Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πως να ετοιμάζετε το μπιμπερό


lena

Recommended Posts

Επειδή το μωράκι σας δεν έχει "χτίσει" ακόμη το ανοσοποιητικό του σύστημα, είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο σε μικρόβια και βακτηρίδια. Το γάλα, μάλιστα, αποτελεί "πρόσφορο έδαφος" για τέτοιου είδους βλαβερούς μικροοργανισμούς που αναπτύσσονται και πολλαπλασιάζονται με ιδιαίτερη ευκολία.

Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 years later...

:woohoo: αχ περιμενω πως και πως να ερθει η στιγμη να βραζω και εγω τα μπιμπερο της ελενιτσας!!! :kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss:

τελειο αρθρο!!! τα ηξερα ολα αυτα,αλλα ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ!!! ενω τωρα,τα εμαθα!!!! :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δηλαδη δεν θα μπεις καν στον να δοκιμασεις να θηλασεις;;;;;;

Γιατι;;;;

ΟΚ καταλαβαινω να απορρηπτεις κατι..αλλα χωρις καν να το εχεις δοκιμασει;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτο με το κρυο νερο δεν το ηξερα,εγω μετα το θηλασμό ειχα βραστό νερό και το κρύωνα,μαθαινουμε νεα πράγματα καθε μέρα,προσωπικα με εξυπηρετησε πολυ ο θερμαντηρας γτ ζεσταινα τα γευματα μητρικού που εδινα στη μικρη με το μπιμπερό .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο θεε μου!!!ζαλιστικα!!!!!ολα αυτα πρεπει να τα κανεις οταν δινεις γαλα σκονη στο μωρο δεν αντεχω ουτε στη σκεψη

15 λεπτα να βρασει το νερο να περιμενεις να κρυωσει αλλα 15

μετα να ριξεις τη σκονη να ελενχεις τη θερμοκρασια και μετα να βρασεις τα μπουκαλια αλλα 15 λεπτα δηλαδη τουλαχιστον μιση ωρα κλαματως απο τη μπεμπα θα εριχνε αν της εδινα μπουκαλι!!!!ειναι πολυ ανυπομονη δυστηχως σε αυτο μου εμοιασε δεν θα το αντεχα θα παθαινα καταθλιψη οταν θελει κατι το θελει απο χθες :blush::side:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχε βρε Ελενη..δεν ειναι και τοσο τραγηκα τα πραγματα...

συνηθως οι μαμαδες που δινουν γαλα φορμουλα βραζουν το νερο της ημερας, το αφινουν να παρει την σωστη θερμοκρασια και μετα το κρατανε σε ενα θερμος για να το εχουν διαθεσημο για τα γευματα του μωρου.

μετα καθε μητερα και αναλογα με το προγραμμα- γιατι τα παιδια που πινουν φορμουλα κανουν πιο ευκολα προγραμμα- αλλα και με την ευκολια της βρισκει τροπους να το κανει, και φυσικα συνηθως δεν περιμενουν να λυσσαξει το μωρο απο πεινα πριν ετοιμασουν το γαλα!! Φανταζεσαι..θα ειχαν σκασει τα καημενα

Εγω παντως οσο καιρο αντλουσα και επρεπε να πλενω και αποστειρωνω μπιμπερο για να δινω στον μικρο το γαλα μου...αγανακτησα..αυτο ηταν μανικι....καθε μερα βουρτσες απορροιπαντικα πλυσημο ξεπλυμα αποστειρωση συναρμολογηση ψυγειο...απαπαπα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οντος κοριτσια δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα για μενα εχει γινει ρουτινα της καθημερινοτητας οπως πχ. πλενουμε τα πιατα.

cesilia δεν ειναι αππορηψη σε ολες της περιπτωσεις εγω δυστιχος δεν ειχα ενημερωθη καθολου περει θηλασμου και βγηκα και απο την κλινικη με λαθος συμβουλες ο μικρος εμαθε στο μπιμπερο και επειδη δεν εχω μεγαλες θηλες δεν ειχε την υπομονη να κατσει να της πιασει,δοκιμασα με ψευδοθηλες αλλα του εφερναν αναγουλα,ακομα και τωρα μετα απο 2,5 μηνες προσπαθω να τον βαλω στο στηθος γιατι διαβασα οτι μπορεις να επαναφερεις το γαλα αλλα δεν το θελει με τιποτα κλαιει παρα πολυ οπως στην αρχη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι βρε..εννωειται πως δεν ειναι..

απλα ετσι οπως το ειπε νομιζα πως δεν εχει σκοπο καν να δοκιμασει.

Κοιτα για επαγαλακτισμο δεν ξερω...δεν μου ετυχε να ψαξω να ενημεροθω..ξερουν ομως πολλα κοριτσια απο εδω νομιζω πως μια κοπελα τα ειχε καταφερει κι'ολας.

Παντως ναι..δυστιχως οι συμβουλες που δινουν στα περισσοτερα μαιευτηρια ειναι στα να πανε.

Να σου ζησει ο μικρος..ειναι κουκλος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σε καλα κοπελα απλα εχω διαβασει καποιες συζητησεις εδω μεσα και μερικες κοπελες ειναι πολυ απολυτες σε αυτο το θεμα και φυσικα δεν το ειπα για να παρεξηγηθουμε :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ζουμπαλου θελει πρωτοκολλο αντλησεων με θηλαστρο ,υπαρχει μια συζητηση θαμμενη καπου ,ειναι πολυ δύσκολο και θελει πολυ επιμονή ! και φυσικα να μην θελει ζαχουλης ειναι να παιδευτει?τωρα που εμαθε στην ευκολια του!εγω θα σου προτεινα να ξεκινησεις θηλαστρο να επαναφερεις το γαλα και στην τελικη αμα δεν ακθετε στο στηθος δωστο με το μπιμπερο,καλυτερα λιγο παρα καθολου!να σου ζησει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!!!

ΘΑ ΓΙΝΩ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΑΜΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ...ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗΣ!

ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΑΜΕ ΣΕ ΘΕΡΜΟΣ ΕΚΤΟΣ ΨΥΓΕΙΟΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΑ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΜΕΝΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαρα στο κουραγιο σας να τα κανετε ολα αυτα οσες το επιλεξατε

και οκ τη ημερα αλλα ειδικα την νυκτα μου ακουγετε σαν εφιαλτης

polles gunaikes den to epeleksan....apla angkastikan h kathemia gia dikous ths logous.. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xixaki λογικα μπορεις..δεν ξερω κι'ολας θα σε κατατοπησουν μανουλες που εδοσαν φορμουλα...

θυμαμαι η κουμπαρα μου παντως εβραζε τη νερο της ημερας το εβαζε στο θερμος αφου εφτανε σε μια θερμοκρασια λιγο πιο πανω απο την επιθυμητη.

Οσο για τα αποστειρομενα μπιμπερο δεν τα ειχε στο ψυγειο, ειχε αυτον τον αποστειρωτη που τα κραταει μεχρι 24 ωρες....

Γιατι να το βαζεις στο ψυγειο μετα παλη ζεσταμα θελει..

ξερω και εγω..

θα βρεις τον τροπο που σε βολευει και σε εξυπηρετει καλυτερα οταν ερεθει η ωρα σου...

Καθε μητερα βολευετε διαφορετικα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

×
×
  • Προσθήκη...