Μετάβαση σε περιεχόμενο

ειναι ασχημο?????????....


katerina....!!!!

Recommended Posts

Κοντά στην παραλία τ’ Αφάντου και σε απόσταση διακοσίων μέτρων από τη θάλασσα βρίσκεται η εκκλησία της Παναγιάς της Καθολικής η οποία παρουσιάζει μεγάλο ιστορικό, αρχαιολογικό και θρησκευτικό ενδιαφέρον. Η εκκλησία κατά μία άποψη είναι του 10ου – 11ου αιώνα μ.Χ., ενώ κατά άλλη του 17ου αιώνα. Σύμφωνα με την παράδοση στο σημείο που βρίσκεται σήμερα η εκκλησία υπήρχε τον 3ο αιώνα π.Χ. ναός αφιερωμένος στη Θεά Δήμητρα. Ο ναός αυτός καταστράφηκε σε έναν από τους τρεις σεισμούς που κατάστρεψαν και άλλα μνημεία της Ρόδου, είτε στο σεισμό του 227-226 π.Χ. όταν καταστράφηκε και ο Κολοσσός της Ρόδου, είτε σε αυτό του 155 μ.Χ. ή στον σεισμό του 515 μ.Χ.

Τον 6ο αιώνα μ.Χ. και με τα υλικά του αρχαίου ναού κτίστηκε μια τρίκλιτη παλαιοχριστιανική εκκλησία Βασιλικού ρυθμού, η οποία καταστράφηκε από άγνωστη αιτία τον 8ο μ.Χ. αιώνα αλλά ξανακτίστηκε. Τον 10ο μ.Χ. αιώνα ο ναός καταστρέφεται ξανά, αλλά η πίστη και η ευλάβεια των κατοίκων, μα πιο πολύ η αγάπη προς την Παναγιά, τους ωθεί στην ανέγερση νέου ναού, ο οποίος σώζεται μέχρι σήμερα αφιερωμένος στην κοίμηση της Θεοτόκου. Η εκκλησία αυτή είναι πολύ μικρότερη από τους προηγούμενους ναούς και καταλαμβάνει μέρος μόνο του μεσαίου κλίτους του Ιερού του παλιού ναού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοντά στην παραλία τ’ Αφάντου και σε απόσταση διακοσίων μέτρων από τη θάλασσα βρίσκεται η εκκλησία της Παναγιάς της Καθολικής η οποία παρουσιάζει μεγάλο ιστορικό, αρχαιολογικό και θρησκευτικό ενδιαφέρον. Η εκκλησία κατά μία άποψη είναι του 10ου – 11ου αιώνα μ.Χ., ενώ κατά άλλη του 17ου αιώνα. Σύμφωνα με την παράδοση στο σημείο που βρίσκεται σήμερα η εκκλησία υπήρχε τον 3ο αιώνα π.Χ. ναός αφιερωμένος στη Θεά Δήμητρα. Ο ναός αυτός καταστράφηκε σε έναν από τους τρεις σεισμούς που κατάστρεψαν και άλλα μνημεία της Ρόδου, είτε στο σεισμό του 227-226 π.Χ. όταν καταστράφηκε και ο Κολοσσός της Ρόδου, είτε σε αυτό του 155 μ.Χ. ή στον σεισμό του 515 μ.Χ.

Τον 6ο αιώνα μ.Χ. και με τα υλικά του αρχαίου ναού κτίστηκε μια τρίκλιτη παλαιοχριστιανική εκκλησία Βασιλικού ρυθμού, η οποία καταστράφηκε από άγνωστη αιτία τον 8ο μ.Χ. αιώνα αλλά ξανακτίστηκε. Τον 10ο μ.Χ. αιώνα ο ναός καταστρέφεται ξανά, αλλά η πίστη και η ευλάβεια των κατοίκων, μα πιο πολύ η αγάπη προς την Παναγιά, τους ωθεί στην ανέγερση νέου ναού, ο οποίος σώζεται μέχρι σήμερα αφιερωμένος στην κοίμηση της Θεοτόκου. Η εκκλησία αυτή είναι πολύ μικρότερη από τους προηγούμενους ναούς και καταλαμβάνει μέρος μόνο του μεσαίου κλίτους του Ιερού του παλιού ναού.

Ω Παναγιά Καθολική, με τα 'κατό καντήλια,

Φύλαε την αγάπη μου, να σου τα κάμω χίλια.

Ω Παναγιά Καθολική, με τα' ασημένιο χέρι,

Εφέτος ήρτα μοναχός, του χρόνου με το ταίρι

Ω Παναγιά Καθολική και Παναγιά Λεούσα

Την κόρη, όπου αγαπώ, να μου την ευλογούσαν.

Τόσην αγάπη και σεβασμό τρέφουν στην Παναγιά την Καθολική οι μητέρες προπάντων, ώστε τα παιδιά των πολλές φορές τα φέρνουν και τα βαφτίζουν στην Κρεμαστή και τους βγάζουν το όνομα Καθολική, όταν είναι κορίτσια.

Την Παναγιά την Καθολική οι χωρικοί της Κρεμαστής την προσαγορεύουν «Μαυρομμάτα» από τα κατάμαυρα μάτια, που έχει η εικόνα. Και τους ακούεις πολλές φορές να λέγουν « ας είναι καλά η Μαυρομμάτα μας».

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κατερινα μου πουλυ ωραια αυτα που εβλαες εδω!!!εμενα δεν μ'αρεσει το κικη να πω την αληθεια!!!!κ γνωμη μου ειναι οπως προειπα να την βγαλετε καθολικη κ να την φωναζετε ετσι!!!ειναι πολυ ξεχωριστο!!!τωρα αν δεν μπορεις να την φωναζεις ετσι,λεγε την με υποκοριστικο,αλλα κ παλι χαλαει η ουσια του ονοματος!!!κ δεν θ'ακουγεται κ ακριβως της μαμας σου αν τη φωναζετε με υποκοριστικο!!!εγω δεν θα το αλλαζα κ δεν θα μπορουσα να το πω κ στη μαμα μου,που οπως λες η δικη σου περιμενε πως κ πως το εγγονακι κδ εν εχει κ κανεναν αλλον να βγαλει το ονομα της!!κριμα ειναι..θα στεναχωρηθει!!ειναι ομορφο να εχει ενα τοσο ξεχωριστο ονομα!!δεν εξρω..η αποφαση ειναι δικη σας,αλλα απ'οτι καταλαβα δεν σου παει η καρδια να το αλλαξεις,ουτε να βγαλεις αλλο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφού ρωτάς αν είναι άσχημο, να πω ότι εμένα δε μου αρέσει και πολύ.

Αλλά τώρα νομίζω είναι πολύ αργά να αλλάξετε γνώμη, γιατί ήδη όχι μόνο το υποσχεθήκατε στη μάνα σου, αλλά τη φωνάζετε κιόλας έτσι, επικυρώνοντας την ονοματοδοσία.

Ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες για την Παναγία την Καθολική. Γενικά υπάρχει η συνήθεια να δίνεται για κύριο όνομα κάποιο παράνομα της Παναγίας ή κάποιου άλλου αγίου/αγίας, κάτι που δεν μπορώ να πω ότι μου αρέσει ιδιαίτερα. Π.χ. μια φίλη μου έταξε την κόρη της στην Παναγία τη Θεονύμφη και την έβγαλε Θεονύμφη, ενώ η Παναγία είναι μία και ονομάζεται Μαρία. Η δική σου περίπτωση είναι, βέβαια, διαφορετική, αφού πρόκειται για το όνομα της μάνας σου.

Αφού, όμως, όπως λες το όνομα είναι σχετικά συνηθισμένο στη Ρόδο, τότε δε νομίζω ότι θα υπάρχει φόβος για καζούρα στο σχολείο ή να σας καταριέται η κόρη σας όταν μεγαλώσει για το όνομα που της δώσατε! :P

Θα συμφωνήσω κι εγώ με την Αντριάνα ότι το υποκοριστικό χαλάει την ουσία του ονόματος. Το Κική έτσι κι αλλιώς δε μ' αρέσει γιατί έτσι φωνάζουν την πεθερά μου. :P

Αν δε σου αρέσει το όνομα Καθολική θα έπρεπε να φροντίσεις πριν καν γεννήσεις να ξεκαθαρίσεις το θέμα το ονόματος. Τώρα νομίζω είναι αργά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και γιατι μωρε να το παρεις πισω???ειναι τοσο ομορφο ονομα το καθολικη και δε θα ειχα κανενα προβλημα να με φωναζουν ετσι...νομιζω πως δεν πρεπει να αθετησεις την υποσχεση που εδωσες στην μαμα σου που στο κατω κατω της γραφης δεν στο ζητησε εκεινη μονη σου της το υποσχεθηκες και αν παλι δε σαρεσει φωναζε την αλικη που προτεινε και καποια κοπελα αν και εγω στο ξαναλεω μαρεσει πολυ το καθολικη... :D:D:D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικα καταληξαμε....θα την λεμε Καθολικη.....ο αντρας μου με επιασε με το καλο :) εκτος του οτι του αρεσει πολυ και το ειχαμε πει απο την πρωτη μερα που εμεινα εγκυος....ειναι ενα ονομα της παναγιτσας μας....εδω στην Ροδο τον 15υγουστο γινετε το μεγαλυτερο πανυγηρι στην μεγαλη εκκλησια της κρεμαστης....ερχονται απο παντου για να προσκυνησουνε....οταν ημουνα εγκυος και περνουσαμε απο εκει παρακαλουσα την παναγιτσα να μου την εχει καλα και να παει καλα η γεννα μου γιατι φοβομουνα πολυ...στο σχολειο δεν νομιζω να κοροιδευουνε ξερω πολλες που της λενε καθολικη και ειναι και περηφανες γιαυτο!! το ονομα της παναγιτσας.....και στην τελικη δεν κανει το ονομα τον ανθρωπο ετσι δεν ειναι????

Στο 2ο παντως δεν το ταζω σε κανενα θα το βγαλουμε οπως μας αρεσει εμας :D ας παρει το ονομα της μανουλας μου ....ετσι κ αλλιως ολοι καθολικη την φωναζουνε!!....θα παμε μετα να αναψουμε και κερακι ... :)

Καθολικουλα λοιπον....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια χαρά είναι το όνομα Καθολική

και μένα μ'αρέσει

όποιο όνομα και αν είχε η μανούλα μου θα μου άρεσε

τη μικρή μας τη βαφτίσαμε Αφένδρα (στη μαμά μου) το έχεις ξανακούσει??

Στην αρχή είπαμε να τη φωνάζουμε Φαίδρα αλλά εμένα δε μου βγαίνει και πολύ

οπότε τη λέω Αφενδρούλι χαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα μπορουσες να το βγαλεις 2ο ονομα το Καθολικη και να βγαλεις σαν πρωτο ενα πιο ωραιο. Συγγνωμη που θα πω την αποψη μου, αλλα νομιζω οτι δεν ειναι ωραιο ονομα. Και θα σου πω και κατι προσωπικο... Εμενα μου εχουν δωσει ενα ονομα το οποιο ειναι γνωστο στο νησι απ οπου καταγομαι, αλλα στην Αθηνα δεν ειναι και τοσο γνωστο. Ετσι απο μικρο παιδι ντρεπομουν για το ονομα μου, γιατι φαινοταν περιεργο σε ολα τα παιδακια. Ακομη και στο Πανεπιστημιο, οταν πηρα πτυχιο,παλι ντρεπομουν για το ονομα μου αντι να χαρω τη στιγμη. Μη το κανετε αυτο στα παιδια σας... Εσας μπορει να σας αρεσει το ονομα, αλλα να σκεφτεστε πως θα νοιωθουν αυτα στο σχολειο, στις παρεες....

Συγγνωμη και παλι, αλλα θυμηθηκα την παιδικη μου ηλικια και ενοιωσα την αναγκη να το μοιραστω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γιουπιιιιιιιι!!!!!!!με το καλο η βαφτιση της καθολικουλας σας!!αχ!πολυ μ'αρεσει!!!!χαιρομαι πολυ που πηρατε αυτη την αποφαση!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γειά σου Κατερινάκι ! και να σας ζήσει η κουκλίτσα !

και γω χαίρομαι που ειδες καλυτερα το ονομα της μαμάς σου ! νομίζω ειναι ομορφο και πρωτότυπο ονομα ! και... πραγματικά δεν βλέπω λόγο να το κοροϊδέψει κανείς !

να την χαίρεστε λοιπόν και με το καλό τα βαφτίσια !!!

(να σου πω και να γελάσεις λίγο... την μητέρα μου την λένε Χάιδω και την πεθερά μου Μαλάμω... ευτυχώς εμείς τελος Μάρτη θα κάνουμε ...ΑΓΟΡΑΚΙ !! χιχιχιχιχι !!! φιλιά!!!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχ :D:D:D:D:D:D:D:D:D

ενα σου λεω τον πεθερο μου τον λενε Μοσχο......

οποτε 1000000 φορες που εκανα κοριτσακι και την λενε Καθολικη :)

και ξεκαθαρισαμε απο τωρα οτι στο 2ο οτι και να ειναι θα βγαλουμε ουδετερο ονομα!!! Μαλαμω εχω ακουσει....Χαιδω ποτε!! :) με το καλο το πριγκιποπουλο σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εμενα ασχημο μου φαινεται εγω μπορει να το εβγαζα αλλα θα το φωναζα ιολη μονο αυτο μου ερχεται απο το καθολικη οποτε και το ονομα περνει και μπορει να το λεει χωρις να την κοιτανε περιεργα στην εφηβεια κυριως που εχουνε μια υπερβολη τα παιδια οτι και να αποφασισεις ευχομαι να ειναι γερο και τυχερο το μωρο σου αυτο εχει σημασια! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μα γιατι να την κοιτανε περιεργα???δεν την λενε και ευλαμπια ελεος!!!.....

ειναι ονομα παναγιτσας....και παρα πολυ συνιθησμενο εδω στη Ροδο....εχει 2 εκκλησακια και μια απο τις μεγαλυτερες!!!!

τελικα μαλλον δεν επρεπε να ανοιξω το θεμα :cry: .......ετσι κ αλλιως δεν μπορω να το αλλαξω και την αγαπαμε και εγω και ολοι μας οπως και να την λενε!!!!! ...και οποιος θα σκευτει να κοροιδεψει θα ειναι μαλλον κομπλεξικος.....οσες ξερω δεν της εχουν κοροιδεψει ποτε!!!....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katerina mou dn exw topothetithei mexri twra sto thema alla to parakolouthw!!!

tha sou elega k egw na baleis to onoma tis manoulas sou!!!einai ksexwristo k ta alla paidakia tha ti zileboun gt tha einai monadiki :)

sto thema koroidias ola ksekinane apo to spiti!pws einai megalwmena ta paidia!egw megalwsa se ena xwrioudaki k sto paidiko stathmo pou itan k to filaraki mou mazi to opoio sto ena xeri dn exei daxtyla...exei mono pente "balitses" pote kanenas de to koroidepse isa isa pou tsakwnomastan poios tha prwtopaiksei mazi tou... :lol:

gia na epistrepsw...na to baleis k na to fwnazeis etsi opws einai...opws exeis pei sti rodo einai akousto onoma!opote to koritsi sou dn nomizw na exei problima!!!!na ti xairesai ti mpempoula sou....sorry an kourasa!!!! :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κατερινα μου να μαι παλι!!ειδα το εμοτικον που στεναχωριεται κ ειπα να ξαναγραψω!!!μην βλεπω τετοια εμοτικον!! :P καθολικουλα να τη βγαλεις κ τελειωσε!!!κανεις μα κανεις δεν θα την κοροιδεψει!οπως κ να την εβγαζες δηλαδη οποιος κ να την κοροιδευε θα ειχε τετοια ανατροφη απ'το σπιτι του!!δεν θα εφταιγε το ονομα!!ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ Η ΤΙΜΗ ΤΗΣ ΚΟΡΟΥΛΑΣ ΣΟΥ ΝΑ ΤΗΝ ΛΕΝΕ ΚΑΘΟΛΙΚΗ ΣΑΝ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΑΣ!μην κανεις ασχημες σκεψεις!!σημασια παντα εχει ο ανθρωπος,ο χαρακτηρας του κ η ψυχη του!!

κ η μαμα σου θα χαρει κ ομορφο ονομα ειναι κ ειναι κ της παναγιας κ ηδη της ταιριαζει!!την βλεπω στην φωτο κ ειναι σαν να την ξερω ηδη κ την φωναζω καθολικουλα!!!!οποτε το λεω μου βγαινει μια γλυκα!!ασχετο!!! :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστω jannolino Και κυριως την manoyla3 :D:D:D:D:D χθες δεν εκλεισα ματι απο τις σκεψεις αλλα τελικα δεν αξιζε τον κοπο...

Καθολικουλα λοιπον.....εγω δεν το βρισκω ονομα για κοροιδεια παντως ....

κσι το μωρο μου θα το υποστιριξει μια χαρα!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτα, αν πιστευεις οτι θα μεινει στη Ροδο μεχρι τα γεραματα, οκ.

Εγω ειπα την αποψη του τι θα γινει εαν ερθει στην Αθηνα...

Και δεν ειναι απαραιτητο να την κοροιδευουν για να νοιωθει ασχημα. Εμενα δε με κορόιδεψε κανεις, αλλα εγω ενοιωθα παντα ασχημα γιατι δε μ αρεσει το ονομα μου...

Παρολο που οι αλλοι μου λενε οτι ειναι ωραιο...

Και αυτο που λες σε εμενα αρεσει. Αλλα στο παιδι θα αρεσει; Αν πιστευεις οτι θα της αρεσει, βγαλε το!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

κατερινακι που εισαι κ στο παρεακι μας,τι ειναι αυτα που ακουω!!!

πρωτον,οταν ανεφερες το ονομα καθολικη το ξερεις οτι εγω προσωπικα ψαρωσα κ το θεωρησα πολυ αξιολογη επιλογη,κ ειπα μπραβο της που δε θα δωσουν αλλο ενα συνηθισμενο κ βαρετο ονομα.το θεωρησα πολυ elegant.οπως κ ναχει η ουσια του ονοματος ειναι να παραδειγματιζομαστε εφορου ζωης αποτον αγιο μας κ να τον εχουμε προστατη σε καθε επικληση.δεν ειναι για το κοσμο.

κ νιωθω ασχημα που το σκεφτεσαι κιολας,τι θα μπορουσε να πει η καθε κλωσσα στο σχολειο.

κατερινακι ειναι υπεροχη επιλογη κ η ΠΑΝΑΓΙΑ θα στο προστατευει!!!!φιλακια,τα λεμε στα μπεμπακια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...