Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καούρες, δυσκοιλιότητα κι αιμορροΐδες


lena

Recommended Posts

Περίπου το 5-10% των έγκυων γυναικών υποφέρουν από καούρες στο στομάχι κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης τους. Η αιτία είναι πολλές φορές νευρικής φύσεως. Ένα φυσικό προϊόν που μπορεί να σας βοηθήσει, είναι το νερό από μελισσόχορτο που θα βρείτε σε φαρμακεία ή σε καταστήματα με βότανα.

*** Κλικ εδώ για να διαβάστε ολόκληρο το άρθρο... ***

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...

Εγω εχω συνεχεια καουρα και καθε απογευμα ταση για εμετο και εχω μπει στον εκτο μηνα... ποτε θα ηρεμησω? Αυτο για το νερο απο μελλισοχορτο δεν το εχω ξανακουσει, εχει αποτελεσμα γιατι εχω καταληξει να τρωω μονο ψωμι και μακαρονια ασπρα...?:blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΑΦΗΝΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ( ΑΡΑΙΑ Κ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΕΣΧΑΤΗ ) ΝΑ ΠΕΡΝΩ SIMECO Κ ΕΤΣΙ ΚΟΙΜΟΝΟΥΝ ΤΑ ΒΡΑΔΥΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ! Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ?

ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΘΕΜΑ ΜΕ 2 ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΣ ΑΙΜΜΟΡΟΙΔΕΣ (ΠΟΥ Η ΑΛΟΙΦΗ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ !!!) ΚΑΙ ΕΧΩ Κ ΤΟ ΑΝΓΧΟΣ ΠΩΣ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ, ΚΑΙ ΑΜΑ ΣΠΑΣΟΥΝ ? ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ , ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΠΑΝΙΚΟΣ !!!:woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ αυτη η δυσκοιλιοτητα βρε κοριτσια!Εγω να σας πω και στην πρωτη μου εγκυμοσυνη και τωρα κανω το πρωι εναν ελληνικο νεροζουμι και περνω κι ενα τσιγαρο και παω στο μπανιο.Κανω 30 λεπτα και αλλα δεν μπορω αλλιως.Juliax ξυλοκαινη δοκιμασε ειναι οτι καλυτερο για τις αιμμοροιδες και προσπαθησσε να μην σκουπιζεσαι με χαρτι.Παρε μωρομαντηλα η καλυτερα κρυο νερο.Ξερω γιατι ο πατερας μου αναγκαστηκε και εκανε εγχειρηση και να σου πω κατι με ολο το θαρρος οταν κανεις μπανιο προσπαθησε να τις σπρωχνεις μεσα σιγα σιγα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lemon έγραψε:

Αχ αυτη η δυσκοιλιοτητα βρε κοριτσια!Εγω να σας πω και στην πρωτη μου εγκυμοσυνη και τωρα κανω το πρωι εναν ελληνικο νεροζουμι και περνω κι ενα τσιγαρο και παω στο μπανιο.Κανω 30 λεπτα και αλλα δεν μπορω αλλιως.Juliax ξυλοκαινη δοκιμασε ειναι οτι καλυτερο για τις αιμμοροιδες και προσπαθησσε να μην σκουπιζεσαι με χαρτι.Παρε μωρομαντηλα η καλυτερα κρυο νερο.Ξερω γιατι ο πατερας μου αναγκαστηκε και εκανε εγχειρηση και να σου πω κατι με ολο το θαρρος οταν κανεις μπανιο προσπαθησε να τις σπρωχνεις μεσα σιγα σιγα.
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΛΗΘΕΙΑ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΡΗΜΑΔΕΣ ΟΙ ΚΑΟΥΡΕΣ ΠΩΣ ΠΕΡΝΑΝΕ:dry: ????ΣΧΕΔΟΝ ΒΡΑΔΥ ΠΑΡΑ ΒΡΑΔΥ ΜΟΥ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΤΑ ΦΩΤΑ...ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΠΟΛΛΗ ΩΡΑ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΕΙΧΑ ΛΑΛΗΣΕΙ:angry: ΜΟΝΟ ΔΡΟΣΕΡΟ ΝΕΡΟ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΠΙΝΩ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΜΕ ΑΝΑΚΟΥΦΙΖΕΙ..ΓΙΑ ΛΙΓΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

εγώ κορίτσια επειδή είχα πολλές αναγούλες και εμετούς δεν μπορούσα να πάρω τίποτα που να με βοηθήσει στη δυσκοιλιότητα. και απλά περίμενα 3 μέρες μέχρι να μη χωράει άλλο και να βγαίνει από μόνο του. (εννοείται στην τουαλέτα που πήγαινα όχι πάνω μου). ένας γιατρός μου είχε πει να πάρω υπόθετα γλυκερίνης και ο γιατρός που με παρακολουθούσε μου το σύστησε επίσης.

όσο για τις αιμοραίδες αυτές κάποια στιγμή όταν έκλεισα τον 2ο σταμάτησαν να αιμοραγούν και να φανταστείται είχα πάρει μία αλοιφή και είχα βάλει όλες κι όλες 3 φορές όλο την ξεχνούσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

PURPLE έγραψε:

ΑΛΗΘΕΙΑ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΡΗΜΑΔΕΣ ΟΙ ΚΑΟΥΡΕΣ ΠΩΣ ΠΕΡΝΑΝΕ:dry: ????ΣΧΕΔΟΝ ΒΡΑΔΥ ΠΑΡΑ ΒΡΑΔΥ ΜΟΥ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΤΑ ΦΩΤΑ...ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΠΟΛΛΗ ΩΡΑ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΕΙΧΑ ΛΑΛΗΣΕΙ:angry: ΜΟΝΟ ΔΡΟΣΕΡΟ ΝΕΡΟ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΠΙΝΩ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΜΕ ΑΝΑΚΟΥΦΙΖΕΙ..ΓΙΑ ΛΙΓΟ.

Φάε ανάλατα αμύγδαλα. Κάνουν πολύ καλή δουλειά. Εγώ έτσι τη γλύτωσα. Μιλαμε για πολύ έντονες καούρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

έλα athinak δεν πειράζει και εγώ μαζί σου, αφού το έγραψα το μήνυμά μου είδα ότι η συζήτηση έγινε 2 μήνες πριν.

πάντως μια φίλη μου που είχε καούρες στην εγκυμοσύνη της μου είχε πει ότι μόνο με το φαγητό της περνούσαν και ηρεμούσε λιγάκι και ότι είχε βάλει αρκετά κιλά τους πρώτους μήνες για αυτό το λόγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια! εγω υπεφερα απο αφορητες ζαλαδες(απο 1.5 μηνων εως 4) και οσο για τις καουρες και εμετους....(απο 2.5 μηνων εως 4 μηνων συνεχως, ασταματητα!) μπαινοβγαινα στην κλινικη συνεχως μεχρι που επαθα αφυδατωση...και καλη αφυδατωση μαλιστα και εμεινα 4-5 μερες κλινικη!

αυτο που με βοηθησε τοοοσο πολυ ηταν η Sprite Light με γευση λεμονι. την ξεχωρισα παρα την 7up γιατι η Sprite Light με γευση λεμονι εχει πολυ λιγοτερο αεριο. δοκιμασα και την κανονικη Sprite αλλα ενιωθα πολυ αεριο. βεβαια δεν την επινα κανονικα οπως παλαιοτερα, αλλα γουλια-γουλια.

το αλλο σημαντικο ειναι οταν εχετε καουρες να μην ξαπλωνετε γιατι θα σας προκαλεσει εμετο... ή τουλαχιστον να βαλετε 2-3 μαξιλαρια ετσι ωστε το στηθος σας να ειναι ανασηκωμενο για να μην σας ερθει εμετος.

οσο για την δυσκοιλιοτητα (ειχα και απ'αυτην) μου εδωσε ο γιατρος ενα φυτικο σιροπι που δινουν στα μωρακια Fru-Lax αλλα παντα το εκανα εμετο γιατι ειναι πολυ βαρυ! να τρωτε καθημερινα δαμασκηνα, φρεσκα και ξηρα!

αιμορροϊδες ειναι το μοναδικο που δεν ειχα! πως και???

ελπιζω να σας περασουν συντομα! καταλαβαινω ποσο ενοχλητικο ειναι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον κορισυτια να σας πω που το εχω και προσφατο και που προσφατα απαλλαχτικα!!!

Κωνσταντινα καταρχας αμα τρως μονο μακαρονια και ψωμι θα κανεις μια δυσκοιλοιτητα κατσε καλα- σου το κεω γιατι και εγω ειδικα το τελευταιο τριμινο τρεφομουν μονο με γαλα κορν φλεικσ ψωμι και μακαρονια λογο καουρας και δυσπεψιας. Για τις αιμορροιδες θελει πλυσημο με χλιαρο νερο τοππικα καθε φορα και καθολου χαρτι. Θα δειτε οτι θα συρρθκνωθουν σηυγα σηγα. Επισηςε καθε μερα τουαλετα. Επισης αν εχετε αιμορροιδες οχι υποθετα, τις κανουν χειρoτερα. Οσες εχετε δυσκοιλιοτητα να προσπαθειτε να τρωτε λαχανικα ξυρους καρπους σηκα και δαμασκηνα. Ειναι πολυ σημαντικο να πηγαινετε καθε μερα τουαλετα γιατι θα κανετε φλεγμωνη απο τα σκληρα κακα και μετα κλαφτε τα.

Αυτα τα ολιγα. Εγω μολις ηρεμησα σχεδον 5 μηνες μετα τη γενα αλλα με αυστιρη διαιτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα παντως κοριτσια με εσωσε ο γιατρος μου που μου ειπε να πινω ενα ποτηρακι κρυο γαλα για τις καουρες!!!!με εσωσε!βρισκομουν σε απελπιστικη κατασταση και τους 9 μηνες.μολις αρχιζα να "καιγομαι" επινα γαλα και ηρεμουσα στο λεπτο.ακομα και τωρα οταν με πιανει,το ιδιο κανω.δοκιμαστε το!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

×
×
  • Προσθήκη...