Μετάβαση σε περιεχόμενο

Για λιγο...


elmi

Recommended Posts

Γεια σας...

ειχα πολυ καιρο να μπω στο forum, αλλα ειμαι τα τελευταια 2 χρονια εντατικα στην προσπαθεια που ολες μας κανουμε.

Εχθες επιβεβαιωθηκε η πρωτη μου παλινδρομη...Και λεω η πρωτη, μου ερχεται τοσο φυσικα, ισως λογω του μεγαλου μου φοβου οτι μπορει να ακολουθησυν κι αλλες.

Εγινε μετα προσπαθεια με εξωσωματικη ICSI λογω σοβαρου προβληματος στο σπερμα. Ηταν η δευτερη εξωσωματικη, αλλα η πρωτη ολοκληρωμενη. Η προηγουμενη ειχε σταματησει στο σταδιο της ωοληψιας λογω κακης ποιοητητας ωαριων..

Τα καλα νεα για την εγκυμοσυνη ηρθαν στις 24/1. Μερικες μερες μετα ξεκινησε η παλινδρομηση. Λες και το ξερα, ημουν πολυ ανησυχη και επιφυλακτικη. Ειναι και ο χαρακτηρας μου τετοιος.

Τις ημερες ομως που ημουν εγκυος βιωσα πραγματικα ενα θαυμα. Το ηθελα τοσο πολυ και ...μου συνεβαινε..! Ειχα ολα τα συμπτωματα! Την ενιωθα, την καταλαβαινα πολυ εντονα την εγκυμοσυνη. Νομιζα οτι ημουν απο παντα εγκυος, οτι ειχα γεννηθει γι'αυτο, οτι ηταν η φυσικη μου κατασταση! Ειναι παραδοξο...παντα ανησυχουσα για το πως θα αντιδρουσα αν εμενα εγκυος γιατι ειμαι πολυ φοβιτσιαρα....

Πεντε μερες μετα αρχισα να μη νιωθω και τοσο...εγκυος! Δεν ηθελα να το πιστεψω! Το ενιωθα ομως! Η χοριακη μου ειχε ανεβει, αλλα στα κατωτατα φυσιολογικα ορια. Αρχισα να ανησυχω πολυ! Ολοι μου ελεγαν (και ο γιατρος μου) οτι ολα ειναι καλα και δεν χρειαζεται να ανησυχω...Τους ακουσα...ηρεμησα λιγο...επιβληθηκα στον εαυτο μου. Τρεις μερες μετα το ζητημα ειχε ληξει. Η χοριακη ανεβηκε ελαχιστα.

Ηταν απο αυτες τις μερες που...δεν ξερεις και δε σε νοιαζει, αν κανει κρυο ή αν βρεχει, αν ειναι μερα ή αν ειναι νυχτα ή αν εχει γινει πολεμος. Ολα ειναι αλλιως...ο κοσμος δεν σε χωραει...Κι ομως! Βαθια, πολυ βαθια μεσα μου ηλπιχα ακομα! Τρεις μερες μετα εσβησαν ολες οι ελπιδες...η χοριακη μειωθηκε...Ηταν πολυ νωρις...Αποξεση δεν χρειαζεται. Μονο υπομονη...ωσπου να φυγουν και οι τελευταιες υπονοιες συμπτωματων και η τελευταια αναμνηση της εγκυμοσυνης...

Και παμε παλι απ'την αρχη! Με περισσοτερες αγωνιες και φοβους, με περισσοτερη ανυπομονησια! Γιατι δεν μπορει! Δεν γινεται να μην το ξαναζησω! Αφου ειμαι φτιαγμενη γι'αυτο....οπως ολες μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elmi λυπάμαι πολύ...προσπάθησε να κάνεις υπομονή και θα αποκτήσεις το πολυπόθητο/α μωράκι/α

Να σε ρωτήσω κάτι? Σάκο είδατε ή μόνο άνοδο της χωριακής? Νομίζω ότι παλίνδρομη κύηση λέγεται η εγκυμοσύνη που έχει δημιουργηθεί ο σάκος (μετά την εμφύτευση) και έχει ανέβει αρκετά η χωριακή...Αλλιώς λέγεται βιοχημική...Σου το λέω καθώς είχα μια -μάλλον- βιοχημική πριν από 1 χρόνο όπου δεν είδαμε ποτέ σάκο παρα μόνο μια χωριακή 20...και από ότι έμαθα πρόσφατα μπορεί η άνοδός της να οφειλόταν και σε κάτι σαν κύστη (δεν θυμάμαι ακριβώς πώς λεγεται)...

απλώς στο λέω πληροφοριακά...

Μην το βάζεις κάτω!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλό κουράγιο κ δύναμη κ σ΄εσένα κ στο σύζυγο!Σου εύχομαι του χρόνου τέτοια εποχή να σφιχταγκιαλιάζεις το θαυματάκι σου!Μην απογοητεύεσαι κ ξαναπροσπαθησε!Η ιατρική πραγματικά κάνει θαύματα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Elmi, όλα θα πάνε καλά την επόμενη φορά, θα δεις.

Άλλωστε - όπως είπες κι εσύ - είσαι φτιαγμένη για αυτό.

Απλά σε κάποιες περιπτώσεις πρέπει να κοπιάζουμε περισσότερο...

Προσπάθησε την επόμενη φορά να είσαι λιγότερο αγχωμένη (το άγχος μόνο καλό δεν κάνει) και θα δεις ότι όλα θα πάνε καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λυπαμαι παρα πολυ :(

συμφωνω με τις προλαλήσασες..ΟΝΤΩΣ η ιατρικη κανει θαυματα, εχουμε ακουσει για πολυ σοβαρες περιπτωσεις υπογονιμοτητας!!! και ΟΝΤΩΣ αυτο που λεει η σαμανθα θα συνεβε,ι

ρωτα και το γιατρο σου βεβαια, δεν θεωρειται παλλινδρομη γιατι απλα δεν ανεβηκε η χοριακη αρα η κυηση ηταν βιοχημικη. Το ειχα παθει κι εγω στην 1η μου προσπαθεια εξωσωματικης και ο γιατρος το θεωρησε καλο σημαδι το οτι το σωμα μου αντεδρασε θετικα και οτι ''επιασε'' η διαδικασια!!! ;)

Εκεινη την στιγμη σκεφτηκα οτι με δουλευει αλλα ειχε δικιο!!!!

ΚΑλη επιτυχια την επομενη φορα και ΜΗΝ το βαζεις κατω!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η χοριακη ανεβηκε μεχρι 270 κοριτσια...Βιοχημικη ηταν που παλινδρομησε...Συγκεκριμενα βιοχημικη ονομαζεται η κυηση που δεν εχει φανει ακομα στον υπερηχο. Οταν φανει ονομαζεται πια κλινικη. Μεχρι περιπου 1000 τιμη χοριακης δεν φαινεται κατι στον υπερηχο. Οταν ομως η κυηση σταματα να αναπτυσσεται τοτε λεμε οτι παλινδρομει ειτε εχει, ειτε δεν εχει φανει στον υπερηχο ακομα. Με τιμη πανω απο 25 ειναι σιγουρα αρχη εγκυμοσυνης, δεν παιζει κατι αλλο...

Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλα την επόμενη φορά θα είναι πολύ καλύτερα!!! Τα σποράκια σου θα έρθουν κ θα μείνουν κ θα χαρείτε τα όμορφα φατσάκια τους! %%-

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κ τώρα που το σκέφτομαι κ είδα το μήνυμά μου, διαπιστώνω ότι *-:) "γλώσσα λανθάνουσα τ'αληθή λέγει" *-:) , συνεπώς να δεις που θα κάνετε διδυμάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η χοριακη ανεβηκε μεχρι 270 κοριτσια...Βιοχημικη ηταν που παλινδρομησε...Συγκεκριμενα βιοχημικη ονομαζεται η κυηση που δεν εχει φανει ακομα στον υπερηχο. Οταν φανει ονομαζεται πια κλινικη. Μεχρι περιπου 1000 τιμη χοριακης δεν φαινεται κατι στον υπερηχο. Οταν ομως η κυηση σταματα να αναπτυσσεται τοτε λεμε οτι παλινδρομει ειτε εχει, ειτε δεν εχει φανει στον υπερηχο ακομα. Με τιμη πανω απο 25 ειναι σιγουρα αρχη εγκυμοσυνης, δεν παιζει κατι αλλο...

Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια....

Ναι και εγώ αυτό γνωρίζω, ότι για να φανεί ο σάκος θα πρέπει να φτάσει η τιμή της χωριακής γύρω στο 1000...Σίγουρα με 270 ήταν αρχή εγκυμοσύνης η οποία δυστυχώς δεν προχώρησε αλλά φάνηκε ότι ο οργανισμός σου μπορεί να ανταποκριθεί και πραγματικά πιστεύω ότι την επόμενη φορά θα έχετε το πολυπόθητο αποτέλεσμα!!!!!!!!!!!!!!!!Εγώ σου έγραψα για την δική μου περίπτωση καθώς τότε ΚΑΝΕΝΑΣ γιατρός δεν επιβεβαίωσε εγκυμοσύνη και έμεινα και εγώ με την απορία του τι μπορεί να έγινε...

Σου εύχομαι ότι καλύτερο για το μέλλον :):):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κ τώρα που το σκέφτομαι κ είδα το μήνυμά μου, διαπιστώνω ότι *-:) "γλώσσα λανθάνουσα τ'αληθή λέγει" *-:) , συνεπώς να δεις που θα κάνετε διδυμάκια

Demie μου, συγκινηθηκα μονο που το ειδα αυτο γραμμενο...

Ειναι πολυ δυσκολο ομως να αφηνεις πισω σου τα ονειρα που εκανες για την εγκυμοσυνη που τελειωσε και να προχωρας μπροστα. Απλα δεν εχεις αλλη επιλογη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elmi συμφωνω με τα κοριτσια η ιατρικη εχει προχωρησει παρα πολυ,

και βοηθα πολλα ζευγαρια να αποκτησουν παιδακια,

και μεις με την 2η προσπαθεια αποκτησαμε την τσουπρα μας που την λατρευουμε,

τιποτα δεν μετρα μπροστα σε αυτα τα θαυματα ,τα παιδια

εχε πιστη και με την βοηθεια του Θεου και της Παναγιας ολα θα πάνε καλα

για ποτε θα κρατας το/τα παιδι/α σου αγκαλιτσα ουτε θα το καταλαβεις,εχε πιστη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kopela m lipame pragmatika gia tin katalixi tis egkimosinis s!

to eixa pathei k gw prin 2 xronia!

min anisixeis koritsi m!

na xeis pisti k na deis p poli sintoma tha xanameineis egkios kai tha pane ola mia xara!

sto euxomai pragmatika!

kali sinexeia kai kali anarrwsi koritsaki m!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ολα θα ερθουν..τωρα ξερεις οτι ησουν και εισαι ετοιμη να γινεις μανουλα..τωρα το ξερεις και τωρα ειναι που θα γινει πραγματικοτητα..δεν υπαρχει περιπτωση να μην το ζησεις..θα δεις..εδω θα ειμαστε και θα μας το ανακοινωνεις..καμια φορα δεν γινονται ολα με την πρωτη..ετοιμασου να το γευτεις και να το απολαυσεις γιατι ειναι πολυ κοντα.. :x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elmi mou,koritsi mou se niwthw apolyta!!!!prosfata biosa akribws to idio me ti moni diafora pws se emena to oneiro kratise ligo parapanw!!mporw na katalabw pws niwtheis k grafontas afto to mnm san na eimai kapoia apo tis kopeles pou mou egrafan tote gia na mou dwsoun kouragio!!!mou elegan tha perasei k oti o xronos einai o kalyteros giatros!!den mporousa na pistepsw pws tha erthei tetoia mera!k omws....twra bazw plwri gia ti triti prospatheia mou k eimai pio dinati apo pote!ta koritsia mou eipan:mia fora egkyos...panta egkyos!!!!!k to püistebw!einai poly kalo simadi pws emeines egkyos...i epomeni fora tha einai i tyxeri sou....sou efxomai na to kseperasete oso pio anodina ginetai k syntoma na ekplirwthoun ta oneira sas!!

sorry gia to megalo post k an se kourasa!!

oti xreiasteis.....eimai edw gia sena!!! ;);):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια σας ευχαριστω ολες πολυ για τη συμπαρασταση...ειναι κατι που χρειαζομαι και ξερω οτι μονο εσεις μπορειτε να καταλαβετε...

Δυστυχως δεν εχω συνελθει...

elmi mou,koritsi mou se niwthw apolyta!!!!prosfata biosa akribws to idio me ti moni diafora pws se emena to oneiro kratise ligo parapanw!!mporw na katalabw pws niwtheis k grafontas afto to mnm san na eimai kapoia apo tis kopeles pou mou egrafan tote gia na mou dwsoun kouragio!!!mou elegan tha perasei k oti o xronos einai o kalyteros giatros!!den mporousa na pistepsw pws tha erthei tetoia mera!k omws....twra bazw plwri gia ti triti prospatheia mou k eimai pio dinati apo pote!ta koritsia mou eipan:mia fora egkyos...panta egkyos!!!!!k to püistebw!einai poly kalo simadi pws emeines egkyos...i epomeni fora tha einai i tyxeri sou....sou efxomai na to kseperasete oso pio anodina ginetai k syntoma na ekplirwthoun ta oneira sas!!

sorry gia to megalo post k an se kourasa!!

oti xreiasteis.....eimai edw gia sena!!! ;);):)

Jannolino μου, ευχομαι, μεσα απο την καρδια μο,υ να πανε ολα καλα στην επομενη προσπαθεια σου...απο την αρχη εως το τελος και να κρατησεις στην αγκαλια σου το ή τα μωρακια σου!

Κι εγω ανυπομονω για την επομενη φορα...Ειμαι σιγουρη οτι οταν ερθει η ωρα θα ειμαι δυνατη και με πεισμα...αλλα...σκεφτομαι πραγματικα με τρομο το ενδεχομενη της αποτυχιας....

Στην πρωτη σου προσπαθεια τι ειχε συμβει;

Αυτο το μια φορα εγκυος, για παντα εγκυος το νιωθω συναισθηματικα πολυ...

Σ'ευχαριστω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elmi καλησπερα.Αλλη μια παθούσα βιοχημικης εγκυμοσυνης.Κι εμενα η χοριακη εφτασε μεχρι 297.Εζησα πολυ κοντα στο ονειρο και το βιωσα.....χαιδευα την κοιλια μου, το ενιωθα εκει,απιστευτο συναισθημα, αλλα τελειωσε νωρις, σιγουρα για καλο....η φυση προνοεί ευτυχως!!!Μαζεψε τα κομματια σου και προχωρα για την επομενη προσπαθεια με δυναμη, κουραγιο ,υπομονη και επιμονη....θα ερθει να το θυμασαι.Δεν υπαρχει γυναικα σημερα που να μην μπορει να γινει μανουλα!!Πολλα φιλια!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elmi καλησπερα.Αλλη μια παθούσα βιοχημικης εγκυμοσυνης.Κι εμενα η χοριακη εφτασε μεχρι 297.Εζησα πολυ κοντα στο ονειρο και το βιωσα.....χαιδευα την κοιλια μου, το ενιωθα εκει,απιστευτο συναισθημα, αλλα τελειωσε νωρις, σιγουρα για καλο....η φυση προνοεί ευτυχως!!!Μαζεψε τα κομματια σου και προχωρα για την επομενη προσπαθεια με δυναμη, κουραγιο ,υπομονη και επιμονη....θα ερθει να το θυμασαι.Δεν υπαρχει γυναικα σημερα που να μην μπορει να γινει μανουλα!!Πολλα φιλια!!! ;)

Απιστευτο συναισθημα...

Απλα, δεν συγκρινεται με κανενα αλλο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Jannolino μου, ευχομαι, μεσα απο την καρδια μο,υ να πανε ολα καλα στην επομενη προσπαθεια σου...απο την αρχη εως το τελος και να κρατησεις στην αγκαλια σου το ή τα μωρακια σου!

Κι εγω ανυπομονω για την επομενη φορα...Ειμαι σιγουρη οτι οταν ερθει η ωρα θα ειμαι δυνατη και με πεισμα...αλλα...σκεφτομαι πραγματικα με τρομο το ενδεχομενη της αποτυχιας....

Στην πρωτη σου προσπαθεια τι ειχε συμβει;

Αυτο το μια φορα εγκυος, για παντα εγκυος το νιωθω συναισθηματικα πολυ...

Σ'ευχαριστω...

se efxaristw poly koukla mou....ti prwti fora balame 2 embryakia alla telika tipota!!!den piasane!! :( ti defteri fora kaname 5 embryakia!balame ta 2 k katapsyksame ta 3!mas eipan pws eimai telika egyos k piga meta apo 10 meres...itan ena k ola itan mia xara!!!kati meres meta k prin apo to kanonismeno rantebou eixa kafe ygra!synexisa na perw progesteroni k na kourazomai oso ligotero ginotan giati douleba k olas :| anebasa 38 k kati pireto k tin methepomeni piga sto giatro k apla den eidame anaptiksi!!den kserw telika ti eftaikse!an itan tyxaio i an ekana itan apo to pyreto!i giatros mou eipe tyxaio gegonos :|:| opws k na exei na mi se kourazw!!!!thelw na eisai dynati k na to antimetwpiseis!kathe empodio gia kalo!!!egw skeftomoun pws isws argotera ginotan arrwsto k protimise na fygei twra :( mi mou stenaxwriesai......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

se efxaristw poly koukla mou....ti prwti fora balame 2 embryakia alla telika tipota!!!den piasane!! :( ti defteri fora kaname 5 embryakia!balame ta 2 k katapsyksame ta 3!mas eipan pws eimai telika egyos k piga meta apo 10 meres...itan ena k ola itan mia xara!!!kati meres meta k prin apo to kanonismeno rantebou eixa kafe ygra!synexisa na perw progesteroni k na kourazomai oso ligotero ginotan giati douleba k olas :| anebasa 38 k kati pireto k tin methepomeni piga sto giatro k apla den eidame anaptiksi!!den kserw telika ti eftaikse!an itan tyxaio i an ekana itan apo to pyreto!i giatros mou eipe tyxaio gegonos :|:| opws k na exei na mi se kourazw!!!!thelw na eisai dynati k na to antimetwpiseis!kathe empodio gia kalo!!!egw skeftomoun pws isws argotera ginotan arrwsto k protimise na fygei twra :( mi mou stenaxwriesai......

Jannolino μου, σου ευχομαι να πανε ολα καλα!!! Φανταζομαι τωρα θα προχωρησετε με αυτα που εχετε καταψυξει...

Κι εγω σκεφτομαι οτι αφου ηταν θεμα φυσικης επιλογης, τοτε καλυτερα...αλλα καμια φορα εχω την αμφιβολια και σκεφτομαι μηπως εκανα κατι εγω...Πχ κι εγω δεν σταματησα να δουλευω και η δουλεια μου εχει αρκετη ενταση και ανεβαινω και καποιες σκαλες καθημερινα. Καθε φορα που ειχα ενταση πονουσα. Βεβαια ο γιατρος απεκλεισε αυτο το ενδεχομενο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ax aftes tis skepseis ti exw mexri k twra egw!!!!!emeis axoume ena gyradiko k oooli ti kouzina tin ekana egw k fysika imoun k eksw!!!pantws kairou!!an k o antras mou olo mou elege katse na ksekourasteis....lathos mou men giati den kathomoun me to paramikro!!!na blepeis 10 atoma na perimenoun na fane k esy na kathesai???den einai efkolo!!alla oso to skeftomaste etsi mono xeiroterebei i katastasi...emeis twra ton allo mina (an ola pane kala)me ta katepsygmena!tha tous zitisw na mou baloun k ta 3 alla de kserw an tha to epitrepsoun :?

esy ti douleia kaneis??an theleis mou les etsi? :);):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...