Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά Μωράκια 2011 Νο6...Τελική Αναμέτρηση 3!!!


Recommended Posts

Αννα για αυτο το λόγο τότε σου είπε να περιορίσεις τα όσπρια.

Ελις μου καλές δουλίτσες, στο καλό!

Μπεμπουλίνο μου θα κάνεις διατροφή και θα πέσει...Με έβαλες σε σκέψεις τώρα γιατι κι εγώ όλο μακαρόνια και πατάτες τρωω!!! Υπουλο το άτιμο το ζάχαρο!!! Εμένα μου είπε στον 6ο αν ειναι θα με στειλει για την καμπύλη. Μήπως είναι αργά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 979
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μπεμπουλινο αφου ειναι ολα καλα μην ανυσηχεις.οσο για το ζαχαρο εφοσον ειναι οριακα μπορεις να το περιορισεις απλα οπως λες κ εσυ θα ζοριστεις με τις τροφες.το καλο ειναι οτι μπορεις να ακολουθησεις διαιτολογιο καταλληλο που κ θα σε βοηθησουν στο ζαχαρο κ στην διατροφη.η πεθερα μου εχει θεμα με το ζαχαρο κ λογω πολλων κιλων κανει κ ειδικη διαιτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρακι,οι περισσοτερες εγκυες κανουν την καμπυλη γυρω στον 5ο.Μεχρι τοτε δεν ξερουν τι συμβαινει με το ζαχαρο.Η γιατρος μου ειναι πολλυυυυ ψειρας και με εβαλε να την κανω με τις πρωτες κιολας εξετασεις.Επειδη η μπεμπα μεγαλωνει γρηγορα,με ξαναεβαλε να την κανω.Τελικα δεν φταιει αυτο,απλα ειναι μεγαλο μωρακι.

Αν ανησυχεις πες στον γιατρο σου να την κανεις.Δεν ειναι τιποτα,λιγο ζαχαρονερο πινεις.εμενα δεν μου φανηκε καθολου δυσκολη εξεταση.Παντως σε συμβουλευω να μην τρως πολυ αμυλο,εγω το ειχα παρα χ@σει και ετσι την πατησα. :cry:

Σισσυ και η δικη μου πεθερα ειναι παχια και εχει ζαχαρο αλλα τρωει τον αμπακο...Και μολις της ειπα πως πρεπει να κανω διατροφη γιατι δεν κανει να τρωω αμυλο λογω ζαχαρου με κοιτουσε ετσι :shock: .Δεν προσεχει καθολου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχεις δικιο Μπεμπουλίνο μου..Ημερολογιακά είμαι 22+1 αλλά σύμφωνα με τον υπέρηχο ειμαι 21+3 αρα κλείνω τον 5ο με το καλο και μπαίνω στον 6ο. Οπότε την Δευτέρα που θα πάω θα του πω ότι θέλω να την κάνω και να συνεννοηθώ με το χημείο δίπλα για το πότε. Πρέπει να πάω πρωι ή οποιαδήποτε ώρα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρεπει να πας πρωϊ,νηστικη.Θα σου παρουν αιμα,θα σου δωσουν να πιεις το ζαχαρονερο(δεν ειναι τιποτα,τουλαχιστον εμενα δεν με πειραξε,το πολυ πολυ να λιγωσεις) και μετα απο μια ωρα θα σου ξαναπαρουν αιμα.Αλλα θα πρεπει να μην φας στο ενδιαμεσο και να μην κουραστεις.Αυτο ισχυει για τα 50γρ.γλυκοζης.Αν κανεις την μεγαλη καμπυλη νομιζω πως σου παιρνουν 3 φορες αιμα,διαρκει πιο πολυ ωρα και πινεις περισσοτερη γλυκοζη.Αν ανησυχεις,κανε την να σου φυγει η ιδεα.Ευχομαι να μην εχεις τιποτα απολυτως και να ειναι ολα καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαράκι πρέπει να είσαι νυστική, η καμπύλη γίνεται πρωί πρωί και γυρω μετά τον 6ο μήνα εκτός εάν αντιληφθεί ο γιατρός κάποιο προβλημα νωρίτερα!Στην μεγάλη καμπύλη πίνεις 100 γρ γλυκόζης και σου πέρνουν αίμα 4 φορές μία νηστική πριν πιεις και 3 μετά ανά μία ώρα... εννοείται ότι όλη αυτή την ώρα είσαι νηστική και χωρίς νερό... εμένα είναι η χειρότερη εξέταση που μπορούσα να κάνω... αλλά καλό είναι ένας έλεγχος να γίνεται!!!είναι ύπουλο το ζάχαρο!Για την μικρή καμπύλη σου απάντησε η μπεμπουλίνο!!!

Πρέπει να προσέχεις την διατροφή σου ούτως ή άλλως όχι πολλά γλυκά,άμυλο κτλ! Αυτά οι γιατροί τα λένε για το ζάχαρο μας και όχι για το αν θα πάρουμε πολλά κιλά και χαλάσουμε τα σωματάκια μας!!Αυτό δεν τους καίει!

Μπεμπουλίνο καλώς ήρθες στο κλαμπ!!!! Κι εγώ έτσι είμαι.. σήμερα θα πάω στο διαβητολόγο με τα αποτελέσματα της καμπύλης να δούμε τι θα μου πει! Στην μικρή καμπύλη πάντως στην μία ώρα είχα 1.88!!!! :shock: Τώρα δεν τις έχω δει τις απαντήσεις!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαμα Νικολα,η μεγαλη καμπυλη πρεπει να ειναι οντως ζορικη,χωρις φαγητο τοσες ωρες...Ειναι ομως για το καλο των μωρων μας οποτε...Οντως,για το ζαχαρο λενε οι γιατροι οχι πολλα γλυκα και οχι για τα κιλα.Ποσο ζαχαρο ειχες στην μεγαλη καμπυλη;Εμενα ηταν στην μικρη 146,δεν θεωρειται οτι εχω ζαχαρο αλλα ειναι οριακο και πρεπει να το προσεξω.Προτιμω να πεινασω λιγο παρα να μου ανεβει... :cry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια. καλως μας ηρθατε αννα και κατερινα. με το καλο να υποδεχθειτε τα μωρακια σας. ευχομαι να πανε ολα καλα.

με το καλο μιχαελα μου και η κορουλα σου η δευετρη.

γιελιζ καλα αποτελεσματα

και γω καλα.

ξαναφευγω κοριτσακια μου εχω κατι δουλειτσες και θα μπω το απογευμα. φιλακια πολλα. καλο μεσημερι

α! εγω εχω μπιφτεκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπεμπουλίνο μου δεν ξέρω θα τα πάρω το απόγευμα τα αποτελέσματα πριν πάω τσο γιατρό!θα σας τα πω ή το βραδάκυ ή αυριο!!Εγώ στην μικρή είχα 1.88... ελπίζω να είναι καλά καινα μην έχω θέμα γαι το μωρό δηλαδή... είναι πολύ ζόρι η μεγάλη καμπύλη... άστα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν υπαρχει κινδυνος για το μωρο αν προσεξεις την διατροφη σου.Απλα μπορει να βγει λιγο μεγαλοσωμο.Η ημερολογιακη σου εβδομαδα συμπιπτει με την υπερηχογραφικη;¨Η ειναι πιο μεγαλο το μωρακι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχουν 2 μέρες διαφορά.. ο γυναικολόγος μου μου είχε πει ότι είναι στα φυσιολογικά!Ο ενδοκρινολόγος-διαβητολόγος μου ήθελε να κάνω τις εξετάσεις γιατί πήρα απότομα βάρος.. έχω πάρει 8 κιλά σύνολο και τα 7 το τελευταίο 2μηνο :shock::shock: χωρίς όμως να τρώω τόσο πολύ! Κι επειδή από την αρχή είχα υπογλυκαιμίες θέλησε να το κοιτάξει πιο αναλυτικά και κάναμε την μικρή βγήκε ανεβασμένη και μου ζήτησε και την μεγάλη.. :roll::roll: το απόγευμα θα δείξει!Ο διαβήτης κύησης δημιουργεί διάφορες επιπλοκές.. το λλίγο ανεβασμένο ζάχαρο έχει ως αποτέλεσμα μεγαλύτερα μωρά και περισσότερες πιθανότητες για καισαρική!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aν ειναι μονο να βγει το μωρακι μεγαλο,δεν πειραζει.Εχω αρχισει να δεχομαι το γεγονος οτι μπορει να χρειαστει καισαρικη,αν και δεν θα ηθελα να κανω...Αλλα προβληματα να μην εχουμε...Πιστευω πως με λιγη προσοχη θα παμε καλα.Η δικη μου μπεμπουλα ειναι μια εβδομαδα μεγαλυτερη,αλλα ειπε η γιατρος μου να μην ανησυχω. :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια ζορι δηλαδή η καμπύλη...Πώς θα αντέξω τόση ώρα νηστική ??? :lol::lol: Λογικά την μικρή θα κάνω και βλέπουμε. Μάλλον γι'αυτό ΄δεν ανησυχεί ιδιαιτερα ο γιατρός μου γιατι στον υπέρηχο με δειχνει λίγες μέρες πιο κάτω και το βάρος του μωρού είναι ακριβώς στα φυσιολογικά. Κι εγώ 5 κιλά έβαλα οποτε ειμαι νορμαλ, νομίζω!!! :lol::?

Βίκυ μου τι κάνεις?? Καλές δουλειές, τα λέμε μετά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπεμπουλινο το οτι δειχνει μαι ευδομαδα μεγαλυτερο μπορει να σημαινει οτι εγινε νωρις η συλληψη...μη τρελενεσαι

Επισης μη σκας για καισαρικη...χαχαχ...κοιτα ποια μιλαει...

Δεν ειναι τιποτα το τρομερο..

καλα να ειμαστε υγεια να υπαρχει και ολα γινονται..ποτε δεν ξερεις..αλλες γενανε κατι μωρα απο 4 κιλα φυσιολογικοτατα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτο που λεει κ η χρυσα....μια βδομαδα μεγαλυτερο δεν τρεχει κ τιποτα απλα ειναι μεγαλυτερο απο τα φυσιολογικα.μια φιλη γεννησε το σεπτεμβρη ενα μπεμπη περιπου 4350 φυσιολογικοτητα!!!κ να φανταστεις οτι κ οι δυο γονεις ειναι μια σταλια ανθρωποι.ο μπεμπης ηδη σε σχεση με τα μωρακια της ηλικιας του εινια πολυ μπροστα...κ στα κιλα κ γενικα σε ολη την αναπτυξη του,σωματικη κ νοητικη.αφου της λεμε οτι ο γιατρος ξεχασε τον μπεμπη στην κοιλια δυο μηνες παραπανω :lol::lol:

οσο για την καμπυλη οντως ειναι πολυ μπλιαχ...κ δεν ηξερα οτι υπαρχει μεγαλη κ μικρη.εγω ειχα δωσει τρεις ή τεσσερεις φορες αιμα ανα μια ωρα καπου στον 6ο,μαλλον ηταν η μεγαλη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι βρε κορίτσια δεν χρειάζεται να αγχωνόμαστε...Και μια φίλη μου γέννησε το μωράκι της 3600 αν θυμάμαι καλά και τώρα είναι 5 μηνών κι έχει φτάσει 9 κιλά. Μια χαρά γερό ειναι το μωράκι.

Εγώ έφαγα, δεν άντεξα από την πείνα. Απολαυσα μπρόκολο :lol::lol:

Πήρα όμως την βιταμίνη και με έπιασε αναγούλα. Ετσι παθαίνω όταν την μυρίσω την άτιμη..είναι μπλιαχ!!! :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συνήθως όταν βλέπουν οι γιατροί ότι το μωρό είναι μεγαλύερο το παίρνουν με καισαρική γιατι μπορεί στον φυσιολογικό τοκετό να δημιουργηθεί πρόβλημα!Τι βιταμίνη πήρες Μαράκι? εμένα δεν μου έχει δώσει βιταμίνες...

Έχω αγχωθεί και με τα κιλά... :?:? βέβαια ο ΄γυναικολόγος μου μου λέει ότι είμαι μια χαρά κι ότι έχω και κατακράτηση περισσότερη από την προηγούμενη εγκυμοσύνη λόγω των ορμονών που πήρα το πρώτο 4μηνο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να'μαι κι εγω!!Τελειωσα τις δουλιτσες,ηπια κ ενα καφεδακι κ να πω την αμαρτια μου......καπνισα κ ενα τσιγαρο :o:o:o:o:o:o:o:o Δεν ξερω τι με επιασε σημερα,το ηθελα παααααααρα πολυ..Κ να σκεφτειτε οτι δεν καπνιζα πριν μεινω εγκυος,περιστασιακα μονο και σπανια πολυ.

Χρυσα μου να σου στειλω λιγους γιγαντες αφου τους λιμπιστηκες?

Ουτε εμενα μου ειπε τιποτα για τα οσπρια ο γιατρος,η αληθεια ειναι οτι δεν μου εχει απαγορευσει τιποτα απολυτως.Ουτε καν με ζυγιζει ακομη..

Μπεμπουλινο πιστευω οτι επειδη εισαι πολυ οριακα με λιγη προσοχη θα βρεθεις κατω απο τα ορια χωρις να το καταλαβεις.Μην αγχωνεσαι!!Παντως γυρω στον 6ο γινεται οντως η καμπυλη αλλα κ εμενα με εβαλε πολυ νωρις να τη κανω οποτε Μαρακι την επομενη φορα που θα πας πες του να την κανεις κι εσυ να σου φυγει το αγχος.

Ευγενια μου γιατι αγχωνεσαι με τα κιλα?Ποσα πηρες πια?Κι αφου κ η γιατρος σου λεει οτι εχεις κ κατακρατηση,παω στοιχημα οτι εισαι μια χαρα κ απλα σου φαινονται εσενα πολλα ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοφάκι 8-9 εκεί παίζει η ζυγαριά αλλά έχω και τρομερό πρήξιμο!!Νιώθω τεράστια!!Είχα συνηθίσει διαφορετικά..στον Νικόλα είχα πάρει μόλις 4,5 κιλά μέχρι τώρα.. και μου φαίνεται τεράστια η διαφορά!

Ο γιατρός μου επιμένει ότι είμαι μια χαρά λέει.. εσύ ξέρεις είμαι σίγουρος ότι δεν θα ξεφύγεις.. είσαι στρατιωτάκι!Ο προβληματισμός μου είναι πως τα έβαλα?????? και ειδικά τους τελευταίους 2 μήνες που φαίνεται ότι πήρα 7!!!! :o:o αφού δεν τρώω γιατί έχω καούρες.. με σαλάτες είμαι δηλαδή εάν έτρωγα πόσο θα έφτανα?? :roll::roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευγενια μου σιγουρα φταιει η κατακρατηση.Ελαττωσε λιγο το αλατι,πινε υγρα και πιστευω θα ξεπρηστεις.Παντως επιμενω οτι δεν ειναι κ τοσα πολλα τα κιλα που πηρες.Καταλαβαινω βεβαια οτι συγκρινοντας τα με την πρηγουμενη εγκυμοσυνη ειναι λογικο να σου φαινοντα πολλα.Κι εγω καποια στιγμη την ειχα πατησει γιατι τα ετρωγα ολα αλμυρουτσικα κ καπως ειχα πρηστει περιεργα.Τωρα που δεν τρωω πολλα αλμυρα ξεφουσκωσα σαν μπαλονι :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοφάκι...θα σε μαλώσω!!! :lol::lol:

Ευγενία μου εσύ όντως προσέχεις τόσο..ίσως να είναι η κατακράτηση υγρών που λεει ο γιατρός. Εσύ κανεις ότι μπορείς, από εκεί και περα δεν γίνεται να αλλάξεις κάτι. Μην αγχώνεσαι.

Παίρνω πολυβιταμίνες...Να σου πω την αλήθεια τις ζήτησα κι εγώ γιατί μου έπεφταν τα μαλλιά και επειδή κάποια στιγμή θα μου έδινε σιδηρο και δεν ήθελα, προτιμησα τις βιταμίνες που έχουν και σίδηρο μέσα.. :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η Ζαχα νομίζω είπε οτι ειναι γενικά ξάπλα και κατι με τον κομπιουτερ αν θυμάμαι καλά..οτι δεν ειχε...δεν είμαι σίγουρη.

Η Μαρία μας είχε πει ότι ειχε κάποιο προβλημα και μετά χάθηκε.

Η Μαριλού πάλι?

Μακάρι να είναι καλά όλα τα κορίτσια και τα μπεμπάκια τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...