Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ενδοκρινολογική-ορμονική εξέταση: η πρόληψη λύση στην υπογονιμότητα


lena

Recommended Posts

Πενήντα με ογδόντα εκατομμύρια ζευγάρια παγκοσμίως αδυνατούν να αποκτήσουν παιδιά, καθώς το 10-12% των ζευγαριών της αναπαραγωγικής ηλικίας αντιμετωπίζει πρόβλημα υπογονιμότητας, σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας. Τα στοιχεία αυτά ανακοίνωσαν πρόσφατα σε Συνέντευξη Τύπου, τα μέλη της Ελληνικής Ενδοκρινολογικής Εταιρείας, οι κυρίες Δήμητρα Ζιάννη, Δρ Μ. Βρυωνίδου Αν.Διευθύντρια της Ενδοκρινολογικής Κλινικής στο Κοργιαλένειο- Μπενάκειο Νοσοκομείο “Ερυθρός Σταυρός” καθώς και ο Επικ Καθηγήτης του Παν/μιου Αθηνών Γεώργιος Μαστοράκος.

Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πενήντα με ογδόντα εκατομμύρια ζευγάρια παγκοσμίως αδυνατούν να αποκτήσουν παιδιά, καθώς το 10-12% των ζευγαριών της αναπαραγωγικής ηλικίας αντιμετωπίζει πρόβλημα υπογονιμότητας, σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας. Τα στοιχεία αυτά ανακοίνωσαν πρόσφατα σε Συνέντευξη Τύπου, τα μέλη της Ελληνικής Ενδοκρινολογικής Εταιρείας, οι κυρίες Δήμητρα Ζιάννη, Δρ Μ. Βρυωνίδου Αν.Διευθύντρια της Ενδοκρινολογικής Κλινικής στο Κοργιαλένειο- Μπενάκειο Νοσοκομείο “Ερυθρός Σταυρός” καθώς και ο Επικ Καθηγήτης του Παν/μιου Αθηνών Γεώργιος Μαστοράκος.

*** Κλικ εδώ για να διαβάστε ολόκληρο το άρθρο... ***

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

apisteyto arthro,pragmatika diafotistiko!!!! ola ayta ligo polu oles mas ta kserame,alla o tropos me ton opoio einai dosmena se ayto to arthro dinei katarxin kouragio kai dunami se oses apo emas exoume thematakia me tin ooriksia mas kai stin ousia i lisi tou problimatos mas einai apli.. eksetasoules kai oti pei o giatros na to kanoume euaggelio!!!! kai tote tha petyxoyme to thaymataki mas!!! ego pantos tin alli evdomada exoo rantebou me ton giatrouli mou na mou''diabasei'' tis ormonologikes eksetaseis kai na ksekinisoume therapeioula ,mallon me glucophase. kalo xeimona na exoume oles mas me koilitses megaaaaaaaaales kai omorfes!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koynela κι η αδελφη μου ειχε πολυκυστικες κι ο γιατρος της δεν ηταν ιδιαιτερα αισιοδοξος κι ομως ειμαι θεια μιας απιστευτης μικρης 22 μηνων...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα σε όλες τις υποψηφιες μαμαδες,

εχει δοκιμασει καμια σας τα glucophase? γιατι εγω προσπαθησα αλλα με ενοχλουσαν πολυ. Λενε πως οποια αντεξει να τα παρει 6 μηνες ρυθμιζετε ο κυκλος της σε ποσοστο 90%.

Καλη επιτυχια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
  • 5 months later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ Η ΟΛΓΑ

ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ Κ ΕΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΖΗΓΟ ΝΑ ΑΠΟΚΤΙΣΟΥΜΕ Κ ΕΜΕΙΣ ΕΝΑ ΜΩΡΟ Κ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΣΤΕ ΑΡΚΕΤΑ.ΕΧΩ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ ΚΥΚΛΟΥ.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΠΕΡΝΑ ΑΝΤΗΣΥΛΙΠΤΗΚΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΤΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ.ΕΚΑΝΑ ΤΗ 1η ΑΓΩΓΗ ΜΕ SERPAFAR K ΤΕΛΙΚΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΤΩΡΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΡΩΣΠΑΘΗΣΩ 2η ΑΓΩΓΗ.ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΤΕ?ΕΓΩ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Olga καλησπερα!Καλωσηρθες,και εγω ειχα καποιες διαταραχες κυκλου,γιατι ημουν ελλιποβαρης,και εγω επερνα αντισυλλιπτικα,-για βοηθεια συλληψης,τι ειρωνεια!!- και σερπαφαρ,χωρις αποτελεσμα.Οταν πηρα καποια κιλα,οι ορμονες αποκατασταθηκαν,και τωρα χωρις φαρμακα προσπαθω φυσιολογικα.Εχεις κανει εξετασεις?Ορμονολογικες,βιοχημικες?Θυρεοειδη?Μηπως εχεις πολυκυστικες οωθηκες?Δεν προσπαθω να σε τρομαξω βεβαια απλα σε συμβουλευω να κανεις πρωτα τις εξετασουλες σου πριν δρασεις,αλλωστε εισαι μικρη,μην αγχωνεσαι!Ευχομαι καλη επιτυχια!Φιλια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΑΧΟΥΛΟΥΛΑ.ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΙΣΤΙΚΕΣ.ΑΔΙΑΘΕΤΩ ΚΑΘΕ 2 ΜΗΝΕΣ.ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΑ ΝΤΟΥΦΑΣΤΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΩ ΜΕΤΑ ΠΗΡΑ ΤΑ ΣΕΡΠΑΦΑΡ.ΚΑΝΑΜΕ ΤΟΝ ΥΠΕΡΥΧΩ Κ ΤΑ ΩΑΡΙΑ ΗΤΑΝ ΜΙΚΡΑ Κ ΔΕΝ ΑΝΑΠΤΗΣΟΝΤΑΝ.ΤΩΡΑ ΘΑ ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΠΑΛΙ.ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΚΛΗΝΩ 7 ΧΡΟΝΙΑ ΓΑΜΟΥ.ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΣΠΑΘΟΥΣΑΜΕ ΑΠΤΗΝ ΑΡΧΗ ΓΙΑΤΙ ΗΜΟΥΝ ΜΙΚΡΗ Κ ΤΩΡΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΟΥ ΛΕΣ?ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ.ΜΕΝΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΜΟΥ Κ ΕΓΩ ΤΙΠΟΤΑ.Κ ΛΕΩ ΑΡΑ ΘΑ ΜΟΥ ΔΩΘΕΙ Κ ΕΜΕΝΑ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΜΑΝΟΥΛΑ.Κ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ 7 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΙΣΕΙ ΜΩΡΟ.ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia geia sas! 8a sumfwnisw me ti kimon pws kalutera na kaneis kapoies ormonologikes e3etaseis,apo oti 3erw k apo emena fsh,tsh,prolaktini k arketes alles.emena mou tis eixe grapsei o endokrinologos mou k meta ta apotelesmata afou ta eide k o endokrinologos piga ston gunaikologo.twra ti na pw,esu apofasizeis!opws kai na exei sou euxomai na sou pane ola kala k suntoma na mas exeis kala nea!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλη μου πιστευω οτι ουτε η πρωτη εισαι ουτε η τελευταια με πολυκυστικες,πολλες κοπελες εχουν και ειναι κατι που οντως διορθωνεται!Με την υποστιρηξη ενος καλου γιατρου,πιστευω οτι θα εχεις γρηγορα ,καλα αποτελεσματα!1Και προς θεου ΜΗΝ αγχωνεσαι!-να μου πεις ποιο μιλαει τωρα...-η αληθεια ειναι οτι μας εχει γινει εμμονη ιδεα!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙ ΠΑΕΙ ΠΡΙΝ ΚΑΙΡΟ Κ ΕΚΑΝΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΘΥΡΟΕΙΔΗ Κ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΗ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥΧΕ ΠΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΥΣΤΕΣ.ΘΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΤΟ ΘΥΡΟΕΙΔΗ.ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΝΑ ΧΑΣΩ ΛΙΓΑ ΚΙΛΑ.Κ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΧΑ ΚΟΛΗΣΕΙ ΜΕ ΤΑ ΚΙΛΑ ΜΟΥ.Κ ΟΜΩΣ ΝΑ ΞΕΡΑΤΕ ΠΟΣΕΣ ΓΝΩΣΤΕΣ ΜΟΥ Κ ΑΠΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΠΑΧΟΥΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΠΩΣ ΕΜΕΙΝΑΝ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΑΛΛΟ ΜΟΥ ΤΗΝ ΔΙΝΕΙ?ΠΟΥ ΕΝΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΣΥΛΛΑΒΟΥΝ Κ ΑΛΛΕΣ ΠΑΝΕ Κ ΤΟ ΡΙΧΝΟΥΝ.ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΟ?ΤΙ ΝΑ ΠΩ?ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΙΑ ΑΠΤΟ ΘΕΟ?ΔΕΝ ΞΕΡΩ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιστευω ,και θα σου πω αυτο που εχω ζησει!Πιο ευκολα μενει εγκυος μια αφρατουλα,παρα μια ελλιποβαρης κοπελα.Ενας καλος ενδοκρινολογος θα σου λυσει καθε απορια...Απο εμες θα εχεις υην υποστηριξη και το κουραγιο που χρειαζεσαι ανα πασα στιγμη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα OLGA ονομαζομαι Στελλα και απο την ηλικια των 17 ετων αντιμετωπιζω προβλημα με της πολυκυστικες ωοθηκες τωρα ειμαι 26 και μεχρι την ηλικια των 24 επερνα αντισυλληπτικα χαπια πριν τα παρω δεν ειχα ποτε σταθερο κυκλο.Τα σταματησα γιατι παντρευτηκα και θελαμε με τον αντρα μου να κανουμε παιδακι.Αφου περασαν 2 μηνες αποχης απο τα χαπια ξεκινησαμε,ηξερα οτι μπορει να ειναι δυσκολο αλλα δεν το εβαζα κατω.Περνουσαν οι μηνες και η ακατανομαστη εκει εδινε το παρον της.Ετσι αποφασισα να παω να συμβουλευθω τον γυναικολογο μου και μου ειπε (αν δεν μπορειτε να ερχεστε σε επαφη καθε μερα τοτε μερα παρα μερα )και φυσικα ακολουθησαμε την συμβουλη του :laugh:Τον επομενω μηνα κιολας εμεινα εγκυος δεν ξερω αν ηταν τυχαιο αλλα τωρα εχω μπει στον μηνα μου και απο μερα σε μερα περιμενω να κρατησω στην αγκαλια μου τον πριγκιπα μου!!!ΑΑΑΑ και μην ξεχνας το ρητο αν οχι καθε μερα μερα παρα μερα :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Stellitsa sugxaritiria!!me to kalo k o giokas sou!!na sou pane ola uperoxa! :lol: na se rwtisw kati?epeidi antimetwpizw k egw ormoniko provlima k pairnw antissuliptika,i8ela na ma8w efoson ta stamatisw k einai ola kala ennoeitai poso diastima prepei na perasei gia na ksekinisw prospa8eies gia mwraki?2 mines sou eixe pei esena o giatros sou?epeidi exw akousei diafora de kserw..k o giatros m de mou to exei dieukrinisei akoma!se euxaristw!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Elenakos καλησπερα εμενα η γιατρος μου ειπε οτι το διαστημα τον 2 μηνων ειναι μια χαρα αλλα καλα θα κανεις να ρωτησεις και τον δικο σου γιατρο.Σου ευχομαι ολα να σου ερθουν οπως τα θελεις και να μην ανχονεσαι.Καλες προσπαθειες :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα! :)

Μόλις γράφτηκα στο site και έχω μια απορία! Είμαι 26 ετών και πριν 1 εβδομάδα που πήγα σε γυναικολόγο μου βρήκε ότι έχω πολυκυστικές ωοθήκες! Μου σύστησε να κάνω ενδοκρινολογικό έλεγχο για να δούμε αν θα χρειαστεί να κάνω θεραπεία ή όχι! Πρέπει πρώτα να πάω σε ενδοκρινολόγο να μου γράψει συγκεκριμένα τι πρέπει να κάνω ή πάω κατευθείαν και μου πέρνουν αίμα; Βοηθήστε με σας παρακαλώ, δεν έχω ιδέα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

melaxrini26 έγραψε:

Κορίτσια καλησπέρα! :)

Μόλις γράφτηκα στο site και έχω μια απορία! Είμαι 26 ετών και πριν 1 εβδομάδα που πήγα σε γυναικολόγο μου βρήκε ότι έχω πολυκυστικές ωοθήκες! Μου σύστησε να κάνω ενδοκρινολογικό έλεγχο για να δούμε αν θα χρειαστεί να κάνω θεραπεία ή όχι! Πρέπει πρώτα να πάω σε ενδοκρινολόγο να μου γράψει συγκεκριμένα τι πρέπει να κάνω ή πάω κατευθείαν και μου πέρνουν αίμα; Βοηθήστε με σας παρακαλώ, δεν έχω ιδέα!

Καλως ηρθες!!!Δεν εχω εμπειρια απο πολυκυστικες (εχω ομως απο εξετασεις :P )αφου ο γυναικολογος διεγνωσε πολυκυστηκες επρεπε να σου γραψει τι ακριβως θελει να κανεις ενδοκρινολογικα.

Δηλαδη θα πας στον ενδοκρινολογο και θα του πεις "εχω πολυκυστικες";; Συνηθως αιματολογικα γινεται ο ελεγχος ορμονων και να πας σε ενα μικροβιολογικο να τις κανεις.

Μπορει να κανω και λαθος :blush::blush: οπως και να'χει καποια κοπελα με παρομοια εμπειρια θα σου δωσει κατευθυνσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lollipop σ'ευχαριστώ! B) Τώρα θυμήθηκα ότι μου είπε να συνεργαστώ με τη δερματολόγο μου για τον ενδοκρινολογικό έλεγχο (η δερματολόγος ήταν εκείνη που μου συνέστησε να κάνω υπερηχογράφημα μπας και έχω πολυκυστικές) ! Απλά μου φάνηκε περίεργο που με έστειλε σε δερματολόγο, μάλλον γι'αυτό δε συγκράτησα την πληροφορία!

Ο,τι άλλες πληροφορίες έχετε θα με βοηθούσαν πολύ, γιατί ανησυχώ γενικά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

Γεια σας κοριτσια

ειμαι νεο μελος ,ειμαι 37 ετων και με τον αντρα μου προσπαθουμε εδω και 2 ετη.Η σαλπιγγογραφια ειναι πολυ καλη,προσφατα εβγαλα και τους πολυποδες που ειχα στη μητρα αλλα η fsh ειναι 14,23.Η ιδια ορμονη το 2008 ηταν στο 6,9 ειναι δυνατον να υπαρχει τοση διαφορα βρε κοριτσια.Ο δε γιατρος μου μου ειπε οτι ειναι κουρασμενα και γερασμενα τα ωαρια συμφωνα με την εξεταση αυτη.Δηλαδη μονο η εξωσωματικη υπαρχει ή την εχουν βρει ευκολη λυση για να βγαζουν χρηματα.Ο ΣΥΖΥΓΟς ΕΙΝΑΙ ΟΚ

ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΤΡΕΛΑΝΕΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΦΡΑΟΥΛΙΝΟ έγραψε:

Γεια σας κοριτσια

ειμαι νεο μελος ,ειμαι 37 ετων και με τον αντρα μου προσπαθουμε εδω και 2 ετη.Η σαλπιγγογραφια ειναι πολυ καλη,προσφατα εβγαλα και τους πολυποδες που ειχα στη μητρα αλλα η fsh ειναι 14,23.Η ιδια ορμονη το 2008 ηταν στο 6,9 ειναι δυνατον να υπαρχει τοση διαφορα βρε κοριτσια.Ο δε γιατρος μου μου ειπε οτι ειναι κουρασμενα και γερασμενα τα ωαρια συμφωνα με την εξεταση αυτη.Δηλαδη μονο η εξωσωματικη υπαρχει ή την εχουν βρει ευκολη λυση για να βγαζουν χρηματα.Ο ΣΥΖΥΓΟς ΕΙΝΑΙ ΟΚ

ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΤΡΕΛΑΝΕΙ

FRAOULINO MHN AGXWNESAI KA8OLOU..KSERW EINAI DUSKOLO NA HREMHSEIS ALLA PREPEI..ANTIMETWPIZW KI EGW TO IDIO PROVLHMA,THS PROWRHS EMMHNOPAUSHS PARA TA 23 MOU!EMENA H FSH TON NOEMVRIO HTAN 22,40 TON DEKEMVRIO 17,9 KAI TON MAIO 7,9. KOPELA MOU PISTEUW OTI MPOREIS NA KANEIS MONH SOU MWRAKI XWRIS EKSWSWMATIKH..UPOMONH NA EXEIS KAI 8A PETUXEIS TON "KALO KUKLO",NA TO PARAKOLOU8EIS KA8E MHNA ME UPERHXO MEXRI NA DEIS TO KALO WARIO KAI NA KANEIS ORMONOLOGIKES(3-6 MERA TOU KUKLOU)..H ALH8EIA EINAI OTI OI GIATROI TO EXOUN VREI PAIXNIDAKI ME TIS EKSWSWMATIKES GIA NA TA "PAIRNOUN"!AKOU,KI EMENA MOU ELEGAN OTI APOKLEIETAI NA MEINW EGKUOS APO MONH MOU,MONO ME EKSWSWMATIKH K AUTO DUSKOLO KAI KALUTERA NA SKEFTOMAI TO "DANEIKO WARIO"..ALLA SE PLHROFORW TON DEKEMVRIO POU H FSH OPWS SOU EIPA HTAN 17,9 EMEINA EGKUOS XWRIS NA TO KSERW K XWRIS NA TO EXW VALEI SKOPO MIAS KAI EIXA APOKLEISEI TH PI8ANOTHTA EGKUMOSUNHS APO MONH MOU..NA OMWS POU HR8E!!APLA DE TO EIXA STO MUALO MOU!!DUSTUXWS VEVAIA META APO SXEDON 10 EVDOMADES TO EXASA TO MWRAKI MOU META APO ENA ATUXHMA POU EIXAME ME TON ANTRA MOU..ALLA DEN EGKATALEIPW!!VGALTO LOIPON APO TO MUALOUDAKI SOU,HREMHSE K 8A TA KATAFEREIS KORITSI MOU!!SOU EUXOMAI KALH EPITUXIA!!!YPOMONH!!!

OTI XREIASTEIS K 8ES NA ME RWTHSEIS STEILE MOU MHNYMA!FILIA!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...