Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!


Recommended Posts

Κορίτσια, μόλις γύρισα απ' το γιατρό.

Δυστυχώς αποδείχτηκε ότι έχω θρομβοφιλία και γι' αυτό έχασα το πρώτο παιδί, και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να χάσω και αυτό.

Είχα κάνει τις εξετάσεις από τον Δεκέμβριο και αμέλησα να του τις δείξω. Άρχισα αμέσως ενέσεις και ασπιρίνες, αλλά δεν έχουμε και πολλές ελπίδες δυστυχώς...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωχωχωχωχωχωχω...

Ελα ρε Αννα Μαρια..μη χανεις την ελπιδα σου...ποτε δεν ξερεις

Τουλαχιστων πλεων εντοπισες το προβλημα...

Τωρα θα ενημερωθεις διεξοδικα και πιστευω πως εαν και αυτη τη φορα- που ολοψηχα το απευχομαι-κατι παει στραβα..την επομενη ολα θα ειναι καλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ποσο εβδομαδων εισαι γλυκεια μου??Τι μοναδες κανεις??

Κοιταξε να πας σε αιματολογο οσο πιο γρηγορα μπορεις!!Αυος ειναιο μονος αρμοδιος για την θρομβοφιλια!!!!Και σιγουρα θα σε καθοδηγησει πολυ καλυτερα!!

Μην σκεφτεσαι αρνητικα και αλλη κοπελα το ανακαλυψε στην 10η βδομαδα σχεδον και ολα πηγαν μια χαρα!!!!!

Ευχομαι να χες μια πολυ καλη συνεχεια κοριτσακι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tι λες;Φυσικά κι έχεις ελπίδες!Η κουμπάρα μου,μέλος κι αυτή του μαμμυ είχε βαριά μορφή θρομβοφιλίας και σοβαρή αποκόλληση πριν καν κλεισει τον δυτερο μήνα.Εμεινε μεσα στο νοσοκομειο για 1,5 μήνα και πέρασε όλη την εγκυμοσύνη ξάπλα!Απ οτι ξερω έπειρνε ενεσεις ηπαρίνης σε όλη την εγκυμοσύνη,στην αρχη ενέσεις προλουτον(ενισχυμένη προγεστερονη) καθε 3-4 μερες ,πολλά ουτροζεσταν

(κολπικά υπόθετα προγεστερονης) και τα πήγε περίφημα!Γεννησε στον 8ο ένα κουκλακι,το βαφτηστηράκι μου!θα της πω να μπει και να στα πει αναλυτικα γτ εγω στα γράφω πολυ χονδρικα!

ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΜΑΝΟΥΛΑ,ΘΑ ΤΟ ΠΑΛΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχεις αιματακι κ λες δεν εχετε ελπιδες?Στο ειπε ο γιατρος??

Επισης συνηθως σε μεγαλο ποσοστο η ασπιρινη φαιρνει αιματακι εως αιμα!!Μην πανικοβληθεις αν σου συμβει απλα να του το αναφερεις αμεσως κ ισως σου την σταματησει και μετα κανεις μονο ηπαρινη!!!Αλλα μην αμελησεις τον αιματολογο..

Επισης μπορει να σου δωσει να κανεις ενεσεις προλουτον καινα σου δωσει κ εξτρα προγεστερονη κοπελα μου!!

Παιρνεις τιποτα αλλα φαρμακα??Τι αγωγη σου εδωσε??

Μην απελπιζεσαι ολα θα πανε μια χαρα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή μου Θέλω να γίνω μαμά,

έχω μια φίλη που είχε θρομβοφιλιά και τα κατάφερε!

Κάνε την προσπαθειά σου και να είσαι αισιόδοξη!

Σε φιλώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Μου έδωσε ασπιρίνη και ενέσεις. Απλά, αργήσαμε και γι' αυτό φοβάμαι ότι δεν έχω πια ελπίδες...

Δε μου είπε να ξαπλώνω και τέτοια, άλλωστε δεν έχω ούτε αίμα ούτε τίποτα. Τώρα έκανα πάλι χοριακή να δούμε πόσο πήγε.

Αχ, αχ, απ' το Δεκέμβριο πήγα στον αιματολόγο, έκανα τις αναλύσεις και τις άφησα στο συρτάρι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, πήρα τώρα τον αιματολόγο. Όταν του είπα ότι είμαι στην πέμπτη εβδομάδα μου είπε ότι έχω πολλές ελπίδες! Μου είπε ότι με την αγωγή που μου έδωσε ο γιατρός θα είμαι εντάξει. Θα πάω αύριο το πρωί...

Για να δούμε.... Δε θέλω να είμαι πολύ αισιόδοξη, για να μην απογοητευτώ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να είσαι συγκρατημένη, αλλά μη χανεις τις ελπίδες σου!

Σκέψου οτι εγώ έμαθα οτι είμαι ετεροζυγώτης του παράγοντα ΛΕΪΝΤΕΝ αφότου γέννησα τη Χαριλίνα μου, δεν είχα κάνει ούτε μισή ένεση σε όλη την εγκυμοσύνη, ωστόσο δε συνέβη τίποτα δυσάρεστο. Πάντα υπάρχει ελπίδα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην αγχώνεσαι?γιατί δεν έχεις ελπίδες δεν καταλαβα? εγώ έχασα το πρώτο μωράκι μου 3 μηνών και το δεύτερο αφού έκανα την εξέταση και μου βρήκαν θρομβοφιλία μου δώσαν σαλοσπιρ μέχρι τον 3ο και μετά ινοχεπ συνέχεια μέχρι την γέννα και η μπεμπούκα είναι μια χαρά. έκανα κάθε μήνα θρομβοελλαστογράμματα βέβαια αλλά δεν πειράζει.5η εβδομάδα??? αχ τρελαθώ!!!μετα το διάβασα 5η εβδομάδα είναι αργά εγω στην 7η ξύπνησα και αυτο το ανακάλυψα που πήγαινα και έκανα κάθε μέρα υπερήχους (αφού φοβόμουν μην χάσω και αυτο) που είχε γίνει μια μικρή αποκόλληση!!!ΠΑΝΤΩΣ αν θες την συμβουλή μου να προσέχεις μην είσαι υπερβολική με τις κινήσεις σου ούτε ξάπλα αλλα ουτε να κουράζεσαι κιόλας είναι ύπουλη η θρομβοφιλία!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξέρω γω, με αποκαρδίωσε ο γιατρός. Μου είπε ότι θα κάνουμε μια απέλπιδα προσπάθεια, γιατί κανονικά θα έπρεπε να αρχίσω την αγωγή από την πρώτη μέρα της καθυστέρησης. Φυσικά, αυτό είναι δύσκολο για μένα, γιατί πάντα έχω κάποια καθυστέρηση, και δε γίνεται κάθε φορά που αργεί η περίοδος να πλακώνομαι στα χάπια και στις ενέσεις.

Επιπλέον, έτσι και πω "τώρα αρχίζω προσπάθειες για παιδί και θα παίρνω ασπιρίνες κ.λπ." είναι λες και υπογράφω την αποτυχία μου, αφού δεν υπάρχει περίπτωση να μείνω έγκυος με προγραμματισμό. Μόνο τυχαία μένω. :P

Ο αιματολόγος ήταν πιο καθησυχαστικός και μου είπε ότι είναι νωρίς ακόμη. Του είπα ότι με άγχωσε ο γυναικολόγος, και μου έκλεισε ραντεβού για αύριο, για να με δει κι αυτός.

Πάντως, τώρα μίλησα με τη μάνα μου (δεν το είχαμε πει σε κανέναν) και απ' όσο καταλάβαμε, κι αυτή πρέπει να είναι φορέας θρομβοφιλίας, άρα είναι κληρονομικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, μόλις τώρα με πήραν απ' το Χημείο. Η χοριακή εκτοξεύθηκε: 8951!!!!!!!!! Και είμαι στην πέμπτη εβδομάδα! Αχ, δεν το πιστεύω, ανεβαίνει κανονικά!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην αγχώνεσαι?γιατί δεν έχεις ελπίδες δεν καταλαβα? εγώ έχασα το πρώτο μωράκι μου 3 μηνών και το δεύτερο αφού έκανα την εξέταση και μου βρήκαν θρομβοφιλία μου δώσαν σαλοσπιρ μέχρι τον 3ο και μετά ινοχεπ συνέχεια μέχρι την γέννα και η μπεμπούκα είναι μια χαρά. έκανα κάθε μήνα θρομβοελλαστογράμματα βέβαια αλλά δεν πειράζει.5η εβδομάδα??? αχ τρελαθώ!!!μετα το διάβασα 5η εβδομάδα είναι αργά εγω στην 7η ξύπνησα και αυτο το ανακάλυψα που πήγαινα και έκανα κάθε μέρα υπερήχους (αφού φοβόμουν μην χάσω και αυτο) που είχε γίνει μια μικρή αποκόλληση!!!ΠΑΝΤΩΣ αν θες την συμβουλή μου να προσέχεις μην είσαι υπερβολική με τις κινήσεις σου ούτε ξάπλα αλλα ουτε να κουράζεσαι κιόλας είναι ύπουλη η θρομβοφιλία!!!

Water, τι εννοείς για τις κινήσεις; Περίπου αυτό που λες κάνω, ούτε ξάπλα είμαι, αλλά δεν κουράζομαι και ιδιαίτερα. Έχω το σχολείο, όμως, ευτυχώς είναι λίγες οι ώρες, αλλά αγχώνομαι λίγο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:ymapplause::ymapplause::ymapplause::ymapplause:

είδες λοιπόν???

σου εύχομαι μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη με ένα υγιέστατο μωρό

να προσέχεις και καλή συνέχεια ;)

Μακάρι, για να δούμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είσαι έκγυος!!! :D μην σε αποκαρδιώνει κανείς. εγώ έμαθα ότι είχα θρομβοφιίλα αφού έχασα 7 μηνων το παιδί. στην επόμενη εγκυμοσύνη άρχισα τις ενέσεις από την ημέρα που έμαθα ότι είμαι έγκυος περίπου στον μήνα όπως και εσύ και τώρα έχω μια κουκλάρα!!! μην αγχώνεσαι ο αιματολόγος ξέρει καλύτερα, ο γυναικολόγος δεν υποκαθιστά τον αιματολόγο. κάνε την θεραπεία σου και όλα θα πάνε καλά. νομίζω είναι χαζό να σου λεει για απέλπιδα προσπάθεια!!!!

συγχαρητήρια τώρα είδα την χοριακή σου!!! με έναν πόνο κοπέλα μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε, το ξέρω ότι είμαι έγκυος, για πόσο ακόμα θα είμαι δεν ξέρω...

Δε μου αρέσει να είμαι υπερβολικά αισιόδοξη, για να μην απογοητεύομαι μετά. Πάντως, με ενθαρρύνετε τρομερά με αυτά που μου λέτε (ε, βοήθησε και λίγο το τηλεφώνημα απ' το Χημείο!).

Αχ, αν δεν είχα κι εσάς, θα είχα τρελαθεί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχάς αν δεν πιστεψεις οτι το μωράκι σου θα πάει καλά άστα να πάνε στο λέω γιατί μου το είχαν πει κ μένα στην εγκυμοσύνη που τρελαινόμουν κάθε μέρα και είχαν απόλυτο δίκαιο.Το μωράκι σου θα τα καταφέρει και με τέτοια χοριακή λές για πόσο θα είμαι ακόμα έγκυος? Όταν σου λεώ για τις κινήσεις εννοώ μην κύβεις μην τρέχεις γενικά μην κάνεις απότομες κινήσεις μην κουράζεσαι γενικότερα αν γίνεται να πάρεις και άδεια τόσο το καλύτερο...και να μην ξεχνάς να ελέγχεις συχνά το αιματάκι σου γιατί οσο μεγαλώνει το μωράκι σου αλλάζει μερικές φορές

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι, εννοείται δεν κάνω ούτε απότομες κινήσεις, ούτε σκύβω, ούτε τρέχω! Για άδεια θα δούμε, αφού δεν είπε κι ο γιατρός ότι είναι απαραίτητο... Θα δούμε...

Πιο πολύ αγχώθηκα γιατί είμαι θετική σε τρεις τύπους θρομβοφιλίας.

Μακάρι να πάνε όλα καλά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κουκλα μου γεια σου και απο μενα ειμαι η κουκμαρα της νανας 2!εχω και εγω οπως σου ειπε η κουμπαρουλα μου σοβαρο προβλημα με την θρομβοφιλια μου καποια μεταλλαξη στο dna μου.εμενα οι εξετασεις που ειχα κανει πριν μεινω εγκυος δεν ειχαν δειξει οτι εχω ωσπου εμεινα εγκυος με εξωσωματικη γονιμοποιηση βεβαια λογω σπερματος.οι χωριακη μου ηταν η πρωτη 22 μοναδες και σε 2 μερες ειχε παει 66.ολα καλα μου ειχε πει ο γιατρος ωσπου μετα απο λιγο ειδα λιγο αιμα και τρελαθηκα επαιρνα μεχρι τοτε προληπτικα λογω εξωσωματικης γιατι επαιρνα χαπια προγεστερονης το salispir των 80γραμμ και μου το εκοψε δινοντας μου ενεσεις innohep στην αρχη των 3500 μοναδων και μετα των 4500 αφου με ειδε αιματολογος αλλα δεν το προλαβαμε..στην αρχη σταματησε τελειως το αιμα εκανα τον πρωτο μου υπερυχο και ολα ηταν οκ.πηγα καιστον αιματολογο για τις μετρησεις και ξαφνικα ενα βραδυ με επιασε η αιμοραγια...μπηκα στο νοσοκομειο και εμεινα εκει για 1μιση μηνα!ακουνιτη τελειως.ουτε τουαλετα μονο με παπια.αυτο βεβαια συνεχιστηκε μεχρι και που γεννησα την μικρουλα μου.τις ενεσεις εγω ομως οσο ειχα αιμοραγια τις ειχα κοψει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακι ολα θα πανε μια χαρα!!Εισαι στην αρχη της εγκυμοσυνης σου και απο πριν να χες κανει τις εξετασεις μολις θα εκανες χοριακη κ υπερηχο θα ξεκιναγες αγωγη!!καμια κοπελα δεν ξεκιναει αγωγη απο την καθυστερηση!!!Μα που ακουστηκε αυτο?Κ αν αλλαζει ο κυκλος θα κανει ενεση μηπως ειναι εγκυος??

Τι βλακειες ειναι αυτες??Μηπως να αλλαξεις γιατρο???

Μια χαρα ξεκινησες αγωγη μην αγχωνσαι!!!Απλα να κανεις σταθερη ωρα την ενεσουλα καθε μερα και να προτιμησεις πρωινη ωρα γιατι οταν θα κανεις μετρηση αντι χα καθε μηνα θα πρεπει να γινεται η αιμοληψια 4 ωρες μετα την ενεση!!!

Εγω πχ την κανω 7 το πρωι και 11 δινω αιμα!!!

Ευχομαι μια πολυ καλη και ηρεμη εγκυμοσυνη!!!!

Χαμογελαααααα το θαυματακι σε λιγους μηνες θα ειναι στην αγκαλια σας!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωχ... Το αίμα το έδωσα περίπου μισή ώρα μετά την ένεση... Πειράζει; Επηρεάζει την τιμή της χοριακής; Αγχώθηκα τώρα.

Όντως, και να το ήξερα, δεν υπήρχε περίπτωση να άρχιζα αγωγή με τη μία μέρα καθυστέρησης, είναι πολύ υπερβολικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θελω να γινω μαμα

δεν ξερω αν θυμασαι την περιπτωση μου- αλλα κ σε εμενα βρεθηκαν διαφορα προβληματα ΑΦΟΥ εμεινα εγκυος κ ο γιατρος μου ελεγε 'ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ--ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ'- (εκανα αγωγη με αντιπηκτικα, αντισταμινικα, και εκανα κ το εμβολιο με τα αντισωματα του συζύγου ΟΛΑ πολυ μετα απ'όταν υποτιθεται οτι επρεπε.

το αποτελεσμα το ξερεις- ολα πηγαν καλα κ το νινι ηρθε υγιεστατο στην ωρα του.

λοιπον θα κανεις την αγωγη κ ολα καλα θα πανε!

σου στελνω την θετικη μου ενεργεια :YMHUG::YMHUG::YMHUG:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...