Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αποτελέσματα υστεροσαλπιγγογραφίας


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα! Χάθηκα για λίγο καιρό γιατί μου τύχαν διάφορα και ήμουνα στο τρέξιμο συνεχώς. [smilie=sad5.gif]

Anyway, αποφάσισα τελικά να κάνω την σαλπιγγογραφία πριν λίγες μέρες σε ιδιωτικό νοσοκομείο Αθήνα, στην οποία όμως είχε άσχημη αντίδραση ο οργανισμός μου και ταλαιπωρήθηκα πολύ. Το χειρότερο όμως ήταν ότι τα αποτελέσματα δεν ήταν και τόσο καλά. Για να μην μακρυγορώ η γνωμάτευση αναφέρει:

1) Αδενωματώδης υπερπλασία της ενδομήτριας κοιλότητας

2) Η δεξιά σάλπιγγα ελέγχεται πολυέλικτη

3) Η διαβατότητα αμφοτέρων των σαλπιγγών ελέγχεται ικανοποιητική, παρατηρούνται όμως περικωδωνικές συμφύσεις άμφω

Ο γυναικολόγος που τα είδε στο νοσοκομείο αυτό μου είπε ότι η δεξιά μου σάλπιγγα έχει κλίση προς τα πάνω και όχι προς τα κάτω όπως θα έπρεπε, και ότι οι συμφύσεις είναι κάτι σαν σχοινιά που προφανώς κρατουν την σάλπιγγα προς τα πάνω. Μου σύστησε να κάνω λαμπαροσκόπηση για να δούμε ακριβώς τι συμβαίνει και αν χρειαστεί να αφαιρέσουν τις συμφύσεις. Για την αδενωματώδη υπερπλασία μου είπε ότι θα πρέπει να κάνω κολπικό έλεγχο την 7η-8η μέρα του κύκλου για να το δούμε.

Μου ήρθε λίγο ξαφνικό και έχω ψιλοαγχωθεί.

Εχει τύχει σε καμία άλλη κοπέλα κάτι ανάλογο; Φοβάμαι μήπως ο γιατρός μου προτείνει λαμπαροσκόπηση για να τα οικονομήσει. Λέω τώρα να πάω και 2-3 γιατρούς ακόμη.

Καμία άλλη γνώμη/εμπειρία είναι ευπρόσδεκτη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MADI ΜΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΝΑ ΤΙΝ ΚΑΝΩ.ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΣ Κ ΣΕ ΚΑΝΜΑ 2 ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙΞΕΙΣ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.ΠΗΓΕΝΕ Κ ΣΕ ΕΝΑ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΤΙΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥΣ ΤΟ ΕΛΕΝΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΑ ΠΗΓΕΝΑ ΕΚΕΙ ΣΤΑ ΕΞΩΤ.ΙΑΤΡΕΙΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΩ ΠΟΛΥΚΙΣΤΙΚΩΝ Κ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΣ ΜΟΥ ΛΕΣ.ΦΙΛΑΚΙΑ!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σκεψου οτι σε εμενα που ειχαν διαγνωσει μονο περικωδωνικες συμφήσεις το πρωτο πραγμα που μου ειπε ο γυναικολογος ηταν να κανω λαπαροσκοπηση. :?

Μαλλον ολοι το ιδιο λενε.

Βεβαια δεν εκανα γιατι τον επομενο μηνα εμεινα εγγυος κατι που ευχομαι να συμβει και σε σενα!!!! :D

Αυτο "Αδενωματώδης υπερπλασία της ενδομήτριας κοιλότητας" τι ακριβως ειναι;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα και απο μενα!

Εχω εμπειρια υστεροσαλλπιγγογραφιας αλλα μεχρι εκει γιατι βγηκε καθαρη.

Μια 2η γνωμη ποτε δεν εβλαψε ;););)

Ετσι για να σου φυγουν και οι αμφιβολιες! Παντως ευχομαι να μην προλαβεις καν να μπεις στην διαδικασια της 2η γνωμης κ του επομενου βηματος γενικοτερα και να ερθει το πολυποθυτο οπως και στην συνονοματη Panayiota! ;);););););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

GEIA sou k apo mena ... k egw ekana prin dio bdomades tin eksetasi k talaiporithika k egw poly gt apo ton fovo mou ekana sispaseis kai dn mporouse to ygro na anebei panw me apotelesma egw na lipothimiso k na exoume alla..

k mena mou eipe gia kapies simfisoules mikres oi opoies apo oti mou eipan k mesa sto nosokomeio o aktinologos alla k o giatros mou mporei na einai apla kmono apo tis sispaseis kna min anebike sosta to ygro apanw!

o giatros mou mou eipe epeidi exoun dei polla ta matia tou oti mporei na dixnei etsi i exetasi k otan kaneis laparoskopisi na min exeis tpt na exoun proklithi ola ap to fobo k apo tis sispasis etsi loipn mou eipe.... na perimenw 4 mines mazi me clomiphene k me parakolouthisi an dn exei ginei kati tote na kanoume laparoskopisi ,, mou eipe na iremiso na perasw kala tis giortoules mou k blepw giati uparxei pithanotita na min exw k tpt!!episis mou eipe epeidi eimai 28 etwn mproume na perimenoum 3 mines akoma an imoun 35 tha mou tin ekane amesos!

epeidi loipn barethika na agxonomai exw para poly kali diathesi k pisteuo sto theouli kai stin panagitsa k nomizw oti sintoma tha mou dosei auto pou pothoume!

se filw kales giortes na exeis k an thes kati allo stin diathesi sou!!! filia

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ κορίτσια και για τις ευχές και για τις συμβουλές σας! Ελπίζω να μας προλάβει το σποράκι μας και να μην χρειαστεί ούτε λαμπαροσκόπηση ούτε τίποτα.

Στη δική μου σαλπιγγογραφία tetoulina με πόνεσε πολύ ο κολποδιαστολέας γιατί έχω στενό τράχηλο και μόνο αφού βρήκε μικρότερο μηχάνημα κατάφερε μου την έκανε. Το υγρό δε με πόνεσε τόσο πολύ. Η άσχημη αντίδραση του οργανισμού μου ήταν μετά από κανένα 10λεπτο αφού τελείωσα και ήμουν έτοιμη να φύγω με πιάσαν πολύ δυνατοι πόνοι και δε μπορούσαν να με συνεφέρουν. Ίσως να ήταν και ψυχολογικό όμως γιατί τις προηγούμενες μέρες είχα ζοριστεί πολύ λόγω κάποιον σοβαρών οικογενειακών προβλημάτων και ίσως μου βγήκαν όλα εκείνη τη στιγμή.

Είναι πάντως πολύ παρήγορο αυτο που σου είπε ο γιατρός σου. Μακάρι να ισχύει κάτι τέτοιο και στη δική μου περίπτωση. Μετά από 4 μήνες όμως πως θα ελέγξει ο γιατρός σου αν υπάρχουν συμφύσεις; Ξανά σαλπιγγογραφία? Εγώ δεν νομίζω ότι μπορώ να το ξαναπεράσω αυτό. Το clomiphene είναι χάπι?

Και εμείς είπαμε να περάσουν οι γιορτές να χαλαρώσουμε λίγο και μετά να το ψάξουμε λίγο παραπάνω γιατί είμαι στα 33 και δεν μας παίρνει να το καθυστερούμε και πολύ.

Καλές γιορτές σε όλες κορίτσια και ας ελπίσουμε ότι ο νέος χρόνος θα μας φέρει υγεία και ένα μωράκι σε όσες περιμένουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

oxi meta pleon tha kanoume laparoskopisi! elpizw na min xreiastei bebea! o theos einai megalos!!

k egw dn prokeitai n tin xanakanw pote autin tin exetasi!!

mas euxomai grigora euxarista k na min xreiastei tpt allo!!!!

polla filia ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ Κ ΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ Κ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΜΗΝΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ Κ ΑΝ ΔΕΝ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΣΠΟΡΑΚΙ ΝΑ ΚΑΝΩ Κ ΓΩ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ Κ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΝΧΩΘΗΚΑ.ΠΟΝΑΕΙ Ε?Κ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΔΙΑΣΤΟΛΕΑ ΤΟΝ ΜΙΣΩ ΓΙΑΤΙ Κ ΜΕΝΑ ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ Κ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ.ΚΛΟΜΙΦΑΙΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Κ ΜΕΝΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΦΟΥ ΚΑΝΩ ΠΡΩΤΑ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ.ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλησπερα,την εξεταση την ειχα κανει και εγω και δεν ειχαν εμφανιστει καν συμφυσεις :!: παρ'ολα αυτα εκανα σαλπιγγογραφια στην οποια φανηκε ενδομητριωση :!::!: σε περιπτωση συμφυσεων ,η πιθανοτητα ενδομητριωσης ειναι μεγαλη :!: αν παντως υπαρχει υπογονιμοτητα,ειναι καλο να κανετε διερευνιτικη λαπαροσκοπηση,γιατι ποτε δεν ξερεις αν κρυβεται ενδομητριωση,ειναι η μονη διαγνωστικη μεθοδος :!: εγω παντως τωρα κραταω αγκαλια την μπουμπουκα μου και εχω ξεχασει ολες τις ταλαιπωριες :):) καλή επιτυχια σε ολες και να εμπιστευεστε τους γιατρους σας οταν τους εχετε επιλεξει για να βοηθηθειτε ουσιαστικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Muriam το οτι πονέσαμε εγώ και η tetoulina δε σημαίνει απαραίτητα ότι θα πονέσεις και εσύ. Πιστεύω ότι είναι πολύ μεγαλύτερο το ποσοστό των γυναικών που δεν πονάει πολύ και απλά νιώθει μια δυσφορία για λίγα λεπτά, ενώ το ποσοστό που πονάνε είναι πολύ μικρό. Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και έχει διαφορετικές αντιδράσεις.

Εγώ σήμερα πήγα στον γιατρό μου και μου είπε ότι ο λόγος που πόνεσα τόσο είναι ότι ίσως με πείραξε το σκιαγραφικό υγρό ή μπορεί το υγρό να καθάρισε κάποιες από τις συμφύσεις και να έδρασε δηλαδή θεραπευτηκά. Θέλω να ελπίζω ότι έγινε το δεύτερο οπότε με παρηγορεί ότι τουλάχιστον άξιζε τον κόπο η ταλαιπωρία.

Μου είπε ακόμη ότι λόγω της σαλπιγγογραφίας οι επόμενοι 3-4 κύκλοι θεωρούνται πιο γόνιμοι, οπότε θα παρακολουθούμε την ωορηξία με υπέρηχο και αν χρειαστεί θα κάνω και κάποιες ενέσεις Pregyl για να βοηθήσουμε την ωορηξία. Αν δε πετύχουμε μέσα σε αυτούς τους 4 μήνες τότε θα πάμε για λαμπαροσκόπηση. Μου είπε επίσης ότι αν αφαιρεθούν οι συμφύσεις με την λαμπαροσκόπηση τότε συνήθως μετά από ένα 6μηνο ξαναβγάινουν. Οπότε τότε θα σκεφτούμε το ενδεχόμενο της εξωσωματικής.

Λέω σε λίγες μέρες να επισκεφτω και ακόμη ένα γιατρό που έχω ακούσει καλά λόγια για μια δεύτερη γνώμη.

Είμαι πάντως σίγουρη ότι είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο θα το πιάσουμε το σποράκι μας θέλει δε θέλει :mrgreen:

Καληνύντα σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΝΤΙ ΜΟΥ ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΟΝΑΝΕ Κ ΚΑΠΟΙΕΣ ΟΧΙ.ΣΥΜΦΥΣΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ?ΑΣΧΕΤΗ ΕΙΜΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΙΣ....ΑΝ ΘΕΣ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΣΗΣΤΗΣΩ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

k mena madi mou etsi mou eipe oti theourountai gonimes gia auto k mou edwse clomiphene!!

muriam mou an pas mazemeni k agxomeni oti tha poneseis tha poneseis egw etsi tin patisa.. k twra pou kathomai k skeftomai katalaba oti tote dn ponesa poly apla fovomoun k ekana syspaseis polles oi salpigees me apotelesma na min xeroume an pragmatika exw problima i oxi!!

egw thimame ton euato mou na kratieme otan mou ebaze to ugro opos theloume na kanoume pipi mas k kratiomaste opote pos na min kanw syspaseis!!

ante twra euelpistw na erthi to mwraki k na taxexasw ola na min ftasw se laparoskopisi! :oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΕΤΟΥΛΙΝΑ ΝΑ ΠΩ ΤΙΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΜΑΙ ΦΟΒΙΤΣΙΑΡΑ Κ ΘΑ ΣΦΙΓΚΟΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ.ΕΚΑΝΑ ΚΟΛΠΟΣΚΟΠΗΣΗ Κ ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΟΤΙ Ο ΔΙΑΣΤΟΛΕΣΑ ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ.ΠΟΣΟ ΚΡΑΤΑΕΙ Η ΕΞΕΤΑΣΗ?ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΕΓΚΥΟΥΛΑ!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

muriam koukla mou krataei to poly ena tetartaki ... egw apo ton fovo mou lipothimisa kiolas meta tin eixa parei straba autin tin exetasi apo tin arxi dn tn ithela katholou k twra pou ta skeftomai logika tpt dn einai ..!!

kane mou tin xari k pigene xalara k na deis dn tha poneseis katholou!

k se sena sintoma me mwraki euxomai k oti kalytero :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΕΤΟΥΛΙΝΑ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Κ ΣΕ ΣΕΝΑ ΣΥΝΤΟΜΑ!!!!!!!!!ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΕ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΤΟ ΜΠΕΜΠΕ Κ ΝΑ ΜΙΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΤΙΝ ΚΑΝΩ ΤΙΝ ΕΞΕΤΑΣΗ!!!!!!!ΦΙΛΑΚΙΑ!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...