Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά Μωράκια 2011 Νο6...Τελική Αναμέτρηση 3!!!


Recommended Posts

Μαρακι μου τα ιδια με το κρυωμα μου,βηχω κ λιγο παραπανω η αληθεια ειναι κ εχθες με επιασε ενας πονος στην κοιλια απο τον βηχα...πανικοβληθηκα!!!Αλλα σημερα τουλαχιστον δε βηχω τοσο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 979
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οχι Μαράκι μου όταν το ανακλυψαν ήταν ήδη αργά, είχε πάθει συστροφή και αυτο μου δημιουργούσε φρικτούς πόνους σε όλη τη κοιλιά αλλά πείραξε κ το νεφρό....και ενω μπήκα για κολικό νεφρού βγήκα ...με μια ωοθήκη.......αυτο που με τρωει είναι γιατι δε φαινόταν πριν φτάσει σε αυτο το σημείο......

Μη νομίζεις ότι μου το είπαν κατευθείαν....ρώτησα το γιατρό αν θα λειτουργεί όπως πριν ( νόμιζα ότι τη καθάρισαν απλά) και μου είπε δεν υπάρχει........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοφακι το εσπασες το φραγμα!!!! Με το καλο τωρα και το 50αρι. Στα διδυμα καισαρικη γινεται παντως σχεδον παντα αλλά κι εδω εμας εχουν καταντησει οι γιατροι 9 στις 10 με καισαρικη, το εχουν κανει οχι απλα μοδα αλλα το επιδιωκουν. Εμενα αυτο με τσαντιζει παντως, το να σε κανει ο γιατρος καισαρικη με το ετσι θελω για να παρει και περισσοτερα λεφτα αλλα και γιατι θα τελιωσει πολυ γρηγορα, Και με ραντεβου τις περισσοτερες φορες. Και εκεινη την στιγμη σου λεει μια μλκ και σου λεει ειναι καλυτερα καισαρικη, φοβασε και το κανεις.

Αλλο να αποφασισεις απο μονη σου οτι θελεις και αλλο ετσι ρε γμτ. Εμενα αυτο με εκνευριζει να σας πω την αληθεια. Δεν ξερω ακομα πως θα γεννησω αλλά τουλαχιστον οπως και να ειναι θελω να ειναι ειτε γιατι υπαρχει πραγματικα λογος ειτε γιατι θα το αποφασισω εγω. εχω ακουσει περιπτωση που γεννισε κοπελλα καποιος μολις μπηκε στον μηνα της με καισαρικη γιατι θα εφευγε για διακοπες.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Σοφία μου!!!! Άντε με το καλό να κατέβεις κάτω απο 50!!!!

Ο γιατρός σου αλήθεια τι ΠΗΤ σου δίνει? Εμένα δεν μου έχουν πεί ακριβώς μόνο μία φορά είπε ο γιατρός στο Νοσοκομείο να υπολογίζω μετά τις 20-22/6... είναι την 38η εβδομάδα... αλλά μου φαίνεται λίγο αργά... γιατί βλέπω ότι σε πολλές περιπτώσεις ο τοκετός ξεκινάει απο μόνος του στις 37-38 εβδομάδες.. και σκέφτομαι μήπως είναι λίγο αργά.... θα το ξανασυζητήσω βέβαια και με τον γιατρό μου. Απλά όσες έχετε προηγούμενη καισαρική και θα πάτε ξανά με καισαρική τι σας έχουν πεί?

Μαράκι μου και εγώ έτσι ήμουν όλο το Σ/Κ... χάλια!! Ευτυχώς σήμερα συνήλθα!

Χρύσα και ο δικός μου κάθε μέρα γκρινιάζει που οδηγώ... Σήμερα πετάχηκε και ένα σκυλί μπροστά μου πρωί πρωί και τα είδα όλα!! ΝΑ μου πήγε!!! Αλλά δεν θα του πώ τίποτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιελιζ προσοχή στο δρόμο!!!

Νικόλ μου, φαντάζομαι το σοκ σου! Φτάνει ομως που έιναι το μωράκι σου καλά....αυτό να σκέφτεσαι.

Σοφάκι μου ο βήχας τα έχει αυτά...αν συνεχίσει πες στο γιατρό σου να σου δώσει κανένα σιροπάκι..ΕΜένα λόγω τραχήλου μου είπε πολλή προσοχή να μην με πιάσει βήχας γιατί μπορεί να μου προκαλέσει συσπάσεις.

Στην Μενεγάκη λέγε για τη διατροφή της εγκύου!!!

Αλήθεια τι θα φάτε σήμερα???? :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω γεννησα στο πανεπιστημιακο αλεξανδρουπολης και εχει διαφορα με το πανεπιστημιακο λαρισας απο οσα μου ειπαν δηλ.καταρχην το επισκεπτηριο λεει 5-7 το απογευμα κεθε μερα αλλα ολη τη μερα δεχομασταν κοσμο για μενα δενηταν καλο να σου πω γιατι ημασταν 4 μανες 5 μωρα ναι ειχαμε ολη τη μερα συνοδους και συνολικα 4 συνοδους ως αποτελεσμα σε ενα δωματιο να ειμαστε 13 ατομα στανταρ και χωρια οι επισκεπετες δραμα αλλα υπομονη λιγες μερς ειναι..στην αλεξανδρουπολη επ[ιτρεπονται οι συνοδοι ολο το 24ωρο...

απο εκει και περα για το θεμα του γιατρου οποτε θελεις πας στο γιατρο δεν σε απαγορευουν ουτε σε λενε ελα μια φορα το μηνα απο τον 6-8 πηγαινα μια φορα το μηνα(γιατι εγω το ηθελα μια που ειχα και 1 και ωρα δρομο για να παω) μετα που μπηκα στο μηνα μου πηγαινα καθε 3-4 μερες και για να αποφυγω τον πολυ κοσμο πηγαινα απογευμα με ραντεβου και σε 1 ωρα το πολυ ξεμπερδευα,ισως ειναι αναλογα στο νοσοκομειο δεν ξερω εγω εμεινα καταευχαριστημενη 3-4 φορες τη μερα παιρνουσαν οι νοσοκομες συνεχεα αν ηθελες κατι ερχοταν αμεσως 2 φορες τη μερα καθαριστρια και 1 φορα τη μερα ολοι οι γιατροι και 1 φορα τη μερα οι παιδιατροι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ μαχη μου διστυχως εχεια πολυτο δικιο...και λεω δυστιχως γιατι πραγματικα με λυπει αφανταστα αυτο.

Αλλα το εχω ξαναπει οτι εμεις φταιμε γι'αυτο που γινετε..γιατι επιτρεπουμε στους γιατρους να τα κανουν αυτα

φυσικα και τους τρεχουν τα σαλια για καισαρικη..τσακ πατ σε μιση ωριτσα εχουν τελειωσει και δεν σκεφτονται οτι ειναι ουσιατσικα μια ανοιχτη επεμβαση μετριας επικυνδυνοτητας...

η Ξαδελφη μου πχ...εχεουν περασει 15 χρονια απο την προηγουμενη καισαρικη της..και ουτε καν σκεφτετε για φυσιολογικο ακι κοροιδευει εμενα που θελλω να προσπαθισω..

Ρε παιδια ...ποια ειναι καλα Αγγλομαθης...

πως μεταφραζοτμε το In faith and testimony

Γιελιζ τι να γινει ρε συ...απο το να πηγαινω με το εοφωρει που πρωτον κανενα δε σηκωνετε..ο οδιγος παει λεει και κουβαλαει προβατα...ψεμματα..τα προβατα πιο μαλακα τα κουβαλανε...και κονδυνευω ανα πασα στιγμη να οριζοντιοθω....

Γιελιζ τις προγραμματισμενες καισαρικες τις κανουν παντα αφου κλεισεις 38 ευδομαδες...εαν ξεκινησει ο τοκετος πιο νωρις σου την κανουν εκεινη τη στιγμη, ειναι πολιτικη του υποργειου αυτη..να εχει μπει η μητερα στο μηνα της

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ase Cesilia kai Gieliz emena telika dikaio eixan oloi...kai eidika h giagia mou..fwnaze katse sta auga sou peksto kai ligo eguos alla egw ooooooooooxiiiiiiiiiii!!!!!!!!!!!!xazo....twra omws den paizw me auta..to mwraki mou kai tpt allo...ola ta alla meta..:)

Maraki emena to prwi ekei pou piga na valw ta papoutsia mou arxise na me matwnei h muth..me epiase kai enas xazovixas meta...aseeeeeee!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιεληζ μου μεχρι 5 Ιουνιου με εχει εκτος αν παω τοοοοσο καλα και φτασω μεχρι 10 του μηνα.Οπως κ να εχει οχι μετα την 37 εβδομαδα.Βεβαια και για να φτασω μεχρι εκει πρεπει να προσεχω πολυ.Κ οι δυο γιατροι που πηγαινω μου εχουν πει οτι 30% των διδυμων γεννιουνται προωρα κ κυριως στον 7ο :(:(:(

Μαρακι ειπα να κανω υπομονη κ σημερα κ αν συνεχισει απο αυριο γιατρο.Εμαθα κ για μια κοπελα που την επιασε γριππη και απο τον πολυ βηχα απεβαλε και γι αυτο τρομοκρατηθηκα!!

Συμπεθερα παρε την αδεια σου και ασε τις μετακινησεις...Ειναι ο,τι πιο επικινδυνο στην εγκυμοσυνη.Κι εμενα στο εξης θα με πηγαινοφερνουν,οδηγηση κομμενη!

Το ειδα το θεμα στην Μενεγακη,δεν μας ειπαν κ κατι που δε ξεραμε....

Εμεις σημερα θα φαμε ο,τι εχει μεινει στο ψυγειο για να αδειασει.Δλδη λιγο βραστο απο εχθες,φακες απο προχθες κ φασολακια...δε θυμαμαι απο ποτε!!! :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γιεληζ προσοχη στο δρομο...κ σε ολα τα κοριτσια που οδηγουν...εμεις μαρακι τρωμε οτι περισεψε απο χθες που φαγαμε στην μαμα μου,τα πηρα σε ταπερακι οποτε εχουμε φαγητο...λιγη τηγανια με λουκανικα,ρυζι κ πατατες φουρνου...μια σαλατουλα κ τυρακι κ την βγαλαμε κ σημερα.για αυριο τι μαγειρευουμε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νικολ μου δεν πέρασες λίγα... αλλά τουλάχιστον είναι το μωράκι σου καλά! Το γιατί πρέπει να φτάνουν τα πράγματα σε αδιέξο για να καταλάβουν ότι κάτι τρέχει πίστεψε είναι ένα θέμα που με βασανίζει και εμένα!

Μαράκι μου εγώ προσέχω το σκυλί δεν οδηγούσε προσεκτικά!! :lol::lol::lol:

Εμείς σήμερα θα φάμε κουτσομούρες και σαλάτα μπρόκολο!!

Χρύσα μου δεν το ήξερα αυτό για τις 38 εβδομάδες!! Σε ευχαριστώ!

Ιφιγένεια και εγώ στης Αλεξ/πολης γέννησα πρίν 10 μήνες αλλά είχε security όλη μέρα και δεν άφηναν κανέναν (εκτός απο τον συνοδό) μέσα στο δωμάτιο εκτός απο τις ώρες επισκεπτηρίου.

Και το πρωί μέχρι να περάσουν οι γιατροί έβγαζαν και τους συνοδούς έξω...

Συμπεθέρα τα κανόνισα και με την άδεια... θα έρθω αύριο μετά θα ξανάρθω την επόμενη Δευτέρα μέχρι την Πέμπτη και απο την Παρασκευή 1η Απριλίου σταματάω (πρώτα ο θεός!!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοφιτσα για τον βηχα φτιαξε ενα γιατροσοφι της πεθερας μου...εγω το κανω και στον μικρ και με σωνει...

προυποθεση ο βηχας να προερχετε απο ερεθησμενο λαιμο και οχι απο πνευμονια

Παρε 100 γραμμ μελη, 1 λεμονι κατα προτιμιση βιολογικο και οπωςσδηποτε ακερωτο και 6 σταγονες γλυκερινη- πουλανε στα φαρμαξεια

Παρε το λεμονι και τρηξε καλα τη φλουδα να παρεις το ξυσμα αλλα να ειναι κομματακια οχι πουρες, στηψε το υπολοιπο λεμονι μαζι με τα κομματακια του, βαλτο σε ενα κατσαρολακι να παρει μια βραση, μετα ανακατεψε το με το μελι και τη γλυκερινη να ανακατευτουν καλα.

Βαλτο στο ψυγειο και πινε 1 κοιταλια πρωη βραδυ θα σωθεις..

Καλα για διδυμα ισχυουν παντα διαφορετικα πραγματα..αφιστε που ολα τους ειναι κουτσικα οποτε θελει περισσοτερη προσοχη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια ευχαριστω για τις γνωμες.

Προσοχη ολες σας με την οδηγηση.

Εγω παω στη δουλεια με το λεωφορειο να σας πω την αληθεια, και ευτυχως ειναι γραμμη που δεν εχει κοσμο, δηλαδη 2-4 ατομα επιβατες. Και εντελως μονη μου πολλες φορες. Και δεν ειναι και μακρυα 3 στασεις. Οκ με βολευει προστοπαρον, οταν θα ειμαι με την κοιλια τουρλα δεν ξερω. Σημερα εντωμεταξυ την σκαλα ανεβηκα το πρωι και λαχανιασα :shock::shock: τι επαθα???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοφάκι μου μην αγχώνεσαι...πολλές εγκυμοσύνες με δίδυμα φτάνουν μέχρι τον 9ο. Αν συνεχίσει ο βήχας πήγαινε στο γιατρό πιο πολύ για να μην τρομάζεις κάθε φορά που θα βήχεις!!

Μαρουλίτα μου λίγη προσοχή τώρα δεν βλάπτει..Καλλιο να το παρακάνουμε στην ξάπλα παρά να πάθουν κάτι τα μωράκια μας.

Γιελιζ το ατιμο το μπροκολο πολύ μου λείπει αλλά προχθες που έστειλα τον άντρα μου δεν μου έφερε πάλι!!

Αλήθεια πείτε την τηγανιά πώς την κάνετε?

Εγώ μάλλον θα κάνω στραπατσάδα σήμερα..πιο πολύ για να φάω και αυγο που έχει πολλες μέρες να φάω. Το βράδυ σκέφτομαι να μαγειρέψω ή ψαρι φιλέτο στο φούρνο ή το κρεας που έχω στο ψυγείο και το ξέχασα :lol: Λέτε να έπαθε κάτι?? Το έφερε ο αντρας μου την Παρασκευή το βράδυ και το έχω στο ψυγείο, δεν το έβαλα κατάψυξη. Χαλάει ή να το πετάξω καλύτερα? Το περισσότερο το ειχαμε μαγειρέψει εκείνη τη στιγμή και μας έμεινε λίγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαράκι θα τον μαλλώσω τον άντρα σου που δεν σου φέρενι μπρόκολο!! Εμένα πάλι ο δικός μου δεν μου έφερε κουνουπίδι!!! :lol::lol::lol::lol:

Ιφιγένεια με ποιόν γιατρό γέννησες? Και τώρα πάλι εκεί θα γεννήσεις? Αλήθεια πότε έχεις ΠΗΤ? να σε βάλουμε και εσένα στη λίστα μας? θές? (Ανάκριση!!!) :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιελιζ κι εγώ θα τον μαλώσω!!! Πόσες φορές πια να του πω?? Μαλλον θα πω στην μαμα μου να μου στειλει να τελειώνει το θέμα!!! :lol::lol:

Γιελιζ και η Μελιτενια εγραψε πριν λιγες μέρες σε ποστ οτι θα κάνει κοριτσάκι..Αν θες χρωματισε την.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω την τηγανια αλλες φορες την κανω σκετη,αλλες με πιπεριες κ αλλες βαζω κ λιγο χυμο ντοματας.παντως σκετη γινεται νοστιμη αρκετα...με λιγο λαδι κ κρεμυδακι τα σοταρω μεχρι να ασπρισει το κρεας κ μετα ριχνω λευκο κρασι(να καλυφθει το κρεας)κ το αφηνω να βρασει με το κρασι του.που κ που το κοιταω μηπως θελει συμπληρωμα.οταν δω οτι εχει μαλακωσει το κρεας,αλατοπιπερωνω κ ριχνω μπολικη ριγανη.τωρα που το λες μαρακι καιρο εχουμε να φαμε στραπατσαδα κ εμεις.κ ειχα προχθες φρεσκα αυγα...το βαζω στο προγραμμα.για αυριο σκεφτηκα τον περηβοητο μουσακα να βαλω μπρος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia geia sas ksana epestrepsa...petaxthka mexri thn agora giati thn paraskeuh exoume ena arrabwna enos filou k den exw mplouza tis prokophs na foresw..k opws to perimena den marese tpt..thee mou!!!ti tha kanw?????????????oufffff tha skasw..

oso anafora thn odhghsh egw xrhsimopoiw to auto kathemera gia thn douleia kathws exw idiaitera alla k thn diadromh pros to frontosthrio..opote den ginete na to apofugw alla eutuxws 15 maiou stamataw..alla epeidh den diabasa ta prohgoumena giati anaferete thn odhghsh?

egw gia faghto thganizw mprizoles me patatoules k salata me agria xorta...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλήθεια η Melitenia πόσο καιρό έχει να φανεί εδώ????

Επίσης η Chrystalleni χάθηκε....

nai exeis dikio opws epishs k h zaxarenia ..mono na nai kala mwrw k tpt allo

egw thn thgania allote thn kanw sketh allote sotarw kremudi me manitaria alla k stis duo periptwseis bazw leuko krasaki

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μιχαέλα μου στείλε και λίγο μουσακά προς τα μέρη μου!!! :lol::lol:

Ναι Γιελιζ εχεις δικιο...την ειπαμε προχθες στο ποστ που έβγαλε να ερχεται κι αν θυμάμαι καλά ειπε πως δεν έχει ιντερνετ στο σπιτι...κατι τετοιο!

Η Χρυσταλλένη μάλλον θα φανεί σήμερα μετά τη δουλειά!

Πάντως βρε κοριτσια...η κοιλιά μου παραφούσκωσε!! Λες και είμαι στον 7ο κι όχι στον 5ο!! :shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα Μαράκι αν με δεις θα γελάς....είμαι σαν 6 μηνών.

βγάζω φωτο κάθε εβδομάδα τη κοιλίτσα κ την έχω σε όλα τα στάδια, στο ίδιο σημείο πάντα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!! Δυστυχώς πολλές έχουμε περάσει 1 ή και παραπάνω απώλειες. Σαφέστατα νιώθω υπερτυχερη που έχω την μικρούλα μου, ευχαριστώ συνεχώς την Παναγία που μου την έφερε στην αγκαλιά μου υγιέστατη!!  Για την απόφαση του δεύτερου παιδιού τόσο σύντομα, νομίζω δεν θα άντεχα να στρώσει και να μεγαλώσει η μπέμπα και μετά να ξαναμπώ σε όλη τη φάση του νεογέννητου... Ξενύχτια, θηλασμός, κολικοί, δόντια 😱😱😱. Και εκτός αυτού αν όλα πάνε καλά ο σύζυγος θα πάρει μετάθεση για νησί σε 1-2 χρόνια και εκεί δεν ξέρω πόσο εύκολο θα είναι να βρω καλό γυναικολόγο να με παρακολουθεί. Θα πρέπει να πηγαινοερχομαι Αθήνα και κυρίως για τον τοκετό. Και τρίτον δεν θέλω να στείλω την μικρούλα μου σχολείο από τώρα για να επιστρέψω στη δουλειά. Η εγκυμοσύνη αυτή (χωρίς να το έχω υπολογίσει ειλικρινά) έρχεται με άδεια κυοφορίας ακριβώς όταν τελειώσει το 9μηνο που βρίσκομαι τώρα. Αυτό θα με διευκολύνει πάρα πολύ να πω την αλήθεια. Αλλά ναι δόξα τω Θεώ συλλαμβάνουμε με την πρώτη προσπάθεια κάθε φορά 🙏🙏  
    • Εμένα ο ιδιώτης μου είπε ότι θα τον κάνουμε και αυτόν τον υπέρηχο. Θα δω τι θα μου πει μεθαύριο και η γιατρός του δημοσίου.  Επιτέλους θα την ξανά δω μετά απο 6 εβδομάδες τη μικρή μου!  Καλημέρα και καλό μήνα να έχουμε κορίτσια μου!!!
    • Εύχομαι ολα να πάνε καλά!! Και να περάσουν γρήγορα οι μέρες...  
    • Το Doppler το μετράει και ο γιατρός σε έναν απλό υπέρηχο βλέπει τα βασικά (όπως πχ μετράνε και την αυχενική σε απλό υπέρηχο ) ο εμβρυολογος που θα σε κάνει Doppler βλέπει πολύ πιο αναλυτικά τα πράγματα και παίρνει πιο ακριβές μετρησεις που είναι πιο αξιόπιστες ( όπως και στη αυχενική )  για αυτό λέω ότι κάποιοι γιατροί δεν την ζητάνε την Doppler γιατί έχουν εικόνα είδη από τον υπέρηχο που σου κάνουν αυτοί.. 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...