Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά Μωράκια 2011 Νο 14!! Καυτά Γεννητούρια!!!


Recommended Posts

Α κοριτσια του χρονου στη θαλασσα θα ειναι το καλτερο μας..τα μωρα θα εχουν χρονισει..θα τρωεν φαγητο με τα χερια...και θα ειναι πιο ξεκουραστα ..

εμεις περισυ που πηγαμε διακοπες με τον Χριστοφορο χρονιαρικο και κατι..περασαμε σουπερ...ο μικρος καθοταν ολη μερα στην παραλια και επαιζε με κουβαδακια και φορτηγα..και εμεις διπλα του στις ξαπλωστρες..ειχε ακομα τον φοβο μεσα του και δεν απομακρινοταν καθολου ουτε για να μπει μονος του στο νερο..πηγαμε και σε ξενοδοχειο All inclusive που ειχε και πολλα καρεκλακια για παιδια και παιδικο φαγητο και ηταν...τελεια..του χρονου παλη εκει θα παμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα κορτσουδιααααααα.....απο το πρωι δεν μαφηνε να μπω...ολο με πετουσε...τι κανετε?βλεπω ολες οι πρωινες παρουσες :D:D:D

με την ζεστη πως την παλευεται?εγω απο το πρωι εχω κλειστα παντζουρια κ παραθυρα...συσκοτηση αλλα μεσα εχουμε δροσουλα...σε λιγο θα ανοιξω κ το αρκουδισιον της κρεβατοκαμαρας κ θα κλειστουμε εκει...σε εμας ειπε θα φτασει στις 3 τους 37 βαθμους...

η μικρη μου εινει λιγο καλυτερα αλλα της ποναει κ η κοιλια σημερα κ μου εκανε κ δυο μικρες διαρροιες,μπορει κ απο την αντιβιωση...θα δειξει.

μαρακι αυριο η μεγαλη μερα?αντε με το καλο κ μεχρι το τελος της εβδομαδας να εχεις γεννησει...

μαρουλιτα να ζησετε κ με το καλο το νεο μελος!!!

συμπεθερα εμεις αυτη την φορα θα την βγαλουμε οικονομικα με τα ρουχα ;););) κ εγω τα εχω ολα κ εχω κ αγοριστικα που μου ειχε δωσει μια φιλη πριν μεινω εγκυος.καποια λογω εποχης με βολευουν κ τα κρατησα γιατι δεν ειχα απο την μικρη μου...οπως λες φορμακια κ πιτζαμακια ειναι κ ας ειναι μπλε...μια χαρα θα βολευτουμε...στην σημερινη εποχη οτι μας δανειζουν καλα ειναι...αλλωστε μεγαλωνουν τοσο γρηγορα που ολα ειναι σχεδον καινουργια τα ρουχα...ειδικα τα καλα,εξοδου.

η νικηδεν φανηκε ακομα?ακομα δεν ξεμπερδεψε με το ικα...εγω τελικα αυριο παραδιδω...χθες μετρουσα τις μερες παλι κ ειδα οτι ακριβως 56 ειναι απο αυριο...ευτυχως γιατι θα πηγαινα κ θα με γυρνουσαν πισω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhmera..

aaaaxxxxx k emeis edw foul zesth tha ftasei 39..den paleuetai..to spiti mas den to blepei hlios k einai drosero egw omws pali zestainomai..pou tha paei auth h katastash???????eutuxws den einai san sto spiti ths manas mou pou egw nomizw oti brazei enw oi alloi lene einai ligo pio zesto apo to diko mas ..ti na pw?toses ormones pia???

aurio prepei na paw gia tis teleutaies eksetaseis k tha paw prwi prwi giati den paleuetai katholou..shmera tha thn bgallw me karpouzi ...an k exw kaoures edw k ena misawro as elpisoume oti tha perasei

kalh ksekourash maroulita

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια!Τι κανετε;Η ταλαιπωρια μου απο το πρωι δεν περιγραφεται...

Μιχαελα μου,εγω πηγα σημερα ΙΚΑ και με εστελαν απο γραφειο σε γραφειο...Ο λογος;Τα περσινα μου ενσημα ειναι τελικα του ΤΑΞΥ και πρεπει να παρω τα επιδοματα μητροτητας απο εκει και το επιδομα τοκετου μονο απο το ΙΚΑ. :evil: Και πρεπει να ετοιμασω κατι αλλα χαρτια να τους παω.Τα λεφτα τα δινουν ολα μετα τον τοκετο! :evil: Μετα πηγα και για καρδιοτοκογραφο,ευτυχως ολα καλα!Κουραστηκα ομως υπερβολικα.Ειλικρινα δεν ξερω πως καποια κοριτσια εχετε ακομα κουραγιο για δουλειες,βολτες,μαγειρεματα.Μπραβο σας!Εγω δεν μπορω πια να κανω βημα...Νοιωθω πτωμα...Καλα,η ζεστη δεν παιζοταν,με το κλιματιστικο φουλ μεσα στο αυτοκινητο και φυσικα ολη μερα αναμενο στο σπιτι.

Μιχαελα πως ειναι η μικρη σου;Περαστικα της!

Συμπεθερα τι κακο ηταν αυτο που μας ειπες οτι εγινε;Κριμα...

Ευχομαι αυριο να γεννησεις κιολας!Με εναν πονο!

Τονια μου υπομονη,λιγο εμεινε!

Ευη καλο κουραγιο με την δουλεια.Πως αντεχεις,απορω.

Μαρια να ζησετε!Ξεκουρασου αφου ειδες ροζ.Τα γιουτοπαρ τα παιρνω και εγω,καταραμενα χαπια...

Νικολ,Χρυσα,Αννα,Πιπιτσα,Μαιρη τι κανετε;

Κατερινα πλησιαζεις και εσυ!

Σοφακι και Γιελιζ φιλακια στα μπεμπακια!

Δεν θυμαμαι τι αλλο διαβασα.Συγχωρεστε με αν ξεχασα καποιο κοριτσακι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μόλις έφαγα...έκανε η μαμά μου κοκκινιστο και ρυζι! Τελικά άνοιξα και το κλιματιστικό γιατί δεν αντέχω άλλο...

Χρύσα μου κι εγώ πήρα ρούχα από μια φίλη..

Μιχαέλα μου ελπίζω να της περάσει της μικρής σου...Ευχαριστώ για τις ευχές σου!

Νικόλ μου τέλειωσες με τις δουλειές σου?? Αντε όπου να'ναι έρχεται και η σειρά σου!

Μαρία μου να μην αγχώνεσαι καθόλου..Να είσαι ήρεμη, τουλάχιστον να περάσει ο καιρός να μπεις στο μήνα σου!

Νίκη μου καλως μας ήρθες...σε ταλαιπώρησαν πάλι?

Γεια σου Μαίρη μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νικη ειναι σιγουρο οτι τα παιρνεις μετα την γεννα τα λεφτα?ή επειδη εσυ θα τα παρεις απο αλλο ταμειο ισχυει αυτο?μεχρι τωρα ηξερα οτι το επιδομα κυησης το παιρνεις πριν(αλλωστε γιαυτο λεγεται κ κυησης) κ μετα παιρνεις το επιδομα λοχειας κ βοηθημα τοκετου(αφου ειναι μετα την γεννα).

κ λογαριαζα τα λεφτα αυτα να τα κρατησω για την γεννα....

παντως η ταλαιπωρια σου συνεχιζεται λοιπον κ αυριο ε?

εγω απο χθες που επιασε η ζεστη δεν εχω κουραγιο ουτε να αναπνεω...για δουλειες ουτε λογος...εκανα με σουιφερ μια περασια τα πατωματα κ το βραδυ θα σφουγγαρισω...αυτα για σημερα.κ απο φαγητο μακαρονια με κιμα...γρηγορα κ τεμπελικα.μεχρι τωρα ημουν καλα αλλα απο το σαββατο με τις ζεστες νοιωθω αρρωστη...κ σκεφτομαι πως θα κατεβω αυριο...στις 8 που ανοιγουν να ειμαι εκει να γυρισω γρηγορα,θα παω κ μια γρηγορη περασια στην λαικη που θελω κατι πραγματα...τουλαχιστον μεχρι τις 9.30 να ειμαι πισω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμπεθερα μου,ασε!Νομιζα πως θα πεσω κατω μεσα στο ΙΚΑ.Εκει που πηγα για τα χαρτια δεν ειχε κλιματιστικο!

Ευτυχως εχουμε μουσακα της πεθερας απο χθες και ντολμαδακια οποτε για 2 μερες ακομα εχω ξενοιασει με τα φαγητα.Οχι οτι θα μαγειρευα...Την μαμα μου θα εβαζα να μαγειρεψει.Ουτε αυτο δεν αντεχω πια να κανω!Πολυ δυσκολος ο 8ος...Και δεν εχω παρει και πολλα κιλα,ομως νοιωθω πολυ βαρια.Ισως επειδη και εγω ειμαι σχετικα μικροσωμη...

Και εγω θα παρω απο φιλες μου ο,τι και αν μου δωσουν!

Την Παρασκευη εχω καθαριστρια,να κανει τα απ'εξω και την αλλη εβδομαδα,αφου βαλουμε τα φωτιστικα θα την φερω και για την γενικη μεσα...Να ξεεβρωμιζουμε σιγα σιγα! :lol:

Μιχαελα μου μην μπερδευεσαι.Το ΙΚΑ τα δινει τωρα τα λεφτα,το ΤΑΞΥ οχι.Τα χαρτια μου θα τα κανω στο ΤΑΞΥ αφου γεννησω.Απλα θα παει ο αντρας μου για μια εγκριση που θελουν.Εγω δεν ξαναπαω...Εκτος αν θελουν να με μαζευουν απο το πατωμα! :lol: Σφουγγαριζεις κιολας;Μια χαρα εισαι τοτε! :lol: Εγω προχθες αποπειραθηκα να σφουγγαρισω και λαχανιασα λες και ετρεχα μαραθωνιο! :roll:Τελικα τα εκανε ο αντρας μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

k egw meta thn genikh kanw kathe mera douleies gia na mhn ginei to spiti xalia k einai san na ksepernaw ton eauto mou...

ebala k ta upoloipa rouxalakia pou mou edwse h mama mou sta surtaria twra exoun meinei kana du plhnthria k telos..mesa sthn bdomada tha arxisw na ftiaxnw thn balitsa giati thn pempth mpainw ston mhna mou

sas afhnw koritsia..na dw to ergaki mou k meta na faw ligo k na thn pesw

filia

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α οκ γιατι λογαριαζα σαυτα τα λεφτα...οποτε δεν εχει αλλαξει κατι...

εμενα μεχρι τωρα δεν με βαρυνε η κοιλια κ γενικα μπορω να πω οτι την παλευω...αλλα με την ζεστη δεν μπορω κ νομιζω πως ολα μου φταινε...θα μου πεις οτι μεχρι τωρα καλα την βγαλαμε...τωρα εκανε ζεστες...οποτε καλα ειμαστε...εγω λεω οτι αν βγει κ αυτος ο μηνας μετα ειμαστε οκ...τι εμεινε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να δουμε πως θα βγει αυτος ο μηνας... :roll: Εχω να παω να ψωνισω ακομα καποια πραγματα για το μωρο και το σκεφτομαι...Ρουχαλακια ακομα δεν της πηρα,ουτε πανες αγκαλιας.Και κατι αλλα απο τα Τζαμπο που θελω.

Αληθεια,τι πανες να παρω;Πικε ή τις αλλες τις χασε που λενε;Ποιες ειναι καλοκαιρινες και ποιες χειμωνιατικες;Μισες και μισες θελω να παρω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλη ξεκουραση μαιρη....εγω χθες σιδερωσα κ τα τελευταια οποτε ξεμπερδεψα κ με αυτα...ξεχωρισα κ τι θα παρω μαζι μου,δικα μου κ του μωρου,οποτε μενει μονο να τα βαλω στη βαλιτσα.η παντα μενει μονο να πλυθει αλλα κατα τον 15αυγουστο που θα κανω μια καλη γενικη κ θα αερισω κ το στρωμα...τωρα τελος με δουλειες,τα απολυτως απαραιτητα μονο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νικη οι χασε αν δεν κανω λαθος ειναι αυτες που μοιαζουν με σεντονια το υφασμα?παρε απο ολα κ απο λιγα...αλλα πιο πολυ βαμβακερες πανες γιατι ο χειμωνας ειναι πιο μαγαλος κ θα μας χρειαζονται περισσοτερες...για τωρα εγω πηρα δυο πικε κ δυο σαν σεντονακια...εχω κ μπολικες βαμβακερες απο την μικρη.μην σκας κ πολυ γιαυτα..φανελακια κ φορμακια να εχεις κ απο τα αλλα οσα θες παρε κ οτι ειδος...βλεπεις στην αρχη κ οτι σε βολεψει μετα ξαναπαιρνεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι Μαράκι μου τα περισσότερα τα έχω κάνει, κάτι λίγα έχω ακόμα...........

εσύ κοριτσάκι πότε γεννάς, λογικά αυτες τις μέρες?

Γεια σου Beboulino Μας....... ;) θα δεις το ύφασμα κ θα καταλάβεις, εγω πάνες αγκαλιάς είχα βρει πολύ ωραίες στο ΙΚΕΑ....πολύ λεπτό ύφασμα........

είναι κ αυτο Sisi .....θέλουν κ το φρεσκάρισμα της τελευταίας στιγμής............και εγω τα σεντονάκια το πάντα κ αερισμό στο στρώμα ...αντε κ ενα νυχτικό ακόμα κ πάπαλα........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμπεθερα ασε...μια χαρα μας βολεψαν τα δευτερα βλασταρια μας!!!!!!!

Το ΙΚΑ τα δινει τα λευτα τοεπιδομα κυοφορειας πριν..απλα να ξερεις πως τα λευτα μπαινουν καθε 1 και 15 του μηνος..που σημαινει πως αμα κανεις τα χαρτια σου στις 15 του μηνος...θα τα δεις στον λογαριασμο σου στις 1...επισης μη ξεχνας ο λογαριασμος τραπεζας να ειναι ειτε μονο στο ονομα σου ειτε κοινος με πρωτο ονομα δικο σου καινα αναγραφετε στο βιβλιαριο ο ΙΒΑΝ.

Πανες αγκαλιας καλοκαιρινες ειχα παρεικαι εγω σπο το ΙΚΕΑ...τελεις ηταν!!!!

Νικη μου πολυ σε ταλαιπωρησαν καλε..απαραδεκτοι!!!!!

Παρε οτι σε βολευει..μη ξεχνας οτι χειμωνα θα ειναι και πιο βαρια ντημενα

Εγω μολις εβαλα το δευτερο πλυντηριο με τα ρουχα του μπεμπη....ναι ναι τωρα τα θυμηθηκα..μη βαρατε καλεεεεεεε...ειπαμε δενε χω ετοιμασει τιποτα...νομιζω οτι αμα τα ετοιμασω θα γεννησω την επομενη..και δεν ειμαι ψυχολογικα ετοιμη για γεννα...

μαγειρεμα δενε χω σημερα αλλα θα κανω το μπανιο και την κουζινα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Νικολ μου!Τελειωσες και εσυ με τις δουλιτσες σου!

Δεν μενω Αθηνα,οποτε δεν μπορω να παω ΙΚΕΑ να παρω πανες. ;)

Μιχαελα,εχεις δικιο,θα παρω πιο πολλες βαμβακερες. :roll: Αν και για ποσο πια θα το πιανουμε το μωρο με πανα;3-4 μηνες;Δεν ξερω...

Χρυσα,μια χαρα προλαβαινεις να τα ετοιμασεις!

Σκεφτομαι να παρω να πλυνω τα ρουχα με Αρκαδι.Το εχει δοκιμασει καμια κοπελα;Ειναι καλο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ασε χρυσα γιατι κ αυτο με το 1 με 15 δεν ειναι κ σιγουρο....η μαμα μου εκανε δαπανη για γυαλια κ τα ειχε καταθεσει τα χαρτια στις 23...κ στις 1 δεν ειχαν μπει ακομα τα λεφτα...οποτε κ αυτο παιζει.

νικη μην νομιζεις χρειαζονται κ μετα...εγω τις εβαζα κ στο καροτσι,κ στο καθισματακι του αυτοκινητου μεχρι κ που χρονισε...γενικα βολευουν...ακομα κ στον καναπε που θα το βαζεις να ξαπλωνει ή να καθεται εγω τις εστρωνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειχα παρει Αρκαδι..αλλα τελικα ηταν καλο μονο για κανονικους κυκλους πλυσης - οχι γρηγορο δηλαδη- και με ζεστο νερο πανω απο 40 βαθμους.

Τωρα τα ρουχακια επειδη θελλουν ενα απλο φρεσκαρισμα τα πλενω με προδερμ..ελαχιστο απορροιπαντικο.

Τα κυοφοριας παντως τα βαζουν..εμενα στις 01 Ιουλιου ηταν στο λογαριασμο μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξερω ρε συ...και εγω για καλο το ειχα το αρκαδι και πηρα..αλλα εμεναν καταλοιπα στα ρουχα αν πχ επλενα στους 40 βαθμους και γρηγορο προγραμμα....και εβαζα κανονικα τη δοση μεσα στον καδο οχι στη θυκη του απορροιπαντικου...

ξερω και εγω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νικη εγω τωρα πηρα πλανετ κ μαλακτικο...μια χαρα μου φανηκε...κ απο μυρωδια εχει την ιδια μωρουδιλα οπως κ το προδερμ...για αργοτερα που θα αρχισουν κ οι κρεμες λεω να δοκιμασω το παιδικο το αριελ γιατι οι πολυ λεκεδες απο φρουτα κ φαγητα δεν πολυ καθαριζαν με το προδερμ...θελει πιο δραστικα μετρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα,για αργοτερα δεν θα με πολυνοιαζει.Απλα για τωρα που θα ειναι λεχουδι,θελω κατι αγνο...Μην παθει καμια αλλεργια... :roll: Μαλλον το πλανετ θα παρω που λεει πως δεν εχει παραμπενς.Και θα κανω και εξτρα ξεβγαλμα.Εσυ Μιχαελα το υγρο πηρες;

Χρυσα αν ειναι ετσι οπως τα λες,δεν το ρισκαρω με το Αρκαδι.Να πρεπει να τα ξαναπλενω μετα... :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι το υγρο πηρα γιατι την σκονη την φοβαμαι για τα καταλοιπα που ειπε κ η χρυσα...να μην μενουν κοκκοι κ προκαλεσουν καμια αλλεργια ή ερεθισμο...για το πιο μετα που λες χρησιμοποιουσα το προδερμ κ δεν εκανε τιποτα...ετσι οταν ηταν περιπου 8μηνων δοκιμασα μαζι με το προδερμ να βαλω κ λιγο απο το δικο μας απορρυπαντικο.κ ευτυχως δεν την πειραξε...ε μετα οταν χρονισε το κατηργησα κ το προδερμ κ τα επλυνα με δικο μας απορρυπαντικο...τιποτα δεν επαθε...βεβαια καποια παιδακια δημιουργουν ερεθισμους...σαυτο το ιδιο θα κανω κ ειδωμεν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ουτε εγω χρησιμοποιω σκονη.Ουτε στα δικα μας...Για αργοτερα βλεπουμε,βαζω και απο το δικο μας,αμα μεγαλωσει δεν εχει νοημα πιστευω το βρεφικο...Αce δεν κανει να βαζεις αργοτερα μαζι με το απορρυπαντικο;'Η ειναι επικινδυνο;Στα δικα μας αυτο βαζω και βγαινουν πεντακαθαρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια σας αφηνω...θα την πεσουμε για λιγο μεχρι να ερθει ο μπαμπας μας να φαμε....τα λεμε,καλο μεσημερι.

για το παιδι να σου πω δεν το εχω δοκιμασει το ace...παντως οσες φορες ειχα βαλει σε καποια βρομικα τα εκανε σαν καινουργια οντως.αλλα νοιχω πως οταν μεγαλωσει αρκετα,οπως ειναι τωρα η δικια μου,πιστεω δεν θα υπαρχει προβλημα...το δοκιμαζεις κ βλεπεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια καλησπέρα. Χάθηκα γιατί από την Κυριακή είμαστε στο χωριο του άντρα μου, στα πεθερικά, και έχουμε γονατίσει. Δυστυχώς δεν έχουμε την παραμικρή βοήθεια με την μπεμπα,την παραμικρή όμως παρόλο που ανακοινώσαμε την εγκυμοσύνη μου. Τελοσπαντων.... Σε άλλα νέα αυτήν την εβδομάδα τα συμπτώματα μου υποχώρησαν πλήρως, δεν είχα και πολλά εξάλλου. Είμαι 11+3 και την Τρίτη έχω αυχενική. Εννοείται έχω πανικοβληθεί, πιστεύω θα πάω για αυχενική και η καρδούλα θα έχει σταματήσει..... Δεν νιώθω απολύτως τίποτα, ούτε έστω μια αναγουλα να ησυχάσω κάπως. Απλά προσεύχομαι και αναμένω να έρθει η Τρίτη που ξέρω ότι μόλις ξυπνήσω το πρωί η ψυχολογία μου θα είναι πολύ κακή.  
    • Αχ κατάλαβα τι εχουμε να τραβήξουμε 🤣
    • Ναι δοκιμασε το να μας πεις την γνωμη σου εγω κύριος αυτό επαιρνα να σου πω την αλήθεια  αλλα κορίτσια όταν αρχίσαμε τις τροφες και λερωνόταν εεεε δεν καθαρίζουν με τίποτα τα ρούχα τους τι να πω έχω τρελαθεί.. αυτήν η μπανάνα και ντομάτα δεν βγαίνουν με ΤΙΠΟΤΑ 
    • Πήρα κι εγω πριν λιγο το  baby planet πριν λιγο που πηγα σούπερ να το δοκιμασω κι αυτο! Απο όσα μύρισα εκεί  μου αρεσε αυτο πιο πολύ! Θα δείξει!
    • Ααα πχ εμείς το ευρηκα το βρεφικό δεν το έχει στο σούπερ 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...