Μετάβαση σε περιεχόμενο

βάρος εμβρύου!!


Recommended Posts

elli μου μην αγχώνεσαι οι υπέρηχοι έχουν μεγάλη απόκλιση γιατί μετράνε κατά προσέγκιση.Της αδελφής μου που της έλεγαν ότι θα είναι 3800 , γεννήθηκε τελικά 39+4 , 2820kg ,ένα κιλό διαφορά!!!!!!αλλά ήταν πολύ ψιλός ίσως και για αυτό να έκανε λάθος ο υπέρηχος.Σε μένα μου λέγανε ότι έχω ένα μικρό φυσιολογικό μωρό και όντως 35+4 που γεννήθηκε ήταν 2280 και 45 πόντους.Παρόλα αυτά πολύ γρήγορα πήρε το βάρος του(και παραπάνω ;)) ,δεν αρρωσταίνει ποτέ αλλά στο ύψος υστερούμε ακόμα.Με το καλό να γεννηθεί η μικρούλα σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γιατι τέτοια αγωνία για το βαρος

οι υπέρηχοι πάντα έχουν αποκλισεις δεν μπορει να ζυγίσει το μωρό βγάζουν κατα προσέγγιση το βαρος απο τις υπολοιπες μετρήσεις που πέρνει ο γιατρός.

εμενα στις 35 την εβγαζε περιπου 2500 στις 37 2700 και στις 39 2900 και τελικά γεννήθηκε στις 40 εβδομαδες 2650γρ!!!!

με το καλό λοιπόν το μωράκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου και απο εμενα...το σημαντικο ειναι μετα που θα γεννηθει να παρει το βαρος που πρεπει ...και 2.900 να ειναι και τι εγινε??Εμενα σε αυτη την εγκυμοσυνη στην βεπιπεδου ηταν 340γρ..νομιζα οτι εγω φταιω που το παιδι ειναι τοσο μιας και ειχα πολλους εμετους και δεν ετρωγα...τελικα ειδα του γιου μου την βεπιπεδου που τοτε δεν εδινα και σημασια στα νουμερα και ειχε ακριβως τα ιδια γραμμαρια και γεννηθικε στις 39 βδομαδες +κατι μερες 3250..επαθε ικτερο και επεσε στα 2800 αλλα μεσα σε μια βδομαδα μια χαρα ειχε ξαναπαχυνει...σημερα πηγα παλι στη γιατρο και ειναι στα 1.200 η μικρη αλλα μου ειπε και η γιατρος μια χαρα ολα..καθε γυναικα ειναι αλλιως για αυτο και το βαρος δεν ειναι στανταρ σε ολα τα εμβρυα..εγω ειμαι και μικροσωμη δεν παιρνω και κιλα αλλα και οσο φαι και να ριξω παλι τοσα θα παιρνει το παιδι..οποτε μην ανησυχεις και απλα απολαυσε την εγκυμοσυνη σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera egw gennhsa sthn 38h evdomada, sthn 34h to mwro mou itan 1950 grammaria i giatros mou eipe oti itan polu xamhlo to varos tou mwrou k egw hmoun pou hmoun mes to agxos ta pragmata eginan xeirotera,mou zitise na trww kathimerina mosxarisio kreas kai evaza eneseis tis innohep gia 2 evdomades sthn 36h evdomada pou ksana piga gia elegxo tou varous to mwro eixe ftasei 2700 k i giatrow den to pisteue k mou eipe na syamathsw na trww toso polu, sthn 38h evdomada pou gennhsa o mpemphs mou gennhthike 2950 grammaria ugiestatos. twra einai 7mish mhnwn kai 9200gr einai enas fouskas giauto mhn agxwnesai katholou me to varos emena sthn arxh epairne 1000 grammaria th mera k i pediatros me mallwne alla ti na ekana peinouse. mhn agxwnesai ola tha pane kala

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

γεια σου zwi mu ..μηπως ο γιατρος εχει δει να ειναι ο πλακουντας σου γερασμενος και θελει να σε βλαει να γεννησεις??Γιατι αυτο ειναι αλλο θεμα...εμενα πχ...πριν 2 βδομαδες το παιδι ηταν στα 1.470γρ..αλλα ο πλακουντα μια χαρα και απο οσο εδειξε η αναπτυξη του παιδιου και το βαρος του αυξανονται φυσιολογικα δεν το κραταει κατι πισω απλα ειναι μικρο αλλα μου ειχε πει οτι αμα ειχε γερασει ο πλακουντας σημαινει οτι δεν τρεφεται σωστα και πως τοτε θα επρεπε να το βγαλει γιατι καλυτερα να τρεφει εξω παρα να μενει μεσα και να μην μπορει να τραφει..ισως αυτο να παιζει,εχεις κανει ντοπλερ?>

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nai exei giransi o plakountas mu vatho 2. simera epidi eimai agxwmeni piga se ena giatro na to metrisi k to vrikame 1800 tin paraskeui pou tha paw ston giatro mu tha eimai 34 evdomades den 3erw tha me gennisi den tha me gennisi den 3erw? ti na pw.. :cry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εεε η αληθεια ειναι οτι ειναι γερασμενος...εμενα προχτες που πηγα και εκανα υπερηχο στης 34 βδομαδες και 4 μερες ητανε 2.070 στα κιλα πλακουντας μια χαρα..πηρε σε 2 βδομαδες καπου 500γρ που ειναι αρκετα καλα..αλλα επειδη εχω συσπασεις και φοβομαστε για προορο τοκετο μου εκανε τις ενεσεις κορτιζονης εχτες αυτες που σου εγραψε και η Νικη-beboulino-για να ετοιμαστουν τα πνευμονακια της...την ειχα ρωτησει και πριν αν θα κανω μιας και ειχα πονους και μου ειπε να μην ανησυχω..αλλα τελικα τις εκανα μου το ειπε τελευταια στιγμη για να μην το σκεφτομαι προφανος..αντε με το καλο να πας και να δεις τι θα σου πει...να δεις και ποσα θα εχει παρει...της Νικης που ειναι και σε εκεινη γερασμενος ο πλακουντας ειχε παρει μονο 80 γραμμαρια θελω να πω ειναι πολυ λιγα αλλα αμα εχει παρει εσενα απο 300 και πανω μια χαρα θα ειναι...θα δει και θα σου πει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Elli21,η κόρη μου στην 22η εβδομάδα ήταν 550γρ.τελικά γεννήθηκε φυσιολογικά στην 39η εβδομάδα 3.070γρ. Από την κλινική βγηκε 3.080!

Με το καλό!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...