Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΜΕ ΑΠΡΙΛΙΟ-ΜΑΪΟ 2011!!Νο 7&ΠΟΛΛΕΣ ΓΕΝΝΕΣ!!


Recommended Posts

Τα παιξα!!!

Εφτιαξα κρουασανακια σκετα για να εχω να τσιμπολογαω που και που.

Τελικα του μικρου του αρεσει το μπανιο, δεν μιλαει καθολου μονο ψαχνει να φαει. Σημερα ηταν πρωτη φορα που απο τις 7 με τις 9 και τωρα κοιματε φασκιωμενος. Ποσο πολυ κουραζονται αυτα τα μωρα προσπαθοντας να μαθει το κοσμο!!!!!

Ειρηνη μου δεν ειναι μεγαλο το μωρο σου! Μια χαρα ειναι εαν σκεφτεις οτι πεφτουν εξω κατα 400γρ. περιπου.

Το νεογεννητο πρεπει να ξυπναει ανα 3-4 ωρες για να τρωει. Καλα θα κανεις να ακους το παιδιατρος σου και 2ο το ενστικτο σου. Οι υπολοιποι , αυτο ισχυει και για μας, ειναι περιττοι!!

Ολοι μου λεγανε την πρωτη μερα να του δωσω συμπληρωμα γτ δεν χορταινει, εκλεισα τα αυτια μου και συμεχισα να θηλαζω το μωρο μου και φυσικα δεν αφησα κανεναν να του δωσουν.

Αφρο μου και εσυ κοντευεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 981
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ποπο ναι μωρε ο καθενας λεει οτι θελει κ ειδικα αν επιμενουν σε εκνευρίζουν απίστευτα!! Τι να πω! Αυτό εχω σκοπο να κανω να μην ακουσω κανενα αλλον... θα εχω παιδιατρο , θα εχω ενστικτο , πηγα στα σεμιναρια , θα εχω κ κανενα τηλ απο συμβουλους κ φυσικα εχω εσας εδω που μοιραζομαστε τις εμπειριες μας!!

Τωρα που ειπα συβουλους...σουλα βρηκες ακρη με τους συμβουλους θηλασμου;

Κρουασανακια σκετα....για πεεεες για πεεεεες ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειρηνακι πεφτουν εξω στους υπερηχους εμενα μου ειπε οτι με το συν πλην 10 τοις εκατο μπορει να ειναι απο 2,700 εως 3,300 αυτος που μου εκανε υπερηχο για να παρω το επιδομα του ικα πριν 3 μερες τη βρηκε 3,100 κανεις δν ξερει...

κλασικα ο καθενας λεει τα δικα του παιδια το θεμα ειναι αμα παρουμε γνωμη να εχουμε ατομα εμπιστοσυνης να ρωτησουμε και παλι ολα ειναι σχετικα... αλλα θα τα καταφερουμε ολες...

αχ γιωργιαννα κρουασανακια γιαμ γιαμ γιαμ εισαι η χρυσοχερα του τοπικ ευγε! μια χαρα ο μπεμπακος σου το κεφαλακι του πως παει;

σαμαρκανδη ξεκουραστηκες εισαι καλυτερα;

σουλιτσα φιλακια .... συνεχισε ετσι με τα κιλα να γινεις κορμαραααααα

στεισυ μπραβο κουκλιτσα που εγινε καλα ο αντρας σου αιντε κοντευεις!

κοριτσακια μου γλυκα απελπιστηκα οτι θα φαω στανταρ ολο το μηνα γιατι τελικα στην πλειοψηφια συμβαινει... κλαψ ο,τι θελει η μικρη αννουλα, σημερα δεν περπατησα πολυ αλλα κουραστηκα πολυ στο φαρμακειο εσκυβα σηκωνα ειμαι σα να με εχουν δειρει ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Pwpw doulitses hehe :D..

K egw evala ena plintirio me ta rixtaria (ma ti pa8ame oles ma ta rixtaria? ), eplina to nixtiko pou agorasa simera k to siderwsa k to evala stin tsanta (pali tin anoi3a k me kopo tin ekleisa :oops: )..Avrio 8a valw plintiria me xalakia mpaniou k kouzinas..K savvato 8a sikwstw prwi-prwi na kanw ligo ta para8ira ta exw kanei prin 3 evdomades ola alla 8a kanw mallon ligo ta e3wterika tzamia pou evre3e prin meres, 8a kanw geniki OLO to spiti (mpania, toualetes, 3eskonismata, hoover k sfoggarisma) euxomai na prolavw giati to apogeumataki exw epidei3i kosmimatwn se mia oikogeneiki fili k 8a i8ela na paw na 3eskasw k ligo..Elega na ekana tis douleies deutera gia na meinoune ws tin mera pou 8a ertw apo to nosokomeio alla deutera 8a paw na isiwsw ta mallia mou k 8a paw k sto teleutaio mou rantevou sto giatro mou k etsi eipa na me gemisw k auti tin mera..

Aaa simera piga stin kliniki k eida tin arravwniastikia tou 3aderfou mou pou gennise ena agoraki koukli, ekane kaisariki xtes giati o omafalios lwros tilixtike 2 fores sto laimaki tou k epeftan oi palmoi tou (den 3erw an isxuei i o giatros tis to ekane gia ta xrimata)..Trealla8ikaaaaaaaa eixe ena koritsaki pou olo eklaige den stamatise LEPTO hehe :) mou fwnaze o mpampas mou na tin akouw gia na sini8isei to autaki mou leei =))..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάλι καούρες... το στομάχι μου πάει να σκάσει.. και είμαι καθιστή...φαντάσου να ξαπλώσω.. :(:(

Ηπια σόδα αλλά τίποτα.. σε λίγο θα πάρω maalox. Δεν αντέχω, είμαι κουρασμένη και θέλω να κοιμηθώ ήσυχα..

Η μπέμπα πάντως προσπαθεί να βρει το δρόμο... με πιέζει εκεί κάτω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera omorfes!!!ti kanete?egw apo ti mia sunexeia toualeta...ap tin alli oi kaoures..apo tis 4 eimai ksupnia k simera!!!tin pemti tha paw gia teleutaio rv me to giatro kai tha kleisoume k to xeirourgeio..an thumaste 6 i 9 maiou...!doulitses exei simera to programma...kathariotita diladi..

filakia se oles!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!

Τι κάνετε; Εγω ξυπνησα πριν λιγο... εχει ρπο ο ανρουλης μου σημερα κ ελπιζω να κανουμε κάτι δημιουργικό..Δεν θα ξαναμπώ να ξερετε μαλλον για σήμερα οποτε μην ανυσηχησετε ! Αν γενησω φυσικά θα ενημερωσω :) Στις 13.00 εχουμε ραντεβου εμ τ ογιατρο...θα δουμε παλι την μπεμπα μας κ θα παρουμε την τελική αποφαση για το αν θα παεμ το σαββατο η οχι..Μακαρι παναγια μου να εχδει ηδη ξεκινησει κάτι & να μας πει οτι γενναμε μονοι μας!!

Το ξέρω για την αποκλιση..κι εμας την εβγαζε 3.150 με συν πλην 400 γρ δλδ απο 2750 - 3500.. για να οδυμε σηεμρα ποσο θα την δειξει κ τι συσπάσεις θα εχω... επιστημονκ'α παντως κι εμενα μου ειπε η ταμιας του μασουτη "¨Θα παρεις ολο το μηνα......εσεις οι νεολαια τον παιρνετε όλο" :lol::lol::lol::lol::lol::lol: Οποτε λεω οκ μιλησε η επιστημη!χαχα

Κατερινα μας διάβασες , δε μας εγραψες!!

Αναστασια δεν εκανε τπτ η σόδα?!?!

Οι υπολοιπες τι εχει το πρόγραμμα σήμερα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, τι κάνετε?

Χάλια η νύχτα μου.. δεν κοιμήθηκα καθόλου.. Ξεκίνησε με καούρες, συνέχισε με ναυτίες και συνεχίζει μέχρι τώρα με πόνο στις αιμοροίδες.. συνεχόμενο πόνο.. με εξάντλησε..

Πήρα το γιατρό μου και τον ρώτησα για να ξαναπάρω daflon tb, μπας και γλυτώσω τα χειρότερα της προηγούμενης φοράς και μου είπε οκ.

Ελπίζω εσείς να είστε καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ βρε στεισυ κουραγιο! τωρα δε μπορεις να κοιμηθεις καθολου;

εγω σημερα εμεινα σπιτι γιατι τουμπανιασαν τα ποδια μου...

εχω κ τους πονους περιοδου θα ξεκουραστω να παω το βραδυ για περπατημα

ειρηνακι καλα; καλη επιτυχια με το γιατρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπα!! Που να κοιμηθώ... Απ'τα νεύρα μου ξεκίνησα να κάνω δουλειές.. Μου τι σπάει και ο καιρός που συνεφιάζει...

"Ποιόν θέλετε να δείρω...φέρτε τον μπροστά μου!!"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!

Εμεις κοιμηθηκαμε καλα εχθες την νυχτα μετα το μπανακι μας!

Τωρα εβαλα να φτιαξω λιγη μαρμελαδα μηλου και πιο μετα θα ξαναφτιαξω κρουασανακια!!!! ο ανδρας μου τα τσακισε ολα και εγω εφαγα μονο 2-3, τελικα το Λουρπακ κανει την διαφορα.

Σας βαζω την συνταγη, Ειρηνη εαν προλαβεις να τα φτιαξεις εκτος και εαν σε προλαβει η Στεισυ Χα χαχαχα

http://www.greekmasa.gr/index.php?optio ... &Itemid=49

Αφρο μου καλη ξεκουρασει!!

Ειρηνη καλη βολτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσιαααααα!!!!!!!!

μου λειψατε!!! :D:D

τοσο καιρο δεν εμπαινα γιατι δεν εχουμε ιντερνετ,αλλαξαμε δικτυο και ετσι θα ερθει το καινουριο σε καμια 10 μεριες!!!!ειμαι σε μια φιλη μου τωρα,δεν ειχα αλλη επιλογη ηθελα να μπω οπωςδηποτε!!!!!!!

:D:D:D:D:D:D

εχτες που λετε πηγα στον γιατρο και η μικρη μου ειναι στα 2,5 κιλα τωρα μεχρι στιγμης ολα καλα!!!!μονο ενα πραγμα ειλικρινα με φοβησε...μου ειπε οτι εχουμε μια περιτυλιξη ομφαλιου λωρου στο λαιμο του εμβρυου!!!!και του λεω υπαρχει προβλημα,και μου λεει οτι κατα την διαρκεια του τοκετου αν πεφτουν οι παλμοι του θα ξερουμε οτι ειναι απο αυτο!!!!

να ανησηχησω βρε κοριτσια?????υπαρχει περιπτωση να ξετυλιχτει???αν ειναι τυλιγμενος και μεχρι τις μερες σου,κανεις φυσιολογικο τοκετο η καισαρικη?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα ο γυναικολογος μου που τον ειχα ρωτησει μου ειπε οτι ανεξαρτητως περιτυλιξεων ξεκινας παντα για φυσιολογικο... και μονο αμα πεφτουν πολυ οι παλμοι του μωρου πας για καισαρικη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μακαρι να ξετυλιχτει!!!!!!!!!!!ολα τα στραβα σε εμενα να πεφτουν????το πρωτο 3 μηνα ειχα αποκοληση και επρεπε να κατσω 15 μερες στο κρεβατι....στον 5 μηνα ειχα βγει υψηλου κινδυνου για συνδρομο down αλλα ευτυχως εκανα αμνιοπαρακεντηση και δεν ηταν!!!!!!τωρα η περυτιλιξει,τι αλλο θα μου συμβει????? :(:(:(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημέρα!Πρωινές πρωινές σήμερα,άν κ απο ότι διάβάζω οι καούρες ταλαιπώρησαν τις περισσότερες.. Υπομονή κοριτσάρες μου,λίγο μας έμεινε τώρα..θα τη παλέψουμε. Η θεία μου πάντως,μου λέει οτι ακόμα κ την ώρα του τοκετού της είχε καούρα κ μόλις ένιωσε το μωρό να γλιστράει απο μέσα της ώς δια μαγείας έφυγε κ η καούρα!Το δεύτερο ωραίότερο συναίσθημα φαντάζομαι αφότου αντικρύσουμε τα μπεμπάκια μας! Ειρηνάκι μου καλή επιτυχία στο γιατρό!Ελπίζω να μη χρειαστεί η πρόκληση κ να είσαι ready για γέννα! Μπές όταν προλάβεις να μας πείς! Γεωργιάννα μου πάλι δημιουργείς! Είσαι νοικοκυρά με τα όλα της!Πότε προλαβαίνεις να είσαι μάνα-γυναίκα-σύζυγος.. σε συγχαίρω! Τα φιλιά μου σε όλες τις υπόλοιπες! θα μπώ πάλι αργότερα,πάω να φτιάξω μια καρμπονάρα παραγγελία του Χάρη,ίσως κ ένα κέϊκ σοκολάτας για τη λιγούρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην απελπίζεσαι Κατερινάκι!Πλέον τα μισά μωράκια είναι τυλιγμένα με τον λώρο κ δεν έχουν κανένα πρόβλημα!Μπορεί μέχρι το τέλος να ξετυλιχθεί,ποτέ δε ξέρεις,όπως λέει κ η Αφρο δεν είναι λόγος για καισαρική εφόσον όλα δείχνουν καλά! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ξέχασα να σας ρωτήσω άν ξέρετε..απο χθές βράδυ έχω ένα μάγκωμα-ενόχληση πολύ πιο χαμηλά απο το ηβικό οστό κ οι συσπάσεις μου είναι ανα 12 λεπτο αλλα δε με πονάνε πάντα όλες.Υπάρχει περίπτωση να ξεκινήσει τοκετός χωρίς να πονάω;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimera :D

Piga giatro k ola mia xara, tin Triti 10/05 pame gia kaisariki telika, 7:30 to prwi na eimai ekei na me etoimasoune k 8:30-9:00 8a me valoun xeirourgeio (min vasizeste stin wra pou mou eipane giati den tous polipistevw)..Perasa k apo tis koinwnikes na parw tin aitisi gia to epidoma mitrotitas..

Anastasia mou oute egw koimi8ika to vradaki, sxedon ka8olou :evil:

Kate_rina mou kalws orises!!

Min anisixeis emena einai tiligmeni 2 fores me ton omfalio lwro edw k 3 mines k ola vainoun mia xara ok paw gia kaisariki tin triti pou erxete 10/05 alla den einai logw autou alla epeidi i tempela mou den pire 8esi, einai me to kefalaki pros ta panw..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενα μου τα συζηγηκα μου καθικοντα δεν τα εκτελω ακομη!!! χα χα χα

Για τους πονους που λες δεν γνωριζω. εχεις παρει τηλ. τον γιατρο σου να τον ρωτησεις για τις συσπασεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσακια μου, που τοσο καιρο περασα μαζι σας ως εγκυουλα κι εγω! Απο αυριο θα ειμαι μανουλα!! :D Θα γεννηθει η μπεμπα μας με καισαρικη το πρωι!! Θα ξαπλωσω να ξεκουραστω γιατι ολη μερα ημουνα στο ποδι, να χαλαρωσει και το κοριτσακι μου και θα τα πουμε αργοτερα. Να εχω διαβασει και τα νεακια σας!! Ολες να ειστε καλα, πολλα φιλακια!! :x:YMHUG:@};- [smilie=icon_flower.gif] [smilie=binkybaby.gif] [smilie=binkybaby.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια και από εμένα!!!

Τι κάνετε? Εμείς σταθερά, κολικούς 1-5 το πρωί... :?:? δεν πειράζει, αν είσαι προετοιμασμένη είναι αλλιώς...απλώς αλλάξαμε το ωράριο του ύπνου μας...εγώ δηλαδή πιο πολύ γιατί ο άντρας μου απλώς έκοψε τον ύπνο χαχα

Γεια σας κοριτσακια μου, που τοσο καιρο περασα μαζι σας ως εγκυουλα κι εγω! Απο αυριο θα ειμαι μανουλα!! :D Θα γεννηθει η μπεμπα μας με καισαρικη το πρωι!! Θα ξαπλωσω να ξεκουραστω γιατι ολη μερα ημουνα στο ποδι, να χαλαρωσει και το κοριτσακι μου και θα τα πουμε αργοτερα. Να εχω διαβασει και τα νεακια σας!! Ολες να ειστε καλα, πολλα φιλακια!! :x:YMHUG:@};- [smilie=icon_flower.gif] [smilie=binkybaby.gif] [smilie=binkybaby.gif]

Μπήκα και για να ευχηθώ στην καλή μας Ηλιοδώρα να πάνε όλα υπέροχα αύριο και με το καλό να φέρει την κουκλίτσα της στον κόσμο!!! να είναι ήρεμη (όσο μπορεί) και χαρούμενη και να μας πει σύντομα νέα της!!!

Με το καλό & με ΚΑΝΕΝΑΝ πόνο :lol::lol::lol:

φιλάκια πολλά πολλά!!

ααα και για τα συζυγικά καθήκοντα...αχ κορίτσια κοντεύει να μου 'στρίψει' χαχα :D:D:D περιμένω να πάω στον γιατρό μου πρώτα και μετά να ξεκινήσω το σπορ...και τρέμω κορίτσια μην μείνω πάλι έγκυος και δεν κάνει λόγω καισαρικής (και όχι μόνο...)

αλήθεια εσείς τι θα κάνετε με την αντισύλληψη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Και γω ποτέ δε το προτιμούσα, ας ελπίσουμε οι υπόλοιπες επαφές να είναι καλές και να έρθει το σπορακι🤞 Εμένα υπάρχουν διάφορες καταστάσεις που είχαν τύχει και είχαν συνδεθεί με την εγκυμοσύνη αυτή, που νομίζω συνεχώς θα μου περνάει από το μυαλό, τουλάχιστον όσο περνάει ο καιρός λίγο λίγο απαλύνουν, Συνέχεια βλέπω πεταλουδιτσες να με περιτριγυριζουν και σκέφτομαι πως αυτές οι πεταλουδιτσες είναι τόσο μικρές όσο και αυτό το μωρακι όταν έφυγε και πέταξε ψηλά στον ουρανό, είναι στιγμές που περνάει από το μυαλό μου έντονα και σκέφτομαι πωπω πως μπορεί να αλλάξει η ζωή έτσι....πως να μην είναι δύσκολο ψυχολογικά μετά; πραγματικά έχουμε τόση δύναμη μέσα μας 
    • Κοριτσια μ πως είστε; Εγω εισαγωγή νοσοκομειο λόγω συσπάσεων. Εχθες το βραδυ εκανα μια μεγαλη πέτρωσε ολη η κοιλιά κ κράτησε καποια λεπτα. Σημερα πρωι μιλησα με την γιατρό μ κ μ ζήτησε να με δει. Οντως μ ειπε κανω συσπασούλες κ με κράτησε μεσα για ενδοφλέβιο μαγνήσιο. Εχω απο τις 5:30 το απογευμα να κανω, θελω μα πιστευω πως εκανε δουλεια το Mg κ δεν θα ξανακάνω. Κοριτσια εσεις παίρνετε μαγνήσιο; Εμενα δεν μ είχε ξεκινήσει
    • Γλυκούλα μου!! 🥹🥹🥹   Καλό μήνα κορίτσια!!! Καλό καλοκαίρι!! Σήμερα πήγαμε σε ένα παραλιακό μαγαζί με τον άντρα μου και τους κουμπάρους μας και τα παιδιά μας και ήταν μαγικά!! Μου ρθε επιθυμία για μπύρα βαρελίσια, πήρα μια μεγάλη το ευχαριστήθηκε η ψυχή μου!! Και μετά σκεφτόμουν λες αυτή να ήταν η τελευταία μπύρα του καλοκαιριού;; Να μην μπορέσω να πιω άλλη;; Χάχαχα του τρελού!! 
    • Ρένα μου κ η μεγάλη μου η κόρη από τη μια στιγμή στην άλλη άλλαξε από αλεσμένα σε κομμάτια! Οπότε μην ανησυχείς! Λίγο προσοχή μόνο, μην την αφήνεις μόνη της να τρώει! Κάποιος να είναι συνέχεια μαζί της!    Εμείς τρώμε και φρούτα κ μεσημεριανό σαν μεγαλύτερες 😂😂😂😂😂  Τώρα που πάμε κούνιες η δικιά μου είναι από τις μεγαλύτερες! Ενώ πριν 1 χρόνο ήταν από τα μικρότερα κ φοβόμουν μην την πάρει κανένας αμπαριζα καθώς έτρεχε 😂😂 πως αλλάζουν οι καιροί 😂😂
    • Πόσο γλυκιά κίνηση αυτή που έκανες κορίτσι μου..... Δεν θα ξεχάσω όσο ακόμα πενθουσα το μωρό μου και ανάρρωνα από την αποξεση, σε μια βόλτα με τον καλό μου είδα ένα μικρό κοριτσάκι με την μαμά του. Το κοίταξα στιγμιαία, γιατί με πονούσε πολύ η εικόνα, ήταν σαν να μου έστριβαν το μαχαίρι στην πληγή, αλλά ο άντρας μου το κατάλαβε. Μην στεναχωριέσαι μου είπε, σύντομα θα έχεις και εσύ το παιδάκι μας. Μου φάνηκαν τόσο κενά λόγια, λόγια παρηγοριάς, αλλά είχε δίκιο. Η υπέροχη κορούλα μου ήταν πολύ κοντά, το μόνο που χρειάστηκε ήταν να μην το βάλω κάτω 🫶🌈🌈
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...