Μετάβαση σε περιεχόμενο

1η εξέταση σε γυναικολόγο


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια! Ενώ διαβάζω το φόρουμ εδώ και καιρό χωρίς να ήμουν έγκυος, ήρθε η ώρα να γράψω τώρα που πλέον είμαι!

Πήγα σε μια γυναικολόγο που μου σύστησαν μόλις ανακάλυψα πως είμαι έγκυος. Εκεί μου είπε να κάνουμε υπέρηχο για να εξακριβώσουμε την εγκυμοσύνη. Μέχρι εδώ όλα καλά. Πριν βάλει το μηχάνημα του υπέρηχου στον κόλπο με κάλυψε με ένα ύφασμα/πετσέτα. Έτσι δεν μπορούσα να δω καλά τι κάνει. Παρατήρησα όμως πως μου έβαλε κάτι σαν βαμβάκι στην αρχή και αυτό μετά το έσπρωχνε με το μηχάνημα του υπέρηχου.

Εκεί πιάσαμε την κουβέντα και μετά δεν ξέρω εάν έβγαλε αυτό που έβαλε, γιατί δεν μπορούσα να δω κιόλας.

Ξέρει καμία τι μπορεί να έκανε με το βαμβάκι (εάν όντως ήταν βαμβάκι); Υπάρχει κίνδυνος λέτε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!!!

Πραγματικα δεν ξερω τι να σου πω...Δεν βάζουν βαμβάκι πριν το μηχάνημα...

Μόνο ενα...προφυλακτικό ! :D Αλλα αυτό για λόγους υγιηνής...Εισαι σιγουρη πως

δεν είδες λάθος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι το εσπρωχνε με το δαχτυλο...Το θέμα είναι ότι θα άλλαξω γυναικολόγο και φαντάζομαι ότι αν έχει γίνει κάποιο λάθος θα φανεί στην επόμενη επίσκεψη...

Και κάτι άλλο,μπορείς να ακούς την καρδιά και στην 6 εβδομάδα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera nonen :D to onoma mou ime toula kai ime 24 ebdomadon egios :D otan katalaba oti ime egios ,piga ston ginekologo kai mou ipe oti imoun 6 ebdomadon egios :Dtin kardia tou morou mou ebale kai tin akousa apo ton proto iperixo :D oi iperixoi pou exo kani os tora ginontai os eksis bazi ena tzel tin kilia epano kai meta me auto pou krata o giatros to proxorai pano stin kilia kai blepi to moro :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγχαρητήρια Αλεξ Πολη!thanx για την απάντηση!Υπέρηχο πανω στην κοιλία από πότε κάνεις, εννοώ μετά τον 1 τρίμηνο?Είχες ενοχλήσεις στην αρχή?Εγώ είμαι κοντα στην 6 εβδομάδα και ευτυχώς δεν έχω ενοχλήσεις ακόμα, μόνο το στήθος που είναι πρησμένο και πονάει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

υπέρηχο από την κοιλιά κάνεις στην 9η βδομάδα.

το βαμβάκι δε μου έχει ξανατύχει...

μόνο το προφυλακτικό γνωρίζω κι εγώ...

καλή εγκυμοσύνη σου εύχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν σου εβαζε βαμβακι θα ειχες υπολειμματα στον κολπο, απλα θελω να ελπιζω οτι σου εβαλε προφυλακτικο, μπορεις να τη ρωτησεις παρολα αυτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

enoxlisis ixa to proto trimino me to stomaxi mou :D tora pleon ime kala :D o dikos mou giatros mou ekane iperixo pasno apo tin kilia apo tin proti episkepsi pou ekana kai mou ipe oti imoun 6 ebdomadon egios :) nonen ipomoni meta to proto trimino o ponos apo to stithos tha ipoxorisi :) euxome ola na sou pan opos ta thes :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Άλεξ Πόλη. Με λένε Δανάη και γέννησα πριν δύο εβδομάδες! Στην αρχή που είναι μικρή η εγκυμοσύνη σου κάνουν κολπικό υπέρηχο... και βάζουν προφυλακτικό! Δεν υπάρχει λόγος να σου βάλανε βαμβάκι... τι να πω.... Και εγώ από την 6η εβδομάδα είχα ακούσει καρδιά αλλά και πάλι δεν είναι απαραίτητο αλλες ακούνε από την 7η εβδομάδα. Ο γιατρός μου μου είχε πει ότι είναι φυσιολογικό οι πόνοι στο στήθος και στη λεκάνη, αν δεν πόναγα να φοβόμουνα.... Όλα θα πάνε καλά! Με το καλό κοριτσάκι!!!! Σε περιμένουμε στο κλαμπ!!! Χα Χα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βαμβακη;;;; σε κολπικο υπερυχο....;;;;..αδυνατον...

ισως να νομιζες οτι ηταν βαμβακι..θα το απερριπτε ο οργανισμος σου πιστευω ακομα και υπολειματα να εμεναν..

Βαζουν πανω αποστειρομενα "προφυλακτικο" για λογοςυ υγειηνης που ειπαν και τα κοριτσια..τιποτα αλλο..

οσο για το σπρωξημο...ειναι λογικο ειδικα αμα εχεις προβλημα ξηροτητας...

Τωρα για την καρδια..την ακους καπου μεταξυ 6ης και 7ης ευδομαδας..αναλογα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με κάλυψε με ένα ύφασμα/πετσέτα. Έτσι δεν μπορούσα να δω καλά τι κάνει. Παρατήρησα όμως πως μου έβαλε κάτι σαν βαμβάκι στην αρχή και αυτό μετά το έσπρωχνε με το μηχάνημα του υπέρηχου.

γιατί σε κάλυψε? :o:o:o:shock::shock::shock::shock: μου έκανε πολύ εντύπωση αυτό!!!! :shock::shock:

μήπως έβαλε κάτι σαν μπετονέτα για να πάρει δείγμα-υγρό και να εξετάσει τον κόλπο για τυχόν μικρόβια κ.λπ? επίσης σε εμένα έβαζε ένα μικρό χαρτάκι που αναλόγως το χρώμα (αν άλλαζε) έδειχνε αν υπάρχει μόλυνση στον κόλπο!!!

Καλή εγκυμοσύνη :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...