Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ SEX


Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια!

Τώρα μπήκα στον 7ο και ο γιατρός μου δεν μου απαγόρευσε τις επαφές με τον άντρα μου καθ΄όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης. Βέβαια εγώ πολλές φορές το απέφευγα από φόβο.

Μου έχει πει ότι το μωρό είναι σε κάλη θέση από την αρχή, δεν είχα τουλάχιστον έως και τώρα που σας γράφω κανένα πρόβλημα και πριν μια βδομάδα ο μπεμπούλης μας πήρε και θέση.

Αν θέλετε γράψτε τις οδηγίες των γιατρών σας και γενικότερα την αντιμετώπιση σας επι του θέματος.

Καλή λευτεριά σε όλες!!!!!!

Και σε όσες προσπαθούν γρήγορα να ανταμειφθούνννννννν!!!!!!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμας ο ιατρος μας αφησε μεχρι και την 32η βδομάδα για τον άνδρα μου βέβαια δεν ήταν οτι το καλυτερα να προσπαθει και να βλέπει και την κοιλιά μου να κουνιέται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σίγουρα δεν είναι εύκολο αλλά και από την άλλη αφού δεν υπάρχει πρόβλημα (μέσα σε λογικά πλαίσια πάντα) είναι καλό και για το ζευγάρι πιστεύω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα ο γιατρος μου δεν μου το απαγορευσε ακομα κ τωρα που το μωρο εχει γυρισει αλλα ουτε κ για μετα μου ειπε κατι.το αντιθετο μαλιστα μου την λεει που δεν ικανοποιω τον αντρα μου τακτικα.βλεπεις οποτε παμε του κανει παραπονα.αλλα κ με τετοια ζεστη πραγματικα δεν θελω τιποτα...οταν λες εχει παρει θεση εννοεις οτι ειναι αρκετα χαμηλα ή απλα γυρισε με το κεφαλι.ο καθε γιατρος ειναι διαφορετικος...η αληθεια απο πολλους εχω μαθει οτι προς το τελος το απαγορευουν...βεβαια ξερω πως οταν μπεις στο μηνα σου σου λενε βουρ για να γεννησεις πιο γρηγορα...ποιος ξερει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΕΜΕΑΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠΛΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙΡΟ ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕΤΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΕΝΑΤΟ ΕΛΕΓΕ ΟΚ ΑΛΛΑ ΗΡΕΜΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα ο γιατρος μου δεν μου το απαγορευσε ακομα κ τωρα που το μωρο εχει γυρισει αλλα ουτε κ για μετα μου ειπε κατι.το αντιθετο μαλιστα μου την λεει που δεν ικανοποιω τον αντρα μου τακτικα.βλεπεις οποτε παμε του κανει παραπονα.αλλα κ με τετοια ζεστη πραγματικα δεν θελω τιποτα...οταν λες εχει παρει θεση εννοεις οτι ειναι αρκετα χαμηλα ή απλα γυρισε με το κεφαλι.ο καθε γιατρος ειναι διαφορετικος...η αληθεια απο πολλους εχω μαθει οτι προς το τελος το απαγορευουν...βεβαια ξερω πως οταν μπεις στο μηνα σου σου λενε βουρ για να γεννησεις πιο γρηγορα...ποιος ξερει.

όχι δεν είναι χαμηλά απλά γύρισε.

ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του, απλά έχω ακούσει από πολλές ότι βοηθά γενικά, έχει και τα θετικά του, πάντα μέσα σε λογικά πλαίσια βέβαια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΕΜΕΑΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠΛΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙΡΟ ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕΤΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΕΝΑΤΟ ΕΛΕΓΕ ΟΚ ΑΛΛΑ ΗΡΕΜΑ...

σε ευχαριστώ!

να χαίρεστε τον ιππότη σας και να το καμαρώσετε όπως ποθείτε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο μονος λογος που δεν 'επιτρεπουν' το σεξ οι γιατροι ειναι επειδη ο οργασμος προκαλει συσπάσεις στη μητρα.

οποτε, αναλογα το ποσο καλη κ ηρεμη εγκυμοσυνη εχει μια μανουλα την συμβουλευει. :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμάς δεν μας το απαγόρευσε καθ'όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, όταν όμως μπήκα στον 7ο μήνα είπε "στοπ"! όπως κ να'χει, εμείς ό,τι κάναμε ήταν για 4-5 φορές, διότι στο α' τρίμηνο το απέφυγα, και απο τον 5ο κουνιόταν το μωρό, οπότε δεν ήταν κ σούπερ.... αν δεν υπάρχει κάποιο προβληματάκι στην εγκυμοσύνη, κάθε ζευγάρι πράττει όπως νιώθει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο μονος λογος που δεν 'επιτρεπουν' το σεξ οι γιατροι ειναι επειδη ο οργασμος προκαλει συσπάσεις στη μητρα.

οποτε, αναλογα το ποσο καλη κ ηρεμη εγκυμοσυνη εχει μια μανουλα την συμβουλευει. :D

Να προσθεσω οτι καποιοι γιατροι συνιστουν τη χρηση προφυλακτικου για να αποφευχθουν μολυνσεις επειδη η γυναικα ειναι συνηθως πθο ευαισθητη σε αυτες κατα την περιοδο της εγκυμοσυνης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να προσθεσω οτι καποιοι γιατροι συνιστουν τη χρηση προφυλακτικου για να αποφευχθουν μολυνσεις επειδη η γυναικα ειναι συνηθως πθο ευαισθητη σε αυτες κατα την περιοδο της εγκυμοσυνης

Είναι λογικό αλλά τελικά apis μου, σε μια εγκυμοσύνη χωρίς προβλήματα είναι ασφαλες οι επαφές ή όχι.

Ο κάθε γιατρός έχει δική του άποψη και γραμμή αλλά τελικά τι ισχύει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kοριτσια εγω για 9 μηνες δεν εκανα τιποτα και δε με πειραξε κα8ολου , ουτε μου ελειψε το σεχ, το ιδιο και ο αντρας μου, (ευτυχως γιατι 8α ειχα προβλημα :shock::shock:

Ειναι ξενερωμα να κανεις σεχ με την κοιλια τουμπανο lolol :?

Αν και ειχα καλη εγκυμοσυνη ο γιατρος μου που ειναι και 8ειος μου και λογικα εχει πιο πολυ 8αρρος μαζι μου , μου απαγορευσε το σεχ για ολη τη διαρκεια ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια εμεις στο μισο του πρωτου τριμηνου δεν καναμε διοτι ειχα ενα αιματωματακι στη μητρα παρολιγον αποκολληση. Απο την εντεκατη εβδομαδα και μετα καναμε κανονικοτατα μεχρι και τη μερα που γεννησα δε μας ειχε καμια δεσμευση. Εγω ηξερα οτι το σπερμα περιεχει προσταγλαδινες που προκαλουν συσπασεις και δεν ηθελα να γινεται εκσπερματωση εντος μερχι τον 6-7 μηνα επειδη ειχα φοβηθει απο το αιματωμα ομως απο κει και περα ειχα το οκ του γιατρου για ολα και ειδικα κοντα στον 9ο οι προσταγλαδινες ειναι σουπερ γιατι ειναι χρησιμες στην προπαρασκευη της μητρας για τον τοκετο.. Εμεις δεν αισθανθηκαμε αμηχανα που το μωρο κουνιοτανε κτλ καταρχας την ωρα του σεξ ηταν ησυχοτατο απλα οταν εγινα σα μπετονιερα χρησιμοποιουσαμε μονο την κλασικη σταση. Ελπιζω να μην ενοχλεισθε που μιλαω ανοιχτα το θεωρω καθημερινο θεμα... αυτα ! Φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και βοηθαει πολυ στο να μαλακωσει ο τραχηλος εγω που το μωρο ηταν ψηλα και αναποδα βοηθηθηκα μονο απο τον τραχηλο που ειχε μαλακωσει κ σχεδον εξαλειφθει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια εμεις στο μισο του πρωτου τριμηνου δεν καναμε διοτι ειχα ενα αιματωματακι στη μητρα παρολιγον αποκολληση. Απο την εντεκατη εβδομαδα και μετα καναμε κανονικοτατα μεχρι και τη μερα που γεννησα δε μας ειχε καμια δεσμευση. Εγω ηξερα οτι το σπερμα περιεχει προσταγλαδινες που προκαλουν συσπασεις και δεν ηθελα να γινεται εκσπερματωση εντος μερχι τον 6-7 μηνα επειδη ειχα φοβηθει απο το αιματωμα ομως απο κει και περα ειχα το οκ του γιατρου για ολα και ειδικα κοντα στον 9ο οι προσταγλαδινες ειναι σουπερ γιατι ειναι χρησιμες στην προπαρασκευη της μητρας για τον τοκετο.. Εμεις δεν αισθανθηκαμε αμηχανα που το μωρο κουνιοτανε κτλ καταρχας την ωρα του σεξ ηταν ησυχοτατο απλα οταν εγινα σα μπετονιερα χρησιμοποιουσαμε μονο την κλασικη σταση. Ελπιζω να μην ενοχλεισθε που μιλαω ανοιχτα το θεωρω καθημερινο θεμα... αυτα ! Φιλακια[/quot

Οπότε δεν αντιμετώπισες κανένα πρόβλημα με τις επαφές που είχες με τον άντρα σου.

Εντάξει δε δίνουμε προτεραιότητα στο σεξ αλλά εννοείται στο σπόρο μας, αλλά εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα και το έμβρυο δε διατρέχει κίνδυνο, θεωρώ, γνώμη μου, ότι και το ζευγάρι δένεται περισσότερο αλλά και το μωρό είναι καλύτερα από άποψη ψυχολογίας της μητέρας ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα πάντος ο γιατρός μου δεν μου το απαγόρευσε μεχρι το τέλος στην πρώτη μου εγκυμοσύνη. Απλά τωρα στην δεύτερη μου είπε να προσέξουμε λιγάκι γιατι είναι λίγο χαμηλά η μήτρα μου!!! Δεν μου είπε να το αποφύγω τελείως.Τώρα με αυτήν την ζέστη και αυτήν την κοιλιά αναμεσά μας πως οι άντρες έχουν όρεξη για παιχνιδάκια είναι ανεξήγητο!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και το πιο σημαντικο..το σπερμα περιεχει τις προσταγλανδινες που ,και γ αυτο μαλιστα συνισταται το σεξ στον 9ο μηνα και πριν με προφυλακτικο,επισπευδουν την διαδικασια του τοκετου καθως βοηθουν στην ''ωριμανση'' του τραχηλου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia na rwthsw kati????den eimai akoma manoula...prospathw! :D alla se proxwrhmenh egkymosini pou to mwro kounietai an kaneis sex kai kouniete kiolas einai wraio auto??simvainei ontws etsi???

den kserw an tha mou evgaine...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα ο γιατρός δε μας έχει απαγορεύσει το σεξ. Απλά οι συμβουλές που δίνει είναι όχι ακροβατικά και περίεργες στάσεις και όχι πλήρης διείσδυση. Επίσης, πρέπει να χρησιμοποιούμε προφυλακτικό για αποφυγή μετάδοσης μολύνσεων.

Εμείς πάντως δεν το έχουμε κάνει ακόμα, και δε νομίζω να το κάνουμε. Στην αρχή ήμουν πάρα πολύ χάλια, με ζαλάδες και φοβερές αναγούλες, οπότε δεν είχα καμία όρεξη. Μετά διαγνώστηκε ουρεόπλασμα, και τρόμαξα και μου κόπηκε κάθε διάθεση. Τώρα το μωρό κουνιέται συνέχεια, και πάλι δε νιώθω καθόλου άνετα. Οπότε, δε με βλέπω να κάνω σεξ μέχρι το τέλος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα ο γιατρός δε μας έχει απαγορεύσει το σεξ. Απλά οι συμβουλές που δίνει είναι όχι ακροβατικά και περίεργες στάσεις και όχι πλήρης διείσδυση. Επίσης, πρέπει να χρησιμοποιούμε προφυλακτικό για αποφυγή μετάδοσης μολύνσεων.

Εμείς πάντως δεν το έχουμε κάνει ακόμα, και δε νομίζω να το κάνουμε. Στην αρχή ήμουν πάρα πολύ χάλια, με ζαλάδες και φοβερές αναγούλες, οπότε δεν είχα καμία όρεξη. Μετά διαγνώστηκε ουρεόπλασμα, και τρόμαξα και μου κόπηκε κάθε διάθεση. Τώρα το μωρό κουνιέται συνέχεια, και πάλι δε νιώθω καθόλου άνετα. Οπότε, δε με βλέπω να κάνω σεξ μέχρι το τέλος!

Με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου!!!

Με ένα πόνο!

Και εμάς δεν μας το έχει απαγορεύσει σε όλη την διάρκεια αλλά δεν μπορώ να πω ότι κάνουμε και κάτι αλλά όχι ότι δεν είχαμε επαφές καθόλου μέχρι στιγμής. Αλλά δεν πιστεύω ότι είναι και κάτι κακό, όπως νιώθει κανείς. Οι απόψεις των γιατρών διαφέρουν.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΑς ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΠΕ.ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΜΑΙ.ΕΧΩ ΤΙΣ ΖΑΛΑΔΕΣ,.ΑΝΑΚΑΤΩΣΟΥΡΕΣ.ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΘΕΣΗ!ΑΦΗΣΤΕ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΕ ΑΠΛΑ ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙΑ ΧΩΡΙΣ ΔΙΗΣΔΥΣΗ ΔΛΔ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΣΥΣΠΑΣΗ Η ΜΗΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ....ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΠΛΑ (σορρυ για τα κεφαλαια-το ξεχασα)ειχα μερικη αποκολληση.ετσι δεν εχω και την καλυτερη στιγμη ως προς αυτο το θέμα.Αυτό που με ενδιαφέρει αυτήν την στιγμή είναι το έμβρυο που δημιουργείται αυτήν την στιγμή...και όλα τα αλλα.ουτψς η άλλως ποσες φορές το είχαμε κάνει πια μέχρι να φτασουμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα???????χαχαχα.ετσι είναι.Τα υπόλοιπα μπαίνουν σε δευτερη μοίρα.Σιγά σιγά. :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εμενα ο γιατρος δεν μου το απογορευσαι αλλα δεν μπορω να πω οτι κανουμε και τιποτα.....αφηστε που ενω ειμαι μονο 16 εβδομαδων εχω γινει απο τωρα σαν μπετονιαρα.....τρομερη κοιλια κοριτσια ολη μου λενε οτι ειμαι στον 6 μηνα....αφηστε σαν μπολονι.....που να εχουμε ορεξη....οταν θα αρχισει και η κοιλια να κουνιεται αντιο σεξακι με να αρχισω να θυμιζω λιγο γυναικα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...