Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΑΡΕΣ @ ΜΑΝΑΡΙΑ ΟΚΤΩΒΡΙΑΝΑ 2009 Νο21


Recommended Posts

ειμαι εγω σοφη αλλα λεω να την πεσω..

σταρακια για ποτε λες;;

εεννοω το καλοκαιρι τι φορανε στην λικια που θα ειναι τα δικα μας;;

ξυπολητα η οχι;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 986
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σωσω για τωρα λεω,μεχρι Μαιο περιπου.Μετα θα φορανε πεδιλακια εξω γιατι μεσα στο σπιτι θα ειναι ξυποληταρια!

Λεω και'γω να την κανω σιγα σιγα.Καληνυχτα κορες και καλο ξημερωμα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχα πολυ με κανετε να γελαω ρε κοριτσια...

νανα με γεια τα δοντια..

κ εγω συμφωνω με τη χρυσουλα,αστον καμια φορα στην πεθερα,σας χρειαζεται κ εσας λιγος χρονος μονοι σας ως ζευγαρι βρε κοριτσι μου!!!!ξερω οτι δεν την εμπιστευεσαι....κ εγω!!!!!!

συμπεθερα!!κ εμενα δεν τρωει ψωμι.

οταν της φτιαξω κανενα μοσχαρακι η κοτοπουλο κ νιωσει το κομματακι στη γλωσσα μου τα φτυνει ολα!!

οπως καταλαβες σωστα συμπεθεριασαμε!!!!!ταιριαστο ζευγαρι θα ειναι!!!!!

εγω παντως τελειωσα με το αλεσμα..

κ αυριο κανονικα θα φαει μπακαλιαρο σκορδαλια στη μαμα μου..κ αμα της αρεσει!!!!

χαρα......θα του εκατσε μωρε βαρυ..μην αγχωνεσαι...

μμμμ νεα δοντακια μυριζομαι!!!!

αχ καλο κουραγιο ξερω τι μανικι ειναι!!!!

εμεις ακομα περιμενουμε τους κυνοδοντες!!!

σωσω στειλε κανα μπαμπα...

σοκαριστηκα με αυτο που ειπες για τον πατερα-τερας...

ρε παιδια πως την βρισκουν με τα μωρακια??ειλικρινα!!!!!!!

ζζζ ασε το παιδι να εκφραστει με οποιο χερι θελει καλε!!!!

ντομ σταματα να ονειρευεσαι φαγητα κ κατσε να ξεκουραστεις μαρη!!!!!

σοφακι!!!κ εμενα πριν λιγο κοιμηθηκε!!!!

μια συμβουλη:αν τρως ετσι ας τον πουλακι μου τον διαδρομο!!!!!! :P

φροσω τελευταια σε αφησα.....σε καλο σας πια,τι αλλο θα παθει αυτο το παιδι!!!!

για την ταυτοτητα πηγαινε να ρωτησεις στο πλησιεστερο τμημα..

μπορει να την εχουν βρει ηδη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalhm;era !!!

Ξυπολιτα με τρέλλα ! όλες οι νέες έρευνές απο Αγγλια λενε Ξυπολιτα ακόμα κ στην πλατυποδια (αν εχουν) βοηθαει !

Χτες βγηκα , γυρισα στις 7 το πρωι (η μανα κοιμηθηκε σπιτι μ , δεν εχει μετακ , ακομα)

σημερα σηκωθηκανε απο τις 10 κ τρεχανε στην παιδικη χαρα κ μετα 8α πανε κ απο την πεθ , βολτα κ 8α βερει κ μπακαλιαρο (με μπυρα το φτιαχνει) σκορδαλια !!! Τέλειο ???

γλωσσοκοπάνες , 1 μέρα αν δεν μπώ 43 σελίδες γράφετε ... α πα πααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρόνια Πολλά καλέ !!!!!!!!!!!!!!! σε όλες και στην Βαγκ μας !!!

Ρε Νιου κοπέλα μου , κανεις κάτι γκάλοπ βρε αδερφέ ...

Πας σε εναν γιατρό που υποτι8εται του χεις εμπιστοσυνη ... Δεν του χεις ? παρε δευτερη γνωμη γιατρού ;) Γκάλοπ κάνεις στο μάμμυ ??? ουτε η Μπεκατωρου τέτοιο πράμα , :blink: σορρυ κιολας που λεει κ η Σωσα...

Και αυτο το 8ελω να γεννησω στις 38 εβδομάδες ... :shock: ένα γερό ζήτα κ άσε ποτε 8α κρίνουν οι γιατροί βρε παιδακι μου ...

Παρε δέυτερη γνωμη ... ΟΧΙ ΑΠΟ ΔΩ ΜΕΣΑ !!! κα8ε περιπτωση ειναι μοναδική

ΑΥΤΑ :mrgreen:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

em poy na ta prolabeiw ola...paidi,peuera,mpakaliaro kai krasia...

το απογ θα παμε σε 1 φιλης μου το χωριο..και παιδια μαλλον πρεπει να βρουμε κοπελα..εστω και λιγςς ωες την εβδομαδα ...

αναλογα με τισ βαρδιες μου..

εχω 1 στο νου μου..και μαλιστα ειναι κοντα..οποτε επεδη μαλλον νυχτα θα την χρειζομαστε βολευει...

λεω εγω..

με μπυρα και γω εκανα 1 φορα τη σκορδαλια...

μιαμ μιαμ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

re paidia που μπορω να βρω εννοω στο ιντερνετ φυτικα καθαριστικα;;

ξερετε..νερο και ξυδι γιατα τζαμια και τετοια...

εχει κανενας κανενα καλο σαιτ;;

ειπα να το γυρισω στην ροστασια του περιβαλλοντος..

το κανει 1 γνωστη και πορωθηκα και γω..

οπως και καρπους για το πλυσιμο που εχω..δεν τους ςχω δοκιμασει αλλα μου ειπα νκαλα λογια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΑΓΚ ΤΡΕΛΟΒΑΓΚ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ !!!

Να σαι παντα καλα με τα παιδακια σου τα τρελοδιδυμακια σου!

Περαστικα στο Σπυράκο!

Σωσω τι καρπους για πλυσιμο λες;δεν καταλαβα τιποτα!

Τζούλια το πα στον αντρα μου την ερευνα για την ξυποληταρια γιατι με ειχε σκασει τόσους μηνες να φοραει το παιδι παπουτσια συνεχεια, να μην παθει πλατυποδια σαν εκεινον.Ουφ του το πα και βρηκα την υγεια μου!Ολο γκρινιαζε οταν τον ειχα με καλτσακια μεσα στο σπιτι!

Νανούκα μη μασας με τη Σωσω, επειδη με υπερασπιστηκες για τη γραφη μου, αμεσως να σου πεταξει καρφι ΄΄πόσα δοντια εχετε συνολικά;΄΄. :lol::lol::lol:

Και σιγα το δυσκολο να κανεις μπαμπα!Το πρωτο γλυκο που εφτιαξα αυτο ηταν!Μμμμ...ψαρωσαμε!

Αν θες να ξερεις κυρια μου χτες εφτιαξα ψωμι, κοτοπουλο με χυλοπιτες, σαλατα μαρουλι με σως ροκφορ και τουρτα ανανα! Χα !!! :lol::lol::lol:

Νανουκα οταν λες οτι ειστε και οι 2 αριστεροχειρες, γραφετε με το αριστερο;

Ειδες ο Ανθιμος;Δεξιος!Παραξενο ε;

Σοφη μεγια το κουρεμα και τον διαδρομο.Μα τι να χασεις πουλακι μου εσυ;Κοκκαλα;

Μαρακι η Νανουκα ειχε πει οτι δεν ειχε κανει στην ωορρηξια κι ομως εκανε τον αντρακλα!

Καλη η ερευνα της Τζουλιας αλλα δεν ειναι και κανονας!

Κι αν σου κατσει;;;

Χρυσουλα, Καλυψω, ΜαριαΖ φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιλια και στη Φροσω και στη Λατρεια!

Λατρεια μη σκας για τα 150γρ, θα τα παρει παλι γρηγορα!

Παιδια εμενα κοιμαται απο τις 6.30!

Τη γαμησα!

ξεθεωθηκε στη βολτα σημερα, δεν κοιμηθηκε μεσημερι, και κοιμαται και νηστικος παρακαλω, λιγο ψαρι εφαγε, ακόμα!

Προσπαθησα να τον ξυπνησω κανα δυο φορες αλλα κοιμαται βαθια!

Καλο μου πιτζαμα παρτυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ντομ,συμπεθερα ,μια χαρα σε βλεπω !!!!

ολα καλα με την πιεση?????

πολυ φαι λεμε ...ενα ανανα ,τουρτα θα το ηθελα πολυ!!!!!!!!!!!!!!!

αμα ξυπνησει ...δωσε γαλα αμεσως ! μπορει κ να κοιμηθει παλι ;)

εμεις παρελαση,η Μαρια μου με παραδοσιακα ....η Αγγελικη ηθελε να μπει μεσα στην παρελαση,ενας πανικος !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευτυχως ακομα ειστε στο 21.....

ευχαριστω πολυ ολες σας για τις ευχες σας!

ειμαι απαραδεκτη, το ξερω, αλλα το μονο που αντεχω να κανω τα βραδυα, τις πιο πολλες φορες περιμενοντας να γινει το φαγητο για την επομενη μερα, ειναι να αραζω στον καναπε και να με πιανει λιγο ο υπνος.....

διαβασα μονο τις 3 τελευταιες σελ...

τι επαθε η Φροσω;;;

συμπεθερα Μαρκερ και εσεις αρρωστα;;;

δεν εχω να μπω τοοοσο πολυ καιρο, αλλα ποτε προλαβαν η Νανα και το Μαρακι να μεινουν εγκυες σε κοριτσια;;;

ή δεν καταλαβα καλα...

Τζουλια συγκατοικεις με τη μαμα σου;;; ή μηπως με την πεθερα;;;

εμεις εκτος απο το οτι ο Σπυρακος εχει πυρετο απο χθες, απο τα λαιμα του και περιμενω ποτε θα ανεβασει και η Μαριαννα...

οσο για φαγητο...

τρωνε μονοι τους με τα χερια. η Μαριαννα κανονικα μπορει να τρωει για 1 ωρα! δε δεχεται να την ταϊσεις εκτος αν ζηλεψει κατι απο το πιατο μας.

ο Σ[υρος δεν πινει γαλα, ξεσκιζει τα γιαουρτια και τρωει λιγοτερο το μεσημερι μονος του. τα υπολοιπα τα πεταει στο χαλι!!!

για να τρωνε κρεας τους δινω μπιφτεκια. κοβω και κοτοκιμα μονη μου για να μην τρωνε μονο μοσχαρι. μεσα στα μπιφτεκια αλεθω και διαφορα λαχανικα για να τρωνε διαφορα. λεω να κανω και ψαρομπιφτεκια... με τα υλικα της ψαροσουπας.

αν μπορει καμια ας κανει καμια περιληψη μπας και μαθω τα νεα σας...

φιλια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελα ρε βαγκ..τι περιληψη..

της φορσως ταπ αιδια το ενα ο χροστ περναει ερυθρα μετα παο 1 εμβολιο..πριοριξ νομιζω..

η μανα της τζουλ μετακομιζει στην πολυκατ της..

η ντομ βγαζει χολη αν κανουν το μαρακι και η νανα κοριτσια...

και γω βγαζω χολη με την ντομ γιατι της την ειπα οτι γραφει κατεβατα..ην αγαπαω ομως..

ντομ αληθεια εκανες τοσα γλυκα;;

η νανα δε πληρωνται γιατι δεν ανανεωθηκε η συμβαση..

αλλα θα τα παρει μαζεμενα..μπας κια κανει και 5ο μπανιο..

η σοφη καλα..πηρε διαδρομο και εξασκειται για να χασει τα κοκαλα που λεει και η ντομ..

η χαρα καλα..εχασε ο μικρος 150 γρ και βαραει φρικες..

εγω αυριο ξεκιναω δουλεια..

η ζζζ καλα και αυτη..

η καλυψω περιεμενι απαντηση απο 1 δουλεια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α να χαθειτε ανεπροκοπες!

Περιμενω τοσες μερες να δω ποια θα γραψει περιληψη στη Σωσω!

Μια φορα ζητησε το κοριτσι, που τοσες και τοσες εχει γραψει!

και αντι να της γραψουμε εμεις, εγραψε εκεινη στη Βαγκ!

Φτου σας!Εγω εξαιρουμαι!Ειμαι γκαστρωμενη!

καλε!μην μπερδευεις τη Βαγκ!Δεν ειναι εγκυες το Μαρακι και η Νανουκα!

Απο το καλοκαιρι και μετα θελουν, και εχουν παραγγειλει κοριτσια!

Ακουσον ακουσον!

Κι εμεις παραγγειλαμε...αλλα ο πελαργος ηταν κουφος!ή κρητικος!(κοπέλα είπα, όχι κοπέλι :twisted: )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

έΓΡΑΦΑ ΜΙΑ ώρα....και τα έσβησε γκρρρρρρρρ

Βαγκ χρόνια πολλά!

Δεν τα ξαναγράφω όλα....

Μαρία ζ μπορεί να έρθουμε Νέα Μάκρη την Κυριακή.

Ο αντ. τον είχε όταν έκοψε το αυτί του, οπότε τί να μου φωνάξει;

Εμείς καλά. Ο Χρ. αναρρώνει, γλώσσα αρχίζει και κλείνει, αυτί οκ.

Πήγαμε σήμερα παρέλαση ο Φίλ. ενθουσιάστηκε.

Σωσώ τρελαίνομαι για μπαμπά.

Σόφη ελπίζω να κάνεις διάδρομο...

νιουμαμα εγώ τα δίδυμα τα γέννησα 38+ κι εσύ ένα και θα το γεννήσεις πρόωρα χωρίς λόγο :shock: .

Θέλεις δηλ. να το ταλαιπωρήσεις στη θερμοκοιτίδα;

Υπάρχουν και ενδονοσοκομειακά μικρόβια εκεί που είναι πολύ επικίνδυνα, πέρα της ταλαιπωρίας.

Εσύ αποφασίζεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βλέπω την Πετρουλάκη τώρα και σκυλιάζω :twisted: .

Μα πώς με 4 παιδιά είναι έτσι κορμάρα;

Ούτε μια ραγάδα, ένα ίχνος λίπους, μια χαλάρωση στην κοιλιά, στο στήθος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εξκιουζ μι...

ρε Φροσω εκτος απο τη γλωσσα εκοψε και το αυτι;;;; :shock:

και ο αλλος κολησε ερυθρα απο το εμβολιο;;;; :shock:

τι να πω!!!

δεν πατε σε κανεναν παπα να σας διαβασει καμια ευχη;;;

μα ολα μαζι στο κεφαλι σου;;;

και σενα ρε Νανα η συμβαση τελος της χρονιας δεν ειχε ληξει;;; τωρα σε ειπαν οτι δε θα πληρωνεσαι;;; το κουλο και αυτο... αρχισε και στην Κυπρο η κριση;;; να χεσω τον Κυριακο τον Στρος Καν να χεσω...

Τζουλια θα εχεις πεθερα στη γειτονια και μανα στην πολυκατοικια;;;;; βαλεριανα εχεις στο σπιτι ή θα ξεκινησεις απο τα πιο βαρια;;; :lol:

ξενυχτισσα εγινα σημερα...

να δουμε και αν ανεβασει παλι πυρετο μεσα στη νυχτα ο Σπυρακος....

καλα που δε δουλευω Σ/Κ... και ας μην παρω τα λεφτα του πενθημερου...

καληνυχτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Hello ladies

Χρονια πολλα Βαγκ οτι επιθυμεις και περαστικα στον Σπυρακο σου.Χαθηκες βρε κοπελια!Αντε αντε να μπαινεις πιο συχνα.

Ντομ οχι κοκαλα δεν θα χασω αλλα θελω να σφιξω καλε λιγο το ταλαιπωρο κορμι μου! :lol:

Αλεκα1 καμαρωσες το Μαρακι σου στην παρελαση ε?Κορδωθηκες σαν το παγωνι?Φανταζομαι :mrgreen:

Σωσω καλη επιστροφη στην δουλεια.

Φροσακι πως πατε με τα σπυρακια του Χριστοφορου?

Νιουμαμα εγω στην θεση σου θα αλλαζα γιατρο.Την μια σου τα λεει ετσι και την αλλη γιουβετσι.Μια θα γεννησουμε στις 38 και μια στις 36!Μα για ημερομηνια εκδρομης μιλαμε?ελεος!Δεν θα το συζητουσα καν!Δεν θελεις το παιδακι σου να ολοκληρωθει οσο περισσοτερο γινεται μεσα στην κοιλιτσα σου?Γιατι δεν αφηνουν την φυση να κανει την δουλεια της?

Σημερα βολταραμε και κατσαμε για καφε.Παρεα με φιλους που εχουν και ενα αγορακι 13 μηνων.Περιττο να σας πω πως μια ηπιαμε καφε με δοσεις ,το τι κυνηγητο εριξα δεν λεγεται!Ζωη να 'χει δεν καθεται στο κωλαρακι της!

Εβγαλα και φωτο θα σας στειλω στα μειλ σας και απο την σημερινη βολτα και απο το κομμωτηριο.

Α και το αλλο δεν σας το΄πα ο Δημ.Βγαινει παλι σκηνακια ασκηση για μια εβδομαδα.Καλο ε?Την αλλη Δευτερα.Κλαψ κλαψ παλι μονες θα μεινουμε!Ξερετε ποιος θα την πληρωσει ε?Ε ρε κατι γενικες που εχουνε να πεσουνε!Ολο το σπιτι θα γυρισω αναποδα!Μονο τους τοιχους δεν θα γκρεμισω!Ειπατε τιποτα?καπως πρεπει να περασω την ωρα μου.Ε! ερχεται και Πασχα μετα...καταλαβαινετε :mrgreen:

Παω να την πεσω κοριτσια μου .Πολλα ειπα παλι.Καλε Ζακυνθινια που εισαι???

Καλο βραδυ και καλο ξημερωμα κοριτσια μου.Τα φιλια μου σε ολες :x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:lol::lol::lol::lol: Bagk δεν παιζεσαι ρε ...

ε , λοιπον η μάνα ειναι τόσο πρόββατο που χαιρεται γιατι 8α ειναι στο σπιτι της κ δεν 8α μου ερχεται για επισκεψεις άλλα 8α πηγαινω όποτε 8έλω εγω ;););)

προχτες χρυση την εκανα να ρ8ει να κοιμη8ει για να βγω ''και τι 8ελω μεσα στο ζευγαρι εγω , δεν τα μπορω αυτα '' κ τετοια :D

η άλλη δεν εκπαιδευεται ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalημερα και απο μενα..δουλεια..πρωι νυχτα...

δε μου ειπατε που θα βρω οιολογικοσαιτ..

η ζζθα ξερει..

εβγαλα ερπη..απο το αγχος μου οτι θαξεκινησω δουλεια και τι θα κανω..

αν τακαταφερω εννοω..

καλε για πειτε μου τιμες με την ωρα σε κοπελα..

θα ερθει την κυριακη να μιλησουμε..οχι για πολλες..

αλλα για κουλες ωρες..

κατακ αιρους οχι παντα..

10 την υχτα ας πουμε με 3 τα ξημερωματα..δε θα κανει κατι στο παιδι απλα θα ειναι εκει..

ποσο λετε;;

εχεςι ξανα προσεξει παιδια..γνωστη ειναι..

χθες εκανα 1 διαρροια..με πειραξε μαλλον η κρρεμα γαλακτος..

φροσω να ειμασταν κοντα να σου εδινα ολο το τταψι..

ντομ κοιτα να ξεκουραστεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλέεεεεεεεεεεεεεεε που είστε????????? Τι μου κάνετε ? Καλημέρες ( :mrgreen::mrgreen: ) εγώ χάθηκα γιατί πλέκω!!!

Τι πλέκω ? Σας δείχνω ένα μικρό δείγμα!

IMG_2654.JPG

IMG_2655.JPG

Εχει πέσει πολύ δουλειά :P

Αχ Βάγκ πολύ κούραση ε? Τι να πω υπομονή!!! Ελπίζω να περασες καλά εχθές!!! Περαστικά και στο μικρό!

Φρόσωωωωωωωωωω τι ώρα θα έρθετε? Εγώ θα λείπω πρωί - μεσημέρι σίγουρα (θα πάμε στη μαμά ΜΟΥ :D:D:D:D ) απόγευμα όμως πιστεύω θα έχουμε γυρίσει!!! Να σου στείλω τηλ?

Αλέκα ωραίες στιγμές!!!! Να την καμαρώνεις πάντα!

Βρε Σόφι μια εβδομάδα ολο το δικό σου σπίτι θα κάνεις? Αν θες κερνάω καφέ/φαγητό/μπύρα για να περάσεις κι απο εδώ μια βολτίτσα (για καθάρισμα παιδί μου ε και μετά θα κάνουμε ρηλάξ :D:D )

Τζουλ σου ετοιμάζω κάτι για την πεθερούλα σου!!! Σύντομα επι της οθόνης :twisted:

Σωσώωωωωωωωωω δεν ξέρω που θα βρεις οικολογικά (φτου μου ) αλλά μπορώ να σου δώσω συνταγές να τα φτιάξεις μόνη σου :lol::lol::lol::lol::lol: εγώ γελάω όχι εσύ.....εσύ γράφε.....

Ξύλινα έπιπλα

• Φτιάξτε ένα διάλυμα από ένα φλιτζάνι ελαιόλαδο και μία κουταλιά λεμόνι και καθαρίστε τα έπιπλα. n Για να καθαρίσετε τους λεκέδες νερού στο ξύλινο τραπέζι, τρίψτε τους ελαφρά με λίγη οδοντόκρεμα.

Tζάκι

• Για να διώξετε τις μυρωδιές του τζακιού, ρίξτε μαγειρική σόδα σε ένα ρηχό σκεύος, βάλτε το μέσα στην εστία και αφήστε το όλη τη νύχτα.

• Για να καθαρίσετε τα τούβλα του τζακιού χρησιμοποιήστε ζεστή σαπουνάδα.

Xαλί

• Tο χαλί κοντά στο τζάκι μπορεί να έχει λεκέδες από κάρβουνο. Σε αυτή την περίπτωση, τρίψτε το με μια οδοντόβουρτσα για να φύγουν οι καμένες ίνες και η στάχτη.

• Aν έχει πέσει κερί, τοποθετήστε ένα χαρτί πάνω από το λεκέ και περάστε τον με ζεστό σίδερο.

• Aν υπάρχουν ζώα στο σπίτι, τα χαλιά πιθανώς να έχουν απορροφήσει δυσάρεστες οσμές. Bάλτε ανθρακική σόδα και αφήστε τη για αρκετές ώρες ή και όλη τη νύχτα. Tο πρωί περάστε το χαλί με την ηλεκτρική σκούπα.

Aσημικά

Aνακατέψτε ένα λίτρο πολύ ζεστό νερό, μία κουταλιά μαγειρική σόδα και μία κουταλιά αλάτι. Bάλτε το μείγμα σε μια λεκάνη όπου θα έχετε τοποθετήσει τα ασημένια αντικείμενα, αφήστε τα για μία ώρα καλυμμένα με αλουμινόχαρτο και μετά σκουπίστε τα και τρίψτε τα με μαλακό πανί.

Mπρούντζινα

Tρίψτε τα με σάλτσα Worchestershire (μπορείτε να τη βρείτε στα σουπερμάρκετ) και μετά ξεπλύντε τα.

Πατώματα

Για να καθαρίσετε τα πατώματα, χρησιμοποιήστε νερό και ξίδι.

Για πατώματα από βινύλιο, προσθέστε και ένα φλιτζάνι baby oil.

Για ξύλινα πατώματα, αναμείξτε ένα μέρος λάδι και ένα μέρος ξίδι και τρίψτε. Eιδικά για τα ξύλινα πατώματα, πρέπει να γνωρίζετε ότι τα υφάσματα από μικροΐνες παγιδεύουν τη σκόνη. Όταν δεν χρησιμοποιείτε την ηλεκτρική σκούπα, καθαρίστε τα πατώματα με μια σκούπα από αυτό το ύφασμα ή τυλίξτε γύρω της ένα τέτοιο πανί.

• Ποτέ μη ρίχνετε νερό σε ξύλινα πατώματα.

Kαθαριστικό με βότανα για τα πατώματα: Aυτή η συνταγή διώχνει αποτελεσματικά τις δυσάρεστες οσμές από το σπίτι. n 1/8 του φλιτζανιού υγρό σαπούνι

•1/4 του φλιτζανιού λευκό ξίδι ή χυμό λεμονιού n 1/2 φλιτζάνι αρωματικό τσάι βοτάνων, όπως μέντα. Aνακατεύετε όλα τα υλικά σε έναν κουβά, προσθέτετε νερό μέχρι να αφρίσει το μείγμα και σφουγγαρίζετε.

MΠΑΝΙΟ

Nιπτήρας, βρύσες

• Mην πετάτε τα ξεθυμασμένα αναψυκτικά τύπου κόλα. Aν γεμίσετε με αυτά το νιπτήρα και τα αφήσετε για μία ώρα, οι επίμονοι λεκέδες από άλατα θα διαλυθούν.

• Για να γυαλίσετε τις βρύσες, τρίψτε τις με μία λεμονόκουπα.

• Tο βράδυ τυλίξτε τις βρύσες με πανιά που έχουν μουλιάσει σε ξίδι. Tο πρωί οι λεκέδες από τα άλατα θα έχουν απομακρυνθεί.

• Tα εξαρτήματα από ανοξείδωτο ατσάλι θα γυαλίσουν αν τα περάσετε με ελαιόλαδο πάνω σε ένα μαλακό πανί.

• Για βουλωμένους νιπτήρες, ρίχνετε στην αποχέτευση

• 1/2 φλιτζάνι μαγειρική σόδα

• 1/2 φλιτζάνι λευκό ξίδι και κλείνετε την τάπα. Mη χρησιμοποιείτε αυτό το διάλυμα αν παράλληλα έχετε ρίξει και χημικά καθαριστικά.

Παράθυρα

• Για να καθαρίσετε τα τζάμια, ανακατέψτε 4 κουταλιές ξίδι σε 1 λίτρο νερό.

• Aν τα τζάμια είναι πολύ βρόμικα, δοκιμάστε το παρακάτω διάλυμα:

•1/4 του φλιτζανιού λευκό ξίδι n 1/2 κουταλάκι υγρό σαπούνι

• 2 φλιτζάνια νερό. Aνακατέψτε όλα τα υλικά σε ένα ψεκαστήρι και ανακινήστε καλά. Ψεκάστε και σκουπίστε. Mπορείτε να φτιάξετε αρκετή ποσότητα από το διάλυμα αυτό, ώστε να είναι διαθέσιμο σε πρώτη ζήτηση.

Πλακάκια

• Πριν τον καθαρισμό, ρίξτε άφθονο καυτό νερό με το τηλέφωνο του ντους. O ατμός θα διαλύσει τη βρομιά.

• Aν τα πλακάκια είναι πολύ βρόμικα, καθαρίστε τα με τέσσερα λίτρα νερό στα οποία θα έχετε ρίξει 3 κουταλιές ξίδι.

Mπανιέρα

• Για να ξεμπλοκάρετε την μπανιέρα από τις τρίχες που μαζεύονται στην τρύπα της αποχέτευσης, δοκιμάστε να την ψεκάζετε με αποτριχωτικό σπρέι. Aκούγεται παράξενο, αλλά λειτουργεί! Όταν έχει καθαρίσει η αποχέτευση, ρίξτε ένα φλιτζάνι λευκό ξίδι και καυτό νερό.

• Oι λεκέδες στην μπανιέρα φεύγουν με ένα διάλυμα που αποτελείται από ένα μέρος λευκό ξίδι και πέντε μέρη νερό.

• Kαθαρίζετε τα απομεινάρια σαπουνιού με σφουγγάρι που έχετε πρώτα βουτήξει σε λευκό ξίδι και μετά σε μαγειρική σόδα.

Φυσικό απορρυπαντικό

Aυτό το μείγμα είναι εξαιρετικό για να τρίψετε μπανιέρες, νιπτήρες, ντους, αλλά και φορμάικες.

• Aνακατεύετε 1/2 φλιτζάνι μαγειρική σόδα με υγρό σαπούνι, τόσο ώστε να φτιάξετε ένα πηχτό μείγμα σαν πάστα. Προαιρετικά, προσθέτετε 5-10 σταγόνες αιθέριο έλαιο λεβάντας, που έχει αντιβακτηριδιακές ιδιότητες. Pίχνετε μέρος του μείγματος σε σφουγγάρι, καθαρίζετε και ξεπλένετε. Κάθε φορά φτιάξτε μόνο όσο μείγμα σάς χρειάζεται.

Για τη μούχλα στην κουρτίνα του μπάνιου (ή όπου αλλού υπάρχει)

• 2 κουταλάκια αιθέριο έλαιο τεϊόδεντρου

• 2 φλιτζάνια νερό. Aνακατεύετε σε ψεκαστήρι, ανακινείτε καλά και ψεκάζετε όπου υπάρχει πρόβλημα. Mην ξεβγάλετε. H έντονη μυρωδιά θα φύγει σε μία μέρα. Tο αιθέριο έλαιο tea tree, που είναι ισχυρό μυκητοκτόνο, είναι ακριβό, αλλά το μείγμα θα κρατήσει μήνες, εκτός και αν υπάρχει μεγάλο πρόβλημα μούχλας στο σπίτι.

Λεκάνη

• Xρησιμοποιήστε βόρακα (από τα φαρμακεία), που καταπολεμά τα βακτήρια και τους λεκέδες και είναι φιλικός προς το περιβάλλον. O βόρακας υπάρχει σε σκόνη. Bάζετε λίγη σε ένα σφουγγάρι και τρίβετε την επιφάνεια.

• Kαλή δουλειά κάνουν οι ταμπλέτες για τεχνητές οδοντοστοιχίες. Pίξτε τέσσερις στη λεκάνη, αφήστε τις για μία ώρα και μετά τρίψτε με τη βούρτσα.

• Για καλύτερα αποτελέσματα, ακολουθήστε τη σειρά: καζανάκι, χερούλι, εξωτερικό μέρος λεκάνης, καπάκι, κάθισμα, εσωτερικό.

Oσμές

• Για να αρωματίσετε το μπάνιο, περάστε τη λάμπα (όταν είναι σβησμένη) με ένα βαμβάκι στο οποίο έχετε ρίξει μερικές σταγόνες αιθέριο έλαιο που σας αρέσει. Όταν ανάψετε το φως, η θερμότητα θα διασκορπίσει παντού το άρωμα.

KΟΥΖΙΝΑ

Ψυγείο

Aδειάζετε το ψυγείο από τα τρόφιμα. Σε ένα ψεκαστήρι αναμείξτε:

• 1 κουταλάκι βόρακα • 3 κουταλιές ξίδι • 2 φλιτζάνια ζεστό νερό. Ανακινήστε, ψεκάζετε και σκουπίζετε.

Πλακάκια

• Aν έχουν μαζέψει λίπη, τρίψτε τα με ξίδι ή λεμόνι.

• Tο περισσότερο λίπος μαζεύουν τα πλακάκια κοντά στην εστία. Bρέξτε και στύψτε ένα σφουγγάρι, ρίξτε του μαγειρική σόδα και τρίψτε.

• Για τους αρμούς, φτιάξτε ένα πηχτό μείγμα ξιδιού και μπέικιν πάουντερ ή ένα μείγμα μαγειρικής σόδας και λεμονιού, επίσης πηχτό. Tρίβετε με μια οδοντόβουρτσα, αφήνετε για δύο ώρες και ξεπλένετε.

Pάφια

Aδειάστε τα και πάρτε τα με το ειδικό εξάρτημα της ηλεκτρικής σκούπας τη σκόνη, τα ψίχουλα κλπ. Mετά, σκουπίστε τα με το μείγμα του βόρακα που χρησιμοποιήσατε για το ψυγείο.

Πάγκοι

Xρησιμοποιήστε αυτό το φυσικό γενικό καθαριστικό:

• 1/2 κουταλάκι υγρή σόδα (ανθρακικό νάτριο)

• 2 κουταλάκια βόρακα

• 1/2 κουταλάκι υγρό σαπούνι

• 2 φλιτζάνια καυτό νερό.

Aνακατεύετε τα υλικά σε ψεκαστήρι. Pίχνετε καυτό νερό, κλείνετε το καπάκι και ανακινείτε πολύ καλά. Mπορείτε να το χρησιμοποιήσετε για να καθαρίσετε τον πάγκο της κουζίνας ή το μπάνιο. Για σκληρούς λεκέδες, αφήστε το να ενεργήσει για λίγα λεπτά, πριν σκουπίσετε.

Πλύσιμο πιάτων

• Για να κάνετε το απορρυπαντικό των πιάτων να δουλέψει πιο σκληρά για εσάς, προσθέστε μία-δύο σταγόνες από αιθέριο έλαιο λεμονιού στο νερό με το οποίο πλένετε τα πιάτα.

• Kαθαρίστε τους λεκέδες στις πορσελάνες τρίβοντας με μαγειρική σόδα.

Φούρνος (ηλεκτρικός και μικροκυμάτων)

• Για δύσκολους λεκέδες στο φούρνο, χρησιμοποιήστε ένα διάλυμα από 2 κουταλιές υγρό σαπούνι και 2 κουταλάκια βόρακα σε ζεστό νερό.

• Για το φούρνο μικροκυμάτων, γεμίστε ένα κατάλληλο μεγάλο μπολ με ψιλοκομμένες φλούδες εσπεριδοειδών και ένα φλιτζάνι νερό. Aνάψτε το φούρνο και, αφού βράσει, βγάλτε το και καθαρίστε με ένα πανί.

Nεροχύτης, βρύση

• Όπως και στο μπάνιο.

KΡΕΒΑΤΟΚΑΜΑΡΑ

Oσμές

• Pίξτε λίγες σταγόνες αιθέριου ελαίου μέντας ή κανέλας σε βαμβακάκια τα οποία θα βάλετε σε ένα βαζάκι, το οποίο θα κλείσετε με αλουμινόχαρτο που θα έχετε τρυπήσει σε πολλά σημεία. Kρύψτε το πίσω από ένα έπιπλο, κατά προτίμηση κοντά σε πηγή θερμότητας, για να είναι η μυρωδιά πιο έντονη.

Kρεβάτι

• Aερίστε τα στρώματα των κρεβατιών, πασπαλίστε τα με μαγειρική σόδα για να απορροφηθεί η υγρασία και ύστερα περάστε τα με την ηλεκτρική σκούπα.

• Aν πλένετε τα μαξιλάρια σας στο πλυντήριο, προσθέστε μερικά μπαλάκια του τένις στο στέγνωμα. Aυτό θα τα βοηθήσει να παραμείνουν φουσκωτά.

Tοίχοι

• Kαθαρίζετε με σφουγγάρι που έχετε βρέξει με νερό και ξίδι.

• Aν υπάρχει μούχλα, καθαρίζετε με ξίδι και αλάτι σε ίσα μέρη. n Για μολυβιές στους τοίχους, χρησιμοποιήστε ψίχα ψωμιού ή λευκή γόμα

Και μπορείς να συμβουλευτείς κι αυτό εδώ http://www.essentialoils.gr/index.php?/ ... %BA%CE%AC/

Γιατί να τα πληρώσεις αφού έχεις τα υλικά στο σπίτι???????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρια ζ...προσκυναω..εισαι σουπερ!!!

να σια καλα..καλυφθηκα και με το παρπανω..

εγβω ειμαι δουλεια...

ρε παιδια ποναει το στομαχι να πω..πηρα κατι για το στομαχι αλλαδε μου εκανε τιποτα..εστειλα και εξετασεις..και χτυπαει και λιγο πισω..στα νεφρα..δε ξερω τι να πω..

το βραδυ θα παρω τισ εξετασεις...

εσεις που ειστε;;

μαρια πολυ ωραιοα αλλα απο το ειναι πλεγμενο;;

και τι ειναι πατωμα απο βινυλιο;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...