Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ωφέλη του θηλασμού


lena

Recommended Posts

LaLa έγραψε:

Τις πρωτες μερες και η δικιά μου ουρλιαζε και εκλαιγε , το στηθος μου δεν ειχε πρηστεί και επειδή ειχε ικτερο και αποκοιμόταν αμεσως , αντλησα μια φορα στο νοσοκομειο . Εβγαλα 50 μλ απο το ενα στηθος ...αυτο που εγω νομιζα πλαδαρο και δεν εχει γαλα :blush:

Εγω παραπανω γιατι ο μικρος απο την 4η μερα (που ειχε αρχισει η παραγωγη) χρειαστηκε λαμπες(και γι αυτο τον πηρα μετα απο 2 μερες σπιτι).

Σκεψου οτι την ημερα που εφυγα γεμισα 15 μλ στις 12 το μεσημερι και αυτο σε μιση ωρα...Το 50αρι οντως ηταν την 7η-8η μερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xntou έγραψε:

Δεν ειπα οτι δεν ειχα γαλα ...προς Θεου!!

Ειπα απλα, οτι θηλαζα κανονικα μετα το 3ο 24ωρο.Το θεμα μου ηταν οι 2 πρωτες μερες, οπου το παιδι απλα πιπιλιζε.Ισως ειναι και θεμα οργανισμου, γιατι πχ μια κοπελα απεναντι μου με φυσιολογικο τοκετο ομως εκανε παραγωγη για τη δελτα απο την 2η μερα και χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια.

Αναστασια το καταλαβα με το θηλαστρο στο 2ο παιδι που γνωριζα περισσοτερα πλεον.

Ερωτηση εκανα, δεν θελω να αμφισβητησω καμια μας, αλλωστε μιλησα απο προσωπικη εμπειρια και μονο.

κοπελα μου ουτε εγω θελω να αμφισβητησω καμια!!!απεχω πολυ απο τον...φωτεινο παντογνωστη!χεχε

απλ ξρω πως το θηλαστρο δε δειχνει ουτε το ποσο ουτε το αν εχει γαλα μια γυναικα....κ φυσικα με το πρωτογαλα που ειναι μικρη η ποσοτητα κ που ακομα δεν εχει εδραιωθει η γαλουχια...αστα να πανε!!!

Παντως...να δεις τη μπεμπα μου την 1η μερα το πρωι(γεννησα 4 την ξανα ειδα 6παρα γτ με ξεχασαν στην αιθουσα τοκετου επειδη ειχαν μια παλλινδρομη!!! :P ).

Την 1η φορα...την εβαλα μονη μου στο στηθος...κ παλευα να της δειξω τον δρομο!!! :P Αυτη....εγλειφε η δολια!!!!

Ηρθε μια μαια κ μου την εβαλε ξαπλα-μπρουμυτα πανω μου,επιασε το μεμε μου κ της το εβαλε στο στομα!!Μετα εφυγε....σε 1/2 λεπτο της βγηκε...κ αντε να το κανω εγω μονη μου αυτο που εκανε η μαια!!χεχεχεχεχεχε

εσκασα...ιδρωσα κ ξαναιδρωσα...Αλλη μαια...δεν τα καταφερε!!!!!!

Ξαναιδρωσα εγω!!!!!

Τεσπα να μην τα πολυλογω...μεχρι το απογευμα(το εχω σε βιντεο!) παλευα...οχι για να πιασει τη θηλα αλλα....για να την αφησει!!!!!χαχαχαχαχα

Ηθελα να την βαλω κ στο αλλο στηθος αλλα αυτη βεντουζα!!!!!!!!!

Κ αφου την ειχα συνεχεια διπλα μου(22ωρες το 24ωρο-εκτος απτο μπανακι της κατα το επισκεπτηριο!) την 2η μερα απογευμα ετρεχε το γαλατακι μου!!!!! :);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειπες μια μαγικη φραση, την ειχα μαζι μου 24 ωρες..τυχερη.

Ευτυχως ειχα μαια απ εξω(απο τη γιατρο μου) και με βοηθησε αρκετα(και τις 2 φορες, την 1η μαλλον γιατι στον 2ο ειχα παρει πτυχιο :laugh: )

Να δεις στο 2ο ευκολια....Εκει θα τα κανει ολα μονο του..!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σας πω κ εγω κάτι σχετικό...η αδελφή μου ειχε γάλα απο τον 5ο μηνα εγκυμοσύνης ενω εγω απο τον 7ο....στην αδελφή μου ετρεχε ποτάμι εγω έπρεπε να το πατησω.Άρα διαφέρει απο γυναικα σε γυναικα.μην ειμαστε απόλυτες...το ότι με τον φυσιολογικό τοκετο ''κατεβαινει'' μετα απο μια ημερα κ στην καισαρική μετα απο τρεις ισχυει αν εννοειτε ότι απλά ερχετε η μεγάλη ποσότητα...γιατι αλλιώς κ εγω κ η αδελφλη μου ειχαμε απο πριν πως γινετε αυτο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε μερικες γυναικες εμφανιζεται κατα τη διαρκεια της κυησης λιγο (ή περισσοτερο) γάλα . Αυτο δεν παιζει κανένα ρολο . Εμενα δεν εμφανιστηκε και θηλάζω επιτυχως εδω και 17 μήνες .

Μπράβο Αναστασια το ειχε ξεχάσει αυτο με τον πλακουντα !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa Σε μερικες γυναικες εμφανιζεται κατα τη διαρκεια της κυησης λιγο (ή περισσοτερο) γάλα . Αυτο δεν παιζει κανένα ρολο . Εμενα δεν εμφανιστηκε και θηλάζω επιτυχως εδω και 17 μήνες .

εγω δεν ειπα οτι αμα δεν εχει γαλα πριν δεν θα θηλασει απλα αν εχεις γαλα και στην κυηση το πιο πιθανο ειναι να εχεις και μια ικανοποιητικη ποσοτητα στην αρχη μετα, εμενα αυτο μου συνεβη ειχα αρκετο στην εγκυμοσυνη με αποτελεσμα να εχω και αρκετο πρωτογαλα μετα και αμεσως. δεν σημαινει οποια κοπελα δεν εχει οτι δεν θα κατεβει μετα την γεννα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η ορμονη που ευθυνεται για την παραγωγη του μητρικου γαλακτος, η προλακτινη εκτοξευεται στα υψη στο οργανισμο μας με την αφαιρεση του πλακούντα

εγω παλι δεν ειχα δει καθολου γαλα κατα την διαρκεια της κυησης αλλα ουτε ειχα αλλαξει νουμερο σουτιεν μεχρι που γεννησα.....

η κορη μου ηρθε σε επαφη με το στηθος με το κοπηκε ο ομφαλιος λωρος αμεσως εψαξε την θηλη... σιγουρα δεν ειχα γαλα αλλα εκεινη θηλασε , ηταν το πιο ομορφο συναισθημα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

δεν ενοιωθα ουτε πονο ουτε τιποτα κια ς ειχα γεννησει εντελως φυσιολογικα...

στο προσωπο μου ειχα ενα χαζο υφος.... ημουν η πιο ευτυχισμενη γυναικα στο κοσμο και ειχα το πιο ομορφο μωρο

κου κου κου......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω κοροιδευω την αδελφη μου για την ποσότητα του γαλακτος...προχτες μου έφερε το μπεμπη να τον κρατησω (ελειψε 2 ωρες γιατι παντρευοταν η κολλητή της) κ μου εβγαλε 100ml με το χερι παρακαλω μεσα σε λιγα λεπτα...ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ Κ ΕΝΑ ΘΗΛΑΣΤΡΟ γιατι θα γεμισουμε μελανιες τα στηθη μας στο τελος απο το αρμεγμα...ενω τον ειχε ταισει πριν.Εγω τις ειπα να κάνουμε μια εταιρεία με ΦΡΕΣΚΟ ΜΑΜΙΣΙΟ ΓΑΛΑ αλλά δεν με ακούει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera koritsia!!i kori mou einai 4 minon kai ti thilazo apokleistika.mono otan bgaino eksw tis dinw kseno gala.iparxei omos ena provlimataki.kathe fora pou pao sto paidiatro mou leei pos de pairnei poly varos.gennithike 20 meres noritera 2800 kai tora einai 4 minon kai einai 5500.apto proigoumeno mina mou pe pos evale mono miso kilo kai prepei na arxisw na tis dinw kai kseno..eseis ti lete??vasika paei tora mia vdomada pou de koimatai ta vradia..mipos ontws de xortainei??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ritaki να σου ζήσει το μωράκι σου :)

Στο βιβλιάριο υγειας του μωρου στις πισω σελιδες εχει τις καμπυλες ανάπτυξης . Εκει μπορεις να δεις αν το μωρο σου αναπτύσεται σωστά .

Το πρωτο τρίμηνο τα μωρα πρεπει να βάζουν κατα μεσο ορο 750 γρμ το μηνα . Το επομενο τριμηνο (3-6) ο μεσος ορος πεφτει στο 350 γρμ .

Αν το μωρο σου εβαλε οπως λες 500 γρμ τον τελευταιο μηνα , τοτε τους 3 πρωτους ειχε βάλει 2200 γρμ το οποιο ειναι πολυ καλο βάρος !

Ο υπνος δυστυχως ειναι ενα αλλο μεγάλο κεφαλαιο και σιγουρα το μωρο σου δεν πεινάει ....ρωτα και μενα που εχω να κοιμηθω 2 χρονια :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Ritaki να σου ζήσει το μωράκι σου :)

Στο βιβλιάριο υγειας του μωρου στις πισω σελιδες εχει τις καμπυλες ανάπτυξης . Εκει μπορεις να δεις αν το μωρο σου αναπτύσεται σωστά .

Το πρωτο τρίμηνο τα μωρα πρεπει να βάζουν κατα μεσο ορο 750 γρμ το μηνα . Το επομενο τριμηνο (3-6) ο μεσος ορος πεφτει στο 350 γρμ .

Αν το μωρο σου εβαλε οπως λες 500 γρμ τον τελευταιο μηνα , τοτε τους 3 πρωτους ειχε βάλει 2200 γρμ το οποιο ειναι πολυ καλο βάρος !

Ο υπνος δυστυχως ειναι ενα αλλο μεγάλο κεφαλαιο και σιγουρα το μωρο σου δεν πεινάει ....ρωτα και μενα που εχω να κοιμηθω 2 χρονια :dry:

Δες και εδω

http://health.in.gr/tools/BabyGrow.asp

http://www.girly-blog.gr/%CE%BF%CE%B9%C ... CE%AC.html

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

×
×
  • Προσθήκη...