Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μετά τους υπερήχους έρχονται τα… έμβρυα μοντέλα


lena

Recommended Posts

Οι υπέρηχοι, που μπορούν να "δουν" το έμβρυο μιας γυναίκας,

χαιρετίστηκαν ως μεγάλη ανακάλυψη. Σύντομα ωστόσο θα φαντάζουν

ξεπερασμένοι, καθώς μια νέα καινοτομία πάει ένα βήμα παραπέρα από τους

υπερήχους επιτρέποντας στις έγκυες γυναίκες να κρατάνε στα χέρια τους,

πριν καν γεννήσουν, το ίδιο το έμβρυό τους σε μορφή

κούκλας-προπλάσματος, στις αληθινές του διαστάσεις.

*** Κλικ εδώ για να διαβάστε ολόκληρο το άρθρο... ***

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα παλι μ αρεσει η ιδεα.. παντα ειχα τετοιου ειδους αποριες

ηθελα να παω και στην εκθεση bodies που ειχε ανθρωπινα εμβρυα σε βαζα απο ολα τα σταδια αλλα με απετρεψαν με την λογικη οτι επειδη ημουν εγκυος τοτε να μην σαλταριζα...

παντως δε θα λεγα κατευθειαν οχι για να πω την αληθεια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάλλον θέλουν να οικειοποιήσουν την μαμά με το έμβρυο.Χμμμ...Κάτι τέτοιο που λογικά θα έχει θετική επίδραση στην ψυχολογία της εγκύου.

Και σίγουρα βοηθάει για να κατανοούν οι μέλλουσες μητέρες την ανάπτυξη και το μέγεθος του εμβρύου.

Σίγουρα δεν είναι και απο τις χρησιμότερες ανακαλύψεις αλλά εγώ θα ήθελα να το βιώσω.Μου αρέσει σαν ιδέα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΙΣΩΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΓΙΝΟΥΜΕ ΠΙΟ ΥΠΕΥΘΗΝΕΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΄Σ'ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΑΜΕ ΜΕΣΑ ΜΑΣ! ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΠΝΙΖΟΥΝ ΟΙ ΕΓΚΥΕΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ! ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΕ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΑΣ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ! ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΖΩΝΤΑΝΟ! ΕΞΑΛΟΥ, ΤΑ ΚΡΑΤΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΣΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ! ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΣΑΝ ΙΔΕΑ ΠΟΛΥ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άσε, καντινου, είναι κάποιες που δεν καταλαβαίνουν τίποτα όσον αφορά στο κάπνισμα. Δε νομίζω οι έγκυες που καπνίζουν να σταματάνε το τσιγάρο όταν γεννηθεί το παιδί. Η πρώτη συννυφάδα μου δεν κάπνιζε, αλλά κάπνιζαν όλοι μες στα μούτρα της, ενώ ήταν έγκυος, κι όταν γεννήθηκε το παιδί, απλά το συνέχισαν και φυσούσαν τον καπνό στο παιδί. Τώρα ο κουνιάδος μου ξαναπαντρεύτηκε, κι όταν η δεύτερη γυναίκα του ήταν έγκυος το σκηνικό επαναλήφθηκε, μόνο που αυτή τη φορά, κάπνιζε κι αυτή... Οπότε, σιγά μην ίδρωνε τ' αφτί τους αν είχαν ένα εκμαγείο του μωρού...

Σίγουρα τα έμβρυα μοντέλα θα βοηθήσουν στην εξοικείωση της εγκύου με το μωρό, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι νόημα έχει να γίνει αυτό μερικούς μήνες νωρίτερα ή αργότερα. Βέβαια, όταν και αν μείνω έγκυος, ίσως αλλάξω γνώμη... B)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να γίνω μαμά! ,όταν είσαι σε κατάσταση εγκυνοσύνης και λοχείας είσαι πολύ πιο ευαίσθητη.Ίσως τότε να βοηθάει.

Αλλά και εγώ το κάπνισμα σε περίοδο εγκυμοσύνης και θηλασμού το θεωρώ μεγάλη ανευθυνότητα :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να γίνω μαμά! έγραψε:

Άσε, καντινου, είναι κάποιες που δεν καταλαβαίνουν τίποτα όσον αφορά στο κάπνισμα. Δε νομίζω οι έγκυες που καπνίζουν να σταματάνε το τσιγάρο όταν γεννηθεί το παιδί. Η πρώτη συννυφάδα μου δεν κάπνιζε, αλλά κάπνιζαν όλοι μες στα μούτρα της, ενώ ήταν έγκυος, κι όταν γεννήθηκε το παιδί, απλά το συνέχισαν και φυσούσαν τον καπνό στο παιδί. Τώρα ο κουνιάδος μου ξαναπαντρεύτηκε, κι όταν η δεύτερη γυναίκα του ήταν έγκυος το σκηνικό επαναλήφθηκε, μόνο που αυτή τη φορά, κάπνιζε κι αυτή... Οπότε, σιγά μην ίδρωνε τ' αφτί τους αν είχαν ένα εκμαγείο του μωρού...

. B)

και στην οικογενεια του αντρα μου συμβαινει αυτο και με προβληματιζει πολυ :angry::angry::angry: sorry για το off topic :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:blink: ΤΙ ΛΕΤΕ ΤΩΡΑ;;;;ΕΙΝΑΙ ΟΛΙΓΟΝ ΤΙ ΤΡΟΜΑΧΤΙΚΟ ΜΕΝ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΟ ΩΣ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΕΚΤΡΩΣΕΙΣ ;) .....ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΠΟΛΛΕΣ ΠΛΕΟΝ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΚΡΑΤΩΝΤΑΣ ΤΟ, ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΑΝ ΝΑ ΤΟ "ΡΙΞΟΥΝ". ;)

ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΧΡΗΣΗ, ΠΕΡΑΝ ΤΗΣ ΑΠΟΤΡΟΠΗΣ ΕΚΤΡΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΙΑΤΡΙΚΟΥΣ ΚΑΘΑΡΑ ΛΟΓΟΥΣ, ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!;)

ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!!!

:kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΗΝ HAPPY MAMMY.ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΛΛΟΥΣΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΠΟΥ ΝΑ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΕΙ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΑΜΑ!ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΝΑ.....ΚΑΛΠΑΣΕΙ.ΜΗΝ ΤΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΟΛΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥΣ.ΕΝΝΕΑ ΜΗΝΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΣΟΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"ΣΕ ΗΞΕΡΑ ΠΡΙΝ ΣΕ ΓΝΩΡΙΣΩ!!!" ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥ ΤΟ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕ. "ΚΟΙΤΑ ΤΙ ΥΠΕΡΟΧΟΣ/Η ΠΟΥ ΗΣΟΥΝ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΓΕΝΝΗΘΕΙΣ...!"

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΤΕΛΕΙΟ! ΓΙΑΤΙ ΔΛΔ.ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΤΙΚΟ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ DVD ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ;;; ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΑΣ, ΟΧΙ ΚΑΝΕΝΑ ΤΕΡΑΣ...

ΕΓΩ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΣΟΥΠΕΡ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"ΣΕ ΗΞΕΡΑ ΠΡΙΝ ΣΕ ΓΝΩΡΙΣΩ!!!" ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥ ΤΟ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕ. "ΚΟΙΤΑ ΤΙ ΥΠΕΡΟΧΟΣ/Η ΠΟΥ ΗΣΟΥΝ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΓΕΝΝΗΘΕΙΣ...!"

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΤΕΛΕΙΟ! ΓΙΑΤΙ ΔΛΔ.ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΤΙΚΟ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ DVD ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ;;; ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΑΣ, ΟΧΙ ΚΑΝΕΝΑ ΤΕΡΑΣ...

ΕΓΩ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΣΟΥΠΕΡ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΟΥ ΑΠΟΣΚΟΠΕΙ "το… έμβρυο μοντέλο" .ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΣΑΝ ΙΔΕΑ,ΤΟ ΘΕΩΡΟ ΒΑΡΒΑΡΟ.ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΝΑ ΞΕΤΡΥΠΩΣΕΙ :cheer: ΜΕΤΑ ΑΠΟ 9 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ "έμβρυο μοντέλο" ΓΙΑ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΙ??ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ!! ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΑ ΚΑΙ ΑΝΟΥΣΙΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΣΕ ΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΩΦΕΛΗΣΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ,ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΟΛΑ ΣΤΗΝ ΩΡΑΙΑ ΤΟΥΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...