Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά Μωράκια 2011 Νο15!Αυγουστιάτικοι θυσαυροί


Recommended Posts

μαρουλιτα μου κοντευεις κ εσυ?κ εγω μεχρι την παρασκευη 26 εχω δωσει διορια...εχουμε κ επετειο..λετε να ειναι το δωρακι μας?μακαρι γιατι δεν θελω αλλο...κουραστηκα...θελω να γεννηηηηηησωωωωωωωωω!!!!

συμπεθερα μου ο γαμπρος μας τι κανει?φανταζομαι δεν σας κουραζει καθολου ετσι?

καλησπερα κ στα υπολοιπα κοριτσια.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 849
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

φιλεναδες....τι κανετε...καλα και εμεις εδω...εβλεπα ονειρο σημερα...οτι γενναγα...ελεος...πονακια εχω και αραια και που οχι συνεχεια....την αλλη βδομαδα παω γιατρο...εντωμεταξυ κλασικα ολες οι δουλειες εχουν κλειστει για τις 27 που μου εχει κολλησει οτι θα γεννησω...εε τι να πω..ολοι την ιδια ημερομηνια...φιλακια στα μπεμπακιαααα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμπεθερα ο γαμπρος σου ειναι ενα πολυ ισυχο και βολικο παιδακι..εχει δε γεμμυσει διπλες απο το πολυ φαη..ασε..θα μου πει η παιδιατρος οτι εβαλε κανενα 1.5 κιλο και θα το παθω το εγκεφαλικο... :lol::lol::lol: ..

Να φανταστεις οτι υποφερει αποτους κολικους...και παλη δεν κλαιει απλα γκρινιαζει το καημενο...φτου φτου να μη τον ματιαξω....μερα με τη νυχτα με τον μεγαλο μου ειναι.

κατερινακι μου παιδια τα οποια πινουν ΚΑΙ γαλα σκονη κανουν συνηθως πρασινοκιτρινα κακα συχνα λογω του οτι οι φορμουλες ειναι εμπλουτισμενες με σιδηρο, δεν ειναι κατι το ανισυχητηκο και ειναι φυσιολογικο οπως σοπυ ειπε η γιατρος σας..οπως επισης και μυριζουν πιο εντονα οποτε μην ανισυχεις..ειστε σουπερ.

Το μητρικο γαλα διατηρειτε στο οικιακο ψυγειο απο 24-48 ωρες με ασφαλεια. Εαν ομως αποθυκευτει στο πισω μερος στο κοντηνοτερο προς την καταψυξη ραφι σε ενα ψυγειο που δεν ανοιγοκλεινει πολυ μπορει να διατηρηθει εως και 72 ωρες.

Μιχαελλα Ευακη Μαρουλιτα, αντε κοντευετε..απο μερα σε μερα θα εχουμε νεα σας

Νικολ κουραγιο μανα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhspera cesiliaki , όλο δίπλες είναι το μωράκι σου? ευκαιρία να το φας .......... :D εγω το έχω καταφάει το παιδάκι μου.........όλο το φιλάω............

που είσαστε μανούλες? όταν κοιμάται ο μπέμπης μου ξυπνάνε τα μωρά σας? :D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κάνετε κούκλες μου??? Πώς είναι τα βρεφάκια σας???

Εμένα κοιμάται το μικρούλι μου.... κι εγώ προσπαθώ η έρμη ν΄αντλήσω γάλα με το θήλαστρο.... αλλά πονάω.... μόλις διάβασα και το πρωτόκολλο αντλήσεων.... λάθος τα κάνω.... ίσως γι΄αυτό να μη βγάζω και πολύ.... δεν ξέρω.... αλλάζω ρυθμούς εννοείται....

Αισθάνομαι μία κάποια απογοήτευση, δεν σας το κρύβω, ευτυχώς ο μικρούλης μου με κάνει και τα ξεχνάω όλα, αλλά.... μία πικρία τη νιώθω... θέλω & θα το προσπαθήσω ως το τέρμα να τα καταφέρω με τον θηλασμό... δε θέλω να στερήσω από το νινάκι μου τόσες πολύτιμες ουσίες.... όσο αντέξω (ψυχολογικώς εννοώ... γιατί για τους πόνους... εντάξει.... κλαίω από τους πόνους αλλά δεν πτοούμαι!!!!) αν δεν τα καταφέρω θα στενοχωρηθώ πολύ... ελπίζω προτού σαραντήσουμε (στις 15 του Σεπτέμβρη) να τα έχω καταφέρει.... θα δείξει...

Δε μου φτάνει βρε κοριτσάκια το 24ωρο... κι εσείς οι άλλες μωρομανουλίτσες έτσι νιώθετε??? Ή το έχασα τελείως???

Σας αφήνω... πάω να μπω σε διάφορα sites να διαβάσω για το θηλασμό & πώς θα προλάβω να μην αποτύχει... καλό ξημέρωμα μανούλες!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κοριτσάκια!!

Χρύσα μου σε ευχαριστώ για την απάντηση... αυτό το τέστ ου κάνατε δεν μπορούσε να γίνει νωρίτερα για να μην χρειαστεί να κόψεις τα γαλακτοκομικά? Η πρέπει να γίνεται σε συγκεκριμένη ηλικία? Όσο για το γάλα ναι έχεις δίκιο... δεν φανταζόμουν ότι υπήρχε σε τόσα πράγματα! Αλλά τώρα τα έμαθα!! :):)

Μαρουλίτα με το καλό!!! Θα περιμένουμε νέα σου!

Κατερινάκι μου μεγαλώνει μωρέ ο κούκλος σου γιαυτό και δεν έκλαψε στο μπάνιο!! :D:D:D

Νικόλ μου πάνε http://lilypie.com/ εδώ για να δημιουργήσεις τικεράκι!

Όσο για τον θηλασμό στην αρχή θέλει πολλή υπομονή!! Μετά όμως οι κόποι σου ανταμοίβονται! Και εγώ στην αρχή έλεγα ότι δεν θα αντέξω να κάθομαι τόοοσεες ώρες με το μωρό στο στήθος και τώρα σε ένα τεταρτάκι το πολύ χορταίνει... μετά κάνει χαζά και θέλει να παίζει με το στήθος και να το πιπιλάει!! :lol::lol::lol::lol: Υπομονή και κουράγιο κοριτσάκι μου!!

Μιχαέλα κάνε λίγη υπομονή και σου έρχεται η μπέμπα!!!

Εύη και εσύ το ίδιο!! Καλά βρέ τι πάθατε όλες και αποφασίσατε ότι γεννάτε τις ίδιες μέρες... η μία πίσω απο την άλλη!! Δεν θα προλαβαίνω να ενημερώνω το πινακάκι μας!! :D:lol::lol:

Πώ πώ Χρύσα είπες για δίπλες και μου τρέχουν τα σάλια!! Για δάγκωμα θα έχει γίνει!! Φαντάζομαι!! Με το ζόρι κρατιέμαι να μην δαγκώσω τον δικό μου!! Αλλά τον έχω ταράξει στα φιλιά..ΠΑΝΤΟΥ!!! :D:D:D Και εδώ και μερικές μέρες όταν τον φιλάω η τον πασπατεύω άρχισε να μου ρίχνει κάτι χαμόγελα!!! Τρελλαίνομαι!!! Μου έρχεται να τον φάω!!! Καλά έχω πάθει μεγάλο έρωτα!! Όπως και όλες φαντάζομαι!!! :D:D:D:D:D:D

Πιπίτσα μου μην απογοητεύεσαι καλή μου... να δείς που θα τα καταφέρεις! Εγώ είμαι σίγουρη! Αφού το θές τόσο πολύ θα τα καταφέρεις!!! Ακόμα δεν θέλει το στήθος το ζουζουνάκι σου??? Δοκίμασες να βάλεις απο το γάλα σου πάνω στη θηλή και να του το δώσεις έτσι όταν είναι αρκετά πεινασμένος??

Κοριτσάκια να κάνω μια ερώτηση... με το ασύρματο ιντερνετ τι κάνατε? Το χρησιμοποιείτε? Εμείς όχι βγάλαμε το λαπτοπ στο σαλόνι που είναι και το ρούτερ και συνδεόμαστε με το καλώδιο... γιαυτό και δεν καταφέρνω να μπαίνω συχνα... γιατί στο σαλόνι όταν καίει το κλιματιστικό εγώ και ο μικρός καθόμαστε στο καθιστικό για να μην τον χτυπάει απευθείας...

Αυτάααααα!!! Δεν θυμάμαι τι άλλο ήθελα να πώ! Τα λέμε αύριο πάλι!

Φιλάκια σε όλες!! Εύχομαι απόψε όλες οι μανούλες και τα μωράκια να κοιμηθούν σαν πουλάκια!! :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για το στηθος που ποναει κανε υπομονη και εγω τις πρωτες 15 μερες υπεφερα πονουσαν και ελεγα τωρα θα παθω μαστιτιδα τωρα τωρα τωρα αλλα την γλυτωσα εβγαζα λιγο με το χερι και ηρεμουσα και μετα απο μερικες μερες ηρεμησαν...μεγαλο ζορι...

για το ρεψιμο η κορη μου ρευεται παρα πολυ ευκολα ακομα και την ωρα που τρωει ξαφνικα ανοιγει το στομα ρευετεαι και συνεχιζει παλι ακαθεκτη ο γιος μου σε αντιθεση πιο πολλες φορες δεν ρευοταν ζορι μεγαλο και ετσι τον ειχα ενα τεταρο ορθιο και ενα τεταρτο καθομουνα πανω απο την κουνια του ειδικα το βραδυ.

οσο για τον λοξυγκα η μικρη μου προσεξα εχει συχνα οταν βγαζει γουλιτσες η οταν την ανεβαινει γαλα...βαλε το μωρο στη στηθος για λιγο και θα περασει...

μαρακι συνηθως οφειλεται πουβγαζει ειναι επειδη ειναι λαιμαργα τρωνε παραπανω απο οσοπρεπει και ετσι βγαζουμ ολο το περισιο και σε σενα μπορει να ειναι το συμπληρωμα λογο λαιμαργιας γι αυτο και το τρωει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ηθελα επισης να πω το γαλα σκονη δεν πρεπει να το δωσετε πανω απο μια ωρα αν περασει ολοι το λενε το παστερειωμενο το κραταω μεχρι και 2 ωρες μετα δρομο...και επισης οτι βγει απο συντηρηση η καταψυξη αν δεν φαγωθει παλι δρομο μιλαμε για γαλα κοριτσια τα μωρακαι μπορουν να παθουν ασχημη δηλητηριαση με τοσο μικρο και ευαισθητο στομαχακι...

για το θηλασμο θελει υπομονη και επιμονη..εγω δεν περιμενα να τα καταφρεω λογο του μεγαλου αλλα αφου με εφηνει και θηλαζω ανετα εσεις με ενα μωρακι δεν μπορειετε?οσο μπορειτε θηλασετε και αν παλι δεν τα καταφερετε αποκλειστικα παλι οκ εγω θηλασα ενα χρονο με συμπληρωμα μαζι και ματε πηρα χαπια για να το κοψω δηλ δεν κοπηκε παρολο που εδινα συπμληρωμα.στο γιο μου επειδη δεν ειχα τοσο γαλα θελω να ρωτησω καθε φορα που θηλαζω απο το ενα στηθος ταυτοχρονα μου τρεχει το αλλο γιατι?αυτο το παθαινω πανω απο 15 μερες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

-Μην πλένετε τις θηλές σας με σαπούνι, αλλά μόνο με νερό (το σαπούνι εκτός του ότι τις ξεραίνει, απομακρύνει ταυτόχρονα και τη μυρουδιά στην οποία έχει συνηθίσει το μωρό σας).

- Αν οι θηλές σας ματώσουν (ραγάδες θηλών), αλείψτε τις με μητρικό γάλα που βοηθάει στην επούλωσή τους και αφήστε το να στεγνώσει.

- Αν τρέχει γάλα από το ένα στήθος καθώς θηλάζετε από το άλλο ή και τα δύο όταν πλησιάζει η ώρα θηλασμού του μωρού σας (στην αρχή μάλιστα και σε άσχετες ώρες), σταματήστε την ροή πιέζοντας με το δάχτυλό σας τις θηλές προς τα μέσα.

-Προτιμήστε τα πλενόμενα επιθέματα στήθους αντί τα μιας χρήσεως. Είναι πιο μαλακά, δεν κολλάνε πάνω στην θηλή όταν στεγνώσει το γάλα και κάνετε και οικονομία. Προσωπικά, με βόλεψαν περισσότερο της Mendela.

-Κρατάτε το μωρό σας όπως σας βολεύει για να το θηλάσετε. Εφόσον το μωρό τρώει καλά και δεν πονάνε οι θηλές και η μέση σας, δεν τίθεται θέμα σωστής ή λάθος στάσης.

- Φορέστε μπλούζες θηλασμού όταν είστε έξω και θηλάστε χωρίς κανείς να μπορεί να δει τί κάνετε!

-Θηλάστε ξαπλωμένη αν σας βολεύει καλύτερα. Έτσι, αν το μωρό σας κοιμηθεί, δεν έχετε παρά να το αφήσετε στο κρεβάτι και να φύγετε σιγά σιγά

- Αν θηλάζετε σε καρέκλα ή πολυθρόνα, τοποθετήστε τα πόδια σας σε ένα χαμηλό σκαμνάκι. Θα βολευτείτε πολύ περισσότερο.

- Έχετε κοντά σας ένα μπουκαλάκι νερό, γιατί ειδικά στην αρχή θα ιδρώνετε και θα διψάτε πολύ κατά την διάρκεια του θηλασμού.

-Όταν το μωρό σας αρχίσει να βλέπει και πιο μακριά, θα αρχίσει να ενδιαφέρεται για όλα όσα το περιβάλλουν. Θα του τραβάνε την προσοχή όλα τα τριγύρω πράγματα και χρώματα που βλέπει και έτσι αντί να θηλάζει, θα κοιτάει συνεχώς τριγύρω (καμιά φορά ξεχνώντας να αφήσει το στήθος! Ωχ!), θα ξαναθηλάζει για μισό λεπτό, και πάλι θα κοιτάει και θα χαζολογάει.

Δύο είναι οι λύσεις. Ή θα το παίρνετε σε ένα μέρος «βαρετό» και σχετικά σκοτεινό για να κάνετε την δουλειά σας ή θα επενδύσετε σε ένα κολιέ θηλασμού (γεμάτο πλουμιστά χαντράκια και πραγματάκια, σε ύψος που να το φτάνει με το χεράκι του το μωρό να το επεξεργάζεται και να συνεχίζει το φαΐ). Αυτή η φάση δεν διαρκεί συνήθως περισσότερο από 2 μήνες.

-Αποφεύγετε τον καφέ, τα όσπρια και το αγελαδινό γάλα κατά τους πρώτους μήνες, ειδικά αν προσέξετε ότι, αφού τα καταναλώσετε, το μωρό έχει κολικούς ή υπερδιέγερση. Επίσης, αποφύγετε το αλκοόλ και το τσιγάρο.

- Προσφέρετε το στήθος στο μωρό σας όποτε αυτό σας το ζητάει.

Αν θέλετε να αποθηκεύσετε το μητρικό σας γάλα (να δημιουργήσετε τράπεζα μητρικού γάλακτος), μπορείτε να το κάνετε με την βοήθεια ενός καλού θήλαστρου. Τα αποθηκεύετε πάντα σε αποστειρωμένα ειδικά σακουλάκια ή σε αποστειρωμένα κυπελάκια.

Στην κατάψυξη μπορείτε να τα αποθηκεύσετε έως 3 μήνες (άλλοι λένε και μέχρι 6), και στην συντήρηση 24 ώρες. Αν δείτε ότι το γάλα χωρίζεται σε στρώματα (διαχωρισμός ορού), μην φοβηθείτε, είναι φυσιολογικό. Είναι επίσης φυσιολογικό να δείτε το γάλα σαν ξινισμένο (δηλαδή να έχει μικρά κομματάκια ή ακόμα και όλο να είναι σαν μικρά κομματάκια) όταν το βγάλετε από την κατάψυξη. Όταν το ζεστάνετε θα δείτε ότι επανέρχεται στην φυσιολογική του μορφή. Αν θέλετε, μπορείτε να το δοκιμάσετε για να είστε σίγουρη.

Όταν το ανακατεύουμε, το κάνουμε με κυκλικές κινήσεις και όχι πάνω κάτω. Το ξεπαγώνουμε μέσα στο ψυγείο (στην συντήρηση, αν έχουμε χρόνο) ή κάτω από ζεστό τρεχούμενο νερό.

http://mamalydia.wordpress.com

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οδηγίες θηλασμού για τις 40 πρώτες μέρες

Απο την Αννα Πατσούρου, Παιδίατρο Σύμβουλο θηλασμού IBCLC

Οι παρακάτω οδηγίες ισχύουν για υγιή τελειόμηνα νεογέννητα. Αν το μωρό σας είναι πρόωρο, χαμηλού βάρους γέννησης ή άρρωστο ισχύουν γενικώς τα ίδια, μόνο που ίσως χρειαστείτε βοήθεια για να το κάνετε να πιάσει σωστά και να θηλάσει για ώρα. Επίσης, εάν δεν είναι το πρώτο μωρό που θηλάζετε αποκλειστικά, οι ώρες θηλασμού θα είναι πολύ λιγότερες. Για οποιαδήποτε βοήθεια απευθυνθείτε στο Ιατρείο, στο Σύνδεσμο Θηλασμού Ελλάδας (La Leche League) ή σε πιστοποιημένες Συμβούλους Θηλασμού και Γαλουχίας.

A. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΘΗΛΑΣΜΟΥ

« Βάλτε το μωρό να θηλάσει το συντομότερο δυνατόν μετά τον τοκετό.

« Θηλάστε αποκλειστικά. Μη δίνετε συμπλήρωμα, τσάι, νερό ή πιπίλα τουλάχιστον για τις πρώτες 40 ημέρες της ζωής του μωρού.

« Θηλάστε πολύ συχνά. Αυτό μπορεί να σημαίνει ότι το μωρό θα περνά περισσότερες από 18 ώρες το 24ωρο θηλάζοντας, ώσπου να σαραντίσει. Κάτι τέτοιο είναι τελείως φυσιολογικό και αναμενόμενο. Πρακτικά δε θα προλαβαίνετε να κάνετε τίποτα άλλο ώσπου το μωρό σας να σαραντίσει. Όποτε το μωρό ψάχνει με το στόμα, βάζει τα χέρια στο στόμα ή κλαίει βάλτε το αμέσως στο στήθος, ακόμα κι αν θήλαζε ακατάπαυστα για 3 ώρες μέχρι πριν από 5 λεπτά.

« Πρέπει να το ξυπνάτε ώσπου το μωρό να γίνει 2 εβδομάδων και να έχει ανακτήσει το βάρος γέννησης και 200 γρ. επιπλέον και να κάνει τσίσα 8 φορές το 24ωρο. Ξυπνήστε ανά 2 ώρες από την έναρξη του προηγούμενου θηλασμού κατά τη διάρκεια της ημέρας και ανά 3 ώρες την νύχτα και θηλάστε το. Αφού γίνουν τα παραπάνω, σταματήστε να το ξυπνάτε τη νύχτα και αν δεν ξυπνά μόνο του, ξυπνήστε το ανά 3ώρο την ημέρα.

« Θηλάστε σε κάθε γεύμα από ένα στήθος μόνο. Μην αλλάζετε στήθος όταν το μωρό θηλάζει καλά ή/και το ακούτε να καταπίνει, ακόμη κι αν έχουν περάσει τα πρώτα 10 λεπτά που σας είπαν (λανθασμένα) ότι είναι χρόνος για αλλαγή. Αν το μωρό γκρινιάζει ή χάσει το ενδιαφέρον του μπορείτε να το βάλετε να θηλάσει στο άλλο στήθος, ειδικά κατά τις πρώτες 2 εβδομάδες της ζωής του. Αλλιώς, ολοκληρώνετε το θηλασμό από το ίδιο στήθος. Όταν το μωρό κοιμηθεί βαθιά και ξυπνήσει, τότε αλλάζετε στήθος.

« Έχω αρκετό γάλα; Εκτός του να ακούτε το μωρό να καταπίνει, να φαίνεται ικανοποιημένο και να διψάτε πολύ η ίδια, όταν ένα μωρό χορταίνει έχει 6-8 βρεγμένες (με τσίσα) πάνες το 24ωρο. Επειδή οι πάνες είναι πολύ απορροφητικές και τα τσίσα του μωρού πολύ λίγα, βάζετε μέσα σε κάθε καθαρή πάνα ένα κομμάτι χαρτοπετσέτα. Αν το πιάσετε σε λίγο και είναι βρεγμένο σημαίνει πως το μωρό σας έκανε τσίσα. Επίσης θέλουμε το μωρό τις πρώτες ημέρες της ζωής του να κάνει κακά σε ποσότητα περίπου 4 κουταλιές της σούπας συνολικά το 24ωρο.

Β. ΣΤΑΣΗ ΘΗΛΑΣΜΟΥ

« H σωστή στάση θηλασμού είναι ως εξής:

Καθίστε με το μωρό στην αγκαλιά σας. Το σώμα του μωρού πρέπει να είναι ολόκληρο στραμμένο προς το σώμα σας. Η κοιλιά του μωρού να ακουμπά το στομάχι σας. Αυτός που σας κοιτάζει πρέπει να βλέπει την πλάτη του μωρού σας. Πιάνετε το στήθος με το αντίθετο χέρι σας (αρ.χέρι-δεξί στήθος) χωρίς να ακουμπάτε τα δάχτυλά σας στη θηλή ή τη θηλαία άλω (ολόκληρο το σκούρο τμήμα δηλαδή να είναι ελεύθερο). Κουνάτε το στήθος πάνω-κάτω χαϊδεύοντας τα χείλη του μωρού με τη θηλή. Όταν ανοίξει διάπλατα το στόμα του, φέρτε το μωρό πιο κοντά, να πιάσει το στήθος. Πρέπει να έχει στο στόμα του όχι μόνο τη θηλή αλλά και μεγάλο τμήμα γύρω από τη θηλή.

Ο θηλασμός δεν πονά. Αν πονάτε κάτι έχει γίνει λάθος. Πρέπει να βγάλετε το μωρό από το στήθος και να το τοποθετήσετε σωστά. Βγάζετε το μωρό από το στήθος με τον εξής τρόπο: γλιστράτε το μικρό σας δάχτυλο (αριστερό χέρι-δεξί στήθος) στο στόμα του μωρού βαθιά περίπου 3 εκατοστά, ώστε να πιάσει το δάχτυλο σας και να αφήσει την θηλή. Ξανακάνετε την προσπάθεια να το τοποθετήσετε σωστά στο στήθος όσες φορές χρειαστεί για να έχει το μωρό στο στόμα όλη τη θηλή, μεγάλο τμήμα της θηλαίας άλω (το καφέ τμήμα γύρω απ’ τη θηλή), να μην πονάτε, να φαίνεται ικανοποιημένο και να ακούγεται να καταπίνει. Για να θηλάσετε ξαπλωμένη ή σε άλλες στάσεις ζητήστε να σας το δείξουμε.

« Θηλάστε πάντα σε αναπαυτική στάση για σας την ίδια. Υποστηρίζετε το σώμα σας με σκληρά μαξιλάρια κάτω από τα χέρια σας, στον αυχένα κι επάνω στα πόδια σας, ώστε να μην σηκώνετε το βάρος του μωρού, απλώς να το συγκρατείτε σε σωστή στάση. Υπάρχουν ειδικά μαξιλάρια θηλασμού που βοηθούν πολύ.

Γ. ΥΓΙΕΙΝΗ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ

« Μην πλένετε τις θηλές σας με οτιδήποτε. Οι θηλές έχουν το ίδιο δέρμα με τα χείλη μας: όπως δεν τα σαπουνίζετε για να φιλήσετε το μωρό, έτσι δεν χρειάζεται να πλένετε τις θηλές. Ότι τεχνητό κάνετε θα τις ξεράνει και θα σας πονούν. Η μόνη περιποίηση των θηλών είναι να τρέχει επάνω τους νερό καθώς κάνετε μπάνιο ή ντους. Τις άλλες ώρες αφήνετε το γάλα να στεγνώσει επάνω τους μετά το θηλασμό: αυτό τις καθαρίζει με τον πιο σωστό τρόπο.

« Πλένετε τα χέρια σας κάθε φορά πριν βγείτε από την τουαλέτα. Έτσι θα είναι πάντα καθαρά για να πάρετε το μωρό αγκαλιά και να θηλάσετε αμέσως μόλις ζητήσει.

Δ. ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΑΛΛΑ

« Κατά τη διάρκεια του θηλασμού επιβάλλεται να πίνετε, κυρίως νερό, ποτέ κάτι ζεστό γιατί μπορεί να πέσει πάνω στο μωρό και να το κάψετε. Πρέπει να πίνετε συνολικά περισσότερα από 3 λίτρα νερό το 24ωρο. Το μωρό δεν παθαίνει τίποτα αν η μητέρα του τρώει ή πίνει την ώρα που θηλάζει.

« Φάτε καλά. Τρώτε τρία καλά μεγάλα γεύματα το 24ωρο (π.χ. για βραδινό όχι ένα μήλο, αλλά φαγητό, ψωμί, τυρί, φρούτο) και 2 ενδιάμεσα μικρότερα (φρούτο, γιαούρτι, αυγόφετες, παγωτό, ξηρούς καρπούς, κ.λ.π.). Είναι απαραίτητα για να ορθοποδήσετε και να αρχίσετε να απολαμβάνετε το μωρό σας ώσπου να σαραντίσετε. Δε θα παχύνετε και είναι ο μόνος τρόπος για να αντέξετε καλύτερα την κούραση των πρώτων εβδομάδων με το καινούριο μωρό. Επιτρέπεται να τρώτε τα πάντα. Παρόλα αυτά, καθ’ όλη τη διάρκεια του θηλασμού αποφύγετε να πίνετε γάλα και ανθρακούχα αναψυκτικά. Επίσης, μην πίνετε αλκοόλ ώσπου να σαραντίσετε. Δε χρειάζεται να τρώτε και να πίνετε τίποτα εάν δεν σας αρέσει. Εάν δεν προλαβαίνετε να φάτε στο τραπέζι, τρώτε κλεφτά στα όρθια πάνω απ’ την κατσαρόλα ή τρώτε θηλάζοντας ταυτόχρονα. Οι μητέρες που έχουν δίδυμα και δεν έχουν κανένα χέρι διαθέσιμο στις ατέλειωτες ώρες θηλασμού των πρώτων εβδομάδων, μπορούν να ζητήσουν να τις ταΐζει κάποιος τις ώρες που θηλάζουν.

« Κοιμηθείτε όποτε βρίσκετε την ευκαιρία. Πρέπει να καταφέρνετε να κοιμάστε πάνω από 6 ώρες συνολικά το 24ωρο. Ένας μεσημεριανός ύπνος μαζί με το μωρό, βοηθά πολύ για την ηρεμία όλης της οικογένειας.

« Καλοδεχθείτε κάθε δυνατή βοήθεια που θα σας κάνει να ασχολείστε μόνο με το μωρό. Ζητήστε να σας μαγειρεύουν και να σας καθαρίζουν το σπίτι αν είναι δυνατόν.

« Κατά την περίοδο της γαλουχίας επιτρέπεται να έχετε μια φυσιολογική δραστηριότητα αν θέλετε και αν προλαβαίνετε. Μπορείτε να κάνετε οτιδήποτε μπορείτε να φανταστείτε, π.χ. από ερωτικές επαφές μέχρι βάψιμο μαλλιών, κι από γυμναστήριο μέχρι αποτρίχωση.

« Συζητήστε για τα προβλήματά σας με το θηλασμό μόνο με φίλες σας που κατάφεραν να θηλάσουν για πολύ καιρό ή με ειδικούς. Όλοι οι άλλοι θα σας μπερδέψουν και θα σας στεναχωρήσουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασικές οδηγίες θηλασμού

Οι παρακάτω οδηγίες ισχύουν για υγιή τελειόμηνα νεογέννητα. Αν το μωρό σας είναι πρόωρο, χαμηλού βάρους γέννησης ή άρρωστο ισχύουν γενικώς τα ίδια, μόνο που ίσως χρειαστείτε βοήθεια για να το κάνετε να πιάσει σωστά και να θηλάσει για ώρα. Για τέτοιου είδους βοήθεια και για οποιοδήποτε πρόβλημα θηλασμού, απευθυνθείτε στο Σύνδεσμο Θηλασμού Ελλάδος.

1. Βάλτε το μωρό να θηλάσει το συντομότερο δυνατόν μετά τον τοκετό.

2. Θηλάζετε αποκλειστικά. Μη δίνετε συμπλήρωμα, τσάι, νερό ή πιπίλα τουλάχιστον για τις πρώτες 40 ημέρες της ζωής του μωρού.

3. Θηλάζετε όσο θέλει το μωρό. Αυτό μπορεί να σημαίνει ότι το μωρό θα είναι στο στήθος περισσότερες από 18 ώρες το 24ωρο τις πρώτες εβδομάδες της ζωής του. Κάτι τέτοιο είναι τελείως φυσιολογικό και αναμενόμενο. Όποτε το μωρό ψάχνει με το στόμα, βάζει τα χέρια στο στόμα ή κλαίει βάλτε το αμέσως στο στήθος, ακόμα κι αν θήλαζε ακατάπαυστα για 3 ώρες μέχρι πριν από 5 λεπτά.

4. Θηλάζετε σε κάθε γεύμα από ένα στήθος μόνο. Αν το μωρό γκρινιάζει ή χάσει το ενδιαφέρον του μπορείτε να το βάλετε να θηλάσει στο άλλο στήθος, ειδικά κατά τις πρώτες 2 εβδομάδες της ζωής του. Αλλιώς, ολοκληρώνετε το θηλασμό από το ίδιο στήθος. Όταν το μωρό κοιμηθεί βαθιά και ξυπνήσει, τότε αλλάζετε στήθος.

5. Θηλάζετε πάντα σε αναπαυτική στάση για σας την ίδια. Υποστηρίζετε το σώμα σας με μαξιλάρια κάτω από τα χέρια, στον αυχένα κι επάνω στα πόδια, ώστε να μην σηκώνετε το βάρος του μωρού, απλώς να το συγκρατείτε σε σωστή στάση. Υπάρχουν ειδικά μαξιλάρια θηλασμού που βοηθούν πολύ.

6. H σωστή στάση θηλασμού είναι ως εξής:

Καθίστε με το σώμα του μωρού ολόκληρο στραμμένο στο σώμα σας. Η κοιλιά του μωρού να ακουμπά το στομάχι της μητέρας. Πιάνετε το στήθος με το αντίθετο χέρι σας (αρ.χέρι-δεξί στήθος) χωρίς να ακουμπάμε τα δάχτυλά σας στη θηλή ή τη θηλαία άλω (ολόκληρο το σκούρο τμήμα δηλαδή να είναι ελεύθερο). Κουνάτε το στήθος πάνω-κάτω χαϊδεύοντας τα χείλη του μωρού με την θηλή. Όταν ανοίξει διάπλατα το στόμα του φέρνετε το μωρό πιο κοντά, να πιάσει το στήθος. Πρέπει να έχει στο στόμα του και μεγάλο τμήμα γύρω απ’ την θηλή.

Ο θηλασμός δεν πονά. Αν πονάτε κάτι έχει γίνει λάθος. Πρέπει να βγάλετε το μωρό από το στήθος και να το τοποθετήσετε σωστά. Βγάζετε το μωρό από το στήθος με τον εξής τρόπο: γλιστράτε το μικρό σας δάχτυλο (αριστερό χέρι-δεξί στήθος) στο στόμα του μωρού βαθιά περίπου 3 εκατοστά, ώστε να πιάσει το δάχτυλο και να αφήσει την θηλή. Ξανακάνετε την προσπάθεια απ’ την αρχή όσες φορές χρειαστεί για να έχει το μωρό στο στόμα όλη τη θηλή, μεγάλο τμήμα της θηλαίας άλω (το καφέ τμήμα γύρω απ’ τη θηλή), να μην πονάτε, να φαίνεται ικανοποιημένο και να ακούγεται να καταπίνει. Για να θηλάσει η μητέρα ξαπλωμένη ή σε άλλες στάσεις θα πρέπει να της δείξει κάποιος.

7. Η πιο συχνή απορία των μητέρων γι’ αυτές τις πρώτες εβδομάδες είναι αν έχουν αρκετό γάλα. Εκτός του να ακούτε το μωρό να καταπίνει, να φαίνεται ικανοποιημένο και να διψάτε πολύ η ίδια, όταν ένα μωρό χορταίνει έχει 6-8 βρεγμένες (με τσίσα) πάνες το 24ωρο. Επειδή οι πάνες είναι πολύ απορροφητικές και τα τσίσα του μωρού πολύ λίγα, για να αισθανθείτε το βάρος τους βάζετε μέσα σε κάθε καθαρή πάνα ένα κομμάτι χαρτοπετσέτα. Αν το πιάσετε σε λίγο και είναι βρεγμένο σημαίνει πως το μωρό έκανε τσίσα.

Τις τελευταίες δεκαετίες οι γυναίκες δεν θήλαζαν συνήθως. Έτσι, λόγω της έλλειψης εμπειρίας κυκλοφορούν διάφοροι «μύθοι» για τον θηλασμό. Αν τους πιστέψετε είναι πολύ δύσκολο να καταφέρετε να θηλάσετε.

Αν θέλετε να πετύχει ο θηλασμός:

θηλάστε από το ίδιο στήθος σ’ όλη τη διάρκεια του κάθε θηλασμού.

Δεν πρέπει να αλλάζετε στήθος όταν το μωρό θηλάζει καλά ή/και το ακούτε να καταπίνει, ακόμη κι αν έχουν περάσει τα πρώτα 10 λεπτά που σας είπαν (λανθασμένα) ότι είναι χρόνος για αλλαγή.

Θηλάζετε όποτε θέλει το μωρό. Τους πρώτους μήνες τα μωρά κλαίνε τις περισσότερες φορές γιατί πεινάνε.

Μην κρατάτε ωράριο και μην βάζετε το μωρό να πιει μόνο όταν έχουν περάσει τρεις ώρες από τον προηγούμενο θηλασμό. Το μωρό θηλάζει όσο συχνά θέλει, όσες ώρες θέλει.

Μην πλένετε τις θηλές σας με οτιδήποτε. Οι θηλές έχουν το ίδιο δέρμα με τα χείλη μας: όπως δεν τα σαπουνίζετε για να φιλήσετε το μωρό, έτσι δεν χρειάζεται να πλένετε τις θηλές. Ό,τι τεχνητό κάνετε θα τις ξεράνει και θα σας πονούν. Η μόνη περιποίηση των θηλών είναι να τρέχει επάνω τους νερό καθώς κάνετε μπάνιο ή ντους. Τις άλλες ώρες αφήνετε το γάλα να στεγνώσει επάνω τους μετά το θηλασμό: αυτό τις καθαρίζει με τον πιο σωστό τρόπο και το μωρό δεν προσλαμβάνει επικίνδυνες ουσίες.

Κατά τη διάρκεια του θηλασμού επιβάλλεται να πίνετε, κυρίως νερό, ποτέ κάτι ζεστό γιατί μπορεί να πέσει πάνω στο μωρό και να το κάψετε. Πρέπει να πίνετε συνολικά περισσότερα από 3 λίτρα νερό το 24ωρο. Είναι λάθος να μην πίνετε την ώρα που θηλάζετε «για να μην πνιγεί το μωρό», το μωρό δεν παθαίνει τίποτα αν η μητέρα του τρώει ή πίνει την ώρα που θηλάζει.

Διατροφή της γυναίκας που θηλάζει:

Τρώτε 3 καλά μεγάλα γεύματα το 24ωρο (π.χ. για βραδινό όχι ένα μήλο, αλλά φαγητό, ψωμί, τυρί, φρούτο) και 2 ενδιάμεσα μικρότερα (φρούτο, γιαούρτι, αυγόφετες, παγωτό, ξηρούς καρπούς, κ.λ.π.). Αυτό δεν παχαίνει και είναι ο μόνος τρόπος για να αντέξετε καλύτερα την κούραση των πρώτων εβδομάδων της καινούριας μητρότητας. Επιτρέπεται να τρώτε τα πάντα, δεν υπάρχει τίποτα γνωστό που να προκαλεί στο μωρό προβλήματα.

Δε χρειάζεται να τρώτε και να πίνετε τίποτα (ούτε γάλα) εάν δεν σας αρέσει. Εάν δεν προλαβαίνετε να φάτε στο τραπέζι, τρώτε κλεφτά στα όρθια πάνω απ’ την κατσαρόλα ή τρώτε θηλάζοντας ταυτόχρονα. Οι μητέρες που έχουν δίδυμα και δεν έχουν κανένα χέρι διαθέσιμο στις ατέλειωτες ώρες θηλασμού των πρώτων εβδομάδων, μπορούν να ζητήσουν να τις ταΐζει κάποιος τις ώρες που θηλάζουν.

Υγιεινή της γυναίκας που θηλάζει:

Πλένετε τα χέρια σας κάθε φορά πριν βγείτε από την τουαλέτα. Έτσι θα είναι πάντα καθαρά για να πάρετε το μωρό αγκαλιά και να θηλάσετε αμέσως μόλις ζητήσει.

Κοιμηθείτε όποτε βρίσκετε την ευκαιρία. Πρέπει να καταφέρνετε να κοιμάστε πάνω από 6 ώρες συνολικά το 24ωρο.

Καλοδεχθείτε κάθε δυνατή βοήθεια που θα σας κάνει να ασχολείστε μόνο με το μωρό. Ζητήστε να σας μαγειρεύουν και να σας καθαρίζουν το σπίτι αν είναι δυνατόν.

Κατά την περίοδο της γαλουχίας επιτρέπεται να έχετε μια φυσιολογική δραστηριότητα αν θέλετε και αν προλαβαίνετε. Μπορείτε να κάνετε οτιδήποτε μπορείτε να φανταστείτε, π.χ. από ερωτικές επαφές μέχρι βάψιμο μαλλιών, κι από γυμναστήριο μέχρι αποτρίχωση.

Συζητήστε για τα προβλήματά σας με το θηλασμό μόνο με φίλες σας που κατάφεραν να θηλάσουν για πολύ καιρό ή με ειδικούς. Όλοι οι άλλοι θα σας μπερδέψουν και θα σας στεναχωρήσουν.

Αν σκεφτείτε κάτι που θα στερηθείτε επειδή θηλάζετε, συζητήστε το με τις μητέρες-συμβούλους του Συνδέσμου Θηλασμού Ελλάδος γιατί μάλλον δε θα χρειαστεί να το στερηθείτε. Επικοινωνήστε επίσης μαζί τους για οποιοδήποτε πρόβλημα με τον θηλασμό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νεογέννητο

Μητρικός θηλασμός: πείτε ΝΑΙ

Το τάισμα του μωρού θα απορροφά αρκετό από το χρόνο σας, όμως ταυτόχρονα αποτελεί τον πιο θαυμάσιο τρόπο για να δεθείτε με το μωρό σας. Οι ώρες των γευμάτων δεν είναι στην αρχή σταθερές. Τα νεογέννητα ζητούν γάλα κάθε δύο-τρεις ώρες και αργότερα κάθε τέσσερις. Μετά από λίγο καιρό η πείνα ρυθμίζεται, με αποτέλεσμα το μωρό να ζητά το γεύμα του σε σταθερά διαστήματα.

Τα πλεονεκτήματα του θηλασμού είναι πολλαπλά για τη μητέρα και το μωρό:

Το μητρικό γάλα είναι η ιδανική τροφή για το μωρό σας, καθώς παρέχει όλα τα απαραίτητα συστατικά που έχει ανάγκη ο βρεφικός οργανισμός. Μάλιστα το πρωτόγαλα έχει διαφορετική σύσταση τις πρώτες μέρες, ενώ με την πάροδο των ημερών αλλάζει και προσαρμόζεται στις ιδιαίτερες ανάγκες του νεογνού.

Έχει μακροχρόνια πλεονεκτήματα για την υγεία το μωρού. Αυτό φαίνεται ότι αποδίδεται στις ανοσοσφαιρίνες που περιέχονται στο μητρικό γάλα, οι οποίες δημιουργούν ένα προστατευτικό στρώμα στις επιφάνειες του αναπνευστικού και γαστρεντερικού συστήματος του βρέφους κι έτσι το προστατεύουν από λοιμώξεις που μπορεί να προκληθούν από ιούς και βακτηρίδια. Είναι δηλαδή έτοιμα αντισώματα της μητέρας προς το βρέφος τον πρώτο καιρό που δεν έχει αναπτυχθεί το δικό του ανοσοποιητικό σύστημα.

Είναι ο φυσικός τρόπος διατροφής των μωρών και η αυτόματη κίνηση κάθε νεογνού όταν για πρώτη φορά βρεθεί στην αγκαλιά της μητέρας του.

Αναπτύσσεται μια ιδιαίτερα δυνατή συναισθηματική σχέση ανάμεσα στη μητέρα και το μωρό. Ο θηλασμός εξασφαλίζει μια μοναδική ευκαιρία για να γνωρίσει η μητέρα το νεογέννητο και να δεθεί μαζί του.

Εάν αποφασίσετε να μη θηλάσετε, δεν σημαίνει ότι δεν ανταποκρίνεστε στο μητρικό σας ρόλο. Εξάλλου, σε κάποιες περιπτώσεις, μπορεί να ξεκινήσετε με τη σκέψη και τη θέληση να θηλάσετε αλλά τελικά να προκύψουν εμπόδια. Απλά να θυμάστε ότι, ενώ μπορείτε να περάσετε εύκολα και ανά πάσα στιγμή από το στήθος στο μπιμπερό, το πιθανότερο είναι ότι θα δυσκολευτείτε να κάνετε το αντίστροφο. Γι’ αυτό αξίζει να σκεφτείτε σοβαρά αν θέλετε να θηλάσετε ή όχι. Αν δεν είστε σίγουρη για την απόφασή σας, μπορείτε να θηλάσετε τις πρώτες μέρες το μωρό σας και στην πορεία να αποφασίσετε τι τελικά θα κάνετε.

Εάν επιλέξετε να ακολουθήσετε συγχρόνως και το θηλασμό και το μπιμπερό, να ξέρετε ότι το μωρό «μπερδεύεται» με τις διαφορετικές θηλές -του μαστού και του μπουκαλιού-, ενώ τελικά «προτιμά» τη θηλή του μπιμπερό και αρνείται να πιάσει τη θηλή του μαστού. Αυτό συμβαίνει γιατί η τεχνική που χρησιμοποιεί το μωρό με το στόμα και τη γλώσσα όταν θηλάζει είναι πολύ διαφορετική απ’ ό,τι όταν το γάλα κυλάει στο στόμα του χωρίς πολλή προσπάθεια, πράγμα που φυσικά το ικανοποιεί άμεσα. Γι’ αυτό στις γυναίκες που θέλουν και μπορούν να θηλάσουν συστήνεται για τους δύο πρώτους μήνες να προτιμούν μόνο το μητρικό θηλασμό ώστε το μωρό να συνηθίσει τη διαδικασία.

Αν έχετε γεννήσει με καισαρική, μπορεί να πονάτε και να θεωρείτε ότι δεν θα μπορέσετε να θηλάσετε. Κι όμως με τη βοήθεια μιας μαίας μπορείτε να το καταφέρετε. Θα σας προτείνει τρόπους και βολικές στάσεις για να μην πονάει η τομή.

Αν είστε αποφασισμένη να θηλάσετε, καλό είναι να είστε προετοιμασμένη για το γεγονός ότι στην αρχή μπορεί να μην είναι και τόσο εύκολο. Μπορεί να έχετε ακούσει ότι ο θηλασμός είναι μια φυσική διαδικασία κι ότι τόσο εσείς όσο και το μωρό γνωρίζετε από ένστικτο τι ακριβώς να κάνετε. Όμως, όπως καθετί καινούργιο, χρειάζεται εξάσκηση από εσάς και το μωρό. Στην πραγματικότητα ο θηλασμός επιτυγχάνεται με την υπομονή και την επιμονή, ενώ η καθοδήγηση και η ενθάρρυνση μπορεί να αποδειχθούν τα κλειδιά της επιτυχίας.

Σωστή αρχή για το θηλασμό

Ο θηλασμός είναι ο πιο πρακτικός τρόπος για να τραφεί και να χορτάσει το νεογέννητο. Βάζετε το μωρό στο στήθος, εκείνο ανοίγει το στοματάκι του και θηλάζει. Πολλές φορές όμως δεν είναι τόσο εύκολο όσο ακούγεται. Οι εμπειρίες μάλιστα που θα σας εξιστορήσουν άλλες μητέρες, πιθανόν να σας αγχώσουν ή να σας δημιουργήσουν ανησυχίες και ερωτηματικά σχετικά με το αν θα τα καταφέρετε. Μπορεί να αναρωτιέστε για το αν θα έχετε γάλα ή για το αν το γάλα σας είναι καλό. Μην ανησυχείτε! Όλες οι γυναίκες έχουν γάλα και το γάλα κάθε μητέρας είναι η καλύτερη τροφή για το μωρό της. Το μέγεθος του στήθους, από την άλλη, αν δηλαδή είναι μικρό ή μεγάλο, δεν παίζει κανένα ρόλο στην παραγωγή γάλακτος. Η έκκριση μητρικού γάλακτος υπακούει στο νόμο της προσφοράς και της ζήτησης. Όσο πιο πολύ θηλάζει το μωρό τόσο περισσότερο γάλα παράγεται. Αυτό μάλιστα που διεγείρει την έκκριση των ορμονών που παράγουν γάλα είναι περισσότερο η συχνότητα παρά η διάρκεια του θηλασμού. Πολλές μητέρες πάντως αλλά και το περιβάλλον τους αγχώνονται τις πρώτες μέρες ότι δεν χορταίνει το μωρό και το επιβαρύνουν με όσο το δυνατόν μεγαλύτερες ποσότητες ξένου γάλακτος. Αυτό είναι λάθος, διότι το πρωτόγαλα είναι η ιδανική τροφή για τις πρώτες μέρες της ζωής του μωρού. Η σύστασή του και η ποσότητα ανταποκρίνονται ακριβώς στις ανάγκες των πρώτων ημερών για την προσαρμογή του γαστρεντερικού συστήματος στις νέες συνθήκες.

Να θυμάστε ότι το άγχος μπορεί να σαμποτάρει τη διάθεση και την αυτοπεποίθησή σας. Οι περισσότερες μητέρες περιγράφουν με απογοητευτικά λόγια τις πρώτες απόπειρες να θηλάσουν. Μην το βάζετε κάτω και συνεχίστε με θετική σκέψη την προσπάθεια.

Τα κλειδιά της επιτυχίας

Τα προβλήματα των πρώτων ημερών συνήθως ξεπερνιούνται γρήγορα και ο θηλασμός μπορεί να γίνει η πιο όμορφη εμπειρία της ζωής σας και ο πιο σωστός τρόπος για να μεγαλώσει το μωρό σας.

Στην αρχή οι θηλασμοί θα είναι πολύ συχνοί. Αυτό είναι απαραίτητο για να κατέβει το γάλα. Το νεογέννητο πεινάει συχνά αλλά χορταίνει γρήγορα, αφού το στομάχι του είναι πολύ μικρό και δεν χωρά πολύ γάλα. Επίσης, τα μωρά που θηλάζουν θέλουν πιο συχνό τάισμα από τα συνομήλικά τους που τρέφονται με γάλα του εμπορίου, γιατί το μητρικό γάλα αφομοιώνεται πιο γρήγορα από τον οργανισμό κι έχουν περισσότερες κενώσεις.

Πώς όμως μπορείτε να ξέρετε ότι το μωράκι σας έχει χορτάσει ή ότι παίρνει την ποσότητα γάλακτος που χρειάζεται;

Αν το μωράκι σας παίρνει βάρος με κανονικό ρυθμό, σημαίνει ότι προσλαμβάνει επαρκή ποσότητα γάλακτος. Ένα μωρό που παίρνει ικανοποιητική ποσότητα είναι συνήθως ήσυχο κι ευχαριστημένο μεταξύ των γευμάτων.

Όσο πάντως κι αν είναι φυσικό για μια γυναίκα να θηλάζει, η σωστή πληροφόρηση και η παροχή βοήθειας κρίνεται απαραίτητη. Για να τα καταφέρετε όσο το δυνατόν καλύτερα:

Βάλτε το μωρό στο στήθος σας όσο πιο νωρίς γίνεται

Ζητήστε να σας φέρουν το μωρό όσο το δυνατόν γρηγορότερα -αφού ξεκουραστείτε λίγο από τη διαδικασία του τοκετού- ώστε να αρχίσετε να ξοικειώνεστε και οι δυο σας με τη διαδικασία. Με τη βοήθεια της μαίας ή μιας νοσοκόμας μέσα στο μαιευτήριο θα το βάλετε στο στήθος σας. Μη διστάζετε να ζητάτε από το προσωπικό του μαιευτηρίου να σας λύνει τις τυχόν απορίες σας. Αν υπάρχει η δυνατότητα, κανονίστε να μην ταΐσουν καθόλου το μωρό σας με μπιμπερό, αλλά να σας το φέρνουν στο δωμάτιο κάθε φορά που ξυπνά. Μιλήστε γι’ αυτό με το γιατρό και τη μαία σας.

Να έχετε ησυχία μέσα στο δωμάτιο

Προσπαθήστε να είστε ήρεμη και απόλυτα συγκεντρωμένη στο σκοπό σας. Απομακρύνετε αυτούς που σας αγχώνουν. Οι φωνές και οι πολλές συμβουλές αποσυντονίζουν και τους δυο σας. Το επισκεπτήριο είναι μεγάλος εχθρός του θηλασμού. Μία από τις ωραιότερες στιγμές, που το ζευγάρι πρέπει να μείνει μόνο του με το μωρό του και η μητέρα όπως και το μωρό να μάθουν ο ένας τον άλλο, διακόπτεται από τις πολλές επισκέψεις. Έτσι εμποδίζεται μια διαδικασία που απαιτεί αρκετή συγκέντρωση και ηρεμία. Να θυμάστε ότι εσάς εξαρτάται να ρυθμίζετε το επισκεπτήριο στο μαιευτήριο αλλά και στο σπίτι.

Η σωστή στάση είναι πολύ σημαντική για το θηλασμό και την αποφυγή του ερεθισμού των θηλών

Καθίστε αναπαυτικά. Ο κορμός πρέπει να σχηματίζει ορθή γωνία με τα πόδια. Τα χέρια μπορεί να στηρίζονται στα μπράτσα της πολυθρόνας ή στο ειδικό μαξιλάρι που βοηθά πολύ. Διαφορετικά, τοποθετήστε ένα κοινό μαξιλάρι κάτω από το μωρό ώστε το στόμα του να φτάσει στο ύψος της θηλής. Κρατήστε το μωρό έτσι ώστε η κοιλιά του να βλέπει την κοιλιά σας, το κεφάλι του να είναι σε ευθεία με το σώμα του, το κεφάλι να ακουμπά στην εσωτερική πλευρά του αγκώνα σας και η παλάμη σας στους γλουτούς του. Το χεράκι του το τοποθετείτε μαλακά πίσω από τη μέση σας.

Πιάστε το μαστό σας σωστά

Με το ελεύθερο χέρι πιέστε το μαστό. Τα δάχτυλα να βρίσκονται από κάτω και ο αντίχειρας από πάνω σχηματίζοντας το λατινικό γράμμα C. Τα δάχτυλα πρέπει να είναι αρκετά μακριά από την άλω, δηλαδή τη σκούρα περιοχή γύρω από τη θηλή. Πιέστε ώστε να βγουν λίγες σταγόνες γάλα για να υγρανθεί η θηλή.

Κατευθύνετε το μωρό προς το στήθος και όχι το μαστό σας προς το μωρό.

Πρώτα ακουμπήστε τη θηλή σας ελαφρά δίπλα από τα χείλη του μωρού. Το μωρό θα ανοίξει αντανακλαστικά το στόμα. Θα πιάσετε τρυφερά το κεφαλάκι του μωρού και θα το οδηγήσετε προς το μαστό σας.

Το μωρό πρέπει να πιάσει ολόκληρη τη θηλή και την άλω.

Tο τμήμα της σκούρας περιοχής γύρω από τη θηλή του στήθους, για να αρχίσει να θηλάζει. Αν δεν την πιάσει σωστά και απλώς πιπιλά την άκρη, η θηλή θα τραυματιστεί και το μωρό δεν θα φάει. Θα πρέπει λοιπόν να το βγάλετε από το στήθος σας και να ξαναπροσπαθήσετε, ώσπου να μπει σωστά στο στόμα του.

Στην αρχή να θηλάζετε και από τους δύο μαστούς.

Eναλλάξ, για να κατεβάζουν και οι δύο γάλα. Θα τοποθετείτε το μωρό δέκα λεπτά στον έναν και δέκα στον άλλον.

Αργότερα, αφού το μωρό κι εσείς εξοικειωθείτε με τη διαδικασία, μπορείτε να θηλάζετε από ένα μαστό κάθε φορά Κάθε φορά ξεκινάτε το θηλασμό από διαφορετικό μαστό. Στο επόμενο γεύμα αλλάζετε μαστό. Δεν είναι δηλαδή απαραίτητο να βάλετε το μωρό και στους δύο μαστούς στο ίδιο γεύμα.

Απομακρύνετε το μωρό από τη θηλή αφού έχει αρχίσει να επιβραδύνει αρκετά τις θηλαστικές κινήσεις Τότε βάλτε το μικρό σας δάχτυλο στο στόμα του για να το απομακρύνετε.

Ποτέ μην τραβάτε το μωρό από το στήθος σας Για να απομακρύνετε το μωρό από το στήθος σας, βάλτε το μικρό σας δάχτυλο μέσα στο στόμα του, ώστε να απομακρύνετε μαλακά το στόμα του.

Να κρατάτε ξύπνιο το μωρό σας Υπάρχει πιθανότητα το μωρό να αποκοιμιέται μετά από μερικές γουλιές. Εσείς τότε θα του τρίβετε ελαφρά και μαλακά το αυτί ή τη μύτη για να το ξυπνάτε και να συνεχίζει το θηλασμό.

Μετά το θηλασμό κρατήστε το μωρό για λίγο στον ώμο σας μέχρι να ρευτεί, αν και πολλά νεογέννητα που θηλάζουν δεν καταπίνουν αέρα και έτσι δεν έχουν ανάγκη να ρευτούν.

Μην αγχώνεστε με το χρόνο θηλασμού Στην αρχή δέκα λεπτά από κάθε μαστό είναι αρκετά. Αφού ο θηλασμός αρχίσει και το μωρό θηλάζει κανονικά, στα είκοσι λεπτά περίπου η εκροή γάλακτος μειώνεται και το βρέφος επιβραδύνει τις θηλαστικές κινήσεις. Τότε είναι η κατάλληλη στιγμή να το απομακρύνετε από το μαστό για να βγάλει αέρα και να αλλάξετε μαστό, αν το επιθυμεί.

Το μωρό πρέπει να πεινάει για να θηλάσει Όταν κλαίει, δείτε αν θέλει άλλαγμα και τοποθετήστε το στο στήθος. Τις πρώτες μέρες είναι ανώριμο το νευρικό του σύστημα και μπορεί να πεινάει σε ακατάστατες ώρες, οπότε θα το ταΐζετε όταν το ζητάει -περίπου κάθε δύο ώρες. Όσο μεγαλώνει, θα αυξάνει το μεσοδιάστημα των θηλασμών.

Και μερικές πρακτικές συμβουλές

Κατά τη διάρκεια του θηλασμού μπορεί να νιώθετε έναν ήπιο πόνο στην κοιλιά, που μοιάζει με τους πόνους της περιόδου. Είναι απόλυτα φυσιολογικός και προέρχεται από τη μήτρα που κάνει συσπάσεις.

Εάν ανάμεσα στους θηλασμούς τρέχει γάλα από τις θηλές του στήθους, να χρησιμοποιείτε τα ειδικά επιθέματα στήθους στο σουτιέν σας, για να αποφεύγετε τους λεκέδες στα ρούχα.

Κατά τη διάρκεια του θηλασμού να έχετε δίπλα σας ένα ποτήρι νερό ή ένα χυμό και κάτι φαγώσιμο, γιατί μπορεί να νιώσετε δίψα και πείνα.

Εάν πρόκειται να θηλάσετε σε εξωτερικό χώρο, προτιμήστε να φορέσετε ένα άνετο πουκάμισο για μεγαλύτερη ευκολία.

Τα πιο συνηθισμένα προβλήματα

Είναι πολύ σημαντικό οι μητέρες να είναι ενημερωμένες κατά τη διάρκεια του θηλασμού για τα πιθανά προβλήματα που μπορεί να προκύψουν. Μην απογοητεύεστε, υπάρχει τρόπος να ξεπεραστούν:

Οι θηλές είναι επίπεδες ή η μία θηλή είναι πιο προτεταμένη από την άλλη. Όσο θηλάζετε οι θηλές σας θα αρχίσουν να προεξέχουν όλο και περισσότερο, αν και πιθανόν να χρειαστεί στην αρχή να χρησιμοποιήσετε το θήλαστρο.

Το στήθος πετρώνει Αυτό μπορεί να συμβεί τις πρώτες μέρες μετά τη γέννα και εκδηλώνεται με οίδημα. Οι μαστοί είναι σκληροί, πρησμένοι και ερυθροί. Το πρόβλημα ξεπερνιέται συνήθως βάζοντας κομπρέσες με χλιαρό νερό στο στήθος για 10 με 15 λεπτά και κάνοντας απαλές εντριβές με παιδικό λάδι με τα δύο χέρια από το θώρακα προς τη θηλή. Αν το παιδάκι δεν θηλάσει ικανοποιητικά, θα πρέπει να συλλέξετε το γάλα με το θήλαστρο.

Μαστίτιδα Συμπτώματα όπως πυρετός, εξάντληση, κοκκίνισμα και ευαισθησία στην περιοχή των μαστών μπορεί να συνδέονται με μαστίτιδα που οφείλεται σε φλεγμονή ενός αποφραγμένου πόρου που δεν επιτρέπει την ελεύθερη εκροή γάλακτος. Η αντιμετώπιση είναι θερμά επιθέματα, μασάζ σε σημείο πάνω από την απόφραξη με κατεύθυνση προς τη θηλή, συχνός θηλασμός και καθαρισμός των θηλών. Αν το μωρό δεν αδειάζει το μαστό, καλό είναι να το κάνετε με το θήλαστρο. Γενικά, να αποφεύγετε τα στενά ρούχα και τα στενά σουτιέν. Στην περίπτωση της μαστίτιδας απαιτείται ξεκούραση και φαρμακευτική αγωγή με αντιβιοτικά και αντιφλεγμονώδη. Συνεχίζοντας να θηλάζετε θα μπορέσετε να ξεπεράσετε πιο γρήγορα το πρόβλημα.

Ερεθισμένες θηλές Σχεδόν πάντα οι ερεθισμένες θηλές έχουν σχέση με τη λανθασμένη στάση του μωρού. Θα πρέπει να σιγουρευτείτε ότι το μωρό βρίσκεται στη σωστή θέση κι έχει στο στόμα του σωστά τη θηλή. Εάν οι θηλές σας έχουν ερεθιστεί, να πλένετε το στήθος μόνο με νερό κι όχι με σαπούνι ή οινόπνευμα και να αφήνετε τις θηλές να στεγνώσουν καλά με τον αέρα πριν ντυθείτε. Επίσης βοηθάει να κάνετε μασάζ με το μητρικό γάλα. Αν δεν δείτε βελτίωση, ζητήστε τη συμβουλή του γιατρού σας. Οι αλοιφές λανολίνης είναι βοηθητικές και χρειάζονται απλώς ξέπλυμα με λίγο νερό πριν θηλάσετε.

Ads by Google

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΗΤΡΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ

ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΜΙΑΣ NΕΑΣ ZΩΗΣ

ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΓΑΛΑΚΤΟΣ

ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ

ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΤΕ

ΠΟΣΟ ΣΥΧΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΤΕ

ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΔΙΑΡΚΕΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ

ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ

ΣΤΑΣΕΙΣ ΘΗΛΑΣΜΟΥ

ΠΩΣ ΝΑ ΞΕΚΙΝΑΤΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ

ΠΩΣ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΤΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ

ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΑΣ ΤΡΩΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ

ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΑΣ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ;

ΕΡΕΘΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΘΗΛΩΝ

ΠΡΟΛΗΨΗ ΕΡΕΘΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΘΗΛΩΝ

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΡΕΘΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΘΗΛΩΝ

ΟΙ ΑΔΕΝΕΣ ΕΚΛΕΙΣΑΝ

ΥΠΕΡΦΟΡΤΩΣΗ

ΠΡΟΛΗΨΗ ΥΠΕΡΦΟΡΤΩΣΗΣ

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΥΠΕΡΦΟΡΤΩΣΗΣ

ΜΑΣΤΙΤΙΔΑ

ΠΩΣ ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΣΕΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ

Α) ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ:

Β) ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ

Γ) ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΖΩΗ

ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΓΑΛΑΚΤΟΣ

Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης το σώμα σας προετοιμάζεται για την παραγωγή του γάλακτος είτε σκοπεύετε να θηλάσετε είτε όχι. Oι μαστοί σιγά - σιγά αυξάνονται σε μέγεθος και βάρος (περίπου κατά το 1/3). Η θηλή γίνεται μεγαλύτερη και η θηλαία άλως σκουρότερη και μεγαλύτερη. Μετά τον τοκετό και την έξοδο του πλακούντα αρχίζει η παραγωγή του γάλακτος - το πύαρ είναι το πρώτο γάλα που παίρνει το νεογέννητο. Έχει χρώμα λεμονοκίτρινο, η ποσότητά του είναι μικρή, αλλά η αξία του μοναδική. Μετά την τρίτη περίπου μέρα μετά τον τοκετό το πύαρ γίνεται μεταβατικό γάλα και μετά την έβδομη με δέκατη μέρα γίνεται ώριμο γάλα. Το χρώμα του είναι προς το άσπρο, παράγεται σε μεγαλύτερη ποσότητα και δίνει περισσότερη ενέργεια. Ο μηχανισμός παραγωγής γάλακτος μπορεί να επηρεαστεί από το άγχος, το φόβο, την υπερένταση και την κούραση αλλά μπορεί ακόμη να ενεργοποιηθεί και μόνο με το άκουσμα του μωρού, το κοίταγμα ή και με τη σκέψη αυτού. Όσο περισσότερο το βρέφος θηλάζει τόσο περισσότερο γάλα θα παραχθεί. Το μέγεθος του μαστού δεν έχει καμία σχέση με την ικανότητα παραγωγής γάλακτος.

ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ

Προσφέρει όλα τα απαραίτητα θρεπτικά στοιχεία για την ανάπτυξη του και είναι πιο εύπεπτο απ' ότι το γάλα που κυκλοφορεί στο εμπόριο. Τα νεογέννητα που θηλάζουν υποφέρουν λιγότερο έως καθόλου από τους λεγόμενους "κολικούς του πρώτου τριμήνου". Το μητρικό γάλα περιέχει αντισώματα που προστατεύουν το μωρό σας από πολλές αρρώστιες ενώ ταυτόχρονα δυναμώνουν το ανοσοποιητικό του σύστημα . Τα μωρά που έχουν θηλάσει είναι λιγότερο επιρρεπή στις αλλεργίες. Αποφυγή παχυσαρκίας του βρέφους για τα επόμενα χρόνια. Η γαλουχία βοηθά τη μητέρα στην γρήγορη επαναφορά του φυσιολογικού της βάρους γιατί αποτελεί μια σημαντική κατανάλωση θερμίδων. Με το θηλασμό εκκρίνεται μία ορμόνη, η ωκυτοκίνη που συσπά τη μήτρα και την βοηθά να επανέλθει στο φυσιολογικό της μέγεθος γρήγορα. Στα μωρά αρέσει να θηλάζουν και μάλιστα αναπτύσσεται μία πολύ ιδιαίτερη σχέση ανάμεσα στη μητέρα και το μωρό. Ο θηλασμός είναι η πλέον οικονομική τροφή για το μωρό. Το μωρό τρέφεται με το καλύτερο γάλα που υπάρχει, το γάλα της μητέρας του! Ο θηλασμός είναι μία εύκολη λύση για τις μητέρες υπάρχει πάντα γάλα την κατάλληλη στιγμή και στη σωστή θερμοκρασία. Με άλλα λόγια, δεν χρειάζεται καμία προετοιμασία ούτε ζέσταμα, δεν υπάρχουν μπιμπερό για πλύσιμο και δεν χρειάζεται να κουβαλάτε κανένα σκεύος όταν πηγαίνετε κάπου αλλού.

ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΤΕ

Το ιδανικότερο είναι να ξεκινήσετε το θηλασμό αμέσως μετά τον τοκετό. Επειδή όμως δεν είναι πάντα εφικτό, μπορείτε να ξεκινήσετε αμέσως μόλις σας φέρουν το μωρό στο δωμάτιο.

ΠΟΣΟ ΣΥΧΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΤΕ

1. Θηλάζετε το μωρό 8-12 φορές το 24ωρο (κατά μέσο όρο κάθε 2-3 ώρες). Όσο πιο συχνά θηλάζετε το μωρό σας, τόσο πιο γρήγορα θα εξοικειωθείτε τόσο εσείς όσο και το μωρό σας. Επίσης όσο περισσότερο θηλάζει το μωρό, τόσο περισσότερη ποσότητα γάλακτος θα έχετε.

2. Εάν το μωρό δεν ξυπνάει ή εάν κοιμάται τις τρεις τελευταίες ώρες, από τότε που θηλάσατε για τελευταία φορά, προσπαθήστε να το ξυπνήσετε μαλακά και να το ταίσετε. Αυτό δεν ισχύει για το βράδυ, όπου μπορείτε να εκμεταλλευτείτε τον τυχόν μεγαλύτερο ύπνο του μωρού σας για να ξεκουραστείτε.

3. Τα μωρά τείνουν να ξυπνούν πολύ πιο γρήγορα από το διάστημα των τριών ωρών κατά τις πρώτες εβδομάδες της ζωής τους. Η συμπεριφορά αυτή είναι τελείως φυσιολογική, χρειάζεται λίγη υπομονή από την πλευρά σας μέχρι να σταθεροποιηθεί το ωράριο του ύπνου τους.

ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΔΙΑΡΚΕΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ

1. Τις 2-3 πρώτες μέρες που θα έχετε το πύαρ (το πρωτόγαλα) η διάρκεια του θηλασμού είναι μικρή. Την πρώτη ημέρα αφήνετε το μωρό σας να θηλάσει 3 λεπτά από κάθε μαστό, την δεύτερη μέρα 10 λεπτά από κάθε μαστό. Από την τέταρτη μέρα και μετά ή κατά τη διάρκεια του θηλασμού είναι 20 λεπτά από κάθε μαστό και έτσι θα παραμένει.

2. Κατά τη διάρκεια του θηλασμού το μωρός σας κατά διαστήματα θα σταματάει τις θηλαστικές του κινήσεις. Μην ανησυχείτε, ξεκουράζεται. Μην ξεχνάτε ότι τόσους μήνες έπαιρνε την τροφή του έτοιμη, ενώ τώρα πρέπει να καταβάλλει προσπάθεια για να το πετύχει. Από μόνο του σε λίγο, θα ξεκινήσει να θηλάζει και πάλι. Εάν καταλάβετε ότι το έχει πάρει ο ύπνος φροντίστε με ήπιο τρόπο να το ξυπνήσετε.

3. Το μωρό εκτός από γάλα καταπίνει και μία μικρή ποσότητα αέρα. Αυτός ο αέρας εάν δεν βγει με το ρέψιμο του μωρού ή θα κατεβεί στο έντερο και θα του δημιουργήσει κολικούς ή θα βγει από μόνος του παίρνοντας και το περιεχόμενο του στομάχου του δηλαδή θα κάνει εμετό. Γι' αυτό είναι πολύ σημαντικό όταν τελειώνετε το θηλασμό από κάθε στήθος να τοποθετείτε το μωρό σας λίγα λεπτά στον ώμο σας για να ρευτεί.

ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ

1. Πλύνετε τα χέρια σας με σαπούνι.

2. Πλύνετε το στήθος και τις μασχάλες σας με νερό. Ποτέ μην χρησιμοποιείτε σαπούνι, αντισηπτικά ή οινόπνευμα για την καθαριότητα του στήθους. Ξηραίνουν το στήθος, αφαιρούν τη φυσική του λιπαρότητα και το προδιαθέτουν να κάνει ραγάδες.

3. Καθίστε κάπου αναπαυτικά. Έχετε κοντά μερικά μαξιλάρια για να στηρίξετε τα πόδια εάν κάθεστε σε καρέκλα. Μην σκύβετε πάνω από το μωρό και μην είστε ξαπλωμένη.

4. Τοποθετείτε πάντα το μωρό στο ίδιο ύψος με το στήθος.

5. Διαλέγετε μία από τις στάσεις που προαναφέρουμε παρακάτω. (Άσχετα με την στάση που θα διαλέξετε, το μωρό πρέπει να βλέπει προς το στήθος σας. Αυτό έχει μεγάλη σημασία ώστε να μην έχετε προβλήματα κατά το θηλασμό).

ΣΤΑΣΕΙΣ ΘΗΛΑΣΜΟΥ

ΠΩΣ ΝΑ ΞΕΚΙΝΑΤΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ

1. Χαϊδέψτε το κάτω χείλος του μωρού με τη θηλή σας. Με αυτό τον τρόπο το ερεθίζετε να ανοίξει το στόμα του. Κάνετε λίγη υπομονή γιατί ίσως να χρειαστεί να ξαναπροσπαθήσετε.

2. Μόλις το μωρό ανοίξει το στόμα, σηκώστε το στήθος και δώστε του τη θηλή. Αφήστε το μωρό να βάλει στο στόμα του όση θηλαία άλω μπορεί. Αυτό έχει μεγάλη σημασία γιατί στη θηλαία άλω αντιστοιχούν οι γαλακτοφόροι πόροι του μαστού. Έτσι ώστε σίγουρες ότι το μωρό θηλάζει σωστά και ότι το στήθος σας δεν θα ερεθιστεί.

3. Όταν αρχίζει να θηλάζει το μωρό ίσως να πονέσετε λίγο. Μετά δεν θα αισθάνεστε πόνο όση ώρα θηλάζετε, τραβήξτε το μωρό και ξεκινήστε τη διαδικασία του θηλασμού από την αρχή.

ΠΩΣ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΤΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ

Για να σταματήσετε το θηλασμό βάζετε το μικρό δάχτυλο του χεριού σας στην άκρη του στόματος του μωρού, ανάμεσα στα ούλα του, μέχρι να καταλάβετε ότι έχει σταματήσει να θηλάζει. Στη συνέχεια τραβήξτε το μωρό από το στήθος σας.

ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΑΣ ΤΡΩΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ

1. Το μωρό θηλάζει 8-12 φορές το 24ωρο.

2. Ακούτε το μωρό να καταπίνει την ώρα του θηλασμού. Αυτό είναι και το πλέον αξιόπιστο σημάδι πως το μωρό σας τρωει και μάλιστα καλά.

3. Το στήθος είναι μαλακό μετά το θηλασμό.

4. Αλλάξετε τουλάχιστον 6 πάνες μέσα στο 24ωρο.

5. Δύο εβδομάδες μετά τη γέννησή του, το μωρό έχει το ίδιο βάρος που είχε όταν γεννήθηκε.

6. Το μωρό κάθε εβδομάδα πρέπει να παίρνει περίπου 150 gr βάρος

ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΑΣ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ;

Τα μωρά δεν χρειάζονται νερό για συμπλήρωμα. Το μητρικό γάλα είναι η ιδανικότερη τροφή για τους πρώτους μήνες της ζωής του μωρού σας. Εάν το μωρό δεν έχει φαει αρκετά προτείνει ο παιδίατρος. Αντιθέτως προσπαθήστε να το ταίσετε ξανά σε λίγη ώρα.

ΕΡΕΘΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΘΗΛΩΝ

Η εμπειρία του θηλασμού πρέπει να είναι άνετη και ευχάριστη. Παρόλα αυτά κάποιες γυναίκες παραπονιούνται για πόνο κατά τη διάρκεια του θηλασμού. Το πρόβλημα αυτό μπορεί να εμφανιστεί ελάχιστες φορές αρκεί να φροντίσετε εσείς γι' αυτό, γιατί ναι μεν τις πρώτες μέρες του θηλασμού θα έχετε μαλακές θηλές όμως μετά από 1-2 εβδομάδες μπορεί να ερεθιστούν τόσο που να πονάτε.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν είναι φυσιολογικό να έχετε φουσκάλες, πολύ ξηρό δέρμα και να αισθάνεστε πόνο τόσο κατά τη διάρκεια του θηλασμού, όσο και στο μεσοδιάστημα.

ΠΡΟΛΗΨΗ ΕΡΕΘΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΘΗΛΩΝ

Για να μην αποκτήσετε πολύ ευαίσθητες και ερεθισμένες θηλές, φροντίστε να έχετε τη σωστή στάση κατά τη διάρκεια του θηλασμού ώστε το μωρό να μπορεί να πιάσει σωστά τη θηλή. Το μωρό πρέπει να έχει σταματήσει να θηλάζει πριν το τραβήξετε από το στήθος. Βάλτε το δάχτυλο σας ανάμεσα στα χείλια του και στο στήθος σας ώστε να αφήσει μαλακά τη θηλή και να μην τη τραυματίσει. Μην χρησιμοποιείτε σαπούνι, οινόπνευμα, αντισηπτικά ή ειδικές κρέμες για το στήθος. Καθαρίζετε το στήθος σας μόνο με νερό.

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΡΕΘΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΘΗΛΩΝ

Περιορίστε τον θηλασμό στην ερεθισμένη θηλή. Αρχίστε τον θηλασμό από τη θηλή που δεν είναι ερεθισμένη. Κάνετε μασάζ στο στήθος σας την ώρα που θηλάζετε. Έτσι θα ερεθίσετε τους αδένες και θα κατεβεί το γάλα πιο γρήγορα. Χρησιμοποιείστε στηθόδεσμο από βαμβακερό ύφασμα και τα ειδικά επιθέματα στήθους. Αν ερεθιστούν οι θηλές σας και σκάσει το δέρμα γύρω από αυτές χρησιμοποιήστε λίγη λανολίνη σαν μαλακτικό. Η λανολίνη θα σχηματίσει ένα στρώμα και δεν θα αφήσει το δέρμα να ξεραθεί. Αν το στήθος σας είναι σκληρό, προσπαθήστε πρώτα να βγάλετε λίγο γάλα με το χέρι. Έτσι η θηλαία άλως θα μαλακώσει, η θηλή θα ερεθιστεί και ο θηλασμός θα είναι πιο άνετος.

ΟΙ ΑΔΕΝΕΣ ΕΚΛΕΙΣΑΝ

Αν καταλάβετε πως κάποιο σημείο στο στήθος σας είναι ερεθισμένο ή έχει δημιουργηθεί κάποιο εξόγκωμα, ίσως κάποιος αδένας έχει κλείσει. Θηλάζετε το μωρό συχνά κάθε δύο ώρες. Αρχίζετε το θηλασμό από το στήθος που έχει πρόβλημα. Κάντε θερμά λουτρά στο στήθος σας για 10-15 λεπτά πριν το θηλασμό. Κάνετε μασάζ στο σημείο που έχει πρόβλημα τόσο πριν όσο και μετά τη διάρκεια του θηλασμού.

ΥΠΕΡΦΟΡΤΩΣΗ

Την πρώτη εβδομάδα μετά τον τοκετό, όταν το πρωτόγαλα μετατρέπεται σε ώριμο γάλα, θα αισθάνεστε το στήθος σας βαρύ και γεμάτο. Το αίσθημα αυτό εξαφανίζεται μετά από λίγες μέρες. Η υπερφόρτωση του στήθους εμφανίζεται όταν το μωρό σας δεν τρωει αρκετό γάλα, ώστε να μειωθεί η ποσότητα στο στήθος σας. σε αυτή την περίπτωση θα αισθάνεστε το στήθος σας σκληρό, θα πονάει και θα είναι πολύ ζεστό.

ΠΡΟΛΗΨΗ ΥΠΕΡΦΟΡΤΩΣΗΣ

Μπορείτε να εμποδίσετε την εμφάνιση της υπερφόρτωσης εάν:

Ταίζετε το μωρό σας σε τακτά χρονικά διαστήματα περίπου 8-12 φορές το ΄24ωρο.

Δεν αραιώνετε το γάλα με νερό ή με κάτι άλλο για τις πρώτες 3-4 εβδομάδες εκτός και αν σας έχει συμβουλέψει να το κάνετε ο παιδίατρος.

Αν σταματήσετε να θηλάζετε το μωρό σας, η διακοπή πρέπει να γίνει σταδιακά.

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΥΠΕΡΦΟΡΤΩΣΗΣ

Τοποθετήστε μια ζεστή και υγρή πετσέτα πάνω στο στήθος σας για 2-5 λεπτά ή κάντε ένα ζεστό μπάνιο πριν το θηλασμό.

Βγάλτε, με το χέρι κάποια ποσότητα γάλακτος ώστε να μαλακώσει η περιοχή, αφού έχετε βγάλει την υγρή πετσέτα. Έτσι το μωρό μπορεί να θηλάσει πολύ πιο εύκολα. Κάντε ελαφρό μασάζ στο στήθος σας κατά τη διάρκεια του θηλασμού.

Τοποθετήστε κομπρέσες με παγωμένο νερό στο στήθος σας μετά το θηλασμό ώστε να φύγει το πρήξιμο και η δυσφορία που δημιουργεί.

Αν το μωρό σας δείχνει προτίμηση σε ένα μόνο μαστό, χρησιμοποιείστε κάποιο ειδικό μηχάνημα ή το χέρι σας ώστε να τραβήξετε το γάλα σας από τον άλλο μαστό.

Αν το μωρό σας δεν μπορεί να θηλάσει ή οι θηλές σας είναι επίπεδες χρησιμοποιήστε τις ειδικές θηλές από σιλικόνη που θα βοηθήσουν το μωρό σας να πιάσει εύκολα το στήθος . Αποφύγετε να χρησιμοποιείτε μπιμπερό, πιπίλες ή άλλα αντικείμενα κατα την περίοδο της υπερφόρτωσης. Θα μπερδέψετε το μωρό και δεν θα θέλει να θηλάσει από το στήθος σας.

ΜΑΣΤΙΤΙΔΑ

Προκαλείται όταν η μητέρα δεν εφαρμόζει τους κανόνες υγιεινής στο στήθος της, όταν έχει ραγάδες και όταν δεν φροντίζει να αδειάσει το στήθος της κάθε φορά που έχει υπερφόρτωση.

Τα συμπτώματα είναι πυρετός 390 - 400 C, ταχυσφυγμία, κρυάδες, πόνους στις αρθρώσεις και στο στήθος, πονοκέφαλος, ναυτία και τάση για έμετο, βάρος και θερμότητα στο στήθος. Εάν παρατηρήσετε κάποια από τα συμπτώματα αυτά να μας ενημερώσετε.

Τι πρέπει να κάνετε:

Α) Να συνεχίσετε να θηλάζετε σε συχνά χρονικά διαστήματα και αρχίζοντας από το στήθος που έχει το πρόβλημα. Επειδή η λοίμωξη έχει προσβάλλει τα μαλακά μόρια και όχι το γάλα, δεν χρειάζεται να φοβάστε μήπως αρρωστήσει το μωρό.

Β) Κάνετε ζεστά λουτρά στο στήθος που έχει πρόβλημα ή κάνετε ένα ζεστό ντους πριν θηλάσετε.

Γ) Φροντίστε να βγάζετε το γάλα κάθε φορά που αισθάνεστε το στήθος σας βαρύ και γεμάτο.

Δ) Να μετράτε τη θερμοκρασία σας συχνά.

Σε περίπτωση που δεν υποχωρούν τα συμπτώματα χορηγείται αντιβιοτική αγωγή.

ΣΥΛΛΟΓΗ ΚΑΙ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΓΑΛΑΚΤΟΣ

Εάν επιθυμείτε συλλογή του μητρικού γάλακτος και διατήρησή του θα πάρετε ειδικές οδηγίες για όλη την διαδικασία.

ΠΩΣ ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΣΕΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ

Α. ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ:

1) Να τρωτε σωστά:

Ακολουθήστε την ίδια δίαιτα σε θρεπτικά στοιχεία όπως όταν ήσασταν έγκυος. Κατά τη διάρκεια του θηλασμού θα σας χρειαστούν περισσότερες θερμίδες. Συνεχίστε να παίρνετε τις ίδιες βιταμίνες όπως όταν ήσασταν έγκυος. Αποφεύγετε τις τροφές που έχουν πολλές θερμίδες και δεν είναι καθόλου θρεπτικές. Αποφεύγετε την αυστηρή δίαιτα.

3) Τι δεν πρέπει να τρωτε:

- Δύσπεπτα φαγητά: Προκαλούν πεπτικές διαταραχές στο μωρό σας.

Καφείνη: Η καφείνη επηρεάζει το νευρικό σύστημα του μωρού και το κάνει ευερέθιστο και δεν μπορεί να κοιμηθεί εύκολα.

Αλκοόλ: Δεν κάνει κακό να πίνετε που και που ένα ποτηράκι κρασί ή μπύρα κατά τη διάρκεια του θηλασμού

Κάπνισμα: Απαγορεύεται να καπνίζετε ή να βρίσκεται το μωρό σας σε χώρο με άτομα που καπνίζουν. Η νικοτίνη δημιουργεί σοβαρά προβλήματα στην ανάπτυξή του.

Φάρμακα: Να ρωτάτε πάντα το γιατρό σας πριν πάρετε κάποιο φάρμακο. Η ασπιρίνη επιτρέπεται μόνο σε μικρές δόσεις.

Β. ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ

Φροντίστε να κοιμάστε όταν το μωρό σας κοιμάται. Ζητήστε τη βοήθεια της υπόλοιπης οικογένειας και των φίλων για το σιγύρισμα του σπιτιού και το μαγείρεμα.

Γ. ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΖΩΗ

Οι σεξουαλικές επαφές επιτρέπονται μετά τις 40 μέρες. Οι γυναίκες υπόκεινται σε πολλές σωματικές και συναισθηματικές αλλαγές κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και του θηλασμού. Ένα χαρακτηριστικό της αντίδρασης στις αλλαγές αυτές είναι να αυξάνεται ή να μειώνεται η σεξουαλικότητα.

Τα χαμηλά επίπεδα των οιστρογόνων δημιουργούν ξηρότητα στον κόλπο. Επομένως για να γίνει η σεξουαλική επαφή πιο ευχάριστη καλύτερα να χρησιμοποιηθεί κάποιο υδροδιαλυτό λιπαντικό όπως η κρέμα ΚΥ.

Ένα μωρό μπορεί να κάνει το περιβάλλον του σπιτιού πιο ευχάριστο, αλλά θα μειώσει και τις σωματικές σας δυνάμεις. Μία από τις βασικότερες αιτίες της μειωμένης σεξουαλικής διάθεσης είναι και η κούραση που αισθάνεστε. Προσπαθήστε να ξεκουράζεστε όταν το μωρό κοιμάται και διατηρήστε την επαφή και την επικοινωνία με τον σύζυγό σας.

Κατά τη διάρκεια της σεξουαλικής επαφής ίσως να αισθανθείτε να τρέχει γάλα από το στήθος σας. Αυτό είναι φυσιολογικό και μπορεί να μην εμφανίζεται τόσο συχνά εάν πρώτα έχετε φροντίσει να θηλάσετε το μωρό σας.

Ο κύκλος της περιόδου δεν θα αποκατασταθεί πλήρως όσο θηλάζετε. Βέβαια θα έχετε ωορρηξία πριν να σας εμφανιστεί περίοδος, γι' αυτό μην φανταστείτε ότι ο θηλασμός είναι μέθοδος αντισύλληψης.

Συμβουλευτείτε μας για την αντισυλληπτική μέθοδο που σας ταιριάζει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιφιγενειάκι μου.........

Τί όμορφα όλα αυτά που παραθέτεις.........

Θα κάτσω αύριο να τα τυπώσω & να τα μελετήσω..........

Θέλω τόσο πολύ να τα καταφέρω με το θηλασμό......

Όπως καταλάβατε..... βρυκολακιάζω!!!!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Ο σκατούλης μου.... από τις 2 παρά.... τον έχω αγκαλίτσα να κοιμηθεί........

Χορτασμένος είναι!!!!!! Καθαρούλης είναι!!!!!!!! Το μάτι γαρίδα!!!!!!!

Μόλις τον έβαλα στο κουνάκι του προ μισής ώρας..... ξαναξύπνησε!!!!!!!!!!!!!!!

ΟΥΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα φιλεναδες....πωπω κοιμηθικα ξερει εχτες...παλι καλα γιατι ολο βρυκολακιαζω τελευταια...αχ..αυτος ο θηλασμος..θυμαμαι στον Χριστοφορο εκανε 10 ωρες να φαει...δεν εχω και θηλες και μεχρι να το καταλαβω γιατι δεν μπορει να πιασει μου πηρε κανα 2 βδομαδες...μετα εβαλα τις πλαστικες και ησυχασα...μετα ειχα θεμα με το ρεψιμο..μιλαμε και μια ωρα για να ρευτει...ρε τι στον ωμο τον εβαζα τι πανω στο γονατο μου να ακουμπαει το στομαχακι του τελικα μια που βολεψε και δεν εκανε τοοσες ωρες ηταν να τον βαζω μπρουμιτα και με την παλαμη να κανω μασαζ πισω στην πλατη με λιγη πιεση και ξαφνικα εκανε γκρρρρρρ....δυνατα δυνατα...ρε παιδια τι ζεστη το βραδυ..ωχ μανα μου...δεν μπορω να αναπνευσω...οσο για το ιντερνετ εγω Γιελιζ μου ασυρματο χρησιμοποιω ακομα και στον υπολογιστη εχουμε παρει ενα εξαρτημα που μπαινει εκει που τον ανοιγεις και πιανει τα ασυρματα δυκτια και ετσι δεν εχουμε καλωδια στο σπιτι..με εχει βολεψει..αχχχ Σαββατο σημερα...μπανακι θαλασσιτσα...περιμενω πως και πως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κι απο εμενα!!!Τι κανετε γλυκες μου?

Κατερινακι ξαναρωτα τον παιδιατρο σου για το γαλα,μηπως καπου μπερδευτηκατε,σιγουρα το ξενο δεν πρεπει να καταναλωθει μετα απο μια ωρα.Διαβασε κ τη συσκευασια ;)

Αννουλα κ παλι ευχαριστω για τις πληροφοριες ;);) Οσο για το βραδυνο μας υπνο,ναι επιτελους ξυπναμε μονο μια φορα κ καθε μερα ολο κ πιο αργα!!!!!Εχθες π.χ. φαγαμε κατα τις 11μιση κ ξυπνησαμε 7 η μια κ 7μιση η αλλη!ΘΑΥΜΑ!!!Κ οσο οι κολικοι μειωνονται κοιμομαστε πολυ κ κατα τη διαρκεια της ημερας :D:D

Νικη μου εμενα η τομη με πονουσε ποοοοολυ καιρο μετα,στην κυριολεξια δεινοπαθεισα!Βεβαια η αληθεια ειναι οτι βγαινοντας απο το νοσοκομειο με 2 μωρα κ μοναδικη βοηθεια τη μητερα μου δεν εκατσα κ πολυ κ ετσι με πηγε πολυ πισω η αναρρωση :( Να καταλαβετε ειχα λοχεια 50 μερες κ στο καπακι για αλλες σχεδον 20 περιοδο!!Εχω μονο 1 εβδομαδα που ''καθαρισα''.

Για το ρεψιμο που λετε εμενα η μια δε ρευεται καθολου,ο,τι κ να κανω,οση ωρα κ να την κρατησω ορθια.Η παιδιατρος ειπε δε πειραζει..Θα δοκιμασω ομως κ το κολπακι που ειπε η Γιεληζ μας!Αλλα δε βγαζει κ ποτε γουλιτσες.Η δε μεγαλη ρευεται αμεσως κ πολλες φορες αλλα κ παλι συνεχεια βγαζει γουλιτσες κ σπανια εμετο.Της δινω κανονικο γαλα μαζι με comfort που ειναι κ για παλινδρομηση.

Ευη μου τι καλα που πας ακομη θαλασσα!Καλα να περασετε!

Εμεις αν ολα πανε καλα κ αφου οι μικρες μπηκαν σε προγραμμα λεμε να παμε 2 μερουλες την αλλη εβδομαδα κ να τις αφησουμε στη μαμα μου,ιδωμεν....

Αυτα τα νεα μας!Σας αφηνω να τις ετοιμασω κ να παμε βολτουλα οσο εχει δροσια ακομη!Α!Βρε κοριτσια το ποσο τους αρεσει στο καροτσι δε περιγραφεται!!!Απο Σεπτεμβρη δε θα μαζευομαστε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάρες μου...

Diosaki σε ευχαριστώ πολύ ...τα κατάφερα με το τικεράκι όπως βλέπεις... :D

Ιφιγένεια είσαι φοβερή ..πολύ ενδιαφέρον έχουν αυτα που μας παραθέτεις......τα περισσότερα τα διάβασα..............

Σοφακι φιλια στα διδυμάκια σου..

πάω να δω τον μαγουλάκια μου..............

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια!Τι κανετε;

Μαρια να σας ζησει το μωρακι!Καλη λοχεια!

Εμεις ειμαστε καλα.Η μικρη κλασσικα δεν ρευεται με τιποτα.Οσο και να την κρατησω αγκαλια.Μονο λοξυγγας την πιανει μετα απο κανενα μισαωρο,την καταλαβαινω γιατι ειναι ανησυχη στην κουνια της.Μετα θελει κακακια και ειναι παλι ανησυχη και ετσι περναει κανενα 2ωρο για να κοιμηθει.

Απο χθες μου κανει και το αλλο:τρωει 10 λεπτα απο το ενα στηθος,κοιμαται και μετα μου ξυπναει μετα απο καμια ωρα και θελει να ξαναφαει!Μετα τρωει στο 3ωρο-4ωρο.

Θελω να παρω σακουλακια να φυλαω το γαλα μου γιατι ειναι κριμα να το πεταω,οσο περισσευει.Ξερετε που θα βρω;

Δεν σας διαβασα κοριτσια μου,μια κλεφτη ματια εριξα,ειμαι κομματια...Παω να ξαπλωσω μεχρι να ξυπνησει.Ελπιζω να ειστε ολες καλα.Σας φιλωωωω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου τι κάνετε? Εμείς καλά είμαστε..ο μικρός δεν ενεργηθηκε χθες και μεχρι στιγμης τίποτα και ζοριζεται. Το ξενο που του δίνω για συμπληρωμα κάνει για δυσκοιλιοτητα, οποτε δεν ξερω τι τον ενοχλει. Τη Δευτερα γυρναει ο παιδιατρος μας και θα παμε να μας δει και θα του τα πω να δω τι θα κανουμε.

Πιπίτσα μου μην απογοητευεσαι...κανεις τα παντα για το μωράκι σου και δεν αμφιβάλλει κανείς γι'αυτό.

Ούτε κι εμένα ρεύεται εύκολα αλλα τον αφήνω αρκετη ώρα για να είμαι ησυχη. Με το που τον βαζω στο κρεβατακι όμως κάποιες φορές, όχι πάντα μου βγαζει γουλιτσες.

Σας αφηνω γιατι γκρινιαζει. Θα μπω αργοτερα. Φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κούκλες!! Τι κάνετε?

Πιπίτσα μου κουράγιο! Καλά ο γιόκας σου είναι κουκλάκι!!! Φτού φτού!!!

Εύη καλό μπανάκι!

Συμπεθέρα μια χαρά ωράριο ύπνου έχετε!! ΤΕΛΕΙΑ!!! Εύχομαι να συνεχίσετε έτσι!!

Νικόλ μου με γειά το τικεράκι!!

Νίκη μου εγώ έχω πάρει αυτά τα σακουλάκια

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B0037XQT7A/ref=oss_product

Μαράκι εύχομαι να καταφέρει ο μικρός να ενεργηθεί!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!!! τι κανετε;;

εγω ειμαι ετσι και ετσι..ο μεγαλος καταπιε το κουκουτσι απο μια μικρη βανηλια και ειμαι σε αναμενα καρβουνα....αφιστε μη σας τα λεω..

Γιελιζ την εξεταση την κανουν οποτεδηποτε ειναι εξεταση αιματος, δεν δινει ομως παντα αποτελεσματα αξιοπιστα οποτε αναλογα βλεποντας και κανοντας. Εμενα ποαντς απο χτες τα κακα του ειναι σταθερα πρασυνωπα..τα νευρα μου!!!

Νικη μου σακουλακια θα βρεις και σε φαρμακεια, εχουν, απλα αμα θες βαζε τα σακουλακια σε αλλη μια σακουλα τυπου πολυμπαγκ για καταψυξη γιατι μπορει καπου να πιαστει να σκισετει κλπ.

Πιπιτσα χαλαρωσε, θα τα πας καλα μανουλα...ο γιος κουκλος..και εσυ μεσα στην ευτυχια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοριτσάκια μου......

Σας ευχαριστώ τόσο πολύ για τη στήριξη..........

Είμαι σίγουρη πως αν δεν είχα το θήλαστρο.... το πιο πιθανό θα ήταν να τα είχα παρατήσει ήδη!!!!!! Δυστυχώς δε μπορώ να κάνω 2πλές αντλήσεις αφού ο 1 μαστός πονάει πολύ περισσότερο από τον άλλον!!!!!! Αλλά βγάζω έστω κάτι ελάχιστα.... κάθε 1,5-2 ώρες το πολύ..... Ο μικρός για να δει βυζί ούτε για πλάκα!!!!! Το παλεύω ακόμη.... κι όταν με παίρνει από κάτω λέω ας θηλάσω έστω και 40 μέρες!!!!! Να πω πως το πάλεψα!!!!!

Τέλος πάντων.... προσπαθώ κι όσο πάει.... και τώρα βγάζω.... αλλά είναι ελάχιστο ρε γμτ!!!! Μόλις 20-30μλ. κάθε φορά.... κι από τα 2 στήθη μαζί!!!! Τί άλλο να κάνω για ν΄αυξηθεί το γάλα μου????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προφανώς μου κόβεται το γάλα σιγά-σιγά...... εεεεε......

Αφού ο μικρούλης μου αρνείται πεισματικά να θηλάσει............

Σήμερα....... όλη μέρα..... ζήτημα να θήλασε 5 λεπτάκια στο σύνολο......

:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιπιτσα πολλα υγρα,σουπες,χυμους και μπυρα χωρις αλκοολ...εγω επινα μια μπυρα καθε δυο μερες και το στηθος μου πρηζοταν απιστευτα...χαπια μαγιας μπυρας επισης,η μαια μου θυμαμαι μου ειχε συστησει να πινω γλυκανισο με τιλιο μαζι οταν ηθελα να διατηρησω το γαλα μου στον 5ο μηνα που ηταν το μωρο γιατι πηγαινε προς τελος...και μπορω να πω οτι ειχε αποτελεσμα και εκανε και καλο στο μωρο,ηταν πιο ηρεμο...κανει καλο και στους κολικους που ευχομαι να εχει οσο το δυνατον λιγοτερους...φιλακια κι υπομονη!!! εισαι δυνατη εσυ,θα τα καταφερεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...