Μετάβαση σε περιεχόμενο

fysiologikos toketos vs kaisariki?


Recommended Posts

den nomizo na tithetai thema epilogis i kaisariki prepi na einai lisi anagkis!!!ego gennisa fisiologika me episkliridio itan fovero meta apoligo sikothika !!!!einai magiko makari na gennisis etsi meta apo 2 lepta den tha thimasai tipota!!!tha thes na eisai ksana eggioula!!!! :D:D:D:D:D filakia kai me to kalo na paris to moraki sou sta xeria sou!!!!!!! :D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν κ τάσσομαι ανοιχτά υπέρ του φυσιολογικού τοκετού, διότι σε καμία, μα καμία, περίπτωση δεν πιστεύω ότι υπήρξε γυναίκα που υπεβλήθη σε καισαρική χωρίς αμέσως μετά να αισθάνεται κάποιο πόνο :shock:,

σε κάποια σημεία θα διαφωνήσω με το άρθρο που παρέθεσε η Φωτεινή.

Γίνομαι πιο συγκεκριμένη: οι γιατροί και τα μαιευτήρια δεν κερδοσκοπούν απο την καισαρική, διότι οι γυναίκες που γέννησαν με φ.τ. ή με κ.τ. παραμένουν ακριβώς τις ίδιες μέρες στο μαιευτηριο και η αμοιβή του γιατρού είναι η ίδια, τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση. το μαιευτηριο που γέννησα ήταν το Ιασώ.

Όσο για το μωρό, εμένα που βγήκε στο τέλος της 35ης ήταν ήδη 2.900, δλδ δεν σημαίνει απαραίτητα η καισαρική στην 38η εβδομάδα λιποβαρή κ προβληματικά μωρά...... Μπορεί να φτάσουν κάποια την 40η εβδομάδα και να είναι 2100, όπως το παιδάκι της ξαδέρφης μου! Εμένα που έσπασαν τα νερά ξαφνικά, σύμφωνα με κάποιους, θα μπορούσαν να με "παλέψουν" για φ.τ., όπως ίσως έκαναν παλαιότερα, ωστόσο μία πρόσθετη ταλαιπωρία ωρών, μπορεί να είχε επιπτώσεις στο αγοράκι μου. Γεννήθηκε με κ.τ. κ δεν χρειάστηκε να μπει ούτε θερμοκοιτίδα, ούτε τίποτε!

Πάντοτε υπάρχουν περιπτώσεις που πρέπει να βάζουμε καλά στο μυαλό μας. Ας μην αναθεματίζουμε τους γιατρούς, διότι εγώ τουλάχιστον δεν έχω ακούσει πολλούς που να πείθουν για καισαρική χωρίς λόγο! Αντιθέτως, έχω ακούσει πολλές γυναίκες να εκλιπαρούν για καισαρική, λες κ πρόκειται για κάτι γελοίο, επειδή τάχα μου δεν θέλουν να αισθανθούν πόνους! Ακόμη κ τώρα, αμφιβάλλω που διαβάζω εμπειρίες γυναικών που δεν ένιωσαν τίποτα απολύτως και ήταν κυριλλέ κ ανετότατες μετά την επέμβαση! Αλίμονο.... ό,τι κ να κάνεις στο σώμα σου, το αισθάνεσαι, πόσο μάλλον αυτού του είδους την επέμβαση...Φρικτό δεν είναι, αλλά έλεος, ούτε κάτι άνετο κ χαλαρό!! Από την άλλη οι κινδυνολογίες του στυλ "χειρουργείο, τομή, ράμματα, πιθανότητα για λοίμωξη, αιμορραγία, επιπλοκές

αναισθησίας, αργή ανάρρωση" είναι απαράδεκτες, εφόσον σίγουρα είναι ένα χειρουργείο, που όμως έχει βελτιωθεί η τεχνική του, όπως συμβαίνει σε πολλά χειρουργεία τη σύγχρονη εποχή! Ο πατέρας μου έκανε by pass κ σε λίγο καιρό ήταν σε άριστη κατάσταση, όπως άλλωστε κ εγώ, 3 μήνες μετά την καισαρική κ πλέον νιώθω πολύ καλά. δεν αντιμετώπισα τίποτα από τις παραπάνω υπερβολές κ τουλάχιστον στο άμεσο περιβάλλον μου δεν άκουσα κάτι τέτοιο από άλλες γυναίκες...

Εστιάζω πρόσθετα στο εξής: "Καμία καισαρική τομή πριν τις 39 εβδομάδες κύησης, ούτε ρουτίνας,

ούτε «προληπτικά» σε επιπλεγμένες εγκυμοσύνες, " Οι γιατροί, μπορεί να προτείνουν πιο "εύκολα" καισαρική απ'ό,τι παλαιότερα, διότι με τα σύγχρονα πλέον μηχανήματα, ίσως κάτι παρατηρούν στο ντόπλερ, αυτό το έχει σκεφτεί ο συντάκτης του άρθρου??? Μια καλή μου φίλη έχασε δυστυχώς το αγοράκι της γιατί δεν αιματωνόταν σωστά ο πλακούντας από ένα σημείο κ πέρα κ έτσι στην 38η εβδομάδα όλα τέλειωσαν... η φύση δεν είναι δυστυχώς πάντοτε πανάκεια!

Θα σταθώ κ στο εξής: "Τέλος δε λαμβάνει υπόψιν

του την έναρξη του θηλασμού, την οποία και εμποδίζει: μωρό που μετά από

την καισαρική απομακρύνεται συχνότερα και για περισσότερο χρόνο από τη

μητέρα του, μωρό που μένει για περισσότερες ημέρες σε μαιευτήρια εχθρικά

προς το θηλασμό και παίρνει μπιμπερό, μωρό που είναι ναρκωμένο από τα

φάρμακα της αναισθησίας, μητέρα που είναι ναρκωμένη,". Μετά απο οποιοδήποτε είδος γέννας, ίσως δυστυχώς το μωρό χρειαστεί για κάποιο λόγο να παραμείνει λίγο μακριά από τη μητέρα του, για ιατρικούς πάντα λόγους! Ας πούμε, το κοριτσάκι που γέννησε η κοπέλα στο διπλανό μου κρεβάτι με φυσιολογικό τοκετό, στην 39η εβδ, 3900 κιλά, έκανε ίκτερο 13 κ έπρεπε να μείνει στη λάμπα... κ ξαναλέω: το δικό μου αγοράκι, με καισαρική, στην 35η όρια 36ης, 2900 κιλά, είχε χολερυθρίνη (ίκτερο) 8,1 κ ήταν συνέχεια μαζί μου...

Επίσης, τα μαιευτήρια γενικώς έχουν μία τακτική να ταίζουν τα μωράκια με μπιμπεράκι για να προωθούν το ξένο γάλα, είτε αυτά προέρχονται απο φ.τ είτε από κ.τ. όταν τις ώρες που δεν το έχει η μαμά, αυτό κλαίει, εννοείται ότι όλο κ κάτι δίνουν! Σημειωτεον ότι στο 3κλινο του μαιευτηριου μου, τα μωρά τα έφερναν όποτε μα όποτε εμείς τα ζητούσαμε, ωστόσο υπήρχε κ κάποια στιγμή που οι μαμάδες κοιμόντουσαν, οπότε το μπιμπεράκι δινόταν...(φαίνεται από τα χειλάκια τους, τα οποία γύρω γύρω έχουν γαλατάκι).

Τέλος, τα μωρά γιατί να είναι ναρκωμένα απο τα φάρμακα της αναισθησίας? Αν δεν κάνω λάθος κ σε κ.τ. και σε φ.τ. χορηγούν επισκληρίδιο. μπορεί στον φ.τ. μάλιστα να είναι μικρότερη σαφώς η δόση, αλλά δίνουν πιο πολλές φορές γιατί η γέννα μπορεί να πάρει κ κάποιες ώρες, ενώ στην κ.τ. είναι θέμα λεπτών! τι ακριβώς να περάσει στο έμβρυο? Σε ολική αναισθησία σίγουρα η μητέρα είναι ναρκωμένη, αλλά αν δεν κάνω λάθος, η ολική στις μέρες μας εφαρμόζεται σε κάποιες μόνο περιπτώσεις.

Γνώμη μου λοιπόν είναι να μην εκφοβίζεται καμία κοπέλα, αν για κάποιο λόγο τελικά χρειάζεται κ της προτείνει ο γιατρός της να κάνει καισαρική. Επειδή η εποχή μας όμως γεννά αμφιβολίες παντός είδους για την εντιμότητα των ανθρώπων κ δη των γιατρών, αυτό που μπορεί να γίνει είναι η διασταύρωση απόψεων των γιατρών! Σίγουρα η αναίτια καισαρική δεν είναι ό,τι καλύτερο. Αν το σώμα έχει προετοιμαστεί για φυσιολογικό κ όλα δείχνουν καλά, τότε προς τι η αποφυγή του? Κ πάλι είναι θέμα κάθε γυναίκας κ η τελική επιλογή βαρύνει την ίδια! Άρθρα όμως, όπως το παραπάνω, με συγχωρείτε, αλλά σε κάποια σημεία είναι υπερβολικά! Δεν υπάρχουν 2 μέτρα κ 2 σταθμά για όλα τα πράγματα, συμπεριλαμβανομένης κ της γέννας, οπότε χρειάζεται μεγαλύτερη προσοχή κ πάντοτε αυτό που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ είναι καλύτερο για τη μαμά κ το μωράκι ή τα μωράκια της.

Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα, θεώρησα όμως πως έπρεπε να γράψω την άποψή μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας,εγω οταν ηταν να γεννησω την κορη μου πριν τρια χρονια παντα ηλπιζα πως θα γεννουσα φυσιολογικα.οταν ομως ο γιατρος μας ειπε πως το παιδι κινδυνευει επειδη ηταν τυλιγμενο με τον ομφαλιο λωρο στο λαιμο,στο κεφαλι (απο μπροστα μεχρι πισω), κ σε ολο του το κορμι ,κ πως θα πρεπει να γεννησω με κ.τ. (με επισκληριδιο), με επιασε ενας φοβος κ μια στεναχωρια.στεναχωρια γιατι πιστευα πως αφου δεν θα γεννησω με φ.τ. δεν θα περναγα τους πονους που περνανε οι υπολοιπες γυναικες κ πως γι'αυτο δεν θα ημουν καλη μανουλα.

ενιωσα αυτη μαγεια,ειδα το παιδι πως ηταν μολις βγηκε απο μεσα μου!!!!αυτη τη στιγμη δεν θα την ξεχασω ποτε οσο ζω!!!!!

αφου γεννησα κ βγηκε υγιεις η κορουλα μου,κ μετα ακομα απο αρκετο καιρο εξακολουθουσα να πιστευω αυτο παρολο που μετα απο τη γεννα εκλαιγα στην κυριολεξια απο τους πονους για δυο μερες!!!!!

μετα ομως αφου καταλαβα πως καλη μανουλα δεν σε κανει ο τροπος με τον οποιο θα γεννησεις αλλα αλλοι τροποι επαψα να το πιστευω.

εμεινα εγκυος στον γιο μου οπου κ φυσιολογικα να ειχα γεννησει την πρωτη φορα, κ παλι δεν θα γλιτωνα την καισαρικη επειδη ερχοταν με τα ποδια.κ παλι για αλλη μια φορα αισθανθηκα αυτη την μαγεια,τα μοναδικα αισθηματα,οπου πιστευω ακραδαντα πως κ με φ.τ. να γεννουσα παλι το ιδιο ακριβως θα ενιωθα!!!!!!!!!

τελικα κοριτσια σ'αυτο το θεμα δεν υπαρχει καλυτερο κ χειροτερο.το καλυτερο ειναι αυτο που ειναι πιο ασφαλεστερο για το παιδι κ οχι για τον πονο.οπως κ να γεννησουμε θα πονεσουμε γιατι ολοκληρο παιδι βγαζουμε κ οχι κατι αλλο.

τωρα αυτες που παρακαλανε για κ.τ. χωρις καποιο σοβαρο ιατρικο λογο εκει , ενταξει ειναι επιλογη του καθενος.

οσο για το μωρο κ τα δυο μου παιδια τα ειχα συνεχεια μερα-νυχτα κοντα μου,διπλα κ δεν μου τα παιρνανε λεπτο στην ιδ.κλινικη που γεννησα.ετσι λοιπον δεν χωριστηκαμε για κανεναν κ για τιποτα!!!!!!

συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα,ειπα να εκφρασω κ εγω την δικη μου αποψη,γνωμη ΕΜΠΕΙΡΙΑ!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

[/quote:1v3vzza0]

Ντεμακι βαση της δικης μου εμπειριας,σου λεω οτι εγω προσωπικα (που ειμαι σουπερ φοβιτσιαρα,γκρινιαρα και δεν ειχα ξαναμπει σε χειρουργειο) δεν ειχα καμια απολυτως ενοχληση μετα την καισαρικη!Στην κλινικη εκατσα 4 μερες χωρις να ζητησω ή να μου δωσουν παυσιπονα κι σηκωθηκα κανονικα το ιδιο μεσημερι.

Αυτο προφανως δεν ισχυει για ολες....γιατι και η διπλανη μου ειχε γεννησει με κ.τ. και υπεφερε :?:?:?:?:?:?:?:?:?:?:?:?:? οπως επισης κ η τριτη κοπελα που ηταν στο δωματιο,ειχε κανει φ.τ. και δε μπορουσε να περπατησει και να κατσει :?:?:?:?

Οσο για ραμματα...τωρα πλεον γινεται πλαστικη...οποτε ραμματα δεν υπαρχουν ...αιματα στην γαζα δεν υπαρχουν....Αρα ελαχιστος κινδυνος οιδηματων και φλεγμονων στο σημειο της τομης

;)

Θηλασμος: θηλασα κανονικα αμεσως μετα την κ.τ. ασχετα αν το σταματησα για δικους μου λογους,λιγες μερες αργοτερα.

Για την τιμη DEMIE μου θα συμφωνησω μαζι σου...το τιμολογιο φ.κ. και κ.τ στην κλινικη που γεννησα ηταν κ σε μενα το ιδιο!

Σαφως και δεν προσπαθω να πεισω καμια οτι ντε και καλα η μια γεννα ειναι καλυτερη ή χειροτερη απο την αλλη!!!!Βαση εμπειριας μιλαω..

Ειναι πολυ ωραιο να ακουγονται ολες οι αποψεις και οι εμπειριες,οποιες κι αν ειναι αυτες!!!!

Αυτααααα...

Αααα παρεμπιπτοντως εγω γεννησα με καισαρικη λογω διδυμων και εξωσωματικης ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω γεννησα τρεις φορες φυσιολογικα χωρις επισκληριδιο , γιατι ειμαι μαζοχα .... :lol:

αν βεβαια ο γιατρος μου υποδεικνυε την καισαρικη για σοβαρους λογους , ε τοτε .. εννοειται πως θα εκανα καισαρικη ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι να πω ρε κορίτσι? Είσαι από τις σούπερ-ντούπερ τυχερές Lollaki :!::!::!:

δεν έτυχε να ακούσω ή να δω γυναίκα που να μην ένιωσε κάτι. κ εγώ βέβαια σηκώθηκα το ίδιο απόγευμα κ θήλασα κανονικά, αλλά όπως κ να το κάνουμε, ζοριζόμουν την 2η κ την 3η μέρα :?

τεσπα.... όλα μα όλα ξεπερνιούνται, διότι αντικρίζουμε τις απίστευτες φάτσες που τόσους μήνες είναι στην κοιλίτσα μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γίνομαι πιο συγκεκριμένη: οι γιατροί και τα μαιευτήρια δεν κερδοσκοπούν απο την καισαρική, διότι οι γυναίκες που γέννησαν με φ.τ. ή με κ.τ. παραμένουν ακριβώς τις ίδιες μέρες στο μαιευτηριο και η αμοιβή του γιατρού είναι η ίδια, τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση. το μαιευτηριο που γέννησα ήταν το Ιασώ.

Από την άλλη οι κινδυνολογίες του στυλ "χειρουργείο, τομή, ράμματα, πιθανότητα για λοίμωξη, αιμορραγία, επιπλοκές

αναισθησίας, αργή ανάρρωση" είναι απαράδεκτες, εφόσον σίγουρα είναι ένα χειρουργείο, που όμως έχει βελτιωθεί η τεχνική του, όπως συμβαίνει σε πολλά χειρουργεία τη σύγχρονη εποχή! Ο πατέρας μου έκανε by pass κ σε λίγο καιρό ήταν σε άριστη κατάσταση, όπως άλλωστε κ εγώ, 3 μήνες μετά την καισαρική κ πλέον νιώθω πολύ καλά. δεν αντιμετώπισα τίποτα από τις παραπάνω υπερβολές κ τουλάχιστον στο άμεσο περιβάλλον μου δεν άκουσα κάτι τέτοιο από άλλες γυναίκες...

Άρθρα όμως, όπως το παραπάνω, με συγχωρείτε, αλλά σε κάποια σημεία είναι υπερβολικά! Δεν υπάρχουν 2 μέτρα κ 2 σταθμά για όλα τα πράγματα, συμπεριλαμβανομένης κ της γέννας, οπότε χρειάζεται μεγαλύτερη προσοχή κ πάντοτε αυτό που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ είναι καλύτερο για τη μαμά κ το μωράκι ή τα μωράκια της.

Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα, θεώρησα όμως πως έπρεπε να γράψω την άποψή μου.

Αχ, είναι τόσα πολλά αυτά που θέλω να σχολιάσω αλλά δεν γίνεται γι'αυτό θα προσπαθήσω να είμαι συνοπτική .

Πρώτον, το οικονομικό κόστος μια καισαιρικής δεν το γνωρίζω. Όμως αναρωτιέμαι πως μπορεί να είναι το ίδιο με τον φ.τ.; Δεν σε χρεώνουν αναισθησιολόγο, εξετάσεις, φάρμακα, κλπ;

Όμως όταν γίνεται αναφορά σε κέρδος των γυναικολόγων από τις καισαρικές δεν εννοείται μονο η χρέωση της επέμβασης, αλλά το γεγονός ότι ο γιατρός δεν θα χάσει τον πολύτιμο χρόνο του να περιμένει εσένα να γεννήσεις φυσικά, αλλά θα ξεμπερδέψει σε μισή ωρίτσα και μετά πάει στην επόμενη γέννα ή στα ραντεβού του.

Δεύτερον, αν διαβασες και το αρθρο του Βηματος θα ειδες ότι τα προβλήματα με τις καισαρικες δεν ειναι μονο το βαρος των μωρων, αλλά πολλά άλλα όπως ανωριμότητα πνευμόνων και εγκεφαλου, άσθμα και διαβήτη, δηλ προβλήματα που εμφανίζονται πολύ μετά την γέννα.

Τρίτον, κανένα από τα κείμενα που παραθέτω δεν τα βρίσκω υπερβολικά, αυτό όμως που με σοκάρει πραγματικά είναι ένας αριθμός: 50% των Ελληνίδων γεννούν με καισαρική τομή, με το 35% να μην το χρειαζόταν πραγματικά.

Τελειώνοντας, δεν ήθελα ούτε να εκφοβίσω καμία, ούτε να κινδυνολογήσω.

Άλλωστε το μόνο που έκανα ήταν να παραθέσω ένα άρθρο με την παρουσίαση ενός συνεδρίου και ένα άρθρο παιδιάτρου που έχει ως προτεραιότητα του να μας ενημερώσει για το καλό των παιδιών μας.

Στην εποχή της πληροφορίας ο καθένας πλέον μπορεί να διαβάσει και να ενημερωθεί για ό,τι τον αφορά και αυτό προτείνω και εγώ. Απλά πριν την κάθε απόφαση σας, ενημερωθείτε. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

euxaristw koritsia gia tis apantiseis sas.an den exei parei thesi to mwro synistatai i kaisariki kai giati?

Φαντάζομαι αναφέρεσαι σε ισχυακή θέση μωρού (λεκάνη κάτω και όχι κεφάλι);

Θα σου έλεγα αρχικά να μην αγχώνεσαι γιατί υπάρχει χρονικό περιθώριο για να γυρίσει το έμβρυο.

Υπάρχουν μωράκια που γυρίζουν και λίγο πριν τον τοκετό.

Από εκεί και πέρα κάντε μια συζήτηση με τον γυναικολόγο σας για το τι προτείνει ο ίδιος σε τέτοιες περιπτώσεις. Αν δεν σε καλύπτουν οι απαντήσεις που σας δίνει απευθύνσου και σε άλλον.

Ο δικός μου γιατρός πάντως και σε αυτή την περίπτωση επιλέγει τον φυσιολογικό τοκετό.

Μετά από 35000 γέννες και βάλε κάτι ξέρει ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και μόνο από τον τίτλο και απ'την ερώτηση καταλαβαίνει κανείς πως πολλές γυναίκες θεωρούν την καισαρική σαν εναλλακτική του φυσιολογικού...

Δεν είναι εναλλακτική η καισαρική ή τουλάχιστον δε θα έπρεπε να είναι. Είναι λύση ανάγκης. Εϊναι χειρουργείο και ναι έχει όλους τους κινδύνους ενός χειρουργείου και δεν είναι καθόλου κινδυνολογίες όλα αυτά που λέει το άρθρο που παρέθεσε η fotini80, αλλά η πραγματικότητα.

Εγώ έκανα καισαρική λόγω ισχυακής προβολής, και τρόμαξα να συνέλθω... Εϊχα πολύ δύσκολη ανάρρωση αν και είμαι άνθρωπος που αντέχω τον πόνο. Ούτε να τις θυμάμαι θέλω εκείνες τις πρώτες μέρες...

Μου φαίνεται πολύ τρελό να κάνεις καισαρική και να μην έχεις κανέναν πόνο μετά... Άλλο αν λόγω διάθεσης το παραβλέπεις.

Λόλιποπ πρέπει να είσαι η μοναδική...

aras αν δε γυρίσει το μωρό όπως έγινε σε μένα δυστυχως ο πιο ασφαλής για το μωρό τρόπος είναι η καισαρική. Και πίστεψέ με το έψαξα πάααααρα πολύ γιατί δεν ήθελα με τίποτα να κάνω καισαρική. Αν έχει γυρίσει αλλά δεν έχει πάρει θέση δηλ. δεν είναι αρκετά χαμηλά ή κοιτάζει στο πλάι κτλ μπορείς μια χαρά να γεννήσεις φυσιολογικά αν και πολλοί γιατροί το βρίσκουν δικαιολογία για να σε στείλουν χειρουργείο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia σας και απο μενα

και γω γεννησα φυσ.με επισκληρ.στις 40 εβδ.και 4 μερες

παροτι ο γοατρος μου μου ελεγε οτι εχουμε περιθωριο αλλες περιπου 6 μερες

τωρα μετα απο οσα εχω διαβασει για καισαρικες και επισκληριο θα προτιμουσα να περιμενω λιγο ακομα

για μενα αλλο πραγμα να υπαρχει προβλημα για τη μητερα η/και το μωρο και να γινει καισαρικη

και αλλο να το επιλεγουμε χαριν ευκολιας δικια μας η και του γιατρου..

γνωρισα κοπελα που ειχε κανονισει καισαρικη στις 38 εβδομαδες γιατι δεν μπορουσε να περιμενει ποτε θα γεννησει φυσιολογικα :o το θεωρησα τραγικο!!!!

καθε γυναικα επιλεγει βεβαια οπως νομιζει εκεινη...

νομιζω ομως οτι σε τετοιες πριπτωσεις επειδη αποφασιζουμε εμεις για καποιον τριτο ουσιαστικα, το παιδι μας πρεπει να ενημερωνομαστε περισσοτερο

μπραβο φωτεινη για τα αρθρα ,καθολου υπερβολικα....

aras με το καλο να ελθει το παιδακι σας !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Fotini δεν νομίζω ότι τα ποσοστά πρέπει να σε τρομάζουν, διότι σκέψου πόσες γυναίκες επιλέγουν την καισαρική γιατί θεωρούν ότι και οι ίδιες θα ξεμπερδεύουν γρηγορότερα κ δεν θα ταλαιπωρηθούν :|

κ όχι μόνο αυτό... μια γνωστή μου, όχι μόνο την επιλέγει, θέλει επιπρόσθετα την ολική νάρκωση, για να μην καταλάβει απολύτως το παραμικρό. Άρα είναι θέμα προσωπικής στάσης κ προτίμησης, σε κάτι που θεωρώ ότι δεν θα έπρεπε να υπάρχει 2η σκέψη... Αν μπορεί μια γυναίκα να γεννήσει φυσιολογικά, είναι το καλύτερο κατα την προσωπική μου άποψη πάντα!

Το κόστος που αναφέρεις, ναι, είναι σχεδόν το ίδιο, όπως άλλωστε κ οι μέρες παραμονής στο μαιευτηριο. Ανασθησιολόγοι, φάρμακα κλπ είναι κοινά κ στην επισκληρίδιο του φ.τ., εκτός αν δεν κάνει μια γυναίκα επισκληρίδιο αναλγησία.

Επαναλαμβάνω ότι δεν κρίνονται όλα με 2 μέτρα κ 2 σταθμά! Φυσικά κ ένα μωρό μπορεί να έχει επιπλοκές έπειτα απο μία καισαρική, όπως άλλωστε θα μπορούσε να έχει κ έπειτα απο έναν φυσιολογικό τοκετό. Υπάρχουν περιπτώσεις, ανάλογα πάντα με τις συνεκτιμώμενες περιστάσεις κ απαιτησεις! το δικό μου μωράκι, αν κ 35 εβδ, αν κ ήρθε στον κόσμο με καισαρική τομή, δεν είχε πρόβλημα ούτε με τα πνευμονάκια, ούτε κ με τη νευρολογική ανάπτυξή του, η οποία είναι αυτή ενός τελειόμηνου μωρού, σύμφωνα με την παιδιατρο. αν όμως γεννούσα φυσιολογικά, μπορεί κ να το έβαζα σε κίνδυνο, λόγω της ταλαιπωρίας την οποία αναγκαστικά θα περνούσε!

Συγκεφαλαιώνοντας, κίνδυνοι σε μία γέννα πάντα ενδέχεται να προκύψουν, όποιος κ αν είναι ο τρόπος της. Καλό θα ήταν, αν δεν συντρέχει ιατρικός λόγος, να αποφεύγεται, γιατί τότε μπορεί να προκαλέσει όντως προβλήματα. Π.χ., δεν μπορεί ένας γιατρός να ξεγεννάει γυναίκα στην 37η εβδομάδα με κ.τ., ενώ το μωρό θα μπορούσε κ θα "ήθελε" να μείνει κ άλλο στην κοιλιά! είναι σαν να παραβιάζει τη φύση κ κάτι τέτοιο μπορεί να δημιουργήσει επιπτώσεις! όπως επίσης κ το εξής: όντως υπάρχει κίνδυνος για τα πνευμονια των μωρών με κ.τ., όταν ένας ανεύθυνος γιατρός δεν κάνει την ειδική ένεση για την ωρίμασή τους!

Ειναι λοιπόν πολλές οι παράμετροι που επιβάλλεται κατά περίπτωση να συνεξετάζονται, θεωρώ φυσικά ότι η επιλογή του γιατρού πρέπει να είναι προσεκτική κ οι αποψεις να διασταυρώνονται, χωρίς να αποφασίζεται ελαφρά τη καρδία η "λύση" της καισαρικής.

Εξακολουθώ να πιστεύω στα υπερβολικά σημεία του άρθρου, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι εσύ εκφοβίζεις κάποια κοπέλα. Είναι καλό να διαβάζουμε, να διασταυρώνουμε, να κρίνουμε και να αξιολογούμε τα δεδομένα, όπως και να λαμβάνουμε υπόψη ότι η ιατρική προχωρά και κάποια ζητηματα δεν είναι τόσο δύσκολα κ επίπονα, όσο παλαιότερα. Καλό θα ήταν να αφήνουμε τη φύση να κάνει τη δουλειά της, αν όμως διαπιστωθεί κάποια ιδιαιτερότητα στην εγκυμοσύνη, τότε χρειάζεται να επέμβουμε, εξ ου κ το νόημα της επέμβασης, όπως είναι η καισαρική τομή.

Το θέμα είναι σίγουρα μεγάλο κ αμφιλεγόμενο, οπότε κάθε γυναίκα ας αποφασίζει με γνώμονα τον τρόπο που θέλει να βιώσει η γέννηση του παιδιού της, καθώς η ίδια ορίζει το σώμα της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λόλιποπ πρέπει να είσαι η μοναδική......

Ισως...! ;););););););) αλλα αυτη ειναι η εμπειρια μου...!

Εμεινα εγκυος με τα χιλια ζορια μετα απο εξωσωματικη και ο θεος μου εδωσε διδυμακια τα οποια κ εμεινα στην κοιλιτσα μου 38 εβδ.Λογω επιπλοκων στην εγκυμοσυνη,ο γιατρος μου απο τα μεσα του 6ου μηνα <με περιμενε> να γεννησω ( γι αυτο τον λογο προετοιμασε τα πνευμονακια των μωρων με κορτιζονη) κ καναμε τα παντα για να κερδισουμε οσο το δυνατον περισσοτερο χρονο!!!!!

Προφανως και για μενα η καισαρικη ηταν μονοδρομος λογω διδυμης κυησης κ θεσης των εμβρυων!

Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ οτι ειναι ψυχρο χειρουργειο με ολους τους κινδυνους που μπορουν να προκυψουν αλλα ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα...

Ποσες φορες δεν εχουμε ακουσει γαι ταλαιπωρια κατα την διαρκεια του τοκετου,κατα την αναρρωση ή για επιπλοκες (μοιραιες ή οχι) και σε φ.τ. και σε κ.τ.;;;

Θα ηθελα ομως να ρωτησω ποσο <φυσιολογικος>ειναι ενας κολπικος τοκετος με την χρηση υποθετου,ορων και οποιασδηποτε μορφης αναλγησια;

<<Μαγκια>> για μενα ειναι να καταφερεις να φερεις στον κοσμο γερα παιδια ,να τα μεγαλωνεις με αγαπη και να εισαι κ εσυ γερη...Ο τροπος που <μπηκαν> στην κοιλιτσα (φυσιολογικα-τεχνιτα) και ο τροπος που θα <βγουν> ειναι η τελευταια τρυπα στην φλογερα!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια εγω εχω εμπειρια φ.τ και κ.τ. Την 1η φορα γεννησα φυσιολογικα στις 41 εβδομαδες και 4 μερες με προκληση και επισκληριδιο. Η μικρη δεν κατεβαινε αλλα εγω επεμενα να γεννησω φυσιολογικα και περιμενα οσο περισσοτερο μπορουσα. Στη διαρκεια του τοκετου δεν με επιασε η επισκληριδιος και ετσι πονεσα αρκετα. Μολις αρχισε να βγαινει το κεφαλακι της ξαφνικα αλλαξε θεση (γυρισε ανασκελα) και κολλησε. Ουτε εβγαινε αλλα και ουτε για καισαρικη μπορουσαμε να παμε. Πεθανα απο τον πονο αλλα αυτο ηταν το λιγοτερο. Το μωρακι μου κοντεψε να παθει ασφυξια. Τελικα τα καταφεραμε με βεντουζα (κατι που δεν ηθελα με τιποτα)και τελικα ολα καλα. Πονουσα για 2 μερες και ημουνα κουρελι. Δεν γλιτωσα και την επιλοχειο μετεπειτα!!!!! Αλλα τα ξεχασα ολα πολυ γρηγορα και στη 2η ηθελα παλι φυσιολογικο. Ο γιατρος και ο ανδρας μου ανενδοτοι!!!!! Τελικα λογω πολλων συγκυριων (εχασα ξαφνικα το μπαμπακα μου 1 μηνα πριν γεννησω και ημουν πολυ στρεσαρισμενη και χαλια ψυχολογικα) γεννησα με κ.τ και επισκληριδιο. Ολα τελεια και ειδα το μωρακι μου αμεσως και το ενιωσα οταν αδειασε η κοιλιτσα μου!!!!! Η μπεμπα παλι πολυ ψηλα και και τυλιγμενη με το λωρο και ανασκελα παλι. Ευτυχως που δεν πηγα φυσιολογικα και να ρισκαρα το μωρακι μου!!!!!!!!!

Το συμπερασμα? Ειμαι υπερ του φυσιολογικου αλλα και με την καισαρικη εζησα ολη τη μαγεια χωρις αγχος!!!!!

Με το καλο τα μωρακια σας οσες περιμενετε!!!!! Μανουλα δεν σε κανει ο τροπος που γεννας!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ισως...! ;););););););) αλλα αυτη ειναι η εμπειρια μου...!

Εμεινα εγκυος με τα χιλια ζορια μετα απο εξωσωματικη και ο θεος μου εδωσε διδυμακια τα οποια κ εμεινα στην κοιλιτσα μου 38 εβδ.Λογω επιπλοκων στην εγκυμοσυνη,ο γιατρος μου απο τα μεσα του 6ου μηνα <με περιμενε> να γεννησω ( γι αυτο τον λογο προετοιμασε τα πνευμονακια των μωρων με κορτιζονη) κ καναμε τα παντα για να κερδισουμε οσο το δυνατον περισσοτερο χρονο!!!!!

Προφανως και για μενα η καισαρικη ηταν μονοδρομος λογω διδυμης κυησης κ θεσης των εμβρυων!

Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ οτι ειναι ψυχρο χειρουργειο με ολους τους κινδυνους που μπορουν να προκυψουν αλλα ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα...

Ποσες φορες δεν εχουμε ακουσει γαι ταλαιπωρια κατα την διαρκεια του τοκετου,κατα την αναρρωση ή για επιπλοκες (μοιραιες ή οχι) και σε φ.τ. και σε κ.τ.;;;

Θα ηθελα ομως να ρωτησω ποσο <φυσιολογικος>ειναι ενας κολπικος τοκετος με την χρηση υποθετου,ορων και οποιασδηποτε μορφης αναλγησια;

<<Μαγκια>> για μενα ειναι να καταφερεις να φερεις στον κοσμο γερα παιδια ,να τα μεγαλωνεις με αγαπη και να εισαι κ εσυ γερη...Ο τροπος που <μπηκαν> στην κοιλιτσα (φυσιολογικα-τεχνιτα) και ο τροπος που θα <βγουν> ειναι η τελευταια τρυπα στην φλογερα!!! ;)

poso dikio exeis!!!!sumfwnw apoluta

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...