δεν θα το πιστευα...ακομα δουλευω ομως και νομιζω οτι αυτο επαιξε ρολο...σημερα πηρα και τα αποτελεσματα κολπικου υγρου...ουτε μυκυττες ουτε τριχομοναδες ουτε στρεπτοκοκος...πως λεγεται...μια χαρα...την αλλη τεταρτη παλι στο γιατρο...εκτος και αν εχω γεννησει μεχρι τοτε...χιχιχι..φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

TELEIA TA 6 KILAKIA EVI MOU!!!!STILAKIA KAI OI 2 SAS EISASTE E?????????? :D:D:D:D:D

ANTE MIA XARA KAI OI EXETASEIS SOU OLA KATHARA!!!!!!ANTE ME TO KALO O GIATROS THN TETARTH....DEN THA GENISEIS KALE AKOMAAAAAAAAAAA.........HREMHSEEEEEEEEEE EXW SEIRA EGW PRWTA..XAXAXAXAXAXAXA :lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγελική, υπάρχουν διάφορες προλήψεις, διαφορετικές σε κάθε μέρος. Αυτό με το λούσιμο (μόνο μαλλιά, δηλαδή) μου το έλεγε μια φίλη μου απ' τη Σιάτιστα. Μια άλλη φίλη μου που δουλεύει στο Κέντρο Προληπτικής Παιδιατρικής και έχει γυρίσει τα παραρτήματα σε όλη της Κύπρο μου έλεγε ότι μια φορά στην Πάφο ήρθε μια κοπέλα από ένα χωριό με τη μάνα της και το νεογέννητο μωρό της (στο συγκεκριμένο κέντρο τα παιδιά τα παίρνουμε λίγων ημερών, θα σου πουν και στην κλινική που θα γεννήσεις). Όταν ήρθε η κοπέλα μια πολύ άσχημη μυρωδιά χτύπησε τη μύτη της φίλης μου, η οποία φυσικά δε σχολίασε. Μετά, εκεί που μιλούσαν, της είπαν μάνα και κόρη ότι η λεχώνα απαγορεύεται να κάνει μπάνιο και για τις σαράντα μέρες!!!!!!!!!!!!!!!!!! Φανταστείτε αυτήν την κοπέλα, με τα αίματα από κάτω να τρέχουν και να πήζουν, τον ιδρώτα, κ.λπ., και να παίρνει το μωρό να το θηλάσει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εγώ δεν πιστεύω απολύτως τίποτα απ' όλα αυτά, ούτε στο μάτι, ούτε σε καμία άλλη πρόληψη. Είναι όλα ανοησίες. Αντίθετα, η πεθερά μου τα τηρεί με θρησκευτική ευλάβεια.

Χριστίνα, τα +12 μια χαρά είναι! Κι εγώ κάπου εκεί υπολογίζω να φτάσω, +10, +12, κάπου τόσο! Τώρα είμαι στα +5.

Εύη, μια χαρά η καλλιέργειά σου! Φύσα κι από δω, να βγει κι εμένα πεντακάθαρη την άλλη φορά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα μαρια, αυτο ειναι υπερβολη. Κι εγω τηρω καποια εθιμα και ειμαι προληπτικη αλλα μεχρι ενα σημειο.αλλα οντως ειναι ασυλληπτο να μεινεις σαραντα μερες απλυτη και μαλιστα μετα απο την γεννα. Καταρχην αν σε σκισουν και σου κανουν ραφες οπως εχω ακουσει, δεν θα πρεπει να πλενεσαι συνεχεια για να μην παθεις καμια μολυνση?!τα παλια τα χρονια μπορει να πιστεψω οτι καποιες γυναικες το εκαναν αλλα το 2011 ποια το κανει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΙ αν έχω ακούσει έθιμα για την λοχεία αλλά αυτό με την......απλυσιά παραπάει!!!!!! Εγώ όταν γέννησα την κόρη μου, την ίδια μέρα σηκώθηκα και έκανα μπάνιο......είχα κάνει φυσιολογικό τοκετό βέβαια γιατί αν είχα κάνει καισαρική δεν νομίζω ότι θα μπορούσα!!! Πάντως σίγουρα θές να "ξεβρωμίσεις" πριν καν βγείς από την κλινική.....όχι να κάτσεις 40 μέρες άπλυτος!!!! Μπλιάξξξξξξξ

Ίσα ίσα που ισχύει αυτό που λέει και η Αγγελική, πρέπει να πλενόμαστε συνέχεια, βοηθάει να επουλωθούν πιο γρήγορα τα ράμματα....μιλάω πάντα για φυσιολογικό τοκετό, δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο στην καισαρική! Όπως και να 'χει δίνουν οδηγίες και οι γυναικολόγοι.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια!!

δε τα διαασα ολα, εχετε γραψει πααααααααρα πολλα!

αγγελικουλα μου, αυτες οι μπουρνοζοπετσετουλες που λες θα του κανουν μεχρι 3-4 μηνων, καλυτερα τις υπολοιπες να τις παρεις κανονικες. κ εγω 2 εχω τετοιες κ ειναι αρκετες.

σελτεδακια παρε να εχεις, εχουν αρκετες διαρροες τα μικρα, ουτε θα καταλαβαινεις ποτε θα λερωνονται! εγω τα επλενα ξεχωριστα, ηταν τα μονα που επλενα στους 90 γιατι πολυ πασαλειμμα οπως λεει κ η νασια!! ειδικα καμια φορα δεν εκανε κακα για κανα 2 μερες κ μετα χεζοταν μεχρι το λαιμο!

σεντονακια μην παρεις πολλα, παρε 1-2, συνηθως τετοια δωρα φερνουν στην αρχη, εμενα τουλαχιστον με ειχαν γεμισει!

τεντυ τι να πω για τα σχολια, κανενα ελεος δεν υπαρχει πια!!

τιτινακι αντε ετοιμασε τη βαλιτσουλα σου κοριτσακι μου! ερχεται το κουκλακι!

οι υπνοσακοι ειναι πολυ βολικοι, αλλα ετσι κ αλλιως στην αρχη δεν κουνιεται πολυ το μωρο, βολευεται κ με μια τυλιγμενη κουβερτουλα, εγω υπνοσακο αρχισα να του βαζω γυρω στους 6 μηνες

μαντι εγω προσωπικα θα σου ελεγα να το βαλεις στο καρεκλακι, ειναι μεγαλη η αποσταση 45 λεπτα. καλυτερα να εχετε το κεφαλι σας ησυχο

νασια κ εγω θελω να παρω μειται.. αλλα μου φαινεται πολυ δυσκολο στο δεσιμο.

οταν το παρεις κ το δοκιμασεις πες μου πως σου φανηκε, εγω εχω ενα απλο σλινγκ

πωπω τι βλακειες ειναι ολα αυτα που λενε για τις λεχωνες... οτι ναναι!!

αννα μαρια καλα ξεμπερδεματα με τη σκονη!

ο αναστασακος μου εχει πυρετο το καλο μου, μεχρι 39 του εχει ανεβει

χτες το βραδυ ξενυχτησαμε, ειχε συνεχεια ριγος το πουλακι μου

τα λεμε το ραδυ φιλακιαααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαϊμουδάκι μου αρωστούλης είναι ο Αναστάσης????? Περαστικά του μωρέ το γλυκούλι μου......καλοκαιριάτικα να είναι κρεβατωμένο το γλυκάκι μου!!!!!!

Δεν είναι δύσκολο το δέσιμο του mei tai Λενάκι μου.......οι ράντες πάνε πίσω χιαστή και έρχονται μπροστά και δένουν! Στο Αστεράκι slings κάπου έχει βίντεο που δείχνει πως ακριβώς δένει.....αλλιώς ούτε εγώ θα είχα καταλάβει! Τα υπόλοιπα σχέδια δεν είδα πώς δένουν αλλά φαντάζομαι θα υπάρχει για όλα αντίστοιχο βιντεάκι!!!!!

Κίσκα αυτό το λινκ του φίλου σου έχει πολύ όμορφα πράγματα hello kitty, μου άρεσαν πάρα πολλά πράγματα αλλά υποθέτω ότι για να ψωνίσω πρέπει να τον κάνω φίλο μέσω facebook?????? Γιατί εγώ δεν έχω facebook.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πωπω καλε τι διαβαζω 40 μερες χωρις μπανιο ελεος....πρωτα απο ολα αμα γεννησεις φυσιλογικα σου δινουν κατι αληφες και οσο εισαι στο νοσοκομειο κανεις μπανιο και πρεπει να τις βαζεις και φυσικα συνεχιζεις και στο σπιτι...εγω δεν τα μπορω αυτα και στο γιο μου καμια βδομαδα εκατσα σπιτι και μετα βγηκα..ειχα γεννησει Σεμπτεμβρη και δεν μπορουσα με τιποτα να μεινω μεσα...τωρα εδω τι θα κανω δεν ξερω μιας και μενω στο λημανι και οχι στην πολη και ειναι δυσκολο να πας βολτα με το καροτσι μιας και ειναι και καλα παλια εθνικη..αλλα πιστευω τις μερες που θα ειναι κλειστα το μαγαζι θα πηγαινουμε βολτουλα..δεν νομιζω να κλειστω μεσα...ακου χωρις μπανιοοο...ελεοςςς...Νασια μου δεν τους ξερω αυτους που εχουν το μαγαζι αλλα μου αρεσουν και εμενα αυτα που εχει...λογικα πρεπει να εχεις facebook εκτος και αν δεις στης πληροφορειες αμα εχει κανενα τηλεφωνο να παρεις...αλλα με το facebook καθε φορα που βαζει κατι καινουργιο μπορεις να το δεις σε ενημερωνει...μαιμουδακι περαστικα στο μιρκουλι...αχ να εχει και ζεστη να ειναι και αρρωστο ...ταλαιπωρια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το δεσιμο δεν πρεπει να το κανεις με το μωρο στην αγκαλια?

μου φαινεται τρομερα δυσκολο στην πραξη!!!! αλλα μαρεσει παρα πολυ το μειται!

ναι αρρωστος ειναι, ο πυρετος μπορει να ειναι 39 αλλα τρεχει κ χοροπηδαει σαν το κατσικι!

αχ πειναωωωωωωωωωωωωωωωω εκενα φακες το μεσημερι κ εγιναν ΧΑΛΙΑ!

μα πως γινεται να κανω χαλια τις φακες???? ελεος!

κ δεν εχω φαει τιποτα κ πειναωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω

κισκα τα γιουτοπαρ τα παιρνεις ακομα?

καλεεε εχουν εντελως ηλιθιες προληψεις!!

εγω μεταξυ αλλων θυμαμαι που μου ελεγε η μανα μου να μη μενεις κανενας επισκεπτης στο σπιτι μετα τη δυση του ηλιου

ειχε ερθει μια φιλη του αντρα μου απο αθηνα κ οταν εφυγε ηρθε η μανα μου κ λιβανιζε!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λενακι μου, εκανε 39 ο αναστασης καλοκαιριατικα?αχ αυτα ειναι τα χειροτερα..μεσα σε αυτη την ζεστη να ψηνεται το καημενουλι στον πυρετο..αχ λενα μου, εγω νομιζω οτι την πρωτη φορα που θα ανεβασει το μωρο μου πανω απο 37 θα παθω κριση πανικου..

Νασια μου, εσυ εκανες φυσιολογικο τοκετο,ε? ρε κοριτσια αυτο με τις ραφες εκει κατω και το σκισημο με ανατριχιαζει καπως.. Ποσο συχνα το κανουν σε φ.τ.?

Κατι τελευταιο.Το μωρο υποτιθεται δεν πρεπει να βγει καθολου εξω μεχρι να σαρανταρισει?παιδιατρο ποτε το πας?και νομιζω στις 40μερες το πας στην εκκλησια για να παρει ευχη..εσυ το πας η καποιος αλλος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγελική μου ώς προς τον σαραντισμό να σου πω τα εξής..::...το μωρό μέχρι να σαραντίσει λέει η εκκλησία ότι πρέπει να μείνει μέσα στο σπίτι μαζί με την μητέρα του...μετά το πηγαίνει η ίδια η μητέρα στην εκκλησία και ο ιερέας τους διαβάζει την ευχή σαραντισμού και είσαι έτοιμη να απολαύσεις βολτούλες με το νινί.....:)....η αλήθεια είναι ότι κάποιες κοπέλες τα ακολουθούν και κάποιες όχι...είναι προσωπική επιλογή της καθεμιας....οπότε...διαλέγεις και παίρνεις που λένε... :lol::lol: .....

Λενάκι μου περαστικούλια στον Αναστάση σου....:)...με το καλό να γίνει περδίκι το μαναράκι σου..:)

Girl...περιμένουμε νεάκια από την β΄ επιπέδου...:)

Madi μου από ότι κατάλαβα θα γεννήσεις Αλεξανδρούπολη......οπότε αν έχεις καλαθούνα θα κάθεσαι στα πίσω καθίσματα μαζί με το νινί....εγώ έτσι θα έκανα...μπορεί να είναι απόσταση αλλά ο δρόμος είναι καλός (Εγνατία)....αν εξαιρέσεις τις στροφές που συναντας έξω από την Αλεξανδρούπολη..:)

Εύη μου.....λιγάκι ακόμη υπομονή....:)....

Χριστινάκι μου προσεχτικά στο εξοχικό..:)...καλά να περάσεις...

Νάσια μου..;)......η κορούλα σου δεν μπορεί χωρίς εσένα εε?...

Άννα ΜΑρία μου κουράγιο με το σπίτι.....λίγη βοήθεια από τον αντρούλη σου και θα γίνει πεντακάθαρο.....πολύ ωραία χρώματα έβαλες τελικά./..;)

πολλά φιλάκια σε όλες..;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κίσκα μου θα το κοιτάξω γιατί έβαλα στο μάτι πολλά.....μην σου πώ ακόμα και τα ρολόγια hello kitty (όχι τα παιδικά) λάτρεψα και να σκεφτείς ότι έχω 4-5 καλά ρολόγια και δεν φοράω κανένα ειδικά το καλοκαίρι με την ζέστη........Μ' έχει πιάσει καταναλωτική μανία τις τελευταίες μέρες...αν είχα λεφτά θα τα είχα ξεκοκκαλίσει!!!!!!! Ίσως γιατί έχω να ψωνίσω κάτι για μένα εδώ και μήηηηηνες!!!!!

Λενάκι μου ναι με το μωράκι αγκαλιά το δένεις το mei tai, στο βίντεο δεν φαινόταν δύσκολο...τώρα στην πράξη.....αυτό με τους επισκέπτες μετά την δύση του ηλίου το έχουμε κι εμείς αλλά εγώ ξέρω ότι δεν κάνει να μπεί κανείς στο σπίτι μετά την δύση....αυτοί που είναι ήδη μέσα δεν πειράζει.....κι εμένα η μάνα μου λιβάνιζε κάθε φορά που έφευγε για καλό και για κακό!!!!! Μια φίλη μου, μου λέει ότι ακόμα και τώρα λιβανίζει κάθε βράδυ για το κακό μάτι κι ας μην είναι λεχώνα (καλέ τί λεχώνα...τα παιδιά της θα πάνε γυμνάσιο τώρα που το σκέφτομαι :lol: )

Αγγελική μου ναι με φυσιολογικό τοκετό γέννησα και έφαγα καναδυό ράμματα αλλά με την επισκληρίδιο δεν κατάλαβα τίποτα.......μετά βέβαια πονούσα για αρκετές μέρες αλλά έπαιρνα παυσίπονα, παλεύεται η κατάσταση με τα παυσίπονα μην αγχώνεσαι....το δύσκολο είναι όταν θές να πάς τουαλέτα ειδικά αν είσαι λίγο δυσκοίλιος.....Έτσι λένε ότι για 40 μέρες δεν κάνει να βγεί το λεχούδι έξω αλλά εγώ αναγκάστηκα να βγώ γιατί στον μήνα πάνω έπρεπε να πάω την μικρή στην παιδίατρο για τις πρώτες μετρήσεις κι αυτή δεν έκανε κατ'οίκον επισκέψεις! Για τον σαραντισμό πρέπει εσύ να το πας το μωρό στην εκκλησία γιατί πρέπει να πάρεις κι εσύ ευχή!

Μίκι μου τί κάνεις καλό μου????? Το μπεμπέ??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αγγελικουλα οι πρωτες φορες ειναι δυσκολες.. μετα συνηθιζεις

θυμαμαι την πρωτη φορα που επεσε κατω κ εσκισε τα χειλια του, μιλαμε για ΠΟΤΑΜΙ αιμα!!

ειχε γινει η μπλουζα του κατακοκκινη τα ρουχαμου δραμα!!

τωρα δεν αγχωνομαι τοοοοσο πολυ.

ειδικα μετα τη μια βδομαδα που περασαμε στο νοσοκομειο κ αυτα που του εκαναν, εκτος του οτι δε θελω να αγγιζει κανεις αλλος το παιδι μου, νομιζω οτι ολα τα αλλαειναι πολυ απλα..

αυτο με τα ραμματα το κανουν οι περισσοτεροι, πρεπει να το συζητησεις με το γυναικολογο σου

η δικια μου πχ δεν κοβει, κανει μασαζ με ενα λαδακι οταν βγαινει το μωρο κ λεει οτι πολυ σπανια χρειαζεται να το κανει

αγγελικουλα μπορεις να φωναξεις παπα σπιτι στις 20 μερες για να παρεις το μισο σαραντισμο

ειναι για να μπορεις να βγαινεις εξω κ εσυ κ το μωρο. ετσι λενε

κ μετα στις 40 μερες το πας εσυ

α μαντι απο κομοτηνη εισαι? απο αλεξ ειναι ο αντρας μου

μικι μου ευχαριστω για τα περαστικα

τι κανει η κοιλιτσα?

αχ νασια, εμενα μου ειχε κανει παρα πολλα ραμματα, μη σου πω σχεδον παρθενα με εκανε!

για κανα 2 μηνες ουτε να κατσω δε μπορουσα, ειχα κανει κ ραγαδα πισω κ ειχα πεθανει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νάσια μου..;)...είμαστε καλά δόξα τον Θεούλη....απλά σήμερα είχα μια κατατονία..;(....λίγο τα ποδαράκια μου με πονούσαν , λίγο η μεσούλα δεν είχα και πολύ διάθεση......:).....περιμένουμε αύριο την κουμπάρα μας και ήρθε η μαμάκα μου το πρωί και κάναμε καθαριότητα.....ίσως να κουράστηκα λιγάκι ........:)......η μπεμπούλα σου τί κάνει?...κλωτσάει?.....να μου φιλήσεις την κορούλα και την κοιλίτσα ..;)

Λενάκι μου......:).....να είσαι καλά κουκλίτσα μου...:)....σου στέλνω τα φιλιά μου...:)...:)....προσπαθώ να χαλαρώσω..:).......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουράστηκες με τις δουλίτσες καλό μου.....κι εγώ σήμερα έκανα ολίγη καθαριότητα με την μαμά μου!!!! Είδες τελικά όλες οι εγκυούλες έχουμε λυσσάξει με την καθαριότητα....λένε ότι αυτό λέγεται το "σύνδρομο της καθαρής φωλιάς"......όσο περισσότερο πλησιάζει ο καιρός που θα γεννήσουμε τόσο εντονότερο γίνεται!!!!

Άμα ξεκουραστείς θα συνέλθεις κοριτσάκι!!!!!

Φιλάκια στην κοιλίτσα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσακια μου εδώ είμαι και εγω κοιμήθηκα 3 ωριτσες και τώρα έχω έρθει στο μαγαζί μας με τον αντρουλι μου να πάρουμε κάτι πραγματάκια και μετα θα πάμε καμία βολτουλα μαλλον ;););) η κοιλιτσα ευτυχώς δεν πονάει άλλο αχχχχχχχ Παναγία μου τι πέρασα δεν σας λέω απο τον φόβο μου χαχαχαχαχα....... Καλε τι είναι αυτά με τις διάφορες πρόληψης έλεος χαχαχαχαχ και εμένα μου λένε διάφορα αλλα απο το ένα μπενουν και απο το άλλο βγενουν .....ε τα περισοτερα είναι υπερβολικά μωρε ........καλε τι όμορφο μαρσιποι είναι αυτοί ου βάζετε......"και εμένα μου αρέσει πολυ το μωρακι στο μαρσιποι χιχιχχιχιχ.......σας αφήνω τα λέμε το βραδάκι πάλι φιλακια σε ολεσσσσσσσσσσσς

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νασιούλα μου σε ευχαριστώ πολύ...:)...προαφανώς πάσχουμε από αυτό το σύνδρομο..χιχι..:)..ανατποδίδω τα φιλάκια στην κοιλίτσα..:)

Νιάκι μας καλώς ήρθες.....να προσέχεις την κοιλίτσα και τα βλασταράκια σου..:)...σε φιλώ γλυκά...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια!

Πω πω, πτώμα είμαι! Κουράστηκα πάρα πολύ να επιβλέπω τον άντρα μου. Μέχρι να σκουπίσει, να ξεσκονίσει και να σφουγγαρίσει, μου έβγαλε την ψυχή... Αμάν πια αυτοί οι άντρες! :P

Εγώ καθάρισα τους πάγκους της κουζίνας, το τραπέζι, το νεροχύτη, και τα μάτια που δε φαίνονταν απ' τη σκόνη. Τι ήταν κι αυτό σήμερα!

Τώρα σε λίγο θα πάω πάααααααλι στη μάνα μου... :( Κλαψ. Την πήρα τηλέφωνο να της πω ότι θ' αργήσω λίγο και μου είπε "εντάξει, εγώ θα ξαπλώσω και θα διαβάζω" (στις εννιά και είκοσι...).

Όσο για τις σαράντα μέρες της λοχείας, η Εκκλησία ορίζει ότι η λεχώνα και το βρέφος δεν πρέπει να μπουν στην εκκλησία, και την τεσσαρακοστή μέρα πηγαίνουν στην εκκλησία και παίρνουν ευχή. Αυτό, φυσικά, είναι απόρροια διαφόρων εθίμων της αρχαιότητας, ελληνικής και ιουδαϊκής, που ήθελαν τη λεχώνα να περιστοιχίζεται από ακάθαρτα πνεύματα. Π.χ. στην Παλαιά Διαθήκη θεωρείται μίασμα τόσο μια λεχώνα όσο κι ένας νεκρός, κι αυτός που τους αγγίζει πρέπει να κάνει καθαρμούς, κ.λπ. Αυτά σε συνδυασμό με τη φυσική ανάγκη μιας γυναίκας να μείνει στο σπίτι και να προσαρμοστεί με την καινούρια κατάσταση για κάποιο διάστημα, παγίωσαν την απομάκρυνσή της από την εκκλησία για σαράντα ημέρες και έδωσαν έδαφος σε διάφορες προλήψεις και έθιμα. Στην πραγματικότητα, αυτό, όπως και πολλά άλλα ήθη της Εκκλησίας πρέπει να αναθεωρηθεί και να καταργηθεί.

Αγγελική, απ' όσο ξέρω οι περισσότεροι γιατροί σε σκίζουν για να μην σκιστείς από μόνη σου και κάνεις ραγάδες, οπότε τα πράγματα θα είναι πολύ χειρότερα. Πάντως, απ' όσο έχω ακούσει από πελάτισσες του γιατρού μου, έτσι όπως τις ράβει, ούτε που νιώθουν τίποτα μετά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Τι κάνετε ρε κορίτσια; Εμένα με έχει φάει η αϋπνία τις τελευταίες μέρες από τους πόνους στη λεκάνη..δεν ξέρω πώς να κάτσω πια..και δε φτάνει αυτό θέλουν να μου φέρουν τώρα να κρατήσω και τα μικρά του αδερφού μου για πόσες ώρες για να πάνε για φαγητό. Μα καμία ενσυναίσθηση; Γκρρρ τα νεύρα μου..
    • Κορίτσια αποφάσισα να αλλάξω γιατρό. Ή τουλάχιστον να πάρω δεύτερη γνώμη. Τα PI της μητριαίας αρτηρίας είναι πάνω από 2..δν ξέρω. Έχω αγχωθεί με την απάθεια του γιατρού και ότι είναι τόσο απρόσιτος.  Θέλω να ξέρω ότι έχω κάνει ό,τι μπορώ για να προλάβω τις πιθανότητες. Έστω ασπιρίνη προληπτικά.. δεν ξέρω. Ακόμη και το μέτρο στο αλάτι εγώ του το ρώτησα.. καμία οδηγία.. απλά "συνεχίζουμε κανονικά".
    • Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!! Ευτυχώς με τον άντρα μου έχουμε πολύ καλή επικοινωνία σαν ζευγάρι και η απόφαση για το δεύτερο μωράκι, πάρθηκε επειτα από πολλή συζήτηση και ανάλυση της υπάρχουσας και ενδεχόμενης μελλοντικής μας κατάστασης. Οπότε είμαι χαρούμενη που ξέρω ότι αυτό το μωράκι το θέλουμε εμείς οι δυο πάρα πολύ (όσο και να αγχωνόμαστε). Απλά, ξέρεις... Ίσως είναι και οι ορμόνες... απλά θα ήθελα ένα πιο υποστηρικτικό περιβάλλον, ειδικά όταν γνωρίζουν τι έχω περάσει. Τελοσπαντων, είμαι με κομμένη ανάσα μεχρι την Τρίτη 🙏🙏  Θα περιμένω και τα δικά σου νέα, θυμάμαι ότι έχεις ραντεβού να δεις το μικρουλι σου και εσύ την Τρίτη 🙏  Σε άλλα νέα, η μπέμπα σήμερα είπε πρώτη φορά μπαμπά, πολλές φορές κιόλας και συγκινήθηκα τόσο πολύ... Αχχχ τι ευτυχία που προσφέρουν αυτά τα μικρά πλάσματα, ξεχνάς αμέσως όλη την κούραση. Κάντε κουράγιο αγαπημένες μου, σε μερικούς μήνες θα έρθουν τα θαυματακια μας,και τότε ούτε που θα θυμόμαστε τις δύσκολες αυτές στιγμές του άγχους και του φόβου ♥️♥️  
    • Να μην αγχώνεσαι καθόλου!!! Έτοιμη είναι όταν αισθανθεί σίγουρη θα περπατήσει κ μόνη της!!!😍😍😍 Μεγαλώνουν πολύ γρήγορα!!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...