Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά Μωράκια 2011 Νο 12! Καλοκαιρινές αφίξεις!!!


Recommended Posts

Nikη μου και εγω αυτης της αποψης ειμαι...!!!!!!!!!!!

Για πειτε τι τρωμε σημερα?????? εμενα μαγειρευει η μανουλα....μαλλον ρεβυθια θα κανει τα πεθυμησα!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παντως η κουμπαρα μου που εχει δισκοπαθεια,εκανε καισαρικη με επισκληριδιο και ολα πηγαν μια χαρα! ;) Δεν ειναι δλδ αυτος λογος για να μην κανει μια κοπελα επισκληριδιο.Ασχετα αν συντρεχουν αλλοι λογοι που μπορει να μην θελει να κανει.Αυτο φυσικα ειναι προσωπικο θεμα της καθε κοπελας.

Εγω πιο πολυ φοβαμαι μην παθουν κατι τα ματια μου που εχω καποιο προβλημα και τα αυτια μου απο το ζορι εαν ΔΕΝ βαλω επισκληριδιο και νοιωθω ολους τους πονους...

Επισης ΑΝ πηγαινα για κασαρικη,εχω προβλημα με την γενικη ναρκωση και την φοβαμαι,γιατι εχω αλλεργια σε καποια ουσια που χορηγουν και μπορει να παθω απνοια.3 φορες που εκανα ολικη με ειχαν υπο παρακολουθηση με οξυγονο.Δεν θα το ρισκαρα με τιποτα!

Μια φιλη μου που γεννησε χωρις επισκληριδιο,εσπασαν οι φλεβες στα ματια της και επαθε μερικη αμνησια για καποιες μερες,απο το πολυ ζορι. :? Γενικα ειμαι της αποψης δλδ οτι δεν υπαρχει λογος να ταλαιπωρουμαι αδικα... :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οπως νοιωθει ειναι τελικα η καθεμια.......εγω επειδη την μικρη την γεννησα χωρις επισκληρηδιο κ με τεχνιτους πονους αν μου δινοταν η ευκαιρια για επισκληριδιο δεν θα την αφηνα.αλλωστε λενε οτι αν ο τοκετος παρει πολλες ωρες κ πονας πολυ,οταν ερθει η βωρα της εξωθησης δεν εχεις κουραγιο να σπρωξεις με αποτελεσμα κ εσυ να ταλαιπωρεισαι κ το μωρο.

εμεις σημερα τρωμε λιγα απο ολα...εχω λιγα κολοκυθακια κ πατατες με αυγα απο χθες κ εφερε κ η μαμα μου φρικασε για τον αντρα μου που το τρωει κ λιγα σαρμαδακια...θα περασουμε κ σημερα.

αννα οταν λες διαιτης τι εννοεις...χωρις πολυ ζαχαρη κ λιπαρα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις εχουμε ντολμαδακια πεθερας απο χθες.Θα ανοιξω και ενα γιαουρτι απο πανω και θα φαμε!

Αυριο το μενου εχει ψαρακια στον φουρνο.Ευκολα φαγητα,δεν μπορω το μαγειρεμα μεσα στην ζεστη!

Αννα,το γλυκακι κανεις ορεξη;Αυτο με τα μπισκοτα,την κρεμα και το ζελε;Δεν ειναι πολυ παχυντικο και ειναι δροσερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άννα μου το έριξες στα γλυκά διαίτης??? :lol::lol: Φτιάξε ζελε!!

Κι εμένα μου έφερε ντολμαδάκια η μαμά μου αλλά θα τα κάνω το βράδυ για τον καλό μου που του αρέσουνε, εγώ δεν τρελλαίνομαι..

Τωρα ειναι κ η μαμα μου εδώ και δεν εχουμε αποφασισει ακόμα για φαγητο...η αληθεια με τέτοια ζέστη δεν μας κάνει και πολύ κέφι για φαγητο!! Λεει ότι εχουμε 36 βαθμοι αλλά΄η δική μου πρόβλεψη είναι για 38 :lol::lol::lol:

Νίκη μου αφού εχεις και πρόβλημα μην το συζητάς...να κάνεις επισκληρίδιο..Μην ταλαιπωρείσαι άδικα!

Η Γιελιζ πού είναι? Εχει και γιατρό σήμερα αν θυμάμαι καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια και εγω μεσα στην ζεστη τιποτα δεν μπορω να κανω...Τελικα θα φαω μακαρονια με κυμα.η μαμα μου δεν βγηκε να παρει ρεβυθεια...δεν πειραζει και τα μακαρονακια καλα ειναι!!!!!!!!!!!!!

Σημερα μια φιλη μου εχει αυχενικη...και σκεφτομουν τωρα πως περασε ο καιρος!!!!!πω...πω....!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η γιεληζ σημερα θα πηγαινε αλεξανδρουπολη στο γιατρο....

εγ ταισα την μικρη κ ακομα το σκεφτομαι να φαω ή οχι....αν ειχα ενα πεπονακι τωρα θα το προτιμουσα :D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου καλο σας μεσημερι...καλη σας ορεξη...θα τα πουμε αυριιο!!!!!!!!!!!!

Παω να ξεκουραστω γιατι απο εχθες νιωθω αρκετα κουρασμενη...φιλακια πολλα φουσκουλιτσες!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aaaaaaax pernaei o kairos grhgora...

entometaksu einai ekplhktiko pou niwthw kathe kinhsh tou mikrou twra pou megalwse k den xwraei kala sthn koilitsa mou...xixiix

anna giati gluka diaiths??????kanena zeledaki tha nai oti prepei k tha nai k drosero mmmm manaksate thn oreksh

cecilia giati na se peiraksei h gemish?mhn sou pesei baria annoeis?

egw molis ebala fasolada na ginete..tha mou peite me tetoia zesth fasolada???????????alla k auto to kathe mera den upoferete

maroulita kalh ksekourash

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειχα παει λιγο σουπερ κ γυρισα.παλι μπιφτεκι σημερα.το βαρεθηκα το κρεας.

ναι κοριτσια.κανενα ελεφρυ γλυκακι χωρις πολλες θερμιδες.

αν εχι καμια ας στειλει.τη συνταγη εννοω :)

νικη για πες κ αυτο που χες πει με το ζελε κ τη κρεμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλό μεσημέρι Μαρουλίτα μου!

Εμεις τελικά φτιάξαμε ένα σαντουιτσάκι με κασέρι και χαλουμι και ντοματούλα..Γρηγορο και ελαφρύ!!

Μαίρη μου οντως είναι εκπληκτικό τώρα που ολη κοιλιτσα μας κουνιέται..Πριν από λίγο μαζεύτηκε όλος στη δεξιά μεριά της κοιλιάς μου κ η μαμά μου ενθουσιαστηκε που έβλεπε τι έκανε στην κοιλιά μου!! :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εριξα ενα σφουγγαρισμα και ηρθα!Θελω να περπαταω ξυπολητη γιατι τα ποδια μου καινε και δεν θελω να παταω σκονες.Ειμαι και παραξενη. :lol:

Χρυσα και εμενα μου εφερνε απο παντα δυσπεψια η πιπερια.Αλλα την λατρευω!!!

Αννα,το γλυκακι ειναι πανευκολο.Παιρνεις μπισκοτα πτι-μπερ,τα βουτας για ενα δευτερολεπτο στο γαλα και τα στρωνεις σε ενα ταψακι.Απο πανω φτιαχνεις μια κρεμα γιωτης βανιλια και την στρωνεις.Αφηνεις λιγο στο ψυγειο να πηξει η κρεμα.μετα φτιαχνεις ζελε της αρεσκειας σου,μπορεις να βαλεις και φρουτακια μεσα και το ριχνεις απο πανω.Προσεχε ομως να εχει πηξει καλα η κρεμα για να μην αναμειχθουν!Το βαζεις στο ψυγειο να παγωσει και ετοιμο!Πολυ ελαφρυ και δροσερο! ;)

Παω για μπανακι γιατι ιδρωσα!Τα λεμε σε λιγακι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

auto to glukaki to kanw k egw pou leei h beboulino k einai fobero k polu drosero

egw olo me forematakia kukloforw koritsia giati zestainomai..k eutuxws to spiti einai polu drosero

maraki k emena exei arketes merres einai sthn deksia meria perissotero to kormaki tou ftanei mexri to sththos alla k pisw sta pleura twra mallon podarakia prepei na exei ekei k na ta niwthw toooso polu giati katw aristera to xtuphma tou einai pio elafru

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αννα κ εγω καπως ετσι το κανω το γλυκο...οπως ειπε η νικη.απλα δεν τα βουταω στο γαλα γιατι απο μονα τους οσο καθεται ρουφαει απο τη κρεμα υγρασια.εγω χτυπαω την κρεμα ζαχαροπλαστικης,ειτε βανιλια ειτε αυτη που ειναι για μιλφειγ.κανω κ το ζελε...το αφηνω να πειξει...κ μετε το ρινω απο πανω.αν εχεις κ φρεσκα φρουτα βαλτα μεσα στο ζελε...

να σου πω κ κατι για πιο ομορφο ντεκορ....το ζελε βαλτο οπως ειναι υγρο σε πιατα ή πιατελες οτι εχεις αρκει να εχει λιγο βαθος.ισα ισα να καλυφθει η επιφανεια του πιατου κ να μπορεις να το μεταφερεις στο ψυγειο.αστα στο ψυγειο(για πιο γρηγορα)ή και εξω να πειξει το ζελε...κανονικα οπως θα το ετρωγες κ σε μπωλ.μετα με ενα μαχαιρι το χαραζεις οριζοντια κ καθετα(να βγουν δηλ. τετραγωνακια) κ με ενα κουταλι μετα τα μαζευεις κ τα ριχνεις πανω απο το γλυκο που εκανες....φαινεται σαν κρυσταλακια μετα το κομματι...για ακομα πιο ντεκορ μπορεις να το κοψεις κ με κουπατ το ζελε κ να στολισεις το καθε κομματι...για κατι πιο επισημο.αλλα αυτο με τα πιατα ειναι απλο...μονο που γεμιζεις πολλα πιατα μεχρι να τελειωσει ολο το ζελε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νίκη μου ωραία η συνταγή σου....

Μαίρη μου κι εμένα τα πόδια τα εχει στα αριστερά και γι'αυτο τα νιωθω στα πλευρα. Καμιά φορα οταν τεντωνεται με πονάνε τα κοκαλα στην λεκάνη.

Στο καλό Μαίρη μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εκανα το μπανακι μου και ηρθα!

Ναι,εχει δικιο η Μιχαελα,μπορειτε και να μην τα βουτηξετε σε γαλα τα μπισκοτα.Εγω τα βουταω αλλα για πολυ λιγο,να μην γινουν πολυ μαλακα και νερουλιασουν. ;) Πολυ καλη ιδεα αυτη με το ζελε Μιχαελα!

Η μπεμπουλα μου ειναι ακομα ησυχη,σαν να ενοιωσα κατι αλλα πολυ ανεπαισθητο.Εχει κουλουριαστει δεξια στα πλευρα μου,η υπολοιπη κοιλια εχει αδειασει! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κούκλες…

Τι κάνετε?

Πόσα γράψατε βρε πάλι???

Κατερινάκι παντόφλες πάρε ότι θα σε βολέψει εσένα… Και εγώ το ίδιο με τα κορίτσια έκανα, ένα ζευγάρι για το μπάνιο και ένα ζευγάρι για το δωμάτιο.

Για μπάνιο μετά την καισαρική, εμένα την προηγούμενη φορά με άφησαν να κάνω μετά από 1 εβδομάδα.

Οι πάνες αγκαλιάς χασέ ναι είναι αυτές που είναι λεπτές σαν σεντονάκι.

Χριστινάκι μια χαρά ο μπέμπης μεγάλωσε!!! Και τι ωραίες φωτό!! Κουκλάκι είναι!!!

Μαράκι είχαμε και άλλα γεννητούρια ε??? Πάλι ένα βιαστικό αγοράκι απότι βλέπω!!!

Να το χαίρονται, να είναι πάντα γερό!!!

Άννα μου αυτό με το στήθος το έχω πάθει και εγώ δεν είναι τίποτα μην ανησυχείς… σε μερικές εβδομάδες δεν θα μείνει τίποτα… Αν θές μπορείς να βάλεις αμυγδαλέλαιο.

Βίκυ μου μπαίνεις στον μήνα σου σε λίγο ε? Άντε κοντεύεις και εσύ.

Μιχαέλα κόψε τα γαριδάκια!!!

Μακάρι να πάνε όλα καλά για το μωράκι της φίλης σου!!!

Συμπεθέρα μου τι ωραία που τα λές!!! Και εμάς μας έλειψες!!! Αλλά λογικό είναι να μην προλαβαίνεις με 2 ζουζουνάκια!!! Μπές όποτε μπορείς, εμείς εδώ είμαστε!! Σας φιλώ!!

Μαίρη μη δίνεις σημασία στα όνειρα, φταίνε οι ορμόνες!!!! Άντε με το καλό να ξεκινήσετε τα βαψίματα!!

Αννούλα με γεια οι κούνιες, με το καλό να γεμίσουν!!

Κορίτσια εμάς αν γεννούσαμε στην ιδιωτική κλινική μας είπε ο γιατρός ότι θα είναι και ο άντρας μου μαζί… στο νοσοκομείο όμως δεν επιτρέπεται. (στην καισαρική)

Μαρουλίτα με γειά τα ψώνια… εμείς πήραμε λίγα απόλα… και 0-3 και 3 σκέτο και 1…τώρα στην πορεία θα δούμε ποια μας κάνουν.

Αννούλα αν γίνει κάτι έκτακτο (μακριά από μας) δεν είναι απαραίτητο να σου κάνουν ολική… υπάρχει και η ραχιαία αναισθησία που είναι τοπική και πιάνει αμέσως όχι σαν την επισκληρίδιο που αργεί.

Καλό μεσημέρι σε όσες φεύγουν!!

Τα νέα μας τώρα….Πήγαμε Αλεξ/πολη σήμερα... κάναμε κορδέλα, όλα μια χαρά καθόλου συσπάσεις… Μετά κάναμε και υπέρηχο, γίναμε 2860 γρ και 52 εκατοστά. Κλείσαμε ραντεβού για καισαρική στις 19/06 , 8 η ώρα το πρωί θα είμαστε εκεί, θα μου κάνουν κάποιες εξετάσεις και μέχρι το μεσημέρι θα έχουμε τελειώσει… Γνώρισα και την αναισθησιολόγο και μιλήσαμε για το είδος της νάρκωσης που θα κάνουμε… και η αναισθησιολόγος και ο γιατρός προτείνουν επισκληρίδιο ανεπιφύλακτα… και μου είπε η αναισθησιολόγος ότι σε περίπτωση που πανικοβληθώ θα με ζαλίσει λίγο και όλα ΟΚ!!! Ήταν πολύ γλυκιά και την συμπάθησα πολύ.

Αυτά τα νέα μααας!! Τώρα το μόνο που μένει είναι να περάσουν οι 10 μέρες!!!! Μου λέτε πώς θα περάσουν???? :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιελιζ μου μεγαλώσατε!!! Σε 10 μέρες θα έχετε περάσει και τα 3 κιλά!!! Πω πω είσαι πολύ κοντά...Με το καλό κορίτσι μου!!! ΝΑ υποδεχτείς το αγοράκι σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ Γιελιζ μου...ανυπομονώ κι εγώ!

Τόσες αγωνίες, τόσα πράγματα μοιραστήκαμε όλες μαζί και τώρα μία μία με το καλό φέρνει στον κόσμο τα θαυματάκι της! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ Μαράκι μου έτσι είναι!!! Πάνε όμως τώρα πέρασαν εκείνες οι δύσκολες μέρες!! Απο εδώ και πέρα μόνο χαρές θα έχουμε!!! Εύχομαι όλες οι εγκυούλες να φέρουν γερά μωράκια στον κόσμο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...