Μετάβαση σε περιεχόμενο

SOS ! ΜΑΣ ΕΦΑΓΑΝ ΤΑ ΚΟΥΝΟΥΠΙΑ!


Recommended Posts

Μανούλες βοηθήστε με! Μέναμε Πυλαία και δεν είχαμε κανένα θέμα με τα κουνούπια. Μόλις πριν μια βδομάδα μετακομίσαμε Καλαμαριά και τον έφαγαν τον μικρό μου. Έχει γεμίσει τσιμπιές, μεγάλα κόκκινα ''κουμπιά'', κάθε μέρα βλέπω και καινούρια τσιμπήματα.

Η παιδίατρος μου έδωσε την Crilen της Frezyderm για προληπτικά (δεν βλέπω να κάνει τίποτα ιδιαίτερο) και είπε στα τσιμπήματα να του βάζω Fusicort και να του δώσω και σταγόνες zirtek να καταπραύνουν τη φαγούρα και το πρήξιμο.

Μέσα στο δωμάτιο του έχω και υγρό άοσμο αντικουνουπικό στην πρίζα, σήμερα του πήρα και κουνουπιέρα (αν και νομίζω οτι τον τσιμπάνε έξω και όχι μες στο δωμάτιο), δεν ξέρω τι άλλο να κάνω, το έχουν ρημάξει το μωράκι!

Μήπως γνωρίζετε κάτι δραστικό, να προστατέψω το μωράκι μου? Είμαι καινούρια μανούλα και το βλέπω μες στις τσιμπιές και το λυπάμαι, δεν ταλαιπωρείται το καημένο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμάν την crilen μου είχε δώσει, είναι πολύ καλή. Κάποιες μανούλες μου έχουν πει για κάτι αυτοκόλλητα φυτικά του κορρέ που τα βάζεις πάνω στο καρότσι ή στο κρεβάτι και απομακρύνει τα κουνούπια, για ψάξτο. Σε φαρμακείο θα τα βρεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Νομίζω ότι η Crilen είναι η καλύτερη για προστασία των μωρών αν και θα συμφωνήσω ότι δεν έχει πάντα τα επιθυμητά αποτελέσματα.

Πέρσι που ήταν ενός η μικρή μου της έβαζα λίγο ξύδι στα τσιμπήματα (όπως και στα δικά μου) και της πέρναγε σχετικά γρήγορα. Ρώτα την παιδίατρό σου αν μπορείς να βάλεις κι εσύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τα αυτοκολλητα ειναι τα cer8 εχει μεσα σπορουσ απο αγρια ντοματα κ κατι αλλα το πιεζεισ για να σκασει η αμπουλα που κρυβει μεσα κ μυριζει...... κ εγω τα βαζω στο μικρο μου γιατι δεν θελω να βαλω πανω του κουνουπελεα κ τετοια!!! μπορω να πω οτι κανουν δουλεια!!!!! στην βολτουλα του τα κολαω στο καροτσι το αυτοκολλητο του κ εχω παρει κ ενα μηχανηματακι με ηχουσ που διωχνοει τα κουνουπια απο τζαμπο!!!! κ ετσι δεν εχουμε προβλημα!!!!

στο σπιτι βαζω καπου καπου κανα αυτοκολλητο στην κουνια του αν αντηλιφθω κουνουπι!!!!

εισαι ομωσ σιγουρη οτι τα τσιμπηματα ειναι απο κουνουπια?????????

εχω ακουσει τελευταια για εξαρση απο τσιμπηματα απο ψηλους!!! δεν ξερω αν μοιαζουν τα τσιμπηματα ομωσ :?

κ οπωσ ειπε κ η παραπανω κοπελα το ξυδι ειναι οτι καλυτερο κ ποιο φυσικο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ κορίτσια. Θα δοκιμάσω και τα αυτοκόλλητα, να δω αν θα δω βελτίωση. Και το ξύδι θα δοκιμάσω.

Elena είναι μάλλον από κουνούπια γιατί τσιμπάνε κι εμάς, ακόμη και σε μένα έχουν κάνει σημάδια. Ίσως έχει πολλά η περιοχή, τι να πω...

Μη μου βάζεις ιδέα για ψύλους, γιατί κάτι πήρε κι εμένα το αυτί μου...

Λές? Έχουν άραγε το ίδιο τσίμπημα?

Ουφ, αγχώθηκα τώρα...

Αν γνωρίζει κάποια κάτι, ας μου πει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμάν την crilen μου είχε δώσει, είναι πολύ καλή. Κάποιες μανούλες μου έχουν πει για κάτι αυτοκόλλητα φυτικά του κορρέ που τα βάζεις πάνω στο καρότσι ή στο κρεβάτι και απομακρύνει τα κουνούπια, για ψάξτο. Σε φαρμακείο θα τα βρεις.

τα αυτοκόλλητα του κορρε κάνουν απίστευτη δουλειά αλλά εμένα η μικρή μου είναι αλλεργική στη σιτρονέλα και έβηχε από το πρωί μέχρι το βράδυ. Όταν τα πέταξα σταμάτησε και ο βήχας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ ΑΠΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΠΕΡΝΟΥΝ ΑΟΥΤΑΝ ΛΟΣΙΟΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕ Κ ΑΥΤΟ Η ΑΝ ΚΑΘΕΣΤΕ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΠΑΡΕ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΕΡΙΑ ΤΑ ΑΝΤΙΚΟΝΟΥΠΙΚΑ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω παιρνω την αλοιφη m-free, ειναι φυσικη και αποτελειτε απο αιθερια ελαια και κανει δουλεια γιατι και εμεις εδω που μενουμε εχιε πολυ πρασινο και πολλα κουνουπια..

καθε φορα που βγαινουμε εξω τον πασαλειβω..

επισης εμεις βαζουμε σε καθε τσιμπιμα - εαν τυχει- φενιστιλ ρολον και εαν κανει μεγαλο τσιμπιμα απο μολισμενο κουνουπι η κατι αλλο τοτε βαζουμε φουσιντιν ..διλαδη θα πρεπεινα κανει φουσκαλα και μελανια η να πριστει

\Επισης να ξερεις πως ολα αυτα πρεπει να τα αλλαζεις καθε καλοκαιρι..να μη χροσημοποιεις διλαδη για φετος περισυνη λοσιον γιατι εχει χασει την δραστηκοτητα της και αςμην εχει ληξει ακομα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εμεις εχουμε μεγαλο προβλημα!!!!

δεν τολμαω να τον βγαλω εξω τον γαζωνουν!!!

στο σπιτι μεσα εχω εντομοαπωθητικο και τα τσεροτο

εξω του βαζω autan αλλα δεν κανει τιποτα

τωρα θα παω να δω κατι αλλο να παρω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω χρησιμοποιω του κορρε προιοντα και σπρει για τα κουνουπια και εχει παλι του κορρε σε ρολ ον μορφη για τα τσιμπηματα απο μελλισοχορτο και μειγμα βοτανων και εχω τρομερο προβλημα στην ορεστιαδα απο κουνουπια δεν μπορεις να βγεις μετα τις 7 εως τις 10,30

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ παραγγέλνω μια αλοιφή της badger από το internet. Περιέχει λάδι, αιθέρια έλαια και κηραλοιφή. Είναι 100% φυτική-οικολογική και σούπερ δραστική για τα κουνούπια. Μοσχοβολάει λουίζα και λεμονόρτο.

Είναι αυτή εδώ

http://www.iherb.com/W-S-Badger-Company ... 18401?at=0

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τον πήγα στην παιδίατρο γιατί τα τσιμπήματα είχαν πολλαπλασιαστεί.

Είπε οτι μάλλον είναι κουνούπια, αλλά οτι και τα τσιμπήματα από ψύλλους έχουν την ίδια όψη, οπότε μου είπε να ψακάσω το δωμάτιο με άοσμο σπρέυ για έντομα, είναι λέει ακίνδυνο.

Το έκανα χθες και η αλήθεια είναι οτι σήμερα δεν είχε καινούρια τσιμπήματα. Οπότε μπορεί να είναι ψύλλος ή άλλο έντομο, μπορεί και κουνούπια, μπορεί και τα 2 ,τί να πω. Σήμερα πάντως τα τσιμπήματά του είναι καλύτερα.

Θα δοκιμάσω και αυτά που μου προτείνετε μήπως δω καλύτερα αποτελέσματα όσον αφορά την πρόληψη.

Σας ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ωραια.... μπορει κοριτσακι μου οι ψηλοι να ηταν πριν απο εσας στο σπιτι!!!! αφου μετακομισατε κ προσφατωσ!!! ηταν κ ευκαιρια να μαθουμε πως ειναι κ τα τσιμπηματα απο ψηλους!!!!

ευτυχωσ που ειναι καλυτερα το παιδακι σου!!!!

αμαν αυτα τα παλιοεντομααααααα!!!!!!!!! απαισια!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • @Katiana1987 @Elk Ευχαριστώ κορίτσια, ξεκαθάρισε το τοπίο!! 🙂
    • Ααα τότε λαθος θυμάμαι θέλει να κλεισεις και την 37 εβδομάδα τότε 
    • Πρόωρο ονομάζεται κάθε μωρό που γεννιέται πριν τις 37 εβδομάδες κύησης. Μεγάλο (ή όψιμο) πρόωρο είναι το 34-36 εβδομάδων, πολύ πρόωρο είναι το 28-32 εβδομάδων και εξαιρετικά πρόωρο το <28 εβδομάδων κύησης. Συνήθως τα πρόωρα μωρά έχουν και χαμηλό βάρος γέννησης, δηλαδή ζυγίζουν λιγότερο από 2,5 κιλά. Εν έτη 2023 ένα μωρό μπορεί να γεννηθεί στις αρχές του 6ου μήνα της εγκυμοσύνης (ή την 22η εβδομάδα κύησης) με εξαιρετικά χαμηλό βάρος γέννησης 500 γραμμάρια ή και λιγότερο και να επιβιώσει. 
    • Αν γεννήσεις πριν την 36 εβδομάδα θεωρείτε πρόωρο  Αν γεννησεις μετα την 36 είναι τελειομηνη έτσι κατάλαβα γιατί μετά την 36 εβδομάδα μπορούν να σου σπάσουν τα νερά οποιαδήποτε στιγμή 
    • Ναι λαθος μου από την βιασύνη μου δεν το έγραψα σωστά μπερδεύτηκα 😅 Όταν μπήκα στην 31 εβδομάδες  (8ο μήνα )  πηγαινα 1 επίσκεψη κάθε 2 βδομαδες δηλαδή μέσα σε ένα μήνα πήγαινα 2 φορές  μετα όταν μπήκα στον μήνα μου στις 36 εβδομάδες πήγαινα μια φορά την εβδομάδα 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...