Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΟΙΕΣ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΤΟΝ ΓΕΝΑΡΗ 2011???!!


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια! Αχ Nikol όλοι αυτό μου λένε..προσεκτικά..και δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος! Σήμερα βγήκαμε μια βολτούλα έξω και άρχισε να με πονάει λιγάκι η κοιλιά και ζαλιζόμουν... Μετά ήταν και κάτι λακούβες με το αυτοκίνητο που όσο και σιγά να πηγαίναμε ταρακουνιόμουν.. Φοβάμαι υπερβολικά?? Μου φαίνεται μμέχρι να κάνω υπέρηχο την άλλη Τρίτη δε θα ξανακουνηθώ.. Λιγα πράγματα.. Το θέλω τόσο πολύ αυτό το παιδάκι και είμαι λίγο άσχετη με το πώς να το αντιμετωπίσω! Α! Και οι γιατροί στο κέντρο επέμεναν να μην ξανακάνω άλλη χοριακή μέχρι τον υπέρηχο, γιατί ήταν λένε ακετά καλή... δεν θα πρεπε όμως να δούμε αν εξελίσσεται??...στο περίμενε λοιπόν... :roll::roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 193
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Lianaki ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!! Μην αγχωνεσαι καλη μου. Ολα καλα θα πανε. Ευχομαι να φερεις γουρι και σε ολα τα κοριτσια που ακολουθουν!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια γεια σασ και απο εμενα.ειμαι και εγω στο club το δικο σασ και μολισ σημερα ξεκινησα τισ puregon.σε 15 μερεσ το πολυ θα εχω τελειωσει.εχω ομωσ μια απορια.χθεσ που εκανα οιστραδιολη ειχα 10 μοναδεσ και ο γιατροσ μου ειπε οτι ειναι οκ για να ξεκινησω την διεγερση.εγω νομιζω οτι πρεπει να μηδενιστει η τιμη και μετα να ξεκινησουμε ετσι δεν ειναι?με ξεκινησε λοιπον με 100 μοναδεσ πουρεγκον.εμενα μου φενεται λιγη η δοση γιατι στον αλλο γιατρο που πηγαινα στην 3η προσπαθεια ειχα κανει πουρεγκον και με ειχε ξεκινησει με 250 μοναδεσ μαζι με olgalutran.ο γιατροσ μου ειπε δεν χρειαζεται να ξεκινησω με μεγαλη δοση γιατι στο τελοσ θα παθω υπερδιεγερση.η αληθεια ειναι οτι τοτε με τετοιεσ δοσεισ που μου εδειναν επαθα μια μικρη υπερδιεγερση.γραψτε μου βρε κοριτσια εσεισ με ποσε μοναδεσ ξεκινησατε γιατι εχω μπερδευτει πολυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera roulini1. εγώ την Πεμπτη εκανα εμβρυομεταφορα. ο γιατρος μου μου εδωσε απο την 2η ως και την 10η μέρα 150 puregon τη δοση και έκανα 7 αυγουλακια, όλα καλης ποιοτητας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσάκιαααα! Εγώ έχω καλά νέαααααα! 172 χοριακή!!! :D:D:D Δεν το πιστεύω ακόμα! Έτρεχα το πρωί να διευθετήσω διάφορα!! Πώπω πετάω από τη χαρά μου, αλλά και από την άλλη μ' έπιασαν οι φοβίες μου! Δε θέλω να μου πάρουν τη χαρά απότομα!! Ξέρω θέλει θετική σκέψη!! Το θέλαμε τόσο πολύ που τώρα που ήρθε δεν ξέρουμε πώς να αντιδράσουμε! Μακάρι να μείνει εκεί! Φοβάμαι να χαρώ! Με καταλαβαίνετε ή είμαι τρελή???

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA STO PA OTI EISAI H PRWTH AFTON TON MHNA KAI THA SAI TO GOURI MAS!!!!!!!!! EIMAI POU XAROUMENH GIA SENA GLUKIA MOU :ymparty::ymparty::ymparty::ymparty::ymapplause::ymapplause::ymapplause::ymapplause::ymapplause::ymapplause:

ANTE VRE KAI STA DIKA MAS!!!!!!!!!!!!!! TRITH THA KANW THN WOLIPSIA!!!!!!!! KAI META THA DHMIOURGHTHEI TO MWRAAAAKI MAS!!!! AAAAXXXX EPITELOUS!!!!!!!! :P:P:P

BRAVO LIANAKI MOU!!!! BRAVO KORITSI MOU!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια! Αχ Nikol όλοι αυτό μου λένε..προσεκτικά..και δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος! Σήμερα βγήκαμε μια βολτούλα έξω και άρχισε να με πονάει λιγάκι η κοιλιά και ζαλιζόμουν... Μετά ήταν και κάτι λακούβες με το αυτοκίνητο που όσο και σιγά να πηγαίναμε ταρακουνιόμουν.. Φοβάμαι υπερβολικά?? Μου φαίνεται μμέχρι να κάνω υπέρηχο την άλλη Τρίτη δε θα ξανακουνηθώ.. Λιγα πράγματα.. Το θέλω τόσο πολύ αυτό το παιδάκι και είμαι λίγο άσχετη με το πώς να το αντιμετωπίσω! Α! Και οι γιατροί στο κέντρο επέμεναν να μην ξανακάνω άλλη χοριακή μέχρι τον υπέρηχο, γιατί ήταν λένε ακετά καλή... δεν θα πρεπε όμως να δούμε αν εξελίσσεται??...στο περίμενε λοιπόν... :roll::roll:

Ματάκια κ εγω ακριβώς έτσι ήμουν, ψιλο....ένη και απο χαρά κ απο φόβο, να προσέχεις καλά κάνεις αρκει να μη σε καταβάλει άγχος. Και εγω 2 χοριακές έκανα κ στοπ. Ειναι καλή η τιμή σου δεν χρειάζεται... :D Εξελίσσεται πίστεψέ το..........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nikol μου ευχαριστώ που με καθησυχάζεις! Λοιποον kardoula, αν και νομίζω ότι είμαστε λίγο άσχετες με το topic γιατί πάει ο Ιανουάριος, ωστόσο θα σου γράψω την πορεία μας εδώ.. Εγώ είμαι 29 και ο αντρούλης μου 35! Σχετικά είμαστε η πιο πολύ απλή μορφή μιας εξωσωματικής εμπειρίας, γιατί ήταν η πρώτη μας και ελπίζω η τελευταία για τους επόμενους 9 μήνες :) Είμαι εκπαιδευτικός και παντρευτήκαμε πριν 2,5 χρόνια όταν πρωτοδιορίστηκα! Έφευγα λοιπόν για το δυσπρόσιτο με την ελπίδα ότι θα μείνω εγκυούλα και θα γυρίσω στο σπιτάκι μας.. Ο πρώτος χρόνος πέρασε χωρίς ιδιαίτερες προσπάθειες..ημερομηνίες και τέτοια..βάλε απαγορευτικά στο νησί..δρομολόγια..δεν αγχωθήκαμε..ήρθε το καλοκαίρι και μετά στο 2ο χρόνο άρχισαν να με τσιτσιρίζουν τα κρεμμύδια ότι κάτι δεν πάει καλά.. Άρχισαν λοιπόν οι εξετάσεις..πάλι δύσκολα και ήταν και αρκετά χρονοβόρα, γιατί έπρεπε να παίρνω άδεια..να συνδυάζω ραντεβού γιατρών..κλπ.κλπ.! Εν ολίγοις είχαμε ολιγοασθενοτερατοσπερμία (2 εκατομ.) Και αρχίσαμε τις επισκέψεις σε ανδρολόγους..εξετάσεις..δε βρήκαμε τπτ που να θεραπεύεται..κιρσοκήλη κλπ. Οπότε η μικρογονιμοπ. ήταν η μόνη οδός! Παράλληλα εγώ όλα καθαρά με σαλπιγγογραφία και θυροειδή, αλλά είχα μια κύστη (ξέχασα πώς λέγεται, που και να την εγχειρήσεις ξαναμεγαλώνει-θυμήστε μου..ενώ στην εξωσωματική παρακάμπτεται) που και αυτό εμπόδιζε τη σύλληψη και εδώ είναι ο μεγάλος μου βραχνάς : είχα κάνει ορμονολογικές και η προλακτίνη ήταν 53,3! (Ε2 59, Τsh 7) Σταματάμε τη διαδικασία να ψάξω τα ορμονικά μου λοιπόν...πήγα σε ενδοκρινολόγο και εκανα πάλι όλες τις εξετάσεις με διαφορά 20 λεπτών μου πήραν 2 φορές αίμα για να εξαλείψουν τον παράγοντα άγχος και βγήκαν φυσιολογικές οι τιμές! Οπότε ο ενδοκρινολ. μου είπε όλα οκ συνεχίστε! Αυτό που με απασχολεί όμως τώρα είναι ότι τις έκανα τις εξετάσεις τη 2η φορά όχι την τρίτη μέρα της περιόδου, αλλά άσχετη μέρα..αυτός επέμενε ότι δεν πειράζει και ο εξωσωματικός τις προσπέρασε..αλλά ξέρω ότι η προλακτνη είναι λόγος αποβολών και τώρα φοβάμαι...(να πάρω το γιατρό να κάνω καμιά εξέταση μέχρι να κάνω τον υπέρηχο μήπως και προλάβω τίποτα?? Ή είμαι υπερβολική??)

Μ' αυτά και μ' αυτά πέρασαν τα 2 χρόνια στο νησί και ευτυχώς πήρα απόσπαση για Αθήνα και αρχίσαμε το ψάξιμο για εξωσωματικό..κέντρο..μέχρι το εργαστήριο κοιτούσαμε που θα είχαν..αφού καταλήξαμε είπαμε να ηρεμήσουμε για κανα 2 μήνες και από Δεκέμβρη/Ιανουάριο θα αρχίζαμε!

Απο τη στιγμή που ξεκίνησε η διαδικασία της εξωσωματικής μέχρι τώρα δεν κατάλαβα πώς πέρασε ο καιρός! Έκανα πρωτόκολλο με τον ανταγωνιστή... Κράτησε 10 μερούλες η περίοδος των ενέσεων..ευτυχώς είχα καλή ανταπόκριση..αν και ήμουν νομίζω οριακά για υπερδιέγερση, γιατί ούτε να περατήσω δεν μπορούσα λίγο πριν και μετά την ωοληψία! Βγάλαμε 19 ωαριάκια από τα οποία τα 14 ήταν καλά, αλλά γονιμοποιήθηκαν μόνο τα 5 (λόγω μάλλλον σπέρματος). 2 βάλαμε και από τα 3 μόνο το 1 τα κατάφερε για ψυγείο. Δεν ήξερα και πολλά για τη διαδικασία οπότε πήγαινα στα τυφλά... ό,τι μου έλεγαν το έκανα..ούτε τιμές κοιτούσα οιστραδιόλης..ανεβοκατέβαζαν τις δόσεις κι εγώ ακολουθούσα :) Η μέρα της εμβρυομεταφοράς ήταν μαγική για μένα! Ζήτησα και μπήκε και ο αντρούλης μου μέσα..κρατιόμασταν χεράκι χεράκι και βλέπαμε τα εμβρυάκια να μας τα βάζει στην κοιλίτσα και από τότε μόνο προσευχόμαουν να μείνουν.. Μας έδωσαν και φώτο των γονιμοποιημ. ωαρίων και κάναμε πλάκα πιο μοιάζει στον καθένα..το πήραμε χαλαρά ευτυχώς! Μετά μόνο κρεβάτι και καναπέ.. Φαγητό οι δικοί μου...και όλη μέρα βρήκα ευκαιρία για γραπτά, διαγωνίσματα, internet, ταινίες... Ε όταν πλησίαζε ο καιρός ειδικά την τελευταία μέρα πριν τη χοριακή είχα άγχος! Ειδικά όταν περίμενα το τηλέφωνο για τα αποτελέσματα.. Είχα παγώσει ολόκληρη.. Από συμπτώματα είναι πολύ διαφορετικά για την καθεμιά μας, ωστόσο σ' εμένα το πιο χαρακτηριστικό ήταν ο πόνος στο στήθος..είχα βγάλει και φλεβίτσες αρκετά ευδιακριτες! Ακόμη και τώρα πονάει.. Αυτάαα! Τα υπόλοιπα τα ξέρετε! Χοριακή 172 και τώρα περίμενε πάλι! Πάντως καλού κακού πήρα πάλι μια αναρρωτική άδεια γι' αυτές τις μέρες, γιατί φοβάμαι με ιώσεις κλπ. Βγαίνω πια έξω, αλλά προσεκτικά ακόμα.. Πολλά έγραψα!

Πάντως όσες είναι οι φορές, όσες οι εξετάσεις σίγουρα ζούμε κάποια συναισθήματα που άλλοι άνθρωποι δε τα ζουν και ούτε που φαντάζονται την πίεση και την αγωνία που υπάρχει! Εδώ καταβαινόμαστε! Σίγουρα για κάποιο λόγο γίνονται! Κι αν αυτές είναι οι δυσκολίες που θα αντιμετωπίσουμε στην πορεία της ζωής μας..ε δεν είναι και το πιο τραγικό πράγμα στον κόσμο..δεν είμαστε άρρωστοι!! Απλά δυσκολευόμαστε λίγο περισσότερο, ώστε να εκτιμήσουμε καλύτερα αυτό που θα κρατάμε την αγκαλιά μας! Οπότε keeep going!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

S EFXARISTW GLUKIA MOU GIA TON XRONO POU MOU AFIERWSES NA TO GRAPSEIS AFTO!!!! KAI MEIS ME TO SPERMA MAS EXOUME THEMATAKI EINAI TEMPELIKO KAI THA KANOUME ICSI KAI TWRA POU SE AKOUSA EIMAI KALUTERA!!! AN KAI ME LENE KURIA AISIODOXIA TA KORITSAKIA MOU EDW PSES DEN KOIMITHIKA GIATI SKEFTOMOU MHPWWWWS KAI GINEI KATIIIIII MHPWS KAI DEN GINEIIIII MHPWWWWS KAI LYPITHEI O ANTROULHS MOU........ MHPWWWSS KAI PETAW POLU PSHLA TWRA KAI GKREMISTW???????? TWRA OMWS MOU DWSES ELPIDA SE EFXARISTW POLU O THEOULHS NA SAI EXEI KALA!!!

KORITSAKIA MOU MIA ERWTHSH THELW NA KANW!!! MIA MERA PRIN THN WOLIPSIA DEN KANOUME ENESOULA??? MOU EIPE MONO GIA SHMERA MIA CHORIOMON 5000 STIS 10 TO VRADY!!!GIA AVRO DEN MOU PE KATI OMWS!! MHPWS EPEIDI EINAI OKME TA AVGOULAKIA EPEIDI EINAI POLLA KAI MEGALOUTSIKA ???

TI ME EPIASE TWRA RE GAMWTO????? THELW NA KLAIW!! THA MOU LEIPSEI KAI TO AGORAKI MOU 2 VDOMADES ...... TI NA PW??? THA THYMWSW ME TON EAFTO MOU TWRA!! THA KLAPSW NA VGEI APO MESA MOU NA MHN MEINEI TIPOTA ARNHTIKO :cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kardoula διάβασα τα νέα σου στο άλλο πόστ. Μια χαρά τα πήγες φιλενάδα!!!

Καλή αυγουλομάζωξη τώρα...;););););););)

Τραβάει η ομάδα!!! Τραβάει η ομάδα!!!

FILENADA KOTOULA EGINA :lol::lol::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen: TRITH H AVGOULOMAZWXH NA DOUME PWS THA TA PANE TA GLUKOULIA MOU :roll::roll::roll::roll::roll: EXOUME 10 GIA NA DOUME POSA EMVRIAKIA THA GINOUN!!!! :roll::roll::roll::roll::roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρουλινι η οιστραδιολη για να ξεκινησεις τη διεγερση πρεπει να ειναι κατα απο 50 οχι να μηδενιστει. Οποτε μια χαρα ξεκινησες. Τωρα για τις μοναδες που λες, ποτε εχεις μετρηση παλι? γιατι αν ειναι χαμηλες θα το δει στην ανταποκριση σου και θα στις αυξησει. Οποτε παλι δεν θα εχεις προβλημα!!!

Καρδουλα σημερα κανεις κανονικα την ενεσουλα. Πρεπει να την κανυμε 36 ωρες πριν την ωοληψια!

Καλα ε? Εχω γινει ειδικος :D Μετα απο τοσες προσπαθειες μου φαινεται θα ανοιξω θεμα με τιτλο " Ρωτηστε τη Βασω" :D:D:D:D:D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καρδούλα όπως στα λέει η Βασούλα μας είναι 36 ώρες αρα 2 βράδυα πριν, την κάνεις το βράδυ και την μεθεπόμενη το πρωί πας για ωοληψία... :D

Βασούλα μου πως πάς ματάκια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Νικολακι μου. Εδω συνεχιζω ακαθεκτη. Την Παρασκευη εχω ραντεβου για να δουμε τι και ποσα αυγουλακια φτιαξαμε!

Εσυ ολα καλεα ε? Τερμα το αιμα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό..γλυκό μου κοριτσάκι όλα να είναι τέλεια. Εγω μια χαρά ματάκια ευτυχώς, και το μωρό υπερκινητικό νευρόσπασμα σαν εμένα :lol::lol: αλλα προσεχτικά όσο μπορώ....

Ελα Βασούλα μου πλησιάζει η μεγαλη μέρα κ για σένα..........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AAAAAAAAAAAA OK VASSOOOOOOO THAAANKS GLUKOULINI!!!! ERXETE KAI SENA TO FASOLAKI EEEE??? :lol:

NIKOLAAAKI MOU GLUKO BRAAAVO!!! EIDES???? MIA XARA TO MWRAKIMAS :P:P:D:D:D;)

SAS EFXARISTW GLUKEEES!!

KALYTERA EIMAI!! ME ANALAVE H FILENADA MOU O ANTROULHS MOU PHGAME VOLTES KAI EGINA KAINOURGIA!! ;););););)

GEMISA MPATARIES KAI SYNEXIZOUME AKATHEKTOI :P:P:P:P:P:P:P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AAAAAAAAAAAA OK VASSOOOOOOO THAAANKS GLUKOULINI!!!! ERXETE KAI SENA TO FASOLAKI EEEE??? :lol:

NIKOLAAAKI MOU GLUKO BRAAAVO!!! EIDES???? MIA XARA TO MWRAKIMAS :P:P:D:D:D;)

SAS EFXARISTW GLUKEEES!!

KALYTERA EIMAI!! ME ANALAVE H FILENADA MOU O ANTROULHS MOU PHGAME VOLTES KAI EGINA KAINOURGIA!! ;););););)

GEMISA MPATARIES KAI SYNEXIZOUME AKATHEKTOI :P:P:P:P:P:P:P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KARDOULA ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΚΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ. ΔΕΝ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΤΑ ΑΥΓΟΥΛΑΚΙΑ ΣΟΥ.ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΘΕΤΙΚΗ!ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΑΥΡΙΟ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Λιανάκι καλημέρα!!!!

Τι ωραία είναι όλα αυτά που γράφεις!!!!

Μπράβο κοπέλα μου συγχαρητήρια!!!

Άντε όλες να παίρνουμε σειρά

!!!!!!

Nikol μου ευχαριστώ που με καθησυχάζεις! Λοιποον kardoula, αν και νομίζω ότι είμαστε λίγο άσχετες με το topic γιατί πάει ο Ιανουάριος, ωστόσο θα σου γράψω την πορεία μας εδώ.. Εγώ είμαι 29 και ο αντρούλης μου 35! Σχετικά είμαστε η πιο πολύ απλή μορφή μιας εξωσωματικής εμπειρίας, γιατί ήταν η πρώτη μας και ελπίζω η τελευταία για τους επόμενους 9 μήνες :) Είμαι εκπαιδευτικός και παντρευτήκαμε πριν 2,5 χρόνια όταν πρωτοδιορίστηκα! Έφευγα λοιπόν για το δυσπρόσιτο με την ελπίδα ότι θα μείνω εγκυούλα και θα γυρίσω στο σπιτάκι μας.. Ο πρώτος χρόνος πέρασε χωρίς ιδιαίτερες προσπάθειες..ημερομηνίες και τέτοια..βάλε απαγορευτικά στο νησί..δρομολόγια..δεν αγχωθήκαμε..ήρθε το καλοκαίρι και μετά στο 2ο χρόνο άρχισαν να με τσιτσιρίζουν τα κρεμμύδια ότι κάτι δεν πάει καλά.. Άρχισαν λοιπόν οι εξετάσεις..πάλι δύσκολα και ήταν και αρκετά χρονοβόρα, γιατί έπρεπε να παίρνω άδεια..να συνδυάζω ραντεβού γιατρών..κλπ.κλπ.! Εν ολίγοις είχαμε ολιγοασθενοτερατοσπερμία (2 εκατομ.) Και αρχίσαμε τις επισκέψεις σε ανδρολόγους..εξετάσεις..δε βρήκαμε τπτ που να θεραπεύεται..κιρσοκήλη κλπ. Οπότε η μικρογονιμοπ. ήταν η μόνη οδός! Παράλληλα εγώ όλα καθαρά με σαλπιγγογραφία και θυροειδή, αλλά είχα μια κύστη (ξέχασα πώς λέγεται, που και να την εγχειρήσεις ξαναμεγαλώνει-θυμήστε μου..ενώ στην εξωσωματική παρακάμπτεται) που και αυτό εμπόδιζε τη σύλληψη και εδώ είναι ο μεγάλος μου βραχνάς : είχα κάνει ορμονολογικές και η προλακτίνη ήταν 53,3! (Ε2 59, Τsh 7) Σταματάμε τη διαδικασία να ψάξω τα ορμονικά μου λοιπόν...πήγα σε ενδοκρινολόγο και εκανα πάλι όλες τις εξετάσεις με διαφορά 20 λεπτών μου πήραν 2 φορές αίμα για να εξαλείψουν τον παράγοντα άγχος και βγήκαν φυσιολογικές οι τιμές! Οπότε ο ενδοκρινολ. μου είπε όλα οκ συνεχίστε! Αυτό που με απασχολεί όμως τώρα είναι ότι τις έκανα τις εξετάσεις τη 2η φορά όχι την τρίτη μέρα της περιόδου, αλλά άσχετη μέρα..αυτός επέμενε ότι δεν πειράζει και ο εξωσωματικός τις προσπέρασε..αλλά ξέρω ότι η προλακτνη είναι λόγος αποβολών και τώρα φοβάμαι...(να πάρω το γιατρό να κάνω καμιά εξέταση μέχρι να κάνω τον υπέρηχο μήπως και προλάβω τίποτα?? Ή είμαι υπερβολική??)

Μ' αυτά και μ' αυτά πέρασαν τα 2 χρόνια στο νησί και ευτυχώς πήρα απόσπαση για Αθήνα και αρχίσαμε το ψάξιμο για εξωσωματικό..κέντρο..μέχρι το εργαστήριο κοιτούσαμε που θα είχαν..αφού καταλήξαμε είπαμε να ηρεμήσουμε για κανα 2 μήνες και από Δεκέμβρη/Ιανουάριο θα αρχίζαμε!

Απο τη στιγμή που ξεκίνησε η διαδικασία της εξωσωματικής μέχρι τώρα δεν κατάλαβα πώς πέρασε ο καιρός! Έκανα πρωτόκολλο με τον ανταγωνιστή... Κράτησε 10 μερούλες η περίοδος των ενέσεων..ευτυχώς είχα καλή ανταπόκριση..αν και ήμουν νομίζω οριακά για υπερδιέγερση, γιατί ούτε να περατήσω δεν μπορούσα λίγο πριν και μετά την ωοληψία! Βγάλαμε 19 ωαριάκια από τα οποία τα 14 ήταν καλά, αλλά γονιμοποιήθηκαν μόνο τα 5 (λόγω μάλλλον σπέρματος). 2 βάλαμε και από τα 3 μόνο το 1 τα κατάφερε για ψυγείο. Δεν ήξερα και πολλά για τη διαδικασία οπότε πήγαινα στα τυφλά... ό,τι μου έλεγαν το έκανα..ούτε τιμές κοιτούσα οιστραδιόλης..ανεβοκατέβαζαν τις δόσεις κι εγώ ακολουθούσα :) Η μέρα της εμβρυομεταφοράς ήταν μαγική για μένα! Ζήτησα και μπήκε και ο αντρούλης μου μέσα..κρατιόμασταν χεράκι χεράκι και βλέπαμε τα εμβρυάκια να μας τα βάζει στην κοιλίτσα και από τότε μόνο προσευχόμαουν να μείνουν.. Μας έδωσαν και φώτο των γονιμοποιημ. ωαρίων και κάναμε πλάκα πιο μοιάζει στον καθένα..το πήραμε χαλαρά ευτυχώς! Μετά μόνο κρεβάτι και καναπέ.. Φαγητό οι δικοί μου...και όλη μέρα βρήκα ευκαιρία για γραπτά, διαγωνίσματα, internet, ταινίες... Ε όταν πλησίαζε ο καιρός ειδικά την τελευταία μέρα πριν τη χοριακή είχα άγχος! Ειδικά όταν περίμενα το τηλέφωνο για τα αποτελέσματα.. Είχα παγώσει ολόκληρη.. Από συμπτώματα είναι πολύ διαφορετικά για την καθεμιά μας, ωστόσο σ' εμένα το πιο χαρακτηριστικό ήταν ο πόνος στο στήθος..είχα βγάλει και φλεβίτσες αρκετά ευδιακριτες! Ακόμη και τώρα πονάει.. Αυτάαα! Τα υπόλοιπα τα ξέρετε! Χοριακή 172 και τώρα περίμενε πάλι! Πάντως καλού κακού πήρα πάλι μια αναρρωτική άδεια γι' αυτές τις μέρες, γιατί φοβάμαι με ιώσεις κλπ. Βγαίνω πια έξω, αλλά προσεκτικά ακόμα.. Πολλά έγραψα!

Πάντως όσες είναι οι φορές, όσες οι εξετάσεις σίγουρα ζούμε κάποια συναισθήματα που άλλοι άνθρωποι δε τα ζουν και ούτε που φαντάζονται την πίεση και την αγωνία που υπάρχει! Εδώ καταβαινόμαστε! Σίγουρα για κάποιο λόγο γίνονται! Κι αν αυτές είναι οι δυσκολίες που θα αντιμετωπίσουμε στην πορεία της ζωής μας..ε δεν είναι και το πιο τραγικό πράγμα στον κόσμο..δεν είμαστε άρρωστοι!! Απλά δυσκολευόμαστε λίγο περισσότερο, ώστε να εκτιμήσουμε καλύτερα αυτό που θα κρατάμε την αγκαλιά μας! Οπότε keeep going!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιώργο μου δεν είσαι ο μόνος όλες έχουμε χαθει λιγο πολύ.......μπάινω πολύ λιγότερο λόγω πίεσης κ εγω....φιλάκια στο αγοράκι σας..........αντε λίγο ακόμααααααααααα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Σπέρμα έχετε ελέγξει?  Πιστεύω πως το θέμα σας είναι είτε κακής ποιότητας ωαρίων, είτε σπέρματος.. Το λέω γιατί δεν είναι μόνο η δυσκολία σύλληψης αλλά και οι παλίνδρομες και η βιοχημική που υποδηλώνουν κάποιο θέμα... Εφόσον έχεις καλές ορμονολογικές, σταθερό κύκλο, κάνεις ωορρηξίαμ έκανες σαλπιγγογραφία, τότε συνήθως μιλάμε για θέμα στην ποιότητα στο σπέρμα ή στα ωάρια.  Τα ωάρια δεν μπορείς να τα ελέγξεις,  μόνο εκ του αποτελέσματος.. Αλλά το σπέρμα είναι εύκολο. Και με μερικές βιταμίνες μπορείς να λύσεις το πρόβλημα. ή επίσης αν πχ υπάρχει θέμα στην κινητικότητα τότε με μια απλή σπερματέγχυση το λύνεις γρήγορα.. Ξέρω πως δεν θέλεις να μπεις σε περαιτέρω διαδικασίες, αλλά γνώμη μου είναι, εφόσον είναι να το προσπαθείς κάνε ένα μπαμ δυνατά και γερά, προσπάθησε το και με διαφορετικό τρόπο και αν δεν κάτσει οκ το αφήνεις. Εφόσον το θέλεις τοσο πολύ δικαιούσαι να το προσπαθήσεις και πιο εντατικά.. Και ας είναι και για 3ο.. τι σημασία έχει εφόσον το θέλεις τοσο πολύ! Για  εξετάσεις σπέρματος (με κατακερματισμό μαζί) αν μένεις θεσσαλονίκη να πας στην Λυμπέρη (https://spermogene.com/team-member/στεφανία-λυμπέρη/ πραγματικά θα σε βοηθήσει και θα σου πει τι να κάνεις.. Επίσης να ξέρεις πως δεν χρειάζεται να έρθει και ο άντρας σου μαζί.. Μπορείς απλά να πας το σπέρμα από το σπίτι μέσα σε ουροσυλλέκτη  μέσα σε 45λεπτά με 1 ώρα..  (Εγώ έτσι είχα κάνει) Από εκεί θα ξεκινούσα στη θέση σου..  Καλή επιτυχία εύχομαι!  
    • Περιμένουμε να μας πεις! Τελική ευθεία νομίζω πως έχουμε μπει κορίτσια μου όλες!!! Καλημέρα και καλή εβδομάδα να έχουμε!
    • Καλημέρα κορίτσια!  Κι εγώ το νιώθω από πολύ νωρίς το μωρό, από αρχές της 16ης εβδομάδας! Είναι ανακουφιστικο, ειδικά άμα σε βάζει ο γιατρός μια φορά το μήνα για υπέρηχο. Στη πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα κλείσει τις 22 εβδομάδες και δεν το είχα νιώσει καθόλου! Είχε να κάνει η θέση του πλακούντα πολύ που ήταν πρόσθιος. Τώρα είναι οπίσθιος και δεν απορροφάει τις κλωτσιές 😊
    • Καλημερα κορίτσια μου! Τελικα με πήρε τηλ κ θα παω 12:40. Ναι θα σας ενημερώσω!    εγω αρρώστησα κιολας! Κρύωσα, με πονούσε κατω απο το στήθος, ο λαιμός.. δεν κοιμήθηκα καλα.. σημερα ειμαι Κάπως καλυτερα.  Εγω αντι λίκνο πήρα καλαθουνα με την βάση της γιατι είναι πανω κατω το σπιτι και θελω να την εχω κατω να μην ανεβοκατεβαίνω και στην αρχή λεω να την εχω εκεί αντι στην κούνια, αν και πήρα κ εγω φωλιά. Είναι το πρώτο μας παιδί ίσως να κανουμε κ υπερβολές.. θα δείξει..  @Elkκοριτσι μου αναμένουμε και τα δικά σου νέα! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...