Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Ιανουαρίου Φεβρουαρίου 2012


Recommended Posts

γεια σας κοριτσια! κι εγω τα ιδια.. ετρεχα στην εφορια σημερα για το τελος επιτηδευματος, αγχωθηκα τωρα με ολα αυτα ,πως θα τα πληρωσουμε..!? αι σιχτιρ μας εχουν τρελανει!! :evil:

κατα τα αλλα καλα, ανυπομονω για την αλλη βδομαδα που θα δουμε το μικρουλι,να μας δειξει και το φυλο του ;) και για τις εξετασεις μου, να δω αν καταφερα να ανεβασω τον αιματοκριτη!! :o

παντως τις τελευταιες βδομαδες εχει πεταχτει αρκετα η κοιλια! δεν κρυβομαι πλεον.. :) περπατω καμαρωτη!!! φιλια σε ολες... και περαστικα σε οσες βασανιζονται ακομα με τα κρυωματα.. θα ρωτησω και για το αντιγριπικο τη γιατρο να δουμε τι θα πει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 984
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

TI KANETE KORITSIA PWS EISTE?? OI ARRWSTOYLES MAS PWS EINAI SHMERA...??? ELPIZW KALYTERA VRE KORITSIA ...

twiggy MOY ANTE KORITSAKI M NA DEIS K SY TI EINAI... AN K MENA M EIPAN STON ENA YPERHXO KORITSI K STO ALLO AGORI ANTE NA DOYME TWRA TH TETARTH STH B-EPIPEDOY... KLOTSAEI KLOTSAEI???

VRE KORITSIA POLY SYZHTHSH GIAYTA TA MAKSILARIA EINAI ONTWS TOSO VOLIKA??? GIATI K GW SKEYTOMOYN NA PARW...

POLLA FILAKIA SE OLES

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια γεια σας !!! εξαφανίστηκα λίγο αλλά δεν σας ξέχασα... απλα είχαμε ιστορίες...

Μετά το απόστημα στο δόντι και την αντιβίωση έπαθα ουρολοίμωξη....αυτή μου έφερε συσπάσεις και ήμουν 3 μέρες ξάπλα με yutopar που με κανανε να τρεμω σα το ψαρι. Τελικά όλα καλά αλλά αποφασίσαμε τελικά να κάνουμε την αμνιοπαρακέντηση μετά και από σύσταση του γιατρού...για να είμαστε 100% σίγουροι ότι όλα ειναι καλά με το νινι...αύριο πρωι έχουμε ραντεβού και μετα μια μέρα ξάπλα τελείως..τις επόμενες δυο χαλαρά.. κι απο δευτερα νορμαλ απλα χωρις πολυ κουραση. Είμαι αγχωμενη στο φουλ αλλα προσπαθω να σκεφτομαι θετικα.

Σας σκεφτομαι όλες ...φιλάκια στις κοιλίτσες σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τζένη περαστικά. Δεν μπορουσα να φανταστώ ότι μια ουρολείμωξη θα εφερνε συσπασεις. Εγω με τον τροφοβλάστη που ειναι και πιο επικίνδυνος μου ειχαν πει το πρώτο 24ωρο ξεκούραση αλλα οχι κατακλιση. Δηλ μέσα στο σπιτι μπορούσα να κινουμαι αλλα χαλαρά και καθόλου δουλειές και τις επομενες 2 μέρες μπορουσα μα βγω έξω αλλά οχι βαρη και κουραση. Παντως για να σε ξεαγχωσω εντελως η περιπτωση προβλημάτων ειναι πολύ πολύ μικρότερη απο τα ποσοστά που δίνουνε. Εμένα με το που μου εκανε την λήψη κοίταξε ξανα το εμβρυο το οποιο ηταν πολύ ησυχο κανονικούς παλμούς καρδιάς και μου ειπε ο γιατρός οτι αυτόματα το ποσοστό αποβολής πεφτει στο 0,0 κάτι τοις εκατό τρίχες δηλ. Αρα θετικές σκέψεις και όλα θα πανε καλά. Σκέψου εξάλλου ότι για τους επομενους μήνες σου φευγει κάθε ανχος για την υγεία του μωρου σου. Φιλιά και την αγάπη μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να μαι κ εγω!!!!!

Με τις δουλειες, τραπεζες,εφοριες κλπ χαθηκα!!!!

Καταρχην περαστικα στις αρρωστουλες μας!!!!Φλωριαννα μου το περασες και αυτο..αντε σιγα σιγα θα παρεις τα πανω σου και ολα καλα με τη μικρη σας!!!

second chance τι ηταν αυτο βρε κοριτσι μου??πω πω.....περαστικα και σε εσενα....και καλυτερα να την κανεις την αμνιο να ησυχασετε....και θα δεις ολα καλα θα πανε!!!Καλη επιτυχια ;)

Εβιτα, ναι τα μαξιλαρια ειναι ισως ενα απο τα λιγα πραγματα που πηρα για την εγκυμοσυνη που πραγματικα με βολεψαν...εγω δεν το χρησιμοποιω μονο στον υπνο, αλλα και οταν καθομαι και βλεπω τηλεοραση με βολευει γιατι πιανει τη μεση μου και ανακουφιζομαι(εχω και 2 κοιλες...)

rose μου ιγμοριτιδα...ειναι ζορικη, αλλα καπου διαβασα οτι οι εγγυουλες ειμαστε πολυ πιο ευαισθητες στην ιγμοριτιδα....κι εμενα οι συχνοι πονοκεφαλοι τελικα απο το ιγμοριο προερχονται , απλα δεν μπορω να κανω κατι προς το παρον...Και η μπεμπα μια χαρα βλεπω στα κιλα της!!!Εμας ο δικος μας στην ιδια εβδομαδα μας τον βγαλανε 550γρ. και η γιατρος στο κεντρο υπερηχων μας αφησε υπονοιες για αυξημενο ζαχαρο σε μενα...... :twisted:

Τεσπα.....nan μου εσυ στο τρεξιμο, twiggy ετσι να εισαι καμαρωτη!!να το χαρεις!!!!

Αχ κι εγω ανυπομονω να ερθει το καροτσι( το παρηγγειλα τελικα)και το κρεβατακι(το πηρα απο τα πρεν....αλ)...να αρχισω σιγα σιγα να μπαινω σε σειρα....

Σας φιλω προς το παρον και να ειμαστε οοοοολες γερες και χαρουμενες!!!!!!!!!! :x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ βρε secondchance ολα μαζι σου πεσανε... υπομονη, ξεκουρασου κι ολα καλα θα πανε! καλη τυχη με την αμνιο, μη φοβασαι καθολου!! :)

εγω ακομα δεν νιωθω κλωτσιες αλλα που θα παει! μολις γυρισα απο οδοντιατρο, μου βρηκε ουλιτιδα αλλα μου ειπε ειναι λογω εγκυμοσυνης, κατα τα αλλα καλα, να ξαναπω σε 3 μηνες!!

φιλια σε ολες,

μαρια με το καλο να ερθουν τα πραγματα να φτιαξεις το δωματιο!

εβιτα κι εγω σκεφτομαι το μαξιλαρι , αν και ακομα μια χαρα κοιμαμαι.. αλλα κατι θα ξερουν και οι υπολοιπες!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρια γιατι αυξημενο ζαχαρο βρε κοριτσι??Εμας στα 530 μας ειπαν πολυ καλη αναπτυξη κι οτι συμβαδιζει πληρως και ειναι και λιιιιγο πιο τσουπωτη μαλλον(εκει που δειχνει το μεσο ορο,εμας ηταν μια κουκιδιτσα πιο πανω)για 20γραμμαρια διαφορα αυξημενο ζαχαρο???Secondchance τι να πω,μαλλον γι αυτο ολοι ο ι γιατροι δινουν τοση σημασια στην ουρολοιμωξη ε??Αμνιο για ποιο λογο?(αν δεν γινομαι αδιακριτη ε?)Αυτο το μαξιλαρι που λετε ολες ρε παιδια τι ειναι??εγω βαζω κανονικα μαξιλαρια γιατι δεν βολευομαι κι αν πλακωσω λιγο τη μπεμπα με αρχιζει στα κλωτσιδια...twiggy νομιζω ειναι λογικο να χεις ουλιτιδες,κι εμενα ματωνουν πιο ευκολα τα ουλα,ειναι λεει γιατι χαλαρωνουν οι ιστοι!Εμεις σ/κ θα βαψουμε το δωματιακι μας και πολυ χαιρομαι!!!Εχουμε και το καροτσι σπιτι και το καμαρωνω,ειναι τελεια αυτη η περιοδος!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα γλυκά κοριτσάκια!!!

Τι κάνουν οι αρρωστούλες;;; Αναρρώσατε;;;

Τζένη μου ουρολοίμωξη, ε;;; Θα ταλαιπωρήθηκες πολύ βρε παιδί μου :(:(:( Μην αγχώνεσαι για την άμνιο, όλα θα πάνε καλά απλά θα καθίσεις λίγο κρεβατάκι και όλα καλά!!! ;) Άντε περιμένουμε νέα σου να μας πεις πως πήγε ;););)

Nan εσύ που είσαι 21η εβδομάδα το νιώθεις το μωρό;;; Έχω αγχωθεί λιγάκι που δεν το ακούω... :?:?

Μαρία με το καλό τα πραγματάκια σας!!!

twiggy κι εμένα ματώνουν καμιά φορά τα ούλα μου τώρα και φοράω και σιδεράκια και εκτός του ότι είμαι σαν την Πάτυ :D:D:D:D με δυσκολεύουν αρκετά αλλά τα έβαλα πριν μάθω για την εγκυμοσύνη μου κι έτσι τώρα απλά κάνω υπομονή :?:?:?:?

Φιλάκια σε όλες!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα στις φουσκοκοιλίτσες!

Τζενούλα καλή επιτυχία με την αμνιο!!! Όλα θα πάνε καλά και να μη φοβάσαι τίποτα. Τουλάχιστον θα την κάνεις και μετά θα χαλαρώσεις και θα ξέρεις ότι το μικρούλι σου είναι καλά και μεγαλώνει! Όσο για τις συσπάσεις και τα yutopar σε καταλαβαίνω γιατί και εγώ πριν καμια 10αρία μέρες τα έπαιρνα και ήταν ψιλοπίκρα! Εσένα από ουρολοίμωξη ε; Εμένα από τον βήχα ήταν αλλά το θεώρησα φυσιολογικό αφού τρανταζόταν όλη η κοιλιά μου. Δεν φανταζόμουνα όμως ότι και η ουρολοίμωξη μπορεί να προκαλέσει συσπάσεις. Κάνε υπομονή λίγες μερούλες. Εγώ τώρα τα σταμάτησα γιατί μειώθηκαν κατά πολυ οι συσπάσεις και παίρνω πλέον trofocard που είναι μια χαρά. Εσύ trofocard παίρνεις καθόλου και πόσο; Άδεια από την δουλειά πήρες; Αν όχι να πάρεις επαπειλούμενη και να μην ξαναπάς σχολείο και χειροτερεύεις την κατάστασή σου.

Νinaki2 κάπου είχα διαβάσει ότι αν ο πλακούντας είναι στο μπροστινό μέρος της κοιλιάς δεν το νιώθεις τόσο έντονα το μωρό γιατί ο πλακούντας καταλαμβάνει μεγάλο μέρος της κοιλιάς. Μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο και σε εσένα. Άσε που τα μωράκια μας τώρα κοιμούνται 18 ώρες το 24ωρο οπότε μπορεί να κοιμάται στην διάρκεια της μέρας και το βράδυ που εσύ δεν το αντιλαμβάνεσαι αυτό να ξεσαλώνει! Αφού όταν πηγαίνετε στο γιατρό είναι μια χαρά και μεγαλώνει κανονικά μη φοβάσαι τίποτα. Μπορεί απλά να είναι ένα ήσυχο παιδάκι, δε νομίζω να σε χαλάει πολύ! ;):D

Μαρία και εγώ νομίζω τζάμπα σε ανχώσανε με το ζάχαρο. Γενικά οι μετρήσεις δεν είναι απόλυτες. Εμείς τον προηγούμενο μήνα πήγαμε τη μια μέρα απόγευμα στον ένα γιατρό και μας την έβγαλε 460γρ. και την επόμενη πρωί που πήγαμε για το β-επιπέδου μας την έβγαλε 430γρ. Δεν είναι δυνατόν το παιδί να έχασε μέσα σε λίγες ώρες 30 γραμμάρια! Δεν μπορούν να το μετρήσουν με ακρίβεια.

Αυτά κοριτσάκια! Τα φιλιά μου σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας...

δεν διαβασα και πολλα..με εχουν τρελανει σημερα....

πολλα φιλια σε ολες και περαστικα σας....

εγω ετσι και ετσι..συνεχιζει ακομα το μουδιασμα στη πλατη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KALHMERA KORITSIA... PWS EISTE SHMERA???

TZENAKH TALEPWRHTHHKES VRE KORITSI M... ALLA MHN ANHSYXEIS MIA XAROYLA HA EINAI TO NINAKI SOY ... MONO MHN ANXWNESAI..

maria5 MALLON K GW THA TO PARW TO MAKSILARI GIATI EXW THEMA ME TH MESH M DEN VOLEYOMAI ME TPTA... POTE PERIMENEIS TA PRAGMATA ?? ANTE WRAIA NA FTIAXNOYME TA DWMATIAKIA SIGA SIGA... :) twiggy MOY K SY OYLITIDA E??? K GW POLY... EMENA M EIXE KANEI ENA KATHARISMO H ODONTIATROS K M EIXE PEI PRIN TH GENNA NA KSANA KANW... :evil: POTE THA KSEREIS TO FYLO??

rose_d TI KALA POY THA VAPSETE... TI XRWMA??? VRE KORITSIA VALTE KAMIA FOTO NA XAZEYOYME... EGW EXW VALEI TO KAROTSI POY AGORASA ...

MaDi MOY TI KANEI...?? TO DIKO SOY NINAKI TI KANEI...???

POLLA FILAKIA SE OLES SAS

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα εγκυουλες!! βλεπω ειμαστε ολες καλα, αν εξαιρεσουμε τις μικροενοχλησουλες μας...

νινακι κι εγω μια ζωη φορουσα σιδερακια, σε καταλαβαινω.. υπομονη! θα εισαι μαμα με σουπερ οδοντοστοιχια!! χεχε κι εμενα μου ειπε ο οδοντιατρος πριν τη γεννα οπωσδηποτε παλι καθαρισμος...

μπουρικ κουραγιο με την πλατη.. κανε κανενα τεντωμα, καμια διατασουλα....

εβιτα ακομα φυλο δεν μαθαμε, ελπιζω την επομενη βδομαδα που θα κλεισω ραντεβου με τη γιατρο.. για να δουμε..

τωρα για το ποτε νιωθει καμια το μωρο , φαινεται ειναι αμφιβολο.. αλλες νωριτερα αλλες αργοτερα! κι εγω ανυπομονω αλλα ειμαι "μικρη" ακομα!! :) τι να κανουμε.. θα γινει κι αυτο και μετα θα παραπονιομαστε οτι μας ταραζουν στις κλωτσιες!!!

φιλια σε ολες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οντως δεν ειναι απολυτο καθολου,εγω την ενιωσα 16η βδομαδα και ηταν και νωρις,ολοι λεγαν οτι ηταν ιδεα μου(ασχετα αν δεν ηταν).evita ροζ και μωβ θα το κανουμε το δωματιο,ολοι λεγαν να το κανουμε ουδετερο για το δευτερο αλλα ετσι κι αλλιως και τα επιπλα και οσα πηραμε μεχρι τωρα ειναι ουδετερα,στο δωματιο θα μεγαλουργησουμε...πηραμε και κουρτινες ροζ και λιλα(μια για το παραθυρο μια για το μπαλκονι),πριγγηπισσουλες κλπ κλπ..οταν τελειωσει θα σας το βαλω να το δειτε,και το καροτσι εβγαλα,οταν το περασω στον υπολογ. θα σας το βαλω κι αυτο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Twiggy κι εσύ σιδεράκια, ε;;; Άρα καταλαβαίνεις τι περνάω :shock::shock::shock::shock::shock::x:x:x:x Λες να έχω κανένα πρόβλημα με τη γέννα;;; Εκεί που θα ζορίζομαι να πεταχτεί κανένα άγκιστρο στη γιατρό;;;; :lol::lol::lol::lol::lol: Ουφ, τι ταλαιπωρία... Υπομονή όμως μετά όπως λες κι εσύ θα είμαι μαμά με χαμόγελο colgate :D:D:D:D:D

Bourique υπομονή κοριτσάκι μου ;););)

Madi αυτό που λες για τον πλακούντα δεν το είχα σκεφτεί... Έχεις δίκιο κι εγώ κάπου το είχα διαβάσει στην πρώτη εγκυμοσύνη. Την Δευτέρα όμως που θα το δω στη β' επιπέδου θα χαλαρώσω και θα την ρωτήσω για την θέση του πλακούντα ;)

Καλό μεσημέρι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια τι μου κάνετε? Αν και ειμαι πτώμα στην κούραση όλα καλά. Εγώ το μωρό το εχω νιωσει αρκετά νωρίς απο τις 8- 10 σεπτ. για πρωτη φορά. ηταν μια αίσθηση διαφορετική απο την πρώτη εγκυμοσύνη αισθανθηκα να μετακινείται το βάρος στην κοιλιά μου απο την μια μεριά στην άλλη, πάντως τωρα τελευταία το νιωθω κάθε μέρα όταν ειμαι ξαπλωμένη όχι όταν περπατάω. Ειναι αρκετά ανακουφιστηκό. Εγω με το μαξιλάρι σώθηκα και το χρησιμοποιώ και όταν βλέπω τηλεόραση. Α! σε 1 εβδομάδα έχω β επιπεδου και όσο για κοιλιά τις τελευταίες 2 εβδ. εχει κάνει αισθητή την παρουσίαση της. Εγω δωμάτιο δεν εχω διαμορφωσει ακόμα. Τα εχω αγορασμένα σχεδόν ολα απο το πρώτο, ειναι φρεσκοβαμμενο οποτε κουνιες κτλ θα στησω πριν τα Χριστούγεννα. Αυτά κοριτσια μου, καλό απόγευμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσακια!

Βλεπω μια χαρουλα ειμαστε ολες,με μικροενοχλησουλες αλλα κατα τα αλλα ολα οκ... :D Και εγω απο τη 16 βδομαδα την ενιωσα και να πω την αληθεια δε το περιμενα απο τοσο νωρις αλλα σιγουρα το μωρο ειναι,τα βραδια που ξαπλωνω νιωθω απαλες κλωτσιτσες μια δεξια μια αριστερα,πιο χαμηλα πιο ψηλα...ολο τουμπιτσες ειναι :x:x:x απλα ολη τη μερα που κινουμαστε μαλλον αυτα νανουριζονται και το βραδυ που ηρεμουμε ξεσαλωνουν!Εγω αργω ακομα για τη β΄ επιπεδου,εκλεισα στις 24 Οκτωβριου στο Ιασω,ανυπομονω...Σημερα σκεφτομαι να παω καμια βολτιτσα να δω για κανενα κολαν εγκυμοσυνης και οτι αλλο μου γυαλισει... :lol: Εσεις εχετε ψωνισει απο καποιο καταστημα?Αν ναι,απο ποιο?Α,χθες ειχαν ερθει κατι φιλες μου που ειχα να δω καιρο και η μια ειναι εγκυος 2 μηνων και εκει που θα παντρευοταν Ιουλιο τωρα αλλαξε για Δεκεμβριο,αντε λεω αυξανομαστε :lol::lol: Παω να φτιαξω ενα κεικ!Αντε φιλακια σε ολες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κανουν τα κοριτσια????

Εγω παλι σημερα ολη μερα νυσταζω..... :?

Αυριο ξεκιναμε κι εμεις το βαψιμο του δωματιου, το οποιο θα το κανει ο αντρας μου καθως ο ελαιοχρωματιστης ζητουσε πολλα χρηματα....τωρα τι αποτελεσμα θα εχει....βοηθεια μας.....πηρα και τα οικολογικα χρωματα και αυριο ξεκιναμε!!!!Το καροτσι κοριτσια μαλλον θα το εχω απο Δευτερα(ελπιζω να ερθει σωο...)και θα βαλω κι εγω φωτογραφιες..

;);)

Οσο για το ποτε νοιωθει η καθε μια το μωρο της εχει να κανει με ολα αυτα που ειπαν τα κοριτσια παρακατω...Βρε μην αγχωνεστε(μιλαω κι εγω βεβαια η προσωποποιηση του αγχους...)!!!!!!

Elinoulini μου τωρα για καταστημα με ρουχα...κοιτα τα κλασσικα ειναι ψιλοακριβα..απο οτι καταλαβα εισαι αδυνατη, οποτε σε παιρνει να ψωνισεις απο κανονικα μαγαζια απλα με λιγο μεγαλυτερα νουμερα....Εγω π.χ. (που δε με λες ουτε παχουλη ακομη αλλα σιγουρα ουτε αδυνατη!!!) πηγα στα benetton και εκει τα νουμερα ειναι λιγο μεγαλουτσικα οποτε με βολεψαν..παντελονι εγκυμοσυνης παρε απο τα μπενεττον τα εγκυμοσυνης εχουν καλα και φθηνα, η απο τα πρεναταλ...εγω εχω και θεμα γιατι μεγαλωσε και το νουμερο στο παπουτσι!!!!και τωρα τη βγαζω με φορμες και αθλητικα!!!! :lol::lol:

Παντως βρε κοριτσια σε κατι σεμιναρια που πηγα, πολλα πραγματα μας ειπαν να ψωνισουμε και με επιασε πανικος!!!Δεν εχω ουτε τα μισα.....Οι δευτερο και τριτο μανουλες τι λετε??Ποσες πανες π.χ. χρειαζομαστε??Ποσα σελτεδακια?Ποσα ολοσωμα φορμακια??Εχω απελπιστει!!Και αυτο με το καλυμμα του στρωματος τι ειναι?Και αδιαβροχη πανα αναμεσα απο το σεντονι και το στρωμα??απαπαπαπα πολυ μπερδεμα λεμε!!!!! :?:?:?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελινουλινι εγω λογω και οικονομικης δυσχερειας παντοτε στρεφομαι στα μαγαζια τυπου ZARA και h&m, μια χαρα ρουχα εγκυμοσυνης εχουν! Πηρα ενα τζιν ςεγκυμοσυνης 40 ευρω και καποιες μπλουζες που δεν ειναι αποκλειστικα για εγκυους αλλα λιγο φαρδουλες για να χωραει η κοιλιτσα!τιμες τυπου 10 -15 ευρω..

Κι εμεις Μαρια το δωματιο μονοι μας θα το βαψουμε, αλλα δεν θα εχουμε παιδικο, στην κρεβατοκαμαρα μας θα ειμαστε και οι 3.. απλα σκεφτομαι τον τοιχο πισω απο την κουνια να τον βαψω κατι πιο χαρουμενο.. Βεβαια σκεφτομαι οτι για 2,3 μερες καλο ειναι να μην κοιμηθω σπιτι, καλα δεν λεω? Καλα ακομα εχουμε καιρο.. να μαθουμε και το φυλο.. Οσο για τα πραγματα, τελευταια στιγμη θα τα βαλω, ελπιζω να μηνα αγορασουμε πολλα, ευτυχως θα παρουμε απο τους θειους!!

πολλα φιλια σε ολες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια κλείνουν τα μάτια μου απο την νύστα αλλά ειπα να σας πω μια καλυνήχτα. Οσο αφορά για τα ρουχα εγκυμοσύνης μια φιλή μου στον Βυρωνα ειχε βρει μαγαζί στοκ με ρουχα motherland στο 1/3 της τιμής. Εχω σκόπο να πάω να δω τι παιζει και αν αξίζει να σας δώσω διευθυνση για τις κοπέλες απο Αθήνα. Εγω τώρα τελευταία φοράω ενα τζην απο την προηγουμενη εγκυμοσύνη και κάποια καλοκαιρινά που εχω αλλα χειμωνιάατικα θα χρειαστώ δεν εχω τιποτα. Σίγουρα θα αγοράσω για το χειμωνα ενα κολάν εγκυμοσύνης να το φοράω με μπλουζοφορέματα που εχω πολλά και κάποια απο αυτά θα μου κανουν και θα αγοράσω και άλλα οχι εγκυμοσύνης απλά φαρδιά.

Βρε Μαρία 5 μην αναστατώνεσαι με τα ψωνια ειναι ολοι υπερβολικοι και σκοπός τους ειναι να καταναλωνουμε. Τα μωράκια μας το 1 τριμηνο επειδή γεννάμε χειμώνα θα χρειαστουν καμιά 10 φορμακια πολύ λιγα 0 νουμερο τα περισσοτερα 3-6 μηνων, με τα ζιπουνάκια απο μέσα, πανες δεν καταλαβαινω τι εννοεις, μερικά σελτεδάκια. Εγω στην κουνια πάνω απο το στρώμα εστρωνα ενα μεγάλο σελτεδάκι απο τα τζαμπο και απο πανω το σεντονι και δεν ειχα προβλημα, πιστευω να βοηθησα, εντωμεταξυ και δωρα θα σου κανουν, και βλεποντας και κανοντας. Εγω στο πρώτο όταν είδα οτι δεν μου φερνανε για δωρο σεντονια επειδη είχα μονο 2 σετ βγηκα και αγορασα. Δεν θα ειμαστε φυλακισμένες μωρά θα εχουμε. Πιστεύω να βοήθησα δεν χρειαζεται αγχός αλλά επειδη είναι το πρώτο καταλαβαινω και εγω ετσι ήμουν. τώρα χαλαραααααα. Φιλάκια και καλυνήχτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω ως προς το καταναλωτικο ζητημα....απλα μη ειμαι και χωρις ετοιμασιες..γιατι δε βλεπω διαθεση απο κανενα συγγενη για δωρα....περισυ η ξαδελφη μου, απο τον 3 μηνα ολοι πεσανε κατα πανω και αρχισανε να ψωνιζουνε διαφορα και μεχρι τον 6 τα ειχε ολα!!!!!Εμενα, ουτε κουβεντα..μενουμε και Θεσσαλονικη ενω ολοι μας οι συγγενεις ειναι επαρχια...οποτε ξερω κι εγω???Δεν ειμαι κι εγω των υπερβολων, λιγα και χρησιμα....Πανες εννοω τα τετραγωνα σα σεντονακια η σελτεδακια χωρις το πλαστικο.

Twiggy μου και εμεις απο οπου μπορουμε κατι θα παρουμε...κατι φιλες εχουν να μου δωσουν διαφορα μη χρησιμοποιημενα πραγματα..ειδωμεν!!

Κοιτα, για το βαψιμο εγω πηγα και πηρα οικολογικο χρωμα(ολες οι μαρκες εχουν) το οποιο ειναι αοσμο και την ιδια μερα στεγνωνει!!Καλο ομως θα ηταν μετα απο 3 μερες να πας να κοιμηθεις στο δωματιο που θα βαψετε...

αυτα και απο εμενα..κουκλιτσες, καλο βραδυ και καλο σκ να εχουμε!!!! :x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία σου βάζω μια λίστα που είχε δημοσιεύση μια κοπέλα σε άλλο ποστακι με τις πρώτες αγορές του μωρού. Αν και προσωπικά πιστεύω ότι μερικά από αυτά είναι κάπως υπερβολικά.

ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΑΓΟΡΕΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ

15 ΖΙΠΟΥΝΑΚΙΑ [ΕΣΩΡΟΥΧΑ]

15 ΦΟΡΜΑΚΙΑ

5 ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΚΑΛΤΣΑΚΙΑ

ΣΚΟΥΦΑΚΙ Κ ΓΑΝΤΑΚΙΑ

ΥΠΝΟΣΑΚΟΣ

4 ΣΕΝΤΟΝΑΚΙΑ ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΟ Κ 4 ΚΑΝΟΝΙΚΑ

1 ΠΑΝΤΑ

2 ΚΟΥΒΕΡΤΕΣ Κ 2 ΣΕΝΤΟΝΙΑ ΓΙΑ ΡΙΛΑΞ Κ ΚΑΡΟΤΣΙ

4 ΣΕΛΤΕΔΑΚΙΑ ΑΔΙΑΒΡΟΧΑ

5 ΣΑΛΙΑΡΕΣ

10 ΠΑΝΑΚΙΑ ΣΑΛΙΣΡΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΩΜΟ

4 ΜΠΟΥΡΝΟΥΖΟΠΕΤΣΕΤΕΣ

4 ΠΕΤΣΕΤΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΑΝΙΟ ΤΟΥ ΜΕΣΑΙΟ ΜΕΓΕΘΟΣ

ΓΙΑ ΤΙΝ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΤΟΥ

1 ΚΡΕΜΑ ΓΙΑ ΣΥΓΚΑΜΑ

ΣΥΣΚΕΥΗ ΓΙΑ ΜΥΞΟΥΛΕΣ Κ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΟΡΟ

ΑΦΡΟΛΟΥΤΡΟ

1 ΕΝΥΔΑΤΙΚΗ ΚΡΕΜΑ

ΒΟΥΡΤΣΑ ΧΤΕΝΑ ΨΑΛΙΔΑΚΙ

ΜΠΑΝΙΕΡΑ

ΠΙΠΙΛΕΣ

ΜΠΙΜΠΕΡΟ 6 ΜΙΚΡΑ Κ 6 ΜΕΓΑΛΑ

1 ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΤΗΣ

1 ΒΟΥΡΤΣΑ ΓΙΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ

1 ΚΟΥΤΙ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗΣ ΜΠΙΜΠΕΡΟ Κ 1 ΛΑΒΙΔΑ

1 ΘΕΡΜΟΣ

ΕΝΔΟΠΟΙΚΟΙΝΩΝΙΑ Κ ΦΩΤΑΚΙ ΝΥΧΤΟΣ

ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΣΠΙΤΙΟΥ Κ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΑΝΙΟ ΤΟΥ

ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ Κ ΤΙΝ ΒΟΛΤΑ

ΚΟΥΝΙΑ Η ΛΙΚΝΟ

ΡΙΛΑΞ

ΠΟΡΤ ΜΠΕΜΠΕ Η ΚΑΛΑΘΟΥΝΑ

ΚΑΘΙΣΜΑ ΑΥΤΟΚΟΝΗΤΟΥ

ΚΑΡΟΤΣΙ.

ΒΑΛΙΤΣΑ ΚΛΙΝΙΚΗΣ ΜΑΜΑΣ

1 ΦΑΝΕΛΑΚΙ

ΠΑΝΤΟΦΛΕΣ

ΚΑΛΤΣΕΣ

ΠΕΤΣΕΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΟΥ Κ ΜΠΑΝΙΟΥ

ΟΔΟΝΤΟΒΟΥΡΤΣΑ Κ ΟΔΟΝΤΟΚΡΕΜΑ ΝΗΜΑ ΣΤΟΜΑΤΙΚΟ ΔΙΑΛΕΙΜΑ

ΣΑΜΠΟΥΑΝ ΒΟΥΡΤΣΑ ΠΙΣΤΟΛΑΚΙ

ΚΡΕΜΑ ΠΡΟΣΩΠΟΥ Κ ΧΕΡΙΩΝ

ΝΥΧΤΙΚΟ Κ ΡΟΜΠΑ

ΦΟΡΜΕΣ

3-4 ΣΟΥΤΙΕΝ ΘΗΛΑΣΜΟΥ

ΕΠΙΘΕΜΑΤΑ ΣΤΗΘΟΥΣ

ΣΕΡΒΙΕΤΕΣ ΛΟΧΕΙΑΣ

ΕΣΩΡΟΥΧΑ

ΡΟΥΧΑ ΓΙΑ ΤΙΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΠΙΤΙ

ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΩΡΟΥ

4 ΦΟΡΜΑΚΙΑ

ΓΑΝΤΑΚΙΑ

ΚΟΥΒΕΡΤΟΥΛΑ

ΠΕΤΣΕΤΕΣ

24 ΠΑΝΕΣ

ΜΩΡΟΜΑΝΤΗΛΑ

ΒΑΜΒΑΚΙ Κ ΚΡΕΜΑ ΣΩΜΑΤΟΣ

ΡΟΥΧΑ ΕΞΟΔΟΥ ΖΙΠΟΥΝΑΚΙ Κ ΦΟΡΜΑΚΙ

ΣΚΟΥΦΑΚΙ Κ ΚΑΛΤΣΑΚΙΑ.

ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΕΣ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΛΗΞΙΑΡΧΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΓΑΜΟΥ [ΠΡΟΣΦΑΤΗ - 6 ΜΗΝΟΥ]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου pappy.με το καλο κ Εσένα να έρθει το μικρο σου.

Madi το πάντα τι είναι;

Καλά χρειαζόμαστε και θερμόμετρο νερού.δεν είναι πιο σωστό με το χέρι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια εδώ είμαι!! Επιτέλους σηκώθηκα λίγο και είπα να σας γράψω τα νέα μας !!

Η αμνιοπαρακέντηση έγινε, όλα πήγαν καλά και βγήκαν και τα αποτελέσματα. Το νινί μας είναι ένα υγιέστατο.... ΑΓΟΡΑΚΙ !!! :)):)) Τελικά μας την έσκασε ο μπόμπιρας και μέχρι και ο γιατρός τον είχε δει γαι κορίτσι. Τώρα με την αμνιοπαρακέντηση όμως είναι πια 100% σίγουρο και μετά το σοκ που πάθαμε όλοι στο σπίτι αρχίσαμε να συνηθίζουμε την ιδέα ότι έχουμε ένα αγοράκι .... καλά που δεν πήρα τίποτα ροζ...

Σήμερα ακόμα ξαπλώνω.. αυριο και μεθαύριο σηκώνομαι κάπως χαλαρά.. και μετά κανονικά όπως πριν !!!

Θα ξαναγράψω περισσότερα όταν ξανασηκωθώ... Madi είχες δίκιο στην αρχική σου πρόβλεψη τελικά.. nan θα πρεπει να αλλάξεις τη λίστα σου...ninaki παει το συμπεθεριό...χαχαχα

Είμαι καλά μην ανησυχείτε.. φιλάκια πολλά σε όλες σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!!!!!

Τζενη τι καλα που ειναι μια χαρα ο μπεμπουλης σας..και τι εκπληξη... :lol::lol::lol: παλι καλα που δεν ειχες ψωνισει τιποτα...

κοριτσια μην αγχωνεστε για τα ψωνια...καλο ειναι να κανετε πρωτα την β επιπεδου και μετα σιγα σιγα ξεκινατε....

εγω στον πρωτο μου γιο ψωνισα οταν ημουν 8 μηνων...καλυτερα πιο αργα...

η λιστα παντως ειναι λιγο υπερβολικη...και σε μερικα πραγματα ελιππης...πχ οταν γεννας χειμωνα θες πιο πολλα ρουχα γιατι δεν στεγνωνουν γρηγορα...

φιλακια σε ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Είδες μωρέ πώς μεγαλώνουν..🤗εμας έχει κόψει το παμπερς τελείως και μου φαίνεται τόσο παράξενο σαν απότομα να μεγάλωσε το μικρό μου..χθες το βράδυ ξύπνησε ζήτησε τουαλέτα και ξαναξοιμηθηκε με τον άντρα μου σοκ πάθαμε χαχα🤪
    • Όχι.. γενικότερα παίρνω πολλααααά!! Αλλά μη συγκρίνεις γιατί έρχομαι και από εξωσωματική με διάφορα θέματα.. Filicine παίρνω χρόνια και λόγω στίγματος αλλά όχι ολόκληρο το χάπι γιατί είναι υπερβολική δόση.. πριν την εγκυμοσύνη έπαιρνα 1/2 χάπι μέρα παρά μέρα και έλεγχα πάντα τα αποθέματα με εξετάσεις.. στην εγκυμοσύνη τώρα παίρνω 1/2 χάπι κάθε μέρα και ότι λίγο έχουν οι πολυβιταμινες μέσα.. τα 5mg συστήνονται σε γυναίκες με ιστορικό ελαττωμάτων του νευρικού σωλήνα σε προηγούμενη κύηση.. αν και ξέρω ότι πολλοί γιατροί τα δίνουν επικουρικά σε όλες χωρίς να χρειάζεται συνήθως.. και ο δικός μου δηλαδή το ίδιο αλλά μετά από συζήτηση κατέληξα να παίρνω μισό που πάλι το θεωρώ πολύ προσωπικά και σύμφωνα με τις εξετάσεις μου.. Από συμπληρώματα το ίδιο.. παίρνω διάφορα.. αλλά σίδηρο μου είπαν όχι..! 🤷 Αλήθεια και τα υπόλοιπα κορίτσια... Τι σας έχουν πει εσάς ότι μπορείτε να παίρνετε από συμπληρώματα;
    • Είμαι σίγουρη ότι με καταλαβαίνεις απόλυτα αγάπη.. αισθάνομαι βέβαια άσχημα για το μωράκι αυτό ότι το αδικώ.. αλλά μέχρι την αυχενική και να δω ότι είναι υγιές, δεν μπορώ να αφήσω τον εαυτό μου να δεθεί μαζί του.. που δεν έχω "αγγίξει" κάν όσα πέρασες εσύ κοριτσάκι μου και που δεν θα ευχομουν σε κανέναν άνθρωπο ποτέ να περάσει τόσες δυσκολίες γενικά για να φτάσει να κρατήσει το μωρό του αγκαλιά... Εμένα με έχουν πάρει "χαμπάρι" αρκετοί τρίτοι και με ρωτάνε, ίσως επειδή έχω πρηστεί παααάρα πολύ και έχω βάλει κάποια κιλά.. δεν ξέρω αν φταίει η κορτιζόνη που παίρνω ή και οι διεγέρσεις που προηγήθηκαν βέβαια και η κατακράτηση που προέκυψε εξαιτίας αυτών (έχω ξεκινήσει ήδη διατροφολόγο πρώτα για το θέμα ζαχάρου να είναι υπό έλεγχο και δεύτερον για να μην παρά ξεφύγω...) Αυτή τη φορά όμως γενικότερα το παραδέχομαι και το λέω λίγο πιο εύκολα όχι γιατί θέλω να το μοιραστώ αλλά γιατί επιλέγω να πιέσω τον εαυτό μου να είναι πιο αισιόδοξος για αυτή την εγκυμοσύνη και ότι όλα θα πάνε καλά μέχρι τέλους.. εύχομαι ολόψυχα να μην μου γυρίσει μπούμερανγκ...😕 Λες σε έναν χρόνο από τώρα να συζητάμε για τη διατροφή του παιδιού;;;; 😅😅😅 Αχχχ μακάρι Παναγίτσα μου!!!! 🙏🙏🙏🤞🤞🤞 Το συζητάω με μια φίλη μου που τώρα κάνει εισαγωγή στις στέρεες η οποία φοβάται πολύ ότι θα πνιγεί το μωρό αν δεν είναι αλεσμένα.. δεν δέχεται καθόλου ότι υπάρχει λογική στα κομμάτια.. εγώ βέβαια βλέπω το μωρό πάλι πνίγεται και βγάζει γουλιες.. οπότε δεν καταλαβαίνω τη διαφορά.. από τη μια έχει βάση ο φόβος της από την άλλη πιστεύω ότι είναι και θέμα παιδιάτρου να ξέρει.. τεσπα δεν το έχω ψάξει καθόλου ακόμα αλλά προς χάριν της συζήτησης τώρα.. Ξεκίνησε από τώρα ο μπαγασας τα σουρτα φέρτα έξω;;;; 😝🤣🤣🤣🤣 Στην εφηβεία ούτε που θα τον βλέπετε σπίτι!!! 🤣🤣🤣 Μπράβο το παιδί!! Τουλάχιστον ηρέμησε λίγο η ψυχούλα μου που ποναγε.. πόσα έχει βγάλει τώρα;
    • Μονο filicin παιρνεις και utrogestan; Αν θυμάμαι καλα απο τις προηγούμενες, το σίδηρο το ξεκίνησα λιγο πιο μετά. Πρωτα φιλισιν και λιγο αργότερα σιδηρο, d3 και ω3 .
    • Ζηλεύωωωωωωωωω 😀υπέροχα!!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...